Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: aldygreen   
Дата:   06-02-15 19:04

e-mil написа:

> В такъв случай имаш проблем. Не
> можеш да ползваш микрофон пушка,
> защото нямаш човек за него. И не
> можеш да записваш две брошки
> едновременно, защото няма да има
> къде да ги включиш.

Един, дори и елементарен, смесителен пулт (мишпулт) ще свърши работа, като можеш да събереш не два , а повече радиомикрофони към едно звукозаписващо устройство. Но ще ти трябва и човек, който да се занимава със звукозаписа, т.е. дойдохме си на приказката за "тонрежисьор".


Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: Nikolcho555   
Дата:   06-02-15 20:57

Както предложихте няма да е проблем един ученик да държи буум микрофон, винаги има няколко свободни отстрани които нищо не правят. И казвате че това е по-добър вариант от брошките тип lavalier mic така ли?
Можете ли да ми дадете линк към някакъв пълен комплект - микрофон, прът и каквото там още е необходимо понеже явно трябват и други устройства а не просто да го свържа към апарата, ако правилно съм ви разбрал.
Иначе найстина много ми помогнахте всички колеги които се включихте в темата, с последните няколко мнения мисля че вече се поизбистриха нещата.

Само да питам, тези насочени буум микрофони не са ли само за един човек към който трябва да са насочени под определен ъгъл, гледах клипчета в тубето че ги държат под ъгъл 45 градуса над говорещия. Та ще стане ли такъв микрофон за няколко човека един до друг.



Публикацията е редактирана (06-02-15 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: tzl   
Дата:   06-02-15 23:19

Целта е да бъде насочен микрофонът там, където има звук, който да улови. Не става въпрос за градуси тук, а да се сложи така, че да хване звука без да е в кадър и да е възможно най-близо. Понякога микрофонът е върху камерата (срещу човека). Понакога микрофонът е над главата, но ако е директно над главата, няма да улови толкова добре звука от гласа, който е насочен. Затова се слага малко по-напред и към устните, което е долу горе тези 45*, които си видял. Понякога се слага отдолу пак под около 45*. Тези 45* са най-използваното място, защото са сравнително най-близкото, където микрофонът ще хване читав звук без да е (много) в кадър.

Shotgun микрофоните са чувствителни микрофони, които улавят звук в дадена област и всичко извън тази област не се лови (или се лови слабо). Затова са добри при използване на открито или при места с някакъв относително слаб шум, защото могат да бъдат насочени така, че да хващат само определен говор от страна на актьора (тъй като темата е за говор основно).

Различните микфорони са с различна чувствителност. Едни могат да ти извадят използваем звук от 1м, а други от 3м (цифрите са само за пример). Затова едни shotgun микрофони могат да се ползват при озвучаване на по-широка област, но винаги ловят и малко или много от околония шум. Различните shotgun микрофони имат и различна степен на изолиране на звука, който е извън "официалната" област на работа, описана от кардиоидната картинка в документацията. Затова хората тестват микрофоните, защото картинките не винаги отговарят на действителността.

Брошките са много добри за работа с отдалечени хора, които я не могат да се запишат чрез бум (примерно е в далечината и бумът ще се вижда в кадър), я са отдалечени един от друг на разстояние, което е повече от това, което shotgun микрофон според бюджета, би записал добре.

При тях проблемът е да се скрие брошката и предавателчето (ако е нужно да се крие).

Най-бюджетният вариант е да се запише звука като voice over след това. Изисква повечко тренировки и не винаги е перфектно, но пък не е нужно да се ползва много повече техника от обикновен вокален микрофон (който пак може да не е на обикновена цена, но могат да се намерят читави на добра цена). Записваш си видеото с какъв да е звук (който се чува) и после актьорите записват voice over, опитвайки се максимално добре да напаснат говора като във видеото.

Това смятам, че е най-евтиното. Аз бях учуден да разбера, че огромен процент (над 50%) от филмите днес имат диалози, записани отделно, синхронизирани с видеото (викат му дублиране или по хамерикански — ADR, където "A" е Automated и винаги съм се чудил какво му е автоматизираното).

Но както казаха по-горе — работата със звук не е проста и не случайно има хора, които си изкарват хляба с това.



Публикацията е редактирана (06-02-15 23:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: k7   
Дата:   07-02-15 00:46

Tascam DR-70D

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: rx   
Дата:   07-02-15 01:06

tzl почти няма глас в професионалното видео, който да не е дублиран. Най-малкото, в/у гласовете се прилага съвсем различна обработка от останалите тракове, а понеже вече почти всичко се дублира на няколко езика, е абсурд да се връщаме в ерата на "филма дето говори един човек" и отзаде да се чува притихнал оригиналния трак :) Още повече - доста от диалозите са съшити от множество тейкове, дори не от един и същи човек, но после обработени така, че все едно пича си говори съвсем флуентно ;) Магия е - като фотошоп, ама за звук. По стечение на обстоятелствата имам едно казано изречение във Въргалския филм Шменти Капели, и ми е много трудно без да се сетя точния момент, да позная къде точно покривам случайно липсващия тейк [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: chrisnoch   
Дата:   07-02-15 03:33

Nikolcho555,
Някои хора се опитват да те стреснат, ама ти не им се давай! [smilie3]
Професионалната работа със звук наистина изисква много знания, умения и техника, но ти нямаш претенции да работиш на такова ниво, така че можеш да започнеш с нещо по-скромно и постепенно да се усъвършенстваш. След като понатрупаш опит, ще можеш по-лесно да се ориенираш как и с какви стъпки да напредваш.
Правилно си разбрал, че звукорежисьорите в киното предпочитат да използват насочени микрофони, закачени на бумове. Брошки се използват тогава, когато по една или друга причина използването на насочени микрофони е невъзможно.
Ето какво ти предлагам. Открих в шкафа един насочен микрофон "Минолта" (тип малка "пушка"), който отдавна не ползвам, но е в много добро състояние. Мога да ти го изпратя като подарък, ще платиш само 2-3 лв. за доставката. Можеш да го включиш директно към фотоапарата, работи перфектно (тествах го днес на А57 и А77). Можеш да го закачиш на приспособен бум (професионалните са много скъпи) с помощта на удълижител за 4-5 лв. Микрофонът се захранва с "часовникарска батерия" (тип "копче") - имам една, ще я изпратя.
С този микрофон ще можеш да запишеш по-качествен звук директно във фотоапарата. Нещо по-важно - ще можеш да тестваш таботещо решение, да понаучиш това-онова и след това да прецениш какво още ти трябва. Пиши ми на Л.С., ако те интересува предложението.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: Nikolcho555   
Дата:   07-02-15 11:17

Естествено че ме интересува chrisnoch. И благодаря много. Както каза най-важното е че ще мога да пробвам реално какво ще се получи преди да дам доста пари за нещо подобно. Ще го пробвам свързан към апарата, към лаптоп, към някакъв диктофон, изобщо ще мога да експериментирам. :) Предложението ти е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Запис на качествен говор за видеоклип
Автор: PieroBG   
Дата:   07-02-15 20:44

Колегата chrisnoch по горе e предложил варианта с външния рекордер. Този Zoom H1 е на съвсем достъпна цена. Аз дори ще си поръчам H2 модела. Мислех преди време да използвам мини диск за рекордер. В случая това е най-доброто решение. Снимането на видео с фотоапарат не е за един човек, а за екип! Иначе вземи си една видеокамера и цялата драма ще отпадне. Звука не е шега работа.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »