Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: J0R0   
Дата:   05-06-15 18:31

А едно време какви ученици имаше.... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: axlastro   
Дата:   05-06-15 18:32

Според мен това не някаква трагична новина, особено на фона на качеството на образованието у нас. По-важен за мен е факта, че има и познавам много млади хора, които са преминали именно през тази образователна система и работят, творят и съществуват тук. Мисля, че младите, интелигентни и образовани хора са точно толкова, колкото са били и преди 5 години. Проблем обаче има, и той е в липсата на каквито и да е стимули за младите и образовани хора. За сметка на това има за някои прослойки на обществото. Интелигенцията е смъртен враг на управляващата върхушка от ченгета и олигархически лакеи и затова си пожелавам тя да расте и да става все по силна и многобройна част от обществото.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: SameButDifferent   
Дата:   05-06-15 19:14

Ако младите виждат перспектива да са учени ще учат. Ако не намират смисъл да са образовани нищо не може да ги накара да се образоват.

Тук не става въпрос дали младите ще стават "учени", а за някакво ниво на грамотност. Освен това, обикновено родителите насърчават децата си да се развиват в някаква насока. Така че търсенето на смисъл би трябвало да е с помощта на родителите. Но ако на родителите им е все тая колко грамотни са децата им, няма как да се прехвърля вината само на децата.


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: тьма   
Дата:   05-06-15 19:45

Един от компонентите на себеуважението е правописът.
Всеки си решава дали му е нужен, или не - но не е приятно, когато те засекат в грешка, става ти едно....тъпооо [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: ve_sselin   
Дата:   05-06-15 20:14

Неграмотността не е причина за положението на държавата ни, а е последствие. Манталитета ни е кофти и когато го осъзнаем и всеки един индивид в тази държава положи лично усилие да се промени, въпреки че ще изглежда глупак в очите на другите или ще се "мине" нещо, едва тогава има надежда за промяна. Във Англия много малък процент от хората могат да пишат граматически правилно и да не правят по няколко грешки в изречение, но това не им пречи да са едни от първите в Европа, че и в света. Мисленето им е друго - малко по-възвишено от нашето. За медиите съм съгласен, че трябва да са перфектни в грамотност и правоговор, ама да очаквате това от всеки един съфорумец и да го определите за прост и тъп, че изпуснал запетая е прекалено!

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: asahi   
Дата:   05-06-15 20:36

Нещата са свързани двупосочно. Неграмотният човек няма нужда да търси информация, да я анализира, да открива познание. Иначе щеше да се справи с родния си език. Удивлявало ме е упорството, с което интелигентни чужденци успяват да се преборят със сложния български език, да усвоят произношение, идиоми и диалекти, непосилни за болшинството наши съграждани.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: ceco   
Дата:   05-06-15 20:39

Грамотността не е само правопис (това е само един от елементите). Грамотност е също да изразяваш правилно това, което искаш да кажеш, както и да четеш правилно това, което друг ти е написал.

Пример: CDman пуска снимка на хубаво младо момиче в контекста на следния въпрос: Еня ли ви е колко има по БЕЛ (...тази от снимката, която вече я няма и постът е редактиран - извинявам се, ако не ми е съвсем точен цитата)?
Въпросът предполага два възможни отговора:
- ДА, еня ме е!
или
- НЕ, не ми пука!
Нито във въпроса, нито в евентуалните му отговори се съдържа някакво отношение към интелигентността и знанията на момичето от снимката.

asahi - адекватен отговор.

Автор: fraction
Дата: 05-06-15 15:08

защо решихте, че момичето е просто ?
дори и да е така, тя е дете на някого ...
защо се гаврите с него, ей тъй за спорта ?
опасявам се, че горното не добавя към вашия евентуален IQ ...


- абсолютно неадекватен коментар, пълен с безадресни обвинения и спекулации. Нататък - няма нужда от коментар. Резултат: пред опасността да влезе в непрекъснат обяснителен режим, CDman изтрива снимката.

Подобни "диалози", за съжаление, не са рядкост и в коментарите под някои снимки. Така например, някой пише, че поради някои грешки на фотографа в дадената ситуация моделът не изглежда както трябва. Авторът му отговаря: Не те ли е срам да ми обиждаш модела! [smilie11]
Език мой ...!


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: SameButDifferent   
Дата:   05-06-15 21:03

Ceco, [smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: imitev   
Дата:   05-06-15 21:22


Още по-лошо е когато направиш корекция на правописа на някого (примерно във фотофорум) и той ти се озъби, че форума не бил литературен и ще си пише както си иска...

Но има лека подробност - не пише както иска, а колкото може [smilie18]

Типично по български...

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: ejel   
Дата:   05-06-15 21:32

Автор: chrisnoch
Дата: 05-06-15 13:56

Днес излязоха и резултатите от изпита по БЕЛ (български език и литература) - т.нар. "национални матури". Катастрофа! Повече от половината абитуриенти са функционално неграмотни.

[shtrak]

От http://www.dnevnik.bg/
detski_dnevnik/2015/06/05/2547632_po-malko_zrelostnici_i_po-niski_rezultati_na_maturite/:

На изпита по български език и литература тази година има по-голям процент двойки и по-малък процент шестици. Слабите оценки са почти 3400, а отличните - 7057.

Оценките по БЕЛ:
- Слаб: 6.42%
- Среден: 20.45%
- Добър: 32.49%
- Много добър: 27.29%
- Отличен: 13.35%

[shtrak] [shtrak]

Интересно как се стига до извода за „повече от половината функционално неграмотни” при горните данни...

И как се квалифицират катастрофи. Трябва си капацитет[smilie3] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: kireto_a   
Дата:   05-06-15 21:41

митев, аз не си спомням много, но пред "когато" в тоя случай не се ли пише запетая?

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: rlk   
Дата:   05-06-15 21:43

Ей така между другото, на предишния ми шеф къщата е за малко над $3М, но съм го виждал дори за елементарни сметки да смята на пръсти, а за писане да не говорим при това на родния му език (а при мен е "акъл море, патки пасе", е и?)!


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: CDman   
Дата:   05-06-15 22:01

@SameButDifferent

Нямах в предвид да са учени в буквалния смисъл на думата, а да упражняват професии за които трябва да са учили и да имат съответния образователен ценз. Дали ще са лекари, фармацефти, инженери, икономисти - ако искат да са качествени кадри трябва да учат и то не само докато са студенти.


@ ceco

Цитата е точен. Въпросното момиче (поне за мен) изглеждаше доста интелигентно и без да знам колко има на матурата.

Личния ми опит показва, че в доста случаи видът на човек и интелигентността му са свързани. Лично аз много рядко бъркам в преценката си.

Сигурно и други са я приели за интелигентна защото веднага я пратиха да работи в държавната адмимистрация, а не като сервитьорка или касиерка.

А, че в държавната администрация по линия на шуробаджанащината работят меко казано некомпетентни хора не е новина за никого. И не само у нас е така. Наскоро четох, че според румънския министър на културата Хамлет бил писател. Той колко ли е имал на матурата по РЕЛ (румънски език и литература)?[smilie11]

Не, че ми пука [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: mbs   
Дата:   05-06-15 22:18

Ако това са резултатите...

Оценките по БЕЛ:
- Слаб: 6.42%
- Среден: 20.45%
- Добър: 32.49%
- Много добър: 27.29%
- Отличен: 13.35%


...значи в един хипотетичен клас от 25 деца

двойкаджиите са 1-2
тройкаджиите - 5-6
добрите - 8-9
много добрите - 7-8
и отличниците - 3-4

... нормално ми се вижда


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: marrio31   
Дата:   05-06-15 22:36

Вие като гледам..и на някой фотограф ще направите забележка за запетайка,тъжна работа. А от фотографа ще научим нещо,от imitev и от автора на темата,най-много правопис да видим.

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: ejel   
Дата:   05-06-15 22:38

... нормално ми се вижда

--------------------

Така де, ама друго си е да се поизхвърлиш...

От Бай Ганьо журналист:

И почва се писането... "Научаваме се, че..." - пише бай Ганьо и излага върху един лист бяла хартия такива черни хули срещу своя съсед, за каквито не само че не се е "научавал" някой път, но нито насън му са минавали. Пише бай Ганьо, пише и зачерква, той е все недоволен от ядовитостта на своите стрели: крадец е за него нежна думица, той я зачерква и пише хайдук, но тая дума е станала обикновена, бай Ганьо добавя пладнешки и я съединява с едно фатален. Съседът, жена му, децата му, родът му - излизат под перото на бай Ганя феноменални изверги... Той чете своето произведение на Данка Харсъзина. Данко, със светнали от мастиката очи, поощрява с въодушевление майстора на антрефилетата.
- Карай, карай, карай! Блъскай, майка му стара, пред нищо недей се спира, пред нищо! Блъскаай! - гърми Данко Харсъзина, като че командува някое артилерийско сражение...


.............

Фатална национална катастрофа[smilie18] Блъскааай[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: Ivo55   
Дата:   06-06-15 00:02

Прочетох гръмкото заглавие, проверих и резултатите - никаква катастрфа няма. Просто се вижда нивото на завършващите ученици.
А заглавието е подходящо за модерната българска журналистика, интрига в стил Хекимян и &... !
По-тревожен за мен е фактът, че мнозина от възмутените съфорумци сипят укори, а същевременно самите те допускат правописни, а и стилови грешки - един изпуска запетаи, друг ги поставя не където трябва ("въпреки,че "), трети не членува правилно.....или пише Й вм. И ... .
Та, казано простичко - к"ва стана тя? [smilie11]
Резултатите са съвсем нормални, даже - високи за общество, в чиято социална стълба училището и учителите са поставени на толкова ниско ниво!
Та - темата май е излишна....за всеки има място под слънцето!
Въпросът е да не допускаме слабообразовани хора да ни ръководят и да направляват обществото.



Публикацията е редактирана (06-06-15 00:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: Антивик   
Дата:   06-06-15 11:19

CDman
написа:

> GenaDP написа:
>
> > Ако младите виждат перспектива
> > да са учени ще учат. Ако не
> намират
> > смисъл да са образовани нищо не
> > може да ги накара да се
> > образоват.

> >
> > Грешиш. При мен годишно минават
> > маса идиоти, които по принцип
> > разбират, че трябва да учат. Но
> тъй
> > като системата им позволява да си
> > вземат изпитите си и без да са
> > учили, не си дават никакъв зор.
> > Демек - кучето скача според
> > тоягата. При всичката тази
> > "демократичност" в училищата и
> > грижа за правата на учещите
> > резултатът няма как да бъде
> > по-различен.
>
> Това е така ако се разчита само на
> знаниятя в училище. Лично аз
> смятам, че повечето неща се учат
> извън училище. Това, което трябва е
> желание и мотивация.


Лелейййй ка смеят тези млади келеши да търсят перспективи и мотиви за учене...[smilie9] ?!?
Я един по-як пердах и всички в школото, обаче па от друга страна..."...повечето неща се учат извън училище..."
Е тогава да се закрият всички училища и на улицата да се учат от живота покрай чалга и циганор[smilie8] . То и без друго това са им примерите и идеалите в живота, за това и резултатите са налице. И няма какво да се чудим, че резултатите от изпитите/матурите/ са такива, след като за пример по медии и билбордове се избута напред примери, като Азис, Биг Брадър..., песни като "Бял мерцедес ме...", "Радка пиратка"...
То...турците имат един убав лаф "Акъл гельди, ма ким верди"/горе-долу така звучи - приблизителен превод "Акъла ще дойде, но кого ще намери?". Та и при нас така - ще ни дойде след време акъла, ще разберем, че е нужно образование и грамотност, но дали ще има кой да ги получи....[smilie11]



Публикацията е редактирана (06-06-15 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-06-15 11:48

"Гръмкото" заглавие не е случайно и няма нищо общо с журналистическите изцепки, с които явно много хора са свикнали. Тъжно.
Още по-тъжно е, че почти всички, писали в тази тема, или не разбират проблема, или го подценяват. Жалко!
Още по-жалко е, че те не знаят що е то "функционална грамотност". Това са минималните умения, които позволяват на личността да се усъвършенства и да участва активно в развитието на общността. Формулировката може да ви звучи общовато, но всъщност е доста прецизна.
Резултатите по БЕЛ показват, че повече от половината зрелостници не само не могат да интерпретират словото, но са неспособни пълноценно да възприемат непознат текст. Това е катастофално!
Резултатите от изпитите след седми клас са още по-обезкуражаващи, а тенденциите от последните годинин - направо плашещи. Картината става още по-мрачна като се вземе предвид, че по-голямата част от отличниците отиват да учат в чужбина и остават да работят там. Но това е друга тема.
Мърляшкото писане по форумите е симптоматично както за отношението на "автора" към езика, така и за неговата грамотност. Моля спестете си комплексарските обяснения, че тук "драскате как да е", но иначе "сте абсолютно способни да напишете писмо до шефа или клиентите си без никакви граматични грешки"! Няма да ви повярвам!

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: SameButDifferent   
Дата:   06-06-15 12:00

Резултатите по БЕЛ показват, че повече от половината зрелостници не само не могат да интерпретират словото, но са неспособни пълноценно да възприемат непознат текст. Това е катастофално!

Chrisnoch, Вие май неправилно събирате процентите или пък изпитвате затруднения "пълноценно да възприемете непознат текст". Повече от половината зрелостници имат оценка "добър" и повече от "добър".


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: SameButDifferent   
Дата:   06-06-15 12:13

При мен годишно минават маса идиоти, които по принцип разбират, че трябва да учат. Но тъй като системата им позволява да си вземат изпитите си и без да са учили, не си дават никакъв зор. Демек - кучето скача според тоягата. При всичката тази "демократичност" в училищата и грижа за правата на учещите резултатът няма как да бъде по-различен.

Ако системата позволява да се взимат изпити без знания, това наистина е проблем. Но пък тази година има опит за промяна в лошата практика, който може и да доведе до положителен резултат.

От "Дневник":
"От топ 10 този път отсъства езиковата гимназия в Кърджали, която миналата година постигна успех от 5.72 на първия изпит и се нареди сред водещите училища за страната, като се твърдеше, че успехът е защото учителите подсказват на учениците за по-добри резултати. В Кърджали на сегашните изпити е отчетен най-драстичен спад на оценките за страната - от 5.62 миналата година на 3.67 тази."


Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: ejel   
Дата:   06-06-15 12:21

Феноменално фатална функционална неграмотност по математика. Катастрофално![smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: Ivo55   
Дата:   06-06-15 13:47

..... неволно се замислям за това - как са изписани имената, с които се представяме в различните форуми - този не прави изключение.
На какъв език са? С каква азбука са изписани?
Това показва нашето отношение към родния ни,БЪЛГАРСКИ език!!!
Уви, и аз не правя изключение (нищо, че мога веднага да посоча две причини, с които да се оправдая).
Та се чудим на децата![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: nyamago   
Дата:   06-06-15 13:53

@Chrisnoch - налага се да обясниш логиката зад това "повече от половината".

Очевидно не е аритметичен сбор от процентите, или пък оценка "добър" също влиза в категорията "функционално неграмотни". Дефиницията ти за функционална неграмотност звучи смислено, но има ли изобщо връзка с оценките? (По които читателите тук единствено вадят заключения).

Ако "способността да се интерпретира словото" не се мери с тези оценки - как се мери? И тогава имат ли значение резултатите, породили темата?

Обясни? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Резултатите от изпитите по БЕЛ - национална катастрофа!
Автор: fraction   
Дата:   06-06-15 14:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »