Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: aroot   
Дата:   31-03-15 16:15

Здравейте.
Снимам с Canon 10D и два обектива - 50/1.8 + 28-80mm.

Осъзнах обаче, че ми трябва по-широк обектив. Снимам най-вече аквариума си (тясна стая, залепвам се плътно към стената) и пейзажи, когато сме на разходки със семейството.

Четене, снимане и пак четене..
Стигнах до няколко идеи за по-широки обективи, но не схванах едно:
Коя е максималната стойност, при която вертикалните линии, при снимки, си остават вертикални, т.е. без да има изкривяване като fish eye обективите?

Сапунерката ми, Sony WX-5 също дава изкривяване по височина, когато снимам в най-широката част, т.е. без зум. Най-вече си проличава, при снимки на акварима, перваза на врата, просто се опитва да стане част от елипса и това ми е много досадно. Също, понякога изкривява и лицата на хората, които снимам.

Искам да се сдобия с такъв пейзажен обектив, който да няма никакво изкривяване в широката си част.

Предварително си казвам, че съм тотален лаик и използвам машинката само с цел релакс.
Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: peerless   
Дата:   31-03-15 16:21

Няма как широк обектив да няма изкривяване, но лесно може да се поправи с лека обработка във фотошоп.

Относно това, какъв обектив ти трябва, може би е нужно да дефинираш ценови клас, защото това ще играе ключова роля в избора :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: kandreev   
Дата:   31-03-15 16:30

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: aroot   
Дата:   31-03-15 16:36

Здравейте.
Бюджета не е висок, да кажем 300-400 лв. За повече, не мисля да се натягам.
Питането ми е по-скоро принципно. Дори и да се дистанцирам от израза "широк", исках да разбера, коя е максималната стойност на който и да е обектив, след която се проявява това изкривяване.
28-80 който имам не ми криви-поне това което съм снимал, не ми е изболо очите; но имам нужда от още малко диапазон..


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: h_bio   
Дата:   31-03-15 16:46

Canon 10D не е съвместим с ef-s обективи, т.е. предложението на kandreev отпадада.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: nikolaijelezov   
Дата:   31-03-15 16:51

Ако намериш това втора ръка...



Публикацията е редактирана (31-03-15 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: peerless   
Дата:   31-03-15 16:51

Това може да ти отговори на въпросите, принципа е адекватен при повечето обективи особено от ниския ценови диапазон) и би варирал +/-.:

http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_EF-S_18-135mm_IS/geometric_distortion.shtml

Lightroom има профил корекшън за повечето обективи, който като го приложиш, ще се опита максимално да ти изправи снимката така, че да не те дразни.

Не разбирам с 50-ката какъв е проблема, колко ти е голям аквариума?

П.С. Гледам колегите предлагат широки, но светло бавни обективи, не е ли по-добре да си с по-бърз за да може да снимаш хубаво светлината без да ти се размазват рибите и да си на ниско исо ;)



Публикацията е редактирана (31-03-15 16:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: ggreg   
Дата:   31-03-15 16:55

Даа, не бях сигурен, но х-био ме е изпреварил и го потвърждава. При теб няма да стане EF-S... Иначе с един "китов" щеше да натамъниш работата. Баси гредата [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: aroot   
Дата:   31-03-15 20:21

peerless, благодаря за източника. Минах го веднъж, но английският ми явно е хванал ръжда. Ще го мина пак..
Обективите, които колегите са предложили, не изкривяват ли? Гледах им samples И според мен кривят. Може и аз нещо да не доразбирам.
Токината май няма стабилизация.. и като гледам дори и 2ра ръка може да не се побере в моите финанси.
10D което имам е с технически проблеми, ръчните настройки не му работят. Имах тема тук с този проблем, и се окажа, че ще щракам до където издържи. Няма оправия. Аквариума с 108 cm, биотопен, т.е. имитира в някаква степен реални условия от хабитата на рибите. А моите обичат слаба светлина, сумрак. Свети им една настолна лампа 15 W. И като се залепя на стената, щото едва се побира снимката и при тия лоши светлинни условия.. Нищо не става ;) Сапунерката вади по-добри снимки. MF на 10D.то е пълна мъка, при това положение понякога захапват ръчните, но не става за рибите ;), когато ги снимам в близък план.
Целта е като цяло, да съм по близо до аквариума. А 28-80 без малко не ми стига..
Тялото, може да бъде сменено в обозримо бъдеще, така че си записвам Вашите предложения.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: kvakioh   
Дата:   31-03-15 20:39

10D не е съвместим както казаха вече с EF-S обективи, което ограничава да може да се сложи нещо евтино и добре оптически.
Тялото може да се смени с поне 20Д, като тогава може да се снима по-добре. Там поне има прилични ИСО 800, прилични повтарям и нещата може да се получат и с 50/1.8.
20/30/40Д и 18-55 със стабилизация най-вероятно ще е доброто и прилично като сума решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: peerless   
Дата:   31-03-15 21:28

Това щях да предложа и аз. По-добре първо смени бодито да поема EF-S и да му работят ръчните настройки. За съжаление с тоя бюджет читав светло бърз обектив няма как да вземеш.

Определено 50-ката е проблем при толкова голям аквариум, трябват ти може би към 2.80 - 3 метра за да го вкараш добре във фрейма.

Ако ти се занимава, може с 50-ката на два пъти да го снимаш и после във фотошоп да сглабяш (той ще си го направи автоматично)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: kvakioh   
Дата:   31-03-15 21:39

Все пак, не се знае дали няма някой обектив от друга марка- Тамрон, Токина, Сигма или някоя друга да станат на това тяло. Така ще може да се снима.
При мен 1D mark 2N по дефиниция не приема, да го кажа грубо EF-S обективи, но Сигма 30/1.4 е много яка като оптика и без винетиране за това тяло.
Все пак, в случая 10Д е престаро тяло, дори 350/400Д ще покрият повече като параметри и сходимост с обективи.
Вариант 1- ново, т.е друго тяло, 20/30/40Д, или поне 400/450Д и обектив 18-55, дори и най-стария китов и тяло като вариант ще стане за ИСО800-1250 и ще е ок като кадри. Освен това, дори и само тяло, което вади приличо ИСО800, може да се ползва със доста слабия като оптика 28-80.
ВАриант 2- да се търси скъп, но съвместим обектив за тялото 10Д- като най-евтин се сещам за 2-3-5 варианта, най-евтиния струва към 400-450лв, което май отпада в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: aroot   
Дата:   31-03-15 22:00

Здравейте.
Мислех, да не повтарям, историята бях разказал в предишно питане. Но тъй като темата е нова, ще обясня.
Апарата е временно при мен, за да се уча. Едно приятелче ми го даде. Обектива 28-80 върви с него. Т.е. и двата не са мои.
50/1,8 е мой, купих го на промоция, тъй като се точих на едно 350D. Но се развали работата и в ръцете ми се оказа това 10D.
Ако се реша на друго тяло, ще бъде ново. Покрай това 10D И благодарение на Зентакс, нямам кураж да влизам в хазарт за старо тяло. Или трябва да съм на 99% сигурен, колегата да е железен. Трудна работа. Обектив по може.
Гледам сега вече се продават 750D и 760D, може и да поевтинеят малко по старите модели. Тук доста хвалите 100D, той ми е в полезрението.
Накратко, други обективи нямам.
Photoshop, lightroom..аз малко си падам чешит по авторски права и гледам да ползвам или free Или купен от мен софтуер. Отделно от факта, че нямам нужните познания за тия програми. Свикнахме с тоя android и WP всичко да става с две докосвания..
Светлосилен обектив, ще бъде над моите възможности. Просто искам, по-широк, дори да е тъмен. Разумно тъмен ;)
Прочетох отново инфото от линка по-горе и схванах, че геометричното изкривяване го има в повечето обективи, къде по-силно изразено къде по-слабо.
От там, мернах палачинките..
И стана пак каша.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: kvakioh   
Дата:   31-03-15 22:06

ВСичко опира до това за какво и колко пари ще може максимум да се отделят.
В случая, както има и допълнение, може да се нагоди всичко за около 500-600лв, тяло и обектив, и малко екстра отгоре, за парите си.
ЗАщото не само аквариума и рибите ще се снимат.
20/30/40Д и обектив. Това стига.
ЗА нови- ако ще са Канони, да се избягват все още в продажба тела като 600/650Д, нагоре и 100Д стават.
ЗА обективи може да се говори и пише доста.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: aroot   
Дата:   31-03-15 22:15

Колко пари?
- за обектив, ако си остана с 10D = max 300лв. Но, оказа се, че това няма как да стане;
- Старо тяло 20/30/40 (приемам, че ще намеря читав апарат)+обектив= max 500лв. Ако останат парички, за някакво стативче + карта памет.

Ще избягвам 600/650Д, това вече го схванах. 100Д, мисля е добре като форма/големина/. Ако падне около 800 с китак ;) ще го грабна.

За обективите.. ще чета. Поне вече знам къде и какво да гледам.
Благодаря! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: kvakioh   
Дата:   31-03-15 22:25

С 10D ще е много нагласяне. Няма смисъл.
Канон 40Д-400-500лв и карта памет и обектив китов или нещо по-добро.
600/650D, не, но "Не"-то е в само случай, че се ползват различни от Канонските обективи. Като цяло са си ок. Предимството им е чупещия екран, което в случая с аквариума и подобни може да е огромна екстра.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: peerless   
Дата:   31-03-15 22:50

Аз само не разбрах защо не 650D, а може 700D? Каква е разликата освен, че врътката за промяна на режима на 700 се върти без стопер?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: aroot   
Дата:   31-03-15 22:55

Ставало някакви фалове с обективите на другите производители.
Така казват в нета. А и тука имаше една сага с обектив сложен на 550Д..

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: kvakioh   
Дата:   31-03-15 23:13

650Д има и е наложително да се разреши в много случаи проблемът с фокуса и обективи като Сигма, Тамрон, Токина дори. С Канонски, но по-скъпи обективи проблемчето липсва.
700Д е много по-различен от 650Д, нещата са изчистени, има по-нова матрица и още куп неща други.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: ld.p.f   
Дата:   31-03-15 23:16

Може да се ползва някакъв ръчнофокусен обектив 24мм (или 28мм или 35 мм) съответно с диафрагма 2,8 или дори 2,0 – има ги в достатъчно количество в Базара на Фотофорум или на ибей, при това цените са повече от бюджетни.
Липсата на автофокус няма да е недостатък, аквариумът си стои неподвижно,фотоапаратът също може да е на статив.
Канон-10Д е прекрасен апарат, не ми стана ясно какви са проблемите с ръчните настройки (не работи ли с приоритет на бленда?).
При мижавото осветление на аквариума няма да е нужен обектив с големи оптични качества, евентуално в бъдеще ще трябва апарат с работещо високо ISO, за Канон-10Д 400 са нормални за аквариума.
Навън на природата вече за пейжаж при достатъчна светлина ще е нужен относително „добър” обектив (колегите споменаха за 10-18мм STM но той си е доста скъп и може да се окаже „прекалено широк”), според мен идеалното бюджетно решение на първо време е EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS (все пак стабилизацията ще е хубава опция за аквариума.
„Изрязването” на излишната пластмаса на байонета е фасулска работа и може да се извърши дори от някой ученик (така от EF-S обективът става вече EF и заспива на Канон-10Д), единственото неудобство е че е добре да си стои на фотоапарата защото трябва да се мисли за праха,който може да попадне на задната леща (старата задна капачка вече не може да се сложи-аз по тази причина не съм се наканил да изрежа и дългия обектив EF-S 55-250MM f/4-5.6 IS макар че не е голям проблем да го слагам в някой добре затварящ се футляр).
Всички обективи си имат геометрични изкривявания, колкото по-широко,толкова са повече и освен това при доста широк ъгъл дори с перфектен обектив пак ще има изкривявания, моето мнение е,че твърде широкото без тези изкривявания изглежда неестествено.
Канон-10Д е стар и бавен но е железен и много евтин , последния го купих за 64 евро и в състояние като нов,но и другите 2 които имам и ги ползваме трима човека са работещи без никакви проблеми вече толкова години.
За 250лв общо се намират и Канон-10Д и 18-55 IS може за още 100лв ръчнофокусен 24/2 или 28/2 например Вивитар. Какво по-бюджетно от това?
Канон имат официално безплатен софтуер, за Канон-10Д сякаш е по-добре не новото
DPP а старото breeze browzer.
Разлика в картинката с 20Д, 30Д и 40Д едва ли ще има обаче ще се усети че има автофокус, особено на 40Д само че за аквариума и за пейзажи дали ще е толкова необходим?


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: aroot   
Дата:   31-03-15 23:25

ld.p.f - [smilie24] Много подробно, много полезно.
Проблема на апрата е..че просто не работи. Не мога да пипам ISO. На ръчните, не се променят параметрите. КАто натискам спусака, нищо не става, в смисъл не снима. Само на авто със/без светкавица си работи. На креативните режими, също но на всеки 5-6 снимки, блокира и се оправя с рестарт.Описах всичко това на Зентакс, човека каза че няма шанс. Няма части, няма поддръжка, Дори и 20/30/40 са на изживяване според тях. В смисъл, ако се прецака нещо затвор и др, край.
Както казах по-горе, не искам да рискувам.. С това, до където стигне.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: kvakioh   
Дата:   31-03-15 23:28

Toзи вариант също е възможен. Най-изгоден е. Въпросът е за неподвижен аквариум, непрекъснато движещи се риби, лошо високо ИСО на 10Д, ръчен фокус, бавно управление, статив, евентуално дистанционно, малко се струпват в повече неудобствата. Дълговечността на старите Канони е пословична. Както и някои приятни специфики в цветове и усещане за картината.
20Д може да се купи за 62 евро, 18-55 най-първия е за 14, доста запазени, но не доставят до БГ. Това е пречката.
Ръчни има доста обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: axlastro   
Дата:   01-04-15 13:13

Има една токина 17 3.5 ръчна с метален сенник - доста го хвалеха май и върви около 500 лв. Самянг 14 2.8 е по-разумно, струва пак толкова някъде на старо. Корейците правят и 16 /2 но пак е ръчен, иначе доста приятна дължина за кроп не е ултра широк не е и много тесен - идеален за снимане вътре. Но всичките са ръчнофокусни и ще е мъка. Май е време да се смени тялото. 40D се води с доста добра картина и прилична фокусна система, но е сравнително скъп. Аз риби съм снимал с 85 1.8 на 3200 ISO и се получава - достатъчно е бърз фокуса за да ги улови, а гадините се движат бързо. Може да се наложи и поляризационен филтър заради отраженията в стъклото.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: aroot   
Дата:   01-04-15 16:18

Здравейте.
Да, всичко клони към смяна на тялото. Но 99% ще бъде ново, живот и здраве. Видях че 600д е 799лв.. [smilie11]
А идеята за поляризационен филтър е много добра, не се бях сетил. Благодаря axlastro [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: axlastro   
Дата:   01-04-15 17:13

600D ме. Ако е ново, по-добре виж 100D.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на "широк" обектив за Canon 10D
Автор: BXMarkov   
Дата:   02-04-15 15:50

Ако случайно не ти се получи раблотата с ново тяло, пробвай Canon EF 20-35mm f/3.5-4.5 USM,в базара често се предлага за около 300 лева. Имам го и често го ползвам за туризъм и всекидневна употреба, като по-лек(350 гр.) вместо 24-70/2.8. Изключително рязък на отворена бленда, контрастен, с минимална дисторсия и много бърз и точен фокус.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »