Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 09:11

Симо надявам се, че някои обвктиви ще имат малко по едро кръгче. Ще видим. Мислих и за средно форматни обективи :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-14 10:36

Сони Некс или Фуджи Х-м1, Х-Е1. За тях има най-много адаптори за ръчнофокусни.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 12:36

X-E серията малко трудно се фокусира. Пийкинга не е на нивото на кексовете. Х-Т1 е много яко и скъпо. Ама за 2500 лева според мен поне е по-добре за ръчнофокусни да се вземе А7 вместо кроп Х-Т1. Х-М нямам идея как е ръчния фокус.

Адаптери много има и за м43 ама там сензора е доста по-малък и реално всички стари обективи стават телефото т.е. 24мм дето е доста широк на фул фрейм става 48мм...16мм фиш дето обикновено е със 180 градуса покритие става нормална 35-ца....Отделно е че резолюцията на м43 няма да мръдне над 16МП, докато А6000 е 24МП пък фул фрейма вероятно и до 50 ще стигне...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-14 13:59

Само Сони и Фуджи стават реално. Както го и казах- по видовете, бройките адаптори, правени за тези апарати ще се ориентира човек.
Пийкинг така и се чака тук да се обясни в отделна тема на български един вид рекламно и гръмко, за да се увеличат продажбите и потребителите, но уви само "спецовете" го ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: rimohit   
Дата:   22-10-14 14:11

новите самсуняци също имат пикинг , тъй че си стават и те. Аз се мъча до известна степен със стар модел , който няма и увеличението на дисплея е само с опция по2 , което на моменти не е достатъчно . Взех си Видеовизьор за дисплея , който освен , че работи като сенник има и лупа по1.5 , та рязко намалих брака .Лошото е , че се мъкне още една обемна джаджа ... Новите Самсуняци са с опция за увеличаване на дисплея до X8 , което е зверски достатъчно за прецизен ръчен фокус , освен ако не е супер ярко времето и не виждаш , какво става по дисплея. На Емо nx30 ската я пробвах и с пикинг , но си предпочитам увеличението по дисплей ... Може би не съм свикнал.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: marves   
Дата:   22-10-14 14:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-14 14:32

Радостно е, че някой се обади да каже "тайната" и скритите неща за пийкинга...Има надежда.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: M_D   
Дата:   22-10-14 15:07

Чакам да се сетят всичките иначе иновативни компании, че най-доброто за ръчен фокус е picture-in-picture в някой от ъглите на визьора (или опционално в малък квадрат в центъра) с неколкократно увеличение на централната зона. В ML за Каноните го има от години. В x100t Фуджи най-накрая се присетиха, дано да повлекат крак.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: bo6o   
Дата:   22-10-14 15:10

На нексовете с тъч екран е супер удобно - само кадрираш, цъкаш на екрана там, където искаш да ти зуумне, гласиш фокуса и стреляш. Станах по-бърз от аф-а на китака вече...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 16:58

Самсуняците никога няма да стават за ръчни обективи щото имат конструктивен дефект. Работната отсечка е по-голяма от тази на Сони и фуджи и Лайка и много телеметрици.

От това следват много и все лоши неща:

1. Най-готините ръчнофокусни обективи просто няма как да се сложат на Самсунг

2. За ДСЛР-ските обективи не могат да се правят тилт и/или шифт адаптери

3. Не могат да се правят хубави ДСЛР адаптери

3.а. със електроника,

3.б. Турбо т.е. кондензатори дето да събират 35мм изображението в-ху АПС-Ц сензора

Та Самсунг не са в графата ставащи.

Панаосник GX7 има също вариант да увеличи в малко прозорче част от картинката.

За ръчен фокус мисля че най-доброто е хубав визьор де. Х-Т1 го има определено.



Публикацията е редактирана (22-10-14 17:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: rimohit   
Дата:   22-10-14 17:20

Добре де....[smilie18] как да не стават , като стават.Аз нали снимам почти само с 3 м42 обектива .Сега , че другите били по добре е друг въпрос ... ама чак да не стават [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: rimohit   
Дата:   22-10-14 17:24

Сега .. не съм техничар и много не схванах за какво точно говориш в някои от точките ама пък ето едно рисърчване на ибея да се онагледи какви преходници има пък всеки да преценя..
линк

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: sayman   
Дата:   22-10-14 18:27

Май темата стана по-обширна от първоначалния замисъл, но пък това я направи и по интересна за повече хора.

Аз например ми писна да си късам врата с големия апарат и за ежедневно снимане като втори апарат си взех един Samsung NX3000. Голям кеф. Едно от първите неща беше още същия ден да изтичам до фотовидео.биз и да си взема един преходник та да си ползвам Пентакските обективи.

ДА ама НЕ.

Преходника, който имаха там просто не работеше ... "No Lens" и до там. Разгледахме с човека по-подробно и установихме, че преходника не натиска пластината, която отчита, че е закрепен обектив.
(дано тая информация е полезна и за други)
Лошото е, че сега не мога да съм сигурен при поръчка някъде от нета какво ще дойде... на пича във фотовидео.биз ли са дефектни за самсунг преходниците или пък NX3000 има някакви промени по пластината за потвърждение.

rimohit прави ми и впечатление, че преходниците които си дал в линка никъде не пише че работят с NX3000. От начало го отдавах на това, че е нов модела на апарата и не са си ъпдейтнали сайтовете ... не знам ... някакви мнения???



Публикацията е редактирана (29-10-14 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: victory13   
Дата:   22-10-14 19:17

sayman, от някъде не се ли задава снимане "без обектив". Поне при Фуджи така се тръгва с ръчнофокусните.
В последно време окончателно зарязах пийкинга, не че съм го ползвал толкова. Дигиталния клин обаче работи безкомпромисно с ръчнофокусни обективи, няма значение на каква бленда... Връща много години назад [smilie18]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: rimohit   
Дата:   22-10-14 19:25

По скоро защото е нов модела . Скоро снимах на нх3000 с моя м42 преходник и не е имало грижи . Явно частен случей.
Иначе дигиталния клин на фуджи изглежда много хубаво нещо

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-10-14 20:58

Автор: hotsnail
Дата: 22-10-14 16:58

Самсуняците никога няма да стават за ръчни обективи щото имат конструктивен дефект. Работната отсечка е по-голяма от тази на Сони и фуджи и Лайка и много телеметрици.

От това следват много и все лоши неща:

1. Най-готините ръчнофокусни обективи просто няма как да се сложат на Самсунг

2. За ДСЛР-ските обективи не могат да се правят тилт и/или шифт адаптери

3. Не могат да се правят хубави ДСЛР адаптери

3.а. със електроника,

3.б. Турбо т.е. кондензатори дето да събират 35мм изображението в-ху АПС-Ц сензора

Та Самсунг не са в графата ставащи.


Малко крайно ми се струва.

1. само телеметричните не стават. Те по правило са маса скъпи. За сметка на това всички СЛР системи са пригодими без проблем.

2. тилт и шифт е възможен, но за някои системи само с ръчно правен преходник. Дефакто може, но няма готови решения от китай. Демек, да речем за сега няма тилт.

3. това е напълно невярно, не само че могат а и има.
3.а. самсунг е първата система на която имаше прототип на аф адаптер за мф обективи. Не е невъзможно и аф адаптер към аф обективи да се направи(за обективи с мотор), просто никой не го е подхванал. Ако системата набере популярност, особено за видео(както можеби ще стане с NX1) със сигурност ще излязат и адаптери.
3.б. оптичен кондензатор е почти невъзможен да, за да стане трябва лещите му да влизат зад байонета на камерата и е много сложно. Дори бих казал - невъзможно.

Като допълнение - пиикинга на самсунг е много подобен на сонешкия и определено по-добър от този на фуджи. Фуджи си имат техните нови гъдели като симулация на сплитскриин и образ до образ, но самсунгския пиикинг го предпочитам пред фуджи версията.

Друг плюс на самсунг - втора ръка са без пари. Определено има много изгодни предложения, техните обективи са също добри и на добри цени. Системата е много приятна с тенденция за подобрение.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 21:26

Ще си отговоря сам за да дам повече информация.

Сега който си има самсунг за Аф обективи и ползва ДСЛР-ски ръчни е ок. Просто не е добър избор ако се търси система само за ръчни обективи.

hotsnail написа:
> 1. Най-готините ръчнофокусни
> обективи просто няма как да се
> сложат на Самсунг

Имам предвид обективи за телеметрици. Няма такива преходници на страницата в и-бей. Защото самия апарат е по дебел от телеметричните апарати. Ще питате - е добре да какви са тия толко ценни обвективи за телеметрици? Ами много просто Лайка Л и М и Контакс Г са достатъчно. Това са най-хубавите обевктиви правени въобще. Много пъти по-хубави от кой да е ДСЛР-ски обектив.

Ето такива неща


http://www.kenrockwell.com/leica/images/35mm-f14-asph/D3S_5863-1200.jpg



или такива


http://www.kenrockwell.com/zeiss/zm/50mm-f2/D3S_4595-oblique-1200.jpg



или


http://www.kenrockwell.com/contax/images/45mm/DSC_0813-1200.jpg



Тия обективи и на 48МП пак ще цепят пикселите на 4 равни части....просто много, много хубави и разработени без компромиси. Вярно и цените на някои от тях за безкомпромисни. Последния обаче се намира за много малко пари а доста хора твърдят, че е най-острия обектив до сега.
>
> 2. За ДСЛР-ските обективи не могат
> да се правят тилт и/или шифт
> адаптери

Ето тука малко материал за четене на английски.
* Контрол на перспективните изкривявания
* Контрол на дефокуса
* 6 ефекта с един обектив

Ето и млако примери


http://static1.tiltshiftmaker.com/img/slideshow/safran-slide4.jpg



филмче

със безогледален на Сони, Фуджи или Олимпус или Панасоник имаш възможност да ползваш адаптери с които всеки ДСЛР обектив прави тия трикове!

За справка един подобен обектив за никон или Канон дори корейски е зверски скъп т.е. 1000 евра и нагоре....

>
> 3. Не могат да се правят хубави ДСЛР
> адаптери
>
> 3.а. със електроника,

За Сони има адаптери за КАнонски и Сони Алфа СЛР обективи които позволяват обектива да се ползва със АФ, конторл на бленда, стабилизация т.е. пълноценно. Ето примери

Сони LA-ЕА4


https://farm4.staticflickr.com/3886/14670703510_4c541681a1_b.jpg



и резултат мой


https://farm4.staticflickr.com/3893/14182419290_f6834d6886_c.jpg

DSC06064.jpg by Kiril Ka, on Flickr

Не е кой знае какво ама я хвани бягащ кон със 135/1.8 обектив (те и тия обективи освен за Сони трудно се намират по принцип...)

>
> 3.б. Турбо т.е. кондензатори дето да
> събират 35мм изображението в-ху
> АПС-Ц сензора

Ами има възможност фул фрейм ДСЛР обектива да вади картинка на кроп апарат все едно е закачен ан фул фрейм апарат! Един вид с апарат за 800 лева правиш снимка като от апарат за 3 бона. Постига се с оптични елементи във адаптера.

ето какви има в момента от водещия производител

А няма нищо за Самсунг...и няма да има НИКОГА!

Разбира се има китайски копия с по-ниско качество, но все пак на далеч по-достъпна цена...


ПП Симо заедно сме писали. Ама

1. Няма електронни адаптери за самсунг - просто не съществуват и може да поспорим че физиески няма да могат да направят много от тях. Това че самсунг са показали прототип през 2011-а или преди това и още го няма на пазара е показателно, че не става!

2. Няма и теилт адаптери

Така де един вид виждам че си 100% съгласен с мен, въпреки вътрешното ти желание да кежеш, че не си и че сони и фуджи са алчни диитоти...ми идиоти ама най-умните идитоти. Самсунг определено са от по тъпите идиоти. Дори и телефоните им не струват...


ППП Сега видях че поне част от продуктовите снимки на Metabones са снимани именно със Сони NEX-7 и ръчнофокусен адаптер.



Публикацията е редактирана (22-10-14 21:51)

Отговори на това съобщение
 Нема лабаво
Автор: sirkhann   
Дата:   22-10-14 22:07

Аз имам X-E1 и много ме дразни като снимам портрети, че докато записва върху картата, лупата не работи. Надумкаш 6 кадъра в серия и за да фокусираш, трябва да ги изчакаш бавно-бавно да се запишат. Можеш да идеш с модела на кафе някъде през това време, да си поговорите. Сега навън става за снимки около час, час и половина преди залез. Преди това е много остра светлината, после залязва бързо. През почивните дни снимах за това време, към 60 кадъра. Да се има в предвид, че успявам да изщракам един филм в пъти по-бързо, отколкото да надробя същия брой кадри с безогледалката. Но на DSLR не мисля да се връщам [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обе
Автор: sayman   
Дата:   22-10-14 22:18

victory13 ... Опцията за снимане "без обектив" беше първото нещо което потърсих, но няма такава.

rimohit ... В магазина пробвахме и с преходник към М42, но и с него не стана. Открихме проблема като с една отвертка просто леко натиснахме пластината и апарата веднага изписа, че е "закачен обектив" т.е. тези адаптери в магазина не успяват да стигнат и натиснат пластината.

Този преходник, който си ползвал на NX3000 за М42 каква марка е и от къде е купуван?



Публикацията е редактирана (23-10-14 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-14 22:23

Кaртата е важна при Фуджи, най-бързите не дават такива лагове и забавяния. Струват пари повечко все пак.
hotsnail го изказа всичкото нужно, само малко пак пресили, защото тия обективи...само някой, имащ телеметрични и тяло за 2000-5000$ би се изцепил на цена 1/10 от обектива да си купи безогледалка и адаптор за 10лв, за да си експериментира. Малко са тия...Но е добре да се знаят нещата.
Сони и Фуджи, това са. Самсунг ще останат назад винаги, заедно с микро 3/4. ЗА адапторите имам впредвид, май от Сони правят, един вид те си гласят апаратите според хилавите китайчета да им бълват адаптори и да прославят старите обективи или такива като Touit със съмнително добра оптика или големите Otus за 4 бона в евро, а не да привлекат с оптика лична. Въпреки този велик, велик стоящ 135/1.8 (и 55мм и 35мм и дотука), който има бол аналози от преди 10 години при водещите 2 марки, които още се моткат с безогледалки. ЗА да съм и аз изрядно точен, Сони телефоните също не са цветя...преди седмица 2 изгубиха половината приложения Андроид при инсталиране на "важен" ъпдейт от Сони...Това са телефони за 500 и нагоре пари. Не се сърди на мен, Киро.[beer]
Просто закъсняват винаги от четирите букви.



Публикацията е редактирана (22-10-14 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   22-10-14 23:25

Това за самсунга ме учудва. Не би трябвало да има проблеми с ръчни обективи дори на най-старите модели. Още преди 2-3 години спорихме със Самсуънгски фенове и на ниско исо вадеха доста убедителни кадри.

[beer]

ПП Хахахах аз таман наскоро си зех XPeria да замести нексус-а ми. Заради радиото в колата, 2-те сим карти, водоустойчивоста и т.н.. За сега нищо не е затрила. Батерията много ме изненада - не оаквах да е толкова голяма ралзиката с нексуса. Тоя телеофн може би ще издъжи 3-4 дни на батерия както е с две сим карти. Кефя и се. Самсунга не ме кефи тая грозна метална лайсна дето я слагат на новите модели и заоблените форми все едно сме 60-те години. Някак неадекватно ретро. Отделно и софтуера им. Виж Фуджи най-добре са уцелили ретро вълната. Аз харесвам обаче модерния дизайн и за туй съм със Сони ама Х100 ѝ-Е1 много ме кефи...А7 леко ме дразни с тоя странен дизайн, но пък е това дето много дълго време исках. NEX-7 и А6000 за мен са най-красивите тела правени до сега. Та така де разни хора разни идеали.

Има си обективи за Сонитата само пари да има да ги купуваш. 70-200/4 е готин текат ми лигите по него. Сега и 16-35/4 да го видим как ще дойде. А догодина ще има и 90-ка макро и няколко други интересни обкетива 24-240 например. 24, 35, 50 за кроп не са никак лоши. 10-18 за кроп кефи но е скъп. 16-70 сигурно е хубав ако уцелиш бройка май - някой тестове са потресаващо добри снимките в други е малко странно представянето му....

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: AseasRoa   
Дата:   22-10-14 23:47

Моето мнение за ръчните обективи е, че са евтини и забавни, но оптично с нищо не са по-добри от съвременните такива. Взех си десетина M42 за NEX-а, даже и Lens Turbo адаптер, и focus peaking-а е налице, но като резултати не ме радват толкова. И в нета гледам снимки, да не би пък моите обективи да са нещо дефектни - същата работа си е. Уж били остри, а аз виждам обратното. Допълнително разни интересни цветни петна, и за бонус някакви сферични аберации. Явно се харесват понеже снимките изглеждат малко ретро :)

Между другото мнението ми за focus peaking-а на NEX е, че и без него си може. Дали ще се чудя как изглежда снимката зад цветните квадратчета или ще се взирам в самата снимка май май е все едно. За визьор не мога да кажа, нямам такова нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: hotsnail   
Дата:   23-10-14 00:01

Резултата е същия. Ако можеш с гледане да го видиш и с пийкинг пак. Ама е по-бързо поне за мен. Примерно портрет -като светне жълтото в очите и цъкам бързо. Това с визьора на А7.

Има и хубави обективи ама не са тия евтините и стари бингии на м42. Контаксите са сравнително хубави. Ама пак нов модерен АФ обектив дава 95% от това дето ще ти даде Цайса-а или Лайката. Всъшност при тях разликата май е основно в контраста и цветовете. По евтините марки като сигма просто нямат тоя микроконтраст т.е. имат вътрешни отражения из обектива дето цялостно намаляват контраста в кадъра. Пак с обработка може да се докара подобно на лайка или цайс излъчване сигурно ама е играчка. Със цайсовия обектив от апарата кадъра е готов ако добре си експонирал - контраст, рязкост са си на мястото.

Ама тия са скъпи обективи. Цайсовете почват от 850 лева за 32/1.8 туйта и по натам вървят нагоре. А Лайките са нещо страшно.

Иначе има и бингии за по 50-60 лева дето на бленда 5.6 или 8 при липса на насрещно осветление вадят доста хубава картинка.



Публикацията е редактирана (23-10-14 00:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-10-14 08:24

Относно картите - самсунг имат страхотни модели за доста по-малко пари. Примерно сандиск 32ГБ 95мб/с е от порядъка на 120лв, самсунга с тези параметри е 67лв... Аз лично съм много доволен от самсуняка ми и ще си купя още един два :).

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да избера като ще го ползвам за снимане само с ръчнофокусни обектив
Автор: mirmiracle   
Дата:   24-10-14 20:48

[smilie24]



Публикацията е редактирана (24-10-14 21:10)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »