Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-03-15 14:45

Я сравнете нивото на фокуса на задния джоб, жълтия конец и фактурата на дънковия плат пак около джоба и горната част на бедрото и пак фактурата на дънковия плат и шева на крачолите и кецовете. При тази поза фокуса трябва да е по средата на обувките или по към лявата(близката към камерата) , а то няма добър фокус никъде. Даже и в почвата няма никъде фокус. Както и Петрос е забелязал - фокуса е добър по средата на тялото, а в краищата бяга.

Този проблем го имам и с иначе прекрасния 85/1.8 , когато главата е в най-горната част и се снима отдалеч цял ръстпри бленда до 4. Отблизо за портрети до кръста и по-близки цепи косъма.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: victory13   
Дата:   03-03-15 16:15

Темата е благодатна да се поразсъждава и върху фокусната "равнина", или "равнината на фокуса" [smilie18]

Даже примера е като за христоматия по фотография [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: pmartinov   
Дата:   03-03-15 16:40

Трябва прецизно да се избира както мястото за фокусиране така и гледната точка.

Няма апарат който може да замени опита.

А той се трупа предимно от грешки.

Много хора често забравят ,че фокусната равнина е напълно успоредна на фокалната и това дава видимо отражение при снимане на отворени бленди с по-дълги обективи от нормалния.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   11-03-15 09:42

Добрееее. Тия дни направих още малко тестове. Снимки нямам, тъй като обикновенно ги трия след като приключа теста и вече имам резултата. Но ето какво открих...

Ако съм близко до обекта който снимам - няма проблеми. Обектива просто реже на f/2.8.
Ако снимам нещо което е на разстояние около 5 метра и нагоре - също няма проблеми.
Но в момента в който обекта който снимам е в зоната на 2.5-4 метра - фокуса го няма никакъв, никъде по кадъра. Това важи и за по-затворени бленди (f/4, f/5.6).

Тестовете бяха направени вкъщи от статив за да избегна проблема с треперещите ми ръце. Също така направих и няколко теста от ръка - резултата беше същия.

Не съм пробвал с друг обектив и на открито, но и това ще направя и ако резултатите се повторят май тялото ще ходи до Профайлд да го гледат.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: satansho   
Дата:   11-03-15 21:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: chepkata   
Дата:   12-03-15 07:47

Не е толкова трудно да не триеш веднага всички кадри, а да добавиш още някой в темата. А и примерния, който си качил, не се вижда вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   12-03-15 08:06

@satansho, @chepkata, ако някой от вас има желание да види хаоса вкъщи мога да го поканя на бира. [smilie5] За съжаление тестовите снимки които направих не са много за пред хора поради горе посочената причина.

Както написах - искам да направя и тестове на открито, които смятам да си запазя за да мога да покажа проблема и на Профайлд. Може пък аз да греша и всичко да си е наред. Ще видим.[shtrak]

За съжаление това може би ще стане след известно време, поради влошеното ми напоследък здравословно състояние.

Когато все пак успея да направя тестовете, ще кача снимките и ще пиша в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: satansho   
Дата:   12-03-15 08:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблеми с фокуса
Автор: virosh   
Дата:   12-03-15 10:19

@satansho, май не си ми прочел поста. Мястото за качване на снимки не е проблем. Имам си място на хостинга и на сървъра който работи вкъщи постоянно. Това защо тестовият кадър който бях сложил липсва ще го погледна след малко.

Както вече написах, тестовите снимки обхващаха голяма част от "кочината" вкъщи която нямам намерение да споделям със света.

Ако толкова държиш да я видиш - драсни едно ЛС, ще се уговорим да минеш да изпием по една бира. [beer]

P.S. - Мдаа. Един скрипт за разчистване беше минал и забърсал снимката. Сложих я отново и го оправих да не пипа там.[smilie18]



Публикацията е редактирана (12-03-15 10:29)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »