Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 12:05

fraction, цомбите са благо нещо, но мен повече ме блазни идеята да снимам в цвят. За това отивам. А и да понауча туй-онуй как се работи с осветление в помещение.

rimohit - стабилизация не е нужна, все пак ще се снима арт. Не всичко във фотографията е на фокус, нали ?

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-03-15 12:20

Емохide, така като те слушам, май ще ти изпуши матрицата :))) цветната настройка е трудна работа

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 12:27

особено ако после си правиш цветовете на лаптопския монитор

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 12:30

а някой от вас гледа ли "Папараци с Николета" ?

там сякаш може да става дума за апаратът, като оръжие (за война срещу личната неприкосновеност)...

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   16-03-15 12:45

Не разбирам на къде отива тази тема! Хващаме, едно отиваме към друго.

Темата беше философска, стана папаршка.

Вярно, научаваме нови неща, но много бързо се разсейваме.

Цветна ни работа [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: rimohit   
Дата:   16-03-15 12:49

...разбазиквайки апарата за кръвно получавам идеално психологическо оръжие за тъщата ...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 12:56

според мен ненаситния разум е кат черната дупка - все поглъща, ма никой незнай де муй дъното и га ша са запълни.
А дали фото-апаратът е идеалното оръжие за тоз разум, един гявол знай...

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: mihalo   
Дата:   17-03-15 04:06

Страхотна тема, наистина! От години ме човърка, без да мога да я преборя. Няма да изказвам благодарности на автора и на всички, които са се включили, `щото ще настане голяма лиготия.

Та! Чудя се, дали инстинктите на "Homo sapiens" може да са логичното обяснение? Нещо.. йерархия, продължаване на рода, притежание..

П.П. Или, да отказвам гледането на новини :)))
Редакция: имам предвид, че там си личи какви животни сме ):((



Публикацията е редактирана (17-03-15 04:20)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nyamago   
Дата:   17-03-15 06:25

> според мен ненаситния разум е кат черната дупка - все поглъща, ма
> никой незнай де муй дъното...

Ако мислиш, че ненаситния разум е особено голям и бездънен - трабва да видиш каква бездънна черна дупка е Ненаситната Глупост! [smilie10]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   17-03-15 07:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   17-03-15 08:31

Прав си, не е трудно, ама никак :)))

благодаря
върнах се изтрих написаното, щото явно не е за тази тема!

(това е отговорът ми на следващия коментар, защото ме е блокирал)

не нужно да ме блокираш :)))

[beer]



Публикацията е редактирана (17-03-15 09:53)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   17-03-15 08:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: EmoXide   
Дата:   17-03-15 11:14

все пак е шеймлес(безсрамник) - кво се правите на свенливи и вие... [smilie18]
Това горното не го казах насериозно.

nyamago, не знам дали Ненаситената Глупост е чак толкова опасно нещо...
Една моя приятелка казваше: "Егоизмът е корена на всички злини!"

Ами Ненаситната Алчност, ами ненаситната Жестокост и т.н.

Всички тези характеристики са атрибути на Разума. Според мен. Та не мисля, че е грешно в такъв случай да се рече: Ненаситният Разум е вселена изобилстваща от черни дупки...

[beer]

Но да се върнем на идеята на тази тема.
Да коментираме частния случай на фотографията.
Как вие тълкувате фото-апаратът, като инструментариум на ненаситния разум, в неговата самоизява и екзистенция?



Публикацията е редактирана (17-03-15 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   17-03-15 16:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   17-03-15 16:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   17-03-15 18:12

Благодаря, че ме отблокира. Извинявам се, признавам, емоционално беше.
Но от друга страна бих искал да свържа тази емоционалст със следното:

Това, което исках да кажа и го казах, признавам неправилно, е че категориите в живота, съответно в обществото и в частност Фотографията (в Бг) .. биха могли да се определят като етап на съществуване в своеобразен постпозитивизъм.

Това е субективно мнение и гледна точка (диагноза) от която наблюдавам.

Приложено в други изкуства е също толкова нелепо, но и полезно .., защото както в обществото, така и в изкуствата е хубаво, "нещата" да работят заедно, ползвайки се от собствената си модалност, а не (или поне не за мен) ..интерпретации, които така или иначе са преправяни и дъвкани по цял свят.

.. давам заето, нещо почна да хлопа - ужасно е [smilie21] ..error



Публикацията е редактирана (17-03-15 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nomadsl   
Дата:   17-03-15 18:18

Фотографията не притежава нищо, което да я прави различна от другите форми на артистизам. Фотоапаратът и оптиката/техниката са единствено пособия, като четката, пишещата машина, пианото и прочие. Понякога между автора и инструмента се поражда някаква връзка, която е отвъд рационално обусловеното - някакъв вид фетишизъм. Може би в това разбиране инструмента е продължение на ръката /тялото/ и аспект на идентичността. И в други области може да се забележи подобно сходство. Например връзката с оръжието на тези, които интензивно боравят с него и съответно животът им зависи от това. И връзката е към конкретна пушка, нож, револвер, а не към оръжието изобщо. Подобна бе и връзката на селянина от преди стотина години със земята. Това е отново форма и предел на идентичност. Тоест аз /ние/ сме това, останалото е другият /другото/.
Вероятно одухотворяването е развитието на тази идентичност до максималното. В смисъл на чувство на съпричастност и свързаност /и идентичност/ с природата, космоса и вселената. И това ще е победа над отделното, егоизма, егото - все категории, които философиите на късните религии бичуват. Признавам, че загубата на идентитет с материалното и дори с телесното е огромна стъпка. Но тази стъпка в огромен също смисъл овъпросява изкуството, което трудно меже да бъде представено извън материален носител. Невъзможно е дори да се мисли как степени, като майсторството могат да се носят само от дух. Или все пак форма ще има, но каква?

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: EmoXide   
Дата:   17-03-15 18:42

а при мен такава връзка не възниква... нещо много бързо ги разлюбвам моите фото-пособия, още преди да съм ги опознал, камо ли да съм ги обикнал, като чест он мен или като средство за себеизразяване.

...Понякога ми се струва, че трябва от такива лигльовци като мен да се отнема техниката и да се дарява на тези, които творчески биха я заслужили [smilie2]

Ко да прайш, несправедлив е животА! [smilie18]



Публикацията е редактирана (17-03-15 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nomadsl   
Дата:   17-03-15 19:15

За да илюстрирам колко негостолюбив е пейзажа за подобни дискусии, ще направя едно отклонение.

В момента се занимавам с проектиране и обзавеждане на фотостудио, ориентирано към детска, бебешка и семейна фотография. За мой клиент за интериорно проектиране.Става въпрос не само за функционалните цели на пространството, но и за неговото аранжиране с мебели и аксесоари, които осигурят комфорт и среда за плодотворно извършване на дейността. В тази връзка изгледах много сайтове с детска и прочие фотография. Изчетох и доста коментари и теми по български и чужди форуми. Попаднах на дискусия - критика по тази тема в бг мама. Обект на разговора бе средно известен български автор на бебешка и детска фотография. Коментарите бяха доминиращо отрицателни, приблизително 85% срещу 15%. Изумителното бе, че само два от отрицателните коментари касаеха изобразителното естество и артистичността на фотографиите. Повечето бяхя: че закъснава, че не е уредила подходящо фоайе пред студиото си за изчакване, че не е отоплено, че снима много бавно /час и нещо - съсипала следобеда на клиента/, че не си подготвя аксесоари, а кара клиентите да мъкнат торби с дрехи, че не можела да гримира, че тоалетната била ужасна, че прекъсвала снимането и то за половин час за да се договаря със следващ клиент и 30 минути течал пазарлък, че не давала всички кадри, че се скарала на детето, че и пипнало апарата.

От положителните коментари също практически всички касаеха неважни аспекти от работата. Примерно - че дала повече снимки отколкото било уговорено, че дала и три хартиени копия, че на всички снимки детето било с усмивка и др.

Това е електората, дами и господа.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   17-03-15 19:47

Е това е разликата между изкуството и занаята...или между занаята и хобито.
АКо искаш да продаваш продукт най-важния критерий е дали отговаря на очакванията на потенциалните клиенти.

Дет се вика това е електрата [smilie5]

Вкуса може и да се възпитава в някакви норми, но кой ще ги дефинира достатъчно обективно.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: SameButDifferent   
Дата:   17-03-15 22:00

Автор: ejel
Дата: 15-03-15 22:08

Малко сравнение за разнообразие:

Оригинал:
Photographs really are experience captured, and the camera is the ideal arm of consciousness in its acquisitive mood.

Превод:
Всъщност фотографиите наистина са уловено преживяване и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.

----------

Т.е. тук изобщо не става дума за апарата като оръжие, а за мислена ръка, която хваща/улавя.

Та със Зонтаг съм съгласна, ама с преводача й - не.[smilie5]


Аз бих добавила, че не става въпрос и за разум и завоевания, а за съзнание и възприемане. Не мисля, че желанието да снимаш нещо може да се обясни с рационалността. Нито агресията, нито разумът играят особена роля при правенето на фотография, според мен. Извод: лошият превод повежда темата в невъзможна посока. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: mihalo   
Дата:   18-03-15 04:03

Вариациите винаги си имат своята познавателна стойност, но да се върнем към оригинала за да не отпрашим в съвсем "не по темата" посока!

Та! - /Автор: fraction/
"срещу кого воюваме с апарата и какво искаме да спечелим?"


Намекнах го вече! Аз си мисля.. предполагам го, даже съм сигурен, че определящото в поведението НИ /на всяко ниво/ е първо инстинкта! Разумът ни е прекрасен инструмент, но е функция на задачата "биологичният ни вид" да оцелява в непредсказуема среда и да осигури комфорт по възможност.

Да го кажа по друг начин! Ако обидя някого, какво ще му се прииска? Да ми фрасне един или да разсъждава върху това, колко лош ден имам? Кой пише любовни поеми, докато го боли зъб?

Накрая конкретно по темата: Воюваме за илюзорно място в йерархия, която не ни е важна защото е само наша си фикция, за да спечелим правото да не се безпокоим от съмненията си, подкрепени от тълпа невежи!

И, с`я к`во, големото важно [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   18-03-15 06:47

Според мен е напълно възможно фотографията да е изражение на агресия. Ще дам пример с папараците. И не само тях. Дори в законодателството на цивилизованите държави има регулиране в тази област - заснемане, записване и прочие.

А и на английски две от най-често употребяваните думи за фотографиране са


take - вземам

и

shoot - стрелям

Българският е по-добре в това отношение, няма толкова агресия - ние казваме снимам, фотографирам и правя... поне за други думи не се сещам в момента.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   18-03-15 07:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: rimohit   
Дата:   18-03-15 08:46

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Последния цицитат кърти! [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »