Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   09-03-15 13:47

И да се случи, съдът тука ще отсъди 5 лева[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   09-03-15 13:49

Автор: ecobo
Дата: 09-03-15 13:45

boni написа:

> Вече има толкова много
> възможности за снимане с различни
> видове скрити камери и
> фотоапарати, че забраната за
> снимане на обществени места с цел
> "сигурност" е пълна глупост. Всеки,
> който желае да заснеме нещо с лоши
> помисли, може да го направи и никой
> няма да разбере.


[smilie24]


Няма закон който да е нарушаван, така че дали да не отпаднат законите и да се върнем в каменната ера[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-03-15 13:55

falcon ако делим със съдията може да са хиляди АХхАхАа

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: sherbit   
Дата:   09-03-15 17:20

Един "папарак" от Варна имаше големи проблеми....

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: duranhaskovo   
Дата:   09-03-15 18:21

На протестите на площад Таксим в Истанбул през 2013 основно първо се чупеше фотоапарата на снимащия след това самия него.Особено по страничните и тъмни улички навсякъде се виждаха останки от обективи и тв камери.Снимането на държавен обект там случайно независимо какъв е автоматически ти урежда затвор.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: nyamago   
Дата:   09-03-15 19:45

> На протестите на площад Таксим в Истанбул през 2013 основно първо се
> чупеше фотоапарата на снимащия
> след това самия него..."


Нечовешко е, но обяснимо - след като режимът вече се е 'изпуснал' да потушава протестите със сила (при това доста груба), фотографите не правят изключение и са първи жертви.

Но извън най-бунтовните дни (точно тогава не бях в града), няма такива изстъпления. Бях там малко по-късно, площадът беше напълно разчистен и отворен за граждани. Снимах графити с тематика от протестите. CNN снимаше репортаж на ул. Истиклал - и аз снимах техния репортер както говори срещу камерите. И всякакви градски сцени в района на площада и околностите - никой не ми направи никакъв въпрос, въпреки че в атосферата още тежеше отзвука от събитията.

> "...Снимането на държавен обект там случайно
> независимо какъв е автоматически ти урежда затвор..."


Това не е вярно, особено в частта "независимо какъв е". Ако е стратегически военен обект, с въоръжена охрана и надписи "Снимането забранено" - може би. Не съм попадал на такъв.

Но съм снимал безброй други държавни обекти, от типа "независимо какъв е":
- Летища, пристанища и гари
- Министерството на транспорта и телекомуникациите
- Националната телефонна компания Тюрк Телеком (частично приватизирана, но с дръжавно акционерно участие и стратегически важна инфраструктура за страната)
- Дворци, оперирани като правителтвени резиденции и в които се правят срещи с държавни глави
- Държавни университети и болници
- Безброй общински обекти (и те са един вид държавни)...
- Военни кораби в Босфора и Златния Рог...
- Паметници на национални герои, вкл. спорни като Ататюрк (когото сегашният лидер и партията му хич не обичат), вкл. 'на пъпа' на площад Таксим.

За това се сещам, ако разровя архивите сигурно има и по-интресни. И още не съм в затвора [smilie11]

От 10-ина години редовно пътувам до там по работа и често прекарвам дълги периоди, немалко снимки съм направил без проблеми. Не в държавни, а в частни обекти съм бил любезно поканван да спра да снимам (някои молове, хотелът Риц), но на подобни места е обяснимо да имат такива правила - не е рядкост и в други страни.

Нямам впечатления от анадолската дълбочина на страната, но в Истанбул снимането е общоприето и безпроблемно, дори по-лесно от някои 'демократични' страни.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: bo6o   
Дата:   09-03-15 20:06

Не знам дали се вписвам в темата, ама като знам "папарашката култура" в онази "държава", повечето са не за затвор, а за е*ане. И то не от властите, а от гражданите, било то известни или не, и същото важи за целио свят - ако по някаква причина съм станал интересен, и някой щракач ми навлезе в личното пространство, ще забременее от апарата си.
Иначе в общия случай - да, общественото снимане, което включва и обществените служители, без да накърнява личните им животи, което подлежи на тълкуване, е редно да е свободно. Протести, с любовницата, с дозата, няма значение - ако си на площада - ОК. Ама ако някой се навира - ще яде камико. И според мене, точно с това се злоупотребява.
За Лаос и свободата там - мче кога ще ги стигнем... Излезте от малко "вашия свят". Това, че всеки там се хили за снимка, не значи че може да изхрани семейството си, или че въобще знае какво се случва. И в парка наркоманите се хилят, или циганите на гарата - да живее Калето. В Лаос е като някое умряло село в Родопите - като видят кола и колят прасето...
И спрете да сравняте културите - абсурдно е... Еле пък континенталните култури... Аз искам като в Бразилия - като видя свиня в джипка, да го замъкна в джунглата и да го бъхтят маймуни, докато ми пратят 3 калашника, примерно.

Или обобщено мнението - хвъпляйте малко поглед на света и без апарата на окото [cool] undefined



Публикацията е редактирана (09-03-15 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   09-03-15 20:21

bo6o, ми не се вписваш. Нито със демонстрацията, че си по-силен от закона, нито с неуместните сравнения на Лаос с наркоманчетата в София.
Прекалил си с гледането на екшън филми.

П.П. А по темата: за снимането на улицата, има много условности, акота и можебита. Който се опитва да вкара всичко в прости правила, със сигурност ще сгреши. Фотографът, обаче е този, който трябва да се съобразява и опитва да разбере другата страна. Не да налага правилата.



Публикацията е редактирана (09-03-15 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: bo6o   
Дата:   09-03-15 20:37

...Като гласи трупове по руините или рисува облаци от бомбени взривове. Контекста липсва в 90% от фотографиите.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: falcon   
Дата:   09-03-15 20:50

Те на Таксим стреляха и по снимащи дрони,там режима е друг[smilie2]



Публикацията е редактирана (09-03-15 20:57)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rexpitbul   
Дата:   09-03-15 22:53

В пътеводителя ми за Франция пишеше, че е забранено да се снимат полицай и полицейски автомобили и не съм си и помислял да ги снимам. В Италия отиваш при някой карабинер и питаш дали може да се снимате с него и той позира с вас ако е в настроение.



Публикацията е редактирана (09-03-15 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: mihankov   
Дата:   09-03-15 23:29

Спомням си как на едно местенце за скално катерене в град Пловдив, едно Никонче стана на парчета след двукратно предупреждение от катерач че не желае да бъде сниман! В друг подобен случай един познат хем яде бой, хем беше арестуван, хем го осъдиха.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   09-03-15 23:35

Ми така се случва - градация на комуникационните канали - со кратце, со благо, со малко кьотек. А някои не разбират чак докато им се обясни по пернишки с арматурно желязо като изразно средство...

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: MarinY   
Дата:   10-03-15 02:34

Докато преобладаващите писания стигат до установяване на ред и правила чрез чупене, кютек и секс, няма надежда за изцеление на тази държава. По-зле е и от джунгла.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: rx   
Дата:   10-03-15 03:03

Докато хората имат нужда от чупене, кьотек и секс за постигане на ред и правила, няма надежда за изцеление на тази държава. По-зле е и от джунгла. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 11:16

Ами, така е в БГ. Тук винаги се тръгва с презумпцията, че снимащият е шпионин, а сниманият е извършил нещо нередно, в което може да бъде уличен чрез снимката. Затова е и тази всеобща параноя. Манталитетът е такъв - сниманите да се държат като престъпници, а снимащите като папараци. А и не се знае на кого ще попаднеш, дето се вика, и колко е луд. Това важи и за сниманите, и за снимащите. :-))

Друга страна е, че в крайна сметка в Конституцията ни пише, че никой не може да бъде сниман без негово съгласие. Но пък, хей! Нали да не спазваме законите и правилата е част от националната ни идентичност! :-))

Принципно май от всеки сниман човек, ако представлява основен елемент в кадъра, независимо от какво разстояние е сниман /защото може да го снимам и от 100 метра с някакъв теле-обектив/, трябва да се получи писмено разрешение. Не беше ли така, поне в България?

[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 11:25

Сливенски, Конституцията е писана доста преди ерата на камерафоните и думите 32(2)"следен, фотографиран, филмиран и записван" се отнасят за СРС-тата. Освен това е подточка от чл 32(1) "Личният живот на гражданите е неприкосновен"
Не се отнася до обществения живот, обществените места и публичните събития.
Върховния съд се произнесе по това, говорили сме го и друг път...

ПП. С т/в/оя прочит на Конституцията излиза че е незаконно ти докато говориш, аз да извадя тефтер и химикалка. Защото никъде не е упоменато за какво точно "записване" иде реч. Записването на лист също е записване :) :) :)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 11:31

Пропуснал съм, че Върховният съд се е произнесъл. Може ли повече инфо или линк към решението? Или поне от коя дата е... горе долу?

Ще ми е интересно да прочета мотивите.

Защото за мен няма особена разлика дали ще ме снимат с камерафон или с голям черен апарат, ако не желая да бъда сниман.

Явно Върховният съд е направил разлика, съобразявайки се с технологичния напредък.

Между другото, една от причините очилата на Гугъл да се провалят, засега, беше от съображения за сигурност - заради вградената в тях камера.

Но сигурно не е далеч времето, когато камери ще се вграждат и в контактни лещи за очи.

Тогава този спор съвсем ще стане безслислен, просто защото всеки ще може да снима каквото и когото си поиска.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: backoa   
Дата:   10-03-15 11:33

За съжаление нямат стигане ...

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 11:43

Тъй като става дума за снимане на полицаи по време на служба, това определено не е "личен живот".

Но аз не бих го определил и като "обществен", поне не в нормалния смисъл на думата, защото става дума за органи на реда и сигурността. Специалните части ходят с качулки на главите, точно за да не бъдат разпознати.

За мен това е пропуск в закона - трябва ясно да се определи дали полицай, пожарникар и прочие, могат да бъдат снимани по време на изпълнение на служебните си задължения.

Аз не се наемам да дам категоричен отговор. :-))

Ясно е, че който иска да снима, ще снима - с камерафон, с камеракопче или с камеракуфар. Въпросът е какво става после, ако снимките бъдат публикувани.

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-15 11:47

Сливенски, линк не мога да ти дам, защото не знам дали го има в интернет.
Но много добре помня случая, един журналист снима някакъв чиновник, зам-министър или партиен функционер някакъв, не помня точно, и оня му счупи апарата в земята. Случката става на улицата.
Съответно двете страни започват дела един срещу друг.
Делата минават на всички инстанции и стигат последно до Върховния съд.
Който се произнася в полза на журналиста, позовавайки се именно на това че улицата е обществено място и не засяга личния живот на съответния чиновник.
Скандалът беше детайлно отразен по медиите. Трябва да е било в края на 90-те или началто на тоя век.
Обръщам внимание на мотива - това че случката става на улицата.
А не че потърпевшия е журналист или че оня е незнам какъв си.
Нито журналистите имат по-големи права, както си мислят някои. Всеки може да е журналист на свободна практика. Нито пък чиновниците имат по-специален статут.

И да, прав си, според законите всеки може да снима когото си поиска на обществени места (ако не са примерно наети със специално предназначение)
И приказки като "ти що ме снимаш, бе" са същата простащина като "ти кво ме гледаш, бе". Без разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   10-03-15 11:54

Мой познат от Ботевград фотожурналист.

вижте в http://botevgrad.com/ мисля миналата година беше
загглавие: Скандал: Георги от с. Новачене счупи апарат на фоторепортер на botevgrad.com, снимал Ротондата

Всъщност Георги от с. Новачене е кмета на Ботевград :)

"Институцията отказва да образува досъбедно производство срещу кмета Георги Георгиев, който на 7 ноември безпричинно свали служебния фотоапарат от врата ми и го захвърли в храстите до Централна градска част „Форум”. Мотивите за отказ може да прочетете в самото Постановление, което предоставям за публикуване на botevgrad.com. "



Публикацията е редактирана (10-03-15 11:55)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 11:54

Надявам се всички правим разлика между снимане на обществено място и снимане на публична личност на обществено място.

Публичната личност може да бъде снимана на обществено място, но не може да бъде дебната пред дома и, в заведение или на плажа, защото това вече за мен минава границата на обществения и влиза в личния живот. Не че няма и такива снимки.


Но ако аз, примерно, който не съм публична личност, стоя в някое кафене и някой дойде и ми навре обектив в лицето, няма да скоча да го бия, определено, но няма да ми е приятно. Естествено, мен никой няма да дойде да ме снима, защото не съм публична личност... хахаха... Омагьосан кръг! [smilie18] [smilie18] [smilie18]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   10-03-15 11:58

Slivenski ти си някаква частна личност :D
Кафето е публично място и човек може да те снима без проблем ;)

Отговори на това съобщение
 Re: В САЩ не само бият негрите, но и арестуват фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   10-03-15 12:00

Абе, не съм съгласен. Макар и на улицата или в заведение, ако изразя несъгласие, не можеш да ме снимаш. Аз не съм публична личност. :-)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »