Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: visionary   
Дата:   06-10-14 16:20

Здравейте.Мисля да купя обектива от заглавието на темата, но ще го монтирам на DX тяло,след време ще мина на FX.Тъй като съм начинаещ,ще помоля за съвет от вас преди да съм направил покупката.Ще снимам предимно портрети.Въпросът ми е:Подходящ ли е обектива за портрети в цял ръст и в седнало положение?Наясно съм с това ,че с този обектив ще трябва да се отдалеча малко ,но ще изгубя ли качество от снимката ако го направя?Наясно съм също че за глава и рамене е доста подходящ ,но ми се иска да снимам и в цял ръст или в седнало положение поне.Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: da.fo   
Дата:   06-10-14 16:31

На кропка ще ти дойде доста дълъг и след като няма стабилизация , дори и да се отдалечиш - пак ще ти е трудно. По добре първоначално си вземи един 50/1,4 и сега той ще ти стане портретен а когато си вземеш фулфрейма - тогава 85-тицата. Така бих постъпил аз, но все пак ти си решаваш. Успех с решението!


Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: ecobo   
Дата:   06-10-14 17:09

Вземай смело. И на кроп си е супер обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: prisonbreak   
Дата:   06-10-14 17:21

Супер скъп обектив...Напълно безмислена е покупката му.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   06-10-14 17:38

Купувай смело и снимай на воля :) Какво значи скъп ? Точно обратното ! Страхотно бурканче за парите си :) Малко ,леко,бързо, светло .....и рязко :) Дерзай [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: nemchev   
Дата:   06-10-14 17:44

Ако имах парите за него хич нямаше да питам. Взимай смело. Все пак има портретни обективи на 105 и 135 мм. Единственото което ще изгубиш е малко от зрителния ъгъл. Друго всичко е на плюс.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: ishootraw   
Дата:   06-10-14 18:53

85мм 1.8G е доста приличен и на много по-добра цена. Аз си го взех преди 3 месеца и почти не съм го свалял от тогава (също DX). За цял ръст трябва да се отдалечиш поне на 7-8 метра. В началото трябва да му свикнеш малко, защото като се отдалечиш и най-малкото движение на ръцете се отразява, особено при по-ниска скорост. Освен това при този вариант може да си вземеш и един 50 1.8G за целите ръстове.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: da.fo   
Дата:   06-10-14 22:06

visionary ,
ecobo и Yonko_Rusev ти казват да взимаш смело , но ...те са фулфремаджии [smilie3]. За тях ъгълът не е толкова тесен както за теб. Ето, ishootraw също ти казва , че една 50-сятка ще ти трябва за в цял ръст [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: prisonbreak   
Дата:   07-10-14 15:13

3к. за обектив, и не знае дали ще става за портрети в цял ръст. Съмняваме че темата фейк.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: kvakioh   
Дата:   07-10-14 15:50

Има обективи, които се купуват веднъж и само телата се сменят. Този е такъв. А и някакси на кроп апарат винаги ще тегли към ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: wizarditaly   
Дата:   07-10-14 21:37

Аз имам този обектив. На Д800 е невероятен.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   07-10-14 21:52

на D3x,D3s и D3 е същата работа.....изкарва си стотинките ;)

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Simbon4o   
Дата:   07-10-14 21:54

Има и никор 85 1.8Г и сигма 85 1.4... много по-евтини и двата. 1.4ката не е лош, но скоро ще стане непродаваем на цената, което е в момента защото се очаква сигма да пуснат новия 85 1.4 и той вече ще е по всяка вероятност най-добрата 85мм правена до момента, ако е малко по-зле от наскоро излезлия отус ще е най-добрата аф 85ца правена до момента [smilie5] много вероятно е и да е по-евтин от никора... т.е. купувайки сега обектив за хиляди левове може да се окаже непродаваем и наистина ще стане както казаха - сменяш телата а обектива не, но ще е заради голямата финансова загуба по-скоро.

85 1.8Г е по-остър от по-стария 1.4Г и като изключим отуса е един от малкото съвременни 85мм с готовност да пълни с детайл кропски матрици и ФФ като Д810. Като бонус се намира за 4 пъти по-малко пари поне от 1.4Г, а разликата в дефокуса между 1.4 и 1.8 не е в никакъв случай и 2 пъти...

В цял ръст... никакъв проблем. В нета е пълно с примери. 85 1.4 на кропка е нещо като 135 2.0 на ФФ, приятно си е. Но си трябва дистанция от обекта...

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: ecobo   
Дата:   07-10-14 22:16

Абе хора вие тия обективи за снимане ли ги купувате или за да ги продавате? Какво значи "продаваем" обектив??? Аз все си мислех, че за един обектив най-важното са оптическите му достойнства.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Simbon4o   
Дата:   07-10-14 22:29

И това е така, но ако имаш 35 1.4Г в момента няма ли да ти се иска да го смениш със сигмата 35 1.4? Мен щеше много да ми се иска, ама никора в момента е силно обезценен заради същата сигма. Та ето ситуация просто, даваш една камара пари и малко след това се оказва че не само телата, а и обективите се обезценяват. Ако парите не са важни - няма проблем :).

ПС 85 1.4 на кропка, ама не за 3 бона. Само 500лв ми струваше - самянг
https://photo-forum.net//i/1828604




Публикацията е редактирана (07-10-14 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: bpavlov   
Дата:   07-10-14 23:21



На кропка ще ти дойде доста дълъг и след като няма стабилизация , дори и да се отдалечиш - пак ще ти е трудно.

85 1.8Г е по-остър от по-стария 1.4Г и като изключим отуса е един от малкото съвременни 85мм с готовност да пълни с детайл кропски матрици и ФФ като Д810...

Момчета, откъде го вадите това самочувствие да давате акъл по форумите, само ако можехте да си представите, кави глупости пишете...

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: kvakioh   
Дата:   08-10-14 01:28

По всичката логика, 85/1.4D е най-остър.
Ама си е така, поне е по-остър от 1.8Д и 1.8G. Даже да не е и по-остър от Сигмата.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Simbon4o   
Дата:   08-10-14 07:44

Има достатъчно тестове из нета, отваряш 3-4 такива и виждаш кой колко е остър. Няма нищо ненормално в това по-новия обектив, че и по-тъмен да е по-остър...
Сигмата сегашната 85 1.4 хич не е за подценяване понеже точно по острота е бая силна. Единственото нещо дето не ми допада в нея е бокето, но пак не е толкова зле...само в определени ситуации не ми допада и се решава проблема с леко затваряне на блендата.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: bpavlov   
Дата:   08-10-14 10:03


Смисъла на форумните съвети е да са от първа ръка, тоест, ТРЯБВА да притежаваш или да си притежавал техниката, за която се изказваш. Другото е спам. Защото повечето "вещи" мнения по нета са писани от същите специалисти-читатели, като вас.

Истината за 85/1.4Г е, че e вторият най-остър, най-смислен и най-употребяем обектив в съвременната никонска линия, след 70-200/2.8 II, ако работиш професионално, и първия, ако снимаш за удоволствие.
ВИНАГИ си заслужава да се купи този обектив вместо всичко останало, ако имаш наличните пари.
Разликата между този обектив и 85/1.8Г е ОКЕАН, дори да са затворени на еднакви бленди.
Разликата с 1.4 Д в остротата се изразява само по краищата на кадъра в диапазона най-вече между 1.4 и 2.
И двата обектива 1.4 Г и Д са по-остри от 1.8 Г, а сравнение със Сигмата въобще не може да става, тя дори не попада в графата "остър"
И двата обектива 1.4 Г и Д са от тези, при които, като ги имаш закачени на апарата, те сърби да хванеш и да направиш снимка. И резултата винаги е добър, от всяка ситуация.
85/1.4Г обаче е изключително капризен по отношение на фокуса при снимки на 1.4, в сравнение с 1.4Д, а така също на тъмно фокуса почти замира, пак за разлика от при 1.4Д.
Това е и причината все още да не мога да реша кой ми харесва повече от двата, ако трябва да имам само един и затова ги държа и двата засега

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: ecobo   
Дата:   08-10-14 10:34

bpavlov

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: vanquished   
Дата:   08-10-14 10:57

Какви са тези безумни твърдения, че дълъг, тесен и бла-бла? На ФФ, как се снима със 135мм? Единствено трябва да се свикне да се отдалечаваш повече и да подвикваш на модела [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: da.fo   
Дата:   08-10-14 11:22

"На кропка ще ти дойде доста дълъг и след като няма стабилизация , дори и да се отдалечиш - пак ще ти е трудно."

Защо не прочетете, че автора иска да снима хора в цял ръст. Това автоматически го "изхвърля" на 7/8 метра разстояние и обектива става неизползваем за тази цел в стая, че и доста студия. Около нас има две предпочитани места за фотосесии Калиакра и Ботаническата градина в Балчик(Двореца). И на двете има много красиви но тесни места където този обектив също е с ограничено ползване. Нямам нищо против обектива - супер си е !!! Но за целта е ограничен. Второ - защо инженерите от Никон са преценили , че новата тенденция е да имат всички обективи над 105мм - VR ??? А 85 мм-я на кропка става 127,5 !!! Не забравяйте , че засега поне автора ще снима с кропка - когато си вземе ФФ става друга [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: demiman   
Дата:   08-10-14 20:30

Автора на темата да погледне в базара ... ако иска да спести некой лев за още няколко обектива [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: bpavlov   
Дата:   08-10-14 23:28


Виж сега da.fo, когато се снима с обективи от сорта на 85/1.4 и 135/2, крайната цел ВИНАГИ е дефокуса. От тази гледна точка, в стаи и затворени помещения, ако искаш да хванеш цял ръст, просто ей така, да се видят новите обувки на блондинката, се снима с 24-70 или дори, аз снимам с 18-35.
Въобще, снимането на хора в цял ръст (хОдожествено) предполага пространство около тях. И по принцип хора в цял ръст се снимат на фф с обективи от минимум 135 мм, на бленда 2 или 150-200 мм на бленди 2.8 - 3.5, за да се получи дефокус отзад. Всичко под тези параметри дава резултати близки до сапунерска визия.
С 85/1.4 на ФФ също се получава необходимия дефокус за цял ръст, но на 1.4, което вече води до съответните неудобства, най вече фирата от неточния фокус на по далечни (като за 85мм)разстояния.

Що се отнася до стабилизацията, не бъркай инженерите с маркетинг-мениджърките. До 200 мм на фф е абсолютно безсмислена за скорости от 1/60 нагоре, каквито безпроблемно се поддържат от средностатистическо тяло на бленди 2.8
Никога не си включвам стабилизацията на 70-200, много повече пречи, отколкото помага. Не случайно Канон си имат и нестабилизирана 70-200 версия, заедно със стабилизираната.
А пък собствениците на канонското и никонското 300/4 без стабилизация, тря се гръмнат. Ама те не се гърмят, ами си снимат

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: da.fo   
Дата:   09-10-14 00:24

Да бе, те от Никон откъде да знаят , че "светилата" от България снимат и без стабилизация над 105 мм и ходят ли се мъчат ли мъчат да конструират [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: bpavlov   
Дата:   09-10-14 00:39


Като гледам, не са се измъчили много. Под двеста милиметра, единствени твърд със стабилизация е макрото, и това е само и единствено заради самото макро. Освен това на практика не работи еъпросната стабилизация в макро режим

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: ivjordan   
Дата:   09-10-14 00:41

Тази тема има сериозен потенциал за трупане на бисери. Дотук има доста, а тепърва предстои.
Що ли закриха клубната част, не мога да си обясня...

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: da.fo   
Дата:   09-10-14 01:03

Кой говори за старите стъкла [smilie11]. Казах , че тенденцията за всичко над 105 от новата серия G ще е с VR.


Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: bpavlov   
Дата:   09-10-14 01:14



Не е сигурно. Дори да имат стабилизация, това ще е само за да избръснат още някой лев от потребители като теб.
Замисли се защо нито една фирма досега не се напънала да направи твърд светлосилен телеобектив под 200мм със стабилизация. Дали не са им достатъчно силни напъните на инженерите?

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Simbon4o   
Дата:   09-10-14 08:10

На сони всички са им стабилизирани [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: da.fo   
Дата:   09-10-14 11:27

То да не става с магическа пръчка [smilie3].При положение , че една стабилизация може да влоши леко някои параметри и това отнема време. Първо най купуваните, после най дългите и накрая тези , които са на границата (100-200мм) тъй като може и да се снима и без стабилизация но е по добре да я има. А под 100 мм само на тъмните са сложили, светлосилните така или иначе вдигат скоростта а и са в диапазон с по голям ъгъл. Че то не беше VR, та после VRII а в скоро време може и VRIII да излезе. Явно стабилизацията се налага все повече.


Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Simbon4o   
Дата:   10-10-14 19:56

85 1.8 vs 1.4 G
Toва се покрива до голяма степен с моето мнение за двата обектива.

Относно стабилизацията - нямам грам проблем аз. Но имам познати дето и с 50ка на 1/1000 не могат да направят остра снимка... Стабилизацията не е нещо невероятно и преди 135-200мм на кропка на мен изобщо не ми е липсвала.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: tziko   
Дата:   11-10-14 12:06

Дълъг/къс - въпрос на свикване. Аз като изляза някъде с апарата, му бучвам 105цата и си плющя портрети в цял ръст с кропката... въобще и не мисля за по-къс обектив, даже напротив искам нещо още по-дълго. Но това е въпрос на вкус казало кучето...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: georgivelev   
Дата:   12-10-14 09:46

Ех, не вярвах, че в темата за портретен обектив ще се коментира остротата. Мисля, че Кен Рокуел беше, който каза, че само аматьорите се интересуват от остротата на обективите.

85/1.4д струва 1300лв втора ръка, което го прави невероятно изгодна покупка пред 85/1.4г, за човек, който не е наясно какво и как иска да снима. Няма риск да изгубите парите си, купувате, и ако не харесате, продавате БЕЗ загуба. Обективът е търсен, от опит мога да ви разкажа защо.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-10-14 11:05

Аз пък не мога да си обясня защо може да се цени глоу/хало/мек ефект в обектив, това са оптически слабости. Да не говорим, колко лесно се постигат с постпроцесинг. Предпочитам остър обектив без мекото, но с меко боке при всякакви ситуации, с леко врътната форма по крайщата. Останалото и сам мога да си го направя, което е по-важното - когато си искам а не да се чудя как да чистя аберации и хало. Пък Кен Рокуел е най-големия портретист...[smilie5]

ПС остротата се цени понеже мегапикселите растат в камерите. Това няма да спре скоро вероятно.



Публикацията е редактирана (12-10-14 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: boni   
Дата:   12-10-14 14:30

Матричната стабилизация е върха с портретни обективи и много много намалява брака, особено при нощни портрети и ниски скорости от ръка. Изснимал съм стотици такива. Също така не разваля оптичните характеристики на обектива, защото не се налага вкарване на стабилизираща оптична група.Също така го няма и досадното застиване и притрепване на образа, което понякога пречи.
С две думи - стабилизацията си е супер готино нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-10-14 14:49

Да на по-къси обективи като портретните е готино, но често ми се размазват портретираните хора понеже са мръднали. Затова сигурно не ми липсва. За по-дългобойни стъкла определено предпочитам оптична стабилизация!
Обаче както казах по-назад, по-спокойна ми е ръката и с малко недишане не ми е проблем с 50ка на кропка да удържам кадри на 1/20 скорост примерно. Така, че зависи и от човека.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: boni   
Дата:   12-10-14 14:53

Еми да ама аз удържам със 135-ца на 1/20-1/30...И като снимаш портрет в такива условия, може да кажеш на човека да не мърда.

Ето ти А900, 135/1,8 на 1/25сек и 3200 исо


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/l/t31.0-8/10339476_10202207607133581_24393474369791



Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: IsoIv   
Дата:   12-10-14 14:54

Абе щом има пари човека да си го купува.85/1.4 си е 85/1.4-страхотен обектив,независимо на кропка или не.

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-10-14 16:12


https://farm4.staticflickr.com/3929/15511405441_e87536785e_b.jpg

DSC09845-Edit by simbon4o, on Flickr

1/40 с 85 1.4 самянг леко тилтнат на некс 5р от ръка(само с две ръце се държи понеже няма визьор, т.е. по-трудно ще е само с една ръка). От два кадъра единия беше без омазване от моушън блър. Исото е 3200 :) и се борех и със вятъра и студа... мисля, че е ок като за от ръка. Сега с некс 6 ще ми е по-лесно и на по-ниски скорости понеже го опирам на главата си гледайки през визьора.



Публикацията е редактирана (12-10-14 16:14)

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: stefancho   
Дата:   12-10-14 17:16

bpavlov:
"Никога не си включвам стабилизацията на 70-200, много повече пречи, отколкото помага..."


bpavlov, би ли обяснил защо ти пречи стабилизацията?


Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: bpavlov   
Дата:   13-10-14 04:50


Защото има едно "залюляване" при включване и изключване. Като снимаш половин час така, ти се завива свят. Също така, това "залюляване", трае близо половин секунда, което скапва тотално кадри, които трябва да се направят мигновено, за части от секундата, в което време трябва и да кадрираш.
Пак казвам, грамотен фотограф снима на 200 мм и ФФ без стабилизация, а за дълги експонации по принцип се ползва статив

Отговори на това съобщение
 Re: AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G на DX тяло
Автор: Simbon4o   
Дата:   13-10-14 07:22

Никакъв проблем съм нямал от стабилизацията(оптична), особено на по-дългофокусни обективи. Там помага и за фокуса много!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »