Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: i_v   
Дата:   20-01-15 11:25

Ако човек иска да снима с отворени бленди си трябва тяло с настройка на автофокуса(според мен, освен ако не е факир на ръчният фокус) иначе ти се налага да станеш близък приятел с хората от съответният сервиз.
1.Едно почистване на фокусният сензор и огледало, може да направи чудеса(а може и да не направи но е задължително за да има някаква консистентност на резултатите).
2.Трябва да се свикне с комбинацията тяло/обектив и техните особенности. Ако комбинацията тяло/обектив не дават повтарям резултатат(тоест процента гершки е голям) е добре да се префокусира след това пак фокусираш и тогава снимаш примерно( е ако обекта мърда понякога не е лесно). Освен това да се има предвид, че фокусната зона е доста по голяма от точката която свети във визьора. Виж кой фокусни точки са с по-добри сензори(по-чувствителни и от кроснат тип) , гледай да фокусираш с тях.
3. Няма ли magic lantern за 30д, там май има фина настройка на фокуса?
4.Ако има magic lantern и решиш да си тунваш светлосилните обективи, се зареди с търпение и се подготви за много проби/грешки. Процесът може да е по-изнервящ от самият проблем.
5.Имай предвид, че при различни светлинни условия и най-вече цветни температури грешката във фронт/бек фокус може да е различна.
6.Пробвай тялото с други обективи и обектива с други тела, при тенденциозна грешка при някой от тях, на сервиз.
Не съм канонист но съм щракал с двуцифрени канони (20,40,60), фокусните им системи дори и да не са перфектни(ако изобщо има такава) все пак и с 10д 20д ставаха снимки даже със светлосилни обективи ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 11:59

Според мен нямаш проблем с обектива или фотоапарата като цяло, комбинация от различни фактори е.
Първата снимка например е леко размазана, другите са добре по отношение трепването на ръката.
Няма микроаджъсмент този фотоапарат и затова може да имаш допустим дефокус, но това ще трябва да е еднакво на всички режими. Сервото е за движещи се обекти, няма как да искаш добри резултати с него при статични обекти, защото алгоритъма кара фокуса да ловува нон стоп.

Препоръки- снимай на АV, затваряй повече блендата, отработи си стабилното натискане на спусъка и държане на фотоапарата, използвай оне шот за статични обекти и си дигни малко шарпнеса по дефолт във фотоапарата,защото картинката на 30Д е по-мека на 0 шарпнес,спрямо някои от последващите модели, а ако ползваш ДПП после може да го направиш същото във софтуера. Снимай на РОУ или РОУ с джипег.Тествай и кажи какво става.



Публикацията е редактирана (20-01-15 12:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 12:10

Също така си поиграй с настройките на шумоподтискащите филтри в софтура ДПП, на тези модели са малко пресилени и омекотяват цялостната картинка, без да е необходимо чак такова шумоподтискане.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: lamerko   
Дата:   20-01-15 12:15

Може да е от голямата стъпка на фокусния двигател - на бленда 1.8 това би си било проблем. Гледам, че соата хора са доволни, но и доста не могат да докарат фокуса с конкретни бройки...

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: aldygreen   
Дата:   20-01-15 13:13

falcon написа:

> Сервото е за движещи се
> обекти, няма как да искаш добри
> резултати с него при статични
> обекти, защото алгоритъма кара
> фокуса да ловува нон стоп.

Ако снимам от ръка на минималното разстояние от 45см и бленда 1.8 с DOF от 4мм. Люлеенето на тялото е напълно възможно да е по-голямо от 4мм и бракът е готов. В случая обектът е статичен, но апаратът не е. В режим AI Servo апаратът успява да коригира фокуса. Опитът ще покаже кога този номер помага.
В другата тема съм показал една картинка по този метод и мога да кажа, че без затруднения и "дебнене" се постига много приличен резултат. При това на 18 Mpx.


Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 15:44

Чиста случайност. Ако говорим за една фокусна точка, тоест сервото не е комбинирано с автоматичен избор на друга точка, просто няма как да стане, защото ловуването е по ос- оптическата линия на групата лещи на обектива. Люлеенето не оказва никакво влияние на оне шот, защото там фокуса се заключва до пускане на шътъра и префокусиране. Ако от люлеенето си фокусирал с оне шот на грешно място, просто префокусираш на правилното и гледаш да не люлее, последното също пречи на фокуса на този режим. Изобщо да се разчита, че сервото може и да направи качедствен фокус на неподвижен по оптическата ос обект е умряла работа. Съвсем различно е, когато обекта се движи по направление на тази ос.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: imitev   
Дата:   20-01-15 17:19


Значи като се движи обекта към апарата - AI серво... А ако апарата се движи към обекта?

То с 50 1.8 ако не може да докараме фокус, с дългите светли ще е още по-трудно (там ДОФ е още по-малък)...

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 17:30

По тази ос ли е е едно и също, въпроса е, че трептенето на ръката дава значително по-голямо отклонение по вертикала. При всички случаи е по-добре да се изградят правилни навици на снимане, отколкото да се търси компенсиране със системи предназначени за съвсем различни ситуации.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: chrisnoch   
Дата:   20-01-15 17:36

imitev,
Движението е относително по принцип! Ще рече, че няма значение дали апаратът се движи към обекта, обратното, или и двете! Ако не чаткаш за какво говоря, учебникът по физика за 7-ми клас ще ти помогне.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: aldygreen   
Дата:   20-01-15 17:48

@falcon, Обясних горе-долу разбираемо, че AI servo помага при кандилкането на човешкото тялото с апарата. Как и накъде се кандилка, това е случаен процес. Факт е, че при всяко микропреместване, което аз мога и да не усетя, AI servo реагира с фокусиране. При пълна неподвижност, примерно на статив, AI servo не реагира.
Ако имаш апарат, имам предвид Canon, и по-светъл обектив, може и 50/1.8, просто пробвай, както направих и аз.
В случая важно е разфокусирането, а не движението.
[shtrak]

Горенаписаното се отнася за примера с предметно разстояние 45см, F/1.8 и APS-C сензор.



Публикацията е редактирана (20-01-15 18:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: imitev   
Дата:   20-01-15 18:25

,кристиноч - имаше лек сарказъм във въпроса ми... Чети целите теми - помага за изложението...

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 18:38

Ако става въпрос за сериозно кандилкане, тогава разбирам, да може да помогне. Въпросът е че снимане с такова кандилкане не е правилно. Но както и да е стана разбираема тезата и на двамата.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: aldygreen   
Дата:   20-01-15 19:07

Абе и аз си мислех, че "кандилкането" не е сериозно и не съм ползвал преди тази хватка, примерно при макро. Ама andrew_83 ме наведе на тази мисъл и видях хаира от това. При макро от ръка най-много ми пречи уж едва забележимото клатушкане напред-назад. Пробвах преди малко с EF-S 60/2.8 USM Macro и всичко е точно, дори при мащаб 1:1, f/2.8 и DOF 0.8mm.
[beer]



Публикацията е редактирана (20-01-15 22:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 19:14

Добре, аз никога не съм получавал тези резултати със серво, може би защото съм работил основно с качествени обективи и съм се стремял да не се клатушкам - при тях всичко е както е описано по книжките на Канона- оне шот си лови без проблем, сервото си кове движещите се обекти, на статичен обект не кове, а постоянно играе, същото и на статив, просто защото това си му е алгоритъма.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: aldygreen   
Дата:   20-01-15 20:10

falcon написа:

> Добре, аз никога не съм получавал
> тези резултати със серво, може би
> защото съм работил основно с
> качествени обективи

Щом и Canon EF-S 60/2.8 Macro USM не ти се вижда "качествен" обектив, май нямаме база за разговор.[smilie7]

Преди малко сложих апарата на статив, с Canon EF-S 60/2.8 Macro USM начело и установих, че от статив и с дистанционен спусък AI servo не играе постоянно, а заковава и чака, докато настъпи промяна. Толкоз от мен.
[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (20-01-15 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 20:45

За 17г работа с канони, таквиз чудесии не съм преживявал. Какво е тялото? Какво разбираш под стои и чака, не може да стои и чака, прочети за алгоритмите на предиктив фокуса. Тръгва, хваща, търси промяна, ако няма започва да ловува, ако има следва промяната и винаги фокуса в момента на натискане на шътъра докрай не е идеален, а е на такова радстояние от обекта, така че следвайки скоростта на изменение да хване и лага на шътъра, за да може в момента на действие на затвора да се постигне идеалния фокус.

Дори човек да мисли, че стои неподвижно, сервото винаги мърда леко на неподвижен обект.



Публикацията е редактирана (20-01-15 20:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: imitev   
Дата:   20-01-15 21:09

Да стои имда чака е друг режим, който не работи добре AiFocus...

Ако модела е по подвижен аз ползвам АИ серво, иначе използвам двойно фокусиране на УанШот... И пак има брак на отворените бленди. Щом са ми важни снимките на хлапетата - затварям блендата...

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 21:20

Да AI focus не е сигурен, забавя също, щото камерата мисли дали да определи обекта като неподвижен или подвижен. Най-добре си е с другите два режима, там всичко е определено и камерата знае какво да прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: h_bio   
Дата:   20-01-15 21:41

Баси и драмите! Пичове на вас ви трябва китовия 18-55. Няма да имате брак.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: falcon   
Дата:   20-01-15 21:46

Пробвай с 300 на 2.8 или 200 на 1.8 и ще разбереш какво е да няма брак[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: imitev   
Дата:   20-01-15 23:16


Там е друго положението - мърдането е много по-малко отнесено към предметното разстояние.

Отделно 50 1.8 си има проблеми с фокуса при ниско осветление и обекти с нисък контраст. Затова аз си взех навремето 50 1.4.

Но не е болка за умиране - за тези пари даже има автофокус [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: h_bio   
Дата:   21-01-15 22:09

Стана дума за почистване на АФ сензор по-горе. Да използвам тази тема за да попитам някой може ли да сподели опит за сервизи и цени за почистване н визьор, въпросните АФ ензори, и т.н. на телата? С прироитет за района на Бургас.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: aldygreen   
Дата:   12-02-15 00:23

> Ако снимам от ръка на минималното
> разстояние от 45см и бленда 1.8 с DOF
> от 4мм. Люлеенето на тялото е
> напълно възможно да е по-голямо от
> 4мм и бракът е готов.

Днес се разрових в едни теми за DOF калкулатори и се оказва, че повечето лъжат доста. За горния пример DOF се оказва, че е само 1.5мм, при същото разстояние и бленда 1.4 DOF става 1.2мм, при бленда 1.2 вече е точно 1мм и е доста под 4мм. Люлеенето на тялото е напълно възможно да е по-голямо от 1.5мм и бракът е готов.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: h_bio   
Дата:   12-02-15 06:56

Кой снима портрет с 50mm обектив на APS-C сензор от 45см? Подбирайте по-подходящи примери.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране Canon 30D + 50mm 1.8 II
Автор: aldygreen   
Дата:   12-02-15 12:06

Тук не става въпрос за портрети, а за фокус и автофокус. При разстояние 1 метър DOF е около 5мм. за бленда 1.8 (4мм. за бленда 1.2) и за доста хора вероятно също е проблематичен.
Кой разбрал, разбрал. На другите все техниката ще им пречи. [cool]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »