Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: batsali   
Дата:   27-05-15 17:36

E to i na 6ljokavitsa da pi6e6, pak se razbira...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   27-05-15 19:26

ама не е същото :)
аз ударено И не мога да напиша.
когато нямам кирилица - тогава ще се обясняваме и за нея :)
засега се налага да приемете на доверие, че повечето хора НИКАК не бъркат удареното И с краткото И [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
просто не могат да го напишат.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: imitev   
Дата:   27-05-15 19:39


Те Й за нищо го нямат, ние за някакво ѝ си говорим...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: 798099   
Дата:   28-05-15 10:09

Маро, аз също не успявам с удАреното "И", на дори когато го пиша с "Й" не може да бъде сбъркано с онова "Й", което много хора употребяват при изписване на множествено число.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   28-05-15 10:18

Ако ползвате за писане на кирлица БДС подредбата, не се получава това с ѝ-то. Но на фонетичните подредби, когато се натисне Shift и буквата за ь - се получава ѝ. Но при тях единствения начин да напишеш голямо Ь е с CapsLock.
Друг начин е да се създаде клавиатурна подредба базирана на БДС, но с добавено ѝ с комбинация. Самите Microsoft имат програмка, с която създаване на нова подредба става за секунди до минути, зависи какво се прави. Аз така си направих фонетична, която на точката от цифровия блок слага точка, а не запетая. Че дори със сменен от настройките знак за десетична точка, често обича да почва да пише запетайка.
Програмата е The Microsoft Keyboard Layout Creator

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: 798099   
Дата:   28-05-15 11:04

По БДС, знакът, разделящ целите от десетичните стойности, е запетая! Хилядите се отделят с интервал.

Напоследък, в доста счетоводни програми се ползва точка, вместо запетая, а хелядите се отдзелят не с интервал, а с точка. Това, вероятно е резултат от навлизането на чуждите банки у нас, които не се интересуват от стандартите в РБ, както и от факта, че голяма част от счетоводните програми и тези, за писане на фактури, са "copy/paste" от чужди такива.


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: nyamago   
Дата:   28-05-15 11:57

Абе знам го БДС-то, ама след 25 години писане "по чуждото БДС" ще ме извините като някой път напиша десетична дроб с точка или разделя хилядите със запетайка [smilie8]

Виж, по-непростимо е когато на български изпиша месец или ден от седмицата с главна буква - за това приемам бой през пръстите. Но няма да кажа на размазването "блър" и на затвора - "шатър". Нищо, че е неформално общуване във форум, а не литературна монография. Гледам да пиша... на български. Ходил съм на училище.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   28-05-15 12:03

В математиката още от училище винаги съм писал с точки. Никога със запетайки. После покрай компютрите и програмирането се затвърди - там също е точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: tziko   
Дата:   28-05-15 14:50

798099,

Всъщност проблема идва от това, че повечето програми сврзани с числа, нямат настройка за точка или запетая за десетичен знак. По-лесно е да си направиш виндоуса от колкото няк'ва програма, която по няк'ва причина си решил да ползваш. Освен това, също по-лесно/добре ще е БГ да стане като света от колкото света да стане като БГ. За банките пък да не говорим, те обменят данни между държави и т.н., софтуера е създаден там по спецификации...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: 798099   
Дата:   28-05-15 15:10

tziko, не съм имал намерение да налагам мнение кое е правилно и кое, не. Още по-малко, кой как и в каква посока да се променя. Просто, по една случайност съм запознат с този стандарт и ле-е-еко възразих на m.djorov по отношение на това "що е то БДС и има ли почва у нас"... Напоследък имам доста пререкания с един монополист на тема стандарти, та съм започнал да ставам педант.


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: m.djorov   
Дата:   28-05-15 15:20

Аз сега като се поразрових МАЛКО БДС май ползва заложените в Si системата, а именно със запетайка. Попаднах на текст, където споменават, че само в Британия е точка и май в някакъв момент приели и тяхното. Или нещо подобно. Отгоре отгоре прочетох текста, но в общи линии трябва да е запетайка. Аз лично си го правя на точка поради ред причини и само се нервя с Open Office, че няма значение как съм конфигурирал десетичния знак в числата той си праска запетая :(

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: stoyanivanov   
Дата:   30-05-15 11:03

Първо: Функций, Статий и Концепций са братчеди на Конфуций и ма зачудихти многу. Незнам как не гу знайти!
Неумението да се различи "й" от "и" се превърна в масова зараза през последните 10-15 години. Според личните ми наблюдения се дължи на отпадането на редица упражнения и диктовки в началните класове.

Второ: Проблемът с й вместо ѝ се появи преди много, много време и беше свързан с липсата на ѝ в клавиатурите на много пишещи машини. А в по-ново време - с кодировките и кодовите таблици на кирилица. Windows-1252( ANSI), ако си спомняте. За да уподобиш удареното ѝ, се налагаше да сменяш на латиница и да правиш някакви комбинации от клавиши. А проклетото "ударено" всъщност се употребява почти само за лично местоимение за 3 л. ед.ч. ж.р. и за притежателно местоимение в женски род единствено число: Стоян ѝ каза... Майка ѝ дойде... Това някак неофициално се прие - всички грамотни люде знаеха, че е грешка, но не от неграмотност. Вече има Unicode и проблемът уж е решен. Макар че на мен ми се налага честичко да работя в ANSI. [smilie7]



Публикацията е редактирана (30-05-15 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: мара   
Дата:   30-05-15 11:12

туй е щото е навлязъл английският, а оттам - прилежащите ми подробности на тяхната система на изписване.
която аз не знам откъде идва, щото баба ми си спомням, че приказваше за "десетична точка". аз съм учила запетая, децата ми - и те.
та така....
хм...
напоследък усещате ли как хората пишат "незнам", "немога", "неискам"?

при това - грамотни хора.

а ся чета едни биографии, печатани в началото на 80-те.
там навсякъде пише "в същност". което значи, че "всъщност" "в" и "същност" са се слели законно по-късно [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-15 11:17

Всеки език, а съответно и неговият правопис, върви към опростяване.

В българския език и в момента има доста неуточнени правила.

За референция или при съмнение аз ползвам сайта

http://kaksepishe.com/


Не му правя реклама, но има доста полезна информация.

[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: Mogila   
Дата:   18-07-15 19:50

Брей, напоследък много се ЗАкупува във форума...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: ceco   
Дата:   18-07-15 20:00

Пак добре, че никой не ИЗкупува ... [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: asahi   
Дата:   18-07-15 20:24

"Автор: m.djorov
Дата: 28-05-15 15:20

Аз сега като се поразрових МАЛКО БДС май ползва заложените в Si системата, а именно със запетайка. "

International System of Units
From Wikipedia, the free encyclopedia

Unit symbols and the values of quantities

General rules

The 10th resolution of General Conference on Weights and Measures (CGPM) in 2003 declared that "the symbol for the decimal marker shall be either the point on the line or the comma on the line." In practice, the decimal point is used in English-speaking countries and most of Asia, and the comma in most of Latin America and in continental European languages.


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: golded   
Дата:   18-07-15 21:34

заглавие от новинарски сайт:
" Маймунски крясъци и средни ПРЪСТОВЕ в руския шампионат "


Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   18-07-15 23:00

Все по-често срещам "найстина". Явно езикът се развива с доста бързи темпове...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   19-07-15 12:59

Днес научих още една нова дума - одговарам

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: amplified   
Дата:   27-07-15 21:30

http://www.noi.bg/forusers/procedures/167-procesotppensii/686-vasmojnost

И в НОИ се закупува :)

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: mihajlov2   
Дата:   27-07-15 21:57

Преди години във форума на хардуербг си позволих да направя извънредно любезна забележка на един тъпанар за някаква много често повтаряна правописна грешка от неграмотност, която направо бодеше очите. Моментално скочиха в негова защита още около двайсетина нещастници. То бяха обиди, то бяха заплахи... Накрая някой от админите тихомълком почисти темата.
Та неграмотността обикновено е войнствена и нападателна. Като идиотите от ИДИЛ. И много заразна. За недоучилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: kvakioh   
Дата:   28-07-15 00:12

Най-странно е като един нещо направи и всички го правим заедно- "Спечелихме купа по тенис", "Плащаме на гишета в банките" Все едно всички заедно го правим. Или пък майки като кажат за децата си:"Растем, играем, правим пакости". Все едно ведно с тях правят всичко...

Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: GenaDP   
Дата:   28-07-15 01:28

Обява: троика диван, двоика диван, два фотиуола триката се разтяга плат промазана дамаска графитен звят

И снимките към обявата:




Отговори на това съобщение
 Re: Що всички "закупуват"?
Автор: oswald   
Дата:   28-07-15 12:00

А, какво мислите за много модерния напоследък израз "случва се"?
"Хубаво е нещата да се случват", "Какво се случва с теб?"
"Магазинът още не се е случил?" ?!?!?
Много ме дразни...[smilie9]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »