Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   10-06-15 03:28

tocheto , на Самуилова крепост съм по-често отколкото предполагаш. Всеки път виждам груби, недодялани, грозни и страшни фигури. Не ме интересува, кой проф. или акад. ги е изродил(Хайтов не е проф. и слава Богу), а просто не се прехласвам по т.н. социалистически реализъм. Човекоподобните фигури от паметника пред НДК са същите, но от друг автор и пак проф.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: tocheto   
Дата:   10-06-15 03:33

Не знам защо реши, че трябва да си говорим на ти, но добре....та, не ме интересува колко често си на Самулова крепост, нито мнението ти - по същия ултимативен начин, по който се опитваш да си го налагаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 03:57

Когато стане въпрос за историята на България мен винаги ме е вълнувал един въпрос :

-Какво щяха да си помислят всички царе от създаването на България до днес ако можеха да видят днешна България и тези които са и начело ?






?????......?????.....?????.....?????


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   10-06-15 05:20

tocheto, не се занимавай с моята личност. Обърна се по име (ник) към мен и за това отговорих. И нищо не налагам, а изказвам мнение, което обосновавам със снимки и текст, а доводите ти са кой, каква титла имал. Хайтов без да е проф. има повече и много по-красиви издигнати паметници в България от онзи проф.Толкоз.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   10-06-15 07:03

От толкова много изписано чак започнах да забравям за какво точно се спори....[smilie11]
Дали се харесва или не паметника го оставям настрана, но при създаване на паметници на владетели, царе, князе, военачалници...и т.н. си има точни канони които на някои места се спазват на други види се не. Някой по преди беше споменал, че може да е на пиедестал на ... не знам какво ... на кон...обаче според каноните владетел или военачалник се качва на кон, когато е участвал във война и боеве, отделно имаше правила колко и какви крака трябва да са вдигнати на коня и дали да е на задни крака/подробностите ми се губят, едното беше да е раняван във войната, битката/. По тази логика Самуил може да беде сложен на кон що първом нанася един много як пердах на византийците, па после Василий тръгва да си го връща.
Не виждам причини и за злоупотреба с историческата действителност за периода, а тя спрямо владетелските инсигнии/за незнаещите символи на властта/ се учи доста на широко, а и някои преди мене са се постарали да покажат корони от онова време плюс останалите символи.
Меча който е сложен в ръката на Самуил е меч на обикновените воини, за справка какво са носели владетелите - гроба от Малая Перешчепина, гроба на Кубрат, а там точно е намерено какво аджиба е било оръжието на владетеля.
Лицето на владетеля доста се различава от възстановката по намерения череп/справка Гугле(има бая снимков материал)/.
Относно светещите очи....че ако се търси символика и нещо общо с последиците от ослепената войска, то след това той получава удар и какво излиза...., като изразно средство да вземе да му се ръгне някоя помпа или компресор в гърдите, че от зор да пухти и се гърчи ли....
И от първо гледане по медиите на резултата най-първом ми се хвърли в очите тази аналогия:

http://www.picbg.net/u/50558/34509/801248.jpg




Публикацията е редактирана (10-06-15 09:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   10-06-15 08:51

Абе - грозен си е!

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   10-06-15 09:07

Има и един друг момент. Ние българите нямаме в главите си визуална представа за Самуил.
Каквато имаме за Ботев примерно.
В следствие на това, за много българи визуалния код за Самуил ще останат светещите очи.

Но пък македонците ни завидяха.
В днешната македонска преса масово се коментира, че техния паметник на Самуил струва милион и половина евро, а нашият е само за 50 хиляди и плюс това свети.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   10-06-15 09:13

За Самуил има визуална представа, от черепната възстановка/може би до някъде приблизителна/ и точно от това идват разминавания паметник - образ и качества на паметника.
Друг въпрос, че примерно за Крум няма такава представа, но паметника му в Пловдив е доста по-добър/лично мнение/.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 09:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: ishootraw   
Дата:   10-06-15 09:43

И македонците искат паметник с фул екстри, както е и Мерцедесът на техния премиер. Смятайте от тези милион и половина евро, колко са отишли за екстри в Скопие.

Иначе все пак статуята е малко или много изкуство, лично виждане на даден автор, било то и със светещи очи. Трудно е да се определи кое е красиво или не, много е субективно. Хубавото обаче е, че поражда теми за размисъл!

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   10-06-15 09:45

fraction???
За себе си ли говориш?

Фактът, че този паметник предизвиква толкова дискусии в обществото показва, че не сме безразлични към историята ни!

А и към пространството, в което живеем - ставаме по-взискателни, в което няма нищо лошо!
Мина това време, в което някой решаваше - това ще е и буташе, примерно, аптека МАРИЦА, аптеката на Кудоглу в Пловдив.....без да се замисля за тяхната стойност като архетектурни паметници! Същото е и с паметниците - и до днес голяма част от т.нар. художествена интелигенция на Пловдив не приема паметника на Съединението, поставен на едноименния площад по партийна повеля!



Публикацията е редактирана (10-06-15 09:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   10-06-15 09:50

Сега, за да не отварям нова тема - един английски колега, фотограф прави изложба на тема български църкви

Фотографът Джеймс Краучман: Български църкви на шестстотин години са изоставени

Та за българската духовност ставаше дума.
Духовност се гради, не с итонг и вампири.
По-приоритетно е да се реставрират и подържат истински исторически обекти, вместо да се строи исторически Дисниленд по примера на македонците.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: chill   
Дата:   10-06-15 09:54


http://i2.offnews.bg/events/2015/06/08/516504/1433789118_1.jpg




http://i.ytimg.com/vi/baFBseCxWF0/maxresdefault.jpg



[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 09:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   10-06-15 10:03

Абе, манете ги очите.

Май никой не написа нищо за меча. Още първия път ми направи впечатление, като видях паметника, но се отплеснахме по светещите очи.

Този меч не може да е царски меч. Щом държи жезъл, значи и мечът трябва да е по-официален. Този прилича на обикновен войнишки боен меч.


[smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 10:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Commander_Keen   
Дата:   10-06-15 10:27

---Когато стане въпрос за историята на България мен винаги ме е вълнувал един въпрос :

-Какво щяха да си помислят всички царе от създаването на България до днес ако можеха да видят днешна България и тези които са и начело ?

?????......?????.....?????.....?????


"[smilie10] [smilie10] Илядо години и никаква промяна!"

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 10:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Commander_Keen   
Дата:   10-06-15 10:51

Пак глупости... 50-те години комунизъм са проекция на народопсихология градена векове преди това. В Чехия също имаше комунизъм. В Източна Германия тоже. Що не е аналогично положението?
Като зачетеш Алеко и Ботев, че и Паисий преди това какво виждаш? Не ме карай да търся цитати...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   10-06-15 10:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: pmartinov   
Дата:   10-06-15 11:00

Не обиждайте шутовете !

Те все пак умеят да разсмиват отегчените.

Точната дума измамници и крадци облечени в овчи кожи.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Антивик   
Дата:   10-06-15 11:06

написа:

> Абе, манете ги очите.
>
> Май никой не написа нищо за меча.
> Още първия път ми направи
> впечатление, като видях паметника,
> но се отплеснахме по светещите
> очи.
>
> Този меч не може да е царски меч.
> Щом държи жезъл, значи и мечът
> трябва да е по-официален. Този
> прилича на обикновен войнишки
> боен меч.
>
>
> [smilie11] [smilie8]

Писано е, писано е и примери са дадени, обаче някой изглежда прескача писаното.....[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: izabela   
Дата:   10-06-15 11:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   10-06-15 11:10

Писано е, писано е и примери са дадени, обаче някой изглежда прескача писаното.....[smilie2]


Съжалявам, може и да съм пропуснал. То за един ден толкова се изписа в тая тема, че... :-))


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: chill   
Дата:   10-06-15 11:20

fraction написа:

> безпардонна подигравка със всичко
> и всички.

Това следва да се разглежда като положително развитие.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »