Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 16:42

Говориш за социални индивиди, а ти самия говориш така сякаш изобщо не схващаш основите на думата общество, социум и т.н. Но ще ти отговоря в същия абсурден стил - когато си навън, приемаш риска да те ошамарят [smilie8] Какъв мотив има някой да не иска да го снимат теб не те засяга. Може да има фобия от камери, или от навлеци, примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:43

Не, личният живот не е само вкъщи! С това тотално не мога да се съглася!

:-))

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 16:46

Е, фотографът какво е виновен?
Фактът съществува. Последствията са преценени от участниците. Рано или късно, резултатът ще е налице.
За семейният с гадже има хотели. Ако кисне на пейка, значи не е в състояние да поддържа две жени. [smilie6]

П.П. rx, За това вече писах. Има ли изразено нежелание, не подлежи на обсъждане изключването на апарата. И мотивът наистина не е важен. [beer]



Публикацията е редактирана (10-03-15 16:50)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:50

Естествено, че фотографът не е виновен пред закона.

Той дори може да не подозира до какво е довела снимката му.


Но малко автоцензура няма да навреди. Имам предвид да се замисляме, преди да "отстреляме" някой непознат.


Наистина отсреща има живи хора, а не предмети.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 16:52

MarinY, няма проблем със снимането, решено е в ЗАПСП.
Зависи какво е снимането - детайл или основен обект,зависи какво е желанието на индивида- когато е основен обект това желание се съобразява съгласно Конституцията и после в закона- ЗАПСП.
Колко пъти ще трябва да се обяснява това.
Когато някой е детайл, законът допуска и без разрешение, отчитайки обективната невъзможност на улицата да се гарантира пълна неприкосновеност на личния живот. Когато изобретим телепортирането тогава постановките ще са други. Засега това че се движиш по улицата не значи, че не упражняваш личен живот. Не упражняваш такъв, когато ходейки да се придвижиш от точка А до т Б решиш да повикаш малко лозунги, тогава всичко се променя.

Само че тези неща са много сложни за съобразяване явно.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 16:53

[smilie24] Така е, когато няма несъгласие, си е виновен сниманият. По тази линия с тия фотографи по дискотеките знаеш ли колко бити мъже има [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 16:59

Несъгласие може да има, ако има знание, че човек е сниман.

Ако го издебнат, няма как да изрази несъгласие.

Това не отменя, а напротив - още повече засилва преценката на самия фотограф, както и моралната му отговорност.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:01

Това, че някой не е разбрал, че е друг е нарушил правата му, не означава, че нарушителя е опрадан за деянието. Все едно ако ти откраднат скришом нещо, да не е кражба[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 17:08

Мненията ни изглеждат различни, защото всеки си представя някакъв конкретен случай. Това показва колко е необхватен този този проблем. Наистина всичко опира до личните качества, възпитание и преценка на натискащия спусъка, а и на приемащият/отказващ снимане. "Спорът" възниква, когато това възпитание или преценка са под една обща, допустима за КОНКРЕТНОТО общество граница.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 17:09

Разбира се, че си говорим за възпитание.
Законово нещата са от ясни та по-ясни.
Самият факт, че като "аргументи" се размятат приказки от рода "ще ти завра обектива" са най-голямото доказателство.
Ако аз съм правата страна и мога да взема от виновната няколко хилядарки в съда, изобщо няма да се занимавам да му завирам някъде обектива. Вземам си парите и си си свиркам...
Обаче осъдени фотографи - няма. Бити - колкото щеш.

Та, разбира се, че говорим единствено за възпитание, а не за право.
Но и там нещата не стоят така както някои си го представят.

Първо има "репортажен метод на снимане". На който не му е ясно какво значи - да направи справка в учебника.
Та при репортажния метод на снимане се цели максимална автентичност и непринуденост.



Ако Бресон беше питал тия хора дали може да ги снима, тая снимка нямаше да я има. И хиляди още шедьоври на фотографията нямаше да ги има.
При репортажния метод не се пита, снима се.

Оттук насетне топката е в модела на снимката.
Той няма как да знае дали фотографът е снимал него, дали фокусът не е другаде, дали има лента (карта) в апарата, може да си тества обектива и да няма карта. Дали от обектива не са извадени групи лещи за да снима само цветни петна, основа за абстрактна живопис. Дали има правилна експонация за да се получи снимка. Може фотографът да тества умишлено преекспониране да види при каква бленда и скорост ще се получи напълно бяло петно... И т.н. И т.н.
Човекът НЕ ЗНАЕ дали е обект на снимката или не е. И няма как да знае.
По тая причина не е особено проява на добро възпитание да речеш на фотографа "Абе, ти кво снимаш, бе. Я дай да вида кво снимА".
Или още повече "Ей тарикат, я веднага трий картата"

Законодателството никъде не дава право на някого да проверява друг какво е снимал, да му трие картата или нещо подобно.
(Съвсем друг е въпросът, ако тая снимка се появи в неподходящ контекст, тогава можеш да съдиш фотографа и да му прибереш солидна сума)
Та понеже тия неща са пределно ясни, дори и на тия които се правят че не са им ясни - затова и аргументите са налитане на бой и заплахи.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 17:15

Тоест отговора на въпроса ми "ще изтриеш ли снимката ако те помоля", е, че ще ми се озъбиш, че нямам право да искам това от теб? [smile] Еми да, тогава остават другите изразни средства, след като всеки ден нагледно виждаме колко можем да разчитаме после на съдебната ни система... Но все пак аз бих помолил учтиво. Има и други хора - този дето утрепа девойката в Търново писаха, че не можал да даде обяснение защо продължил да троши черепа й след първия удар. Първия - ясен - да я свали и обере. Останалите - и той не знаел, просто продължил. Та хора всякакви... луди, агресивни, рецидивисти, разни престъпници дето въртят бизнес на улицата... не е като да няма хора от които изядения бой да е най-малкото, което може да се случи. Говорейки за снимката на Бресон, нямаше ли скоро случка в София, в която някой се беше опитал да снима някаква тараба с варена царевица и го сгази мечката?



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:19)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:19

Не бре Жоро, остави контекста на използване, там може да се отиде в съвсем други постановки по наказателния кодекс, можеш да съдиш само затова, че другия е направил снимката, което не е престъпление, но е нарушение на права, респективно имаш право да ги защитиш, като се явиш пред съд[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-15 17:21

Първоначално мислех да прескоча тази тема, но ще дам моите 5стотинки, все пак.

Полицаите не обичат да бъдат снимани в действие заради възможни правни усложнения.

Една вечер щраках едни полицаи в екшън пред един мол в Шрийвпорт, Луизиана. Долетяха и ми казаха да изчезвам, защото молът бил частна собственост и нямам право да го фотографирам като такъв (полицаите бяха заснети на фона на мола) [smilie3]

Друг път щраках изпращачите си през секюрити на летището в София. Пак ми казаха, че нямам право, но не ме набиха, нито пък бяха нелюбезни [smile]

Така че, не видях разлика [smilie5]



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Thimotty   
Дата:   10-03-15 17:22

@rx, ако съм снимал само теб веднага ще изтрия снимката. Ако обаче си попаднал в кадъра ми покрай нещо друго, в зависимост от тона с който ме попиташ, може да ти откажа учтиво или грубичко. А другите изразни средства не забравяй, че може и срещу теб да се обърнат.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:23

Законът не лови собствеността при снимане, лови само хора, в БГ това де, не знам как е в хамеричко.



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 17:32

rx - на въпроса ми "ще изтриеш ли снимката ако те помоля"
Еми не знам дали ще я изтрия.
Първо бих те питал защо да я трия, второ бих те питал откъде си сигурен че теб точно съм снимал, и като уточним детайлите - тогава ще преценя.


falcon - можеш да съдиш само затова, че другия е направил снимката, което не е престъпление, но е нарушение на права, респективно имаш право да ги защитиш

Аз съм готов да направим един експеримент. Може да съберем и спорещите тук за свидетели. Имам един стар апарат за прежалване. Ще се срещнем на Витошка, аз ще те снимам, а ти ще го счупиш. После ще се съдим. Ако изкараш някой лев - халал да ти е, ако аз спечеля, ще трябва да ми възстановиш апарата с нов :) :) :)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:35

Не съм говорил за чупене, в една тема само си позволих да го кажа и после ясно посочих, че никога не бих го направил, а го използвам като контрапункт.

Експеримента е следния, вървя си, ти ми навираш апарата в лицето, аз ти казвам че не искам да ме снимаш, ти не ме чуваш и си снимаш. Трябва свидетели и се явяваме в съда[cool]



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 17:42

Честно, не знам дали лови и собственост, но при снимки от улицата, никога не съм имал проблем. Когато, обаче съм в сграда - ако е на една компания или в голям магазин или в частен комплекс, който е пешеходна зона с ресторанти и магазини, случвало ми се е, да бъда помолен, да спра снимането. В повечето случай, обяснението е, че с "черният апарат" [smilie3], правя снимки, където ще ползвам интериора им. Т.е. Обърни се към администрацията, плати си и ползвай това, което сме подготвили за твоя фон. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: nyamago   
Дата:   10-03-15 17:47

> Експеримента е следния, вървя си, ти ми навираш апарата в лицето, аз
> ти казвам че не искам да ме снимаш, ти не ме чуваш и си снимаш. Трябва
> свидетели и се явяваме в съда...

При този казус вече ти (почти) печелиш делото, ОБАЧЕ - по невнимание сам му даде защитата с думите "ти не ме чуваш" [smilie5]

Трабваше да напишеш изрично "ти СЕ ПРАВИШ, ЧЕ не ме чуваш" - при всички случаи в съда ще ти трябват свидетели или други доказатлства, че ти достатъчно ясно (високо и членоразделно) си му казал да не те снима. И че той те Е ЧУЛ. Тогава вече, снимайки въпреки твоето (чуто и разбрано) изявление, той става уязвим и вероятно ще загуби (ако не 'делят' със съдията [smilie3] ).



Публикацията е редактирана (10-03-15 17:48)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:47

Когато си в частната собственост е друго, там собственика определя правилата. Когато си отвън, това е една сграда, няма ограничения за снимането и, освен нещо оке не бърникаш националната сигурност[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 17:49

nyamago, аз жестикулирам често, като говоря, така че все тая[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 18:03

Марине, тука се стига до абсурдната ситуация, нает съм от управата на МОЛ-а да направя цялостно интериорно заснемане. Почвам да снимам, първо идва някакъв гард да ме пита какво и защо снимам.
ОК, обяснявам му, той се обажда на шефа, разбира че съм нает и ме оставя.
След известно време от един магазин излита някаква леля в критическата и ми прави луд скандал че не съм можел да снимам срешу магазина и.
Обяснявам и на нея, че съм нает от ръководството на МОЛ-а, но тя си знае своето, ръководството можело да ми разреши да снимам само общите части, а не и нейния магазин. Еми аз съм в момента в общите части, и снимам коридора, ама как да снимам само коридора, без да влязат в кадър витрините, които са част от коридора...
Луди хора колкото щеш. Да е само тая леля, на ръце да я носиш.
Заради такива, взех да искам, когато снимам големи обекти с мен да върви човек от техните и да се разправя с откачалките, защото аз нямам нерви.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: vladis   
Дата:   10-03-15 18:03

Снимате мечка в планината, тя налита и ви чупи апарата (ясно, че ще счупи и още нещо де[smilie18]) и тя ли отива на съд или ще се споразумеете извънсъдебно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   10-03-15 18:14

Абсурдните ситуации са навсякъде. Докато отивам на работа спри на този светофар, пропусни онзи с предимство, остави пешеходеца жив..много сложно с тези правила наистина, не може ли газ до дупка и много много да не се мисли, егати сложния живот стана[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 18:28

Автор: nyamago

> Експеримента е следния, вървя си, ти ми навираш апарата в лицето, аз
> ти казвам че не искам да ме снимаш, ти не ме чуваш и си снимаш. Трябва
> свидетели и се явяваме в съда...

При този казус вече ти (почти) печелиш делото



Доста съмнително е, има някакъв шанс, ако съм му се наврял в лицето. Ако си снимам кротко от 3-4 метра срещу него - едва ли.
Той ми вика "не искам да ме снимаш", аз му викам "че, аз не те снимам тебе". После в съда той трябва да докаже че съм го снимал, сиреч да представи снимки, доказателство. Със свидетели няма да мине.

ПП. А чисто технически няма как това да стане без участието на полиция.
За да заведе той дело срещу мен, трябва да ми има данните от личната карта. Обаче като гражданин не е упълномощен да изисква такива данни. Единствено полицията може. Значи полицията се явява първата инстанция, която трябва да реши, че има проблем на базата на който да ми снеме данните и да ги предаде на ищеца.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »