Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  7  8  9  10 ..  16  17     всички  напред  последна
 Re: Тема за казармата
Автор: Rand   
Дата:   12-02-15 10:57

Автор: CDman
Дата: 12-02-15 08:31

Е да, ама като видях тия дни една снимка със заглавие "облЪк" се плеснах по челото и си помислих, че целия този чанч и гърч в основното и средното не е бил нахалост.


Ако ползата от този чанч и гърч е радостта, че можеш правилно да напишеш "облак", то наистина е бил нахалост.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: batsali   
Дата:   12-02-15 15:46

Май, май дистанцията на времето ви е изтрила лошите спомени от казармата и си спомняте само добрите. Може да искате да се върне, за да се прецакат и други, а не само вие да сте прецакани [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: sherbit   
Дата:   12-02-15 16:32

Аз като служих бяхме в "зрялата демокрация" подписвахме се че сме се къпали. Ако си дневален ходят с книгата да се подпишеш, нищо че си кирлясал и не си виждал баня... ще се къпеш на 2 седмици веднъж. Храната беше някаква пародия. Има порцион и срещу всичко цена... няма такава кражба. Основно занимание есента събиране на листа и метене без метла...Листата се пълнят в кошчетата от тоалетните, после що имало хепатит.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: crownmaker   
Дата:   12-02-15 16:42

Някой да е служил в периода 1977-1979г.в с.Бояново,Ямболско?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: e-mil   
Дата:   12-02-15 19:39

Брат ми го пратиха там след школа през 1979. Веднъж като му ходихме на свиждане го улучихме по време на дежурство. Пуснаха го за малко, колкото да хапне, та успя да смени и бельото си - старото просто го хвърли. Вече не ставаше за нищо.
Затова пък забавления, колкото искаш. Разправяше, че в почти всяко шкафче си имали играчки: гранати, патрони... [smile]

Трябва да има някакво военно обучение. Може да е на части за по няколко месеца, може да е на малки групи от населението, щото сме бедни, но трябва да го има. Професионалната армия е много полезно нещо, но тя е само ядро. Има случаи, когато е недостатъчна и тези случаи винаги могат да възникнат. Да се осланяш на професионалистите, означава да разчиташ, че държавата може да се оправи и без теб. Само че те са твърде малко дори за отбранителна война, а военните съюзи, които уж ни защитават никога не са били нещо трайно.

Притеснението, че след 20 години няма да си спомняме нищо за танка е малко учудващо. Виждам, че дори ходили в казарма смятат, че всеки стои на предната линия и гърми с пушката. Всъщност войниците с бойни функции са малцинство навсякъде по света. В една армия много повече са тези, които се занимават с обслужването им - т. нар. "tooth to tail ratio". Преди 100 години са били 1:1, а сега са горе-долу 1:3, даже в последните войни почти 1:4. Тоест на всеки войник се падат поне трима които шофират, товарят, ремонтират, готвят, перат, мият чинии, организират, разузнават, планират, секретарстват, охраняват щабове, изпълняват полицейски функции или просто прислужват на офицерите т.н.
Ето примерно съотношението при американците в Иракската война преди 10 години, с уточнението, че в логистиката влизат и доста цивилни работници (у нас ги наричахме волнонаемни), докато ние бихме разчитали предимно на войници.

http://prikachi.com/images/697/7918697F.jpg

На когото са му интересни подробностите може да потърси: John J. McGrath. "The Tooth -to-Tail Ratio (T3R) in Modern Military Operations"

И доста хора (не само тук) мислят, че съвременните войни не били водели по този начин. Напротив. Тъкмо една такава война се води на 800 км от Варна. Без самолетоносачи, без стратегически бомбардировки и без въздушно превъзходство на нито една от страните.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: sherbit   
Дата:   12-02-15 20:02

Някой спомена за обучение за действия при кризи, гражданска защита... никаква полза от това. Работил съм в завод, в който е станала най-голямата производствена авария може би. Постоянно и задължително е носенето на каска и противогаз в чантата...постоянни обучения, проигравания на реална евакуация, обучения по Севезо..и като се случи реално всички бягаха като мишки- който както може.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: tvk75   
Дата:   12-02-15 20:25

хаха много яка тема,,,, [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: tvk75   
Дата:   12-02-15 20:29

аз бях танкист,всеки един ден си беше майтап [smile]

по-голяма простащина и безсмислица от казармата надали може да се измисли - но това е само едно мнение от многото :)

може много да се пише,ама няма да издаваме военни тайни ся [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: imitev   
Дата:   12-02-15 20:55

e-mil - виждам че и ти си теоретик...

В бг армия преди 30 г. на всеки шапкар се падаха поне по 10 "бойци" да го обслужват.

Когато аз служих бяхме 1:2. В поделение за 300 човека бяхме 35 с поне 65-70 шапкаря... Викате поне наряд се научихме да даваме а [smilie18] [smilie18] [smilie18] 1 година служба - 145 "пушки" (50 дни новобрански център, 5 дни след клетвата, 20 дни полагаем отпуск = 75 пропуска и остават 290).

Както казваше един приятел, служил като пълнач (баси позицията а в 21 век да зареждаш снарядите на ръка)в танковия батальон в ямбол - когато гръмнахме за пръв път -> искаше ми се никога повече да не гърми.

И като не работи нагнетателя се удушаваш в ползу родину [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: falcon   
Дата:   12-02-15 20:59

[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: tvk75   
Дата:   12-02-15 21:56

дреболии са тва :)

а като изпусне снаряда на пода ко прайм :)

дори в устава не пишеше нищо

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: georgivelev   
Дата:   12-02-15 22:53

Имаше през 90те един лаф - казармата е гадна, но за сметка на това продължителна. Идеята беше, че младите момчета влизат в казармата, там ще ги хранят и поят 2 години, а когато излязат, кризата ще е вече отминала. Ама надай са куме!

Иначе вица за танка много ми хареса. Показва идиотията в казармата. Значи, ако танк падне в дупка, разглобява се и се сглобява извън дупката. Това е достойно за Швейк.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: e-mil   
Дата:   12-02-15 23:02

Автор: imitev
Дата: 12-02-15 20:55
"e-mil - виждам че и ти си теоретик...
В бг армия преди 30 г. на всеки шапкар се падаха поне по 10 "бойци" да го обслужват."


Нещо не си разбрал, май. Не говорех за съотношение войници към старшини и офицери, а за войници, които стрелят, към войници, които не стрелят.

Да, теоретик съм, макар да съм си изкарал цялата казарма + задръжката именно тогава. И точно защото съм теоретик знам, че няма как да са били по 10 войника на шапкар. Ще прощаваш, но твоето даже не е теория, ами празни приказки.
Армията ни през 1989 беше 107-117 хиляди души; малко преди това по мое време - към 150 000, а съм чувал, че още по-рано е стигала и до 200. Точни оценки за по-ранните години май няма публични. Можем да направим груба кръчмарска сметка, като знаем по колко офицери, старшини и сержанти командват взвод, рота, батальон, полк и т.н. А батальонът вече е нещо дето има щаб, тоест от него нагоре шапкарите растат непропорционално. И това е само в сухопътните сили, но във ВВС например фуражките са още повече просто защото много от тях са тесни специалисти по неща дето не може да ги работи войник.

"Когато аз служих бяхме 1:2. В поделение за 300 човека бяхме 35 с поне 65-70 шапкаря..."

И реши от твоето поделение да направиш сметка на цялата армия? [smilie5]
Ми аз пък ще ти дам обратния пример. При социализма имаше и специални поделения дето съотношението беше наопаки - примерно в моето през 1986 бяхме 30 войника на 120 старшини и офицери. Там е било така и при предните набори за поне 15 години назад. Ама както виждаш не си правя изводи по това за цялата БНА.

То това и беше проблемът - че имаше прекалено много команден състав. То куцо и сакато носеше фуражка. Че и офицерите бяха несъразмерно много. На длъжности където натовските армии слагаха старшини и сержанти при нас слагаха поне младши лейтенанти. Тя армията ни и без това беше твърде голяма, строена по съветски образец, наблъскана с повече офицери, за да може в случай на мобилизация само да се допълни войнишкия състав. Редовният състав на въоръжените ни сили беше 1,5% - 1,7% а на моменти явно и повече от 2% от населението. А е трябвало да бъде по-малко от 1%. Тоест при 9 млн жители сме можели да изхраним най-много, ама най-много 80 000 души. (Сигурно това беше причината войници, ученици, че понякога и работници ежегодно да ходят на бригади за да събират реколтата - хем уж нямаше безработни, хем нямаше кой да иде на полето).

Но сметката може да бъде и по-проста без всички тези обяснения, дето не знам що ти ги пиша, като няма да ги схванеш. В края на 90-те се планираше да се съкратят над 10 000 офицери. Ако през 1990 сме имали 107 000 души армия, и ако на 10 войника се е падал по 1 шапкар, и ако не е съкращаван нито един от тях за цели 10 години, то по значи се е планирало да се съкратят повече офицери, отколкото сме имали. Което, разбира се е безсмислено.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: mmjm   
Дата:   12-02-15 23:30

Аз помня как броихме копчетата - Къв пич бях, ква п...ка станАх. [smilie18] [smilie18] [smilie18] , това относно твърдението, как се възмъжавало в казармата.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: 2metraninja   
Дата:   12-02-15 23:51

Аз за година и половина разбрах няколко неща за казармата и това, което касаеше как влияе на момчетата вътре беше че ако влезеш лайно, излизаш по- голямо лайно, ако си стойностен човек, ставаш по- стойностен човек.

А иначе, който не храни своя армия, храни чужда.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: mmjm   
Дата:   13-02-15 00:00

Припомни ни и другите лозунги, ако може посочи и метода за остойностяване на стойностния човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: 2metraninja   
Дата:   13-02-15 00:03

Ако не си на 17, досега вече трябва да си научил кое определя човек като стоностен. Или поне за себе си да си решил.

"Лозунга" е римски, на >2000 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: mmjm   
Дата:   13-02-15 00:19

3х17, и там където служих руските офицери не бяха малко (толкова за своята и чуждата армии). А това, какъв стойностен истински мъж ще станеш в казармата, ги разправяй на някой 17 годишен, може и да ти повярва (по-скоро няма). Лека нощ. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: 2metraninja   
Дата:   13-02-15 00:33

Аз вече казах, че зависи от входния материал. Айде лека,

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: dimidumi   
Дата:   13-02-15 00:42

Още ли кълвете по клавиатурата по тази тема лелеее...Нямах намерение да пиша, но по-тъпа и безсмислена, жалка и отвратителна "институция" от "българската казарма" не съм срещал през живота си, за мен това бяха едни загубени 2 год. при това, втората година бях фотограф на полка и разполагах с държавна техника, която иначе нямаше как да си позволя да си купя по онова време, говоря за 1985-1986 г....това беше единственото положително нещо, което ми остана като спомен от там и малкото приятели от София и Пловдив, които останаха и с които продължихме да се виждаме по време на студентските години и малко по-късно...от няколко години не съм се чувал с никой от тях, повечето напуснаха България, някои вече не са между живите...[beer]



Публикацията е редактирана (13-02-15 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: 2metraninja   
Дата:   13-02-15 01:20

А, кво има да я нищим, който квото е видял и е разбрал - това и разправя. Смешно ми става само като гледам зрели мъже да реват като момички - "Ох, беше ужасно и отвратително, горките ние" Това ли ви остана? Чувството че сте жертви? Ай' стегнете се малко в кръста. Ако пък чак толкова нищо не е успял някой да получи от времето прекарано там - 'ми според мен то си е негов провал, не нечий друг.

Пийс разбира се, не искам никого да засягам.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: Антивик   
Дата:   13-02-15 11:29

Бря! Каква интересна тема имало... изчетох я с голям интерес и си направих малко изводи и приблизителни статистики.
От всички писали болшинството не са карали истинска казарма или са хванали рериода на нейния разпад и развала след перестройката и преди нейното премахване, или са били "Фазани", или от така наречените "скатавки" тук таме по някой висшист влезнал по-късно от набора си. И затова и толкова много и различни мнения и изказвания.
А относно казармата:.....
Ми първо казармата беше инструмент за дресировка, а не семейство и училище да възпитава, на нас още с влизането ни обясниха, че сме влезнали, за да станем и да ни обучат за убийци, защото реално погледнато войната си е масово убийство.
За тези де философстват как се води съвременна война справка малко на североизток от нас в момента - място източните покрайнини на Украйна.
Относно това, че нямало пари....бе холан, как така се намират пари за смяна на автопарка на парламента на по година, за постоянното им актуализиране на заплати, за депутатски харчове, за разходи на президентство, а за защита на границата и държавата няма....?!? По-скоро на някой му изнася да няма стабилна войска.
За месечно и срочно обучение си е пълна простотия стига само за някаква теоретична представа, за да станеш добър войник трябва да изпълняваш нещо докато ти стане втора природа, да го вършиш без да мислиш, защото като затрещят джепанетата няма време за мислене.
Дали имаше простоти...., а-а дал Господ, за простотии си беше пълно и там еша си нямаме, способни сме да окепезим и най-сериозната работа.
А дали подготвя за нещо, според мен те учи на елементарните удоволствия, учи те да цениш малките неща - удоволствието да се изкъпеш, да легнеш в чисти чаршафи с чисто бельо и да се наспиш спокойно без да чакаш някой да ревне "Събуждай се, ставайте п...ки майни!!!"
Те тези дребни неща съвременните келеши нема как да схванат.
Па и друго миналия през казарма излиза вътрешно мобилизиран и готов да действа в сложни ситуации, бил съм свидетел в училище, кога се наложи да се гаси един малък пожар, как момци с по 10-20 кила по тежки от мен и с мускулатура развита от фитнеса, как се шматкаха покрай кофпопмпата и незнаеха какво да правят, като се сетиха, че требе да се помпа се спряха, що почна да им мокри краката... изводите ги оставям за вас.
Като всичко н живота и при казармата - има си лошо има си и добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-02-15 12:02

Удоволстивието да се изкъпеш в 21 век.Титанично.Без да съм ни теоретик,ни практик,а следващ логиката съм сигурен,че нито една войска,създадена на задължителен казармен принцип не може да се опре на добре обучена,екипирана и компактна професионална войска.
Единственият удачен начин е както в Швейцария-там те вкарват за няколко месеца,обучават те как да стреляш и те пращат у дома със зачислено оръжие.Де факто обучават партизани,цялото население-партизанин в една планинска държава.Забрави някога да ги окупираш.
Другата успешна такава е Израел,но там нещата лежат на дълбоки принципи и национализъм.Плюс професионална подготовка и екипировка.
Всичко извън това в сферата на задължителни соц. казарми е ала-бала и възможност за кокошкарски изпълнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: imitev   
Дата:   13-02-15 12:13


Вие още ли смятате че в Крим и Донбас воюва редовна армия, а не наемници [smilie8]

За 2-3 месеца курс за подготовка за боравене с оръжие съм съгласен и аз, а там не е необходима строева подготовка и даване на караули.

И не е необходимо да се раздава оръжието по къщите. Няма проблем да е организирано да се раздаде при нужда от склад.

И през 1-2 години да ходиш по 2-3 дни на опреснителни курсове за да не забравиш от коя страна се държи автомата...

Ама да седиш 1 година, за да даваш наряд през ден и една камара тъпи дюмбели да си играят на войници покрай теб и да се правят на Войска, да им пълним гушите и джобовете - ТВЪРДО НЕ[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за казармата
Автор: Stoi2   
Дата:   13-02-15 13:09

Помня и аз нашата родна казарма. Къпане в месеца веднъж и то ако много настояваш. На втория месец разбрахме, че си имало даже назначен кадровак банаджия, които се грижи за банята и топлата вода и т.н за сградата, но просто ходи някъде заключва се и спи през целия ден. А иначе ако на някой му се къпе и с кофофпата и внесен нелегално нагревател. Часовете в новобранския се проспиваха главно от офицерите и разбира се от нас. На кой му пука, че трябва нещо да научиш ?!...всичко е колкото да мине деня. Цял ден отчитане на дейност от кадроваците , пак колкото да мине деня и т.н и т.н. Не дай си боже да стане война.....жив зян сме и пародия ! [beer]



Публикацията е редактирана (13-02-15 13:11)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  7  8  9  10 ..  16  17     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »