Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Специалност Фотография
Автор: boni   
Дата:   01-06-15 00:25

Между другото, доста преподаватели по фотография в НБУ нямат академично фотографско образование. Това не им пречи да са добри фоторгафи и преподаватели.
Енчо Найденов е радиоелектронен инженер, завършил е ТУ София.
доц. Петър Абаджиев, който преподава в НБУ и дълги години преподаваше фоторгафия в НАТФИЗ, е завършил химия в Софийски универцитет.
доц. Динамир Предов е строителен инженер по образование.
Висшето образование на Антоан Божинов е също инженерно - Хидравлика и пневматика.
Аз също съм завършил ТУ - микроелектроника и оптоелектроника. Предлагаха ми миналата година да водя семестриален курс по сватбена фоторгафия в НБУ, отказах, защото нямам време.



Публикацията е редактирана (01-06-15 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 00:31

Автор: boni
Дата: 31-05-15 23:59

Понеже Сливенски каза следното : А за изкуството се иска и едно нещо, наречено талант, и той не може да се научи. Но може да се погуби, за съжаление, ако не се поддържа и развива. А университетът е подходящо място за това. :-)

В смисъл Сливенски - подходящо място да се погуби ли? Така звучи изречението ти:)



Да, наистина малко така звучи. :-))

Човек може по много начини да погуби таланта си, ако силно желае това - дори в академията. :-)

Но от друга страна, и в изкуството има нужда от някаква основа от теоретични познания. Да, това не е физика, но все пак и от най-закостенелия професор може да се научи нещо. Да се почерпи мъдрост. Дори и с обратен знак - да не правиш това. Отричането по принцип на формалното образование ми се струва леко... лековато. Както казах, академията ти дава някаква среда. Ако не ти харесва, наистина по-добре да се махнеш.

Конкретно във фотографията - тя има много измерения. За едни е занаят, който ги храни. За други бизнес, който им носи пари. За трети - начин да изразяват себе си и вътрешния си стремеж към изкуството, който вярвам, че е заложен у всеки човек.

Останалото се учи - на улицата, в студиото или в академията. Може да се дават примери както за едното, така и за другото. Пътища много. Всеки сам избира своя.

Също така смятам, че и самото образование вече се променя и става по-адекватно на съвременните тенденции. От тази гледна точка, може би НБУ би бил най-подходящото място за човек, който държи да има диплома по фотография.


[beer]



Публикацията е редактирана (01-06-15 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: boni   
Дата:   01-06-15 00:39

Въобще не отричам нуждата от основа и всичко останало. Просто исках да кажа, че в тази област никой не ти търси диплома, а гледа какво портфолио имаш. При повечето изкуства е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 00:40

За това няма никакъв спор! :-) [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: max-1   
Дата:   01-06-15 08:54

Boni, мисля си че е въпрос на подбор на кадри. Защо Алеш Хръдличка не преподава, защо Елка Минчева- Лайпциг/приложна фотография/, не преподава, Петко Мутафчиискии той в Лайпциг не преподава. Светозар от Шумен завърши ФАМУ, не преподава.Дикран Стамболян и той завърши в Лайпциг и той изчезна нанякъде... разпилян ресурс..

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: snooper   
Дата:   01-06-15 09:13

Да, Фотографията е начин на живот, потребност, страст, начин да изразиш себе си... за мен е това, което съм. За да си фотограф не е нужно да си изкарваш прехраната с това. Но в случая въпросът е за кандидатстване в университет, а там по идея те подготвят за професионалист. Та затова и Борисов, и аз, сме споделили сходни неща.

Дали някой ще те чака да отидеш да асистенстваш? Не, както никой не ни е чакал нас. Аз никога не станах асистент, а работя като фотограф от 15 годишен. Не казвам, че няма много мръсна работа и борба с предразсъдъците на хората по света спрямо нас, но кой е казал, че трябва да е лесно?

Портфолиото, добрата дума и желанието за работа и учене отварят много врати. И то врати, които първоначално са ти били затворени. Но с постоянство и хъс, нещата стават - не ти трябват връзки, много пари или гадже редактор.

Щом аз мога да се справям като фотограф в различни държави като дислексик с не особено количество талант, говорни дефекти и какво ли не, значи можеш и ти, стига да искаш. Има да се изяде много помия, да се преглътнат много разочарования, но ако имаш вътрешната убеденост и желание, няма какво да те спре, просто трябва да стоиш извън комфортната си зона постоянно.

Между другото, тези неща ги говоря от позицията на магистър по "Фотография на свободна практика" от един от най-престижните (за медийни специалности поне) университети в Англия - бях единственият в курса, завършил с пълно отличие. Направих това след като имах към 10 години опит като фотограф и в интерес на истината не ми беше кой знае колко полезно, освен дипломата, даваща ми право да преподавам навсякъде по света. Казвам го и като някой, който е преподавал Фотография в академия в западна Европа.

Просто концепцията да те дундуркат в университета 4 години и чак после да се сблъскаш с реалния свят не е особено полезна. Много преподаватели ще опитват да те направят тяхно копие и това лесно се случва с един млад човек. Малко са колегите, които искат да снимаш като себе си и да се развиваш по собствената си пътека. Самата система на преподаване на повечето места е морално остаряла и направена така, че да завършиш и да си платиш таксите, пък после се оправяй...

Да, визуалната грамотност е от изключителна важност - но това не се добива в университет, поне не задължително. Живеем в 21ви век, има книги, интернет, изложби и възможности да работиш в цяла Европа без нужда от разрешително (не питай как се бори човек с разрешителните в няколко държави... поне така беше преди). Само преди 15на години за да се науча трябваше първо да науча руски, защото всички добри учебници в градската библиотека в Плевен бяха на руски. Сега всичко е на разстояние един ред в търсачката. Всичко е по-достъпно от всякога, само желание и интерес да има човек. Познавам много грамотни фотографи без дипломи и обратното. Познавам и отчайващо бездарни колеги, които преподават в двата споменати университета. Между тях има и няколко наистина добри и отдадени на преподаването, но уви, те са по-скоро малцинство.

Единственото, което може да те спре, са болест, инцидент, предразсъдъци, страх (макар че той има и полезно действие), оправдания и слушане на дървени философи, които избиват комплекси за собствените си оправдания.

Пълни раницата с полезни неща и кураж. Успех!

ПС. Учи английски и го научи много добре, ще ти отвори много врати. Това е съвет от един дислексик, когото смятаха за безнадежден случай след 11 години уроци без никакъв резултат. Когато обаче нещо ти е нужно за да подобриш Фотографията си, всичко става по-лесно :)

ПС2. Редактирах само един лапсос в началото "по идея те подготвят за професионалист"



Публикацията е редактирана (01-06-15 11:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: qavkata   
Дата:   01-06-15 09:50

Аз съвет не мога да ти дам, но мога да изкажа моето мнение по въпроса. Дядо ми беше фотограф, двамата ми вуйчовци бяха фотографи, баща ми беше фотограф, единият ми брат е фотограф(юлиус фучик), а другия аниматор (натфиз-курса на Доню Донев лека му пръст). Когато и аз реших да уча в Юлиус Фучик, брат ми ме попита какво искам от фотографията- познания и да изкарвам пари или познания и да правя изкуство? Отговора ми беше първото и той ме посъветва да не си губя времето, а да започна да работя. По настояещем с брат ми имаме 7 студия и сме удоволетворени (поне за сега), но ние превърнахме фотографията в "бизнес". Да аз нямам арт виждане за заобикалящия ме свят, не виждам "романтиката" в огради, бордюри, тревички и т.н. Снимам шаблонно и ползвах идеи за постановки и пози от други фотографи, но с времето и работата се научих (в мойта сфера) да измислям и по-скоро да усъваршенствам видяното от други. Мнението ми е, че първо трябва да си наясно какво очакваш от "твойта" фотография. Ако искаш да твориш....учи, ако искаш бизнес....работи. Успех!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: fraction   
Дата:   01-06-15 10:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: MikeDimit   
Дата:   01-06-15 10:23

snooper

[cool] [cool] [cool] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   01-06-15 10:27

САмо на 2-3 места може човек наистина да добие представа точно за фотографията, но не са в БГ.
Иначе, познавам достатъчно млади хора, завършили повече в НБУ, или не са в БГ изобщо и са минали поне едно допълнително към висшето 2-3 години обучение по нещо различно от фотографията или направо второ висше са карали. За останалите в Бг- едва двама-трима от десетина са могли да пробият в някаква ниша на снимането.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 10:57

Добре, аз съм съгласен с всичко.

Ако искаш да правиш пари с фотография - не ти трябва диплома, защото всичко се научава с практиката и времето.

Ако искаш да правиш изкуство или нещо в тази област - пак не ти трябва диплома, защото е важно портфолиото ти.

Ако искаш да преподаваш фотография - пак не ти трябва диплома, защото много от преподаващите фотография нямат диплома по фотография.


Тогава защо изобщо съществува тази специалност във висшите учебни заведения? [smilie18] [smilie18]


Един или два курса - за начинаещи и за напреднали, после мяташ камера през рамо, пък каквото сабя... пардон, обектив покаже! [smilie5]


[cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: pmartinov   
Дата:   01-06-15 11:25

Обучението по цял свят от много години е много доходен бизнес.

Този бизнес конвеер бълва "гении" всяка година.

Друг е въпроса, че с дипломата в България си гарантираш единствено да си безработен, но пък с претенции.

В чужбина никой не се интересува от дипломата в страна в която всичко се продава.

Там се ценят единствено уменията!

Портфолиото е огледало на уменията.

Една диплома може да се реализира по много абсурдни начини в страната на абсурдите.

Качествените снимки в портфолиото са най-точната мярка за нивото на уменията.


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-06-15 11:40

Slivenski , положението е , че хобисти преподават на хобисти. Изключенията са малко и или ги няма или са извън БГ. В нашата страна няма традиции за елитарна арт фотография, а се свежда до странните звания ФХ и фиапски (аматьорски) медали и титли. Няма звезда или творец от световна величина и мислене, който да събере даровити ученици, за да се създаде школа.
Наблюдават се смешни котерийни боричкания за власт и напъвания по разни "проекти" , академии и конкурси с предизвестен край.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 12:21

Ами, няма традиции за арт фотография, защото повечето фотография се свежда до ниво занаят. Не казвам, че това е лошо, но занаятчията си гледа бизнеса и не му пука особено за арт-а.

Ето, давам една идея /безплатна :-)/ - защо хората, които организират курсове и уъркшопи в България, не поканят някое светило във фотографията от Европа или Америка? Да постои една седмица тука, да покаже това-онова. Все ще му се плати някак си - къде от такси за участие, къде спонсор ще се намери. Да се вдъхновят малко и тукашните гурута, да се влеят свежи идеи. А не да се гледа на всеки млад фотограф като на евентуална конкуренция и да му се смачква желанието в зародиш. Знам, че сме малък пазар и това е неизбежно, защото в бизнеса действа правилото "изяж или бъди изяден", но в случая говоря за по-концептуални неща. Маркетинга в България си го знаем от улицата. :-)

[beer] [beer]


п. п. пък може и да се организират такива семинари и аз да не съм разбрал. ако е така - сори. :-)) [beer]



Публикацията е редактирана (01-06-15 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-06-15 13:02

Имаше миналата година на младата , но креативна Мис Аниела в Пловдив, но се провали частично поради липса на хора.

http://www.missaniela.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: pmartinov   
Дата:   01-06-15 13:03

Единствено ¥$€£ могат да вдъхновят знаещите,но лишени от възможността да могат...

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: punkpixel   
Дата:   01-06-15 17:10

Тези които са учили ще ти кажат има смисъл, тези които не са - за тях няма смисъл. То и кино може да снимаш ако си талант и четеш много книжки,но ще загубиш много време, а Фелини не се става лесно. Иначе сега снимаш на auto, мажеш с шопата - имаш снимки. Особено за комерс и красиви залези, не ти и трябва да учиш. Трябва малко опит да натрупаш и си готов за пазара. За BG в НАТФИЗ примерно освен фотография и осветление учиш и други неща като реклама, драматургия, сценография, монтаж, история на изкуството и фотографията ,филмова пластика и др. После може да специализираш оператор и т.н. За Европа - в Чехия има много силна школа за кино и фотография.В Англия ти взимат парите и ти обясняват колко си велик, пък после се оправяй.За НХА , там наистина само диплома взимаш и нищо друго. Зависи какво и как искаш да се развиваш, варианти всякакви
Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   01-06-15 17:33

Става ми смешно, когато в тази тема чета мнения на хора, които никога не са попадали в училище по изкуствата - било то защото са учили за инженери, било то защото нямат време да преподават. Те си мислят, че НАТФИЗ и НХА имат нещо общо с ТУ и ХТМУ - и като атмосфера, и като начин на преподаване. Наивно!
НЕ казвам, че единственият път към фотографията е специализираното образование! Само питам защо разни фотографи са си губили времето с инженерни науки, вмeсто да носят куфарите на някой "утвърден" щракач на селски сватби и градски къщенета? [smilie5]
Що е то "успешен фотограф"? Този, който прави изложба след изложба? Този, който се харчи по сток сайтовете? Този, който снима сватби/кръщенета/манекенки/манджи за над 2000 лв. на фотосесия? Този, който има рейтинг А над 1000 и/или рейтинг Б над 100? Този, който има ужасно много лайкове във Фейсбук?



Публикацията е редактирана (03-06-15 17:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 17:36

За мен успешен фотограф е оня, дето продаде една снимка за 6 милиона долара. [cool]

По-успешно от това, здраве му кажи... [smilie18]


Тоя може веднага да се пенсионира. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: MauMyHa   
Дата:   01-06-15 18:06

този с продадената/те изображения за по няколко милиона, да е жив и здарв да си ги харчи!

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   01-06-15 18:40

Всеки може да си гледа от своето възвишение/куличка/бетонен силоз и да обяснява. КАто цяло напълно успешното за мен е когато някой, който е завършил фотография и след това с никаква друга дейност, със заснемане на кадри/видео или свързаните с това дейности си вади парите, заплата, прехрана и е в такива среди. В това за съжаление няма никаква свръх уникалност, съвършенство или нещо да е по-различно от другите занаяти. ЗА мен лично, а и като си говоря с доста снимащи (кадри, не видео), повечето които са професионалисти си го признават, че е по-скоро занаят, а не изкуство. В много редки случаи истински уникалното и съвършеното при заснемането е възможно. Въпреки, че има заучени фрази, че "всеки кадър е уникален". Уникални за мен са, и имам честта да ги познавам не фотографи, ами режисьори на фотографии, където се заснемат до 5-6 кадъра максимум за ден и всичко е изпипано до перфектния момент, детайл, поза, цвят, няма много обработки после с компютри и др. Има и тук доста хора.
За мен лично, като инженер, като изследовател, като учещ се всеки ден, снимането е по-скоро виждане на детайли, моменти, точка от 24-те часа, по-скоро някои от 86400 секунди или малко в повече от деня.
ПРеминавам и от докторската професия (лекарската), където без образна диагностика нещата са загубени. И там си е занаят за скенери и рентгени, микроскопи и други.
И отново се връщам, от моята лична визия, че е възможно да се изкарат пари от заснемане, но не е задължително да е фотографско. Нещата в БГ са сложни, и така като гледам са все още базирани на стари лаври, дебели връзки и трудно пробивни стени/пречки. Но поради разтваряне към външния свят, по-скоро навлизане на външния свят тук, нещата се поизчанчват и променят по изключително странен и крив начин в премного случаи. Такова става и със специалност фотография и подобни.
Няма начин, ще се карат други специалности. А курсове, работни срещи (уъркшопове били) ще има и дано да има все повече не с комерсиална цел, колкото наистина да се предаде, а не открадне занаята. И аз така го поприбрах преди 3 години като знания за микроскопите, и сега ми е забава да работя с такава техника. И е леко после, защото има учене доста, и занаят. Курсове знам за някои интересни за фотография, но изискват средства доста. Най-малкото като път и престой са скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-15 01:31

Пената ряпа да яде! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: steph   
Дата:   03-06-15 22:15

[smilie24] Борисов!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »