Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: надраскан ND филтър
Автор: piknik   
Дата:   06-06-15 23:32

Има и стихотворение от Илф и Петров:

"Хей, дечица, да вървим —

кон в полето ще ловим!

Лей се, песен! Глас, тръби!

Ценни косми наскуби!"


Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: m.djorov   
Дата:   07-06-15 00:10

А при това полиране на филтъра с тия шкурки и пасти дето се предлага, ако върху него има нанесени разни покрития на няколко слоя какво се случва с тях?
Не говорим за обикновено стъкло, което е еднородно цялото, а за нещо покрито с друго нещо и така няколко пъти, което според мен ще се изстърже ако се приложи някои от горните методи.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: антивик   
Дата:   07-06-15 07:18

По принцип всичко е възможно, може да се пробва или да се направи, но при тези цени на качествена/а и по-бюджетна/ стока си е рискована работа това шкурене и полиране, че риска от нещо да се получи нищо или най-много едно добре матирано стъкло си е бая голям. Лично аз ако драскотините не пречат на снимките, не бих предприел нищо, бих тръгнал да стържа ако вече съм си закупил нова джаджа и искам да видя, какво аджиба ще стане и какви ще са резултатите. Ако не друго за следващия път ще знам какво да правя.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-15 07:33

Забавно е как се прави сравнение и приближение от 100 до 1 микрон.
По-добре не, няма нужда от вмешателство в драскотините. Няма да излезе нищо по-добро.
Историята ми напомня за едни от БАН, които получават специални филтри с нанесени няколко атомни слоя покритие и те изненадано гледат какво са получили: "Я, те мътни били" и взели да ги почистят. И свалили атомните слоеве покритие. И край.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: антивик   
Дата:   07-06-15 08:02

kvakioh
написа:

> Забавно е как се прави сравнение и приближение от 100 до 1 микрон. По-добре не, няма нужда от вмешателство в драскотините. Няма да излезе нищо по-добро. Историята ми напомня за едни от БАН, които получават специални филтри с нанесени няколко атомни слоя покритие и те изненадано гледат какво са получили: "Я, те мътни били" и взели да ги почистят. И свалили атомните слоеве
> покритие. И край.

Интересно колко ли е струвало това начинание....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-15 09:07

Ами струваше това, че не работят с апарата, за който бяха филтрите.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: imitev   
Дата:   07-06-15 09:09

Врели-некипели...

БАНски митове.

Като мита със захарта в резервоара на комшията, дето всеки има някой познат с блокирал двигател.

Като полирате драскотина на стъкло на ръка с шкурки и паста елате да ви черпа бира...

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: антивик   
Дата:   07-06-15 09:13

Да полирам и стъргучкам не се фатам[smilie3] , виж за бирата са фатам с 2 ръце[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: imitev   
Дата:   07-06-15 09:19


Е то нали това е въпроса - за бирата всички се хващате, ама за шкуренето само приказвате...

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-15 09:27

Eстествено, че казвам, че няма да стане. Дори със топ техника за полиране и най-скъпите пасти и други.
А митовете не са за тук, говоря само реални случки.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: sherbit   
Дата:   07-06-15 09:29

Митев ако може да се ползва дремел или дрелка е по-лесно, но с китайско търпение става и на ръка. Стоманите които ползвам са по-твърди от пила и стъкло. В нета има клипове колкото искаш. ND филтъра едва ли има покрития ;)

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: антивик   
Дата:   07-06-15 09:45

imitev
написа:


> Е то нали това е въпроса - за бирата всички се хващате, ама за шкуренето само приказвате...>

А-аа НЕ, не съм писал, че се фащам, писал съм, че може да се пробва, ма къв ще е резултата е бая съмнително, а и че преди това бих си закупил нужното

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: marves   
Дата:   07-06-15 09:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: sherbit   
Дата:   07-06-15 10:02

Сензора направо с пирон се жули.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: антивик   
Дата:   07-06-15 10:11

Що не пробваш първо с шмиргел за заточване на стругарски ножове, а после към по-фино брус за коса....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: m.djorov   
Дата:   07-06-15 10:15

metallic ACCU-ND coating front and back
На обикновенната им серия също пише Multi Coated, което аз го разбирам като много слойно покритие. И не вярвам само Hoya да го правят. Толкова по въпроса дали имат или непокрития. Според мен де.



Публикацията е редактирана (07-06-15 10:16)

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: asahi   
Дата:   07-06-15 10:57

Разбира се, че имат покритие. Как иначе ще се получи градиентна прозрачност в обема на стъклото/пластмасата?

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: imitev   
Дата:   07-06-15 11:26


Шербит, приятелю - вземи едно стъкло, надраскай го и после го полирай. Погледни през него и ми кажи дали си се справил и не си личи, че е полирано... Полирането не премахва дефекти в равнинноста на повърхнините, а само променя грапавостта.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: sherbit   
Дата:   07-06-15 12:31

imitev братко мой :) надраскани стъкла са се полирали преди и ще се полират и след мен. Като деца поирахме плексиглас с паста за зъби "Поморин" и вълнен парцал без да личи.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: imitev   
Дата:   07-06-15 12:35


Плексиглас, стомана, стъкло [smilie11]

Тва матриалите за нищо ги нямате [smilie10]

PS: Ако успееш да измислиш начин да полираш автомобилни предни стъкла ще направиш пари...

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: sherbit   
Дата:   07-06-15 13:14

Те хора го правят това... не е космическа технология. В гаражи дебели, плешиви чичковци с абразиви и пасти го правят.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: imitev   
Дата:   07-06-15 14:23


Правят го само със закалени. При триплексите не става така че има поле за изява [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: антивик   
Дата:   07-06-15 14:28

Абе хора, .... това тука за фотографска оптика ли става въпрос или за джамлъци[smilie10] [smilie11] ?!? Що ако е за леко заличаване на някоя драскотина на джам - никъв проблем търкай докат стане прозрачно да се гледа и си готов. Обаче когато въпроса е за оптика и чувствителни стъкла и още по чувствителни разстояния и размери....хеле па ако е доста дълбока драскотината....[smilie8] тогава иде реч за изтъркване до място където свършва надрасканото, сиреч цялостно изравняване и след това полиране до нужното /имаше там някакви таблици и стандарти за полировката с коефициенти де не ги помня(па не ми и требе)[smilie25] / , обаче при това стъргане се променя дебелината ако е леща и кривината и става манджа с грозде, всите изчисления отиват по дяволите, труда и търкането отделно.
Та па си го казвам нищо не пречи да се пробва, но преди това си осигури нова джаджа.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: sherbit   
Дата:   07-06-15 15:06

Да не пробва mitev не разрешава. Ако има намерение да го пита в писмена форма.

Отговори на това съобщение
 Re: надраскан ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   07-06-15 15:12

Понеже имам все още един сцепен Lee Big stopper, ще го шлайфна леко с паста 0.1 микрон, неналична в никоя железария или нещо такова (откъдето се шлайват ножки и мечове), която се използва за ултрафини стъкла за микроскопия и ще се опитам с макро обектив да снимам да покажа какво става. Вторник ще пусна 2-3 кадъра.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »