Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: daniil-k   
Дата:   19-03-15 01:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: radomarinov   
Дата:   19-03-15 01:10

Объркал си държавата пич!!
В нормалните такива има фалит на физическо лице, т.е. вземат ти всичко и почваш наново. . Тука нема такъв филм- варианта е Терминал 2 ако нямаш забрана за напускане[smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: localhost   
Дата:   19-03-15 01:34

има фалит ама друг път :)

пак ЕЖК [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: lamerko   
Дата:   19-03-15 01:40

До колкото знам може да се откажеш от наследство. И със сигурност можеш да напуснеш България, ако имаш кредити, дори да са необслужени.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-15 02:09

Няма ли застраховки за тези неща които в случай на нежеланото събитие (смърт, нетрудоспособност и пр) изплащат на банката дължимото по кредита без да се закачат наследниците?

Тези полици имат смисъл при по-големи заеми / дългове, но са широка практика по света, някъде са дори задължителни напр. за ипотечни заеми... Като знам, че у нас оперират международни банки, очаквам такива практики също да са въведени?

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: EvaJor   
Дата:   19-03-15 02:33

"Кой наследява дълговете на даден човек , децата , братя и сестри , родители ?"
Неговите наследници -т.е., тези, които съобразно Закона за наследството наследят и активите му. Но не е толкова просто, образува се наследствена маса (всички активи-минус всички пасиви) и се разпределя.


"Ако даден човек прехвърли всичко чрез продажба на половинката си с която нямат брак , а децата му се откажат от наследство ( дългове и имоти ) то банките имат ли начин да вземат имуществото им или единствено могат да чакат евентуално запор на заплатата от бъдещ трудов договор ?"
Много неясно дефинирано, и нито един юрист не би се наел с отговор тук, но ако човек продаде всичко (имоти), то децата му очевидно ще наследят дълговете му. Имуществото не се взима, най- много да се продаде на публична продан, но и това е доста сложно- става в определен размер и т.н...Могат в рамките на определен срок да се откажат от наследството.


"Можеш ли да напускаш страната ако дължиш пари на някоя банка ?"
Принципно можеш, но е хубаво човек да изплаща дълговете си своевременно. Ако не може - е добре да обсъди ситуацията с банката и да опита да договори кредита си. Като цяло, на банките не им трябват нито имущества, нито имоти, нито бъдещи заплати- трябват им парите по кредита, ето защо, при затруднение във финансовото положение на човек се прави незабавен контакт с банката и се търсят решения. Врътки като "прехвърляне" чрез продажби и подобни за мен са тарикатлъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: satansho   
Дата:   19-03-15 04:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: EvaJor   
Дата:   19-03-15 04:30

"Бналите не им трябва техните си пари, трябват лихвите ти, разбира се, а не да си върнеш парите който си взел. Само."

Върху това изречение трябва да медитирам продължително, за да го разбера, ето защо, пояснявам моето: "Като цяло, на банките не им трябват нито имущества, нито имоти, нито бъдещи заплати- трябват им парите по кредита" -имам предвид, че банките нямат за цел да "вземат" имота на длъжника или пък негово имущество, защото банките не са нито агенции за недвижими имоти, нито оказиони или вехтошарници. Това, което е целта на всяка кредитна организация е да получи парите си, заедно с уговорената цена за тяхното ползване. При липса на такава възможност, логично, се предприемат други мерки - публична продан, запор на възнаграждения и т.н.

За социализма - все не вярвам, че има някой, който още хленчи за него, но явно има и в такъв случай горещо препоръчвам Северна Корея.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: EvaJor   
Дата:   19-03-15 04:33

Разбира се, че има застраховки, свързани с кредит, както и например застраховки, които покриват риска безработица. Няма банка у нас, която да даде ипотечен кредит без застраховка, за останалите кредити, мисля, че не е задължително, а съобразно договарянето. Но нали се сещаш, че и за застраховката се плаща, та....

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: agop4o   
Дата:   19-03-15 06:54

За социализма - все не вярвам, че има някой, който още хленчи за него, но явно има и в такъв случай горещо препоръчвам Северна Корея.[smilie18] [cool] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: vkk1   
Дата:   19-03-15 07:32

По принцип при ипотечните кредити застраховка за горните рискове е задължителна. В някой случаи дори включва и временна нетрудоспособност.
Винаги си четете условията на документите, които подписвате - ако трябва два, три пъти, колкото е необходимо. И един час да отнеме, и опашка да стане на гишето - четете и не вярвайте на никого.
Защото нещата отидат ли на зле - винаги сте прецакани.
Ако се наложи да ползвате услугите на адвокат - много, много внимавайте при избора на човека. Консултирайте се с няколко човека, искайте ясно и точно становище как според него ще се случат нещата. Не се доверявайте на сляпо на база име или имидж.
Наскоро аз лично бях измамен от собствения си адвокат, който е работил зад гърба ми само и единствено за собствените си интереси и в нито една степен съобразявайки се с моите.
И отново - четете, подсигурявайте се с мнение от няколко места, информирайте се за всичко, защото зад всеки ъгъл има някой, който да ви шибне нож в гърба без изобщо да се замисли.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: daniil-k   
Дата:   19-03-15 09:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: 5co   
Дата:   19-03-15 09:24

Като че ли някой ви кара насила да вземате заеми.
Кредитите са измислени за умните хора. Ако имаш идеи за бизнес да ти дадат стартов капитал.
Тук всеки гледа на кредитните институции като на балъците които срещу един подпис ще му дадат пари за да си накупи нови дрехи и техника.
А после, леле како, дай да мислим схемата как да се измъкнем.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: vladis   
Дата:   19-03-15 09:30


"Ако продам всичко на лице, с което нямам брак(имотите ми не са ипотекирани)

2. Като няма какво да ми вземат какво следва ?"

Може да се окаже, че наистина нямаш нищо в един момент, още преди банката да се заинтересува...

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: vkk1   
Дата:   19-03-15 09:31

По мои наблюдения имотите на длъжника се продават на уговорени търгове и се продават на подставени лица за без пари , а останалите част от дълга те превръщат във вечен длъжник.

Да, това е така, абсолютно вярно.

5co - хайде по-кротко с подобни обобщения, става ли?
Вероятно малко си живял, малко си видял, но има и различни опции от посочените от теб, за които не искаш и да знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: satansho   
Дата:   19-03-15 09:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: EvaJor   
Дата:   19-03-15 09:33

Уф, това наистина е много подходяща тема за фотографски форум.

И въпросите ти са тарикатски, ще извиняваш. Ако положението е толкова сериозно - лична консултация с добър адвокат, въпреки че......


На самите въпроси:
1. Всеки един наследник може да се откаже от наследството си. В определен срок. Не получава наследство и не е отговорен за дълговете. Щом имаш деца, за какви роднини като наследници говориш тогава?
2. Като няма какво да ти вземе (нали работиш, значи имаш доходи), задълженията ти не само, че остават, но и нарастват, защото има лихви. Има давност -да. Като при определени условия (и това е нещо като закуска и за начинаещ юрист) тази давност се нарушава и започва да тече отново.

И накрая: ако имаш имот, взет с ипотека, например и решиш да го продадеш на трето лице, то, разбира се, го купува с ипотеката. От своя страна и съобразно договора, банката може да поиска веднага погасяването на кредита, поради промяна от твоя страна в условията и тогава става интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: EvaJor   
Дата:   19-03-15 09:35

5со, [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: Божидар58   
Дата:   19-03-15 09:36

Има хора, които вземат кредит за да похарчат парите на някоя луксозна почивка. Да, има такива и след като не могат да изплащат вноската по кредита, започват кански да реват. Лично съм свидетел на такива неща...С това не искам да оправдавам банките...При тези високи лихви взимаш кредит, когато си способен за кратко време да превъртиш тези пари, да спечелиш и да върнеш кредита....Много малко хора са способни на това...Може би трябва да имаш вътрешна информация за предстоящо събитие.....


Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: bg2014   
Дата:   19-03-15 09:47

Некоректен въпрос "КАК ДА СЕ СПАСИМ?"
Вие сте потърсили банката, а не тя вас. Или не сте преценили възможностите си или сте били "лакоми" в определен момент.
Много спорове и конфликти на тази тема сме имали. Винаги са ме убеждавали, че кредитоползвателят е виновен и длъжник. Не е така.
Всичко зависи от вида на кредита. Ипотечните кредити има покритие над 200 % . Като минимумът е 120 % но за вътрешни хора.
Та каквото и да ви говорят, имотът покрива вашият заем. Дали ще ви го продадат - ами ако сте взели парите и сте ги похарчили логично е да ви го продадат. Изключения има само, АКО жилището ви е единствен имот и нямате друг. Но това минава през съда.
В повечето случаи банките гледат да ви притиснАт и притЕснят по всевъзможни начини.
Единственото , което мога да кажа като съвет:
1. Консултирайте се ПЪРВО с адвокат.
2. НИКОГА не подписвайте споразумения за разсрочване на дълга, за предоговаряне на договора, за допълнение към ипотеката. НИКОГА!
Обикновено притиснати и притеснени хората подписват подобни гимнастики от страна на банката и така те стават ВЕЧНИ длъжници с новият подписан договор.
После търсят адвокат ... но вече са подписали.
Може да си пътувате извън страната без проблеми.
Ако кредитът не е ипотечен там важат други правила.
Всичко в тази държава има давност 5 години. Но вие сте задължен по договор да информирате банката за промяна на адреса или други обстоятелства.
Почти 90 % от делата в съда завършват в полза на кредитополучателя. Адвокатите знаят това. Банките знаят това.
Все пак - ПОТЪРСЕТЕ адвокат при всеки натиск от банка.
Аз не съм адвокат.



Публикацията е редактирана (19-03-15 09:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   19-03-15 10:10

А знаеш ли какво се случва когато 50-100-1000 дребни балкански тариката мислят като тебе? Тази тема е ярък пример защо тази държава е кенеф - не защото управниците са еди какви си, а защото народа е кенеф... не напразно условията на банките са толкова брутални, защото всеки втори първата му мисъл в кратуната е "как да преебем системата". Ами като нямаш пари, няма да теглиш кредит бе... като те е страх, че ще осакатееш, ще си направиш застраховка бе... направо думи нямам...

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: vkk1   
Дата:   19-03-15 10:11

Тъпо е да се изказва човек компетентно, когато няма и представа от нещата.
Защитниците на банките - какво ще кажете например за швейцарския франк? Клиентите ли избираха това или банките ги бутаха да го правят с ясната идея какво ще се случи с тези хорица?
За покритието от 200% не искам и да коментирам дори.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: J0R0   
Дата:   19-03-15 10:21

Какво му е на швейцарския франк?

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: daniil-k   
Дата:   19-03-15 10:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   19-03-15 10:41

Не знам до колко темата е полезна и изобщо по нея се е казало нещо полезно, но моят съвет към теб е простичък - продължавай да си погасяваш добросъвестно кредита и не мисли как хипотетично би могъл да се измъкнеш. Щом кредитът ти не е ипотечен, това означава, че сумата не е твърде голяма.

При наследяването си има ред. Наследници могат да бъдат както низходящи, така и възходящи роднини. В Закона за наследството всички тия хипотези са изяснени. На давност за такова вземане не разчитай. Вярно, че е 5 годишна, но по-горе беше загатнато, че тази давност се рестартира до безкрай. Не разчитай и на фалит като физическо лице. Много хора си мислят, че това е някаква спасителна процедура, при която харчиш едни чужди пари, после кредиторът пие една студена вода, а ти си чист като сълза. Изобщо, ама изобщо не е така. Най-важно в ситуация на затруднение е човек да бъде добросъвестен. Отиваш в банката още в деня, в който оставаш без работа (примерно). Не съм чул да има банка, която да не влезе в положение, в крайна сметка тя има интерес да си получи парите приеди всичко. Има гратисни периоди, разсрочване - винаги може да се измисли нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: gchokov   
Дата:   19-03-15 10:45

Абсолютно съм съгласен със защитниците на банките. Българина все гледа да се изкара жертва. Покрай ниската култура, основно преобладава и ниската финансова култура.. за което всеки си е виновен сам за себе си.

Ай със здраве.

п.с. Какво за швейцарският франк? Банката ли е виновна, че половин европа и една камара българи се оптват да се правят на тарикати с ниски кредити?



Публикацията е редактирана (19-03-15 10:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: MikeDimit   
Дата:   19-03-15 11:39

Интересно ми е как защитавате банковите практики за 200% обезпеченост?? За лихви от 12-18 над основния лихвен процент? А мразите лихварите? И дигате врява до небесата, че търговците ни удряли с надценки от по 30 -100% ?!? За липсата на двупосочност в договорите? Айде обяснете къде е логиката да считате за нормална практика 25 годишен ипотечен заем с фиксирана лихва при стагнираща икономика и рецесия и основен лихвен процент клонящ към отрицателен в ЕС??

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: ATHOM   
Дата:   19-03-15 11:58

Че е типично български манталитет да се чудим как да прецакаме системата съм съгласен.

Но съм съгласен и че банките в България действат на доста...хм... спорен принцип.

2 пъти ми се наложи да използвам застраховка по кредит - 1 път останах внезапно без работа, 2-рия път майка ми почина.

И двата пъти се оказа, че всъщност за да ползваш въпросната застраховка, трябва предишния ден да е било Петък 13-ти, Луната да е била в пълнолуние, и чичо ти да се казва Радостиномир, това всичкото образно казано, за да не навлизам в километрично разказване на всичките простотии.


При всички положения обаче е най-добре и за двете страни просто кредита да си се погасява, без мислене "как да прецакаме другарчето".

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   19-03-15 13:09

Ами какъвто народа, такова и управлението, такива и банкерите. Нали майките ни дето са ни раждали нас, са нацвъкали и банкерите и депутатите? Или смятате, че са дошли от паралелната вселена? Ето както Данаил се чуди как да прецака банката, така сигурно и аналога му в банковия форум обсъжда с побратимите му как да прецака Данаил. То не е далеч от акъла... и да, за жертвата -- дърта пенсионерка се оплаква, че не й стига пенсията... на пейката пред блока с 3-те многостайни апартамента в центъра на столицата, които притежава - само мейд ин БГ... айде големите жертви - ей сега бях в центъра по работа - кафенетата пълни братче няма къде да седнеш, в работно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: satansho   
Дата:   19-03-15 13:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: FAQ   
Дата:   19-03-15 13:34

По отношение на застраховката към кредита - вижте дали сте си платили годишните вноски. Първата се плаща задължително при отпускането на кредита, но от там насетне може да сте пропуснали и да се окажете без застраховка. Няма пречка да се сключи нова.

При малки суми на дълга може да не си струва да се прехвърлят имоти и фирми. Още повече, че човек не винаги знае от кого да се пази - деца, жена, любовница ...

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   19-03-15 13:51

... когато жена ти се окаже по-зла от кредитора ... това е интересна сюжетна линия за филм на ужасите [smilie5]

Имаше интересен адвокатски лаф по темата, дето един адвокат решил да източи застрахователите като си застраховал пурите за милиони и после като ги изпушил искал да вземе обезщетение, защото са изгорели при пожар. Застрахователите обаче го обвинили, че е причинил умишлен палеж на имущество и гризнал дървото. Човек никога не знае кой му плете примката около врата [smilie18]



Публикацията е редактирана (19-03-15 13:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: nyamago   
Дата:   19-03-15 14:01

... А ние двамата с Боби пием кафе... [smilie8]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: vkk1   
Дата:   19-03-15 14:09

А колко от вас, драги защитаващи банковата система, отидохте и внесохте пари в ПИБ, когато глутница изкукали бабки реши, че ще фалира?
Колко?
Защото аз внесох!
А вие? Бяхте ли лоялни клиенти тогава?



Публикацията е редактирана (19-03-15 14:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   19-03-15 14:12

Бяхме. Дори ми направиха малък подарък. За глутницата изкукали бабки обаче не си прав. Прочети малко какво е bank run и колко механизми има банката да се предпази от това... освен ако не е провокирано от други, по-значителни фактори.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: EvaJor   
Дата:   19-03-15 14:17

Към MikeDimit:

Ами това е частно дружество, което има собствена политика, свързана с продуктите, които продава. Лихвата е цената на този продукт. Ако ти е изгодно -ще го купиш, ако не...Най-вероятно, на банкерите също не им харесва, че една сватбена фотосесия отива към 1000 лв, ама...

И повярвай, високите лихвени проценти са една много малка част от проблемите на банковата система у нас, защото след като кредита не ти е изгоден -няма да го теглиш. За съжаление, неща като липса на банкова тайна, липса на персонално банкиране, липса на адекватна продуктова политика са много по-сериозни, но защо никой не ги коментира тях. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: bg2014   
Дата:   19-03-15 14:45

daniil-k каза: .....bg2014 , ............да уточня заема ми не е ипотечен , работя и си плащам вноските , НО искам да се подсигуря за всеки случай ........
Да изясниме някои детайли , само децата ми ли наследяват евентуалните ми дългове или и други роднини и всеки от тях ли може да се откаже от наследство ?
5 години давност , и после какво ? Това значи ли че след като минат 5-те години не могат да те преследват като длъжник



За жалост политиката през последните 25 години демокрация и отворен пазар се оказа грешна и нито демократична, нито отворена.Всичко е мъгла и вятър.....Банките не са чужди. Само се водят на чужденци и чужди фирми.
Парите не са техни. Само така ни казват. Парите са онези дето изчезнаха при девалвацията на лева. Това също беше банкова стратегия.
НС е пълно с юристи. Защо тогава законите ни не действат?
В такава посока може да се философства надълго и нашироко. Но какво от това. Дума дупка не прави. Нито проблемите се решават с думи и обвинения.
1. Това че си предвидлив е добре. Наистина всичко се случва.
Една застраховка живот по принцип ти помага за успокоение на черните мисли и лекува липсата на оптимизъм.
Банките ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да предлагат "Застраховка кредит при смърт, злополука и т.н", но това се случва с добрите банки и застрахователни дружества. В България знаем и банките на кой са и застр. д-ва. Точно и затова няма спокойствието да теглиш нормален кредит, да си съвестен платец и да си спокоен за наследниците ти.
Има една банкова истина:
Отпуска се кредит на хора, които могат да докажат, че НЯМАТ нужда от него.
С какво е обезпечен твоя кредит?
Това е разковничето. Там в договора трябва да пише.
И за твое успокоение иди в банковия си клон. Влез при инспекторите или при директора и обсъди как процедира банката в подобен негативен развой.Така ще имаш информация от първа ръка.
2. Всеки наследник може да се откаже от наследството ти.
3. Давността е нещо, което хората не познават. Нека не я обсъждаме тук.
Трудно се доказва, лесно за "занулява" и т.н.
Стана дълго. По-късно може пак да обсъдим. Интересна тема.



Публикацията е редактирана (19-03-15 14:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: gchokov   
Дата:   19-03-15 15:08

Всъщност темата е доста тъпа ако питаш мен. Тъпа, като за Фото-Форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: daniil-k   
Дата:   19-03-15 19:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   19-03-15 19:14

Приятелю, ако ти е писано, не ще фалираш ами и по кофите ще ровиш. Както са казали - голям залък лапни, голяма дума не казвай - никога не знаеш съдбата какво ти е подготвила. Всъщност всеки "работещ" съвет по темата би бил в територията на НК. Само дето там за малки риби спокойствие няма - по-добре мисли как да не фалираш, как децата ти и жена ти да са добре, как да станеш по-добър професионалист, дай-боже бизнес да развиеш... а не как, ако дойде черния ден, да прецакаш системата, за да не си на 0... това мога да дам като съвет.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: daniil-k   
Дата:   19-03-15 19:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   19-03-15 19:39

Боже, какви "заплахи"... вече напълно ми се изясни картинката... хайде, успех в надцакването [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: bg2014   
Дата:   19-03-15 21:10

И тук е времето да спрете.
.



Публикацията е редактирана (19-03-15 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: bg2014   
Дата:   19-03-15 21:28

daniil-k написа:
Дата: 19-03-15 01:01
При смърт , загуба на трудоспособност ..............
Въпросите ми са следните :
Кой наследява дълговете на даден човек , децата , братя и сестри , родители ?
Ако даден човек прехвърли всичко чрез продажба на половинката си с която нямат брак , а децата му се откажат от наследство ( дългове и имоти ) то банките имат ли начин да вземат имуществото им или единствено могат да чакат евентуално запор на заплатата от бъдещ трудов договор ?


Приемаме, че всичко си прехвърлил законно. Нямаш НИЩО.
Тогава няма кой да наследи твоя дълг.
Децата ти се отказват нотариално от наследство. То и без това няма, но трябва да се оформи нотариално.
Ако имаш препоръчители - дупе да им е яко. Те стават титулярни длъжници, дори да си жив и здрав.
Ако нямаш такива - банката ще има да взима, ти ще имаш да даваш.
За сега е това положението.
И не си мислете, че са малко хората дето се възползват от това.
Има нередовни платци на сметките за ток. Техните сметки се разпределят законно върху нас. По-висока такса и предвидени технологични загуби.
Така е и с водата.
И в банковите кредити е така. По-високи лихви на редовните почти покриват нередовните кредити. Като се добави и продажбите на наследени ипотеки и уравнението се връзва.
Помислете колко такса плащате за паричен превод от ваша сметка в друга?
Колко такса плащате на банка при изкарване на нотариален документ, регистрация на имущество (движимо или не) и т.н.
Това са милиони операции на ден, на час и това са милиони пари събрани за нищо. Сега ги умножете по работните дни.
И горе-долу ще получите сумата, която банките генерират като печалба от небанкова дейност.
Така, че банките не ги мислете. Те са на много плюс..... така, че загуби от 4-5 милиарда не ги бъркат. Видяхме го на живо.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: pm03   
Дата:   20-03-15 09:33

написа:

> daniil-k написа:
> Дата: 19-03-15 01:01
> При смърт , загуба на
> трудоспособност ..............
> Въпросите ми са следните :
> Кой наследява дълговете на даден
> човек , децата , братя и сестри ,
> родители ?
> Ако даден човек прехвърли всичко
> чрез продажба на половинката си с
> която нямат брак , а децата му се
> откажат от наследство ( дългове и
> имоти ) то банките имат ли начин да
> вземат имуществото им или
> единствено могат да чакат
> евентуално запор на заплатата от
> бъдещ трудов договор ?

>
> Приемаме, че всичко си прехвърлил
> законно. Нямаш НИЩО.
> Тогава няма кой да наследи твоя
> дълг.
> Децата ти се отказват нотариално
> от наследство. То и без това няма,
> но трябва да се оформи нотариално.
> Ако имаш препоръчители - дупе да им
> е яко. Те стават титулярни
> длъжници, дори да си жив и здрав.
> Ако нямаш такива - банката ще има
> да взима, ти ще имаш да даваш.
> За сега е това положението.
> И не си мислете, че са малко хората
> дето се възползват от това.
> Има нередовни платци на сметките
> за ток. Техните сметки се
> разпределят законно върху нас.
> По-висока такса и предвидени
> технологични загуби.
> Така е и с водата.
> И в банковите кредити е така.
> По-високи лихви на редовните почти
> покриват нередовните кредити.
> Като се добави и продажбите на
> наследени ипотеки и уравнението
> се връзва.
> Помислете колко такса плащате за
> паричен превод от ваша сметка в
> друга?
> Колко такса плащате на банка при
> изкарване на нотариален документ,
> регистрация на имущество (движимо
> или не) и т.н.
> Това са милиони операции на ден, на
> час и това са милиони пари събрани
> за нищо. Сега ги умножете по
> работните дни.
> И горе-долу ще получите сумата,
> която банките генерират като
> печалба от небанкова дейност.

> Така, че банките не ги мислете. Те
> са на много плюс..... така, че загуби
> от 4-5 милиарда не ги бъркат.
> Видяхме го на живо.


КОлко си далеч от истината....
Или си банков служител и знаеш точните цифри?

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 09:54

pm03

Е как, в тая държава бай Ганьо всичко знае, как се осмеляваш да се съмняваш - най-вече от футбол и от политика засенчва всеки експерт. Не ни ли личи - и по футболни, и по политически постижения? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: falcon   
Дата:   20-03-15 10:13

Интересна тема. Сега, ако човек няма наистина нищо и останал без работа , а банката иска да си върне парите е лесно - назначава го в борда си със заплата 20 и повече бона на месец и му удържа заплата ха ха ха [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-03-15 10:20

Без да чета цялата тема, мойте две стотинки (не са от кредит[smile] ) :

Като цяло българинът има ниска финансова култура и това е нещо, което трябва да изучава. Може би да се организират някакви часове по финансово обучение в последните класове на гимназията.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 10:23

За такива времена трябва поне черна боя да имаш, да боядисаш златните зъби в черно...

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: falcon   
Дата:   20-03-15 10:25

Ето един със завидна финансова култура[cool]
https://www.youtube.com/watch?v=NsUlmpc5wq0



Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: bg2014   
Дата:   20-03-15 10:27

Просто като горчива закачка със знаещите, готови да упрекнат едно мнение, без да споделят своето.
Не съм банков служител. Просто имам натрупан ГОРЧИВ опит.
1. С кредите - 17 хиляди ЕВРО само лихви по кредит и в момента имотът е на тезгяха. Горчив залък и много опит.
2. С други финансови институции - минус 23 хиляди лева. Отново горчив залък и натрупан опит.
Вероятно не съм наясно с финансите. ДА!
Сега вече загуби не търпя. Един ако успее да се предпази от подобен горчив опит на чужд гръб е достатъчно.
И да- Бай Ганьо съм.
За да приведа 6 лева плащам такса на банката 4 лева. Кой не е?



Публикацията е редактирана (20-03-15 16:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 10:30

Щом превеждаш 6 лв, значи банковата ти култура е ниска. Щом теглиш 17 хиляди кредит с ипотека, значи финансовата ти култура е ниска. Просто трябва да си го признаем бе- не сме особено интелигентен народ в тази посока - колкото по-бързо го признаем, толкова по-голям шанса е да почнем да изплуваме.

Много хора се подлъгаха по "лесното" - теглиш кредита и почва лайфа - една почивка на някой остров, едно БеИмВе с газова, нова дограма на апартамента, една рокля на щерката за бала за 2 бона и... опа... еми да, заслужаваме си го.



Публикацията е редактирана (20-03-15 10:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: falcon   
Дата:   20-03-15 10:33

Високата финансова култура у нас е показала, че трябва да теглиш заеми само от банки които ще фалират[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 10:37

Ъхъ, стига да имаш гръб, иначе ще се запознаеш с понятието незабавна изискуемост [smilie5] Върви на сайта на ЧСИ-тата да видиш какво става след КТБ [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: falcon   
Дата:   20-03-15 10:48

С КТБ щото се шумя, какво стана с парите от банковата криза 96-а?..отидофа та се не видяха повечето[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 10:50

Ми, те са видими парите - разходи се из Драгалевци, Бояна, Камбаните - те се виждат парите [smile] Докато има ахмаци, тарикатите няма да свършат

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: falcon   
Дата:   20-03-15 11:04

Сега сериозно. На мен ми е интересен въпроса със зъстраховката по заемите. Значи това по характера си е защитна клуза, извън условията по договора свързани с лихвите и сроковете за погасяване и т.н. След като банката включва такава защитна клауза, не би ли следвало да няма правно основание да търси невъзстановени пари и ако търси пък такива, тогава следва самата тя да връща застраховката или да я приспадне от дължимата сума.[smilie5]

Втори въпрос. Ако си смениш пола, следва да смениш и личната карта. Като правен субект вече не си същия, като заемополучателя[smilie5]

Ей такива интересни въпроси ми изникват в главата покрай тази тема[smilie18]



Публикацията е редактирана (20-03-15 11:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 11:10

По първия въпрос - ако беше така, то тогава застрахователя след това ще те съди регресно, както се случва обикновено с ГО и е много гнусно да трябва да доказваш, че не си катастрофирал умишлено, особено ако има пострадали. Да те съди застраховател е може би даже по-гадно отколкото да те съди кредитор. По-скоро аз бих си направил здравна застраховка/живот, отколкото да застраховам кредита.

Втория ти въпрос е взет предвид в българското законодателство, така, че пола и жена си можеш да смениш, ама дълга и данъците - не [smilie5]

Между другото, консултация с добър адвокат струва около 50-100лв. Ако ми е на главата решение за кредит с няколко нули отгоре, не мисля, че бих си спестил 200-300лв, за да ми е спокойно на главата...



Публикацията е редактирана (20-03-15 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: falcon   
Дата:   20-03-15 11:15

rx имам предвид не ти да застраховаш кредита а новата мода банките да включват автоматично такава затраховка към кредита. Щом има специална защитна клауза е приложима тя а на е общият ред, чрез повдигане на въпроса пред съд[smilie3]

Виж за второто не знаех, хубаво е , че са се сетили. А как стоят нещата с човек, ходещ със смъртен акт в джоба ха ха ха [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 11:19

Един човек който имал "near-death-experience" твърди, че е видял отблизо райските порти. Там, след гишето на Свети петър имало гише на Мтел, гише на НАП и клон на TBI...

По първия ти въпрос - ей тука кредитната застраховка е много добре описана:
http://www.baez-bg.com/index.php/zastrahovatelni-produkti/bankov-kredit


Внимателно погледни къде сочат големите червени стрелки [smile]



Публикацията е редактирана (20-03-15 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: falcon   
Дата:   20-03-15 11:23

Аха ясно, тя минава по друга линия, не е защитна клауза по същтността си[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 11:26

[smilie24] Защитна е, но не за теб [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-03-15 11:51

Не много по конкретната битова тема, но:
http://www.forextrade.bg/fundamental/23.02.2015-e-18

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 12:06

Яко. А кога живее? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-03-15 12:13

Като гледам става в 11 на обяд, значи едва ли му липсва време

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: rx   
Дата:   20-03-15 12:14

Знам ли... познавам няколко човека, дето се занимават с тия акции - само това им е в главата - 24/7 [smile] Но евала - бизнес като бизнес.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: Тед   
Дата:   20-03-15 12:33

Най-добре, ако сте на заплата - не се хващайте с банките - заплатите се менят, уволнения валят и т.н. - несигурността е голяма.
Не ставайте поръчители на някого, дори и най-близък, ако искате да помогнете да му отпуснат кредит.
Като отивате в банката и получавате кредит, не мислете, че сте спечелили 6-а от тото 2.
Повярвайте това не е така - вече сте се овъргаляли с брашното.
Обещания за ниска лихва, без да казват годишни и други такси и т.н... целта е да се хванете.
Ако разберете целия годишен % или разходите по кредита...повярвайте..здрав разум не би приел документите за подпис.
Поставете се на мястото на вложител за същата сума по кредита и вижте банката каква лихва предлага за депозит от същия размер и ще матирате служителката колко ниска била лихвата.

Вчера ми попадна едно решение на Европейския съд 3 състав от 12.02.2015г. за обявяване на недействителни т.нар. неравноправни клаузи.
Накратко: "нищожни са договорът за потребителски кредит и този за жилищен кредит, които не съдържат изброените в тази разпоредба клаузи, и в частност не посочват предмета на договора, действителния общ годишен процент или общата сума на разходите, свързани с договора".

Позовават се на Защита на потребителите - Директива 93/13/ЕИО - Член 7 - Договор за жилищен кредит - Арбитражна клауза .

Съгласно член 213, параграф 1 от Закон № CXII от 1996 г. за
финансовите и кредитните институции в редакцията, приложима към момента на сключването на процесния договор, нищожни са договорът за потребителски кредит и този за жилищен кредит,
които не съдържат изброените в тази разпоредба клаузи,
и в частност не посочват предмета на договора, действителния общ годишен процент или общата сума на разходите, свързани с договора.

---- Направете си извод дали имаме такъв закон, дали той защитава потребителя и в чий интерес е.

Много лекомислено се взимат кредити от лица без доходи и с несигурни доходи.

При бизнеса е друго положението. Ако има ипотека или особен залог банката се удовлетворява, ако ли не...
несъстоятелност и ликвидация.

Има в момента проекто закон за фалита на физическите лица. Внесен е за обсъждане.
Четох го, да ви кажа ...ако е в първонач.вариант ще има умишлени фалити - взима се кредит и обявяваш в съда неплатежоспосбност. 3 год. те влачат като хавлия дали имаш риза на гърба и след това ти се погасява дълга. Имаше 10 год. срок след това да не получаваш кредити и др.

Иначе, ако се наложи да бягаш от банките и задължението не е обезпечено с ипотека, има различни способи.
Ако работиш в държ.сектор не е толкова приятно.

Иначе за банките - те си имат портфейл с лоши кредити. Лошите кредити се покриват от лихвата на изрядните длъжници. Банката ги е заложила предварително.
Ако е ипотека - продават имота.

И когато се спасявате от банките помислете за какво е отишъл кредита?
Техника, ремонт, екскурзии, храна, образование и др.
Т.е. трябва да се плати.

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: bg2014   
Дата:   20-03-15 17:10

Темата за борсова търговия, хеджиране, търговия с акции и т.н не е това , което изглежда.
Това си е за нова тема....



Публикацията е редактирана (20-03-15 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: ggreg   
Дата:   20-03-15 17:49

Извинете, колеги за спама, но като видях темата се сетих за дефиницията за банкер:
Човек, който дава назаем чужди пари!

Сори, темата е много сериозна,ама нали е петък...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правен въпрос , как да се спасиме от банките ?
Автор: vkk1   
Дата:   20-03-15 18:22

Най-добре, ако сте на заплата - не се хващайте с банките - заплатите се менят, уволнения валят и т.н. - несигурността е голяма.


Тук не съм много съгласен.
Несигурността в частния сектор е много по-голяма, отколкото ако си на заплата, повярвай ми :)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »