Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Backfocus със Nikon SB-900
Автор: PinkTsonk   
Дата:   26-10-14 16:54

Здравейте, снимам с тяло Nikon D80. Като сложа светкавица SB900 фокуса ми се измества отзад в повечето случаи, а понякога когато снимам портрет самото лице не е на фокус, а фокуса отива чак на ушите - демек пак назад някъде. Някакви идеи от какво е този проблем и как да го оправя?

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: pmartinov   
Дата:   26-10-14 18:39

Когато светкавицата е пусната контролът на автофокуса се поема от нея .

Комбинацията от тази светкавица-обектив в случая правят грешка .

Обърнете се към сервиза на Никон .


Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: mravunko   
Дата:   26-10-14 23:41

pmartinov написа:

> Когато светкавицата е пусната
> контролът на автофокуса се поема
> от нея .
>
> Комбинацията от тази
> светкавица-обектив в случая
> правят грешка .
>
> Обърнете се към сервиза на Никон .
>

тъй тъй :)

PinkTsonk проблема само при включен AF assist ли го наблюдаваш или не? На централна или крайна точка?



Публикацията е редактирана (26-10-14 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: джъмбо   
Дата:   27-10-14 09:47

Когато светкавицата е пусната контролът на автофокуса се поема от нея

титанично, златно титанично направо


това, че на светкавицата има лампа асистент за фокуса по никакъв начин не управлява фокуса а само подпомага сензора за фокуса в камерата ако му е тъмно.

светкавицата няма далекомери и други алабалистики, напротив взема информация за разстоянието от камерата

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: pmartinov   
Дата:   27-10-14 09:56

И само осветявайки обекта фокуса заминава напред...

А без нея си фокусира точно !

Защо като взима информация от камерата фокуса се променя ?

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: джъмбо   
Дата:   27-10-14 10:10

както казах светкавицата САМО свети с АФ асистент, все едно като светиш с фенерче и да ти се променя фокуса
по-скоро камерата има бекфокус който си проличава силно със светкавица заради силният контраст на изображението
елементарно уотсън

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: pmartinov   
Дата:   27-10-14 10:14

Верният отговор

Очевидно позицията на централната фокусна има най-голяма точност. Другите фокусни точки са различни в зависимост от това какво обектив се използва и за какво се използва светкавица. По-долу е някои примери за тест точност с помощта на 24 mm обектив на FX камера.

RED: 0%
YELLOW: 40% (или по-добре)
GREEN: 90% (или по-добре)


Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: джъмбо   
Дата:   27-10-14 10:21

и видя ли някъде светкавицата да управява фокуса????
както казах това е просто лампа, новите модели хващат и странични зони просто

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: pmartinov   
Дата:   27-10-14 10:23

Разсъждението ми беше чисто логично без да съм чел никъде нищо.

Сега прочетох и отговора е ясен.

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: PinkTsonk   
Дата:   27-10-14 12:56

Да поясня малко - камерата си има съвсем нормален фокус. При намалено осветление се проявява този бек фокус със SB900, със SB700 нямах такива проблеми. Пробвах с три лещи, с различно фокусно разстояние и ефекта е еднакъв. При по-силно осветление пак измества фокуса, но не в такава степен.

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: pmartinov   
Дата:   27-10-14 13:24

Явно трябвa дa пробвaте с другa SB-900

При серийното производство имa мaлкa бройкa несъвместими продукти които дaвaт сборнa грешкa по-голямa от предвиденaтa.

Решението е зaмянa нa някой от тях тaкa че дa се промени комбинaциятa.

Имa цялa нaукa която се зaнимaвa с отклонениятa при серийно производство.

"Допуски и сглобки"

Нaкрaтко при производството се допускaт определени отклонения от рaзмерa в огрaничени грaници.

Крaйните продукти кaто отклонения в плюс и минус дaвaт видимa грешкa която не подлежи нa корекция.

Единствено рaзмянa променя несъвместимaтa комбинaция.

Товa вaжи зa всички мaрки и клaсове фотоaпaрaти.


Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: uri64   
Дата:   27-10-14 17:28

pmartinov написа:

> Верният отговор
>


и какъв бил верният отговор (от посочения линк):
....................................................
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
AF-S Single Focus

Nikon осигурява автофокус спомагателна светлина, която помага на камерата определи autofoucs в условия на ниска осветеност. За да се възползват от нея, камерата трябва да бъде настроен за единична точка автофокус с точката за център фокус избран или тя може да се използва с Auto-зоната матрица стил автофокус (най-близкото приоритет).
......................................................
Му ха ха!

Просто велико...грандиозно направо...абе апотеоз, няма кво да си говорим [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: MarinY   
Дата:   27-10-14 17:54

Чисто теоретично разсъждение - например за портрет - При слабо осветление и допълнително помощно, самото лице е директно "осветено" и с много нисък контраст. Той отива към косата и встрани, към ушите. Нормално е апаратът да открива тези места за да фокусира.

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: pmartinov   
Дата:   27-10-14 17:55

Четенето на преводи от Гугъл не се препоръчва на хора без въображение[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: marrio31   
Дата:   27-10-14 19:29

Според мен,на теб ти се е отразило лошо четенето на преводи от Гугъл[smile]
"Когато светкавицата е пусната контролът на автофокуса се поема от нея" тази фраза е култова[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: pmartinov   
Дата:   27-10-14 20:04

Папагали :)

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: Stelcho2   
Дата:   09-11-14 15:32

Имам проблеми с автофокуса нощно време. При бленда 1.8 просто фокуса вместо да ми падне пред мен както съм го задал при фотоапарата, пада на метър-два зад обектта. При затворена бленда 5-6 и т.н. фокуса е по-окей, обаче снимките са ми по-тъмни. Ето няколко снимки които са правени на бленда 5-5.6 , но пак не са както трябва да бъдат. Смисъл такъв - една снимка е окей, друга не.

Ползвам канон 60д със ттл светкавица 580 ех II , зададен режим за снимане на ТТЛ с фокус зуум 24 -28, 35мм само и само да хвана нещата ккато трябва.
Обектива е сигма 24мм 1.8

къде бъркам?
тялото ли е проблемно, обектива, настройките.. нещо?
ето 3 примерни снимки
http://dox.bg/files/dw?a=691eb46c77
http://dox.bg/files/dw?a=175ed0ea33
http://dox.bg/files/dw?a=1b436e120d

отчаях се вече....

Дефакто бекфокуса който получавам е супер дразнещ, ако съм с вградената светкавица всичко е окей... фокусирам перфектно, но с външната [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: MarinY   
Дата:   09-11-14 19:25

Stelcho2, всички камери мерят и фокусират на най-отворената бленда за съответния обектив. Няма значение на колко си го сложил. Тя се затваря само при щракването на затвора. На 5,6 ти се струва по-на Фокус, просто, защот ДОФ-а ти е по-голям. За "бекфокуса" го написах по-горе. При ниско осветление, контраст апарата открива на всевъзможни места, а не където си му посочил. Мерейки на централна точка, но в режим 9-19-99 активни точки [smilie3] фокуса отива там където може да фокусира.

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: Stelcho2   
Дата:   10-11-14 21:21

MarinY, твоят съвет към мен в случая какъв ще е?
Ако снимам нощно време в клуб както е в момента как да хвана хората без да ги фокусирам с метър-два зад тях?
С вградената светкавица съм перфектен, но както знаем 'вградената' не е решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: boni   
Дата:   10-11-14 21:37

Да, това е проблем, с който съм се сблъсквал челно и съм го описвал подробно:) Проблемът се проявява само в режим на единичен АФ, когато свети асиста на светкавицата. Дискутиран е на дълго и широко в мрежата. При следящ няма проблем. Има мнения, че се дължи и на софтуера, защото светкавицата си комуникира все пак с тялото. Правил съм много проби и проблемът се проявяваше видимо дори и на голяма дистанция, до където лампата не може да свети и не влияе. Проявяваше се и при изключена светкавица и работа само с асист-а на светкавицата.
Аз го имах с Д700 и Д800 с определени обективи и най-вече 50/1.4Г , но примерно с Фуджи S5pro, същите светкавици и обективи нямаше проблем.
Има стотици дискусии по въпроса и все още не е твърде изяснен.

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: MarinY   
Дата:   10-11-14 23:13

Много е тъпо, но аз го решавам чрез няколко бързи фокусирания (полу спусък), докато хване това, което искам. Понякога е вече късно, но това е животът.[smilie2]

П.П. Апаратът е тъпа машинка и трябва да знаеш какво търси. Някакъв блясък, отражение в нещо ... каквото и да е, но да е с по-голям контраст. Нещо, което е "ръбче, линия, ясна граница" на контрастни материали, цветове, сенки.



Публикацията е редактирана (11-11-14 00:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: bpavlov   
Дата:   11-11-14 00:36


И бони, в крайна сметка как си разреши проблема и от кой агрегат се оказа

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: PinkTsonk   
Дата:   02-12-14 22:31

Малко ъпдейт. След няколко пробни снимания се оказва, че имам проблем само с АФ-С обективи (18-55, 35 мм 1.8Г) на Никон. С Токина 12-24, която също е с вграден мотор няма проблеми, с Никонски 50 1.8 Д също няма проблеми, но с 35-цата не мога да хвана читав фокус... Фокусира уж, където искам и после фокуса се измества назад...

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: pmartinov   
Дата:   02-12-14 23:23

При по-ниските класове на телата автофокусът е по-малко чувствителен и прави повече грешки при фокусиране в по-тежки светлинни условия.


Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: bluebird81   
Дата:   04-12-14 09:02

AF-S Nikkor 35/1.8 G е остър обектив, но проблем са му аберациите. Сферичните аберации биха могли да предизвикат focus shift и може би това обяснява неточния АФ точно с този обектив:

http://diglloyd.com/articles/Focus/FocusShift.html



Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus със Nikon SB-900
Автор: pmartinov   
Дата:   04-12-14 09:53

Вече е ясна причината.

50/1,4G също има фокус шифт.

Лично на мен не ми се е случвало,но никога не е късно.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »