Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 33 години без Варлам Шаламов
Автор: J0R0   
Дата:   17-01-15 21:48

Точно на днешната дата преди 33 години в едно московско сиропиталище умира Варлам Шаламов.
Изключителен руски поет, писател и публицист.
Русия не е само зелени човечета, калашници, олигарси и газ и Варлам Шаламов е едно от най-ярките доказателства за това.

Ако се намират по нашите земи четящи хора, които случайно са пропуснали - могат да наваксат пропуснатото.
А другите да си спомним

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: тьма   
Дата:   17-01-15 22:22

Луна качает море.
Прилив. Отлив...
Качает наше горе
На лодке рифм.

Я рифмами обманут
И потому спасен,
Качаются лиманы,
И душен сон.



Опоздав на десять сорок,
Хоть спешил я что есть сил,
Я улегся на пригорок
И тихонько загрустил.

Это жизнь моя куда-то
Унеслась, как белый дым,
Белый дым в лучах заката
Над подлеском золотым.

Догоняя где-то лето,
Затихает стук колёс.
Никакого нет секрета
У горячих, горьких слёз...



Публикацията е редактирана (17-01-15 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-01-15 23:16

Бог был еще ребенком, и украдкой
От взрослых Он выдумывал тайгу:
Он рисовал ее в своей тетрадке,
Чертил пером деревья на снегу,

Он в разные цвета раскрашивал туманы,
Весь мир был полон ясной чистоты,
Он знать не знал, что есть другие страны,
Где этих красок может не хватить.

Он так немного вылепил предметов:
Три дерева, скалу и несколько пичуг.
Река и горные непрочные рассветы –
Изделье тех же неумелых рук.

Уже не здесь, уже как мастер взрослый,
Он листья вырезал, Он камни обтесал,
Он виноградные везде развесил гроздья,
И лучших птиц Он поселил в леса.

И, надоевшее таежное творенье
Небрежно снегом закидав,
Ушел варить лимонное варенье
В приморских расписных садах.

Он был жесток, как все жестоки дети:
Нам жить велел на этом детском свете.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: тьма   
Дата:   17-01-15 23:24

[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   17-01-15 23:52

Наистина бях забравил - благодаря. И шапки долу!

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: caspin   
Дата:   18-01-15 11:05

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: BlueScorpion   
Дата:   18-01-15 11:26

Чакай да позная... противник на съветската власт, нали?
Напоследък тук се появяват доста "правилни" теми, които да ни дават насоки за "правилно" мислене...

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: h_bio   
Дата:   18-01-15 11:34

Ти от позиция на привърженик на съветската власт ли го казваш?

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: golded   
Дата:   18-01-15 12:15

Изпълзяват от мрака гадините!


Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: тьма   
Дата:   18-01-15 12:31

Да, противник, като Солженицин лежал по лагерите, но пък изумителен творец.

Отдавна престанах да търся общото между личност и талант - не мога да си изкривя душата и да не кажа, например, че Хитлер е един много добър акварелист и архитект.


Но, че Жоро има афинитет към този тип руски творци, това си е неоспорим факт [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: BlueScorpion   
Дата:   18-01-15 13:04

Е, това вече е нещо друго.[cool]
Щом са му любими на админа, ще четем, какво ще правим. Ще се образоваме в правилната посока, за да станем и ний умни и красиви [thankyou]
Чакаме с интерес другите интересни теми [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: J0R0   
Дата:   18-01-15 17:36

Това е много интересен начин на мислене и аз благодаря на BlueScorpion за поста.
Варлам Шаламов е противник на съветската власт, да.
Това значи ли че съветофилите не трябва да го четат?
И защо да не го четат?
Напъвам се да се сетя за някой велик писател, който да е поклонник на съветската или на която и да е власт и не мога да се сетя.
Но хайде, нека да има равновесие, поздравявам всички американомразци с една изключително антиамериканска песен
U2, bullet in blue sky
По спомен текста - куршуми прострелват небето, не смееш да се покажеш, навън е Америка...
И хайде от мен да мине, още една върло антиамериканска, гавра с президента на САЩ
Bob Dylan, Man Of Peace
Ето на, радуй се народе!
Чети най-вече Курт Вонегът, Чарлс Буковски (само името му е подвеждащо), Стайнбек, Кен Киси, Джак Керуак, Робърт Пърсиг, Джозеф Хелър... всичките до един са изявени критици на Америка и на западното лицемерно общество.
И стой по-далеч от Шаламов, да не те прихване някоя антисъветска зараза.
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   18-01-15 18:45

Какво значение има на коя власт е противник или напротив? Чели ли сте го? (Дори беглите примери по-горе: прочетохте ли, или ги подминахте като досадна мерена реч и твърде много букви за един чукча?) Забелязвате ли талант? По-важно - забелязвате ли СМИСЪЛ? Нещо не ви ли бъзва при прочита?..

И, тьма - общото между личност и талант е малко еднопосочна корелация: можеш да си личност без талант, но ми е трудно да се сетя за талант, който не е Личност. И тогава, без оглед на убежденията, силната личност-талант заслужава респект.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: chukov   
Дата:   18-01-15 20:03

Солженицин беше написал в книгата си "Архипелаг Гулаг", че ако искате да разберете истинските зверства в лагерите трябва да прочетете Варлам Шаламов

Имам неговите "Колимски разкази" - наистина са покъртителни

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: chukov   
Дата:   18-01-15 20:10

BlueScorpion написа:

> Чакай да позная... противник на
> съветската власт, нали?
> Напоследък тук се появяват доста
> "правилни" теми, които да ни дават
> насоки за "правилно" мислене...

Тук случаят не е такъв. Шаламов е лежал в Колима по Сталиново време

Почти няма нормално мислещ руснак, който да не осъзнава от какъв огромен мащаб е престъпник Сталин. Човекоубиец, мизантроп по отношение на собствения си народ.


Какво значи противник на съветската власт?
Аз мога ли да бъда противник на българската власт?
На коя власт?
На Стамболов?
На Живков?

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: ilia_dm   
Дата:   18-01-15 20:12

Преди години ги четох,невероятен характер...

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: J0R0   
Дата:   18-01-15 21:18

Постът на Синия Скорпион ме хвърли в размишления.
За което му благодаря. Аз обичам да мисля.
Погледнати от такъв ъгъл нещата ме накараха да си задавам въпроси, които досега не си бях задавал, и да им търся отговорите.

От поста разбирам че Шаламов е "неправилния" писател, защото е антисъветски настроен.
Преди време Тъма беше казала нещо подобно за Солженицин, че лъже за Гулаг, преувеличава или нещо подобно беше.
Тук пак в този форум съм чел много лоши неща за Политковская и Литвиненко, че били купени от Запада, предатели и т.н.

Мисля си по тоя повод следното - защо русофилите толкова мразят руските писатели, които "бичуват недъзите на руското общество", ако мога да си послужа с това соц клише?
Защо наистина?
Обратното например го няма - досега за дългия ми живот не съм чул някой дето да е проевропейски или проамерикански настроен, да се изкаже по подобен начин за Стайнбек, Хелър, Сароян или който и да е американски писател, "бичуващ недъзите на западното общество".
Някой "седераст" примерно да каже, абе тоя Джозеф Хелър много ги преувеличава нещата в "Параграф 22", измисля си неговата мама нечистоплътна, платили са му от КГБ да ги пише такива...

И друго си мисля, защо руските писатели критикуващи режима все завършват зле, за разлика от западните си колеги.
Вероятно има някакви изключения, но тенденцията е безспорна - почти няма титан на руската литература, който да не е репресиран. И почти няма титан на западната литература, който да е репресиран.
Що така?
Моля наистина за сериозни отговори придружени с аргументи, а не за махленско заяждане.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: h_bio   
Дата:   18-01-15 21:25

Ако сериозно искаш отговор ще се наложи да изчакаш консултация и получаването на инструкцията с адекватните опорни точки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: тьма   
Дата:   18-01-15 21:28

Хах, голямата славянска душа - може ли да я разбереш [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: sauron69   
Дата:   18-01-15 22:14

Имам "Колимските разкази" на Шаламов, наистина са ней-тежкото нещо, което съм чел по темата, звучат доста по ужасяващо и от Солженицин и друтите неща писани за лагерите. Наистина заслужават да се прочетат.

П.С. Нещата обаче не са толкова прости и еднозначни както си мислят някои, затова по-добре да не се сравняват Шаламов и Солженицин с Литвиненко и Политковская това са съвсем различно ниво хора.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   18-01-15 22:16

Жоро, имаше много прост отговор едно време - с култовия стар виц (нищо, че ви е омръзнал, вицовете бяха гениален жанр за разпространение на свободно слово в почти SMS обем през реални, не виртуални, социални мрежи):

80-те, но преди Перстройката. Руснак и американец спорят за гражданските права и свободи. Американецът казва:

"Аз мога когато си искам да застана пред Белия Дом и да крещя 'Рейгън е идиот' - и нищо няма да ми се случи."

"Точно същата свобода имаме", невъзмутимо казва руснака - "и аз мога да застана на Червения Площад и да крещя 'Рейгън е идиот'"...

= = = = =

А иначе не е като някои леви и дори умерени западни творци да не са били попритискани и дори преследвани, особено когато си бил твърде малък или нероден (а аз- твърде малък). Източниците ти на истините за западната демокрация да спомеават случайно 4-те букви H.U.A.C.? При тази Комисия, при МкКарти и Хувър, и при масовата истерия по 'Втората Червена Заплаха' (прочети малко американска история от оригинални източници) - доста хора са пострадали без причина, някои - зле.

Но да не ходим толкова назад: в този век Дикси Чикс (не са титани на литературата, но все пак - платинени албуми, Грами-та: признати творци) бяха сринати, изтрити от музикалната индустрия, забранени по радиостанциите - морално и психически унищожени (да не броим материалните загуби) - защото казали, че се срамуват от президента си! И това (МНОГО ВАЖНО!) не става със съдебно решние или държавна заповед, а със 'спонтанната реакция' на 'патриотични' ръководители на медии и музикални къщи и също толкова патриотични собственици на ТВ и радиостанции. Точно както в тоталитарни времена 'колективът' и 'народът' изобличаваха с негодувание 'лошите' си другари...
= = = =

Иначе горният виц си важи, няма сравнение между истинския тотаитаризъм и (макар сакатата и фалшива) демокрация. При наличие на избор без да се замислям избирам лоша демокрация пред добра диктатура.

Както и направих преди 25 години. Но бях малко наивен, наистина си мислех, че има 'свободен свят'- а с годините се убедих колко малко са разликите от това, дето помня от соца. Лицемерни политици, полицейска държава, "винаги верни на Партията" (!) - видях го с очите си и го изпитах, пълно е и на Запад.

Някъде 2003 - 2004, в разгара на 'патриотичния' подем след 9/11, научих от първа ръка следното: При мой американски колега (много интелигентен и уважаван порфесионалист, с демократски убеждения - не 'демократични', а партийно-демократски, за разлика от републикански) - чукат на вратата на дома му двама мъже в костюми и с изкуствено любезни гримаси. Държат да 'разговарят приятелски' с него и става ясно, че не може да им откаже - представляват някаква Национална Служба... Казват му:
"Научаваме за Вас, че не сте се изказвали добре за Президента Буш. Това не е никак добре, не е патриотично. (Той ми е казвал, че пред цялата фирма го е наричал дебил, че не става за лидер и че ще закопае страната - но не се боял, нали са демокрация?..)
"Знаете ли, господин Хххх, че това може да се отрази недобре на професионалната ви кариера? Не само може да загубите шанс за промоция, но и работата да си загубите."(Фирмата не е държавна! Но те са уверени, че могат да причинят това)
"А и по-лоши неща могат да се случат на Вас и на семейството Ви. Стават нещастни случаи и не можем да гарантираме, че патриотична Америка винаги би ви предпазила от тях."

Човекът е достатъчно интелигентен да не почне да спори с тях за правата и свободите си, само си мълчал.

"Виждаме, че сте склонен да размислите и се надяваме да сте благоразумен за в бъдеще. BTW - ето ви един телефон: ако забележите някой друг да се изказва непатриотично, ще сме благодарни да ни обадите."
= = = =

Последното е върха на сладоледа: вербуване на доносник. 100% Гестапо, НКВД, КГБ, ДС... В модерна, демократична (?) Америка! Шокиран, почти не вярвах на ушите си - но вече бях дочул и преживял едно-друго, та всичко се намести в картината. НЯМА такова нещо като истински Свободен Свят. Но пак казвам: избрал съм (и държа на) по-малкото зло.
= = = = = =

На лични и някой ден - на бири - имам и по-интересни историйки : )
[beer]



Публикацията е редактирана (18-01-15 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: тьма   
Дата:   18-01-15 22:31

sauron69 , много си прав, няма никаква допирателна между Шаламов и останалите като творци.


Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: J0R0   
Дата:   18-01-15 22:37

Нямаго, знам естествено за ерата на макартизма. И за Пазолини знам.
Затова казах че има изключения.
Които обаче не обръщат тенденцията.
Иначе си прав.
Пък САЩ специално не са ми най-добрия пример за свободен свят.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: Петрос   
Дата:   20-01-15 01:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: stoyanivanov   
Дата:   20-01-15 13:55

Като се замисля... ами то и Пушкин е "неправилен", гнидата му про-западна (сега е по-модерно да се казва "еврогейска"). Лермонтов тоже. Достоевски в един период от творчеството. Щях да забравя Толстой с неговата "анти-православна" идеология към края на живота.
От друга страна и Бердяев е неправилен. Вярно, той е върл руски патриот и привърженик на православието, обаче е писал антисъветски клевети срещу великите другари болшевики.
За Зошченко или Булгаков няма какво да говорим. Нито за Есенин и Ахматова. Дори Маяковски понамирисва, но на него ще му простим, защото в крайна сметка е застанал на единствено правилната съветска позиция. [smilie18]

*** Някои хора, преди да лепят етикети и да си правят "конспиративни изводи", да бяха послушали Дядо Вазов - "чети а, бе"! То сляпото окато прави...
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: geokar   
Дата:   21-01-15 10:19

* * *
Меня застрелят на границе,
Границе совести моей,
И кровь моя зальет страницы,
Что так тревожили друзей.

Когда теряется дорога
Среди щетинящихся гор,
Друзья прощают слишком много,
Выносят мягкий приговор.

Но есть посты сторожевые
На службе собственной мечты,
Они следят сквозь вековые
Ущербы, боли и тщеты.

Когда в смятенье малодушном
Я к страшной зоне подойду,
Они прицелятся послушно,
Пока у них я на виду.

Когда войду в такую зону
Уж не моей - чужой страны,
Они поступят по закону,
Закону нашей стороны.

И чтоб короче были муки,
Чтоб умереть наверняка,
Я отдан в собственные руки,
Как в руки лучшего стрелка.


(Благодаря за темата! [smilie24])

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: J0R0   
Дата:   21-01-15 11:39

Изключително предателско племе са това руснаците.
Ние тук в България за целия комунистически период само един предател писател си имахме - Георги Марков. И навреме го ликвидирахме.
А при руснаците - всеки втори писател - предател!
Като почнеш от Платонов и Пастернак, минеш през Булгаков, Зощенко, Шаламов и Солженицин, та свършиш до наши дни с Литвиненко, Политковская, Игор Бунич...
Уж ги ликвидират, уж ги трепят и пак нови и нови се завъждат.
Ей го сега и Виктор Суворов:
— Мама у меня русская, отец — украинец. У моей жены Татьяны та же самая ситуация. Это никогда не было проблемой. У нас даже вопроса никогда такого не было — русский ты или украинец? Какая разница? Но сейчас я хочу сказать, что я украинец, моя жена украинка, мои дети украинцы, я даже хочу, чтобы мои британские соседи тоже были украинцами. И если бы даже я был чистым русским, то сегодня я бы тоже стал украинцем вместе со своими котами.

(я тъма да го преведе)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   21-01-15 12:17

@JORO - вярно, и още много имена има. Не е чудно: хора с достоинство и съвест винаги (и навсякъде!) са се оказвали в несъгласие с властите на деня и мястото. Не само писатели, дори не само творци (има художници, музиканти) - а също лекари, учени, бизнесмени: всички с малко повече интелект И съзнание за обществената си роля и отговорност.

Само, моля те, не слагай Литвиненко сред големите руски писатели! Не толкова защото не е писател (не е, наистина), а защото е съвсем, съвсем друг случай. Не е тук мястото да го бистрим но, повярвай ми - цапа имената на останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: Петрос   
Дата:   21-01-15 15:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: J0R0   
Дата:   21-01-15 17:11

Мммм Да!
Когато се изнася секретна информация КЪМ Русия, тогава хората се наричат герои.
Когато се изнася секретна информация ОТ Русия, тогава естествено са предатели.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: mike74   
Дата:   21-01-15 17:51

Ахаааа, сега разбрах те затова Сноудън и Асанж ги наричат национални герои в Щатите [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   21-01-15 18:10

Не коментирам за Суворов. За Литвиненко НИКОЙ НЕ ЗНАЕ дали е предател! (Само за уражнение на тези с мозъци: може пък да е твърде верен и предан чекист? И това НИКОЙ НЕ ЗНАЕ - само го допуснете като хипотетична възможност, за да се уверите, че мислите - а не повтаряте каквото ви хранят медиите). Само казах - и много държа - НЕ Е литературен титан за сравнение с други споменати.

@JORO : Твърде плоско мацаш с тези черно-бели четки, другаде си бивал по-задълбочен?

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: chukov   
Дата:   21-01-15 20:53

Суворов не може да бъде наречен предател откъдето и да го погледнете
Чел съм всички книги нийде предателство не виждам

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   21-01-15 21:05

^ А защо очакваш в книгите му да пише дали е предател или напротив? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: stoyanivanov   
Дата:   22-01-15 00:51

Момчета, не, че нещо... но повечето от вас, определящи кой е предател и кой не е, не знаят руски. Т.е. мислят си, че го знаят, ама тцъ! И такова... не са чели въпросните "предатели" в оригинал. Впрочем те и Толстой, Достоевски, Пушкин, Чехов, Лермонтов, Есенин, Бердяев и т.н. не са чели в оригинал, понеже им иде малко затруднително. Мозъкът им е изпържен в соевия сос на антируската болшевишка пропаганда.
Драги мои фото-приятели, аз съм яростен русофил. Това е велик народ с невероятни мислители и герои. Влюбен съм в Русия и в отчаяната красота на руската култура, в потреса на изкуплението, та даже и в имперския размах на агресия, вечно оправдавана с "обаче те май започнаха първи".
Много още мога да пиша, но за мнимите русофили едно трябва да кажа: Вие, драги мои, мразите хората така, както в ЧК, НКВД и КГБ ги мразят. Вие не сте русофили, вие сте кръволоко-болшевико-фили. И вашата неграмотност, агресия и простотия ви издават.



Публикацията е редактирана (22-01-15 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: stoyanivanov   
Дата:   22-01-15 01:07

Прочее, няма по-голямо престъпление към Русь от това да превърнеш "мать городов русских" и 80% от Украйна в смъртен враг. Такава дивотия може да направи само късо кагебейско джудже!



Публикацията е редактирана (22-01-15 01:08)

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   22-01-15 01:20

Не знам кой си, не разбрах към кого се обръщаш, не стана и много ясно за какво се бориш [smilie11] Звучиш като да мразиш КГБ, пък разполагаш с подозрително подробни данни кой колко руски знае?.. И какво обича и мрази... [smilie8]

Но щом си русофил - браво! [cool]

(И аз съм. Русофил. Но не бих си позволил тона и езика ти към непознати хора.[smilie23])



Публикацията е редактирана (22-01-15 01:22)

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: тьма   
Дата:   22-01-15 07:15

stoyanivanov [smilie24]


а към господин Величков - крайността в мисленето и липсата на емпатиия винаги водят до незрялост и грешки в изводите [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: Петрос   
Дата:   22-01-15 19:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nikonfan359   
Дата:   23-01-15 19:04

Велик!

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   23-01-15 19:35

> Отдавна ми е втръснало на деленето на нас - българите на русофили и русофоби!

Да беше само на тези две групи - нямаше да е лошо. Но, типично за нашенеца (и както се видя в няколко предни поста) дори русофилите не са хомогенно множество. Някои са по-русофили от други русофили. (Или поне така си вярват, а пък са неистово убедени, че другите русофили са едно Нищо)... И в крайна сметка всеки сам за себе си - всичко разбира и знае, има най-правилна позиция и всички други са безхаберни нищожества. И не е патент на русофилите - произволен сегмент (вземи ако щеш русофобите, ако щеш - филателистите) се дели вътрешно на по-малки и така до отделни противопоставени индивиди. Безгрешни, разбира се (в собствените си очи, пълни с греди и букови трупи)...

Нирвана!
[beer]



Публикацията е редактирана (23-01-15 20:16)

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: J0R0   
Дата:   23-01-15 21:42

Извинете, ама тия глупости с русофили и русофоби издават някакъв дефект в мисленето.

ОЧЕВИДНО е, че няма по-голям русофоб от грузинеца Джугашвили-Сталин.
Избил е милиони невинни руснаци по лагерите между 1924-1953 г.
Никой не може да го стигне по русофобия.

Обаче днес тия дето се кланят на русофоба и убиеца Сталин се наричат русофили.
Основали си движение "Русофили".
Ето един голям русофил:

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10931440_10153001132719836_627192724...


Тоя "русофил" мога да се хвана на бас че нито знае руски, нито през живота си е прочел една книга от руски автор.

Аз съм изчел почти цялата руска класическа и съвременна литература.
Най-малкото защото съм филолог и съм я изучавал и държал изпити.
Обичам руската литература, руското кино, театър, живопис, фотография...

И някой да ми казва на мен че съм русофоб, а ей тоя отгоре е русофил - който си го помисля подобно нещо трябва моментално да изтича при психиатър. Спешно. Немедленно, както се казва на разбираем за него език.

Понятно?

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: victory13   
Дата:   23-01-15 21:52

Жоро [smilie24] ... Евала за темата [cool]

аз лично гледам да се дозирам, и редовно си поливам емпатията [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: Петрос   
Дата:   23-01-15 21:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: Петрос   
Дата:   23-01-15 22:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: J0R0   
Дата:   23-01-15 22:54

И Висоцки го недолюбват другарите.
И той е от "неправилните".
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

В Петербурге концерт памяти Высоцкого отменен по политическим мотивам.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: Петрос   
Дата:   24-01-15 01:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   24-01-15 03:40

Никой не е забранявал Висоцки - само (живия и здрав) Михаил Новицкий и текущия му хит за Путин. Толкова е жалко и не за вярване, че чак си помислих (с извинение) да не е конспирация някаква на самата власт. Напр. тоя Новицкий (да ме извинят феновете му, само за упражнението спрягам хипотезата) да е избран от властта като 'беззъб' (безопасен) критик и да му вдигат рейтинга с такива забрани(чки), та хората да слушат него, а не други - по-опасни...

В Русия всичко е възможно, като нищо може да си е най-дебелашка полицейщина, но от друга страна в държава, управлявана от КГБ, нищо не е точно така, както изглежда...[smilie8] (То в коя ли друга държава е различно, ама...)

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: тьма   
Дата:   24-01-15 09:30

За всички, които обичат Русия за онова, което заслужава да бъде обичано и не оправдават политиката й в определени моменти, както си е нормално - политиката и историята, културата на един народ - почти винаги са от двете страни на везната [cool]

за обичащите онази - обикновената, истинската Русия

Аз я обичам точно нея[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: Петрос   
Дата:   24-01-15 16:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   24-01-15 18:05

Точно това писах (Буквално: "В коя ли друга държава е различно?..") Не само двете споменати - ВСЯКА държава се управлява от такива и така. А толкова искам да вярвам в щъркелите и в Дядо Коледа! [smitten]

А тая Русия дето @тьма посочва - и аз я обичам. Много. Но не стига - така почва да изглежда малко 'безопасничко', безпроблемничко, красивичко... За един народ от край време разкъсван от дълбоки противоречия, търпял (и продължаващ да търпи) неописуеми страдания - тая (иначе вярна и много красива) страна на руския живот и душевност не казва всичко. И ако се вглъбим само в нея, няма да сме честни.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: Петрос   
Дата:   24-01-15 18:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: J0R0   
Дата:   24-01-15 23:23

Андрей Звягинцев и той е от "неправилните"

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: nyamago   
Дата:   24-01-15 23:48

А дали не е от 'безопасните'? Дето им се позволява (или дори заплаща?) да критикуват (беззъбо), та народа да се радва ('какъв пич - хубаво им го каза на гадовете!'), но да не отива по-далеч от някоя друга приказка на чашка. И да не чете / слуша / гледа други източници, чиито автори нямат това щастие, а катастрофират, застрелват ги във входа на блока им, или ги хващат в някой неизмислен и голям грях, за който ги заключват задълго...

На Звягинцев какво му се е случило (засега)? В Русия - освен сдържани и, както ми се струва - режисирани - аплодисменти тук на Запад?

Отговори на това съобщение
 Re: 33 години без Варлам Шаламов
Автор: Петрос   
Дата:   25-01-15 00:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »