Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: bo6o   
Дата:   06-02-15 12:33

Честно казано, не вдявам за какво говориш и какво имаш предвид за резултатите... Ето ти бленда 2,8 мисля, и къде 100% кроп - толко си може самия апарат. По-добър вариант от ръчен фокус в тъмницата, за мене няма.

http://s17.postimg.org/jcymuuzf3/DSC02014.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: rx   
Дата:   06-02-15 12:48

Нещо не се разбираме явно - аз също съм ЗА ръчен фокус, но не на сляпо с ринга, а с лайв вю в далечен контрастен обект- звезда, лампа. На кадъра, който си показал най-острия фокус е в/у тревата непосредствено преди рампата със стълбата. Ако дадеш целия кадър мога да ти кажа точно къде си фокусирал :) Разбира се, както казах това е за хора дето ги дразни после в сопата да им е криво, че е можело да бъде една идея по-остро [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: marves   
Дата:   06-02-15 13:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: bo6o   
Дата:   06-02-15 13:06

Баш на тая снимка, няма как да кажеш къде съм фокусирал - фиша и на 2,8, от метър на горе всичко е на фокус, като го боднеш на безкрайност.
Според мене е по-добре човек да си познава стъклата и как се държат при определени настройки. Моя апарат няма друго, освен лайв вю, но в тъмницата разчитам само на това, че си познавам обектива, а не на размазана, шумяща, 3"-ова картинка. С нови обективи даже първо си ги тествам с различни настройки на фокус и бленда по светло, преди да снимам на тъмно.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: rx   
Дата:   06-02-15 13:21

Не знам от коя част на кадъра ти е кропа, но със сигурност горната(далечна) част е по-мека от долната(тревата) :) Може и друг да е проблема тук - с фишай вярно не би трябвало да има голямо значение, но ако си в софия може да се видим да ми демонстрираш твоя метод с 35 на 1.4, дори затворен до 2, как ще му нацелиш безкрайността по чертичката :) А лайв вюто ти е тъмно, но има увеличение и винаги ще се види кога една звезда става на точка или една лампа става остра.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: bo6o   
Дата:   06-02-15 13:45

Тук стигаме до друг тънък момент. При моята безогледална система, ринга за фокуса се върти до безкрайност и съответно, тогава важи твоя метод [smilie18]
Понеже този метод на мене ми идва безсмислено сложен, просто ползвам само ръчни широки обективи, при които безкрайността си е безкрайност, независимо от блендата, в повечето случаи.
Иначе имам един 35 1,8 с АФ - с него и на светло с АФ не мога да снимам [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: rx   
Дата:   06-02-15 13:47

Затуй казах - методи много и човек трябва да ползва това, което му е най-удобно [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Ivanpg   
Дата:   06-02-15 14:49

Първо благодаря на всички за съветите!

Така..

@lamerko със статива по-скоро няма проблем. Не е нищо кой знае какво, но нямаше никакъв вятър или вибрации.

@narval ще го пробвам това.

@rx никона има лайф вю, вероятно трябваше да пробвам с него, да си избера някоя осветена зона. "Нощем на око,ама не с такъв визьор." това не го разбрах много, какво ще рече не с такъв визьор

@bo6o добре включвам на ръчни настройки, след това избирам и от обектива да е ръчен фокуса,НО (с риск да задам доста глупав въпрос) какво представлява този знак за безкрайността? (Математическия знак знам как изглежда, но на обектива не виждам такова нещо)?

@anjsan да това звучи добре на теория, ще го пробвам следващия път. Мерси!

@jingov благодаря за съветите. Трябва само да се поинтересувам какво точно е DOF калкулатор.

@marves мерси! Доста добре се е получило в сравнение с оригинала :D


Имам и още 1 въпрос - тези снимки съм ги правил на f11 - това правилно ли е или грешно? Смисъл на дневна светлина на такива настройки се постига, поне колкото съм прочел и изпробвал , най-голяма острота, но не знам как са нещата нощем?

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: bo6o   
Дата:   06-02-15 15:03

Ето за фокуса при Никон - https://www.youtube.com/watch?v=18CtooHEqhk

На някои обективи има и един знак като L, само че завъртян на 90о, и късата страна се явява вертикална и баш на нея е безкрайност.
За избора на бленда - зависи и от обектива, и от светлинните условия, и от това което искаш да постигнеш, като резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: narval   
Дата:   06-02-15 15:22

Ivanpg, ето това е dof калкулатор - http://www.dofmaster.com/dofjs.html
А относно знака за безкрайност, нямаш такава скала на 18-105, за това и ти писах възможно най-опростения начин за снимане с китов обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Славчо1989   
Дата:   07-02-15 01:06

някой може ли да обясни, как се намира безкрайността на 18-105 ?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »