Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: никон 5100
Автор: i_v   
Дата:   16-05-15 01:01

Според мен снимките са си добре. Относно това да „съживиш” малко картинката, няма нищо което да не може да се коригира с 4-5 настройки от RAW конвертора. Цветовете си ги има, белият баланс от никона е изместен малко повече в студеното, но това си зависи от апарат, обектив светлинни условия(друг е въпроса че са снимани на гадна светлина май). Иначе цветове, динамика, детайл са си там. Пример направен с буквално 3-4 кликвания на мишката(не показва идеалният краен резултат, а че с няколко настройки крайния резултат се променя много, но снимката и не предразполага човек да си играе половин час с нея ;)).
Default:

https://photo-forum.net/static/forum/2015-05/kdja6164.JPG


http://s24.postimg.org/5pza31gmd/DSC_0014_o_2500.jpg




Corected:

https://photo-forum.net/static/forum/2015-05/levp2713.JPG


http://s7.postimg.org/9urzy030r/DSC_0014_c_2500.jpg



Когато снимаш тестове с цел да настройваш краиния резултат от към резолюция, цветове, контраст и др. тунинги ;) снимай на базово ISO 100(снимките са на 6400, 400, 250 и някой от изводите които ще си направиш от снимки снимани на високо ISO е възможно да са погрешни ;)
Сега относно резолюция, детаил, рязкост, микроконтраст … ми не е много добре, но аз си мисля, че е горе долу нормално за такъв клас обектив, но може и да бъркам…., с пентакския кит(въпреки, че от доста време не съм го ползвал) си мисля че може да се изкара малко повече детайл… На снимката DSC_0026(с хората) според мен си мръднал при натискането на шътъра, това стабилизацията би трябвало да го компенсира, а и 1/60 за 45мм би трябвало да си е добра скорост за без стабилизация. Не знам колко трябва да му е резолюцията на 18-105, ама едва ли реже ламарина ;)


П.П.
Толкова съм писъл, че и аз се затруднявам да го сумаризирам ;), но според мен плоската визия на снимките е причинена от дефолтни настройки на RAW конвертора+кофти свтлина+обектив със слаб контраст, микроконтраст и не чак толкова добра резолюция



Публикацията е редактирана (16-05-15 01:10)

Отговори на това съобщение
 Re: никон 5100
Автор: dibat   
Дата:   16-05-15 01:05

@hronos, редно е ако ще правим директно сравнение между K20 и D5100, да снимаш на еднакви настройки, Бял баланс, скорост, бленда, фокусно разстояние. и да дадеш и пентакския PEF /DNG файл:-) този NEF http://dox.bg/files/dw?a=c5d40f3823 е сниман на 6400 ИСО, пентаксия на колко е? И двата ли са правени с Автоматичен бял баланс?

Отговори на това съобщение
 Re: никон 5100
Автор: hronos   
Дата:   16-05-15 01:26

@i_v Благодаря ви за анализа и насоките. Относно Iso-то, не снимах със ISO 100 със Никона понеже там нещата изобщо не ми харесват като резултат, аз коригирам предимно бленда и когато е базово Исо камерата ми сваля много скороста което ми размеква кадъра изчезва и малкото рязкост и т.н.


@ dibat нямах ни най малко за цел да правим директни сравнения или да търсим скрити възможности. Толкова високо исо никога не бих използвал, камерата нещо е пощуряла и е решила да си вдигне исото на макс. Снимам на приоритет на блендата и камерата ми пипа ИСО-то при положение че съм и задал ИСО-500
във неделя ще си отделя малко време следобед и ще се поразходя със двете камери на врата за да реша как да процедирам, за момента съм разочарован от по новата техника ако трябва да бъда честен.



Публикацията е редактирана (16-05-15 01:32)

Отговори на това съобщение
 Re: никон 5100
Автор: dibat   
Дата:   16-05-15 01:49

@hronos, спокич, мисля, че повечето от нас са имали подобни моменти , истината е, че за да получим очакваното трябва много добре да опознаем инструмента с неговите негативи и позитиви.

Относно сравненията, няма нищо лошо в това, особенно когато виждаш проблем. Точно процеса на разследването е този който ще ти донесе познанията които ще ти помогнат да достигнеш желания резултат.
И Неделя, снимай на еднакви настройки и с двете камери, инак няма смисъл....
Успех!



Публикацията е редактирана (16-05-15 01:50)

Отговори на това съобщение
 Re: никон 5100
Автор: Serbezov   
Дата:   16-05-15 02:10

Имам 5100 и всичко си му е супер за този клас тяло,цветовете би трябвало да са по наситени от пентакса,но това не зависи само от тялото,снима си и много добре в jpeg,брак имам само когато е в ръцете на жената[smile] Ако в приоритет на бленда ти вдига исо нещо не ти е на ред тялото,но аз си мисля че проблема е в зад апаратното устройство.Ъпдейт от к20 към никон 5100 също е ненужен,поне 7100[beer]Нямаш книжка,това означава че си със старо тяло,провери на колко кадъра е!

Отговори на това съобщение
 Re: никон 5100
Автор: Serbezov   
Дата:   16-05-15 02:24

А тези люти чушки на исо 6400 ф9 и скорост 1/13 нещо не ми се връзва,да не ги снима в тъмното че толкова да падна скоростта[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: никон 5100
Автор: ratsev   
Дата:   16-05-15 13:16

И аз забелязах доста голяма разлика между моя канон 350д и никон д5100. Никонските цветове бяха измити, цветовете на кожата са бледи. Това при сравнение на НЕФ и ЦР2 в АКР. Иначе Никона има повече пиксели, динамика и по-малко шум. Канонът има малко повече динамика в дясната част на хистограмата, Никонът доста повече в лявата част.

Отговори на това съобщение
 Re: никон 5100
Автор: Serbezov   
Дата:   16-05-15 15:50

Никонските цветове на стандартни настройки са много по реалистични,както ви написаха по горе и са с малко по студен баланс на балото,а горният кадър с пентакса на саксията с чушките е със засилена сатурация и контраст,и е много далеч от реалните цветове,снимката му с никон въпреки че не е най добрата при нея цветовете са нормални за мен,другото важно е и къде ги гледаш,тоест монитора,автора да погледне добре това което снима как изглежда и после двете снимки и мога да се обзаложа че при никона са най близки до реалните!Явно сте свикнали да снимате със със доста наситени цветове,нещо което е излишно ако се снима в RAW,иначе може да си направите профил с различни настройки,както и да променяте шарп контраст и сатурация на стандартните,и картинката може да е много по шарена от тази на пентакса,включително и белият баланс може да си направите както искате но правилният подход за истинско бяло е по различен,мисля че има доста писано по темата,в момента тук са качени някакви незнайно как снимани снимки и си чешем езиците само и нищо конкретно[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: никон 5100
Автор: vkk1   
Дата:   16-05-15 16:39

Ще помоля някой ако е удобно да преобразува във Jpg. със никонският софтуер, тъй като аз го нямам свален.
Огромна разлика във цветовете.



Nikon Capture NX-D:


https://photo-forum.net/static/forum/2015-05/hsha0355.JPG


http://s2.postimg.org/rxpmfgm0p/DSC_0002.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »