Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Самуил
Автор: Kolev68   
Дата:   11-06-15 17:16

Абе Вие работа нямате ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: chill   
Дата:   11-06-15 18:34

К'во предлагаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Kolev68   
Дата:   11-06-15 18:52

Мотика или лопата .

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   11-06-15 19:46

Наборче, какво ти става, бе човек - какъв Скендербег намеси, че и българин го направи. Ще те линчуват шкиперите, то и аз, че съм с албански корен също [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   11-06-15 20:04

> историята предпочита да не споменава че Искендер бей и цар
> Александър са едно и също лице.

Защо - нали именно историята го казва? Едно и също лице е, защо да се премълчава? Далеч не е първия (нито последния) българин, който е рязал български глави (всеки от тях по свои си уважителни причини) - какъв е проблема? [smilie11]

Само разни идеолози и политикани избирателно цитират историята (всеки по свои си уважителни причини) - тя, горката, нищо не крие. Те също така избирателно тълкуват и езиковите преводи, титлите на владетелите, и много други неща - все по свои си уважителни причини.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-06-15 20:04

...искал е да каже Искендер ....[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 20:07

Не е И-С-К-А-Л,
Казал съм Искендер бей съвсем ясно.
Това че някой не чете или преиначава нарочно си е негов проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-06-15 20:08

...тьма, какво е "шкиперите"...нещо , като "шиптърите" ли ...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 20:09

Абе, вижте са... Шсе отплеснем много! Български глави са рязали и хора с чисто български имена. Дайте да не ровим!

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   11-06-15 20:18

Да е уточнил Жоро за кой Искендер бей говори - турците наричат по същия начин и албанския Скендербег, да, извинявам се, навярно защото скоро бях в Круя - царството на Скендербег.

шдфдшд, албанците така наричат себе си, а как другите го видоизменят, е техен преблем.


Още веднъж, съжалявам за обърквацията[smilie3]


Относно Самуил, може да прозвучи отново не особено приятно - но много въпроси има около смъртта на братята, синовете на Петър ...по пътя на Самуил към властта, това, разбира се, не го прави по-малко мъдър, смел цар и войн.


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 20:19

Автор: nyamago
Защо - нали именно историята го казва? Едно и също лице е, защо да се премълчава?

Ми не знам защо, в учебниците по история не го намирам този факт, в двутомното издание на БАН - също. То и много други общоизвестни факти не ги намирам в официалните издания, други ги намирам тотално изкривени...
И аз не знам защо.
Най-вероятно по идеологически причини.
Така е структурирана държавата, че се предпочита идеологията пред фактологията.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 20:21

Относно Самуил, може да прозвучи отново не особено приятно - но много въпроси има около смъртта на братята, синовете на Петър ...по пътя на Самуил към властта, това, разбира се, не го прави по-малко мъдър, смел цар и войн.


Ами, злите езици говорят, че брат му Арон се опитал да сключи тайно съглашение с ромеите. Самуил научил и му отрязал главата.

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   11-06-15 20:23

Автор: тьма
Да е уточнил Жоро за кой Искендер бей говори


Много ясно съм написал, че става дума за първородния син на Шишман. От това какво по-точно искаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-06-15 20:24

..в "История на България" на Петър Мутафчиев е подробно разяснено...(за Искендер бей става въпрос)..



Публикацията е редактирана (11-06-15 20:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-06-15 20:27

..май и Вера Мутафчиева говори за това в "Последните Шишмановци"...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   11-06-15 20:35

Между другото, за да направя темата малко по-жълта, злите езици говорят, че около 200 години след Самуил, Асеневци са се „възвисили“, защото византийският император решил да им намали процента от данъците, които те кротко събирали в негово име от подопечните им българи. Та решили да се разбунтуват – и взели, че успели, защото точно тогава Византия не била особено силна. Но иначе кой знае – можеше още да сме под византийска власт.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: тьма   
Дата:   11-06-15 20:45

Slivenski, за Арон и неговото избито семейство, с изключение на последния цар на Първото българско царство, го знаем от учебниците.

Имах предвид смъртта на Давид, Мойсей, както и на убития все още незнайно как Борис - по-големият син на Петър 1[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   11-06-15 21:55

Абе средновековие - с меч са се решавали всички въпроси, от царската корона до цената на лука на пазара. Тоя убили, на оня отрязали главата - ами такива времена са били, бе! Това си е било ежедневие и на никого не е правило впечатление. Не е имало медии да правят от всяка отрязана глава сензационни заглавия [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: analogsa   
Дата:   12-06-15 11:35

Най-после адекватно мнение по въпроса



"Защо на интелектуалните критици на днешния паметник не вади очите на тази 37-метрова грамада, която стърчи в центъра на София, за да възхвалява всеки ден позора, че една шепа безогледни и кървави комунистически терористи получиха нелегитимна власт за половин век и кусур, благодарение на чужда окупационна армия?"


Не паметникът на цар Самуил, а този на Съветската армия е същинският позор в София

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: tonyboy79   
Дата:   12-06-15 14:31

Четейки темата за миг се заблудих, че съм попаднал във форума на скулпторите. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   12-06-15 14:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: PieroBG   
Дата:   12-06-15 21:16

Много точно казано от Жоро Пентаграм. Кой видял паметника, кой - не, всички плюват и хокат.... Статуята е добре направена и въздейства точно с погледа си. Светещи очи, джедайски мечове, дрън - дрън е всичко. Колкото до скиптъра, короната и някои елементи, които автора е пропуснал да съобрази с епохата.... можем да го преглътнем. Това да ни е проблема в татковината ни![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   12-06-15 21:42

Преглътнете... Така преглъщаме и цялата останала идиотщина, за всичко.

Аймаутахиъ... [cool] [cool] [cool]



Публикацията е редактирана (12-06-15 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   12-06-15 21:44

Това е добра статия по темата която обяснява хорските реакции

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: nyamago   
Дата:   13-06-15 01:21

[smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »