Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   17-01-15 21:37

Plustek OpticFilm 8200i Ai Film Scanner

независимо този или друг скенер от производителя? може ли да сподели впечатления, и може би сканове?


Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: dekov   
Дата:   18-01-15 14:48

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=46954



Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   18-01-15 17:54

dekov [smilie24] благодаря [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   18-01-15 19:52

Преди време имах плюстек 7200, предшественик без ир чистене от прашинки.
Страхотен скенер, супер остър, реална резолюция..Ако сега имаш плосък, скана им ще ти се струва не на фокус сравнен с плюстека:)
Вземай без да се замисляш. Препоръчвам за него Vuescan за сканиране, Silverfast прегаря и прави скана прекалено контрастен и труден за работа после.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   18-01-15 20:19

Извинявам се, че се обаждам непопитан, но моделът 7200 въобще не предоставя реална резолюция. При обявени в спецификацията 7200 дпи, реалните са 2900...

http://filmscanner.info/PlustekOpticFilm7200.html


тук разбира се става даума за доста по-нов модел...

hose, парите са си твои, но вземи попрочети ревюта на плюстеци на http://filmscanner.info преди да направиш нещо, за което може да съжаляваш...



Публикацията е редактирана (18-01-15 20:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   18-01-15 20:58

доста съм чел на filmscanner.info писанията, и добре че не съм им обръщал внимание. според тях дори и скенери като Minolta Multi Pro и Nikon 9000ED горе долу стават [smile] и тяхната резолюция не отговаря на написаното..

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 21:15

сканове да видим...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   18-01-15 21:27

https://www.flickr.com/groups/plustek8200i/pool/



Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   18-01-15 21:30

е, добре че разбрахме че от филмсканер.инфо лъжат, че иначе щяхме да си умрем заблудени [smilie5] ...пък то не е кой знае колко трудно да се провери...един тест-таргет само [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   18-01-15 21:35

освен това сканирането не е само разрешаваща стпособност, има си съпътващи неща като динамика, софтуер, лекота и удобство на работа и т.н. и т.н....а пък от изображения по нета, дето не се знае през каква обработка са минали, да се съди за това даден скенер колко е добър...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   18-01-15 21:39

uri64 , аман от дървени философи! Ти колко пъти си ползвал Плюстек? И сега с какъв скенер си?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: batsali   
Дата:   18-01-15 21:40

pstoev, аз имах предвид лични директно от скенера по възможност в tif или png.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   18-01-15 21:46

batsali, трябва да преровя над 30 диска за да ги открия...евентуално утре..

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   18-01-15 21:47

аууу, "дървени философи" ей ся ш са засрамя, изплаша и ш са скрия! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   18-01-15 21:52

за модела за който говори Хосе, не знам, ама с моя скенер излизам насреща на всички предишни плюстеци, ако има такъв тест, който отчита всички фактори....говорим за 35 мм разбира се...а па тоя 7200 го отнасям от всякъде...въпреки че не за него е темата, но от там почна размяната на любезности...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: Murnau   
Дата:   18-01-15 21:53

650 лева??

ахахха

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   18-01-15 21:54

иначе дайте добре експониран филмов кадър и предоставям роу файл във формат неф.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: simbon4o   
Дата:   18-01-15 22:17

https://www.flickr.com/photos/simbon4o/16220895976/sizes/o/

Скан със сони некс 6 и микро никор 55 2.8, от плосък скенер толкова детайл не излиза, ако ще и скъпия епсън да е. За динамика... зависи от скенера и софта, но пак не е цвете. А като цена и усобство лично на мен ми е много по-удобно с дигиталния апарат. 36 кадъра ги сканирам за до 10мин с туткането и не се налага да се реже филма и подрежда в държачи.
ПС кадъра е сниман на супериа 200 с панколар 50 1.8 на 1.8. Проявката е в тукашно фото... не съм чистил боклуците понеже ми харесва с тях :). Като искам чисто си снимам с дигиталката.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   18-01-15 22:26

панколарът принципно е много приятен обектив [smilie24]
ама като цена - понеже човек не се ражда с дслр или безогледалка в едната ръка и макрообектив снимащ 1:1 в другата и с присобленията за подсветка в третата - може ли да видим колко струва сумарно цялото решение?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   19-01-15 00:13

uri64 - да, за това пуснах темата, мерси за инфото [smilie24]

и аз имам известни съмнения и притеснения, но си помислих че е възможно и като по-нова технология да са добри…

кадрите във фликър не могат да дадат информация за реалните качества на скенера

сканирането с ДСЛР е може би по-добро от плосък скенер, но в никакъв случай не може да стигне качеството на професионален филмов скенер

simbon4o - това е абсурдно далеч от качествен скан…



Публикацията е редактирана (19-01-15 00:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: simbon4o   
Дата:   19-01-15 00:33

uri64 - понеже филма е 36х24, а матрицата на некса 24х17 горе долу обектив снимащ 1:2 е идеален за целта, а това което аз ползвам за сканиране е един макро мях с приставка за филм фабричен от ГДР. Него го взех за 40лв от продавалника. Некс може да се купи и за 150лв като ще е за такива цели и първия некс става... никора е страхотен обектив и върви по 200-250лв. Общо в лошия случай идва да кажем 450лв всичко това. Хубаво е да има и светкавица за подсветка, но може да се импровизира и с по-силен фенер или друг силен източник под ръка. Като разбира се не е скенер, който не може да снима и снимки навън... многофункционално е у-вото. Сканирал съм също така и със панколара - не отстъпва много на никора и е по-евтин доста.

Ето още един скан по същия метод със същия "скенер". Филма е Fuji Pro160 и е сниман с обектив 16-45 пентакс.
https://www.flickr.com/photos/simbon4o/15063910244/sizes/o/


Пробвал съм с епсън V700 - при скан на лайка формат не може да се мери с дигиталния апарат. При среден формат е друго, макар че пак може да се направи приставка за дигиталния, но ще е по-сложно и не толкова удобно.

https://www.flickr.com/photos/simbon4o/15624353394/sizes/o/

Пак супериа 200 и пак като котката сканирана и снимана. Ако си поиграя малко повече мога и ъглите да докарам остри като центъра :).



Публикацията е редактирана (19-01-15 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   19-01-15 02:51

е, щом ти харесва такъв скан няма лошо....

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: simbon4o   
Дата:   19-01-15 06:55

Чисто без косми и прах мога да си го направя супер лесно, но детайла, който губя от софта за почистването на космите... никога не съм харесвал резултата от такива намеси.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: dekov   
Дата:   19-01-15 09:52

simbon4o,
проблема при сканиране не е само разделителната способност,
а и вярното цветопредаване, което с фотоапарата се постига изключително трудно заради маската, на втория кадър цветовете са далеч от реалните.При скенерите много е работено по софтуера и там нещата стават много по-лесно.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: turntablism   
Дата:   19-01-15 10:58

Dekov, зависи. Принципно си прав. Кажи ми какъв е смисъла от чувала с пари за скенер, от филма, от грижите да го запазиш чист, да получиш верните цветове едвам едвам (по евтин метод) след като едно щракане с дигитален апарат ти дава кадъра чист, с цветове лесни за издокарване до реалните, без толкова разходи и загуба на време? Демек има нещо друго заради, което снимащите на филм снимат на филм (днес, в тази епоха), и за ентусиастите, които го правят (които са повечето...) реалният цвят едва ли е цел.... лично мнение.

uri64, какво не ти харесва в скана на симбончо?


[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   19-01-15 11:19

Примерите на simbon4o са меко казано страхотни, дори аз се замислям да не сменя скенера с неговата технология! Особено ако се снима с 24 или повече мп ФФ Sony.
Хосе, скана с ДСЛР е по-близо до скан с барабанен скенер от всички други технологии.Не знам какви са ти очакванията от сканиране на лента, но ако примерите на simbon4o не ти харесват, скенер няма да си намериш[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   19-01-15 11:26

Какво да харесвам на космаляци и прах? Деков каза вече за цветовете.

Не отчитате и друго - ако човек така и така вече е инвестирал в цифрова камера има някакъв смисъл да дълбае в посока сканиране чрез преснимане въпреки че предимствата са мнооого спорни. Но има хора, които съзнателно си снимат предимно или само на филм по една или друга причина. За тях ще е все едно дали ще инвестират в купчина тракачаци или качествен филмов скенер.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   19-01-15 11:31

и най накрая - ако ще се взима недобър скенер, наистина по- добре е да се снима с дслр-и и/или безогледалки и да се сканира чрез преснимане

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   19-01-15 11:31

pstoev - ти сериозно ли????
може би само на барабан не съм сканирал, но това е МНОГО ДАЛЕЧ от барабанен скенер… то е МНОГО ДАЛЕЧ от който и да е ПРО скенер… направо не мога да повярвам какво говорите

simbon4o, turntablism - явно не сте работили с ПРО скенери… и може би достатъчно опит с лента по принцип

последното което ми идва на ум гледайки този скан е остротата в ъглите…
първо - има ужасен шум
второ - динамиката я няма
трето - цветовете са зле

детайла пък - който превъзнасяш - също е далеч от про скенер…

целия пост по-горе - че става и с "някакъв" фенер и тн… това е безмислено и тотално абсурдно - ако действително това е резултата - по-добре не снимай на лента ами направо с некс-а…

а доводите че системата ставала и за снимане освен за сканиране… [cool]

направо ме хвърлихте в джаза с тия с постове… [smilie10] [smilie10] [smilie10] явно вече хората тотално са забравили какво дава лентата и само прах, косми, драскотини, рамки и винетиране тип инстаграм са им в главите….

съветвам ви да си направите два прости експеримента -

1. Дайде същия кадър в фото да го сканират на лаб-а
2. Извадете снимка и сканирайте нея

ще се учудите на резултатите… макар че, за съжаление повечето лаб-ове днес вече не сканират добре - някога даваха прекрасно изображение, не знам точно причината да се случи това



Публикацията е редактирана (19-01-15 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   19-01-15 11:42

hose, След като си сканирал на всички видове скенери би трябвало да си наясно с потенциала на Плюстек...Не разбирам защо си пуснал темата, ти знаеш достатъчно[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   19-01-15 11:50

pstoev - пуснах темата защото не съм работил с плюстек и не знам на какво ниво е

иначе знам какво искам - coolscan

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   19-01-15 11:54

работил ли си никоня, и за кой модел говориш

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   19-01-15 11:59

да, не съм сигурен за точния модел

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   19-01-15 16:37

ако някой продава моля да ми пише… пуснал съм тема и в базар-а

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: D.S   
Дата:   19-01-15 23:06

Аз не бих се занимавал с тези Никони. Не са да кажеш по 100, 200 лв, а гаранция и подръжка никаква. Развалили ли се, само за саксия ще става [smilie25] Разбира се със всичко старо е така, но струва ли си риска ? Не вярвам тези Plusteki да са по - лоши от никоня

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: simbon4o   
Дата:   19-01-15 23:13

Само да кажа, че във Варна няма лаб, който да сканира по-добре от 10мп ДСЛР [smilie5] за други градове не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   19-01-15 23:53

това е така наистина, техниката остаря и гаранции няма, а парадокса е че откакто ги спряха от производство цените скочиха три пъти, и дори се продават скенери които не е ясно дали работят - ebay

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: batsali   
Дата:   19-01-15 23:56

За 35мм с HDR, много остър обектив, добър светлинен източник и шарпене може и да се докара доста добър резултат с такова преснимане. Какво правим обаче със среден и голям формат, където в един кадър може да има 50, 100, 200+ мегапиксела използваема информация? Аз само съм виждал барабанни сканове, но да се сравняват с тоя метод е смях голям.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   20-01-15 00:16

batsali - мисля че е обратно - големия формат по-ще го докараш от малкия - реално дори плоските скенери се справят не лошо с по-големите формати, но при 35…

точно гледах ревюто за Hasselblad Flextight X5 - много впечатляващо, 500Мб файл от 35мм! над 6000 реална резолюция


Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   20-01-15 01:12

Никонските скенери си се ремонтират нормално от оторизираните сервизи на Никон - Лондон, Дюселдорф и т.н. Има си куриери с офиси в UK и Германия, които превозват евтино.



Публикацията е редактирана (20-01-15 01:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: batsali   
Дата:   20-01-15 09:32

hose, ще го докараш на 20MP. За какво да "сканираш" огромен филм с DSLR, ако крайният резултат ще е сравнително дребна картинка. Може да го снимаш на части и после да съшиваш, но пък на всяко парче ще имаш дисторсия от обектива и става манджа с грозде. Преснимане с DSLR има смисъл за ЧБ позитиви и негативи и цветни позитиви, от които не се търси висока резолюция. Оранжевата маска на цветните негативи усложнява работата. За цветно като цяло също е необходим и светлинен източник с високо CRI. Изобщо тоя метод е прекалено пипкав и нискокачествен. Аз лично не съм успявал да постигна задоволителни за мене резултати, затова ще събирам парички още за скенер.

Пробвал съм и друго. Свалям обектива на камерата и я слагам под увеличителя [smile]



Публикацията е редактирана (20-01-15 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: D.S   
Дата:   20-01-15 11:15

Те сервизите може и да работят, но до кога, за кои модели и на какви цени ? Виж и Minolta - доста по-прилични цени или накрая един Plustek. И защо намесихте мегапикселите във филмова фотография не ми е ясно. Аз от скан с фото не съм видял нищо хубаво. Изглежда като дигитален файл, омазан във Фотошоп, но всеки с вкуса си [cool]



Публикацията е редактирана (20-01-15 11:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: batsali   
Дата:   20-01-15 11:32

Резолюция на филми и обективи се мери в lр/mm. Един line pair е 2 пиксела. От там сметки каквито искаш. Зависи при какъв контраст мериш, но да не влизаме в подробности. И да скановете от минилабове са гадни защото всеки кадър е минал през някакви автоматични настройки и всеки е с различен контраст и цветове дори от един филм. Предполагам, ако хората във фотото си разбират от машината и ги помолиш, ще ти изкарат по-добър резултат дори от минилаб скенер.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   20-01-15 13:59

Всички добри скенери на никон си се поддържат - 50лс 5000, 8000, 9000..Минолтите пък кой ще ги оправя ако им се случи нещо? И къде ще е сервиза на Плюстек-а и колко ще излезе извънгаранционния му ремонт?

Но всеки да си преценява. Тук във форума 2 мита няма да умрат никога - 1) колко е важно да си предпазиш челната леща на обектива с УВ филтър и 2) колко лесно, удобно, евтино и качествено е "сканиране"-то на филм с дслр или безогледалка...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: D.S   
Дата:   20-01-15 15:03

Да. И все пак тези Plusteki са по 400-600 лв нови. Никон за толкова ще е модел 2000 година [smile] От "новите" им и аз искам, но вървят от 1200$ нагоре в ebay

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   20-01-15 16:23

тук във форума един 50 лс се беше появил за 400 кинта...изчезна за няма и час :)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   20-01-15 21:05

"Изобщо тоя метод е прекалено пипкав и нискокачествен." - именно

"И защо намесихте мегапикселите във филмова фотография не ми е ясно." - защото към днешна дата няма друг начин да копираш, разпространяваш или каквото и да е - при всички случаи минаваш през дигитализация

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   20-01-15 21:21

D.S не си се подготвил:)
Plustek OpticFilm 120 започва от $2100
ибай


Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: batsali   
Дата:   21-01-15 10:06

hose, аз имах предвид и "сканирането" на 35мм филм по този начин.

А какъв е проблемът, че скенерът ще е от 2000-та година? Важно е какво излиза от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: uri64   
Дата:   21-01-15 11:11

Вчера в английския ибей се продаде един Никон Куулскан 9000 в пълна окомплектовка и видимо много добро състояние за 650 паунда....да си умре човек от яд :(

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: imitev   
Дата:   21-01-15 11:49

Жокери:

първи

втори

трети

Чак като барабанен не го докарват, но поне има оптика вътре, не като съвременните скенери - 12600 dpi, ама интерполирани, а вътре няма и 1200 оптични. Скапана лед подсветка и калпава механика - сканират на черти... Грозна картина.

От опит го казвам - работил съм дълги години с UMAX PowerLook II и Heidelberg LinoScan 2400XL. И двата вървяха с таблици за калибрация - както рефлективни (отразяващи), така и транзитивни (прозрачни).

Малките скенери са с гадно качество и неконтролируеми цветове. Личи си веднага като сравниш изображенията.

Гледам в ибея продават и барабанни скенери под 2000 долара - технологията им е недостижима за плоските скенери. Щом ви е кеф - купете си. Голяма заигравка е и се иска професионализъм за работа с тях.



Публикацията е редактирана (21-01-15 11:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   21-01-15 13:44

uri64 - това верно си е да умреш от яд…

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: StrikeBack   
Дата:   25-01-15 13:29

къде в София има Хаселблад скенер?!


Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: pstoev   
Дата:   25-01-15 13:48

Във фото Трейман, цените са на кадър и са красота [smile]
http://www.phototreyman.com/analog_photography.php



Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   25-01-15 21:36

там имат имакон, не хаселблад

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   29-01-15 00:32

никой ли не продава coolscan…

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: D.S   
Дата:   30-01-15 13:28


Има един Plustek за 150лв. в базара. Докато намериш Никона [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   30-01-15 17:36

за 150?!

миналата година някой ми предлагаше никон ама кой беше… ФФ дали пази всички бележки?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: imitev   
Дата:   30-01-15 23:59

Има еднин UMAX ASTRA в базара за 80 леа - не вярвам да е много по-скапана от въпросния плустек...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой работил ли е с Plustek
Автор: hose   
Дата:   31-01-15 00:57

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »