Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: DX   
Дата:   08-01-15 00:52

На кратко искам "универсален" RAW конвертор, който да ползвам за двети ми камери - Nikon и Fuji. Fuji-то е X-A1, т.е. не е с X-Trans сензор, като повечето по-скъпи модели. Ползвах Capture One, ама му изтече безплатния период и реших да попитам, преди да задълбавам и ограничавам работата с него. Пoлзвал съм и Capture NX2 и бях доволен от резултатите, не съм кой знае колко претенциозен де, но след като взех нов лаптоп по необясними за мен причини реших да опитам нещо друго...
От няколко дни във фейса ми излиза реклама на DxO Optics Pro 10, но не разбрах безплатен ли е този конвертор, заслужава ли си, дали ще ми върши работа и за двете камери и т.н. Гледам колеги с безогледалки го ползват и не се оплакват [smilie11]

Приемам и други предложения, като в основата на всичко е да ми върши работа и за двете камери. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: Emoxide   
Дата:   08-01-15 01:16

DxO Optics Pro 10, за мен лично е чудесен конвертор, но Photoshop Lightroom е способен на по-добър краен резултат.
Някои пък предпочитат неангажиращите неутрални възможности, за конвертиране без никакви корекции на Photo Ninja (обърни се към Ivan_A за инфо, относно този конвертор)

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: DX   
Дата:   08-01-15 01:21

DxO безплатен ли е или безплатен обяд няма? Лайтрум не ползвам, не ми се иска само заради конвертора да инсталирам нова обемиста програма за обработка. Ама съвесем без корекции пък не си е работа, то така не е ли по-добре да се снима в джипег?

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: Emoxide   
Дата:   08-01-15 01:25

Lightroom e само конвертор и нищо повече. Заема ти на диска под 1GB
Ако искаш нещо леко - Photo Ninja !
DxO е с платен лиценз. Ако ще ползваш софтуера с комерсиална цел и може да подлежиш на проверка - трябва и да си го купиш. Ако си е само за теб и лични нужди, дръпни си го от някой торент тракер, кракнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: DX   
Дата:   08-01-15 01:37

DxO сравнено с CaptureOne как е? Иначе не подлежа на проверка, хоум юзер съм ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: Emoxide   
Дата:   08-01-15 01:42

идея си нямам, никога не съм пробвал Capture One

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: victory13   
Дата:   08-01-15 01:50

Здравей колега,

Ползвам всички споменати без DxO.
Подреждам ги така: Capture One, Photo Ninja, Lightroom.
Photo Ninja-та работи много добре с файловете на Fuji, особено от х серията. Но Capture One ми е фаворит за обработка до дигитално копие.
Lightroom-а го имам само и единствено заради много удобното Print меню, за печат директно от RAW файлове.
Не съм ползвал DxO, поради което съвета ми е за Capture One 8.
Всички обсъждани са платени.

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: DX   
Дата:   08-01-15 02:04

Благодаря за подробните разяснения и мнения, колеги. Утрото е по-мъдро от вечерта, за това мисля да лягам, а утре ще видя и другите хора какво ще кажат и какво ще ми роди главата. Лека нощ https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/540.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: Pavlov   
Дата:   08-01-15 07:49

Много пъти се е разисквала тази тема, и изводът е - най-добра е тази програма, която познаваш най-добре, и с която си свикнал [smile] .
Тук се раздават промо кодове за DxO Optics Pro 8, с които можеш да си я ползваш безплатно. Пробвах я, но съм свикнал с Lightroom, и нещо не ми допадна. Опитай, ако искаш, важи до края на януари.


Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: kireto_a   
Дата:   08-01-15 09:19

@Emoxide в лиценза за dxo 10 никъде не пише, че е безплатен за "лични" нужди. Ако го ползва кракнат за лични нужди си е също толкова кражба, колкото и да не си платиш сиренето в магазина. Аз съм "хоум юзер" на сиренето, не го слагам в салата и после да я продавам, но си плащам. Същото е и със софтуера.

Също така нарушавате правилата на форума.

Пробвай безплатните кодове за dxo 8 от тяхната промоция. Надали ще има кой знае каква разлика с 10-та. Това вече си е напълно легално. Само трябва да провериш дали тази версия може да отваря роу файловете от твойте камери.

Има и безплатни програми, като rawtherrapy но не бих съветвал, защото после много трудно се ходи към друга програма, а това се пише от ентусиасти и много скоро може да им мине ентусиазма.


Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: mihajlov2   
Дата:   08-01-15 10:10

Не мога да твърдя със сигурност, но ми се струва, че DXO не "разпознава" РОУ файловете от Фуджи Х камерите /веднъж пробвах да отворя примерен РОУ файл от Фуджи Х от фотосайт с пробна версия на ДХО, но не стана/. Не знам доколко е актуална информацията ми /нямам Фуджи Х/. А иначе по принцип - най-много ми харесват Лайтрум и ДХО.

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: h_bio   
Дата:   08-01-15 10:15

DxO 8 не отваря SR2 на SONY R1.

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: uri64   
Дата:   08-01-15 12:39

Адоби Камера роу си е чуден универсален конвертор - има го и в Бридж и във фотошоп....

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за
Автор: RazorJack   
Дата:   08-01-15 12:51

аз лично за мен си проведох тест с едни и същи снимки, снимани в много тежки светлинни условия, за да сравня DxO Optics Pro и Lightroom. Ами каквото и да си говорим Lightroom вади по добре изглеждащи резултати, при това за малка част от времето, необходимо за обработка с DxO. Да не говорим че от всичко което съм тествал Lightroom е единствената програма, в която shadows/highlight филтъра е написан като хората и не оставя ореол по границите на контраста.


бтв абе някой от тук ползва ли линукс и коя е най добрата алтернатива за lightroom на linux да тествам?



Публикацията е редактирана (08-01-15 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: ZENON   
Дата:   08-01-15 13:26

RawTherapee

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: h_bio   
Дата:   08-01-15 14:12

Опа...DxO 8 не поддържа и файловете на Samsung nx1000. Не добре!

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: RazorJack   
Дата:   08-01-15 14:38

абе тоя RawTherapee защо последната му версия за linux е някаква архаична от 2009 и с 2 major версии назад?

какво ви е мнението за Corel Aftershot Pro? гледам че все още се поддържа и постоянно излизат ъпдейти и е за всички плаформи, включително и linux. пуснах го и изглежда съвсем читаво ... даже има доста повече профили за корекции на обективи от DXO? довечера като се прибера ще направя същия тест и с него да видя как се представя реално в сравнение с Lightroom ...

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: Emoxide   
Дата:   08-01-15 15:07

DxO Optics Pro 10 e доста по-добра и има добавени възможности спрямо версия 9, да не говорим за стария и недъгав DxO Optix Pro 8

в последната версия 10 има един плъзгач Clear View, който изважда доста динамика от светлите зони и дава HDR визия ако го изтеглиш на 100%

DxO НЕ ПОДДЪРЖА И НЯМА ДА ПОДДЪРЖА X-TRANS на FUJIFILM

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: lamerko   
Дата:   08-01-15 15:25

Расисти...

Между другото само аз ли ползвам ACR? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-01-15 18:22

Автор: Emoxide

DxO НЕ ПОДДЪРЖА И НЯМА ДА ПОДДЪРЖА X-TRANS на FUJIFILM

Но поддържа *.RAF-oвете от Fuji X-A1 нали? Питам защото мислех да опитам trial-a при тези хубави отзиви...

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-01-15 18:33

ACR [smilie24]

Един от конверторите с най-добро шумоподтискане, шарпене и способност да използва максималният динамичен обхват на файла.

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: rdo   
Дата:   08-01-15 19:40

Аз използвам Light Zone http://lightzoneproject.org
- работи под линукс, уиндоус и мак. Последните бета версии са стабилни и не създават проблеми. Поддържа всички последни модели камери включително и фуджи. За мен той има най-добрия начин за обработка. Сайта им изглежда доста смотано, но не се плашете:)

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: nsirakov   
Дата:   08-01-15 22:03

след всеки ъпдейт на Кепчър уан имате нови 60дни трайл период.. ъпдейтите се правят по-често.... от 4 години съм с трайл версиите на кепчър уан и досега не съм имал проблеми

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-01-15 22:47

nsirakov, имаш предвид ъпдейт от версия на версия ли, например от 7 на 8?

При мен като стартирам 7-цата и опция за ъпгрейд - йок, само уведомление, че тестовия период е изтекъл:


http://i58.tinypic.com/mkgmlt.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: kollev3   
Дата:   10-01-15 15:45

Започнах разучаването на Capture One 7 всичко което виждам за сега много ми допада...най-вече промяната на цветовете[smile] Само не знам голяма ли е разликата между 7 и 8 [shtrak] предполагам че рано или късно ще премина на нея и да я предпочета пред Lightroom [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам идеи за "универсален" RAW конвертор?!
Автор: sherbit   
Дата:   10-01-15 18:17

darktable

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »