Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-03-15 21:17

аз fraction, питам
[smilie5]

а за срамата е отделна тема

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 21:19

Дигиталната ера е благословение, а не проклятие за фотографията.

Казвам го като човек, който преди 25-30 години е прекарвал безсънни нощи в проявяване и копиране на филми и снимки.

Така и не станах фотограф - явно не съм достатъчно добър, и това не е комплекс, а реалност, но това за мен винаги ще е едно от нещата, които съм правил единствено с най-голяма любов в живота си.

Дигиталната фотография дава само нови възможности, но не и ограничения. Тя улеснява точно творческия подход. Няма нужда от лаборатории, химикали, часовници, увеличители… Нищо.

Достатъчно е да се познават елементарни неща за фотографията. И оттам нататък е само това, което виждаш.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   15-03-15 21:30

... нямам нужда и от тази висока степен на отдаденост, така характерна за фотографите от едно време. Само виж темите във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: nyamago   
Дата:   15-03-15 21:41

Добре, да оставим отдадеността и да се върнем на въпроса на fraction:

Когато щракаш - неотдаден - какво побеждаваш, или постигаш, или целиш?

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 21:53

Знаеш ли, за мен по-тъпото е, че в тая тема си говорим само трима-четири души.

Ако беше нещо за пиксели, миксели, матрици, бек-фокус и прочие, щеше да има доста повече участници.

И на мен това винаги ми е било тъжно… Не дигитализацията.

[beer] [beer] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: ejel   
Дата:   15-03-15 22:08

Малко сравнение за разнообразие:

Оригинал:
Photographs really are experience captured, and the camera is the ideal arm of consciousness in its acquisitive mood.

Превод:
Всъщност фотографиите наистина са уловено преживяване и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.

----------

Т.е. тук изобщо не става дума за апарата като оръжие, а за мислена ръка, която хваща/улавя.

Та със Зонтаг съм съгласна, ама с преводача й - не.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 22:12

ejel [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Slivenski   
Дата:   15-03-15 22:15

Съзнанието, което улавя и пресъздава момента.

Това е фотографията! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-03-15 22:15

ама сте и вие, защо веднага съгласни не съгласни :)) е тва е ужасното в България. Кой колко знае, защо го зане и как го знае.

Темата е чудесна, само онези срамежливите с техническите характеристики липсват, за да стане още по-интересна.

какво е темата без мнения?

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   15-03-15 22:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   15-03-15 22:21

28 мегапиксела арт [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   15-03-15 22:24

Всяко изкуство може да е занаят и всеки занаят - изкуство. Разликата идва от отношението на практикуващия.
Между другото думата занаят идва от турското санат (или в по-сътарото си произношение занат) и всъщност означава точно изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   15-03-15 22:29

тази май е подходяща

https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1426267909_59.jpg





Публикацията е редактирана (15-03-15 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: SameButDifferent   
Дата:   15-03-15 23:53

Темата става все по-абстрактна. Следя я с интерес. [smilie5] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   16-03-15 07:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   16-03-15 08:30

Камерата все повече става и най-важно оръжие в конвенционалните войни, не само в личните.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: CDman   
Дата:   16-03-15 09:21

Започна ли да се замислям защо правя нещо след време или спирам да го правя или да мисля защо го правя [smilie5]

Наздраве [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   16-03-15 09:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: deadlirics   
Дата:   16-03-15 09:32

Техническата революция отнема на хората възможноста да извършват деиностите по своите занаяти. Занаяти които по своята същност са творчески, се превръщат в професии които по същество са изпълнителни. Така нуждата на човека да създава някакъв вид изкуство остава незадоволена. В малките общности всеки индивид е бил обществено ангажиран да създава блага, по най-добрия начин на които е способен. В мега обществото индивида произвежда само пари и не е полезен на обществото. В мега обществото като занаят или изкуство съществуват само деиности които все още не са повлияни от техническата революция. А такива остават все по малко и по малко. Нормално е тези маси от хора да търсят средство за задоволяване на своите "естетични" нужди. И като деца на техническата революция се обръщат към техниката за помощ. В случая към дигиталната фотография.
Естественно е всеки създаващ някакъв продукт да търси одобрение и изява. Естественно е този създател да се бори за място на стълбичката в обществото. Също така е нормално обществото да създава мерило и ценностна система , по която да се оценяват постиженията на тези създатели. Дигиталните фотографи снимат за дигиталните потребители, седящи в дигиталните си работни места и домове.

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   16-03-15 09:43

Доста близо до истината [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 10:15

Аз лично съм пас за сега в тази тема, но я следя с относителен интерес.

Нямам вдъхновение, но пък имам мързел, спрямо рисуването и скулптурата, занимания, за които се твърдеше, че ме бивало.
Години по-късно в някаква лична жажда за улавяне на изображения, проекции на нещо което ми е привлякло вниманието, започнах да снимам. Аз съществувам в този вид от дигитализирането на фотогряфията насам. Имам някакъв личен естетически глад, но явно недостатъчно задълбочен и вдъхновен.

Напоследък съм се зачудил, за смисъла на всичко това. Имам нужда и гъдел да снимам това, което ми представлява интерес към момента. Впоследствие обаче, често дори не си правя труд да си конвертирам RAW кадрите до Jpeg, а просто стоят архив. Същото важи и за снимките ми. Залежават терабайти от информация, като само нищожна част от тях показвам. И то не къде да е, а именно тук - в дигиталното фото-общество с относително ниски и твърде субективни критерии. Дори не очаквам одобрение или оценка на показаното от мен, понеже не се влияя особено от чужди мнения относно вкус и възприятия.

Снимки които съм снимал, от събирания, от екскурзии, рядко раздавам на останалите участници. Т.е. не съм полезен и за тях. Не ми се занимава да подбирам и обработвам кадрите си. Само складирам.

Та се чудя от къде ли извира тази моя потребност да снимам, след като се е превърнало в нещо като самоцел... а това превръща ли ме във фоторегистриращ дебил? Има ли други изпаднали в подобна творческа дупка ?



Публикацията е редактирана (16-03-15 10:18)

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: Emoxide   
Дата:   16-03-15 10:20

идната събота, живот и здраве ще пробвам да снимам боди-арт, дано това съживи нещо в мен... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: h_bio   
Дата:   16-03-15 10:58

Надявам се ще бъдеш така любезен да споделиш снимките от боди-арта в темата за безогледалните. Все пак и ние имаме някои естетически нужди.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: rimohit   
Дата:   16-03-15 11:05

Подкрепям надеждата на Хю [cool]
И се чудя колко осна стабилизация е нужна при такова занятие?

Извинете ме за бездуховния спам..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ... и апаратът е идеалното оръжие на ненаситния разум.
Автор: fraction   
Дата:   16-03-15 11:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »