Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: 798099   
Дата:   13-05-15 09:09

втор: ejel
Дата: 12-05-15 21:44

От Речник на чуждите думи в българския език, БАН, София 1982 г.; стр. 285:

ЕКСПОНИРАМ (нем. еxponieren от лат. еxpono ‘излагам’) ... 2. Излагам фотографически ленти на действието на светлината; осветявам.

ЕКСПОНАЦИЯ (по експон(ирам)+-ация) Фот. Времето, през което светлочувствителният материал е изложен на действието на светлината във фотоапарата.

ЕКСПОЗИЦИЯ (чрез нем. Exposition от лат. еxpositio ‘излагане’)... 3. Фот. Светлинно облъчване на изложения във фотоапарата светлочувствителен материал.

PS Добавих обяснението за формирането на експонация.


Този речник май е за по-умни от мен[smilie2].

Първо, "фотографически" е русизъм. Българският термин е "фотоленти" или в краен случай "фотографски ленти". Въпреки, че в случая, правилният термин е "светочувствителен материал".

Второ: твърде примитивно обяснение на глагола "експонирам". Съгласно така даденото определение, спокойно бихме могли да го заменим с "фотографирам" или още по-просто - "снимам".

Трето: ако "експозиция" е отглаголно съществително, отразяващо резултата от глагола "експонирам"(защото по даденото в речника определение е точно това), то защо тогава не е "експонация"?

Както правилно отбеляза колегата по-горе, ако "експонация" е синоним на "скорост на затвора", защо никой не нарича затвора "експонатор"?

Ще го потърся някъде този речник, дано се ограмотя малко. Нали "човек се учи докато е жив."!?

ПП: ejel, това не е критика към теб, а към автора на "мъдростите" в речника.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: e-mil   
Дата:   13-05-15 10:53

Автор: nyamago
Дата: 13-05-15 01:17
"И най-искрени извинения за това, че не ме убеди."


Нищо не си разбрал. Аз нямам за цел да те убедя. Просто показах във форума, че руснаците ползват такъв термин - в случай, че някой вземе да ти повярва на високомерните твърдения. Не коментирам дали го ползват правилно, само го показвам.
А убеждаването си е твоя работа, аз там не мога да ти помогна. Да не искаш да видиш това, което всички виждат е едно от основните човешки права. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: fraction   
Дата:   13-05-15 11:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-05-15 11:10

GenaDP,
Да, "експонация" е отглаголно съществително.
Глаголът "експонирам" е влязъл в българския език много преди съществителното "експонация", което по същество е неологизъм. В случая се прилагат етимологични правила, които не познавам в детайли. За съжаление, до момента не е публикуван адекватен етимологичен речник на българския език. Чувам, че се работи по него.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: izabela   
Дата:   13-05-15 11:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   13-05-15 13:09

Автор: chrisnoch
Да, "експонация" е отглаголно съществително.


Преди да се пише е желателно да се чете. Отглаголното съществително на експонирам е експониране.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: niro   
Дата:   13-05-15 13:46

Нека все пак тръгнем от далечното минало - тогава са експонирали светлочувствителен материал в продължение на минути, а в последствие на секунди, т.е. говорим за време. Няма бленди, исо и т.н. Сега вече снимаш или дори фотографираш[smilie3] и включваш много други неща. Няма смисъл да се мъчим даваме 15 различни значения на една дума СЕГА, като тя си е /била/ за едно и също нещо.
А колкото до ФИ-то, то се променя с "по корен от 2" и е отношение, бездименсионна величина м/у фокусното растояние на обектива и диаметъра на блендата.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   13-05-15 13:49

Автор: niro

...тогава са експонирали светлочувствителен материал в продължение на минути, а в последствие на секунди, т.е. говорим за време. Няма бленди, исо и т.н.


Петък иде со страшна сила... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: nyamago   
Дата:   13-05-15 14:53

> Просто показах във форума, че руснаците ползват такъв термин...

Нищо НЕ СИ показал. НЕ ПОЛЗВАТ термина 'експонация', за който е темата и едиствено за който с изказах - не съм твърдял нищо за глагола 'експонирам' или съществителното 'експониране' - съществуването им изобщо не доказва автоматично употребата на 'експонация'. Та - какво всъщност показваш, я пак?

> "... в случай, че някой вземе да ти повярва на високомерните твърдения.

Отново риташ играча вместо топката. Високомерието ми (или напротив) не е предмет на темата и има кой (и къде) да го съди. Изглежда не можеш да уцелиш топката (термина 'експонация' в руския език) с 'дказателствата' си. Патологичната амбиция лишава човека от етика. Ритай - аз няма да отвръщам.

И за да прекратя тоя безсмислен обмен (имам леко по-важни и по-полезни неща да си запълвам времето) - ще те призная за победител. Не знам в какво, но явно ти е много важно да 'излезеш отгоре' да си 'правия' и да си публично видян да побеждаваш някого в нещо. Печелиш - ти си прав, аз не съм! [smilie24]

Сега кажи и последната дума (и това май ти е много важно), аз няма да ти я отнема или последвам с друго. Дотук съм.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: ejel   
Дата:   13-05-15 21:20

Chrisnoch:
Отглаголните съществителни, образувани с наставката "-ация" неизменно обозначават "процес" - т.е. действие, което произтича. Ще рече, че "експонация" е синоним на "експониране". За разлика, "експозиция" е резултатът от действието - т.е. величина, която може да бъде измерена.

------------------------------

Chrisnoch, българският да не ти е втора специалност? [smilie5]

Действията не „проИЗтичат”, а "протичат" в контекста горе. Може би трябва да понаблегнеш и на представките[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: kireto_a   
Дата:   14-05-15 02:00

разликата между експозиция и експонация е като разликата между "дреме ми на к..." и "не ми дреме на у..". експонация, експозиция, осветяване, засветяване, огряване, просветляване - се е едно и също - някакво(по възможност контролируемо) количество светлина трябва да бъде пропуснато и да достигне до някакъв(по възможност контролируем) променящ се от светлината м'трял. кой както иска да си му казва, но целият нормален свят използва думата exposure и expose и за количеството светлина(на кой точно му пука за това) и най-вече за "процеса" като цяло. как се превежда на нашенски не знам и не искам да знам(дреме ми), щот в последните години няма една преведена, па камоли написана, на български книга за фотография. за знанието за фотография изложено в интернет на български или добро или нищо, затова ще си млъкна.

предлагам също така да изберем и превод за liveview - живогледка, живоизглед, живопреглед, живовид и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: burningice   
Дата:   14-05-15 08:00

Много се преекспонира с експозицията.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-05-15 15:18

ejel,
Написал съм "проИЗтича", защото точно това имам предвид. Ако не схващаш разликата, няма смисъл да ти обяснявам.

GenaDP,
Зависи! Прав си за "експониране", но само в най-общия случай. Неслучайно наблегнах на етимологичния аспект, който в конкретния случай носи и смислова разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   14-05-15 15:25

GenaDP,
Зависи! Прав си за "експониране", но само в най-общия случай.


Прав съм и в общия, и в частния, и в останалите случаи. Във всички учебници по граматика ясно е написано, че отглаголните съществителни се образуват с наставка -не или -ние.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-05-15 15:53

Зависи кави учебници четеш! То и в учебника за първи клас пише, че не можеш да извадиш 2 от 1.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: t.marev   
Дата:   14-05-15 16:00

написа:

> разликата между експозиция и
> експонация е като разликата между
> "дреме ми на к..." и "не ми дреме на
> у..". експонация, експозиция,

> кой както иска
> да си му казва, но целият нормален
> свят използва думата exposure и expose и
>

Ами точно защото никой не се опитва да направи разлика между тези основни понятия, се получава такава глупост, като заглавието на темата, от която тръгна тази дискусия. Човекът, чиято грамотност е много подобна на твоята, питаше за "мултиекспозиция", а е имал предвид многократна експонация или ако запазим англопърдящото звучене - мултиекспонация. Става дума за многократно експониране на един и същи кадър, поради незнайно какъв авторски замисъл. Нема такова животно като многократна експозиция, защото експозиция означава друго - това е комбинацията между бленда и скорост, именно комбинацията, а не само единия параметър. При едни и същи светлинни условия и еднаква чувствителност, има само една експозиция примерно 125/8. Ако промениш блендата на 5.6 трябва да вдигнеш скоростта на 250, ако затвориш на 11, трябва да свалиш скоростта на 60 и така нататък, но експозицията си е пак същата. Това е смисълът на този термин - експозицията е точна, но ти дава възможност да играеш с параметрите, ако прецениш.
Тези неща са елементарни и трябва да се знаят преди да научиш що те то лайфвю и значението му за народното стопанство. И не е вярно, че няма къде да се прочетат, трябва просто да се потърси и освен това да се помисли. Иначе само с гледане на клипчета в Тубата няма да стане. Нормалният свят не е само там и не всичко започва от този негърски английски в нета.


Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: anjsan   
Дата:   14-05-15 16:27

В една по-стара българска книжка пишеше , че под експозиция се разбира най-вече изложение; излагане на нещо (примерно картини или фотографии в галерия) ... Сега май е модерно да му викат инсталация на туй нещо . Затова по-правилно във фотографията е да се ползва термина експонация . Автора го твърди това ! Аз така си ги използвам тези термини . Може би е едно и също нещо и объркването идва от неточни преводи .
За бленда и скорост е същата работа . Диафрагма и време са другите еквивалентни понятия . Скорост за мен си е напълно грешно и объркващо (идва от английски вероятно) , защото тя се измерва в м/с примерно , а времето си е точно в секунди . По-дълго време са си повече секунди (1,2,3 ...20). Дробните числа (1/30, 1/60 ...) са с по-малка стойност и времето е по-кратко . Всичко си идва на място и никакви скорости не са нужни . [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   14-05-15 17:08

За бленда и скорост е същата работа . Диафрагма и време са другите еквивалентни понятия .

Пьэтък идье... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: anjsan   
Дата:   14-05-15 17:31

Диафрагма на обектив и време на експонация . Какво не е ясно GenaDP ?
Ей тука обяснено за диафрагмата :
http://markishki.astronomy.bg/Photo1.htm#dia
В оптиката се изполава по-често този термин , отколкото бленда . [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: kireto_a   
Дата:   14-05-15 20:11

t.marev аман от расисти грамотници с ампутирано чуство за хумор като тебе.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   14-05-15 20:17

@anjsan:

"Диафрагма и време са /другите/ еквивалентни понятия" - ще рече че са синоними.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: anjsan   
Дата:   15-05-15 08:12

Какво означават понятията експозиция,експонация,бленда и скорост според теб GenaDP ? В тая тема освен заядливи въпроси и езикови докачки не видях да си ги обяснил ти как ги разбираш . Да приемем , че хората са неграмотни , както се твърди в мнение N2 . Нека един участник в изложби на фотофорум да ги разясни , моля . Целта на темата е да се дразнят хората ли [smilie11] ?

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: GenaDP   
Дата:   15-05-15 08:32

Да беше чел внимателно - щеше си разбрал какво ми е мнението.
За мен експонация е правилният термин. Експозиция (ако някой държи да ползва тази дума) би трябвало да е неин синоним. А бленда и скорост са обяснени във всяка книжка за начинаещи.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: anjsan   
Дата:   15-05-15 08:52

По тая логика ... то и експонацията е обяснена във всяка книжка за начинаещи.

Отговори на това съобщение
 Re: Експонация, експозиция и др. от сорта...
Автор: bg2014   
Дата:   15-05-15 09:41

От тази тема разбрах ЗАЩО този прекрасен език- българският е толкова сложен. Когато добре образовани хора започнат да си мерят..... знанията се получава точно това. Сложна каша от безсмислени правила и тълкувания на прости и елементарни човешки процеси или думи. И сега, АКО някой учен прочете тази тема и ето ви ново попълнение на сложните речници и прекалено усложнените правила. А това, което се вижда между редовете си е друга работа.
Поздрави на всички участници, обогатили българския речник!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »