Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Снимане на филм
Автор: tbby   
Дата:   14-04-15 15:33

Здравейте колеги,

хвана ме крастата да пощракам малко на филм.
Взех тяло, довечера и обектив.
Нещата са ми ясни като снимане, но хич ме няма в марки ленти, както и къде, как и за колко ги купувате и съответно проявявате.
Какво бихте препоръчали като за първа лента?
И след това къде да го занеса за проявяване?

Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: Kolev68   
Дата:   14-04-15 15:53

Най-важното за да не се обезкуражиш е да почнеш първо с филми в срок .За цветното съм фен по скоро на Фуджи но мисля че и Кодак не са лоши, просто са ми попадали повече Фуджи. За чернобялото може илфорд, кодак ролей . Ако си от София в синтезиса и павилиона имат наличности май, ако не си доставките над 50 лв са безплатни, а 50 лв са няколко филма общо взето. За проявяването не мога да кажа, аз проявявам сам ,разгледай имаше подобни теми във форума .

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: tbby   
Дата:   14-04-15 16:05

Да, за черно-белия харесах ilford delta 400, но за цветния се чудя.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: Kolev68   
Дата:   14-04-15 16:17

По голямо исо- повече зърно .

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: tbby   
Дата:   14-04-15 16:19

Да, това ми е ясно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: Kolev68   
Дата:   14-04-15 16:32

Във фейса имаме група да снимаш на филм и група базар за филмова техника и химикали.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: tbby   
Дата:   14-04-15 16:39

Един линк ще бъде чуден ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: Kolev68   
Дата:   14-04-15 16:54

www.facebook.com/groups/448657628590589/

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: axlastro   
Дата:   14-04-15 17:18

Аз лично от черните харесвам много кодак тмакс. Илфорд също бива. От цветните суперията е добра или ако имаш пари кодак ектар - невероятни цветове и детайл има.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: batsali   
Дата:   14-04-15 17:43

5 ръце за Ектар! За ЧБ на мене ми харесва Fuji ACROS, Kentmere 100, Ilford HP5+. Препоръчвам ти ЧБ да си проявяваш сам, защото резултатът зависи в по-голяма степен от проявител, процес и тн. Цветното е стандартизирано. За пръв път като снимах ЧБ, го бях дал при Трейман и негативите бяха страшно контрастни. Тогава си помислих, че ЧБ филм просто така си изглежда и малко се разочаровах.



Публикацията е редактирана (14-04-15 17:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: axlastro   
Дата:   14-04-15 18:40

Да, с ЧБ филмите е проблем. Аз на трейман като ги давам им пиша изрично да внимават с контраста и засега се справят, но със сканирането са изключително зле. ЧБ мисля да избягвам вече докато не си набавя необходимото за проявяване в мазето. Има и един филм на Кодак BW 400 CN, който е по C41 процес но аз лично не бях особено впечатлен от него, а е на цената на ектар, което ми напомня че имам една кутийка от него и само седи ичака да я заредя.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: uri64   
Дата:   14-04-15 18:54

ЧБ няма нужда да се проявява чак в мазето. Може в банята кухнята и т.н. Единствено на тъмно трябва да се сложи филма в дозата.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: okoto   
Дата:   14-04-15 19:34

От скромния ми опит мога да препоръчам цветни филми на Кодак, Агфа и Фуджи. Цветният Илфорд, както и Scotch и Perutz /италиански марки, които не знам дали са в производство/ наподобяват цветопредаването и пастелните меки тонове на Кодак. От черно-белите харесвам Кодак, Илфорд и чешкия Фомапан. За съжаление не следя какво се продава на пазара в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: kvakioh   
Дата:   14-04-15 20:14

Първо най-евтинките черно-бели и цветни. Добре ще е да знаем и какво е тялото и обектива. Така ще има и съвети и някои специфични идеи за качествено, по-скоро коректно и точно заснемане, съответно на 36 или 12 броя пълни кадъра от цялата лента.
ЗА проявяването в Синтезиса до Попа го правят качествено, добре и бързо. Без грешки. За сканирането най-добре е по принцип за 100-200лв един скенер и в домашни условия да се сканира. Така се е елиминират проблемите, които са доста при тази операция. Почти винаги ще има недоволни. А и на много места като е уж качествено, пък е скъпо безмислено като идея, така че най-добре домашно сканиране. dpi над 3200 оптично да е. Има варианти доста за скенери. Epson ми идват като най-прилично добра марка.
Филмовото е инвестиция, която е повече отнемаща време и постоянно като средства. В Бг филмите, 35 и рол са достъпно скъпи- генерално, отговорно и строго го твърдя. За мен са завишени цените, макар че в световен мащаб лентите намаляват като производство.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: Kolev68   
Дата:   14-04-15 20:27

Ей така докато се усетиш ще похарчиш едни 5-6 хиляди лв за това хоби .

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: kvakioh   
Дата:   14-04-15 20:37

Ако се купи Хаселблад/Мамия/Броника висока серия и цяла лаборатория и скенер последно поколение може би да.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: vangata   
Дата:   14-04-15 20:57

А сканирането дава ли добри резултати?Или класическия метод с промиването е по добър?
имам и още един въпрос,купих на скоро една практика която има
една мн. странна на вид батерия която служи за измерването на експозицията има ли ги някъде?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: misho   
Дата:   14-04-15 21:07

tbby
Пиши откъде си, ако си наблизо, мога да помогна с проявяване и сканиране![cool] [cool]



Публикацията е редактирана (14-04-15 21:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: axlastro   
Дата:   14-04-15 21:27

Батерийката е живачна - за съжаление не се произвеждат вече от доста време и много малко вероятно е да се намерят работещи. Има заместители, но с тях има грешки в меренето. Най-добре със светломер да се мери или с цифрово тяло/телефон.

misho, и аз няма да откажа малко особено за сканиране, в София съм:)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: ilcoin   
Дата:   14-04-15 21:40

Има едни батерии за слухов апарат, дето уж ставали - номиналното напрежение е по-ниско. Но един смартфон ще реши проблема с меренето доста по-ефикасно така или иначе.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: dekov   
Дата:   14-04-15 22:35

За батериите на "Praktica" , не се заблуждавайте, че вида на батерията се отразява на меренето.
Измерването е по така наречена"Мостова" схема при която се измерва тока протичащ през различните рамена на схемата, няма транзистори, няма интегрални схеми.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: tbby   
Дата:   14-04-15 23:02

Точно имам чуденка за меренето.
Апарата е Canon FTb QL + Canon FDn 50mm f/1.4.
Батерията е PX625A аклакна - мейд ин чайна - не знам дали е 1.35v или 1.5v.

Светломера при 400 АСА дава стойности 1/125 при f/2.
Безогледалката със същите стойности излиза недоекспониран кадър с 1 стоп поне.

Айфоня като мерене дава 1/30 при f/2 - безогледалката снима коректно на тези стойности.

Идеи? :)



Публикацията е редактирана (14-04-15 23:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: vangata   
Дата:   14-04-15 23:30

Взех батерия от ebay чакам я,дано се получи[smile]
остава въпроса за скенера върши ли работа или
промиване е по добре?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: iliyanb   
Дата:   14-04-15 23:46

vangata, скенерът върши работа само и единствено, когато имаш проявен филм с единствена цел - дигитализиране на изображението.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на филм
Автор: vangata   
Дата:   15-04-15 00:03

Благодаря за отговора на изключително тъпия ми въпрос[smilie8]
който и сам не зная защо съм задал така
ще опитам пак [smile] някой има ли снимки във профила си
снимани на филм,който е минал през скенер?



Публикацията е редактирана (15-04-15 00:06)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »