Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  17  18  19  20 ..  24  25     всички  напред  последна
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: didesignbg   
Дата:   08-03-09 19:31

dd5, не. Поне за мен е задължително да вдигна малко. Меренето на д200 е консервативно, а аз обичам да държа постояно апарата на 400% ДР. Това не е добра практика за снимащи в джпег. При добра светлина ако искаш директни джпеци - ауто ДР. Ако пък говориш за наистина трудни условия, ярко слънце и тъмни сенки, тогава просто фотографа трябва да се намеси.
Колкото и да е добро никонското мерене, фотографа сам трябва да си определя експонацията, основно ползвайки хистограмата. Не е коректно да давам обобщения, просто за моя стил на снимане лекото преекспониране работи добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: emoxide   
Дата:   08-03-09 19:51

DiDesignBg би ли посочил няколко общи насоки за ползване, при най-често появяващи се ситуации. Нещо като ЧЗВ(FAQ) Разбира се съобразно твоята преценка основно насочени съвети към новоползвателите на този модел апарат? Поне посочи ти как и защо си си настроил машинката при всекидневна употреба.
Мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: emoxide   
Дата:   08-03-09 19:52

За по-конкретно зададени въпроси ще помисля за да ги синтезирам кратко и ясно до примерно 20-тина въпроса\\

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: Canon   
Дата:   08-03-09 20:03

boni написа:

> Е, не съм казал, че не е по-добре като резолюция. Той е 10мп,
> не 8.
> Никога не се прави мерене по наклонена плоскост, никога не може
> да си сигурен къде точно ще захапе АФ зона при наклон.
>
> Иначе ето ти извадка от чартовете, като от фуджито е ресайзнат
> до 8мп точно:
> Горе е канона, долу фуджито:
>
>
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/wbqy9620.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/hebi5146.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ryna8052.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/uuzc4220.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/vogx3760.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/trzd7524.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/kjhq0978.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/xzei3147.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pjmo6921.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/koef8880.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/xurq7590.JPG


http://belfo.photo-forum.net/cf.jpg


> FinePix S5 Pro
> Horizontal LPH 1900 2100
> Vertical LPH 1700 2000
> Canon EOS 30D
> Horizontal LPH 1850 2100
> Vertical LPH 1650 2100
>
> Nikon D200
> Horizontal LPH 2100 2250
> Vertical LPH 1750 2200
>

>
> Публикацията е редактирана (08-03-09 01:18)

За избягване на субективната оценка, премерени с иматест за хоризонтално, център (около 16% отдолу),
- дава МТФ50 за Фуджи С5 точно 1724 lw/ph

- дава МТФ50 за Канон 30Д точно 1731 lw/ph

т.е са практически равни за използваните обективи. Това дава и степента на вярност на субективната окомерна оценка на Дпревю за С5 - 1900/1724 и за 30Д 1850/1731
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: dd5   
Дата:   08-03-09 21:57

didesignbg ,и аз съм по твой съвет на 400 % ДР,ауто не съм пробвал,в роу няма грижа,и от жпг-а не се оплаквам

Но какво имаш предвид че 400% ДР не е добра практика за снимане на ЖПГ ?

А за снимане в трудни светлинни условия -само рау + клин практикувам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: didesignbg   
Дата:   08-03-09 23:17

emoxide, не мога да отговоря на такъв общ въпрос. Просто казвам че аз го държа постояно на +,3/+,7 и 400%. При положение обаче, че снимам нещо на тъмно и дигам исото, изключвам Р пикселите и махам положителната корекция. При дълги експонации също изключвам Р пикселите. Когато видя много контрастно осветление махам положителната корекция.
Снимах из Родопите миналата седмица съвсем нормално бях на корекция +1,3/+1,7 (сняг). Хистограмата е най-добрия съветник.
dd5, 400% и сцена с нормална сцена са сигурна рецепта за нисък изходен контраст. За това много хора казват, че снимките от фуджито са сиви. Клин не съм правил, поне не и с идеята за ХДР. На моменти се улавям, че динамиката от правилно експониран роу не мога да я компресирам в един джпег.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: chris73   
Дата:   08-03-09 23:43

Еми пробвай HDR, сигурно ще стане гот. Сериозно. От единствен RAW. Особенно пък ако харесваш приказно наситени цветове [smilie24]



Публикацията е редактирана (08-03-09 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   12-03-09 13:29

Вчера имах едно странно проблемче с Фуджито. Бях започнал да експериментирам с различните комбинации на брекетинга и по едно време камерата блокира във включено положение - станаха недостъпни менютата, както и прегледът на направените снимки - просто дисплеят угасна и не реагираше на никакви копчета. При това светодиодът отзад, който индикира запис върху картата, не светеше. Също при изключване на камерата тя не се изключваше. С две думи - все едно че записва куп файлове, но без да свети светодиодът. След малко ми писна да я ръчкам и да чакам и я "рестартирах" с изваждане и поставяне на батерията. Тръгна си нормално, нямаше и никакви ядове с картата памет. Според мене няма и попилени снимки. Признавам, че не ми хрумна да проверя дали камерата е можела да снима в "блокирано" положение. След тази случка си работи нормално. Някой има ли идея какво може да е било това?



Публикацията е редактирана (12-03-09 14:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: Svsvet   
Дата:   12-03-09 13:41

С новия фърмуеър ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   12-03-09 13:44

Да - версия 1.12. Камерата дойде с версия 1.08, но побързах да я обновя.



Публикацията е редактирана (12-03-09 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: danny_falin   
Дата:   12-03-09 14:47

Canon написа:


>
> За избягване на субективната оценка, премерени с иматест за
> хоризонтално, център (около 16% отдолу),
> - дава МТФ50 за Фуджи С5 точно 1724 lw/ph
>
> - дава МТФ50 за Канон 30Д точно 1731 lw/ph
>
> т.е са практически равни за използваните обективи. Това дава и
> степента на вярност на субективната окомерна оценка на Дпревю
> за С5 - 1900/1724 и за 30Д 1850/1731
> [beer]

това измерено от какъв фаил от фуджито ? 12мп рау ?

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   12-03-09 15:26

Доколкото видях, Бони е дал пример с чарт от ДП ревю, на който си пише, че е 12.1 МП, 5.259 мегабайта JPEG. А този JPEG дали е директно от камерата, или е конвертиран от RAW, чичо Фил не е дал обяснение... Всъщност чичко Фил пише: Studio light, cameras set to aperture priority (optimum aperture selected), image parameters default. Щом пише за имидж параметри, трябва да е праскал директно в JPEG[smilie5]



Публикацията е редактирана (12-03-09 15:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   12-03-09 19:05

Една добавка към поста ми малко по-нагоре относно блокирането на Фуджито при брекетинг. Сетих се за една хипотетична възможност: Чудя се дали камерата може да блокира, ако, намирайки се в режим брекетинг, не съм изщракал докрай зададената серия от 3 кадъра ( бях задал +3F; 0.7 ), а след втория кадър примерно съм започнал да променям настройките на брекетинга? Точно такива есперименти не ми се правят повече[smilie5]
И още нещо - в момента в камерата не е оригиналната батерия NP-150, а резервна, купена от Павилиона, която не е оригинална. Досега не ми е правила мизерии. Нивото на заряда и в момента е 61%. Дали не е нещо,свързано с батерията?

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   16-04-09 11:51

Имам едно въпросче: някой играл ли си е да прави следните гимнастики - отваря RAF файл в Hyper Utility, пооправя го, конвертира го в TIFF, и след това тифа го дообработва в Nikon Capture NX? Ще има ли много голяма файда от Кепчъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: didesignbg   
Дата:   16-04-09 11:56

в кепчъра няма инструмент за обработка, който да липсва от фотошоп, или да го няма като плъгин.
Ако се чувстваш по-комфортно в кепчъра твоя воля. Очевидно имаш мощен компютър и мазохистични наклонности щом се занимаваш с хипер ътилитито[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   16-04-09 12:05

Засега не съм забелязал да имам садо-мазо наклонности[smilie18] [smilie18] , а и компютърът ми не е чак толкова мощен - двуядрен интел на 2200 мегахерца, 2 гиги РАМ, 9600 GT, 2 х 500 GB хардове. Честно казано хипер ютилитито хич не ми е удобно. Най-комфортно ми е в ACR или в Lightroom, а с тях сякаш се получават най-прилични резултати. За горните гимнастики с Кепчъра имаше някаква препоръка на руските сайтове, та затова реших да попитам, защото колкото и да го ръчках Кепчъра, не видях нещо по-особено от Шопа[smile] .

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   16-04-09 12:06

Аз за момента имам не особено мощен лаптоп и яко мазохистични наклонности и ползвам FinePix Viewer-а за конвертиране до приличен TIFF без шарпване и шумоподтискане, после в шопа ресайзване до 8 МП и после вече там довършителните работи..
Я и аз да ви питам нещичко тогава: има ли начин при включен Self-Timer да снимам серия, че още нямам дистанционно?

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   16-04-09 12:30

Струва ми се, че по дефиниция серия се снима с натискане и задържане на спусъка, така че не се сещам как със селфтаймера ще се получи.

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: photostoykov   
Дата:   16-04-09 20:49

Приятели, май вече е време за една среща на живо!
Всеки има нещо да пита, всеки нещо може да каже ...
Предполагам, че Бони, Жоро и Дидизайнбг ще са достатъчни за начало.
Остава организацията, мястото и датата!
Вие сте на ход!

[smile]



Публикацията е редактирана (16-04-09 20:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: plamendoc   
Дата:   17-04-09 09:15

Аз правя тази гимнастика с Никон кепчъра -много удобен /с изключение на шумоподтискане много омозва но пък от фуджито до сега шум не съм чистил

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: danny_falin   
Дата:   17-04-09 09:23

защо навсякъде се квичи за бавнотията на хипер утилити, бавнотия до сега не съм усетил, по-скоро е адски неудобне конвертора, и нефункционален, това лимитиране до само 1 стоп корекция в - много ме дразни, че нали това е хубавото на тоя апарат, точно тука ли отрязаха настройките,
иначе че с хипер утили са най-добри резултатите 2 мнения няма [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   17-04-09 13:08

Пробвах още по-дълбока форма на мазохизъм [smilie18][smilie18][smilie18] - Хипер ютилити, конвертиране в 12 MP TIFF, обработка в Кепчъра, конвертиране в NEF, допълнителна обработка в ACR, повторно конвертиране в TIFF, окончателна обработка във Фотошопа, ресайз до 8 мегапиксела....

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: danny_falin   
Дата:   17-04-09 14:08

[smilie8]

сега ти остава същото но на 486 DX 33MHz

за тая процедура 50лв минимум

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: mihajlov2   
Дата:   17-04-09 14:40

486 DX 33MHz - това беше някъде от епохата на дялания камък на компютрите[smilie5] - предполагам, че на такава машина един RAF ще се обработва около седмица...

Отговори на това съобщение
 Re: Фуджи С5 про - тема
Автор: krist   
Дата:   17-04-09 15:03

не знам за 486 обаче на 1 ГБ РАМ една панорамка от 4-5 кадъра от фуджито на 16 бита се обработва с бая търпение[smilie9]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  17  18  19  20 ..  24  25     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »