Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Специалност Фотография
Автор: sparckify   
Дата:   27-05-15 23:42

Здравейте, мисля да кандидатствам фотография след завършването на средно образование. Разгледах как стоят нещата с университетите и стигнах до НБУ и Натфиз. Та въпросите са ми кой от 2та университета е по-добрия избор, има ли и други университети които предлагат фотографско обучение и каква перспектива би ми дало това обучение.

Поздрави


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: vAnko0   
Дата:   27-05-15 23:57

Няма особено голям смисъл, хората не търсят фотографи с висше образование (или поне аз не съм чувал).
Ако имаш наистина желание, даваш парите за техника и започваш да се учиш по курсове, много четене и много практика. Има достатъчно информация в интернет и книги. За същото време, което ще отделиш за университет, можеш да научиш достатъчно и със събраните пари ще знаеш какво ти е нужно, за да започнеш сам да се развиваш като професионален фотограф.

Каква ти е идеята като работа след завършване на образованието ?



Публикацията е редактирана (27-05-15 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: kireto_a   
Дата:   28-05-15 07:45

То и при програмирането може да се научиш на курсове и сам и никой не ти иска тапията, но като дойде такъв(а) самоук майстор на интервю, си личи още от врата и обикновено скоро след това му бива показвана да я затвори отвън. И то не защото не знае материала, а защото не знае какво трябва да знае и си личи, че е занаятчия. А това е непоправимо.

В унверситета няма да те научат, ако ти не искаш да се научиш. Но както се казва, ако има нещо завито, те ще го развият. Също така ще ти даде систематични знания, начин на мислене , контакти с хора с този начин на мислене и най-вече обратна връзка, което никой от ютюб разбирачите няма да ти даде. Да много хора са супер богати и не са си завършили образованието, но като са започнали всички са били в необходимата среда в университета. Това е незаменимо и уникално.

Курсовете са три вида - 1. е това е фотоапарат снимай; 2. вижте ме колко съм добър и вие никога нема да го можете това, обикновенно безплатни; 3. мастър класове, в които дълго време няма да разбереш за ко иде реч. И за да минеш "всичко"(ако изобщо го има), няма да ти излезе по-евтино.

Та на кратко, никой няма да ти иска дипломата, но никой и няма да те върне, затова че имаш.

Ето ти нещо по въпроса от един ютюб разбирач:

https://www.youtube.com/watch?v=xhPLRNOCaJc

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: camelasign   
Дата:   29-05-15 15:34

Доста е скъпо от към консумативи, мисля че поне 3 години снимат само на филми в натфиз, трябват ти няколко филмови камери и обективи.Но ако можеш да си го позволиш, натфиз разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: fraction   
Дата:   29-05-15 15:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: axlastro   
Дата:   29-05-15 16:38

Натфиз, ако можеш да влезеш и НБУ като втори вариант. Предполагам, освен талант се искат и стабилни връзки. Най-добре ако можеш някъде в чужбина, особено ако ще си изкарваш прехраната с това.



Публикацията е редактирана (29-05-15 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: bpavlov   
Дата:   29-05-15 23:28


Моето мнение е, че в НБУ е по-добре. Познавам Енчо Найденов, който е преподавател там и знам, как учи студентите си на реална фотография, от "настоящето", фотография, която се продава.

И да, има голям смисъл да се завърши един от двата университета, най-вече заради това, че щеш-нещеш, 4 години ще се занимаваш само с фотография и ще имаш стимул да напредваш, защото ще имаш летва за сравнение в очите на останалите студенти.

С курсове, четене и гледане на видеА, можеш да постигнеш само техническата част, докато в университета се набляга на творческо-мисловната, нещо, което не може да се научи на курс, нито пък някой в България прави такива курсове, за напреднали.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-15 07:41

Още една опция:

http://nha.bg/bg/stranica/fotografiy-ma



Курсовете може да ти дадат основните знания и умения, но академичното образование ти дава среда, систематизирани и комплексни познания, дисциплина, професионални контакти и в крайна сметка - самочувствие.

Все пак, трябва да се има предвид, че както много от най-добрите преводачи не са завършили съответната филология, много от най-известните художници нямат завършена художествена академия, много писатели не са посещавали университет и прочие, така и доста от най-добрите фотографи всъщност нямат фотографско образование. Например Ансел Адамс - пианист, Тери Ричардсън – пънк-рок музикант, Анри Картие-Бресон – изучавал изкуство и литература, Ани Лейбовиц – учила изобразително изкуство, Робърт Капа – започнал работа като асистент във фото студио, но също без формално образование, поне не можах да открия за него какво е завършил.

Та така… [smile]

Успех! [smilie24]



Публикацията е редактирана (30-05-15 08:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: CaracolStudio   
Дата:   30-05-15 10:53

Не само в света а и в БГ голяма част от добрите фотографи нямат образование фотографско .По-добре запиши някоя специалност която би ти помагала във фотографията за напред примерно маркетинг .На огромна част от фотографите особено бай-иван фотографи именно маркетинга им липсва .

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-15 10:58

Абе, в нормалните държави за маркетинга в изкуството си има професионални агенти. Но в БГ, понеже сме свикнали да разбираме от всичко, може и маркетинг, да. В крайна сметка, и ядрена физика да завърши човек, това не му пречи да снима добре. :-))

[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: mustush87   
Дата:   30-05-15 10:59

Slivenski, няколко въпроса? Колко струва семестъра в НХА.. мога ли аз, който съм завършил Бакалавър (педагогически факултет) да кандидатсвам там за магистратура Фотография :)



Публикацията е редактирана (30-05-15 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-15 11:03

Автор: mustush87
Дата: 30-05-15 10:59

Slivenski, няколко въпроса? Колко струва семестъра в НХА.. мога ли аз, който съм завършил Бакалавър (педагогически факултет) да кандидатсвам там за магистратура Фотография :)



Нямам представа, приятелю! :-))

Просто се сетих, че и там има такава специалност. Бих помогнал, но не знам. Ще трябва сам да провериш. Сори!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   30-05-15 19:06

mustush87 написа:

> Slivenski, няколко въпроса? Колко
> струва семестъра в НХА.. мога ли аз,
> който съм завършил Бакалавър
> (педагогически факултет) да
> кандидатсвам там за магистратура
> Фотография :)
>

>
> Публикацията е редактирана (30-05-15
> 10:59)

Можете да кандидатствате. Програмата е само магистърска и е три семестъра. Изпита е с портфолио и събеседване, таксата мисля е 420 или 450 лева на семестър, ако нямате преди това друга защитена магистратура. Най-добре вижте в сайта на НХА.


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   31-05-15 03:17

Вярно е, че някои много добри фотографи нямат формално фотографско образование. Също така е вярно, че те обикновено имат друго образование, свързано с изкуствата.
По времето на Ансел Адамс, Анри Картие-Бресон и Робърт Капа висше образование по фотография не е съществувало. Тогава на фотографията се гледало по-скоро като на занаят, отколкото като на изкуство.
Смисълът на образованието не е в това да получиш диплома (която вероятно никой никъде няма да ти поиска), а да получиш знания в среда, която благоприятства тяхното усъвършенстване. Според мен НАТФИЗ има най-много традиции в това отношение, а НХА - най-малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   31-05-15 10:42

Смисълът на образованието не е в това да получиш диплома (която вероятно никой никъде няма да ти поиска), а да получиш знания в среда, която благоприятства тяхното усъвършенстване.


Абсолютно съм съгласен! Нали затова много пъти сме си говорили в други подобни теми преди, че за да учи човек фотография в НАТФИЗ, вече трябва да е фотограф, при това добър, и да отиде там, за да усъвършенства познанията си, а не тепърва да ги получав от нулата. По тази причина и изпитът е доста тежък, поне според мен.


Аз все пак искам да обърна внимание, че фотографията не е само техника, осветление, обективи, камери, матрици/филми, физика, химия и прочие, но е и изкуство, както и философия. А за изкуството се иска и едно нещо, наречено талант, и той не може да се научи. Но може да се погуби, за съжаление, ако не се поддържа и развива. А университетът е подходящо място за това. :-)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: borissov   
Дата:   31-05-15 10:48

Познавам много успешни комерсиални фотографи и само 1-2 имат формално образование по фотография. Абсолютна загуба на време и финансов ресурс биха били и НБУ, и Натфиз, и което и да е друго учебно заведение (може би с изключение на 1-2 в Ню Йорк, ама там заради връзките които дават, не заради учението). За всеки в твоето положение най-добрият вариант е да си хване бохчичката и беж по света да асистира - гарантирам ти, че 4 години асистиране на добри фотографи в полето което те интересува ще са ти около милиард пъти по-полезни от висене в мухлясалите зали на натфиз. Че и ще ти плащат, и ще натрупаш житейски опит, особено ако сменяш държавата всяка година. Ако толкова ти се учи - история на изкуството е много по-добра опция за фотограф.
И още нещо - срещал съм адски много студенти по фотография, и почти никога не се случва тяхна работа да ме впечатли - в повечето случаи са ужасно клиширани артистични напъни, или нескопосани комерсиални вариации. За сметка на това често попадам на хора на същите години, които са тръгнали по другия път, и правят страхотни неща. Изводът е - ако имаш талант, умение и желание, университетът ще ти го затрие. И най-вече - с малко изключения на работещи фотографи, повечето преподаватели са някакви комично некадърни фосили, мога и поименно да ти цитирам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   31-05-15 10:57

тотално объркахме човека... [smilie18] [smilie18] [smilie18]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: pmartinov   
Дата:   31-05-15 11:14

Борисов [smilie24]

Само подходяща среда може да бъде стимул за развитие във фотографията.

Асистирането на доказани добри фотографи е несравним шанс в сравнение с една диплома която не е гаранция за абсолютно нищо.

Фотографията се учи единствено с интензивна практика!

От теоретик качествена фотография никога няма да видите колкото и да е обаятелен!

Ако човек иска да се развива търси начин,ако не иска търси причини.

А дамите които са готови да легнат с един дърт, вмирисан комплексар било то и титулован в името на кариерата са безкрайно жалки.

Макар да се изкушавам ще се въздържа да посоча конкретни имена ,но това е факт не само в нашата страна.

Това е тенденция която се задълбочава от много години във всички специалности свързани с изкуство.

По целия свят...

На скоро на моя близка дъщеря и се върна от Италия на пожар с първия полет след като разбрала, че голяма част от изпитите се взимат без дрехи...

Успокоих я ,че в България също имаме традиции в тази посока от много години.



Публикацията е редактирана (31-05-15 20:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: snooper   
Дата:   31-05-15 11:47

Мислех да кажа едни неща, но... Борисов вече ги е казал [smilie3]

Разбирам какво ти минава през главата, минавало ми е и на мен преди десетина години. Но просто не е това пътят - и от двете учебни заведения са излезли няколко много добри фотографи, но познавайки ги знам, че това е станало въпреки времето прекарано в университетите тук.

Фотографията е език - и като такъв, се учи най-добре с четене (гледане) и писане (т.е. снимане) - уви, в България средата е много затворена и с малко събития, рядко има добри изложби, но пък има предимно неадекватни клиенти и ограничени условия за развитие. Лесно е на двайсет и няколко да достигнеш таван - да снимаш за най-големите марки тук и да се запиташ "А какво ще правя в останалите 30, 40 или... 70 години снимане?"

След работа като фотограф в 5 държави, мога да ти кажа само да си събереш нещата в една раница и да си вземеш билет за някъде. И да оставиш нещата да се случват, с много помощ от твоя страна, разбира се. Да снимаш и да гледаш, да четеш и да питаш... Винаги можеш да се върнеш в България (аз така направих за момента), но гледай работата ти да се пласира на световния пазар, а не на местния. За последното, родните университети няма да ти помогнат.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: rorus   
Дата:   31-05-15 13:47

snooper - кратко, ясно, точно!
Сега да видим, наистина ли искаш да се занимаваш с фотография:)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: ilcoin   
Дата:   31-05-15 15:36

snooper [smilie24]
borissov [smilie24]

Фотографията е преди всичко изкуство, което е свързано с това или да го можеш, или да го не можеш. Сиреч - да имаш дарба. Дарбата е нещо, дето се дава, не се получава. Млад си още, имаш време да се пробваш и да видиш как ще станат нещата. Ако не, през свободното време гледай да си хванеш и някакъв друг занаят да те храни, че арта понякога не е много доходен бизнес [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: uri64   
Дата:   31-05-15 21:32

snooper [smilie24]
borissov [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: TheBossBG   
Дата:   31-05-15 22:38

Представям си как половин Европа и целите Щати чакат Спарки да отиде и да им чиракува. Хора, толкова ли е паднало нивото на ФФ? Явно да! Не очаквах от хора с претенции да пишат глупости. Но е факт. Смислените мнения са на Сливенски и Павлов. Останалите сте като латерна, която слушам от години!

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: pmartinov   
Дата:   31-05-15 23:19

Много хора си представят пътя на професионалната фотография по един начин,други по друг начин,но това си остават само упражнения на въображението.

В реалния живот нещата седят съвсем различно от утъпканите коловози на масовото обучение .

Ирационалното мислене няма никаква опастност да измести логичното в преобладаващата част от хората:)

Конвеерното обучение гарантира единствено посредственост.


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: boni   
Дата:   31-05-15 23:59

Понеже Сливенски каза следното : А за изкуството се иска и едно нещо, наречено талант, и той не може да се научи. Но може да се погуби, за съжаление, ако не се поддържа и развива. А университетът е подходящо място за това. :-)

В смисъл Сливенски - подходящо място да се погуби ли? Така звучи изречението ти:)

Спомням си как талантлив български худжник ми каза, че във втори курс е напуснал художествената академия, защото е усетил, че тя ще погуби таланта му заради налагането на рамки и клишета в мисленето.
Наблюдавам новите български филми. Младите актьори, завършили НАТФИЗ декламират ужасно и стоят изкуствено на екран, а непрофесионалистите се справят по-добре и играят естествено.
Не сравнявайте тези области с точните науки, които наистина изискват конкретно образование и диплома.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: boni   
Дата:   01-06-15 00:25

Между другото, доста преподаватели по фотография в НБУ нямат академично фотографско образование. Това не им пречи да са добри фоторгафи и преподаватели.
Енчо Найденов е радиоелектронен инженер, завършил е ТУ София.
доц. Петър Абаджиев, който преподава в НБУ и дълги години преподаваше фоторгафия в НАТФИЗ, е завършил химия в Софийски универцитет.
доц. Динамир Предов е строителен инженер по образование.
Висшето образование на Антоан Божинов е също инженерно - Хидравлика и пневматика.
Аз също съм завършил ТУ - микроелектроника и оптоелектроника. Предлагаха ми миналата година да водя семестриален курс по сватбена фоторгафия в НБУ, отказах, защото нямам време.



Публикацията е редактирана (01-06-15 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 00:31

Автор: boni
Дата: 31-05-15 23:59

Понеже Сливенски каза следното : А за изкуството се иска и едно нещо, наречено талант, и той не може да се научи. Но може да се погуби, за съжаление, ако не се поддържа и развива. А университетът е подходящо място за това. :-)

В смисъл Сливенски - подходящо място да се погуби ли? Така звучи изречението ти:)



Да, наистина малко така звучи. :-))

Човек може по много начини да погуби таланта си, ако силно желае това - дори в академията. :-)

Но от друга страна, и в изкуството има нужда от някаква основа от теоретични познания. Да, това не е физика, но все пак и от най-закостенелия професор може да се научи нещо. Да се почерпи мъдрост. Дори и с обратен знак - да не правиш това. Отричането по принцип на формалното образование ми се струва леко... лековато. Както казах, академията ти дава някаква среда. Ако не ти харесва, наистина по-добре да се махнеш.

Конкретно във фотографията - тя има много измерения. За едни е занаят, който ги храни. За други бизнес, който им носи пари. За трети - начин да изразяват себе си и вътрешния си стремеж към изкуството, който вярвам, че е заложен у всеки човек.

Останалото се учи - на улицата, в студиото или в академията. Може да се дават примери както за едното, така и за другото. Пътища много. Всеки сам избира своя.

Също така смятам, че и самото образование вече се променя и става по-адекватно на съвременните тенденции. От тази гледна точка, може би НБУ би бил най-подходящото място за човек, който държи да има диплома по фотография.


[beer]



Публикацията е редактирана (01-06-15 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: boni   
Дата:   01-06-15 00:39

Въобще не отричам нуждата от основа и всичко останало. Просто исках да кажа, че в тази област никой не ти търси диплома, а гледа какво портфолио имаш. При повечето изкуства е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 00:40

За това няма никакъв спор! :-) [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: max-1   
Дата:   01-06-15 08:54

Boni, мисля си че е въпрос на подбор на кадри. Защо Алеш Хръдличка не преподава, защо Елка Минчева- Лайпциг/приложна фотография/, не преподава, Петко Мутафчиискии той в Лайпциг не преподава. Светозар от Шумен завърши ФАМУ, не преподава.Дикран Стамболян и той завърши в Лайпциг и той изчезна нанякъде... разпилян ресурс..

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: snooper   
Дата:   01-06-15 09:13

Да, Фотографията е начин на живот, потребност, страст, начин да изразиш себе си... за мен е това, което съм. За да си фотограф не е нужно да си изкарваш прехраната с това. Но в случая въпросът е за кандидатстване в университет, а там по идея те подготвят за професионалист. Та затова и Борисов, и аз, сме споделили сходни неща.

Дали някой ще те чака да отидеш да асистенстваш? Не, както никой не ни е чакал нас. Аз никога не станах асистент, а работя като фотограф от 15 годишен. Не казвам, че няма много мръсна работа и борба с предразсъдъците на хората по света спрямо нас, но кой е казал, че трябва да е лесно?

Портфолиото, добрата дума и желанието за работа и учене отварят много врати. И то врати, които първоначално са ти били затворени. Но с постоянство и хъс, нещата стават - не ти трябват връзки, много пари или гадже редактор.

Щом аз мога да се справям като фотограф в различни държави като дислексик с не особено количество талант, говорни дефекти и какво ли не, значи можеш и ти, стига да искаш. Има да се изяде много помия, да се преглътнат много разочарования, но ако имаш вътрешната убеденост и желание, няма какво да те спре, просто трябва да стоиш извън комфортната си зона постоянно.

Между другото, тези неща ги говоря от позицията на магистър по "Фотография на свободна практика" от един от най-престижните (за медийни специалности поне) университети в Англия - бях единственият в курса, завършил с пълно отличие. Направих това след като имах към 10 години опит като фотограф и в интерес на истината не ми беше кой знае колко полезно, освен дипломата, даваща ми право да преподавам навсякъде по света. Казвам го и като някой, който е преподавал Фотография в академия в западна Европа.

Просто концепцията да те дундуркат в университета 4 години и чак после да се сблъскаш с реалния свят не е особено полезна. Много преподаватели ще опитват да те направят тяхно копие и това лесно се случва с един млад човек. Малко са колегите, които искат да снимаш като себе си и да се развиваш по собствената си пътека. Самата система на преподаване на повечето места е морално остаряла и направена така, че да завършиш и да си платиш таксите, пък после се оправяй...

Да, визуалната грамотност е от изключителна важност - но това не се добива в университет, поне не задължително. Живеем в 21ви век, има книги, интернет, изложби и възможности да работиш в цяла Европа без нужда от разрешително (не питай как се бори човек с разрешителните в няколко държави... поне така беше преди). Само преди 15на години за да се науча трябваше първо да науча руски, защото всички добри учебници в градската библиотека в Плевен бяха на руски. Сега всичко е на разстояние един ред в търсачката. Всичко е по-достъпно от всякога, само желание и интерес да има човек. Познавам много грамотни фотографи без дипломи и обратното. Познавам и отчайващо бездарни колеги, които преподават в двата споменати университета. Между тях има и няколко наистина добри и отдадени на преподаването, но уви, те са по-скоро малцинство.

Единственото, което може да те спре, са болест, инцидент, предразсъдъци, страх (макар че той има и полезно действие), оправдания и слушане на дървени философи, които избиват комплекси за собствените си оправдания.

Пълни раницата с полезни неща и кураж. Успех!

ПС. Учи английски и го научи много добре, ще ти отвори много врати. Това е съвет от един дислексик, когото смятаха за безнадежден случай след 11 години уроци без никакъв резултат. Когато обаче нещо ти е нужно за да подобриш Фотографията си, всичко става по-лесно :)

ПС2. Редактирах само един лапсос в началото "по идея те подготвят за професионалист"



Публикацията е редактирана (01-06-15 11:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: qavkata   
Дата:   01-06-15 09:50

Аз съвет не мога да ти дам, но мога да изкажа моето мнение по въпроса. Дядо ми беше фотограф, двамата ми вуйчовци бяха фотографи, баща ми беше фотограф, единият ми брат е фотограф(юлиус фучик), а другия аниматор (натфиз-курса на Доню Донев лека му пръст). Когато и аз реших да уча в Юлиус Фучик, брат ми ме попита какво искам от фотографията- познания и да изкарвам пари или познания и да правя изкуство? Отговора ми беше първото и той ме посъветва да не си губя времето, а да започна да работя. По настояещем с брат ми имаме 7 студия и сме удоволетворени (поне за сега), но ние превърнахме фотографията в "бизнес". Да аз нямам арт виждане за заобикалящия ме свят, не виждам "романтиката" в огради, бордюри, тревички и т.н. Снимам шаблонно и ползвах идеи за постановки и пози от други фотографи, но с времето и работата се научих (в мойта сфера) да измислям и по-скоро да усъваршенствам видяното от други. Мнението ми е, че първо трябва да си наясно какво очакваш от "твойта" фотография. Ако искаш да твориш....учи, ако искаш бизнес....работи. Успех!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: fraction   
Дата:   01-06-15 10:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: MikeDimit   
Дата:   01-06-15 10:23

snooper

[cool] [cool] [cool] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   01-06-15 10:27

САмо на 2-3 места може човек наистина да добие представа точно за фотографията, но не са в БГ.
Иначе, познавам достатъчно млади хора, завършили повече в НБУ, или не са в БГ изобщо и са минали поне едно допълнително към висшето 2-3 години обучение по нещо различно от фотографията или направо второ висше са карали. За останалите в Бг- едва двама-трима от десетина са могли да пробият в някаква ниша на снимането.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 10:57

Добре, аз съм съгласен с всичко.

Ако искаш да правиш пари с фотография - не ти трябва диплома, защото всичко се научава с практиката и времето.

Ако искаш да правиш изкуство или нещо в тази област - пак не ти трябва диплома, защото е важно портфолиото ти.

Ако искаш да преподаваш фотография - пак не ти трябва диплома, защото много от преподаващите фотография нямат диплома по фотография.


Тогава защо изобщо съществува тази специалност във висшите учебни заведения? [smilie18] [smilie18]


Един или два курса - за начинаещи и за напреднали, после мяташ камера през рамо, пък каквото сабя... пардон, обектив покаже! [smilie5]


[cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: pmartinov   
Дата:   01-06-15 11:25

Обучението по цял свят от много години е много доходен бизнес.

Този бизнес конвеер бълва "гении" всяка година.

Друг е въпроса, че с дипломата в България си гарантираш единствено да си безработен, но пък с претенции.

В чужбина никой не се интересува от дипломата в страна в която всичко се продава.

Там се ценят единствено уменията!

Портфолиото е огледало на уменията.

Една диплома може да се реализира по много абсурдни начини в страната на абсурдите.

Качествените снимки в портфолиото са най-точната мярка за нивото на уменията.


Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-06-15 11:40

Slivenski , положението е , че хобисти преподават на хобисти. Изключенията са малко и или ги няма или са извън БГ. В нашата страна няма традиции за елитарна арт фотография, а се свежда до странните звания ФХ и фиапски (аматьорски) медали и титли. Няма звезда или творец от световна величина и мислене, който да събере даровити ученици, за да се създаде школа.
Наблюдават се смешни котерийни боричкания за власт и напъвания по разни "проекти" , академии и конкурси с предизвестен край.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 12:21

Ами, няма традиции за арт фотография, защото повечето фотография се свежда до ниво занаят. Не казвам, че това е лошо, но занаятчията си гледа бизнеса и не му пука особено за арт-а.

Ето, давам една идея /безплатна :-)/ - защо хората, които организират курсове и уъркшопи в България, не поканят някое светило във фотографията от Европа или Америка? Да постои една седмица тука, да покаже това-онова. Все ще му се плати някак си - къде от такси за участие, къде спонсор ще се намери. Да се вдъхновят малко и тукашните гурута, да се влеят свежи идеи. А не да се гледа на всеки млад фотограф като на евентуална конкуренция и да му се смачква желанието в зародиш. Знам, че сме малък пазар и това е неизбежно, защото в бизнеса действа правилото "изяж или бъди изяден", но в случая говоря за по-концептуални неща. Маркетинга в България си го знаем от улицата. :-)

[beer] [beer]


п. п. пък може и да се организират такива семинари и аз да не съм разбрал. ако е така - сори. :-)) [beer]



Публикацията е редактирана (01-06-15 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-06-15 13:02

Имаше миналата година на младата , но креативна Мис Аниела в Пловдив, но се провали частично поради липса на хора.

http://www.missaniela.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: pmartinov   
Дата:   01-06-15 13:03

Единствено ¥$€£ могат да вдъхновят знаещите,но лишени от възможността да могат...

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: punkpixel   
Дата:   01-06-15 17:10

Тези които са учили ще ти кажат има смисъл, тези които не са - за тях няма смисъл. То и кино може да снимаш ако си талант и четеш много книжки,но ще загубиш много време, а Фелини не се става лесно. Иначе сега снимаш на auto, мажеш с шопата - имаш снимки. Особено за комерс и красиви залези, не ти и трябва да учиш. Трябва малко опит да натрупаш и си готов за пазара. За BG в НАТФИЗ примерно освен фотография и осветление учиш и други неща като реклама, драматургия, сценография, монтаж, история на изкуството и фотографията ,филмова пластика и др. После може да специализираш оператор и т.н. За Европа - в Чехия има много силна школа за кино и фотография.В Англия ти взимат парите и ти обясняват колко си велик, пък после се оправяй.За НХА , там наистина само диплома взимаш и нищо друго. Зависи какво и как искаш да се развиваш, варианти всякакви
Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   01-06-15 17:33

Става ми смешно, когато в тази тема чета мнения на хора, които никога не са попадали в училище по изкуствата - било то защото са учили за инженери, било то защото нямат време да преподават. Те си мислят, че НАТФИЗ и НХА имат нещо общо с ТУ и ХТМУ - и като атмосфера, и като начин на преподаване. Наивно!
НЕ казвам, че единственият път към фотографията е специализираното образование! Само питам защо разни фотографи са си губили времето с инженерни науки, вмeсто да носят куфарите на някой "утвърден" щракач на селски сватби и градски къщенета? [smilie5]
Що е то "успешен фотограф"? Този, който прави изложба след изложба? Този, който се харчи по сток сайтовете? Този, който снима сватби/кръщенета/манекенки/манджи за над 2000 лв. на фотосесия? Този, който има рейтинг А над 1000 и/или рейтинг Б над 100? Този, който има ужасно много лайкове във Фейсбук?



Публикацията е редактирана (03-06-15 17:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-15 17:36

За мен успешен фотограф е оня, дето продаде една снимка за 6 милиона долара. [cool]

По-успешно от това, здраве му кажи... [smilie18]


Тоя може веднага да се пенсионира. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: MauMyHa   
Дата:   01-06-15 18:06

този с продадената/те изображения за по няколко милиона, да е жив и здарв да си ги харчи!

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   01-06-15 18:40

Всеки може да си гледа от своето възвишение/куличка/бетонен силоз и да обяснява. КАто цяло напълно успешното за мен е когато някой, който е завършил фотография и след това с никаква друга дейност, със заснемане на кадри/видео или свързаните с това дейности си вади парите, заплата, прехрана и е в такива среди. В това за съжаление няма никаква свръх уникалност, съвършенство или нещо да е по-различно от другите занаяти. ЗА мен лично, а и като си говоря с доста снимащи (кадри, не видео), повечето които са професионалисти си го признават, че е по-скоро занаят, а не изкуство. В много редки случаи истински уникалното и съвършеното при заснемането е възможно. Въпреки, че има заучени фрази, че "всеки кадър е уникален". Уникални за мен са, и имам честта да ги познавам не фотографи, ами режисьори на фотографии, където се заснемат до 5-6 кадъра максимум за ден и всичко е изпипано до перфектния момент, детайл, поза, цвят, няма много обработки после с компютри и др. Има и тук доста хора.
За мен лично, като инженер, като изследовател, като учещ се всеки ден, снимането е по-скоро виждане на детайли, моменти, точка от 24-те часа, по-скоро някои от 86400 секунди или малко в повече от деня.
ПРеминавам и от докторската професия (лекарската), където без образна диагностика нещата са загубени. И там си е занаят за скенери и рентгени, микроскопи и други.
И отново се връщам, от моята лична визия, че е възможно да се изкарат пари от заснемане, но не е задължително да е фотографско. Нещата в БГ са сложни, и така като гледам са все още базирани на стари лаври, дебели връзки и трудно пробивни стени/пречки. Но поради разтваряне към външния свят, по-скоро навлизане на външния свят тук, нещата се поизчанчват и променят по изключително странен и крив начин в премного случаи. Такова става и със специалност фотография и подобни.
Няма начин, ще се карат други специалности. А курсове, работни срещи (уъркшопове били) ще има и дано да има все повече не с комерсиална цел, колкото наистина да се предаде, а не открадне занаята. И аз така го поприбрах преди 3 години като знания за микроскопите, и сега ми е забава да работя с такава техника. И е леко после, защото има учене доста, и занаят. Курсове знам за някои интересни за фотография, но изискват средства доста. Най-малкото като път и престой са скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-15 01:31

Пената ряпа да яде! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Специалност Фотография
Автор: steph   
Дата:   03-06-15 22:15

[smilie24] Борисов!


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »