Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 sRGB или Adobe RGB
Автор: stanislav_terzziev   
Дата:   05-02-15 15:55

Зная, че има много изписано по темата, на може ли някой да ми обясни, защо когато искам да разпечатвам снимки, те трябва да бъдат в sRGB? Ако са с профил Adobe RGB, машината ли не може да ги чете, или цветовете ще бъдат различни.
Също така искам да попитам, когато снимам в RAW, има ли значение в какъв профил снимам?

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   05-02-15 15:59

Защото принтера ти не поддържа Adobe RGB и трябва да се довериш на софтуера/драйвера/хардуера да интерпретира цветовете така, както ги "вижда" - изпробван резултат - получава се бледа, безконтрастна снимка.

Когато снимаш в raw няма никакво значение какъв профил задаваш - после в конвертора можеш да зададеш работното пространство, в което искаш да работиш. Имай предвид, че при АдобеРГБ, освен ако нямаш много, много скъп монитор, голямото цветово пространство се симулира.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: ecobo   
Дата:   05-02-15 16:01

Не е машината виновна, оператора е некадърен. sRGB скопява много цветове, които съвременните машини могат да изпечатат, особено в синьо-зелената част на спектъра.
Няма значение с какъв профил снимаш, щом снимаш в РОУ.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: stanislav_terzziev   
Дата:   05-02-15 16:03

Значи по тази логика с моя DELL 2412 няма смисъл да експортирам снимките в Adobe RGB. Предполагам, че по тази логика, разлика няма да се види и когато снимките се качват в интернет. Няма да станат "по-цветни" и няма да покажа повече цветове.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: MarinY   
Дата:   05-02-15 16:09

Масовото правило, изключая високо ниво, специализирани професионалисти - работи се в Adobe RGB. За показване в Интернет - конвертиране в sRGB.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: marves   
Дата:   05-02-15 16:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: ZENON   
Дата:   05-02-15 16:14

Точно! Снимаш в aRGB, ама трбва да имаш и хардуер да го глдаш това пространство. Ако имаш - няма проблем, но ако решиш нещо да качваш из нета ще трябва да конвертираш ако те еня как го виждат.
По принцип аРГБ е по-добрия вариант и ако се поразровиш из нета веднага ще ти светне защо. Но пак казвам трябва да имаш монитор дет да поддържа аРГБ иначе няма да имаш верни цветове грам.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: batsali   
Дата:   05-02-15 16:14

Има смисъл и от повече битове и от по-просторно цветно пространство дори монитора да е от Правец. Така при обработката не се губи толкова информация, но ако не се прави тежка обработка, не се търси максималното качество при печат и не се ползва точен и добре калибриран монитор, на практика няма смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: nikidinov   
Дата:   05-02-15 16:21

съвременните принтери поддържат Adobe RGB почти на 100% [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: ZENON   
Дата:   05-02-15 16:24

С повечето битове отиваме на дебели карти и още по-дебел монитор. Верно бандинг не се вижда вече, но аз и преди много много не го виждах [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   05-02-15 16:30

Най-важно е човек да чете, за да знае какво всъщност означава цялата работа и как може да му е в полза - това и за цветовите пространства, и за color management и т.н. Важно е и да знае кога какво се "вижда" на определени устройства без да влияе на файла и кога се губи реално информация от файла.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: stanislav_terzziev   
Дата:   05-02-15 16:34

Ако правилно съм разбрал, когато обработвам един РОЛ във лайтрум, независимо какъв монитор имам, аз на практика, виждам много повече цветове, отколкото след като го експортирам в JPEG.
В най-последния раздел в лайтрум - Camera Calibration има опции Procses - 2012 Current, 2010, 2003, тази опция има ли отношение към цветовете на снимката? Същия въпрос, бих искал да задам и за профилите в същия раздел. Adobe Standart е профилът, който ми излиза всеки път по подразбиране. Ако реша да го сменя на Camera Standart, цветовете се изменят. При експорт в sRGB, тези профили играят ли някаква роля, или това е само когато снимката е експортирана с профил Adobe RGB.
Благодаря
PS - май на първия въпрос за Camera Calibration си отговорих сам. Когато го сменя, се променя "интерфейса".



Публикацията е редактирана (05-02-15 16:38)

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   05-02-15 16:38

Гледай сега... условно казано, роу файла съдържа 10 степени на сивото, а монитора ти може да покаже 5. За да ти го покаже, условно се приема, например, най-светлия и най-тъмния цвят за двете цветови пространства, и монитора показва "колкото може" с разни трикове, с които ти да видиш "по-големия файл".

Не става да се обясни с две думи, т.к. има цели книги по темата - най-общо казано, със сРгб имаш най-голям шанс две устройства да покажат едни и същи цветове. Има достатъчно филмчета, уроци, статии по темата за color management - въпроса е дали искаш и имаш нужда да попиеш тази материя.

Може би изобщо нямаш нужда от color management, а имаш някакъв друг проблем? Затова нека почнем от това какъв проблем имаш, който искаш да решиш, а после да видим дали проблема е в цветовите пространства.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: didesignbg   
Дата:   05-02-15 16:44

Въпросът ти има много кратък и лесно приложим отговор.

Работи в sRGB, докато не прочетеш поне една книга за управление на цветовете. Препоръчвам да почнеш с

След това ще знаеш че няма грешни и правилни, а просто подходящи за определена цел.


Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   05-02-15 16:47

https://www.youtube.com/watch?v=gfSVv-f0h70
ето и семинар по темата - слушай внимателно и ще си обясниш повечето неща.

Аз лично понеже правя доста постобработка, до крайния момент работя в профоторгб и в 48 битово пространство, което генерира огромни файлове и в доста случаи, ако не се внимава - "невъзможни" цветове.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: stanislav_terzziev   
Дата:   05-02-15 16:53

В случая, ме интересува какво представляват въпросните профили в раздела Camera Calibration и дали те влияят по някакъв начин на цветовете на самата снимка след експорирането и в sRGB. Дали когато експортирам снимките в sRGB има смисъл от профила Adobe Standart или да превключвам на Camera Standart или Camera Neutral.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   05-02-15 17:14

Ако снимаш в RAW - не, няма значение. Ако снимаш в JPG, зависи за какво ще ползваш файловете. Конверсията на JPG в друг профил е лоша идея.

Имаш доста голямо объркване - камера профила няма НИЩО общо с цветовото пространство - камера профила казва на камерата как да обработи информацията от матрицата, т.к. RAW файла сам по себе си не е "изображение".

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: stanislav_terzziev   
Дата:   05-02-15 17:31

Мисля, че се разбрахме [smilie24] Благодаря за съветите и линковете

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: kefalcho   
Дата:   05-02-15 17:44

Камера профили се задават ако примерно си снимал сесия и си експортирал файл с колорпаспорт чекер, така ще имаш точно предаване на цветовете които е "видяла камерата" за въпросната сесия, с еднакви светлинни условия[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: asahi   
Дата:   05-02-15 17:58

nikidinov написа:

> съвременните принтери поддържат
> Adobe RGB почти на 100% [shtrak]

Посочи три такива принтера, моля.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: Lycan   
Дата:   05-02-15 18:03

sRGB, or 98, that is the question—
Whether 'tis Nobler in the mind to suffer
The Slings and Arrows of outrageous Fortune,
Or to take Arms against a Sea of troubles...

дотук го знам [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 18:15

Асахи - За разнообразие може да посочи и няколко, които покриват поне sRGB [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: graf_rayski   
Дата:   05-02-15 18:28

Ако нямаш собствен принтер добре калибриран, който поддържа Adobe RGB и добре калибриран монитор няма никакъв смисъл да ползваш Adobe RGB.
Защото да имаш дори най-добрия монитор, при това добре калибриран, ако печаташ на различни принтери ще имаш различен резултат. Може да е трудно различима, но ще има разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   05-02-15 18:31

graf_rayski това също не е вярно, защото работата в по-широко цветово пространство дава много по-големи възможности за постобработка, ОСОБЕНО в Lab режим. Отделен е въпроса, че после като искаш да показваш/принтираш, трябва да компенсираш това...

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: asahi   
Дата:   05-02-15 18:34

Ти ако имаш познанията да компенсираш няма да задаваш тези въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   05-02-15 18:36

Ми нали затова сме тук :) Сега ще знае, че за да работи в голямо пространство, трябва да чете. Или с други думи - за големия тезгях си требе голем майстор [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 18:47

AdobeRGB за непрофесионалистите е малко "Видяла жабата че подковават коня и тя вдигнала крак".

Реално непрофесионалистите няма да постигнат много различни резултати работейки в sRGB или AdobeRGB.

Отделно Camera RAW си работи в 32 бита Lab и чак при записването конвертира до цветното пространство и дълбочина на цветовете, които са му зададени. А те от своя страна не се съдържат в RAW файловете...

Иначе казано - трябва да се чете и изпълнява, не да се размишлява по въпросите...



Публикацията е редактирана (05-02-15 19:43)

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: krist   
Дата:   05-02-15 19:25

Специфично за нискоконтрастни сцени, например снимани в мъгла, би ли имало все пак някакъв ефект от по-широкото пространство, ако искаш в последствие да пооправиш контраста и да обработваш повечко?

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: didesignbg   
Дата:   05-02-15 19:37

Колкото е по-широко цветното пространство, толкова по-лесно ще докараш бандинг при невнимателна работа.
Най-добрият съвет е работа в цветни пространства ползващи гама L*, но както обикновено това може да доведе до повече проблеми отколкото ползи. Пускал съм го и преди - Adopting ISO Standards for Museum Imaging


Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: Lycan   
Дата:   05-02-15 19:39

Какво свързва цветното пространство с дълбочината на цвят?

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 19:40


Разликата между AdobeRGB i sRGB е предимно в някои цветове. Ако снимаш в мъгла там всичко е най-вече сиво...


http://www.okidata.com/images/site/resource/gamuts.jpg



Обърни внимание, че става дума за предимно за ярко зелените и електриково сините цветове (които така или иначе нямат склонност да излизат на печат (CMYK)...

Изводът е че ако ще работиш неща за печат - струва си да използваш AdobeRGB, при условие че имаш монитор, на който да ги видиш (Wide Gammut).

Ако ще вадиш снимки на фото:

http://www.drycreekphoto.com/images/Gamuts/FrontierComparison.jpg



Няма особено значение дали ще работиш в AdobeRGB или sRGB - минилаба е по-зле от офсетовия печат откъм цветопредаване...

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: krist   
Дата:   05-02-15 19:56

Да, най-вече бандинга имах пред вид, тъй като понякога, дори и при ETTR, дори и при S5-цата има бандинг при по-сериозни намеси в последствие, да не говорим, ако не е снимано с ETTR, пък имам разни такива кадри за спасяване. Наистина в мъглата всичко е почти монохромно, та може би не би имало особен ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 20:00


Притесняваш се при снимане в JPG ли?

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: krist   
Дата:   05-02-15 20:09

14-bit RAW.


Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 20:13

Когато обработваш RAW конверторът работи в Lab...

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: didesignbg   
Дата:   05-02-15 20:28

Не всяка обработка може да се случи в роу конвертора.
Не всички роу конвертори работят в Лаб - пример Лайтрум.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: lamerko   
Дата:   05-02-15 20:31

До колкото знам ACR се настройваше кое да му е цветовото пространство за обработка. При мен по подразбиране е Adobe RGB, 16 bit :)

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 20:59

Лайтрум работи в ProPhoto при develop...

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 21:12

Всъщност и ACR ползва 16 бит ProPhotoRGB...

Объркал съм се по пътя[smilie18] [smilie18]

Така или иначе то е доста по-широко от AdobeRGB, така че не се очакват неприятности...

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: ZENON   
Дата:   05-02-15 22:12

Не съм особено съгласен с изказването по-горе на колегата imitev по отношение жабата и коня и т.н.

Не рабирам защо аРГБ да не се ползва от непрофесионалисти и/или ентусиасти, ако имат такава апаратна възможност. В края на краищата всеки би могъл да се разпростира спрямо чергата си и не е необходимо да се твърдят неща, които би трябвало да са валидни единствено и само за човека който ги казва.

Това е все едно всички освен Шумахер (дано да се оправи човека), да караме Трабант, понеже рабираш ли не сме състезатели от Формулата... Не така, не така... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 22:29

Аз нямам проблем - ползвайте си ProPhoto и AdobeRGB само защото имате апаратна възможност и после ревете по форумите защо това, защо онова...

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: ZENON   
Дата:   05-02-15 22:37

Аз не рева [smilie7]
Колко хора реват? Ще пореват и ще се научат. Това не е ли хубаво? Да се научат и да постигат по-добри резултати, не да се спъват само защото някой бил казал, че не е хубаво еди кое си.
Не така, не така... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 22:47


По-интересен въпрос е - какво се очаква да се подобри при ползване на AdobeRGB в обработките на класически файлове за показване в интернет или печат?

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: ZENON   
Дата:   05-02-15 22:49

А, тука си прав. Нищо. За гледане обаче по-добро аРГБ. Ама ако има принтери дето да го поддържат - що не.
Но в основното си прав. Не мога си кривя душата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: nikidinov   
Дата:   05-02-15 23:10

Фотографските принтери отдавна не са CMYK, а RGB!
Epson 4900,7900 и 9900 покриват Adobe RGB, естествено важно и на какви хартии се печата.
Ето малко по темата - http://www.luminous-landscape.com/reviews/printers/7900-9900.shtml

и тук също

А който не вярва можем да направим тест. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   05-02-15 23:13

"какво се очаква да се подобри при ползване на AdobeRGB в обработките" - как какво? имаш много по-голям набор от цветове, с които можеш да работиш?! Особено в lab цветово пространство разликата е огромна.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: ZENON   
Дата:   05-02-15 23:23

Е, той imitev пита за показване в интернет, а там широк гамут грънци.

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   05-02-15 23:24

Става въпрос ДОКАТО ги правиш тези обработки, има резон в ползването на голямо пространство. После разбира се трябва да внимаваш какво се случва когато обръщаш файла за показване в нета :)

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: imitev   
Дата:   05-02-15 23:52

С RGB принтерите с по 20 цвята ме загубихте като слушател...

Лека нощ!

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: johnny_fx   
Дата:   05-02-15 23:55

Е какво може да се случи, като го обърнеш за уеб? Като орежеш ония ми ти там цветове има да се чудиш "ама аз какво правих, то какво стана". [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: rx   
Дата:   06-02-15 00:00

Затуй трябва да се чете, за да е умен човек и да не страда после. То и с жените е така - какво си правил, какво си мислил, а то после - издръжки, пелени... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: sRGB или Adobe RGB
Автор: compur   
Дата:   06-02-15 11:04

нещо не разбирам...

не ми е ясно... как така печат върху хартия, а пък е RGB...

моля за повече разяснение!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »