Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: mitku   
Дата:   06-03-13 09:52

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: mitku   
Дата:   06-03-13 09:52

Не знам защо не се отбелязва едно интересно решение. Никон пускат истинска джобна сапунерка с DX сензор и широк, светъл обектив (f2.8, 18.5mm - т.е. приравнени 28mm):
* 16.2MP 'DX' формат CMOS сензор;
* 18.5mm (приравнени 28mm) F2.8 обектив с пръстен за ръчен фокус (или допълнително фокусиране при ръчен фокус);
* ISO 100-6400 (+ софтуерно/разширено 12,800 и 25,600)
* 3.0" 920k точки LCD;
* 14-битов NEF/Raw;
* до 4fps серийни снимки;
* 1080p клипове с 24, 25 или 30fps;
* i-TTL съвместим слот за светкавица (или визьор).

-> Nikon Coolpix A Hands-on Preview
... джобен D7000/D5100. Най-после Никон се светнаха какво трябва да пуснат май. Май ще се наложи и за туй да "събирам от закуски"... аз и без туй почти постоянно снимам с D7000 и 17-35/2.8 на 17мм. А тъй ще мога да си го сложа и в джоба. [smitten]



Публикацията е редактирана (06-03-13 09:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: emo1   
Дата:   06-03-13 09:59

Остава да е на цена под 1к.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   06-03-13 10:31

1100E, ще го видим на колко ще дойде тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: ilcoin   
Дата:   06-03-13 10:52

1100 евро !!!

https://photo-forum.net/joro/emoticons/forum_simp0129.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: didesignbg   
Дата:   06-03-13 10:55

Как да не се отбеляза, отбеляза се разбира се.
Въпроса е какво има в него че струва повече от д5200 + 18-105?
От какво е направен визьора че струва 450$?
Защо вградената светкавица не може да е командер?
Къде отиде чара на 28Ti?
А фазовият фокус?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: джъмбо   
Дата:   06-03-13 11:03

относно визьора... всички визьори са необосновано скъпи... имам горчив опит в търсенето на визьор за лайката... там бе необходимост, но тук е екстра пожелание

иначе никой визьор не струва цената която му искат, но щом го искаш ще си платиш като поп за глезотията....

относно цената питането е неправилно... какво повече има лайка М9 от никон Д3х?
какво повече има луксона кола сравнено с масова?

масовата камера струва малко продава се в 100 ци хиляди...
други камери се продават в ограничени тиражи струват много

а иначе, че ще даде по-качествено изображенир от 5200 с китака е ясно

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Mogila   
Дата:   06-03-13 11:04

Тея фирми започнаха сериозно да се подиграват с хората. А най-лошото е, че ще се купува...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: emo1   
Дата:   06-03-13 11:05

D5100+28/1.8G излиза по малко!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: джъмбо   
Дата:   06-03-13 11:06

само дето 28 не е 18 като за начало

и размера е Х2.5 като обем

не сравнявайте ябълки с банани

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: uri64   
Дата:   06-03-13 11:16

много си е готино апаратчето...верно цената е малко височка, ама...може да стане както с Никон 1 В1 - бесни отстъпки след година...дали не бих го предпочел пред фуджи х100с?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: ilcoin   
Дата:   06-03-13 11:17

От Никон са си направили сметката и вероятно ще спечелят повече пари и ще продадат повече камери, отколкото други марки с аналогични модели.

Пазарна икономика [smilie24]

Аз лично никога няма да дам 1100 евро за тази камера, даже и да съм тото-милионер. А и защо ли си мисля, че след 6-7 месеца ще падне цената поне с 40% [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: e.StaneV   
Дата:   06-03-13 11:22

А новият 80-400 за 3к Евра, направо без пари [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: mitku   
Дата:   06-03-13 11:23

Е, 1100 евро - няма да дам, но хайде да не слагаме каруцата пред коня. Като излезе - ще видим колко ще струва. Според мен ще е 1999 лв. с ДДС. Което пак си е доста, разбира се... но след няколко месеца ще падне. Аз не бързам за никъде. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: emo1   
Дата:   06-03-13 11:27

На тези пари е и Сигма DP1 Merrill!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: didesignbg   
Дата:   06-03-13 11:44

Ами те в тази ниша не са много конкурентите.
Лайка х2
Фуджи х100с
сигма дп нещо си мерил
Не виждам никаква логика да предпочета никона пред някои от горните всеки от тях мога да му измисля някакво предимство, на никона не се сещам за такова.
Малък е - супер, като стане на 5-600 долара да заповядат пак.
Джъмбо, някак си да сравняваш Никон с Лайка не върви. Получава се ябълки с банани.
Не виждам никакъв премиум статус в този никон, напротив изглежда семпло и невзрачно, което не е в никакъв случай лошо. Но пак отиваме на въпроса кой ще го купи и на каква цена.
28 е малко нико риба нита рак, но това е друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: e.StaneV   
Дата:   06-03-13 11:50

Впрочем пропускате готината камерка на Никон - P330, която беше обявена по същото време. Цената я дават около 380$, което си е супер за класа. Ако в европа е около 800лв. ще е адекватна конкуренцията в този сегмент.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: name1993   
Дата:   06-03-13 11:58

Първото поколение винаги е скъпо. Следват новите, конкуренции, разширяване на пазара и така нататък.
По-добре е, че излезна въобще подобен апарат, като конкуренция на все още тясната ниша, отколкото ако не се беше появил въобще.

м/ж др: и на лайка ще и дойде момента да сваля цените или да мисли за друг изход (не интервютата винаги казват, че това никога няма да стане, тъй като са единствените в нишата си и не биха могли да се конкурират с другите марки)...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   06-03-13 11:58

RX100 e 1299лв след намалението.

DP1m може да е на същата цена, ама съм сигурен, че Кулпикса има по-хубаво видео [smilie8] и разни други дребни работи. Да ги видим един до друг на тестовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: джъмбо   
Дата:   06-03-13 12:00

нещо четеш като дявол евангелие
ама то си е характерно за теб

поне аз лесно мога да сравнявам двете марки щото съм имал и двете [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


а иначе семплата и неврачна визия... наричана в момента минимализъм е доста популярна в момента колкото и да се пъне ретро дизайна

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: didesignbg   
Дата:   06-03-13 12:09

Е то това, и че и двете снимат са единствените прилики между двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   06-03-13 12:16

сега чакаме и 24Mpix SONY RX10 да ни удари в земята с цена...(3.5К лв.)
други предположения ?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   06-03-13 12:17

харесва ми тоя мъник, заради матрицата, ама FUJI X20 ще го тресне в земята като пърформънс (с изключение на ImgQual)

Sony Alpha NEX-3n е една чудесна алтернатива на това Coolpix A, на половин цена, с разликата, че е пластмасов корпус; Ако пък, му се приложи Sony E 20mm F2.8, съвсем! [smilie24]



Публикацията е редактирана (06-03-13 12:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   06-03-13 12:35

Ricoh GR Digital V, се задава по същата пътека...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-13 14:29

Оказва се, че е по-добре ако има 1000 евро човек да си купи рефлексен апарат, отколкото друг, защото става мега каша. За 2000лв изборът ще е най-много между 4-6 апарата с обектив/и, пък сапунерки и безогледалки е батак.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: nsirakov   
Дата:   06-03-13 15:18

фуджи е по-красиво :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   06-03-13 15:28

kvakioh в типичен стил на разсъждение - богатият избор разваля потребителите [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: didesignbg   
Дата:   06-03-13 15:32

Thom Hogan

The A Problem
Mar 5, 2013 (commentary)--Much of the reaction I'm seeing so far to the Coolpix A boils down to this: not enough, for too much, too late. Yeah, I see that, too. Had the Coolpix A come out six years ago when I wrote the Coolpix Challenge article, it would have been a groundbreaker and exciting, even at the launch price.

А Проблем
Мар 5, 2013 г. (коментар) - Голяма част от реакцията Виждам досега на Coolpix се свежда до това: не е достатъчно, за твърде много, твърде късно. Да, виждам, че също. На Coolpix излезе преди шест години, когато писах Challenge Coolpix статия, щеше да е groundbreaker и вълнуващо, дори и при стартирането цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-13 15:36

sirkhman- в твоя случай- тролене, спам, циклене разваля форума. Мога да го опиша и като ненадейно често изхождане и цапане на бельото откъм гърба.



Публикацията е редактирана (06-03-13 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   06-03-13 15:36

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: rorus   
Дата:   06-03-13 16:08

Много късно.
Много скъпо.
Доста безсмислено.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   06-03-13 16:17

kvakioh - моето е тролене за ретроградно мислещи хора като теб. Останалите могат да съберат А и Б и да си извадят изводи. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: apollo   
Дата:   06-03-13 16:37

Сони предлагат най-добро съотношение, Олимпус що годе... другите ще гепят парите на тоя ония [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: didesignbg   
Дата:   06-03-13 16:42

Да приемем че рх1 е конкурент на Кольо А, ама олимпус аджаба какъв конкурент имат не разбирам?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: kapitancho   
Дата:   07-03-13 10:01

Поредната слаба оценка за Никон. Даже към двойка върви.
1. Уж е малък, ама е грозен и безличен.
2. 18мм (28 приравнено) е твърде широко за обща употреба.
3. ф/2.8 е твърде пресилено да се нарече светло. Всички китаци а на ф/3.5, а пък са даже зумове.
4. MTF-ите показват слаб обектив.
5. Обективът се разпъва при пускане на апарата.
6. Бутоните и директните контроли са в сапунерски стил.
7. Цената може и да не я коментираме.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   07-03-13 10:11

Форумът на Nikon в DPreview също не побира много положителни отзиви. Странното е, че по-голяма част от потребителите са настроени негативно, въпреки, че вероятно самото апаратче ще е много добре направено (като при всеки един производител от големите).

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: uri64   
Дата:   07-03-13 10:16


> Поредната слаба оценка за Никон.
> Даже към двойка върви.
> 1. Уж е малък, ама е грозен и
> безличен.
> 2. 18мм (28 приравнено) е твърде
> широко за обща употреба.
> 3. ф/2.8 е твърде пресилено да се
> нарече светло. Всички китаци а на
> ф/3.5, а пък са даже зумове.
> 4. MTF-ите показват слаб обектив.
> 5. Обективът се разпъва при пускане
> на апарата.
> 6. Бутоните и директните контроли
> са в сапунерски стил.
> 7. Цената може и да не я
> коментираме.

ОК за 7, за 4 не знам, ама по останалите точки въобще не е така...и това за двойката просто....със сигурност като са го прочели всички от висшия мениджмънт на Никон са се наредили на дъъъъъъъълга опашка пред стаята за сепуко [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   07-03-13 10:28

Факт е, че народът иска 35мм еквивалент и мрънка за 28мм, което прави X100(s) по-предпочитания фотоапарат (извадка от воя в dpreview).

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: mitku   
Дата:   07-03-13 10:38

@kapitancho:
1. Въпрос на вкус дали е "грозен". Според мен пък е супер. "И с'я к'о пра'им"?
2. Екстра си е "широко"-то. Така с тези 28мм приравнени, от моя гледна точка цели златната среда хем да не е много широко, хем да не е много тясно, след като е фиксирана дължина. Както казах и по-напред - например аз снимам най-много именно на такваз дължина.
3. И да... и не. Наистина не е особено светлосилен с ф/2.8, но пък е доста компактен и доста широк. Въпрос на приоритети. Аз съм съгласен на ф/2.8 при тези милиметри. Вместо да го бяха направили да кажем на 35мм (~50мм приравнени) и на ф/1.8. Тази матрица спокойно си държи на високо ISO и е по-добре да има по-широчко, отколкото още някой стоп светлосила.
4. Това от къде го видя? Или си метнал боб?
5. Разпъва се, но има гривна за директен контрол. Далеч по-важно, отколкото да е една вградена "люспа" с никакво качество като на най-малките сапунерки.
6. Пак е въпрос на вкус... но стилът е стандартен за Никон. В този размер - толкоз. Много добре са си ги подредили. Освен туй - поне за мен копчетата никога не са били проблем. Както ги направят - тъй. Въпрос на някой и друг час за свикване.
7. Цената наистина е "малко" дебеличка... но като за начало може и за логична да мине.



Публикацията е редактирана (07-03-13 10:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   07-03-13 10:59

kapitancho представям си в такъв случай какво ще кажеш за Nikon 1 V2 (Nikon 1 V1)...

...казаното от теб е твърде субективно, според твоя вкус. Не го изказвай така обобщено и категорично. Аз като любител на сапунерките, мисля, че не си напълно прав.

-> 1. Уж е малък, ама е грозен и безличен.
Безличен, минималистичен - идеален е за шпионско снимане на неподозиращи хора по улицата. (Грозен е доста силно изказване, на някои подобна опростена машинка ще се понрави доста, особено на хора ползващи кочпетата за включване, за преглеждане на снимки и спусъка за снимане)

-> 2. 18мм (28 приравнено) е твърде широко за обща употреба.
Някои биха рекли, че 28mm е тясно и им се иска да започва от 24mm, ако не от 21mm, например любителите на пейзажите, както и за снимане на градски пейзажи и архитектура + интериор; За други любители на портрети например, 50mm приравнено би било по-добра дължина

-> 3. ф/2.8 е твърде пресилено да се нарече светло. Всички китаци са на > ф/3.5, а пък са даже зумове.
Да тук, си прав, но забележи колко компактен е останал обектива за сметка на не-широката бленда...
-> 5. Обективът се разпъва при пускане на апарата.
Да, както при всички сапунерки с прибираща се оптика се разпъва до работната си дължина; //Пример - нa моето FUJI X10 'чурката' му стърчи повече. И като я разпъна до работната дължина отговарща на ~28mm, и дори в 'прибрано' състояние, когато апаратчето е изключено; при това матричката му е ню-ню, някакви си 2/3" //

-> 4. MTF-ите показват слаб обектив.
като видим реални примери от снимки, нека тогава да съдим, все пак това е сапунера конкурираща висок клас сапунери, а не DSLR ;)

-> 6. Бутоните и директните контроли са в сапунерски стил.
ха-ха-хах, нали не очакваш в такова микроскопично апаратче, да ти наредят бутони за всяко едно действие, като в Nikon D4 ?
Много са си добре, според мен, за почти всичко най-необходимо имаш копче, а каквото е по-рядко използвано го има през 1 натискане на бутон, както и 2 Fn програмируеми бутона, какво недоволстваш ?

-> 7. Цената може и да не я коментираме.
Да, точно така, сега цената е такава, за който клъвне, ама занапред ще спедне до под 1300лв, колкото е един актуален NEX-5? + 18-55



аз бих добавил като сериозен (-) за мен:
Maximum shutter speed: 1/2000sec
Ето това е наистина сапунерски атрибут! [smilie23]



Публикацията е редактирана (07-03-13 11:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   07-03-13 11:01

Старата серия на Sigma DP е с прибиращ се обектив и е адски досадно, още повече, че онзи сензор яде елекричество като динозавър и батерията пада дори в енергоспестяващ режим, а нон стоп да включваш и изключваш е отврат. Ще го видим Никончето дали ще има този проблем, вероятно ще е реализирано малко по-интелигентно. Дано да е като при DSLR-ите, където режимът на изчакване не хаби чак толкова много батерия.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: kapitancho   
Дата:   07-03-13 16:49

Ех,
много се засегнахте нещо на моите коментари.
Съгласен съм, че изказвам моето (субективно) мнение.
Ето и моите дуплики:
1. Ок, няма да спорим - за едни е хубав, за други е грозен. Няма едно мнение.
2. Пак така
3. Забележете размерите на 23/2 на Х100 и тогава развивайте теории за това, как видите ли, 2.8 е, ама е компактен.
4. Има ги из сайотовете. По нощите го гледах и не помня точно в кой сайт беше. Има на 2.8 и на 5.6.
5. Да, по-добре е от сапунерките, ама това се отразява на удобството при снимане. Представям си как съм на улицата и аха да хвана някакъв впечатляващ кадър с тайното ми "оръжие" и хоп, чакам го 1 секунда да се разпъне и кадърът е отишъл. Ясно е, че има ДСЛР-и за тази работа, ама специално наблягам на компактността тук.
6. Тук пак ми идва да дам за пример Х100, ама май става вече много субективно.
7. На третия месец пак ще има безкрайни "nikon instant rebates", така като я гледам.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   07-03-13 17:00

Ама пък с X100 винаги има вероятност да ти викне някой недоизтрезнял - "Чш, кво снимаш тука, бе".

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: razorjack   
Дата:   07-03-13 17:06

добре де не може да се сравняват компактни апарати с големи slr такива, защото различните хора търсят различни качества в даден апарат.

иначе .... този не само че е по светлосилен в късия край и има варио, ами е и по евтин?
http://www.dpreview.com/reviews/sony-cybershot-dsc-rx100/

има ли нещо с което никона да е по-добър?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   07-03-13 17:16

[smilie5] В сензора

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: juslen   
Дата:   07-03-13 17:25

Тоя Никон е нещо като редова Sigma DP1-има подобни характеристики, форм-фактор и т.н. но с конвенционална технология. Голям плюс поне за качеството на изображението е липсата на лоу пас филтър-подобно като в Сигмите. И ако обектива е добър ще вади наистина качествени снимки. И ще се котира добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: io_bs   
Дата:   07-03-13 18:05

Наскоро май Никон съдиха Сигма за патенти по стабилизацията им. Загубиха и сега явно им го връщат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   07-03-13 18:32

kapitancho:
3. Забележете размерите на 23/2 на Х100 и тогава развивайте теории за това, как видите ли, 2.8 е, ама е компактен.

Да, така е но приравнено отговаря на 35мм; Предполагам не е било проблем и Coolpix A да е с подобен обектив, явно това е решение на маркетинговите стратези и според мен са постъпили правилно. Не се заблуждавай, че лекото разпъване на обективчето ще те забави съществено. Времето за стaрт и готовност за снимане на FUJI X100 например е над 1 секунда, макар, че видимо нищо не се движи. Не мисля, че е невъзможно този бръмбъзък на Nikon да се справи по-добре. За справка NEX-5R + 18-55, за да достигне до готовност за снимки понякога губи 2до 4 сек. макар че ужким е с външен обектив, въпреки бързия процесор позволяващ Full HD 60fps

----------------------
Аз лично харесвам повече FUJI X100/X100s, но не заклеймявам и другите топ-сапунерки като безсмислени и грозни ;)
По твоята логика SONY RX1 е най-голямата техно-онанистична-простотия, но надали тези, които си го купуват мислят като теб [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: nsirakov   
Дата:   07-03-13 18:46

x100 ми пасна идеално...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: SLR   
Дата:   07-03-13 21:24

Признайте си просто че гроздето е кисело, както е казала лисицата от баснята.

Истината е че апаратчето е чудесно, но скъпо. Определено ако беше 750-850 лева щеше да е прекрасно.

...но то пък и няма нужда всеки любител да си купува светлосилни хай-енд сапунерки[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: apollo   
Дата:   07-03-13 22:43

Да дадеш повече пари заради марката... дали е кисело или тъпо хората си избират според количеството излишни мангизи [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: nsirakov   
Дата:   08-03-13 00:27

СЛР изобщо не ми е кисело.. ма хич

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: hotsnail   
Дата:   08-03-13 00:37

Не е зле ама като Х100 е 900 лева в базара....как сърце да ти даде да грабнеш тоя грозил. То все едно са откраднали дизайнер от някоя китайска фабрика за сапунерки.

За контролите мисля че малко са се престарали. Никон 1 май е по-добре балансиран. Тука копчета има по цялото тяло..кой да ги помни за какво служат.

обектива вярно ако не се прибираше ами просто изглеждаше като х100 щеше да е супер.

Ама кой както го харесва. Хубаво е че никон наблягат на тоя сегмент, аз се надявах да оставят никон 1, да копнат Е байонета и да погнат безогледалните ама уви. Сега кеф ти фуджи, никон или сигма за компактен АПС-Ц или дори RX100 ако се направи малък компромис. (Има и едно недоразумение на канон...то за него по-добре нищо, че добро няма как)



Публикацията е редактирана (08-03-13 00:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: emo1   
Дата:   08-03-13 01:03

Значи избора на апарат със APS-C сензор и не сменяем обектив е Фуджи Х100, Сигма ДП1 Мерил и новото Никонче.
Бях се замислил за такъв апарат като второ тяло, във случая Сигмата ми остава фаворит, въпреки че Никончето ще ми е най-удобно а Фуджито пък е най-красиво.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: hotsnail   
Дата:   08-03-13 01:26

Има и x100s с бърз аф и Х-Trans сензор и още доста благини и пак е много привлекателен

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: emo1   
Дата:   08-03-13 01:47

Така си е X100s е перфектно апаратче, но Сигмата ме впечатли най-много при кадрите, нали това е идеята.
Сони не желаят да си ядат от кексовете, иначе съм сигурен че ще могат да извадят нещо много добро при джобните DX.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: mitku   
Дата:   08-03-13 10:49

Добре де... вие клавиатурите ли си разработвате с този Fuji X100?

-> Fujifilm X100 - List Price: $1,199.95 - Promo Price: $1,048.98... в Щатите (приблизително 1580лв. по днешен курс и към туй евентуално се добавят доставка, мито, ДДС и още няколко таксички + разправиите по митници и загубеното време и + екстрата "тука има, тука нЕма", да не пристигне изобщо)
А Fujifilm X100S е с ~$300 отгоре, пак в Щатите... и още го няма и него в Европа и него. Ама вие вече сте го тествали яко, че е много по-добър. [smilie18]

-> Fujifilm X100 - RRP: £1,299.99 - Promo Price: £839.15... в Англия (приблизително 1900лв. по днешен курс... без доставката)

-> Fujifilm X100 - Цена: 1 999.00 лв. с ДДС - Промо цена: 1 899.00 лв. с ДДС... в БГ

А този Никон е ОБЯВЕН за $1100.
Ама пък Фуджи-то бил в еди-кой си базар еди-колко си пари... и какво от туй?!? Откога е меродавно сравнението между някаква измислена цена от незнаен базар на старо, срещу обявена начална цена от производител? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Цените са приблизително равни. Даже Никон-а очевидно ще е по-евтин щом началната му цена е равна на промоционалната на Фуджи-то. А освен туй - на мен например Никон-а ми харесва повече от Фуджито. Какво го "ръгате" толкоз туй Фуджи? [smilie7]



Публикацията е редактирана (08-03-13 11:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: didesignbg   
Дата:   08-03-13 11:13

Фуджито е апарат, Кольо А е за да се преброят талибаните [smilie3]
А го ръгат защото са на една цена, а само едното се продава [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: mitku   
Дата:   08-03-13 11:14

И какво ми е по-"апаратското" на Фуджи-то? Или и там се броят талибани? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: didesignbg   
Дата:   08-03-13 11:32

Не трябва да го държиш на 20 см пред лицето си за да снимаш.
Хибриден визьор.
Директен контрол върху диафрагма, скорост, компенсация, видими и при изключен апарат.

За мен тези трите са достатъчни за да не ме интересуват по-малките от типа на: живот на батерия, захват, телескопичен обектив, и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   08-03-13 15:13

на мен лично най-дразнещо ми е максимална скорост на затвора до 1/2000сек.


hotsnail : Не е зле ама като Х100 е 900 лева в базара....как сърце да ти даде да грабнеш тоя грозил. То все едно са откраднали дизайнер от някоя китайска фабрика за сапунерки.

За контролите мисля че малко са се престарали. Никон 1 май е по-добре балансиран. Тука копчета има по цялото тяло..кой да ги помни за какво служат.


много крайно изказване... дизайнът е като немска скука, не като китайска сапунерка, инак би бил досущ като сапун, с 2 копчета и голям тъч дисплей, Wi-Fi и още 1млн. безсмислени екстри по отношение качество на изображението. Аз лично не намирам апаратчето за грозно, по-скоро безлично и прекалено инженерно изчертано.... Без никакво вдъхновение, за сметка на това намирам директните му бутони за доста полезни, жалко, че няма електронен визьор, дори и като аксесоар, ами пробутват такава глупост, като чисто оптичен визьор на дигитален апарат. Така никога няма как да разбереш върху какво си фокусирал. FUJI понеже се учат от грешките си, както и тези на другите, се поправиха съвсем овреме, като дори на сапунерката си вградиха транспарантен течнокристален дислей, евтино и ефективно решение!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   08-03-13 15:20

...напоследък, сериозно се замислям да си продам SONY NEX-5R+18-55 и да се сдобия с FUJI X20, шантавото е, че все повече се усещам колко по-удобно и приятно ми е да си щракам с X10, пред това да се мъча 3 минути да извадя бурканчето с бебешкото пюре за да снимам нещо. Като скорост на действие FUJI е по-пъргаво, а новото отроче, направо ще го направи за смях! А друг е въпроса, че белият баланс на фуджо при изкуствено осветление е категорично, по-добър, жалко, че матрицата го ограничава и тоналните и цветови преходи са зле
Освен за портрети и пейзажи с ръчно фокусни обективи , както и качествено видео, NEX не го бива, според мен.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: uri64   
Дата:   08-03-13 15:47

> Какво го "ръгате" толкоз туй Фуджи?
> [smilie7]

То в тоя форум в 99 % от темите се ръгат или Нексовете, или Фуджитата, а някъде и нексовете и фуджитата..просто явно това са марките и всичко останало неизвестно защо не е изчезнало безследно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   08-03-13 16:23

...аз да си призная, изпадам във фрустрация от fuck-тът, че моят стар Canon PowerShot G9 дава по-качествено изображение при ISO100 в *.CR2 отколкото 5 години по-нов модел като FUJI X10 от *.RAF;
Отделно NEX-5R е по-бавен във всяко едно отношение от сапунерата X10;
...затова и тези играчки, ги начуквам във всяка една тема за техника, отмъщавам си на форума, понеже се комплексирам от неумението си да снимам добре, приписвайки това на недоволството ми от възможностите на дигиталните ми фото-придобивки [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   08-03-13 16:27

uri64 , искрено се извинявам, че затормозявам цялото това фото-общество с моите си issues... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: uri64   
Дата:   08-03-13 17:52

Emoxide нямах конкретно теб предвид [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: nsirakov   
Дата:   08-03-13 18:44

грозил за теб... за мен фантазия....

цената.... купих го за 850 лева...

дай боже като се счупи да взема батко му x1-pro...


техно талибаните да си борят техно кютюците... аз като овеся това апаратче на врата ми е през дедовия какво е качеството на пикселите.... отдавам се на емоцията от снимането...


кой за каквото живее...

[beer] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   08-03-13 19:32

Тия от Nikon, ако вместо тоя Кольо, бяха направили един FA/FM наследник прилична електроника и може да работи и с G обективи, дали нямаше да изкормят рибата, а? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: mitku   
Дата:   08-03-13 22:34

Тъй е. Но явно Никон и Канон още не са принудени да го направят, сигурно защото туй ще им вкара голяма вътрешна конкуренция и ще подрие целият им останал асортимент. Затуй докато "ножът не опре до кокал", няма да го направят... и съответно правят всевъзможни заобикалящи (заблуждаващи) маневри и предложения, на които все нещо важно им липсва. Като серия 1, на която й липсва размер (и качество) на сензора + друга оптика... или сегашният Кулпикс А, на който пък му липсва смяната на обективи (и ВР/ИС) и т.н. Докато пазарът не ги принуди, няма да направят истинска, качествена безогледалка с "всички екстри". Сори можеха да си го позволят, защото все едно нямат какво друго да губят (горе-долу същото е и за Олимпус и Панасоник). [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: sirkhann   
Дата:   09-03-13 00:26

Аз пък ще пиша на Казуто и на Рико, да им дам малко пара на Цанон и Ницон [smilie21] Сигма и без това са умрели в електрониката, ако почнат да правят цифрово-механични апарати, ще си уцелят нишата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: hotsnail   
Дата:   09-03-13 00:27

Не знам какво толкова се афектирахте. Първото ми изречение беше, че апарата е хубав. Не ми изглежда да решава проблема със световния мир нито предлага алтернатива на антибиотиците, та си казвам, че не ми харесва дизайна и бутоните. Това не значи, че не бих си го купил ако ми трябва фотоапарат или че не бих го препоръчал на познат дето ме пита какво да си вземе. Апаратите са да се снима.

Хайде със здраве [beer]

А дали никон щяли да кормят риба...ако хванат ще кормят. За сега гледат замислено в хоризонта ...изгледи да клъвне риба на тоя паралелепипед няма големи, пък и да клъвне, няма на какво да се задържи.



Публикацията е редактирана (09-03-13 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: apollo   
Дата:   09-03-13 14:58

[smilie18]

Добре де сега Ни-коня става ли или не [smilie21]

Иначе размера му е много подходящ за да подпира някоя маса - примерно в хижа [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 15:26

Не е за изхвърляне в никакъв случай, аз обаче ако ми се налагаше да избирам, бих взел братчето му p330.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: emoxide   
Дата:   08-04-13 12:28



Nikon CoolPix A - D7100 - Canon EOS 5DMkIII

До ISO800 са почти равноправна конкуренция.... ако може да се вярва на тестове динамичният обхват на APS-C Nikon е по-висок от този на FF Canon до ISO800, където се изравняват. Практически в заснетите изображения обаче нещата биха изглеждали друго яче...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: didesignbg   
Дата:   17-04-13 08:56

Цената на кольо тая нощ паднала с 300$ [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   17-04-13 10:21

Брачедчето на Кольо А изскочи на сцената....

Ricoh GR (2013)






Ricoh GR key specifications:
16.2MP APS-C CMOS sensor with no low-pass filter
18.5mm (28mm equivalent) F2.8 lens
ISO 100-25,600
3.0" 1.2m dot LCD
Up to 4fps continuous shooting
1080p movies at 24, 25 or 30fps
12-bit Raw in DNG format
10MP 35mm equivalent crop mode
Built-in 2-stop ND filter



Публикацията е редактирана (17-04-13 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   17-04-13 12:50

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   17-04-13 13:08

http://img254.imageshack.us/img254/7194/comparedatogr.jpg


The two cameras are fairly similar in size, with the Ricoh being a touch wider but also a touch less tall.

The difference is more apparent from the top - the Ricoh's body is a fraction slimmer than the Nikon's. However, the big difference comes in the lenses - the Ricoh is 5mm (12% slimmer) when both cameras are switched off. With the lenses extended, the Ricoh is between 4 and 8mm thinner.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   17-04-13 13:46

...akо може да се има доверие на "експертите" от DPReview...
от този кадър, направен в стодиото им, всеки може да си направи свои умозаключения...
(прилагам 50% увеличение от горната лява четвъртина на пълните кадри, за съпоставка)



A ето и оригиналните кадри:
кадъра от Coolpix A

кадъра от GR V



Публикацията е редактирана (17-04-13 13:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: io_bs   
Дата:   17-04-13 14:37

Дясната половина на Рико-то пък издиша в сравнение с Кольо А [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   17-04-13 14:41

io_bs , много забавно, все едно си в детската градина...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: SLR   
Дата:   17-04-13 14:42

Който пръв стъпи на 600лв го взимам[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   17-04-13 14:50

SLR, много оптимистично, но на тази цена ще може да го прибараш, само ако някй екс-мераклия като мен, който се е отегчил от подобна играчка го пусне в базара или освен да дочакаш Coolpix A на разпродажба в E-bay или Техомаркет за 2017-та, някоя добре опипана бройчица....

От друга страна тези нишови продукти ще имат малък пазар и цената втора ръка, ще наложи ценова загуба от около 70% при продажбата им...[smilie8]



СПЕЦИАЛНО заради io_bs прилагам и 50% увеличение от долната дясна четвъртина на пълните кадри, за съпоставка





Публикацията е редактирана (17-04-13 15:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   17-04-13 14:58

^преместих този коментар нагоре^^



Публикацията е редактирана (17-04-13 15:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: io_bs   
Дата:   17-04-13 15:17

Портретите са по-мазни при Рикото. Иначе крайните ъгли са по-добре, но от толкова голямо значение ли е това?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   17-04-13 16:01

io_bs, да, прав си портретите са по-мазнички, но това не е проблем на оптиката, а на интерпретацията на цветовете, забележи, че като че ли в оранжево-червената гама се справя по-зле и омазва детайлите. Забелязвам и по-силен контраст при него, със склонност да прегаря най-светлите тонове... инак като бял баланс ми допада повече GR

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: siluet   
Дата:   17-04-13 21:11

Тук май Рико-то най-добре се представя [smile]

http://www.mirrorlessrumors.com/category/reviews/



Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: simbon4o   
Дата:   17-04-13 21:37

Мда пипнали са му лещата, ако цената му е приемлива(не като на никонското) и не са прекалили с мазането в роу ще е прилична алтернатива на сигма фовеонките.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: io_bs   
Дата:   17-04-13 22:17

Цената е 800 долара.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: muu   
Дата:   26-04-13 00:00

днес снимах с кулпикс А! очарователен апарат, много масивна изработка за такъв мъник /джобен формат е!/ чудесен обектив, остър още на 2.8 ... яка динамика на изображението, понася огромни контрасти. има чудесно цветопредаване. доста добре се държи и на висока чуствителност, въпреки ясно изразената зърниста структура - седи "филмово" . абе с две думи - чудесна джобна камера, за из път.



http://farm9.staticflickr.com/8262/8680910335_e73cb76971_h.jpg




http://farm9.staticflickr.com/8524/8682022062_f3b37fc3f1_h.jpg




http://farm9.staticflickr.com/8393/8680910053_94bf0fcb7c_h.jpg




http://farm9.staticflickr.com/8383/8680909957_7e845b8df5_h.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: emo1   
Дата:   26-04-13 00:05

Честито! Удобен ли е?


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: muu   
Дата:   26-04-13 00:09

хмх. не знам дали е удобен! не ме затрудняваше, а никък не съм свикнал с подобни джвъчки. да не говорим че за първи път визирах по дисплей. но става ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: muu   
Дата:   26-04-13 09:18


http://farm9.staticflickr.com/8265/8683028024_a7dabbfbc7_h.jpg

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   14-05-13 20:31

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: Emoxide   
Дата:   07-06-13 13:24

DPReview: Nikon Coolpix A comparative review

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: satyno   
Дата:   27-05-15 09:43

Съществува ли друга камера, сравнима по параметри с Nikon Coolpix A, която да поддържа синхронизация на светкавицата до 1/2000s. Искам да я използвам за снимки в затворени пространства със светки, така че да не преекспонирам идващата светлината от прозорците. Би трябвало да е "бърза", защото снимам деца.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: marves   
Дата:   27-05-15 10:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon Coolpix A - джобен DX
Автор: satyno   
Дата:   27-05-15 11:01

Благодаря marves!
В B&H никончето сега струва $399, привлечен съм и от 28мм екв. към ФФ формат. Притеснява ме не толкова автофокусът, колкото че е записването в картата е бавно при снимане на кадри в RAW.
Fuji x100 ми харесва много, обективът му е много по-универсален.
Открих хубава статия Leaf Shutter + ND + Flash: A Fuji X100s Daylight Primer.
Споменато е "having to manually select external flash where every other camera works it out automatically? Also no rear sync, and no flash in continuous drive mode?"
Това за всички светки ли се отнася и апарата въобще разбира ли че си му сложил нещо на обувката ако светката е ръчна или обикновен тригер?


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »