Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: мара   
Дата:   06-06-15 16:29


Автор: ceco
Дата: 05-06-15 20:39

Грамотността не е само правопис (това е само един от елементите). Грамотност е също да изразяваш правилно това, което искаш да кажеш, както и да четеш правилно това, което друг ти е написал.

Пример: CDman пуска снимка на хубаво младо момиче в контекста на следния въпрос: Еня ли ви е колко има по БЕЛ (...тази от снимката, която вече я няма и постът е редактиран - извинявам се, ако не ми е съвсем точен цитата)?
Въпросът предполага два възможни отговора:
- ДА, еня ме е!
или
- НЕ, не ми пука!
Нито във въпроса, нито в евентуалните му отговори се съдържа някакво отношение към интелигентността и знанията на момичето от снимката.

asahi - адекватен отговор.

Автор: fraction
Дата: 05-06-15 15:08

защо решихте, че момичето е просто ?
дори и да е така, тя е дете на някого ...
защо се гаврите с него, ей тъй за спорта ?
опасявам се, че горното не добавя към вашия евентуален IQ ...

- абсолютно неадекватен коментар, пълен с безадресни обвинения и спекулации. Нататък - няма нужда от коментар. Резултат: пред опасността да влезе в непрекъснат обяснителен режим, CDman изтрива снимката.

Подобни "диалози", за съжаление, не са рядкост и в коментарите под някои снимки. Така например, някой пише, че поради някои грешки на фотографа в дадената ситуация моделът не изглежда както трябва. Авторът му отговаря: Не те ли е срам да ми обиждаш модела! [smilie11]
Език мой ...!



цецо, цецооо! [cool]
аз веднага, щом ти прочетох поста, се съгласих! ама тутакси!

хахааааааааааааааааааааааааааааааа!
ма ква файда, бе цецо...то същата работа - на глей горе. ти, ако си нямаш работа - обяснявай, че нямаш сестра... [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: антивик   
Дата:   06-06-15 17:54

SameButDifferent
написа:
> При мен годишно минават маса
> идиоти, които по принцип разбират,
> че трябва да учат. Но тъй като
> системата им позволява да си
> вземат изпитите си и без да са
> учили, не си дават никакъв зор.
> Демек - кучето скача според
> тоягата. При всичката тази
> "демократичност" в училищата и
> грижа за правата на учещите
> резултатът няма как да бъде
> по-различен.

>
> Ако системата позволява да се
> взимат изпити без знания, това
> наистина е проблем. Но пък тази
> година има опит за промяна в
> лошата практика, който може и да
> доведе до положителен резултат.
>
> От "Дневник":
> "От топ 10 този път отсъства
> езиковата гимназия в Кърджали,
> която миналата година постигна
> успех от 5.72 на първия изпит и се
> нареди сред водещите училища за
> страната, като се твърдеше, че
> успехът е защото учителите
> подсказват на учениците за
> по-добри резултати. В Кърджали на
> сегашните изпити е отчетен
> най-драстичен спад на оценките за
> страната - от 5.62 миналата година на
> 3.67 тази."
>

Това бива да го пише и да вади заключения човек, който е бил и е участвал в организирането и провеждането на миналогодишните матури...
Ми аз като такъв съм свидетел на това как се подготвяха отговори и решения и как се даваха на определени ученици с цел да се запазят, като бройка в училището, е ... не БИ ... хлапетата изБЕГаха къде им е кеф/сал де тогава нямаше много камери[smilie3] / и резултатите бяха едни, сега има камери и резултатите са други.
И всичко това е заради "криворазбраната цивилизация, образование и делегиран бюджет" - за назначаването на некадърници зарад туй че са хора от нашата партия или лидери на коалиционният партньор да не говорим. За това е писал още Дядо Вазов на времето.....[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: SameButDifferent   
Дата:   06-06-15 18:13

Антивик, не познавам системата отвътре, така че си правя изводи на базата на това, което излиза в пресата. Предполагам, че на повечето хора им е направило впечатление, че най-голяма разлика в резултатите от минала и от тази година е в район, където майчиният език не е задължително български. Малко вероятно е по-лошият резултат да мотивира учениците да учат повече, но пък и не го изключвам като вариант.


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: антивик   
Дата:   06-06-15 18:23

SameButDifferent
написа:

> Антивик, не познавам системата
> отвътре, така че си правя изводи на
> базата на това, което излиза в
> пресата. Предполагам, че на
> повечето хора им е направило
> впечатление, че най-голяма разлика
> в резултатите от минала и от тази
> година е в район, където майчиният
> език не е задължително български.
> Малко вероятно е по-лошият
> резултат да мотивира учениците да
> учат повече, но пък и не го
> изключвам като вариант.
>

Въпроса не е в майчиния език, въпроса е, че докараха училищата до конвейери които работят на парче и срещу определена, сума срещу определена бройка, без да се гледа качество и критерии, така наречения "ДЕЛЕГИРАН БЮДЖЕТ", сиреч директора да разпределя средствата както му хареса и се споразумее с Главния счетоводител, а даскалята да гласуват "доброволно и по съвест" това на педагогическите съвети /някои от тях си осигуряват доста добра заплата след това гласуване/. Отделно заплахата, че ако падне бройката ученици ще си загубят работното място и заплатата. Да не говорим, че с това се осигуряват заплати за разни партийни другари и партийни лидери, а че се и назначават на длъжности за които нямат ни ценз ни образование, па и няма никаква нужда от този щат /освен осигуряване заплата/ [smilie3] [smilie25] [beer].

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: asahi   
Дата:   06-06-15 18:25

Слабият даскал си трепери за заплатата. Добрият го търсят навсякъде и е над тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: антивик   
Дата:   06-06-15 18:31

asahi
написа:

> Слабият даскал си трепери за
> заплатата. Добрият го търсят
> навсякъде и е над тези неща.

....[smilie10] [smilie11] [smilie2] сигурен ли си в това....? Кога си работил в училище и кога си търсил работа за даскал и не само в столицата и големите градове, а и някъде из прованса, де като те чуят, че не говориш определен език и не подкрепяш определена партия, чакаш даскалско място до следващите избори, а че и след тях, що партиите са се разбрали, като коалиционни партньори, а ако не са се разбрали, то па кмета има нещо против, щото е от една от партиите...
И так си чакаш 20-30 години докат стане време да се пенсионираш...добре че дигат възрастта и имаш, все още, някакаква надежда[smilie18] .



Публикацията е редактирана (06-06-15 18:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: asahi   
Дата:   06-06-15 20:26

Познавам няколко добри даскали, дето не си търсят работа в училище. Учениците и родителите им ги търсят. И пари им дават даже.
Предимствата:
- сами определят колко да работят;
- подбират си учениците;
- нямат директор и Инспекторат, с който да се съобразяват;
- сумарните доходи са по-големи;
Недостатъци:
- налага се да четат и да се развиват;
- налага се да се съобразяват с особеностите на поколението;
- налага се да работят, в крайна сметка.

Работа за даскал не съм търсил, но съм отказвал.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: мара   
Дата:   06-06-15 21:43

асахи, нали знаеш, че това съвсем не е така? даже и в софие далеч не винаги е така.

живееш в някакъв идеализиран вариант на света.
да - аз съм сигурна, че за самия теб нещата седят точно така. познавам и други. наистина ИМА и такива.
но!!! ПЪРВО - за да е ясно дали и кога един учител е добър, трябва да е имало къде и кога да практикува.
имам известен погледа над кърджалийско и, повярвай ми, нещата не са розови.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: asahi   
Дата:   06-06-15 21:52

Признавам - нямам си представа как е в кърджалийско. Както съм сигурен, че порядките в Кърджали може да не са като в останалата България.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: мара   
Дата:   06-06-15 22:44

не са.
миналата година бях в ардино на 24 май.
след 40 минутна програма с български носии, песни, изтъкване на медалистите от разни олимпиади, дойде гостуващият състав от бурса и подкара едни маанета, в които се вкл всички - барабар с носиите.
и така - още час и половина - в деня на българската просвета и култура [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: sheriff   
Дата:   06-06-15 23:37

Всеки отговаря за себе си! Моето има 6,00 по английски и 5,63 по БЕЛ (щот не съм го шамарил достатъчно). Вий кво направихте, за да вдигнете нивото на нацията?

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   07-06-15 04:41

Да не бързаме да отсъждаме толкова бързо. Повечето изпадате в ситуацията на зубрещия бележкаджия, когото майка му е хванала да челастри хурката,вместо да зубри, сиреч -ТВЪРДЕ изненадани (въпреки,че и родилката ще е не по-малко изненадана в подобен сичуейшън) [smile]

Първо- въобще не съм убеден,че така провеждани матурите и самата подготовка за матурите (както и въобще за всякакви изпити в български училища-висши и низши) носят някаква реална полза на децата.

Второ- съмнявам се,че оценяването по този начин (предвид и предното ми мнение) успява да даде представа за наученото от децата.Както и за уменията,които са придобили в училище,въпреки съвместните кандърми на даскали и родители.

Трето- всеки път след матурите излизат класации с бисери на "матуромъчениците".Ма защо се смеем на децата за тия бисери?Вие на училище ходилили сте? Аз съм на 35 год. и още помня легендарните бисери на учителите си.Та те биеха черноморската мида по производителност. Сигурно и сега не е по-различно.Тия глупости,дето децата ги пишат по матурите и ние после им се хилим в секция вицове,ги научават от преподавателите в даскалото.

Последно-за всичко са виновни родителите.Що? Щото хал хабер си нямат,какво се учи. Инициатори на реформата в образованието трябва да бъдат родителите и, сега внимание (особено за левичарски настроените червеношийки !!)- бизнесът,другарки и другари. Защото чиновниците тая работа ще я забатачат, а учителите нямат нито мотив това да се случва,нито знаят, как да се случи.А и основно не им е и това работата. Родителите гледат само бележникът на отрочето,без да са наясно, то какво РЕАЛНО е научило и какви полезни умения за справяне с живота е придобило. А на бизнесът му трябват кадри с правилно подбраните и придобити умения и знания.

Защото в крайна сметка, важното е да просперираме и да живеем добре ! ;)



Публикацията е редактирана (07-06-15 04:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: антивик   
Дата:   07-06-15 06:43

Има нещо вярно в казаното....така е защото матурата/държавния зрелостен изпит/ се разглежда като акт за оценка на ученика и какво е научил за периода, което чини ми се е излишно. Тази цедка може да се направи при кандидатстването в следваща степен със съответните изпити и тестове. Матурите по-скоро трябва да бъдат за оценка работата на даскалята, какво и как са свършили за тези години, но тук вече факторите са толкова много и толкова забатачени за 25 години, че трудно ще се оправят.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: EVAJor   
Дата:   07-06-15 07:15

Ами например плащам си данъците в пълен размер. С част от тях се покриват и заплатите на тези, които следва да работят за високи оценки на матурите, ако приемем, че високата оценка е предпоставка и за компетентност и знания. Дали пък, ей така, за разнообразие, този път някой няма да се сети да инспектира качеството на преподаване в училище....като фактор и условие за слабите оценки на матурите.

Защото моята работа, като родител, освен да му осигуря покрив над главата, храна, учебници и дрехи, е да го възпитам, а не да му преподавам по БЕЛ и математика, например.... Там има други, в чиито задължения влиза това и е ясно колко са изпълнени тези задължения. Санкции - никакви, естествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: imitev   
Дата:   07-06-15 09:17

Грешка!

Твоята работа, като родител, е ВСИЧКО, което би помогнало на детето в живота.

На вълкът врата му е дебел, защото си върши работата сам...

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: 798099   
Дата:   07-06-15 09:40

Писах това в една друга тема, но не ми се рови и затова ще го повторя: синът ми завъшва 9-ти клас. Оценката му по БЕЛ е "твърдо" 5. "Твърдо", защото не е средно аритметично от оценки между 2 и 6. Толкова има на тестовете, толкова на класните, толкова при изпитване.

Дотук добре! Само дето като знам какъв е речниковият му фонд и способността за ясно формулиран изказ... не ми се мисли какво е нивото на тези с оценки под 5.

И не става въпрос за гонене на оценки, а в това, какво всъщност стои зад тях! Дали през учебната година учителите се опитват да научат децата ни на нещо или просто отбиват номера, като в същото време гонят "успеваемост" с оглед да запазят и евентуално повишат заплащането си.

В този смисъл, донякъде съм склонен да се съглася с написаното от crisnoch, относно функционалната неграмотност на половината абитуриенти.


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: антивик   
Дата:   07-06-15 09:41

Бе то стига родителя да му набие в подрастващата кратуна, че отива в училище за да се учи, че това му е задължение от което не може да избяга и че учителя затова е там да му дава знания, а не келеша му с келеш, като влезне в школото/говоря за държавните и общинските, в частните не знам как, па ми се и чини, че е по-друго дереджето/ е длъжен да спазва ред и дисциплина, а не да се върти и шушу-муши, да пречи на целия клас, да троши оборудването и кога "гордия" му родител бъде привикан то неговото отроче да е на-хрисимо, най-добро, най-послушно и по-по най-най....
И даскалята се виждат в чудо какво да правят и как да го правят...., а че и накрая им се обяснява, че са длъжни да се справят що за това са учили/някои от тях/ и да им се набива в тъпите кратуни, че са некадърни и 500-600 лв. са им много[smilie5] .

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: 798099   
Дата:   07-06-15 09:51

А, това за набиването в кратуната е повече от ясно, че е задължително. Но и там е доста тънка границата. Защото в един момент ти задават въпроса: "Добре бе,баща ми, защо аз да правя така, а Иванчо си прави каквото иска и не му пука нито от учител, нито от директор?".

Хайде, отговори на такъв въпрос, като обясниш с какво таткото на Иванчо (собственик на автомивка, който трудно оформя смислено изречение без да включи псувня) е по-по-най от теб! И защо трябва синът ти да подражава на теб и майка си, вместо на таткото на Иванчо и майката на Марийка, примерно? И защо за едно и също него го наказват, а Иванчо го потупват покровителствено по рамото?



Публикацията е редактирана (07-06-15 10:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: антивик   
Дата:   07-06-15 10:01

Те тука се стига до орязаните възможности на простия,"тъп" даскал. Той просто нищо не може да направи, що винаги излиза крив. Ако, опазил го Господ, случайно повиши тон на келеша, вземе че го нахока и му се скара, лигльото ревва в къщи, че е малтретиран, дискриминиран едва ли не пребит /до туй последното па съвсем не може се стигна, макар, че понякога е полезно и дава резултат/, пристигат накокошинени ядосаните родители и даскала бива направен на мад и маскара. Стига се едва ли не до съд и уволнение, що па от друга страна директора вместо да подкрепи служителя си, гледа да угоди на родителя, че а си е взел детето от школото - те ти спаднала бройка, а от там и намален бюджет.
И даскалята щат-нещат си налягат парцалите, правят се че работят и накрая резултата е ясен.
Да не обяснявам как хвърчи дърводелеца да поправя изпотрошени врати, маси, чинове що никой не може да наложи санкции и да хване родителите да платят изпотрошеното от техните келеши[smilie9] .

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: asahi   
Дата:   07-06-15 10:48

Шербит и ИМитев правилно са се ориентирали. Каквото и да е училището твоето дете сега е във възрастта за учене и сега трябва да му осигуриш знанията. След като в училище не се случва добре се заемаш сам. Сам, защото личният пример от родителя е най-възпитателен. Сам, защото освен на математика можеш да го научиш да търси, да мисли, да анализира. Ама си нямал време? Ще се лишиш от нещо и ще намериш. Ама си бил тъп? Детето ти ще стане още по-тъпо. Ама си бил платил? Тъкмо ще разбереш, че не всичко се плаща с пари.

И на други работи трябва да научиш детето. На 3 години трябва да го научиш да пресича улицата. Не да му кажеш, а да го научиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: chill   
Дата:   07-06-15 11:39

Задълженията на родителя не отменят задълженията на учителя.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: GenaDP   
Дата:   07-06-15 11:40

Основният проблем е училището. Не само свободията там, но и безхаберно написаните учебници, както и съвременните начини на преподаване (масово навлизане на тестовете при оценяване на знанията, мултимедиийни уроци и т.н.). Хлапетата не се учат да разсъждават, а само да наизустяват в по-голямата част неразбираеми за тях текстове от учебниците. Не свикват да мислят, а само да помнят.

Имам познати, чиито отрочета пред очите им се превръщат в кретени въпреки всички полагани старания да ги направят хора. Не ги влече да четат (каквото и да е), ровят по цял ден във фейсбука или просто се търкалят вкъщи или обикалят улиците. Същите тези хлапета като по-малки са били съвсем други - будни, интересуващи се от много неща. Искали са да им купуват книжки, ходели са на кръжоци... После идва 1-ви клас и прогресиращо затъпяване.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: ejel   
Дата:   07-06-15 12:37

Крив космос, какво да се прави[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: m.djorov   
Дата:   07-06-15 13:13

В учебника, мисля за 4-ти клас по Природознание или както е там еквивалента сега пише, че Марица се разделя на две реки - Тунджа и Арда. Мож ида бъркам имената на реките но това беше смисъла. И това е минало проверка, одобрено е и е пуснато да "образова" децата.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: Slivenski   
Дата:   07-06-15 13:17

Автор: m.djorov
Дата: 07-06-15 13:13

В учебника, мисля за 4-ти клас по Природознание или както е там еквивалента сега пише, че Марица се разделя на две реки - Тунджа и Арда. Мож ида бъркам имената на реките но това беше смисъла. И това е минало проверка, одобрено е и е пуснато да "образова" децата.



Ами, ако тръгнем от устието към извора, всъщност при Одрин Марица се разделя на още две реки - Тунджа и Арда. :-))


[smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »