Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  8  9  10 ..  16  17     всички  напред  последна
 Re: Тема за казармата
Автор: e-mil   
Дата:   13-02-15 13:45

Автор: imitev
Дата: 13-02-15 12:13
"Вие още ли смятате че в Крим и Донбас воюва редовна армия, а не наемници [smilie8]"


Да, срещу сепаратистите и наемниците воюва редовна армия още от миналата година. Даже знаем някои от украинските части, които са били заети в сблъсъка (без да претендирам за актуалност, в момента не ги следя отблизо): батальонни тактически групи от 1 Отделна танкова бригада, 80 Отделна аеромобилна бригада и от 79-та автомобилна бригада; дивизиони от 55-та артилерийска бригада; 15-ти планинско-стрелкови батальон; части от 3-ти полк на Спецназ; разни новосформирани батальони за териториална отбрана; роти от гранични войски; и т.н. Освен танковете си имат и доста бронирани машини, което означава, че са включени и други части от механизираните бригади. Примерно знаем за поне една тактическа група от 30-та механизирана бригада.

Където видиш новини в които се говори за украинския Генерален щаб, да знаеш, че е заради армията, а не заради наемниците. И това без да смятаме частите на Националната гвардия, които пак са военни, само че жандармерия на подчинение на МВР.

А срещу тях сепаратистите също имат танкове, БМП-та и БТР-и, миномети, оръдия, ракетни установки за залпов огън и т.н. И очевидно не пуцат както им падне като необучени наемници, ами си водят прилични бойни действия. Съдейки по успехите, които постигат, явно имат някаква щабна структура, която пък води след себе си свързочни подразделения, разузнаване, корекция на артилерийския огън, някакъв обоз и т.н. Тоест действията им имат всички белези на армейското поведение с координиран избор на оперативните цели както правят редовните армии, без значение дали носят еднаква униформа и дали някой ги смята за легитимни. То няма и как да бъде иначе, просто защото сред тях има много военни, включително избягали от украинската армия, а със сигурност получават и помощ от Русия.

Скорошните опити за украинска мобилизация пак не бяха за наемници, а за армията. А междувременно Украйна започна по-сериозно да си подготвя и тила - миналата есен създадоха съвместна бригада заедно с Полша и Литва. Ратифицираха я в парламента преди десетина дни. Това пак е армейска част, не наемници.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: антивик   
Дата:   13-02-15 14:12

написа:

> Удоволстивието да се изкъпеш в 21 век.Титанично.Без да съм ни теоретик,ни практик,а следващ логиката съм сигурен,че нито една войска,създадена на задължителен казармен принцип не може да се опре на добре обучена,екипирана и компактна професионална войска. Единственият удачен начин е както в Швейцария-там те вкарват за няколко месеца,обучават те как да стреляш и те пращат у дома със зачислено оръжие.Де факто обучават партизани,цялото население-партизанин в една планинска държава.Забрави някога да ги окупираш. Другата успешна такава е Израел,но там нещата лежат на дълбоки принципи и национализъм.Плюс професионална подготовка и екипировка. Всичко извън това в сферата на задължителни соц. казарми е ала-бала и възможност за кокошкарски изпълнения.

Момци, вземете и се уточнете за кои периоди говорим бре? Кой е казал 21-ви век, на някои места става въпрос за 60-те 70-те айде и малко от 80-те години на миналия век, а тогава ни можеше по желание да мръднеш някъде в чужбинаско /какво в чужбина - то в София не можеше да идеш да живееш ако ти скимне[smilie2] /, ни да решиш искаш или не искаш служба - като те изкомандват тръгваш. Бани и топла вода по школите и училищата, по гарнизоните бяха градските бани ако се намери време и старшина да те заведе /колективно разбира се/.
А за сегашно време раздаване на пушкалата по домовете - https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/EmoticonROFL2.gif
- направо забравете, нъл тези де съсипаха войската ги е страх, че народа ще докопа пушкалата и ще тръгне срещу тях.
Или някой си мисли, че хамериканците ни съсипаха армията...според мен глупости, съсипаха я българските партии и политици, що на времето, кога си разпашат повечко пояса, войската им е свивала юздите/справка историята/, а сега...няма войска, няма проблеми.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: imitev   
Дата:   13-02-15 14:16


Наемник = волнонаемен кадрови платен (нает) войник. Част от армейска част.

Да не се бърка с наборен войник, дето не иска да бъде там и воюва от немай къде...

Спецназ да не са наборни войници?

Ти какво си представяш под наемник? Някакъв главорез препасал патрондашите и по джапанки? То и при партизаните си има йерархия, да не е да се размотаваш из гората и да размахваш автомата както на теб ти е кеф. Спор няма че има и такива, когато организацията, която ги наема няма пари/знания да ги организира...

Американските войници всичките са наемници. Не са събирани чрез военна повинност, а са кадрови войници на заплата. На които са промивани мозъците и те доброволно се записват в армията (Справка по-горе -> опитай, стани мъж!)

И да - Украйна участва с наборната си войска, защото защитава териториалната си цялост, докато сепаратистите и вся осталная сволоч се бие ЗА ПАРИ. И както е видно доста по-успешно от наборниците...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: e-mil   
Дата:   13-02-15 14:50

Автор: imitev
Дата: 13-02-15 14:16
"Наемник = волнонаемен кадрови платен (нает) войник. Част от армейска част.
Да не се бърка с наборен войник, дето не иска да бъде там и воюва от немай къде..."


Е, нали каза, че нямало редовна армия в конфликта? Искаш да кажеш, че наборниците са редовна армия, а професионалните войници - нередовна? [smilie5]

Автор: imitev
Дата: 13-02-15 14:16
"Спецназ да не са наборни войници?"


Да, в Спецназ има и наборници, както в Украйна, така и в Русия. Вероятно си чувал легендите, че за там подбирали специални доброволци сираци... не им вярвай! [smile]
Украйна се отказа от наборната армия едва преди година и половина - по времето на Янукович. Разбира се това не е бърз процес, затова Порошенко миналата есен доутвърди законовите изменения за формиране на професионална армия. Наборниците намаляват, но още не са изчезнали.

Русия също праща наборници в Спецназ, поне до миналата есен беше така.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: imitev   
Дата:   13-02-15 15:27

Имах предвид че сепаратистите в Донбас и т.н. не са от редовна наборна армия, а са платени наемни войници, организирани и оборудвани според правилата на армията в подразделения с началници, тил и т.н.

Много ясно че украинските сили които защитават границите са от армията на Украйна.

Спецназ, които участват в операции, са си платено подразделение.

Иначе и към армията има спецназ (Уикипедия) - 14 бригади + 2 учебни полка към сухопътните, 2 бригади към ВМС.

Какъв спец ще станеш за 12 месеца наборна "служба"? Кога ще те натренират, кога ще се сработите с екипа и натрупаш рутина, че и да те пратят да изпълняваш мисии в съседните републики...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   13-02-15 15:31

Добре де, не мога да не се зачудя - казармата е хубава, защото е гадна, защото 1 месец носиш лайняни и пикняни гащи, защото всички сте с въшки и изпълнявате приумиците на комплексиран фатмак, дето ако излезе от системата не може да си изкара хляба с нищо. В замяна получаваш съмнителни умения за оцеляване. При какви условия ще ти трябва това:
1) Някой ти казва - Стенд ъп енд файт! Нападай съседа! - ами хванете ме за ***, господа[smilie7] . Водете си вашите войни сами, аз си хващам горепосоченото трибуквие под мишница, жена и деца с мен накъдето ми видят очите. При затворени граници ще играем на котка и мишка, но да ме накарат да убивам някого защото така трябва и защото той е много лош, седи си в неговата си държава и крои планове да те превземе всеки ден, от 8 до 17 (без събота и неделя, тогава е на мач с децата или коси ливадата) - еми ТЦ, да'ге, няма да стане.
2) Някой ти казва - Стенд ъп енд файт! Нападат те![smilie10] - в 99% от случаите ще те нападне професионална армия - ИДИЛ, Муджахидини, Кхмери, Спартанци и т.н. - с едно- или двугодишно скатаване в казармата тръгваш подготвен да браниш род и родина?[smilie10] С кое, АК-47 7.62? [smilie5] Наскоро да сте виждали лъскавите новички джипки Тойота ХайЛукс с картечниците на покрива, които ИДИЛ ползва? [smilie8] Или ти отиди да се биеш, пък нищо, че ония с това си "вадят хляба" и са професионални сатрапи, с обучение, техника и т.н.. Тъжно, ама си е така - шансовете за оцеляване са минимални. Сега ще наскачате всички, че "давай да лягаме да мрем". Далеч съм от мисълта, ама истината си е истина и партенки и шинели не променят ситуацията.
Светът е едно шибано място, в което 5 държави колят и бесят. Вдигнат ли ти мерника става страшно - нямам идея какво е противодействието, ама това нещо, което всички помнят като родна казарма, е толкова пригодно за противодействие, колкото да се надяваш да изкопаеш 2 м. широк 5 м. дълбок трап с една вързана ръка и кафена лъжичка в другата.
Всъщност знам какво трябва да се промени - трябва да поумнее човечеството, за да се избегнат подобни идиотии като конфликти и войни - то обаче не ще и не ще, така че изход май наистина няма [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: georgivelev   
Дата:   13-02-15 18:26

А дали подготвя за нещо, според мен те учи на елементарните удоволствия, учи те да цениш малките неща - удоволствието да се изкъпеш, да легнеш в чисти чаршафи с чисто бельо и да се наспиш спокойно без да чакаш някой да ревне "Събуждай се, ставайте п...ки майни!!!"

OMG, FAIL, сериозно, чете ли какво написа? Всички изказали се положително за казармата имате само един аргумент - и го въртите като плоча 33 1/3 оборота. Сега нека кажа аз нещо, като неслужил. След Освобождението е било чест да си бил в казармата. Защо? Защото е имало национална доктрина, за обединението на земите с българи на Балканския полуостров. Тогава в редиците на армията са се включвали и ученици - хлапета далеч под 18 години. Момичета също. Защото е имало кауза. В онези времена да си млад мъж и да се скатаваш от военна повинност е било равнозначно да отпаднеш автоматично от обществото.

Каква е националната кауза на България в момента? За какво се борим, от кого се пазим? Защо за мен трябва да бъде чест, че съм прекарал еди-колко-си време в родната казарма?

Давате пример с държави като Финландия и Швейцария. Ми хе-хе. Проучили ли сте за какви са условията за наборниците там? Ясни ли са ви националните каузи на тези държави?

Съвременна Финландия даде на света Енгри Бърдс, Швейцария даде ДиДжей Бобо. Ние тук се задоволяваме с енгри пийпъл и Криско. И разни мрънкачи, които лелеят за окопите, за да могат после да оценят по-добре душа в банята и ленените си чаршафи. Същите тези мрънкачи са бащи на поколението от метросексуални псевдо-мъже, които си правят процедури по премахване на черните точки от лицето, правят си веждите, заглаждат си космите по ръцете, изобщо, красавци.

Разложението при дамската част от обществото ни е друга тема. Имаше един лаф, едно време жените готвеха като майките ни, а днес пият като бащите ни. Това е много нежно описание на съвременната българска жена. Чийто баща, впрочем, е същият този мрънкач за окопите.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-02-15 18:29

"Разложението при дамската част от обществото ни е друга тема. Имаше един лаф, едно време жените готвеха като майките ни, а днес пият като бащите ни. Това е много нежно описание на съвременната българска жена. "

Аз нямам подобни наблюдения върху дамите. Да не би да имаш кофти личен опит?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: sherbit   
Дата:   13-02-15 18:34

Мисля че с тези темпове това ще е най-коментираната тема във ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: falcon   
Дата:   13-02-15 18:37

Не всички жени са дами, говорите за различни неща и няма да се разберете никога[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: falcon   
Дата:   13-02-15 18:44

Темата отече много във филосфски разсъждения. Я дайте със случките за да е по-интересно. Кои са най-неприятните спомени от казармата. Интересно моят такъв изобщо не е свързан с някакви трудности или гърч от офицери и стари войници. Най-неприиятния ми спомен е когато един плъх се опече между лампите на Венерата, а аз тъкмо почвах дежурство. Разглобихме станцията чак след повече от седмица май и десетки часове ме лъхаше на мърша. Това, че чакалите ми крадяха храната е второто по ред[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: sherbit   
Дата:   13-02-15 18:49

В бившето ШЗО Плевен бяхме по спомен около 300 души в една сграда. Някъде над входа имаше пукната тръба и капеше. Решението беше денонощно един войник със стирка да попива [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: falcon   
Дата:   13-02-15 18:53

Имахме един пич от Хасково, голям образ, но много муден. Отиваме на Дивдядово докато бях още в ШЗОІто и ще стреляме с калашниците и го пращат пича да ходи отцепка на един баир. Обаче онзи се мъкне и офицерите не издържаха, огледаха наоколо и викат почваме. По едно време някой крещи да спираме докато пуцаме и гледам оня пич маа ли маа с флагчетата от баира. Оказа се, че някакъв дядо с овцете ги пасял на огневата линия зад едни храсти в края на полигона и не сме го видяли. Беше залегнал чиляка и не отиде зян[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: shampoanta   
Дата:   13-02-15 19:11

най неприятния ми спомен е нощта след една проверка, третата проверка ... в една пролетна вечер ротния ни командир /известния майор Цоньо кашика/ бе решил да направи трета поред проверка на постовите пред спалните, спалните бяха на втория етаж, и преди седмица майора бе набарал постовия да дреме, което бе тежко прегрешение на устава и режима, естествено повторната проверка я предвидихме и закачихме посредством хитра система една празна тенекия от сирене над входната врата на първия етаж,отвътре, та кат влезе Цоньо , тенекето да издумка и да събуди приятно подремващия постове, щот дремката на пост бе изкушение сравнимо със порция сладолед за гладно циганче ...оообаче при втората проверка Цоньо не влезе през входната врата,явно надуши оповестителната система и използва улука като стълба и естествено пак набара постовия в прегрешение, няма да ви обяснявам , че след всяко събуждане на постовия от ротния следваше, тревога и маршове на плаца посред нощ, та така се стигна до третата проверка, Цоньо кашика имаше много проклета жена и тя постоянно му пилеше нервите, ,така че не чакахме много майора да изфучи от къщи потъмна доба решен да набръчка подопечните му за трети път, този път обаче, третото коляно на улука даващо подстъп към прозореца на умивалното на втория етаж бе разкачено от носещите скоби и умело замаскирано ... естествено подпийналия майор не бе предвидил толкоз изобретателно коварство в редовия кашик и ... се изтърси болезнено от втория етаж, е за тая вечер и последващия ден не искам да си спомням, знам само че беше студено , мокро и кално , а всички мостове по марш наскока бяха "взривени" и нагазихме ли вода и кал идваше мъдрата команда "атом отгоре" демек - полягай в калта и лази докат не ти дадат отбой ... дге



Публикацията е редактирана (13-02-15 20:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: sherbit   
Дата:   13-02-15 19:22

В Плевен, нали е демокрация и в киното от време на време идваха "певици". Чалгаджийки. Ше се избият чобаните да ходят. Като дойдоха ония с оня хит за уволнението даже станаха безредици.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: radi_nrj   
Дата:   13-02-15 20:08

Eдна снимка от Балчик 2002-ра

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t31.0-8/s720x720/135625_1251788510585_3300918

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: falcon   
Дата:   13-02-15 20:36

До едно село край Шумен бая склад за артилерийски боеприпаси и давахме редовно караул там. Огромно чудо в една гора и безумно ниски температури през зимата, каквито не съм преживявал до сега.Бях с някаква степен на измръзване на краката повече от 10 дни в болница. Имаше външна чешма пред караулното и оставяхме през ноща един пръст дебела струя и между смените струята се превръщаше в сталактон. Ходехме с шинелите и едни гъбини, какво ще пазиш братче, ти си като матрьошка с тея дрехи, паднеш ли трима трябва да те вдигат. След една ужасна снежна нощ отиваме на сутринта за смяна до единия от постовете и там трябваше да е същия муден пич от Хасково, за който писах по-горе. Бре викаме, търсиме няма го човека и взехме да се притесняваме ...по едно време една преспа се размърда и едно лице се подава отдолу и вика Ко а, време ли е[smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (13-02-15 20:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: CDman   
Дата:   13-02-15 20:46

georgivelev

Написа:
Сега нека кажа аз нещо, като неслужил.

Съвременна Финландия даде на света Енгри Бърдс, Швейцария даде ДиДжей Бобо. Ние тук се задоволяваме с енгри пийпъл и Криско. И разни мрънкачи, които лелеят за окопите, за да могат после да оценят по-добре душа в банята и ленените си чаршафи. Същите тези мрънкачи са бащи на поколението от метросексуални псевдо-мъже, които си правят процедури по премахване на черните точки от лицето, правят си веждите, заглаждат си космите по ръцете, изобщо, красавци.


[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Боже ! Прибери си вересиите боже ![smilie5]

Като прочетох по-горе за насраните и опикани гащи се сетих за един виц от онова време.

Получава новобранец повиквателна за армията. Там пише какви лични вещи да си вземе.

Самобръсначка
Гащи, гащи , гащи , гащи.
Огледало
Гащи, гащи , гащи , гащи.
Джобно ножче
Гащи, гащи , гащи , гащи.
Чорапи
Гащи, гащи , гащи , гащи.
Потник
Гащи, гащи , гащи , гащи.

Ама много гаши бе – учудил се той
Така е – казал баща му – на сека бомба гащи.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: falcon   
Дата:   13-02-15 21:06

90-та година, мисля 22 април или нещо такова, още в ШЗО-то в Шумен. Събират ни офицерите да гледаме генерал Добри Джуров щял да плямпа нещо за службата и се подиграват че нас нямали да хванат някакви намаления за в бъдеще и ще изкараме 2-те години. По това време не даваха дори радио да имаш, слушахме с едни еднотранзисторки колкото кибритена кутийка и лесно се криеха. Аз имах касетъчен уокмен с любимият метъл и бях направил дупка във възглавницата и се измъквах на косъм от вяскакви проверки на стаите, които правеха редовно. Та въпросната вечер седим пред телевизора и генерала каза че за нашият набор службата се намалява на година и половина....офицерите избяха щото всичко полудя, четри етажа към 200-300 души завиха от радост, залостихме вратата на корпуса с някакви бюра след като избяга и последния офицер и цяла вечер луд купон. както бяха забранени дори малките радия и при всичките проверки по едно време се появи един двукасетъчен огромен касетофон, алкохол също и не липсваше изобщо...страшна нощ, по едно време към сутринта се бихме с дежурните офицери и старшини дето напираха да влизат в корпуса и да ни осмиряват[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: антивик   
Дата:   14-02-15 10:53

Уау, случки....., че те са толкова много цяла книга може да се напише[smilie11] . Най - неприятното де си го спомням от раз бяха едни зимни стрелби задънени някъде из Коренските баири. Разпънали сме значи топа още от сахбалян на връх баиря, стреляме преди обяд какво има да стреляме, изпуцааме един камион снаряди /мешани бяха, повече зисовски и по-малко 152мм./. На обяд се направиха, че ни ранят, и отново покрай топа, той стърчи на баиря като х..., а в съндъка останал един единствен 152 милиметров и чака. Какво чакаме един господ знае обаче ни бяха казали, че гръмнем ли го и се прибираме у палатките в лагера - не че ще се стоплиш кой знае колко, но поне ще се опушим и ще сме на някакъв завет
/ако не друго[smilie3] /.
Стоим, седим /само де не лежим/ чакаме на баиря, бръсне ни вятъра от всякъде, а то един сух кучешки студ, чудим се ка да се омотаме в шинелите по-прибраноhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/original/EmoticonStars.gif
, че белкин се запазим от студа...Фуражките се набутаа по кабини на джипове, камиони, атесте палят от време на време двигатели и си пускат парното....ние ковем клинци[smilie5] . С една дума - закаляване и романтикаhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/original/EmoticonStars.gif
https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/smiley_075940.gif
.
Чакаме и от време на време току изкомандват "За Бой!" и хайде всеки по мястото наклякали и грабнали прословутия снаряд и след малко "Отбой!"....метеоролозите не били дали скороста на вятъра. Следващия път дали скороста, забравили посоката....и така до 5 ли беш...6 ли беше вечерта, кога почна почти да се мръква и нищо да се не види.
Ка да е накрая го гръмнахме, проклетия снаряд и ни прибраха, но си се намръзнахме тоя ден как си требе, може би мръзненето и студа не беше голямата гадост, все се понасяше някак си[smilie2] , но постоянното чакане и пълната неизвестност какво и кога ще се прави....те това беше по-големия зор.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: tvk75   
Дата:   14-02-15 11:06

бреее,и това в ШЗО-то ли

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: imitev   
Дата:   14-02-15 11:11

Ей те точно тия случки изграждат от Момчето МЪЖ нали така [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: falcon   
Дата:   14-02-15 11:19

Не точно, но това е поне весело[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: qavkata   
Дата:   15-02-15 16:10

казарма трябва да има, ако стане война кой ще отиде на фронта? епилирани, лакирани и с балсами по косите "мъже" ли. Това ли са мъже? Дето не могат да живеят по правила и в сурова обстановка? Минеш ли през казармата се научаваш, на търпение, дисциплина и най важното, че винаги има някой по-отгоре от теб, а не сега да ми махат с ръце до като вървят като освободители и да си мислят че света им е длъжен с нещо, понеже с най- новия фондьотен. Даже е много добре като те приемат в казармата точно на 18, защото в училище всички сме играчи и добре веднаг след това някой да те понатисне малко за да се усетиш, че в живота има и по-"големи" от теб и не ти си най-важния.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: imitev   
Дата:   15-02-15 16:39


Като гледам всичките минали през казармата какви са пичове и уважителни[smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  8  9  10 ..  16  17     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »