Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: houngan   
Дата:   08-12-14 14:30

Кое общество - нашето, на талибаните, на аборигените?

Може ли изкуството да е над категориите морал и общество?

Етични правила и норми пак звучи странно и без смисъл - просто хората приемат определена система наложена им с времето от обществото в което се намират и се ограничават в нея. Всичко извън нея било аморално.

Всичко може да се избегне - ще кажете "Ау последиците" - какво от това? Тук вече идва религията и нейния морал. Ограничителна степен номер 2.

Въпрос на ай-кю май май.

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: falcon   
Дата:   08-12-14 15:16

Моралът не може да бъде отделен от закона. Извън последния, дефинициите за морал са толкова, колкото и хората. Няма нормативен акт определящ критерии що е то истинко изкуство и това е обяснимо, защото става въпрос за субективно усещане, представляващо основна черта на свободата на личността в съвременното ни общество. Обаче много "изкуства" може да се окажат криминални дейности съгласно НК, така, че по въпросите за морала не мисля, че следва да се водят безмисленни спорове,а следва да се съобразява закона[smile]



Публикацията е редактирана (08-12-14 15:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: rx   
Дата:   08-12-14 16:35

Един гениален творец, покрай изкуството, което е творил, е порил и човъркал трупове, за да разбере как работи човешкото тяло. Впоследствие творчеството му е бетонирало място в историята, да не говорим, че си е надминал времето. Дали тогава е било морално, особено покрай църквата?

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: e-mil   
Дата:   08-12-14 17:46

"Заменил съм само една думичка в по-горния цитат (не черпя бири за отгатване коя ; )"

По-вероятно да го е казал за британците.
Бира не пия. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: shamelessEyes   
Дата:   08-12-14 18:21

Интересни неща сте написали, чудесно и благодарско! [smile]
Хубаво е, ако не само знанието, то поне да има усет за това което ни заобикаля.

Супер, че книгата на FAQ съвпада със заглавието и най-вероятно е интересна за тези които могат да четат такива неща. Повечето се отказваме и спираме на първата серия от термини бомбандиращи мозъка :))

Сутринта надух телевизора докрай за първи път от 1998 година насам [smilie5] - времето на Mtv (примерно)

Някаква много яка мацка от поп-фолка пя.

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: GOSPODIN   
Дата:   08-12-14 18:42

за евреите е [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: тьма   
Дата:   08-12-14 19:41

Моралът ограничава мащаба на изкуството, от своя страна изкуството може да разшири границите на морала. А обществото и "историческата минута" определят точните контури в крайна сметка.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: batsali   
Дата:   08-12-14 20:21

За да се води някаква смислена дискусия трябва май да се дефинира какво се има предвид под изкуство и какво под морал. Иначе, виждам, всеки си знае неговата...[smilie5]



Публикацията е редактирана (08-12-14 20:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: falcon   
Дата:   08-12-14 20:24

Там е работата, че не могат да се дефинират еднозначно. За морала, писах, че най-правилно е да се приравни към закона. А що е то изкуство.... е тълкувания много, но може би това е създаването на нещо, което носи нематериално удовлетворение в определен кръг лица[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: shamelessEyes   
Дата:   08-12-14 20:33

Нещо станахме мноого рационални. Взе да ми става тясно [smilie5] Толкова, че от платоновата пещера направо у черната дупка на Хитлер. А дори нямаме космическа програма [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   08-12-14 20:35

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BB

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   08-12-14 20:38

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B7%D0%BA%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: falcon   
Дата:   08-12-14 20:40

А щом Википедията тъй казва, темата е изчерпана.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   08-12-14 20:44

.. е !..ми смешно е , все пак да предефинираме термини...
...думите си имат значения , които са описани в тълковни речници...

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: falcon   
Дата:   08-12-14 20:48

Абе както казах гъдел, трябва да се начеше. Аз отивам за пуканки и бира, щото сега като се почне за великото изкуство и моралните норми, ще има толкова мнения, колокто и участници и не съществува отравна точка да се избере едно правилно мнение. То и толкова задни части де, всеки си има неговия...., ама не е добре да го бута в лицето на другия[smilie18]



Публикацията е редактирана (08-12-14 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: shamelessEyes   
Дата:   08-12-14 20:58

тънката бръчица на челото и ми напомня за тресението на чувствата ми [smilie5]

тва са морално ли е ?

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: тьма   
Дата:   08-12-14 21:00

вече ми е безинтересно, аз ще си пия само бирата[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: J0R0   
Дата:   08-12-14 21:04

Е, защо "СРЕЩУ"
Моралът и изкуството вървят ръка за ръка

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: nyamago   
Дата:   08-12-14 21:35

@e-mil : Не е за британците, не и в този цитат. Иначе и за тях се е изказвал неведнъж, но в случая е друго..

А @GOSPODIN се хвана за достоверността на другия цитат, че бил от друг филм - ама аз него не го бях дал в удебелен шрифт (Йози може да не го е казал ПРЪВ, но нищо не му пречи, като изтънчен познавач на литературата и театъра, да го е цитирал - в какъвто и да е контекст. Но това нали е друг филм - няма да ходим там сега...)

А главния цитат си е неоспоримо и документирано негов. И в голямата си част е прав според мене, само че не за конкретен народ, а по-скоро за сегмент от населението на планетата. За онези (не са малко, навсякъде ги има) дето твърдят, че това е по-изкуство от друго изкуство. Или дори, че само то е изкуство, а всичко друго - клишета и кич...
- - -

Пак си спомних едит нелош български текст на чужда песен - вървеше нещо като:

"Говори се за нещо
и че нищо не е то.
Друго, ужким нищо,
всъщност Нещото било."

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: GOSPODIN   
Дата:   08-12-14 21:45

Щурците 1976 , кавър на Rare Earth, но доста добър за времето си.

""Говори се за нещо, в сладкарница една, думи само думи едри лепкави петна.
Гооври се за нещо, че нищо не е то, а друго всъщност нищо сякаш нещо е било"

https://www.youtube.com/watch?v=6PQF839L8W4

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   08-12-14 21:51

...лесно е да си пееш Комодорс,в кавър на Щурците , когато виждаш България отгоре , само от самолет, на път от Лондон за Инстамбул...

...впрочем , това морално ли е?...

...слез долу...може и да позамлъкнеш...

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   08-12-14 21:52

..смятах , че е Комодорс...може и да бъркам...

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: batsali   
Дата:   08-12-14 23:44

falcon, ако приравним морал и закон, как разбираме дали законодателството е справедливо?

шдфдшд, ако заглавието на темата беше "Широкоъгълните обективи срещу филиите с мас и захар" нямаше да има нужда да си оеднаквяваме работните дефинииции. Морал и изкуство са доста ефемерни неща. Освен тва думите по-скоро имат текущи значения. В различни кръгове една дума може да се ползва различно, но да няма проблем, защото хората от определен кръг знаят за какво става дума. Всеки ден говорим за обективи и филии с мас и затова тия думи имат по-широко утвърдени значения. Не всеки ден се водят философски разговори, затова в тези случаи има голяма нужда всеки да е наясно за какво говори другия, иначе ....

Както писах по-горе, тази съпоставка на морал и изкуство за мен е безсмислена. Дори да се уточним за какво става дума, за да може да има дискусия, това са си две доста субективни понятия и ше трябва да ходя и аз за бира и пуканки...[smile]



Публикацията е редактирана (08-12-14 23:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Моралът срещу изкуството
Автор: falcon   
Дата:   09-12-14 05:33

batsali, това е фундаментален въпрос, чието решение се търси от зората на цивилизацията ни. В крайна сметка се оказва, че за да не се разпадне, като такава, са необходими правила, които да служат за стандарти. Тези правила са еволюирали в исторически план и са различни за различните държави, като тези разлики са свързани и с разбирането за "морал" на преобладаващото мнозинство в конкретната държава. А законите винаги се налагат със сила и власт и създават еднаква отправна точка за всички.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »