Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Staev   
Дата:   11-02-15 11:11

Тед - благодаря. Сигурно не си изчел всички постове по-нагоре, иначе щеше да видиш, че съм сравнявал и със светломер и друга камера. След доста игра започвам да усещам меренето на тази камера и то все по-малко ми изглежда като проблем. Ако трябва да обобщя наблюденията си ще кажа, че разминаванията със светломера и друга камера се получават повече в помещение с изкуствени светлинни източници и наличието им или на техни отражения в кадъра. При снимки навън и естествен източник на светлина без особена динамика, разликата в меренето в сравнение с другите устройства е незначителна или никаква. Досега съм снимал с 90, 5100, 7100 и 610 и определено продължавам да смятам, че 750 мери матрично малко по-надясно. Аз съм любител и не искам да обвързвам никого с моите наблюдения и заключения - може и да не са коректни. Затова не исках да се развива субективна дискусия, а просто споделяне, дали някой има същите наблюдения.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Emoxide   
Дата:   11-02-15 18:48

аз нямам Nikon, но определено ми беше интересно да изчета всичко в темата. [smilie24]
Наслука с хубавата техника!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Staev   
Дата:   11-02-15 23:26

Emoxide - благодаря. Изглежда MarinY е напълно прав и с този модел е необходимо повече внимание с компенсациите и проблема е изцяло у мен. Според мен, без да претендирам за компетентност, 750 изкарва чудесен детайл в сенките, но това е за сметка на необходимостта за повече внимание при наличието на по-осветени зони и необходимостта от компенсация понякога и повече от -1 стоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Борисов   
Дата:   11-02-15 23:54

Някой се опита да го каже, но не знам защо никой не го отчете, а най-тъпото е, че не го признавате! За да е ясно - много Nikon камери - имат проблем с меренето, като винаги преекспонират с около един стоп или по-малко. Проблема не е от днес или от вчера, а в световен мащаб хората го решават като компенсират с отрицателна експозиция, колкото е необходимо или просто заключват експозицията след фокусиране. Няма нужда от драми или сервиз, всичко е въпрос на навик и малък компромис. Успех! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: MarinY   
Дата:   12-02-15 02:12

Не знам защо наричате меренето "проблем" и какво трябва да се признава. Компенсация на ИСО-то има на камерите от 50 години. Каквато и да е автоматиката, фотографът винаги нанася крайните корекции. И така ще е докато измислят нещо дето разпознава и записва петдесет стопа разлика.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: pmartinov   
Дата:   12-02-15 11:25

Трябва да се признае,че всички които не знаят какво е 18% сива карта и не знаят за какво служи имат проблем с меренето.И винаги търсят причините не в себе си ,а в апарата.Апарата не може да бъде виновен на всички които искат той да мисли вместо тях докато те ползват главата си единствено за да пазят равновесие...


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: cvetomir   
Дата:   12-02-15 23:07

Приятелю Стаев, по горе споменаваш, че проблема го има преди всичко при снимане със светкавица и при изкуствено осветление /разбирам те вътре на закрито/, а навън при еднородна светлина е незначителен или изобщо го няма. Същото нещо е характерно не само за този модел, а за повечето никони. При снимане със светкавица в много от случаите трябва да се отиде на минус 4-5 компенсации, а понякога и до минус 8-9 /ако са облечени с тъмни дрехи/. Както е казал екобо - няма апарат, който сам да мери вярно във всички ситуации. Навсякъде трябва игра с компенсацията или преминаване от едно мерене на друго.
По мои наблюдения преекспонирането е по-силно като сложиш обектив извън никонските, но и при никонските също го има и си трябва корекция. Естествено говоря за сложните ситуации и най-вече със светкавица, а не за снимане на плажа - там почти всеки апарат ще се справи, а Д750 няма да има никакви проблеми.
Ако апарата можеше да се оправи сам в сложна ситуация, то нямаше да има нужда от професионални фотографи - всеки щеше да си купи техника и да си снима /па макар и да не разбира защо снимките му се получават/.
Не го разбирай като упрек към теб и не се съмнявай, че апарата, който имаш, е чудесен. Успех в начинанията.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Staev   
Дата:   13-02-15 12:45

cvetomir - благодаря ви за коментара. За много неща в него сте прав, но искам както на вас така и на други коментирали темата да обърна внимание, че аз не съм някакъв олигофрен, който не знае кога и защо да използва компенсация (и я използвам успешно). Снимам от много отдавна с различни модели на Никон, а от 2-3 години и със Сони НЕКС6 и А6000 и просто споделих, че наблюдавам по-изнесено надясно мерене в този модел при определени обстоятелства. Нито съм споменавал, че не мога да се справя с това, нито че не знам принципите на мерене на апарата. Познавам тези неща достатъчно добре и когато искам непроменлив резултат ползвам изцяло ръчен режим и светломер при нужда. Между другото не съм споменавал, че съм забелязал проблема при снимане със светкавица. И да, със Сигма 50/1.4 арт мери с до 2/3 стопа по-надясно отколкото с Никорите при едни и същи условия и едни и същи настройки (и пак уточнявам, че това не е във всяка ситуация). И може би защото за първи път от доста време снимам с обектив различен от Никор (или Сони и Цайс със Сонито ), който е нов също както и камерата и това преекспониране ми направи впечатление, сравнявайки с това на което съм свикнал досега. Между другото преди да продам 610-ката си поснимах много малко със Сигмата и не си спомням с него това да ми е правило впечатление. В заключение ще кажа, че просто зададох въпрос, дали и някой друг има такива наблюдения - НИЩО ДРУГО. Отдавна следя форума, за да знам как и накъде се развиват теми, в които някой иска съвет. Такъв не съм искал. А що се отнася до професионалните фотографи - също се съгласявам с вас. Познанията в комбинация с рутината на ежедневно ползване на техниката и опита от работата в много повече ситуации дава полагащото и заслужено предимство на професионалистите. Креативността е друга тема. Още веднъж ви благодаря за коментара!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-15 12:56

И може би защото за първи път от доста време снимам с обектив различен от Никор (или Сони и Цайс със Сонито ), който е нов също както и камерата и това преекспониране ми направи впечатление.



[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Staev   
Дата:   13-02-15 13:19

pmartinov - искате да кажете нещо ли? Кажете го. Ако ли не, спестете ми присъствието си в темата, моля. Вашите коментари въобще не ме интересуват. Опитвам се да ви игнорирам, но вие явно си падате по деструктивното включване във всяка възможна тема, независимо дали е от компетенцията ви или не...важното е участието и при това от позицията на всезнайко, нали?



Публикацията е редактирана (13-02-15 13:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-15 13:35

Staev

Още на третия пост в темата ви казаха че това се дължи на комбинация от тялото с обектив от друга фирма .


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Петрос   
Дата:   13-02-15 13:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Staev   
Дата:   13-02-15 13:48

pmartinov - още в четвъртия пост съм уточнил, че наблюдението ми е не само със Сигмата, но и с Никор обективи. Просто със Сигмата нещата са още по-крайни.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: demiman   
Дата:   13-02-15 13:49

Медала има и друга страна - купувайте си само никори [smilie7] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Тед   
Дата:   13-02-15 13:50

Виж тука:напишете тук линка
Никон Д750

Като цяло един коментар е интересен:
The D750 makes it easy to expose correctly if you use the right metering mode. If your scene has loads of light, use highlight metering and compensate for that. If there's a lot of dark, use matrix. Then for very specific shots, use center or spot metering.

Други тестове:
Снимаш бял лист и след това черен. Но пак зависи от сцената дали е светла или тъмна.
И без примери .... само текстописци можеш да очакваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Петрос   
Дата:   13-02-15 13:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Тед   
Дата:   13-02-15 13:56

Недей пиши такива неща, че мартинов ще те изяде с хартията[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Тед   
Дата:   13-02-15 14:00

Макар, че подобна тема с тестове и снимки, но м/у 6д и Д600 с меренето още нямат отговор защо става така при никона.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Петрос   
Дата:   13-02-15 14:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Staev   
Дата:   13-02-15 14:20

Тед - благодаря за коментарите. Както вече написах, такива като pmartinov се опитвам да ги игнорирам, но не издържах да отговоря и този път. 10-ина такива като него направиха форума неприятно място за коментар на каквото и да било. Аз съм един обикновен любител, който научи преди много години доста неща и от този форум. Смея да твърдя, че техническите ми познания в областта на фотографията не отстъпват на доста от всезнайковците тук. Без да искам по какъвто и начин да се изтъквам, но все пак съм инженер, завършил в престижен чуждестранен утиверситет, ползвам няколко езика свободно и ми е трудно да приема, че хора които не ме познават си позволяват да ме учат на А и Б, без да съм ги молил за това. За съжаление отдавна във форум нещата изглеждат по различен начин: хейтене, инфантилност и арогантност са основните неща, които може да се срещнат в коментарите...Както и разни клишета, които се пробутват на всеки, независимо дали го познават или не. Предубедеността, че всеки който задава въпрос или отваря тема е бавноразвиващ се е водеща при откриване на "разговорите". И прави впечатление, че крак повличат все едни и същи участници...Както и да, pmartinov въобще не ме интересува...На вас благодаря за линка. Нарочно не исках да навлизам в подробности, но даже и в highlight priority режим нещата не ми изглеждат така, както ги очаквам. Но нека не разискваме това. От няколко точни и добронамерени коментара мога да си направя вече изводите, които ме интересуваха.



Публикацията е редактирана (13-02-15 14:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: etto   
Дата:   13-02-15 14:49

Аз съм с д750 и обектив 24-70(предимно) и нямам никакви проблеми за сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Петрос   
Дата:   13-02-15 14:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Тед   
Дата:   13-02-15 14:59

Виж сега, понякога хората си мислят, че знаят всичко, но причините могат да са най-различни.
Тази тема бе развита в меренето на 6д и Никон Д600 и разликата:

http://s14.postimg.org/9scamul35/noname.jpg



И после излиза това:

Okay, we found the cause of the D600 bodies’ overexposure. Turns out, it WAS damage, not a defect. In the damaged bodies, the little prong that actually pushes the aperture closed was bent, as you can see in the image below. The top one is of one of the damaged D600’s, while the bottom is of an undamaged D7000.

No idea what caused this, but there you have it...


http://s18.postimg.org/aao7w35xl/noname2.jpg



Моята с-ма е от другия бряг.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Петрос   
Дата:   13-02-15 15:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D750 - мерене
Автор: Staev   
Дата:   13-02-15 15:14

Петрос, etto, Тед, благодаря ви.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »