Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Помощ
Автор: Shusha_666   
Дата:   04-02-15 11:34

Здравейте! Имам нужда от помощта ви. Никога не съм се занимавала с фотография, но обичам да снимам .. Снимам с едни сапунерки за по 50 лева, но искам най-накрая да си купя Фотоапарат, с който да се любувам на хобито си да снимам, а не да се дразня, че не мога да направя нито една свястна снимка. Харесвам марката Nikon и такъв фотоапарат желая да си взема. Моля ви, дайте ми съвет какъв точно да е, какво по-точно да търся, с какви спецификации, какви обективи биха ми свършили работа (като се има предвид че искам да снимам - хора, природа, макро и далечни обекти). Ще помоля също да обяснявате като за идиот, тъй като аз наистина никога не съм се занимавала с това и съвсем от скоро започнах да чета кое какво и защо, но все още не съм наясно. Благодаря ви предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 11:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: deerstalker   
Дата:   04-02-15 11:42

Направо вземай тези, ще бъдеш много доволна:

апарат+природа
далечни обекти
за хора
за макро [smilie6] [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-02-15 11:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 11:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: deerstalker   
Дата:   04-02-15 11:53

Не съм - тя каза така да направя[smilie5]
текст

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 11:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: bg2014   
Дата:   04-02-15 11:56

Първо - "помощ" си е страшно заглавие на тема.
Предполага бързи и неотложни действия. А гледам нуждата съвсем не е такава. И колегите са го показали с няколко примера.
Всеки тръгва с нагласата за велики дела и снимки. А трябва А и Б да се научи първо. Казвам го като колега с начални познания.
Трябва ти курс все едно дали платен или с много четене тук във темите на професионалистите.
Мислех си, че имам началните познания от миналото(когато проявявахме филмови ленти на тъмно и с много химия). Сега колкото повече чета (по няколко часа на ден) толкова повече осъзнавам колко много не знам. И то елементарни неща. И затова подобна тема с такова заглавие ме впечатли.
Определи си бюджет и тогава ще стъпиш на първото стъпало с верните препоръки.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: EvaJor   
Дата:   04-02-15 12:03

Без да определиш възможен бюджет, както и намерения за бъдещо развитие, няма как да получиш добър отговор, но ето какво бих направила аз:
вариант първи: в базара има един Никон 300 за 800 лв и един обектив 18-105 за май беше 210 лв. Т.е., за 1000 лв имаш някаква първоначална система, с която ще можеш да снимаш прилично хора и пейзажи, без макро.
Най- вероятно ще ти трябва и статив, т.е., още поне 100- 150 лв.
Записваш се на курс, учиш се, и когато след година решиш какво точно ще снимаш или с какво ще се занимаваш - продаваш апарата и обектива и си купуваш/ събираш нова система- по-скъпа или обективи, ориентирани към даден тип пейзаж. Ако ще вземаш апарат/ обектив втора употреба е добре да намериш някой приятел, който да ги прегледа.
вариант втори: можеш да вземеш Никон 5300 - нов, например, който със същия обектив е около 1300 лв. Пак курс, четене, снимане и т.н. Ако няма да снимаш професионално, може и да не се наложи да го продаваш-ще ти върши работа за хоби цели.



Публикацията е редактирана (04-02-15 15:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 12:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: EvaJor   
Дата:   04-02-15 12:55

Ми някак си не като отговор на помощ, а като подигравка ми прозвуча диалога ви с колегата [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 12:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: deerstalker   
Дата:   04-02-15 13:06

За тази цел се провеждат фотографски курсове. В момента, във Фото форум ще се провежда такъв курс, а това е най добрия вариант за всеки начинаещ - където може да получи отговори на всички свой въпроси свързани с фотографията.



Публикацията е редактирана (04-02-15 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: EvaJor   
Дата:   04-02-15 14:05

Не съм решилА да се женя, даже и съм написалА какво "бих направилА" аз.
Ако човек тепърва осъзнава някакво влечение към фотографията и за първи път влиза в този или подобен фотографски форум, те уверявам, че не познава нито правилата на питане (например посочването на бюджет), нито даже предполага, че има подобни курсове. Чак като се позачете, му светва.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Shusha_666   
Дата:   04-02-15 14:28

Да, съгласна съм .. от скоро съм в този форум и нямам регистрация в друг форум ... позачитам разни теми, но много неща не са ми ясни, а вие малко професионално се изразявате. Бюджета е неограничен, реално нямам спирачки в сумата. Искам да е нещо наистина добро, да се изуча и да си го ползвам дълго време. Привързвам се към вещите си и трудно се разделям с техника, затова търся нещо, което да ми върши работа и след като се изуча на повечето детайли, защото надали ще успея да се изуча на абсолютно всичко свързано с фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 14:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: rx   
Дата:   04-02-15 14:39

Ако нямах ограничения в бюджета, бих се гмурнал направо в среден формат. Кефа е неописуем http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=255&product=13588&show=additional

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: EvaJor   
Дата:   04-02-15 14:43

Можеш да си вземеш тогава Никон D7100, заедно с 16-85 обектив - за ежедневие и туризъм, една токина 11-16 или пък сигма 10-20 за пейзажи, една 50- тка или 85 за портрети и ако решиш /ама за това не бързай/ - един макро обектив. Това са някакви средно бюджетни ценови предложения, които обаче като за любител или за начинаещ ще ти служат вярно. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: 798099   
Дата:   04-02-15 14:47

Искам да е нещо наистина добро, да се изуча и да си го ползвам дълго време.

Няма лошо в желанието ти, но това рядко става, особено с фотографската техника. В твоя случай, бидейки абсолютн начинаеща, добре е да започнеш с нещо от "ентри левъл" серията. Убиваш два заека едновременно: от една страна, ако желанието ти да се усъвършенстваш е силно, то по-ниският клас техника няма да ти попречи кой знае колко. От друга страна, след време ще придобиеш представа какво не ти стига като хардуер и ще са ти останали пари да си го набавиш.
Разбира се, би могла да започнеш с "топ" класата, но това носи риска да се разочароваш, че снимките ти не се получават "свястни" и може да се откажеш да снимаш изобщо...
По повод "свястните" снимки, тук във форума има хора, които снимат със сапунерки (е, не за 50 лв) и телефони, и показват снимки, които не всеки (в това число и аз) не могат да направят и с ДСЛР.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: anjsan   
Дата:   04-02-15 15:11

Купи си един компактен апарат с качествен обектив , с голяма матрица , който да има и ръчни настройки, стабилизация и си готова . Междувременно се запиши на курс или се събирай с опитни фотографи ... Докато се научиш да снимаш вече ще знаеш каква точно техника ти е нужна . Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   04-02-15 15:33

Уффф, помислих някой бере душа, па то обикновенна чуденка за железо [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 15:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Shusha_666   
Дата:   04-02-15 16:10

798099 - извинявай ама това ДСЛР грам нищо не ми говори ..

fraction - благодаря, nickname ми е дългогодишен прякор ... а за апарата, който си ми пратил много благодаря, но не съм наясно с милиметрите на обектива - реално на какво фокусно разстояние отговарят ? и за какъв типаж е ?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 16:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Twingo   
Дата:   04-02-15 16:37

Шуша, остави ги форумните тролове, те никога няма да ти отговорят директно на въпроса, а само ще се правят на интересни.

Та, сега по темата: Какъв е бюджетът? Далечни обекти ще снимаш ли? Макро? Портрети? Проблем ли е, ако техниката е по-тежка? Все въпроси, от които зависи изборът ти :)



Публикацията е редактирана (04-02-15 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 16:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Twingo   
Дата:   04-02-15 16:44

fraction, да, точно такъв си. Няма никакъв смисъл в това да предлагаш техника за хиляди левове, като ти е напълно ясно, че авторката едва ли разполага с толкова [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Twingo   
Дата:   04-02-15 16:45

*за триене



Публикацията е редактирана (04-02-15 16:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: fraction   
Дата:   04-02-15 16:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Shusha_666   
Дата:   04-02-15 17:00

Twingo бюджетът е крайно неограничен .. държа техниката, която взема да е качествена, а не на 2-рият ден да я изхвърля. Така че сумата няма никакво значение за мен.

За това какво ще снимам - природа, далечни обекти, макро и портрети, на всичко това твърдо ДА.

Техниката не ми е проблем да е тежка, не съм кекава в ръцете.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: deerstalker   
Дата:   04-02-15 17:08

[smilie5] .



Публикацията е редактирана (04-02-15 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: ivjordan   
Дата:   04-02-15 17:16

"Природа, далечни обекти, макро и портрети" - с тези изисквания - турбосапунерка. Никоя камера със сменяеми обективи няма да ти свърши работа, освен ако не желаеш да носиш със себе си поне 5 обектива. "Турбосапунерка" се наричат на жаргон фотоапаратите с голям зуум - х20 и нагоре.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: ZENON   
Дата:   04-02-15 17:19

Четох, четох до тук... Рабрах 2 неща. Че има бюджет и здрави ръце (и че ще се снима всичко). По-нагоре на майтап ти бяха подхвърлили една комбинация за над 30к лева. Ако имах шерп, щях да я взема на твое място... обаче нямам, а и предпочитам да ходя по планини без да ми тежи особено. Та затова погледни безогледални системи с голям ФФ сензор и обективи. Прмерно това
Sony Alpha A7 II body

Между другото виж ей това за да се ориентираш
Как да правим по-добри снимки

Ще ти даде базова инфомация за да не се чудиш кое какво е. Старо е, но повечето неща са валидни (и ще са мисля...).

P.S. Ако сега трябваше да избирам, изобщо нямаше да се занимавам с нисък клас тела и обективи. Евтиното винаги излиза скъпо накрая. [smilie7]



Публикацията е редактирана (04-02-15 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: bg2014   
Дата:   04-02-15 17:24

Моите синове ме посъветваха да изберем среден клас апарат като цена и възможности, но да е чисто нов. Аз се бях запалил по по-висок клас, но втора ръка. И бях на грешен път. Ето защо:
Причините да изберете нов апарат са простички. Като новак няма да знаете, какви скрити дефекти дава използвания апарат. Какво не му работи или кой ефект, дефект е от скрит проблем. Това ще го усети всеки професионалист, но не и ние-новаците.
Среден клас защото има прекалено много възможности, които и след година няма да съм ги изучил. А по-високия клас няма да стигнат вероятно 2 години. И има вероятност никога да не разбера истинските възможности на апарата. Освен това при повреда или загубване няма да получа инфаркт. (дано). И така избрахме Никон 5100. Има много по-добри избори, но просто ние избрахме този. Още го изучаваме и то с китовия обектив 18-55 с автофокус. И сме възхитени от възможностите.Все по-често снимаме без авто настройки и т.н.
Браво за бюджета, но винаги трябва човек да говори в цифри, когато става въпрос за пари.
Успех в избора! Дръж ни в течение на проекта.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: imitev   
Дата:   04-02-15 17:34

Ако за 2 г не можеш да се научиш да снимаш с който и да е апарат - по-добре да зарежеш тази работа...

Определено ако не робуваш на стереотипи е по-добре запазено тяло висок клас, отколкото същото поколение по-нисък клас от магазина...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Shusha_666   
Дата:   04-02-15 17:38

deerstalker - за жалост познати фотографи нямам ...

ivjordan - нямам абсолютно нищо против да нося 5 обектива в себе си повярвай ми, стига само да ми вършат работа.

bg2014 - благодаря за съвета, ще ви държа в течение.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: deerstalker   
Дата:   04-02-15 18:09

[smilie5]



Публикацията е редактирана (04-02-15 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: anjsan   
Дата:   04-02-15 18:09

Все повече ми заприличва на майтапчийска тема и профил ...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: bg2014   
Дата:   04-02-15 18:15

Ако за 2 г не можеш да се научиш да снимаш с който и да е апарат - по-добре да зарежеш тази работа...

Правилно. Но ненужна забележка.



Публикацията е редактирана (04-02-15 21:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: nikolaijelezov   
Дата:   04-02-15 22:02

Здравей, Shusha!
За да избегнеш в темата си бъдещ спам ще те посъветвам да оставиш една сума като примерно 5000, 10 000, 15 000 лева и т.н, за да може по-запознатите да ти предложат тяло и обективи.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: pdimitrov   
Дата:   04-02-15 22:30

Щом бюджетът е неограничен, съм склонен да приема, че не е проблем да се вземе и една сапунерка от висок клас. Все пак колкото и мерак да има авторката, едва ли навсякъде ще се мъкне с раницата с тялото и обективите. Примерно един RX100 II или III. За системата достатъчно акъл от по-опитни се даде и още ще се даде. Ама хората са прави - една ориентировъчна сума ще е добро начало :)



Публикацията е редактирана (04-02-15 22:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Петрос   
Дата:   04-02-15 23:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: imitev   
Дата:   04-02-15 23:23


А аз си мисля че някой се е.ава с публиката.

Чак пък неограничен бюджет... По-добре да води фотограф със себе си [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: batsali   
Дата:   05-02-15 00:30

Щом имаш крайно неограничен бюджет си купуваш всичко, на което пише Никон в магазина и после изхвърляш на боклука нещата, дето не те кефят. На другия профил не слагай снимки, щото пише дата и час.

[thankyou] Тук съм, за да помагам.



Публикацията е редактирана (05-02-15 00:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: radi_nrj   
Дата:   05-02-15 01:02

Ще си позволя да използвам лека метафора:
Колежката не може "да кара", а иска да се качи директно на "камион с 2 ремаркета", сложно... Един Lumix FZ1000 мисля, че ще свърщи отлична работа за "учебен автомобил" поне докато се научи къде са "воланът и педалите".

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Петрос   
Дата:   05-02-15 02:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Shusha_666   
Дата:   05-02-15 09:39

Благодаря на всички за съдействието. Помогнахте ми много.

batsali - аз съм нормален човек с високи цели и държа на всичко да е перфектно. Както вече казах, искам нещо добро, за да съм доволна дори и когато се науча да боравя с такава техника. Нямам идея за какъв друг профил говориш, но аз съм една и съм качила единствено мои лично снимани снимки. Нито профила ми е пунта мара, нито темата. Да, стана ми ясно, че малко прекалих със заглавието на темата и се извинявам за което.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: Антивик   
Дата:   05-02-15 10:29

Четох, четох, четох....и разбрах 2 много и най-важни неща:
І За да снимаш трябва обезателно да потрошиш поне 5-6000 лева инак нищо няма да стане.[smilie9]
ІІ Обезателно ама много ОБЕЗАТЕЛНО трябва да изкараш курс инак нищо не става от теб и няма място за никакво ЛЮБИТЕЛСТВО обезателно ПРОФИ [smilie5] .
Ето с какво подкарах аз от новата, в смисъл цифровата, техника Canon PowerShot SX130IS, а после си взех и те това Canon EOS 600D, верно и двете много далеч от всичко предложено до тук, но на мен си ми вършат работа.
Относно това да ти е много здрава и трайна техниката .... много трудна работа, най-добре някоя Пента Кон Практика L или TTL, Екзакта от руските Киев, Зенит те са със здрава железария и от 30-40 години не са мръднали. Новата техника е направена да остарява и да се смарангясва бързо и да се търси нова.
Така че моя акъл - намери си нещо от средния клас със сносен китов обектив и почни да снимаш и четеш, колкото повече снимаш и четеш талкова повече сама ще се усъвършенстваш и ще започнеш сама да виждаш, как снимки де си ги правила по-рано и си ги имала за добри нищо не струват, ще видиш, че требе да из снимаш 10-15 кадъра и от тях да става 1 максимум 2. Па като натрупаш опит и практика вече ще знаеш и какво точно ти трябва и какво да си вземеш.
УСПЕХ В НАЧИНАНИЕТО![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: lalusha   
Дата:   05-02-15 13:42

bg2014
Любопитна съм къде четеш по няколко часа на ден?[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: lalusha   
Дата:   05-02-15 13:48

Особено с тези обективи В себе си, темата е подчертано майтапчийска.:)



Публикацията е редактирана (05-02-15 13:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: tonyboy79   
Дата:   05-02-15 14:36

Интересно... до сега никой не е предложил Hasselblad. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ
Автор: radi_nrj   
Дата:   05-02-15 16:19

Силно се изкушавах да предложа едно H5D-60 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »