Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   24-09-14 13:57

"Министърът на околната среда Светлана Жекова наскоро подписа споразумение с американската фирма "Парк Плейс Енерджи Корп за 10 000 сондажа на площ около 400 кв. км в находището Блок "1-11 Вранино" в Добруджа."

Още подробности можете да видите тук:

http://www.youtube.com/watch?v=90hWCcE9kIE


 Re: Участвайте в протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   24-09-14 14:08

Днес от 18:00 часа ще се състои поредният протест в София и в други градове на страната:

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1329734


Призовавам всички, на които не е безразлично бъдещето на страната им, на тях самите и на техните деца:

ЗАПЛАХАТА ОТ ЕКОЛОГИЧНА КАТАСТРОФА ВЪРХУ БЛИЗО 1/4 ОТ ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА Е СЪВСЕМ РЕАЛНА. САМО НИЕ, ОБИКНОВЕНИТЕ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ, МОЖЕМ ДА СПРЕМ ТОВА БЕЗУМИЕ !!! УЧАСТВАЙТЕ В ПРОТЕСТИТЕ СЕГА. УТРЕ ЩЕ Е ТВЪРДЕ КЪСНО !!!
 Re: Участвайте в протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   24-09-14 14:18

и защо да протестираме? За да подкрепим Газпром ли? [smilie23] [smilie23]

Щото май последно се оказа че еко протестите и тук и в Румъния са сериозно "субсидирани". В Румъния с 80 милиона Евро от Газпром! За да не се окаже, че на Румъния руски газ и не трябва.....

А и какво е фотографското в тази тема? Дали има администратор да я изтрие?
 Re: Участвайте в протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   24-09-14 14:18

Тези, които желаят да се информират за рисковете, с които са свързани проучванията и добивът на шистов и въглищен газ, могат да погледнат:

ТОВА
и
ТОВА

Ето и печалният австралийски опит с подобни експерименти, с превод на български:

The Dangers of Coal Seam Gas Extraction

 Re: Участвайте в протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fove   
Дата:   24-09-14 14:33

То тука не трябват и много пари.Нали си имаме отгледана пета колона.
 Re: Участвайте в протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: ivjordan   
Дата:   24-09-14 14:40

Аз пък съм "ЗА" проучването и евентуалния добив.
Къде ще се проведе съответната тематична демонстрация?
 Re: Участвайте в протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: imitev   
Дата:   24-09-14 14:47

В капиталистическите демокрации така се работи - плащаш и действаш.

На никого не му пука за екологията, стига да си кара колата и да пие бира пред телевизора...
 Re: Участвайте в протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: OIM   
Дата:   24-09-14 14:48

Темата е за триене

 Re: Участвайте в протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Rand   
Дата:   24-09-14 14:51

Кремиковци с мисъл за екологията вероятно е построен. [smilie18]

Темата наистина е за триене.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: J0R0   
Дата:   24-09-14 21:08

На въпорса на mmjm - всяка тема може да бъде фотографска и всяка тема може да се политизира и да се изроди в безсмислени караници.

Темата за шистовия газ е наистина интересна.
Аз участвах в протестите преди две години и искам да покажа една снимка от тогава.


https://photo-forum.net/static/forum/2014-09/iekc1979.JPG





Ако искате покажете снимки от днес.
Политически кавги в темата няма да бъдат толерирани.

(Между крайните мнения по темата може да има нормален баланс.
Личното ми мнение, ако интересува някого е че и зависимостта от руския газ и фракинга са еднакво вредни. Добрият вариант е да се изградят газопроводи м/у България и съседните страни, така че да се избегне и едното и другото.
Ние сме изключително малка по площ страна за да си позволим да съсипем част от територията си. Страни като Турция и САЩ - могат.)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: pstoev   
Дата:   24-09-14 21:15

съгласен с hotsnail , зависимостта от руския газ е Много по-опасна!
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: mmjm   
Дата:   24-09-14 21:37

Бих се съгласил с hotsnail, ако живеех извън България. В случая не ся важни политическите ни възгледи. На карта е заложено здравето на децата ни или поне на тези, които изберат да останат тук. Всяка зависимост е опасна, дали ще е от дрога или финансово-политическо влияние все е гибелно.
Имаше и други теми за опазване на природата в България, но ако можем да направим пролетно и есенно почистване и да съберем изхвърлените от нас боклуци отровената почва и вода се възстановяват далеч по-трудно примери много.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: gbdesign   
Дата:   24-09-14 21:38

Да на шистовият газ! Рашистите вън от България!
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Simbon4o   
Дата:   24-09-14 21:51

Maй никой не разбра, че вече продават терена както могат. На квадрат, на части(дървесина, скрап, ...) всичко продават и си отиват навън хората. Ако са решили да ни тровят или задължават да купуваме газ протести няма нищо да променят.

Повръща ми се от населението! Не всички, но мнозинството е необразовано, несхващащо какво става и безумно лесно за манипулиране. Жалко за хубавия терен!
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: mmjm   
Дата:   24-09-14 21:55

J0R0, е предложил достатъчно добра алтернатива и на руския газ и на фракинга. Прочети я внимателно. Не е нужно да се конфронтираме особено с перефразирани комунистически лозунги, когато става дума за бъдещето на децата ни.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-09-14 22:12

Зависимоста от Руския газ не е толкова опасна колкото зависимоста от Американски корпорации добиващи на наша територия без оглед на последствията. Т.нар наш газ ще се добива от американци и ще ни го продават пак през 200 прекупвача. Не съм съгласен.

С Русия можем да се разберем много лесно :) Всичко е въпрос на политика вторачена в Българския интерес ,която липсва от 24 години.

Който страни от Русия го чака втора - Украйна. [smilie21]

Предпочитам да съм роб на съседа от колкото на някой ,който по чиста география е от другата страна на планетата.

Русия е необятен пазар ,които за съжаления България не използва и все по-малко ще използва ,ако Русия не ни наложат рестрикции след време хич няма да използваме...

Избора е с тия или с ония. Аз предпочитам с Русия [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: J0R0   
Дата:   24-09-14 22:17

gbdesign - най малко пък мен можеш да упрекнеш като "рашист".
mmjm - тя тази идея не е моя, на Плевнелиев е.
Между другото близо до Одрин има газово находище и турците продават тоя газ по-евтино отколкото руснаците ни дават техния.
Технически е евтино и изгодно да се дръпне една тръба до Одрин.
Обаче Ердоган не ще да си разваля отношенията с Русия, при това за такъв малък пазар като България.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Rand   
Дата:   24-09-14 22:29

Затова трябва Енергиен Съюз, тогава пазарът на който ще продава Ердоган ще е много по-голям и ще може да договаря по-добри условия. Колко обаче от тези протестиращи срещу шистовия газ биха излезли и на протест срещу монопола на "Газпром"?

PD, предпочиташ да си продадеш душата на съседа, вместо на някой от другия край на света? ОК, твое право, други хора обаче не искаме да сме роби.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   24-09-14 22:34

Не на шистовия газ правещ плодородни земи в пустини! Ае сихтир и без това сме една шепа земя дайте и нея да унищожим (защото друго не остана за унищожаване)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   24-09-14 22:44

ПД голяма глупост написа. Извинявай ама за да си избираме поробители ли са измрели стоцити хиляди достойни българи......за подобно писание трябва да отнемат гражданство. Честно не мога да повярвам, че написа подобно нещо.



Публикацията е редактирана (24-09-14 22:46)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: te4i   
Дата:   24-09-14 22:48

Войната в Украйна беше провокирана от САЩ с цел да извият ръцете на Европа да приеме добива на шистов газ. В момента лобито на компании като ШЕл и Шеврон действа на ниво Брюксел. Ако там постигнат успех, ние ще сме длъжни да ги приемем да търсят шистов газ. Лошо е, когато икономически войни водят до реални войни със жертви. САЩ и Русия са еднакво виновни за положението в Украйна и хилядите жертви. Ако ЕС не се откъсне от зависимостта си от САЩ и Русия, ще паднат и други държави в жертва.
Ако трябва обаче да се избира между една вредна за природата и хората технолигия като добива на шистов газ и вноса на газ от друга територия, за предпочитане е вносът от Русия, дори и цената да е висока. Няма по-висока цена от разболяването на следващите поколения. Да стискаме палци в Брюксел да устоят на американския натиск, иначе ако от нас зависи, ние веднага си продаваме задника на американците.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   24-09-14 22:52

Те4и я вземи провери дали Шел е американска компания преди да казваш как американското правителство прави войни заради нея....[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Бива бива лозунги от вестник Дума ама...

http://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Dutch_Shell


Името дали ти говори нещо? Royal Dutch Shell?

ПП Само не се излагай да напишеш, че и BP е американска фирма.



Публикацията е редактирана (24-09-14 22:56)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: te4i   
Дата:   24-09-14 22:56

Името няма значение, а кой притежава повече акции.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   24-09-14 22:58

Прочети прочети....стига писа.

Като гледам нивото на тезите на някои от хората ми настръхва косата. Единия избира кой да ни пороби. Друг прати най-голямата еврпейска компания в САЩ......просто....



Публикацията е редактирана (24-09-14 23:02)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-09-14 23:01

Ние неможем да сме енергийно независими.
Аз не си избирам поробители.

Всъщност някой знае ли ,че тръбите за южен поток отдавна се складират в Българските пристанища? И скоро ще се реекспортират за монтаж?
Много просветени станахте всичките....

Избирал съм си да съм роб. А да надупчат житницата на България някви Американци не е ли робство. [smilie7]

Европа зависи от Газпром не само България. Велики икономики като Германия зависят от Газпром. Никой неможе да промени фактите.

Ние имаме други ценни суровини и възможности с които можем да компенсираме една относителна енергийна зависимост.

Незнам в Япония някой да се оплаква ,че е енергийно зависим...[smilie3]

Трябва да се лавира м/у наложения монопол от Газпром и алтернативни источници с по-малък дебит и процент от пазара и всъщото време да се договорят контра договори за иснос на ценни суровини в областа нахранително вкусовата промишленост и други.

А за тва Русия е много удобна. Сащ да си Еб**т майката!!!

Трябва да си гледаме местния географски интерес които неуминуемо е обвързан със Русия, Турция и прочие...но не ние гледаме на "Запад". Загубена кауза и предопределена грешна позиция ,която ще ни накара да си сърбаме попарата в следващите 100 години.

И отново идва проамериканско правителство в лицето на Б.Б... за това на запад го обичат толкова. Щото е проевро и проамериканско кученце и обкръжението му. [smilie19]



Публикацията е редактирана (24-09-14 23:05)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: gbdesign   
Дата:   24-09-14 23:04

Шистовият газ се добива от дълбочина, на която всичко е вредно и силно токсично за човека. Единствените, които имат интерес да няма шистов газ, са руските ни поробители:
ЦЪК

В световен мащаб, няма нито една от големите и сериозни еко организации, която да е заела твърда позиция, срещу добива на газ и петрол от шистови скали! Филмчето, което пропагандира вредите от такъв добив е направено от обикновени привърженици на конспиративни теории. Нито е направено кадърно, нито има много връзка с реалността!
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   24-09-14 23:06

Pd написа:
> Който страни от Русия го чака
> втора - Украйна. [smilie21]
>
> Предпочитам да съм роб на съседа

Какво точно написа? Я виж?
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-09-14 23:10

Ние винаги ще сме роби докато не застанем на правилна позиция с/у по-силните държави и не започнем да провеждаме една умна политика обеързана с интересите на държавата и хората.

И тя не е да се опълчваме на Сащ или Русия. Но ако трябва да избираме единият от двата полюса с ,който да си взаимодействаме за мен това е Русия.[smilie21]

Четеш плитко.[smilie21]

Европа е зависима от Руския газ и петрол.

А рестрикциите с/у Русия продължават.
А тя е настроена империалистично ,което защитава националните и интереси.

Аджеба САЩ ще ни предложат ли алтернатива на ГАЗПРОМ? Ако ще дупчат Добруджа или най-плодородния чернозем в България и дори в Европа по-добре не....[smilie21]

Южен поток както много други руски тръбопроводи не са необходими ,а наложени.
Това е ясно. Но тръбопровода не те задължава да го ползваш. [smilie21]



Публикацията е редактирана (24-09-14 23:13)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: te4i   
Дата:   24-09-14 23:10

Royal Dutch Shell, commonly known as Shell, is an Anglo–Dutch multinational oil and gas company headquartered in the Netherlands and incorporated in the United Kingdom.

В БГ вече стана традиция необразовани хора да обвиняват другите в същото. Значи компанията е мултинационална, а това, че освен Дания е намесена и Великобритания отговаря на доста въпроси. Англия никога не е играела една игра с Континента. Техните кукли на конци са дълги-САЩ,Австралия....
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   24-09-14 23:18

те4и тезата ти че САЩ водят война, за да наложат Шел на Европа насилствено някак куца. Предвид че Шел са преидмно в Европа, се управляват от Европейци и парите са им тука и офис центрлите са им тука....

ПД хайде преди да се чудим чии роби да станем, да видим как да си пазим нашите си интереси. За Русия пък и който и да е друг моето мнение е, че успехи включително търговски не може да има докато се мслиш за роб. В момента в който се усещаш, като достоен човек, има шанс и другите да те възприемат за такъв и съответно и резултатите да са на малко по друго ниво.

По порсто казано ако сам не си вярваш няма как и околните да ти повярват. Това работи както на личностно така и на организационно ниво. От външна политика не разбирам, но съм склонен да мисля, че по лесно се работи ако двете страни разговарят като равни и достойни. Съответно е мнгоо по трудно и зле ако единия се мисли за роб....



Публикацията е редактирана (24-09-14 23:19)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: mmjm   
Дата:   24-09-14 23:18

Големите и сериозни еко организатори, големите и сериозни хуманитарни организации и големите и сериозни синдикати от много години са далеч от проблемите, които трябва да решават щот са големи сериозни и най-вече богати. Иначе и добива на живак е безвреден, и този на уран, и и и ...
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: te4i   
Дата:   24-09-14 23:24

технологията засега е забранена в ЕС,разрешена в Щатите, Австралия. Няма много зачение официално на документи и къде са им офисите. Важни са принципите, а те са ясни. Желанието да се рови в ЕВропа е понеже в редица американски щати забраниха технологията и компаниите се нуждаят от нови терени, по възможност не на американска територия, тъй като са явни вредите от нея. По принцип американците обичат да си водят войни и мръсни производства далеч от тяхната територия, което е доста цинично. Нямам против шистовия газ, ако ни го внасят, а не го добиват у нас. Все ми е едно от къде ще е газа, важното е да не се мърси у нас.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   24-09-14 23:30

te4i така казано съм съгласен. Въпреки че тезата за лошите американци ми идва в повечко. Имам достатъчно познати американци и не са лоши хора. Не ядат европейци на закуска. Не застрелват по трима руснака преди вечеря. Дори политически не са лоши хора. Просто по исторически причини са супер силата и всички чакат от тях да дойдат със самолети и кораби като стане голяма фира.

Виж теза че Шел, Шеврон, Росатом, Газпром и Лукойл правят всезъможни магарии в държави като нашата съм по готов да я приема.

Най-малкото сети се кога падна на ГЕРБ правителството -> след референдума за АЕЦ. Да не би преди това по-добре да бяха управлявали? Пък и още се чудя кой подслушва действащ министър председател докато си говори с шеф на митниците. Няма как да е ДАНС или МВР, БОП - те нямат право да подслушват тоя разговор. Значи просто не е българска агенция. Значи просто е нечие разузнаване - фирмено или държавно, Явно то свали ГЕРБ и качи БСП/ДПС на власт. Ако си спомним, че бившия парламент първо гласува нов закон за енергетиката, преди правилника си дори. Нещата почват да се подреждат. Това е ако се кефиш на истории с конспирация.

ПП сега между другото не се дискутира шистов газ! Дискутира се газ добиван от въглища. Това май се ползва в цяла Европа че май и в Русия. Сега не знам дали технолигята за извличане на газ от въглища под земята се ползва широко. Не знам и дали има екологична опасност от нея. Знам обаче, че е различна.



Публикацията е редактирана (24-09-14 23:36)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: imitev   
Дата:   24-09-14 23:45

Те като надупчат и изпомачкат терените и нищо да не наливат по дупките пак всичко е свършило...

Кофтито на цялата работа е, че и да дупчат, и да не дупчат -> ние пак ще го духаме [smilie8]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: victory13   
Дата:   24-09-14 23:47

Не зная ИДА по какво е учЕн, но не за първи път показва тотална некомпетентност по въпроси, които явно не познава [smilie23]
Нека само за момент да разтълкуваме първият му пост, който е цитат, но когато цитираш, е добре да вникнеш за момент.
Първо, удобно се пропуска Овъргаз... Ама човещинка, няма да придиряме[cool]
Значи на квадрат със страна 20 км ще се разположат 10 000 сондажа за проучване, или през всеки 200 метра във всички посоки по сондаж [smilie18] ... Даже и в Саудитска Арабия не проучват така [smilie5]
Но пък добре стряскащо звучи за аудиторията цифрата, тежко някак си [cool]
Всеки сондаж по 2700м /по видеото/ ще рече 27 000 км сондажи [smilie10] . Толкова няма в цялата история на сондирането у нас до момента, надали ще има и в следващите 10 години
Навремето протестите срещу шистовия газ доведоха до написването на закон, сътворен от безмозъчниците на Тиквун и най-ярките учЕни от протестите. Та там набързо новия мозъчен тръст сътвори текст със забрана да има налягания над 20 бара в сондаж[smilie18] Ако попиташ колко е налягането на дъното на сондаж от 200м, вероятно никой от тръстът няма да отговори... Къде ти, учЕните не се занимават с прости сметки.
Гледам постоянно се пише колко вече е сондирано, и че няма нужда от ново проучване. Добре е да се знае, че всяко сондиране си има строго определена задача, и ако да кажем сондажа е за търсене на мед, никой няма да изследва за злато примерно... Даже навремето се правеше сметка за всяко изследване на ядката, защото струва пари. По тази причина злато на Сърнак се откри 95-та, макар преди това да е дупчен целия район, но с друга цел. Тук е удобно да се споменат и данните в Геофонда. На прочутия Сондаж 50 на Сърнак, изпълнен от наше ГПП, бяха изследвани невероятни резултати с изключителни съдържания! Този сондаж беше дублиран, на метър, и даде едно голямо нищо. Нищото беше потвърдено по-късно и сдруги сондажи. Толкова за Геофонда, и колко му вярват някои фирми.
Проучването, ако изобщо има, няма защо да е свързано с фракинг на пластове. Просто се изважда проба от скалата по конвенционален начин, което не е проблем, и в лабораторни условия се симулира извличане на газът... Мисля тук има широко поле за участие на нашите изтъкнати учени [cool]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: mmjm   
Дата:   24-09-14 23:49

Референдума за АЕЦ беше огромна грешка, за което говори и факта, че не се съобразиха с резултатите от него, а "надписаните" сметки за ток, заради които бяха и протестите "бутнали" правителството на ББ си бяха чиста медийна спекулация. Не съм фен на Бойко, радвам се че тогава падна но не приемам конкретния повод. Темата беше да тровят ли Добруджа за енергийната ни "независимост" или да търсим алтернатива?
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-09-14 23:52

Проблемът е, че нямаме специалисти в Бг по шистовия газ, да излязат и да обяснят. Шепа филмчета в интернет са най-малкото манипулативни.Нагледал съм се на такива и относно лекарства и ваксини (смея да твърдя там съм спец) и знам, че съответните филмчета са пълен ташак. Ако концепцията на филмчетата против шистовия газ са същите като за ваксините, значи са ала-бала. Но аз няма как да знам за тях.
ПД жестоко се е объркал, че германската икономика зависи от газпром. Зависи под 30% Останалите 70 %газ Германия си ги набавя от другаде. Това от едно интервю скоро на германския министър на енергетиката.
Освен това, ако някой си мисли, че руснаците ще ни снасят газ заради сините ни очи, значи е много глупав. Това е инструмент на влияние за тях по отношение на вътрешна и външна политика. Ясно е, че Русия иска черно море да и бъде вътрешно за територията, в по-лошия случай да има пълен контрол над него. Американците им дреме за нас, ние сме шепа земя с 5 мил човека, от които милион стават въобще за нещо. Всъщност въобще се учудвам, че има американско бизнес присъствие у нас, това се дължи най-вече на факта, че сме в ЕС. Де факто сме си един имиджов пазар и по нищо не се отличаваме от една рекламна брошурка. Ако пък някой си мисли, че има толкова много газ у нас, че някой се натиска да го източи- също е спал на течение. Прави впечатление, че в момента, в който комунистите паднат от власт и изгубят контрола на южен поток и започват едни смешни и безсмислени протести против шистов газ. Освен това, пазарът на земя си казва думата. Това са най-скъпите земи у нас, някой горе каза, че пустеели и ги разпродавали на безценица. Няма такова нещо. В момента има много купувачи за добруджанска земя, но няма продавачи. Така че и тази теза издиша.Трябва да се оцени, кой има по-голям интерес от южен поток- дали ние или руснаците. Защото нещо не ми се връзва на руснаците да им е през фуя, а толкова години, толкова пари да пръснаха за него и да продължават да натискат. Значи и за тях е важен. Дори май повече са заинтересовани от колкото нас да я има тая трабЪ. Що никой не скача против газопровода, дето съсипва един от най-красивите плажове на юг от Варна-Паша дере? Нали сте любители на природата, снимате птици, че и от Варна има някои от тях. Скоро ше ми снимате там к..ра, като го завършат. Има тук тенденциозност и двоен стандарт и това най-много ме дразни мен!
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: victory13   
Дата:   24-09-14 23:59

Много си прав в мисленето. Само да кажа, че нямам нищо против Южен Поток, само че на входа го плащаме на руснаците цялото количество, и после ние се занимаваме с търговията... Всъщност това, което правят руснаците със същия този газ...
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-09-14 00:01

fast_eyebrow 30% за световна икономика знаеш ли колко е? Колкото 10 Българии....

hotsnail
Не мисля в/у това как ме възприемат хората.


Никой не отговори знаете ли ,че Южен Поток е в действие и тръбите се бачкат в Бургас и Варна от 5 месеца и скоро предстои реекспорт за монтаж?

[smilie21]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 00:03

Вадят всички договори,документи и договорки и тогава обществото може и да го приеме тоя южен паток. Дотогава няма, как да мине, защото хората не знаят за какво точно иде реч. Крайно време е на шепата тиквеници, договаряли се за него и очевидно взели едни пари под масата да им уврат тиквите за това.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 00:04

Ква световна икономика,ве Пд. Говоря за германска икономика[smilie18]
Ела на мене си малко!



Публикацията е редактирана (25-09-14 00:04)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: gbdesign   
Дата:   25-09-14 00:13

fast_eyebrow victory13 - има надежда за нашата страна [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: pmartinov   
Дата:   25-09-14 00:18

Ценaтa нa шистовия гaз е отровенa водa и земя.

Товa е сaмоубийство .

 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-14 00:20

PD написа:
> Никой не отговори знаете ли ,че
> Южен Поток е в действие и тръбите
> се бачкат в Бургас и Варна от 5
> месеца и скоро предстои реекспорт
> за монтаж?

това с ре-експорта не го схванах. За къде реекспорт? За Сърбия ли? Аз мислих че това са си тръбите Южен Поток за България. Просто си чакат разрешителните.

Въпрос на време е ако реално искат да се построи. Имай в предвид, че в сметките ти за ток и газ има включен перо - "Връщане на заем към Газпром за Южен Поток". Така де Руснаците вече прибират от нас лихвите, пък дали има или няма газ или тръби си е малко наш проблем....Тъпото е че някои хора твърдят, че Южен поток може и да не сработи по технологини причини. Не ги разбирам тия неща, дано не са прави.


ПП pmartinov никой не спори за шистов газ. Дори протеста уж е за нещо друго!!! Не става дума за шистов газ!!!



Публикацията е редактирана (25-09-14 00:22)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-09-14 00:23

fast_eyebrow

1. Ожен поток е в ход физически.
2. Германия е 4-та Икономика в Света.

"4.Германия- БВП- 3.6 трильона долара.
3.Япония- БВП- 5.1 трильона долара.
2.Китай- БВП- 9 трильона долара.
1.САЩ- БВП- 16.2 трильона долара."

Да си зависим като такавас 30% от Газпром не е "гот" след като духаш на САЩ.

[smilie21]

pmartinov [smilie24]



Публикацията е редактирана (25-09-14 00:24)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: asahi   
Дата:   25-09-14 00:24

Кой е поискал да добива шистов газ, не разбрах? Фракингът в България е забранен. Забраната не е отменена, няма и политическа воля за това. Дали не е по-добре да протестираме срещу атмосферното налягане?

Предлагам протестиращите пишман-еколози да оставят автомобилите си и да се придвижват в града с велосипеди. В свободното си време да научат децата си как правилно се пресичат улиците. Двете неща ще имат многократно по-добър ефект в личен и обществен план.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 00:25

И да добавя още нещо. Няма такова нещо, като мултинационални компании, американски компания, марсиански компании. Или се листват на борсата или не се. Листват ли се, вече се ръководят от интереса на акционерите, който е ДА ИМ ПОСКЪПНАТ АКЦИИТЕ И ДА ПРИБИРАТ ПО-ГОЛЯМА ПЕЧАЛБА. Приказките за геополитическа война, целенасочен геноцид, нова студена война са ала-бала. Ако има начин да се погледнат големите акционери на Шел примерно, съм почти сигурен,че доста акции се държат от едри руски капиталисти. Като пример я давам Шел,съвсем тенденциозно, стана въпрос за нея, важи за абсолютно всички компании на борсата. ;)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-09-14 00:32

asahi [smilie24]

fast_eyebrow не си в час. Шелл и Руснаци [smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 00:35

"Да си зависим като такавас 30% от Газпром не е "гот" след като духаш на САЩ."

ПД, човекът каза, че имат намерение да заменят 50% газа с възобновяеми източници до 2020 или там някъде, говоря за германския министър.Ако ти продаваш нещо, имаш интерес да имаш купувач, за да продадеш нещото на печалба. Ако купувачът не е зависим от теб в 70% от случаите, то за теб се получава една много трудна сделка, в която трябва да правиш хиляди компромиси, за да се възползваш от оставащите ти 30% шанс за сделка, но тези компромиси в крайна сметка основно водят до две неща- ниска цена и добър сервиз на клиента (сиреч да му целуваш задника, когато се налага).Това е ситуацията на Германия.
Нужно ли е да ти обяснявам,какво се случва, ако си продавач и имаш купувач, който в 100 % от случаите зависи от теб? Ок, ще ти обясня-тогава купувачът прави свирки на продавача и му плаща за това, само и само да се докопа до стоката му. Скъпо плаща!! Ся, познай ние в коя ситуация сме?[smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: asahi   
Дата:   25-09-14 00:38

Апропо, тук някой геолог или поне нефто/газодобивник има ли?
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 00:40

ПД, всеки, който играе на борсата може да си купи акции на листвана компания. Стига да има нужните пари.Какво чудно ти се вижда?
По-чудно ли е, че Газпром и Шел имат например общи проекти и консорциуми? Ми попрочети малко[smilie25]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hebros   
Дата:   25-09-14 00:43

Тази тема е уникална простотия и манипулация.
Въобще не става въпрос за шистов газ, а за природен газ и нефт. И няма никакво разрешително за добив, а се говори само за проучване.
Аман от подлоги, треперещи да не вземе България да стане енергийно независима.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: victory13   
Дата:   25-09-14 00:51

Асахи, кажи какво те интересува... Макар че обсъжданите въпроси не са много по геологията, а за техника на проучване, което други изпълняват. Крайното мнение обаче наистина е от геолози...
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Seifi   
Дата:   25-09-14 00:53


https://photo-forum.net/static/forum/2014-09/pjjd6967.JPG


http://www.taz.de/uploads/images/684x342/Protest_fracking_dpa29530684.jpg


Protest gegen ExxonsMobils Erdgasprobebohrung im Emsland. Bild: dpa
Протест срещу тестови пробиви на ExxonsMobils в Emsland Снимка:dpa


специално за pstoev и hotsnail превод от една немска страница

Durch Fracking gelangen Tonnenweise Chemikalien ins Grundwasser!

В Германия в предаването Монитор беше показан списък с частично високо токсични химикали които се използват при добива на шистов газ (Fracking). Химикалите причиняват рак, променят хормоните чрез токсините влезнали във водата.
1.Tetramethylammoniumchlorid
2.Petroleumdestillate
3.Octylphenol
4.Biozide от групата на Isothiazolinone

Fracking verdreckt Trinkwasser

Едно американско изследване изнесе доказателства за замръсяването при добива на шистов газ (Fracking). Във водоизточниците се откриват:
1.Methan
2.Ethan
3.Propan

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ ОТ Duke University


Протест при Берлинале 08.02.2013


https://photo-forum.net/static/forum/2014-09/aces9906.JPG


http://frackingfrei.files.wordpress.com/2013/02/berlinale-2013-1.jpg


Foto frdlw. zur Verfügung gestellt von: R. Iwersen
Снимка на : R. Iwersen

 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-14 00:57

Seifi никой не говори за фракинг!!!!

НЯМА ФРАКИНГ!

За друго става дума.

Както писаха вече фракинга е забранен.

Това дето се обсъжда е нещо дето в Германия се ползва още от времето на Хитлер! Извличане на газ от въглища. Има някакви технолгоии с които това се први без да се изваждат въглищата на повърхноста. Не ги рабзирам нещата. Ако някой е геолог и ги разбира да обясни.....

ПП Може би за това идва реч. Не знам http://en.wikipedia.org/wiki/Coalbed_methane_extraction
. Пише че екологичния проблем с тая технология е какво се прави със водата, дето се изпомпва от въглишните находища т.е. къде се складира или как се обработва тая замърсена вода (доколкот разбирам тя просто си е замърсена и като я изпомпваш от земята после трябва някъде да я сложиш). Не пише да се вкарват химикали под земята както е с фракинга.



Публикацията е редактирана (25-09-14 01:04)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 01:05

Сайфи, германците по принцип се отказват и от атомната си енергия, явно могат да си го позволят.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: pif   
Дата:   25-09-14 01:11

Яко чалга и алкохол - опааа, защо пропаднаха децата ни. Пълен непокизъм с язовирите, изсякохме горите - опаа, големия потоп ни наводни и издави. До кога ще мислим следварително?
Технологията е спорна. Особенно когато се прилага във вододайна зона. Държавата може да произвежда много други блага които да изнася и срещу това да получава газ. Втечнения газ е много добра алтернатива, ако искаме да избягаме от Русия. Какво значение има от кой купуваме газа, след като даваме пари за него?
В държавата всяка година влизат по 2-3 милиарда лева от емигрантите. Не знам си още колко милиарда от туризъм, колко от износ. Ако тези пари не се крадяха - щяхме да имаме за газ, нефт и каквото още ви скимне и да живеем добре. Но за сметка на това предпочитаме да си продадем гъза на някой който да добива газ на наша територия защото е подкупил който трябва и тоя който трябва ще се изнесе от държавата с все челядта си.
Като искаме да имаме - трябва да работим. Не става да лежим и да вадим богатства от земята. Крайно време е доматите и краставиците да ги произвеждаме ние а не да ги вкарваме от Турция и Гърция. Крайно време е да произвеждаме месото тук а не да вкарваме замразеното месо от Европа с изтекъл срок на годност. Много по-лесно е да храним циганите с помощи отколкото да им намерим работа.
Безхаберието е пълно. До кога ще го караме на заеми? Ще става от зле - по-зле. Мафията която си има държава ще продължава да цеди народа и богатствата на страната до последно.
Ама на кой ли му дреме. Всеки е експерт по всичко. Иска да изкара някоя кинта от нищото, да има за пиячка, да свири чалгата по телевизора и какво друго му трябва. Ако може и да не работи - по-добро от това няма. А природата кучета я яли. Живота е кратък. Веднъж се живее.
Надувай чалгата и дай ракията тука.
Все пак сме демокрация - гласа на неграмотния циганин е равен на гласа на професора. Мнението на неграмотния циганин е еднакво по тежест с мнението на професора. И тъй-като циганите са повече - професора е безгласна буква. Какво като е прекарал живота си в изучаване на проблемите.
Да живее чалгата и чалга поколението дето смята, че всичките права са му дадени с раждането а не трябва да си ги заслужи.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 01:20

Pif у нас се произвежда доста месо и доста зеленчуци, но се изнася. Познавам хора и в единия и в другия бизнес. Продукцията и на двамата е 100% за износ. Намерили са си пазар навън, печелят си добре за България. Тук не продават, защото бай Ганьо не го интересува качеството, ще отиде и ще си купи най-големия боклук за плюскане, стига да е евтин. А евтиното месо е дълбоко замразеното и преседялото, бог знае по колко тира. Иначе ше скочи веднага да протестира за всяка случайна глупост, дето я е видял по новините, между игрите за печалби и турските сериали. Няма да се сети да излезе да протестира, че пътищата са му калпави, няма градини и училища за детето му, работодателят му го осигурява на минимално, нищо, че му плаща кеш, после мрънка, що баба му мизерства с ниска заплата. Ние сме прост народ, който може да се спасява оттук[smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: DeDomus   
Дата:   25-09-14 02:00

pif [smilie24]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: asahi   
Дата:   25-09-14 08:57

Апропо, тук някой геолог или поне нефто/газодобивник има ли?
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: goldstar   
Дата:   25-09-14 09:05

НЕ НА ДОБИВА НА ШИСТОВ ГАЗ В БЪЛГАРИЯ !!!!!!!!!! [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: J0R0   
Дата:   25-09-14 09:09

Специално за ПД
Роб не можеш да бъдеш поне докато са ти отворени границите и целият свят е пред теб.
Можеш да идеш в която пожелаеш точка на планетата и да започнеш живота си отначало.
Включително и в страни, които не са контролирани от "лошите", като Северна Корея, Намибия и т.н.
Понеже бях в Намибия преди години, да ти кажа че на цената на твоята фототехника можеш да си купиш огромна територия, стотици хектари и одма да станеш белия господар :)
Площ колкото половин Европа, население, по-малко от София град.
Приятелите от моето поколение се разселиха не само из Европа но и в Северна и Южна Америка, Австралия и Нова Зеландия. И вече кой каквито дадености има - един върви нагоре, друг надолу...

Големия въпрос не е за това чии роби ще сме, ами за това по какъв модел ще живее обществото тук и по какъв модел ще се управлява държавата.
По средата сме между три много големи световни сили - Турция, Русия и ЕС.
Всяка със свой модел.
На мен лично най ми допада европейския модел на организация на държавата и обществото. Не ме влекат нито турския нито руския.
Такъв ми е характера.
Теб като те влече руския модел на организация - ОК.
Ти така или иначе в момента живееш в него.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: stoyanivanov   
Дата:   25-09-14 09:19

И аз не виждам нищо нефотографско в снимките от протести... Що се отнася до "ангажираността и пропагандата". В екопротестите и аз участвах и то в неочаквано за мнозина от вас качество, плюс това смея да твърдя, че имам скромен личен принос за мораториума, но както и да е...
Извинете, но няма как да се съглася с това (приятели от ФФ, интелигентни хора сте, пишете на български - в нашия език си има други правила за употреба на главни букви): Зависимоста от Руския газ не е толкова опасна колкото зависимоста от Американски корпорации...
Това буквално означава следното - когато американците ни крадат и ни налагат пълна зависимост е лошо, но ако руски олигарси ни ограбват и ни налагат пълна зависимост, да го приемем, щото са руснаци. Аз пък не искам да плащаме най-скъпия газ в Европа заради корупционните надценки - независимо дали го плащаме на руски олигарси, арабски шейхове или западни корпорации. Защото това означава дядо ви да не може да си плаща парното, както и десетки хиляди работни места по-малко - скъпата енергия прави бизнеса неконкурентоспособен, включително малките и средните фирми. Как ще свалим цените? С конкуренция - разнообразяване на източниците за доставка - Жоро го написа по-горе, плюс още нещо: Собствен добив!
Ако за шистовия газ има сериозни опасения, защо не форсираме проучванията на шелфа в “Черно море?! Твърди се, че там с голяма степен на вероятност има конвенционални находища, които ще ни стигнат за близките 30-40 години, че дори и за износ ще остане. За тези две неща трябва кампания и протести - диверсификация и форсиране на проучванията на собствени находища. И много да внимаваме с разни "екоактивисти". Голяма част от тях са искрено загрижени, но понякога отзад се крият грозни лобистки интереси, отлично заплатени от руски олигарси, западни концерни, местни конкуренти в бизнеса и т.н. Я да ми каже някой откъде например организаторите на последната кампания взеха информацията, че метан хидрат се добивал "задължително чрез фракинг"? Елементарна неграмотност или добре платена дезинформация пробутват?
http://inosmi.ru/fareast/20130313/206898916.html

Работы по извлечению газа начались около шести утра 12 марта, когда с помощью помп началось выкачивание воды из придонной зоны, за счет чего снижается давление на земляной пласт. При снижении давления в гидрате метана происходит деление на воду и метан.

Да превеждам ли за "русофилите", или сами ще се справят с беглите си познания по този красив език на велик народ?
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Seifi   
Дата:   25-09-14 09:38

Автор: J0R0
Дата: 25-09-14 09:09

По средата сме между три много големи световни сили - Турция, Русия и ЕС.


Прупускаш САЩ от където се диктува цялата ни външна политика в момента. България е арена сблъсък между САЩ и Русия, от руснаците полочаваме съжаление в документалните филми, от американците потупване по рамото. А 50% процента от първолаците май са мангалчета, просто не искам да мисля на къде отиваме.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hebros   
Дата:   25-09-14 09:44

И пак да кажа, темата е простотия и манипулация.
Никой не е говорил или давал разрешение за шистов газ.
Ставаше въпрос за разрешение за ПРОУЧВАНЕ за природен газ и нефт!!!
Не разрешение за добив, а за проучване и не не ШИСТОВ газ!!!!
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Alsand   
Дата:   25-09-14 10:03

Омръзна ми неграмотни алармисти да крещят и да "просвещават" другите с филмчета от ютюб. Ето едно сериозно мнение по темата с шистовия газ:

Кристалина Стойкова е професор по геология с дългогодишен опит в проучванията на находища на нефт и газ в България. Тя е доктор на геологическите науки и научен секретар на Българската академия на науките.

Проф. Кристалина Стойкова: Забранихме шистовия газ, без да знаем дали го имаме. Ще ни се смее целият свят

 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: asahi   
Дата:   25-09-14 10:06

Автор: victory13
Дата: 25-09-14 00:51
Асахи, кажи какво те интересува... Макар че обсъжданите въпроси не са много по геологията, а за техника на проучване, което други изпълняват. Крайното мнение обаче наистина е от геолози...


Съжалявам, пропуснал съм постинга ти.
Ако професионално си наясно с дискутираните въпроси и имаш мнение моля, сподели го с нас.



Публикацията е редактирана (25-09-14 10:06)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Alsand   
Дата:   25-09-14 10:14

asahi,

Учил съм три геологии в първи курс в ГГФ, но все пак съм от катедрата "Климатология, Хидрология и Геоморфология". Не съм геолог, но със сигурност имам по-добра представа от повечето пишещи тук, а особено пък що се отнася до най-шумните алармисти, протестиращи срещи шистовия газ, от които никой няма нищо общо с науките за Земята. Геолог е rosivas, но скоро не съм я мяркал. Достатъчно съм обсъждал темата с мои приятели - геолози, които се занимават точно с полезни изкопаеми, за да оформя своето лично мнение по въпроса. Още повече, че част от специалността са ми точно водите, къде и как залягат и т.н. Та съвсем спокойно мога да се определя, като категоричен противник на платените от ГАЗПРОМ "еколози", които обаче съм сигурен, че нямаше да гъкнат, ако руснаците правеха проучвания за залежи на шистов газ.



Публикацията е редактирана (25-09-14 10:15)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Alsand   
Дата:   25-09-14 10:21

Тези дни пък в Ню Йорк имаше много активни протести срещу климата (не мога да ги квалифицирам по различен начин)пред сградата на ООН. Чудя се аз, кога ли професионалните протестиращи срещу естествените природни явления, ще насочат вниманието си към известният разлом Сан Андреас и ще започнат да протестират срещу земетресенията в Калифорния? Ние от тук можем да им услужим с един виден научен консултант - "професор" Рангел Гюров, който ще ги омайва със своята фундаментална "Теория на тирбушона" и ще остави в миналото разни учени, като Алфред Вегенер. [smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 10:36

Извън демагогията и политическите спорове, това решение на МОСВ е просто незаконосъобразно. Органа не знае къде точно ще се правят 10000 сондажа, но Е КАТЕГОРИЧНО УБЕДЕН че няма да има значително отрицателно въздействие върху видове и местообитания, предмет на опазване в засяганите няколко защитени зони. Ма душици бееее, все едно да си купя гуми за колата щот ми харесва шарката без да мисля за размери и да викам ще станат че как[smilie18] [smilie18] [smilie18]

А за Южен Поток също извън геополитическите спорове. Дай боже повече такива инвеститори у нас. Не съм видял инвеститор така да слуша като му се посочват проблемите с проекта му и да приема да го променя десетки пъти и да приеме смекчаващи мерки и алтернативи надхвърлящи 100 милиона лева, за да му стане проекта допустим по отношение засягане на компонентите на околната среда и зоните по Натура 2000.Луди станаха горките проектанти, по цели нощи работиха с месеци за д аизпълнят корекциите които посочвахме. Това последното от първа ръка инфо, щото съм участвал в писането на оценката за съвместимост[smilie3]



Публикацията е редактирана (25-09-14 10:40)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 11:10

Да ги ожалиш направо![smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   25-09-14 11:22

За всички, които търсят експертно мнение:

Добивът на шистов газ е най-рисков за водата на Североизточна България

Проф. дгн инж. КОНСТАНТИН ЩЕРЕВ, ХИДРОГЕОЛОГ

Какви рискове са възможни при евентуално проучване за добив на шистов газ в България?

На първо място са рискове и поражения в населени места и земеделски райони върху повърхността на земята. Неизбежни са мащабни, често необратими увреждания на обработваема земя, растителност и почвен покров при придвижване и разполагане на тежки сондажни машини, влекачи, енергийни агрегати, тръбопроводи, стотици цистерни с токсична технологична течност и големи по обем изкуствени водоеми за нейното складиране. Възможно е и аварийно разливане или изтичане на технологична течност от цистерните и изкуствените водоеми с несигурна или повредена изолация от полиетилен и други материали.

Друг особено важен риск е мащабно и възможно необратимо замърсяване на първия от повърхността водоносен пласт с прясна подпочвена вода. Ще бъдат нарушени и увредени дългосрочно селскостопанското производство, традиционната стопанска активност, социалният живот и битът на местното население.

Трябва да се има предвид също огромният технологичен разход на вода и електроенергия. Освен това такъв добив предвижда изграждане на гъста мрежа от стотици до хиляди сондажи.

Рискове и поражения от нивото на шистовия пласт нагоре:

При механичното (хидравлично) активизиране на разломните разкъсвания и размествания освободеният от пласта метан със съдържание на сулфидна сяра (сероводород), амонячни съединения, други токсични вещества и примеси от технологичната течност ще се внедряват в горните водоносни пластове до самата повърхност. Възможно е също (доказано от теория и опит) предизвикване на земетресения със слаба енергия, но с осезаем отрицателен ефект върху стопанския и социалния живот.

Поражения и катастрофални последици в Североизточна България и най-вече за нейните подземни води:

Възможно най-тежки, катастрофални и непоправими последици на шистогазовата технология ще се проявят в Североизточна България. С най-голяма сила се очертават възможни поражения върху регионалната пластово-артезианска водоносна система, която е единствен и незаменим източник на прясна вода в Лудогорието, Добруджа и цялото крайдунавско пространство между Русе и Силистра. Във Варненско-Добруджанското крайбрежие (без ивицата Русалка - Шабла - Крапец) и в обширна зона между Две могили, Стражица, Търговище и Попово тази система съдържа пресни термални води, които са ценен ресурс за водоснабдяването, туризма и извличането на геотермална енергия. Става дума за пространство от над 20 хил. кв. км. В геоструктурно и хидравлично отношение системата е неделима. Тя е формирана в обща по геоложка възраст и състав скална формация с общи механизми на подхранване, пренос и вътрешен водообмен и сходна уязвимост от определени външни въздействия.

Уязвимост на водоносната система при проучване и добив на шистов газ:

Обстоятелствата и факторите, които определят тази уязвимост, обобщено може да се опишат така:

- В пространството между Тервел, Каолиново, Нови пазар, Каспичан, Девня и Добрич горнището на водоносната система се разкрива на повърхността или заляга на малка дълбочина под нея. Между повърхността и водоносния пласт няма хидрогеоложка филтрационна преграда и защита срещу пряко и бързо проникване на техногенни замърсители отгоре. В тази обширна (над 3000 кв. км) зона се осъществява главното подхранване на водоносната система с валежни води. Образно казано, тук е попивателната на системата, където превозване и депониране на токсични технологични разтвори е във висша степен опасно. Това се отнася и за крайдунавското пространство от Две могили - Русе до Силистра - Алфатар. Тук водоносната система има преки хидравлични връзки с повърхността чрез залягащи отгоре окарстени (кавернозни) варовици от по-млада геоложка формация.

- Лудогорието с прилежащите части на Добруджа, Черноморието и Дунавската зона е възходящ тектонски свод (купол) с активна съвременна геодинамика, гъста мрежа от разломно-разседни дислокации и действащи сеизмични огнища около Шабла, Стражица и някои други зони. Повечето от тях разсичат както потенциалните шистогазоносни пластове, така и залягащата над тях скална матрица на водоносната система. Други по-стари спящи разломи остават под нивото на тази матрица. И едните, и другите обаче са сигурни или потенциални проводници на метан, сероводород, амоний и токсични технологични разтвори от шистовия пласт към хоризонта на водоносната система. Такова ще бъде тяхното поведение при хидравлични удари и разриви със свръхвисоки напори.

- Скалната матрица на Лудогорско-Добруджанската водоносна система е дебел (до 800-1000 м) пласт от окарстени (кавернозни) варовици и доломити, които за разлика от други скали нямат способност да задържат и извличат попаднали във водата замърсители. Освен това системата няма отток към развита речна мрежа, който да улеснява нейното самопречистване. Шистогазовите операции и технологии я превръщат в нещо като кошче за смет или депо за проникващи отгоре и отдолу токсични вещества и замърсители. Освен метан, сулфидна сяра, амонячни съединения и технологични химикали, реално може да се прояви и радиоактивно замърсяване. Всички богати с органика геоложки формации имат повишено съдържание на уран и съответно на радий, чието присъствие в питейни води е недопустимо.

- От 30-40 г. при големите селища в региона действат мощни сондажни вододобивни съоръжения, които ускоряват водообменните процеси и при замърсяване на водоносната система ще стимулират преноса на замърсители в цялото водоносно пространство.

Затова смятам, че решението на правителството да наложи мораториум върху проучвателна концесия за шистов газ в Новопазарския проучвателен полигон е правилно.

 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Rand   
Дата:   25-09-14 11:46

IDA, горната статия е за добив на шистов газ. Може ли да посочиш и подобна статия, разбира се с връзка към източника, както е редно? Ти не беше ли от БАН? Там като се пишете научни трудове не посочвате ли източника си или направо си цитирате ей така?

По отношение на Газпром проблемът не е толкова цената за м3, тя е просто следствие.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Alsand   
Дата:   25-09-14 12:07

IDA, хайде стига сте го развявали този КОНСТАНТИН ЩЕРЕВ. Опитах се да потърся в Google, къде аджеба работи този ХИДРОГЕОЛОГ, какви научни публикации има и т.н. Е всички резултати, които излязоха бяха само от интервюта, свързани с акции на антиШИСТофрениците, вестникарски публикации и нито дума за това, къде работи въпростният Щерев. Съжалявам, но за мен подобни "експерти" нямат никаква тежест.

А нещо по същество, относно казаното от Проф. Кристалина Стойкова, можете ли да кажете? Само с copy/paste не става.



Публикацията е редактирана (25-09-14 12:08)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: kvakioh   
Дата:   25-09-14 12:56

Не на такива опити. Не си заслужава дори за тестове.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 13:02

Супер ми е забавно да гледам, как хора, които не разбират от нещо се изказват толкова категорично за него![smilie18]
И въобще не говоря само за конкретната тема, а по принцип.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 13:23

Ами често изказванията са подчинени на страх и той е съвсем оправдан. Аз ве дна друга тема писах, че съм от миньорски род и от дете съм се нагледал на какво ли не, едно нещо знам със сигурност- подземните процеси са изключително трудно контролируеми, времената за реакция са големи,така, че някой да ми обяснява как добивът на шиистов газ бил изчистен от към технологично ниво сори, няма да слушам малоумия.[smilie7]

Едно време в казармата въртяхме станциите като луди да следим небето, установките в бойна готовност, определени летища също и пак при цялото това инфо реакцията закъсняваше обикновенно. Ще ми твърди някой, че може да контролира подземни процеси на десетки километри че и даже щял да реагира адекватно...аре малко да излезнем от Алиса в страната на чудесата[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: kvakioh   
Дата:   25-09-14 13:58

С трима геолози и строители двама наоколо няма как да не го разбирам. Обяснено ми е лесно и ясно.
Изказвам се, защото знам, че не си струва. Което си е гадно си е гадно.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: daniil-k   
Дата:   25-09-14 14:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: victory13   
Дата:   25-09-14 15:18

Асахи, дълга тема е това, но няколко неоспорими факта могат да положат някакво начало на някаква дискусия...
Първо, Фалконе, не знам наистина тази цифра 10 000 сондажа поради какви причини се размахва и от къде идва. Прочетох някъде, че проекта се финансира от Европейската Комисия с ... 3,5млн долара, което било 60% от цената, т.е. общата сума на проекта е около 6 млн долара. Сондирането максимум може да е половината от тази сума, даже абсолютен максимум. За тази сума могат да се направят 2, пряко сили 3 сондажа, и то от наши фирми. Никоя чужда няма да си мръдне оборудването до нас за тая цена.
Валанжа в Добруджа е от 100-200 до 1200м дълбочина. Той е просондирван до сега сигурно близо 1000 пъти! Толкова горе-долу са сондажите до момента там. Да си чул за отровени води, за изселени градове, или ялови жени в някой район от сондирането [smilie8]. Изолирането на този пласт /това е земен пласт, не езеро, както често се втълпява!/ не е проблем.
Противниците на фракинга много удобно променят терминологията, като говорят за "конвенционални и неконвенционални методи на проучване и добив". С това се налага мнението за нещо ново, опасно и непознато, неконвенционално. Правилно е да се говори за "конвенционални и неконвенционални находища" на нефт и газ. Методите за проучване и добив са си познати, включително фракинга!, от поне 50 години. До момента технологията се е ползвала с успех при понижаване на наляганията и напреженията в земните пластове в рудници, при освобождаване на енергия от напрегнати разломи с предизвикване на локални земетресения, толкова се сещам за сега.
Връщаме се за момент на въглищата, които лежат в Добруджа. Те са на дълбочина 2000м, и не ми е известно води от Валанжа да достигат или минават през тях. Даже за каквито и да е води не ми е известно. Изобщо няма данни за хидравлична връзка между въглищния пласт и Валанжа до момента. Може би едно насочено в тази посока изследване може да се направи паралелно в конкретния проект.
Тук е може би момента да се отбележи, че всякакви механични и химични замърсители се движат в хидравлична среда отгоре надолу, т.е. замърсителите отиват на дъното, чистата вода е отгоре. Ако не беше така, отдавна Валанжа щеше да е загубил всякакво практическо значение като водоизточник. Нека не изброяваме с какво се атакува този пласт отгоре [smilie18] .
Накрая, пак за шистите, които присъстват в заглавието, макар че не са свързани с конкретния повод на темата. Те са на дълбочина 4 до 6 км. Достигането до тях, сондирането в тях, и изолацията на пластовете над тях е възможно с конвенционално сондиране безспорно. Дали е оправдано прилагането на фракинг технологията може да се каже само като се вземе проба от шистите, и се изследва на повърхноста, без да е необходимо да се прави хидравлично разбиване.

За мое най-голямо учудване се оказа, че в офф роуд форум България има много силна група колеги, с много широки познания и опит в сондирането. Тъй като се дъфче едно и също по 100 пъти, може да се прочетат някои дискусии там информативно, и да се пита конкретно, ако е необходимо да се разчепка някой въпрос.

Това е за сега.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Svetul4o   
Дата:   25-09-14 15:30

Както винаги половината пишещи са големи капацитети и всичко разбират. В политически и икономически и геоложки план темата вече е разнищена и приключена. Такива са и в министерствата, всичкознаещи и можещи и когато завали 30 см сняг "Опааа ама тя природата ни изненада." Кой да си представи, че зимата вали сняг. После собстевниците на почистващите фирми ходят в Алпите да търкат шезлонгите в скъпите хотели (със сигурност го знам). Година подир година никой не си мърда пръста по отношение на речните корита, изготвят се проекти, говори се и после пак се говори, докато лайното не удари вентилатора и сега пак говорят. А това за газа докато си търкате клавиатурите най-вероятно вече е договорено и подписано, въпреки мораториум и протести. За учудените дето ще кажат "ама !!!" да земат да прочетат заглавията по новините година назад и да сметнат колко пъти правителство и администрация, явно и неявно са се изсрали (простете за цинизма) на конституцията която и без това вече е на решето. Тъжното е, че ще стане както всичко в тъз тъжна държава става. Силните на деня пак ще направят каквото си искат а вие пак ще си търкате клавиатурите.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 15:41

10000-те нови метри сондаж са съставен елемент на общият проект, който е процедиран по ЗООС и ЗБР и изрично са посочени в решението на МОСВ.[smilie3]
Грешно писах по-горе 10000 нови сондажа[smilie5]



Публикацията е редактирана (25-09-14 15:44)
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: MikeDimit   
Дата:   25-09-14 15:43

За последното съм съгласен. Ей, Газпром си правят офиса пък в публичното пространство още се дърлят да има ли тръба , да няма ли.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Тед   
Дата:   25-09-14 15:47

Ама освен..... с.....нето, има ли някой тука който вярва,че ако се докопа някой до шистовия газ ще спечели.... бюджета т.да го наречем?
Или че цените на газта ще паднат или чеидва енерг.нинезависимост....
Ейзатова съм против тоя газ-икономически
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Svetul4o   
Дата:   25-09-14 15:59

В близко бъдеще водата ще е най-ценния ни ресурс.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: hebros   
Дата:   25-09-14 16:01

ИДА, темата ти е гнусна манипулация и лъжа. Казвам за трети път - Светлана Жекова не е подписвала нищо свързано с шистов газ.
Адски гнусно, манипулативно и лъжливо заглавие.
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: victory13   
Дата:   25-09-14 16:38

Фалконе, това вече е съвсем друго твърдение, като разликата е около 2700 пъти [smilie5] ... Наистина е жалко какви твърдения се хвърлят в нета с лека ръка [smilie23]
Доверявам се на хеброс, и по този начин могат да се направят 4 проучвателни сондажи до и през въглищата... Ако целта са шисти, сондажите са максимум 2, но това твърдение е явно заблуждаващо публиката [smilie23]
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: Pif   
Дата:   25-09-14 17:21

Виктори 13,
Това, че сондажите са 3 е добре. И 3000 да бяха - ситуацията е същата. Проблема е от нагнетяването на течности под високо налягане. Тези няколко стотин бара (килограма на квадратен сантиметър) няма къде да се дянат. Те разцепват шистите и карат водата да си проравя път. Във водата има пясък който пречи на пукнатините да се затворят и увеличават ефикаността на процеса.
След като си професионалист в областта тези неща са ти ясни.
До тук проблеми няма. Да кажем, че фракинга се прави само с вода и пясък и забравим за различните стабилизатори и други гнусотии които ползват. В този процес се изважда на повърността вода в която има разтворени доста неща. Тъй, като е много енергоемко и сложно тази вода да се кара до завод в който да се преработва тя се преработва на място. Прави се полево предприятие за извличане на поления метан. Останалите отделени от процеса отпадъци не могат да се напъхат обратно долу. Къде отиват? Технологията не е безотпадна.
При класическите кладенци газа се закарва по тръби до завод в който се правят всичките химически обработки и отделяне докато не се постигне крайният желан продукт - метан който да се транспортира по тръбите. И класическата технология не е безотпадна но процеса се извършва в заводска среда където отпадъка се обработва и контролира много по-лесно и ефикасно. Това няма как да се случи на полето.
Другият проблем е с високото налягане. Дълбочина от 4 километра е средно 400 кг/см2 водно налягане. За да е успешен фракинга трябва да се добавят още 300-400. Това налягане несъмнено води до проникване на течности. Налягането в шистите се повишава и остава такова доста дълго след фракинга. Така веществата които се разтварят успяват да си проправят път към посоката на по-ниското налягане или иначе казано нагоре. Това се случва с години а не с дни. Има случаи при сондаж на 3500 метра открити следи от разбиващата течност на 800 метра след 2 или 3 години след сондажа.
Като цяло проблем за природата няма. На нея и е все тая. И да я залеем цялата със сярна киселина - тя пак ще си остане планета. След има няма няколко хиляди или милиона години пак ще се зароди някакъв живот. Било той разумен или не. Ние имаме проблем с разбъркването на веществата из природата. Ако си отровим водата - ние ще измрем. Те всичките вещества произлизат от земята и там си и отиват. Времето ги е концентрирало на места където да ги енкапсулира и да направи среда безопасна за нашето съществуване. Не съм видял друг вид да е толкоз малоумен и да си променя средата с риск за оцеляването му.

Моля обясни ми къде ми е грешката в цялата схема?
 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   25-09-14 18:25

Има известна неточност в заглавието, която съм допуснал неволно и за която се извинявам на всички. Думата "шистов" следва да се замени с "въглищен", защото именно за въглищен газ е дадено разрешението. Това обаче с абсолютно нищо не променя нито призива ми за протест, нито смисъла на темата, тъй като и при единия и при другия тип газ се използват методи за проучване и добив, които са изключително опасни за околната среда и подпочвените води. Както става ясно от линка, който съм дал в началото на темата, при проучванията за въглищен газ, освен фракинг, се прилага и запалване на подземните въглищни пластове, което води до още по-висока токсичност и опасности от необратимо замърсяване на подпочвените води, включително и с радиоактивни елементи, които се отделят при изгарянето на въглищата. Този процес може да доведе до още по-страшна и абсолютно неконтролируема еко катастрофа от тази с шистовия газ. Изгледайте двете филмчета от линковете в началото, където всичко е обяснено на български достатъчно подробно и информативно. Уверявам Ви, има какво да научите и над какво да помислите:

С какво добивът на въглищен газ е по-различен от хидрофракинга?

Мрежата изобилства с материали, които доказват, че проучванията за потвърждаване на икономическата рентабилност от евентуалния бъдещ добив, каквато е и целта на въпросното министерско разрешение, използват същите фракинг технологии, както и при самия добив. По-горе пуснах и експертна оценка на последствията, които биха имали подобни проучвания върху околната среда на Северна България. При настоящото ниво на компетентност в държавата и липсата на какъвто и да било контрол от страна на държавните органи върху дейността на чуждестранните фирми, извършващи сондажите без ОВОС, без дори и еднозначно законодателство, уреждащо такива дейности, рисковете за екологична катастрофа нарастват неимоверно, независимо кои са фирмите и откъде са дошли! В конкретния случай, в проучванията край Каварна ще участва освен американската фирма, и руската Овъргаз, която до скоро се е съдила с нея, а днес двете фирми са обединили усилия, дружно да съсипят този прекрасен регион. Големите пари не знаят препятствия!

Днес много хора, в това число и в тази тема, се терзаят, кой кого "манипулирал", кой бил платен и кой чии интереси обслужвал. Мен това нито ме касае, нито ме интересува. Единственото, което знам със сигурност е, че не защитим ли земята и природата си днес, утре, когато непоправимото се случи, много хора от отровените райони ще се терзаят от далеч по-страшни неща, като например как и къде да се изселват и как да платят химиотерапията на децата си. Никой не е застрахован от това - нито американците, които вече го изпитаха на гърба си, нито еквадорците, нито австралийците, нито ние, които безхаберно чешем клавиатури в тази тема, вместо да се обединим и да спрем това безумие, преди да е станало твърде късно. Помислете над това, преди да пуснете поредния хейтърски пост!

 Re: Протестите срещу добива на шистов газ !!!
Автор: geg   
Дата:   25-09-14 18:48

"...въртяхме станциите като луди да следим небето..."
Falcon, ти сериозно ли?
На ръка ли ги въртяхте? Или като 10 000 сондажа, дето били 10000 метра...
То стана като във вица: не било компютри, ами компоти и не било внос, а износ...[smilie11]

 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: hebros   
Дата:   25-09-14 18:52

Пак гнусна манипулация с оправдание "мрежата"[smilie23]
Става въпрос за конвенционално проучване за нефт и природен газ, аман от манипулатори!!!

Айде информирай се

Ако искаш може да прочетеш и оригиналния документ на МОСВ, но то е по-лесно да копаш простотии от мрежата, вместо да четеш оригиналите.
И още веднъж ще натъртя, че явно в БАН загрявате бавно.
Няма никакво разрешение за добив нито на шистов, нито на въглищен, нито на какъвто и да е газ.
Има съгласуване на проект за проучване за находища на природен газ и нефт.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 18:56

http://economic.bg/news/34831/1/1/Rusiya-finansirala-s-82-mln-antishistovite-protesti-v-Evropa.html
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   25-09-14 19:28

Хеброс,

Информиран съм много по-добре, отколкото си мислиш, но не искам да влизам в нелепи спорове, затова игнорирам личните ти нападки към мен и ти предлагам да си отговориш на следните въпроси:

Защо министър Жекова говори за природен газ при положение, че Park Place Energy обявява в сайта си намерението да проучва и добива въглищен газ в земите на Добруджа? А въглищният газ не е ли и той природен или е някакъв извънземен?

Защо не изгледаш ето тази пресконференция с г-жа Жекова:

http://www.youtube.com/watch?v=PQXbI8SDhwM


да видиш, че тя въобще не е наясно нито какво ще се търси, нито какви методи за проучване ще се използват? Не забелязваш ли, че тя не можа да даде конкретен и смислен отговор на нито един от поставените въпроси?

А не се ли запитваш, защо въпросната фирма идва да проучва там, при положение че всеки метър от Добруджа е проучен и документиран най-обстойно още преди повече от 30 години и се знае много добре, какви изкопаеми има? При това положение, не е ли много по-удачно въпросните проучвания да се възложат на български фирми, подлежащи на българското законодателство?

И ако ние от БАН бавно загряваме и онези хилядите протестиращи по цяла България и те ли бавно загряват? Хайде, няма нужда!

 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 19:34

victory13, и един метър нов сондаж да има, органа не може да постанови такова решение без да знае къде точно, общата площ не върши работа, когато се работи с видове и местообитания се иска конкретно местоположение, за да може да се прецени дали ще има или не веротност от значително въздействие, така че все тая[smilie3]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 19:38

geg, това беше пример за технологии, при които имаш ясна представа на десетки километри и можеш да реагираш що годе адекватно. Няма как да се говори за безопасност, когато процесите са подземни, когато нямаш моментно наблюдение на всички възможни замърсявания, за това иде реч, пък който си вярва, че рисковете ги няма прав му път, просто не е вярно[smile]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: asahi   
Дата:   25-09-14 19:55

Най-безопасно е тръбичката от Русия да ни докара газ по $450, пък ние да сме им благодарни още 100 години.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: daniil-k   
Дата:   25-09-14 19:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: victory13   
Дата:   25-09-14 20:39

Признавам си,
че не съм търсил информация от официални източници по темата, а само от противниците на проучванията,
Сега се оказва, че нито за шистов, нито за въглищен газ става дума в конкретното разрешително.
С което темата става абсолютно безпредметна.
Фалконе, в самите разрешителни се указват местата за сондиране. Ако има интерес, би трябвало информацията да е лесно достъпна. Никой не разполага сондажи където му скимне, още повече за такива в конкретния случай. Това е...
На фокус, и изпуснете налягането, да не стане фракинг [beer]

пп: пиф, сметките са верни, при хидравлично свързани пластове. Това в практиката е много изолиран случай, но от друга страна могат да се правят изводи за усилията, които сондажните компании полагат да запазят това положение, и то с успех. Никой не си позволява да прави хидравлична връзка между пластове... За нормален сондаж налягането което си сметнал, е вярно... Понякога само то е достатъчно да предизвика мини напуквания, но това моментално се забелязва със загубите на промивна течност. За нормална сондажна дейност нормалната циркулация е основна задача. Ако се наруши, се спира до решаване на проблема...
Не съм съгласен обаче за веществата и примесите във водата. Каквото и да има в една течност, ако е с по-ниско обемно тегло, то изплува, ако е с по-високо, потъва, независимо какво е налягането на течноста. Иначе Черно море щеше да бълбука сериозно, и да вади пясък отгоре...
Освен веро, не се сещам да съм добавял нещо по-леко от водата в промивна течност от какъвто и да е характер.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 20:48

victory13, да достъпна и се гледа своевремнно[smilie3]
http://www.moew.government.bg/files/file/Nature/Natura%202000/Reshenia_2014/Reshenie_28-OC_2014.pdf


Тааааа, къде точно са тези нови сондажи в площ от близо 400кв.км и как като не се знае точното местоположение все още, органа издава решение за одобряване при превативен закон, подчинен на принципа на предпазливост на опазване околната среда, съгласно чл.191 от ДФЕС.[smilie7]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: victory13   
Дата:   25-09-14 21:03

[smilie10] О-хоп... Първо ще си направят сеизмиката, и след това ще планират сондажите. За сега ще отварят само съществуващ сондаж.
Фалконе, не вярвам идиот да заложи сондаж до езерото на Дуранкулак, или в някоя друга защитена зона, но пак казвам, планът за сондажна работа трябва да е направен преди самото сондиране. За момента няма план поради предстоящи друг тип проучвания.
Между другото много по-сериозно бих се притеснил от сеизмиката, отколкото от 3-4 сондажа в случая. Но природните защитници знаете по-добре нещата, няма да се бъркам повече [smilie5]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 21:06

Значи нека отделим споровете за технологиите, газопроводите и законосъобразността на акта на МОСВ..просто са отделни неща и трябва да бъдат разглеждани отдиференцирано. Мисля, че за всички тези теми отговорих ясно[smilie3]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: serjy   
Дата:   25-09-14 21:51

далеч по-разумно и евтино ще ни излезе да внасяме газ, а не питейна вода. толкова е просто!

искам да питам тези дето така пламенно защитават интереса на американските фирми, напиращи да добиват шистов газ тук, знаят ли колко и какви печалби има България от добива на злато тук?

ние НЕ притежаваме технология за добив на шистов газ и дори да е е 100% безопасна, а тя не е, тук в България цената на газа няма да падне, както не пада и цената на златото. ето в това е голямата лъжа! обаче замърсяванията и унищожените подпочвени води ще си останат тук!



Публикацията е редактирана (25-09-14 22:22)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 22:16

То в момента май никой не притежава технология за извличане на газ от шисти освен американците.Безспорно най-важно е запазването на природата,но не трябва да се спекулира с това,да се манипулират хората в полза на дна или друга компания, и да се налага двоен стандарт.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 22:19

Къде го виждаш двойният стандарт?
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-14 22:22

Една бележка за русофилите - поне една от компаниите проучваща в Добруджа е дъщерна фирма на Газпром.

Така че успокойте топката с лошите америкаци, щото те всъшност били руснаци.....ама както и да е явно от преди година две сте запомнили лозунгите пък сте забравили да проверите всъшност срещу кого викате...
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 22:24

hotsnail, кой визираш като русофил[smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: h_bio   
Дата:   25-09-14 22:27

falcon
Дата: 25-09-14 22:19

Къде го виждаш двойният стандарт?


В това, че въпросните еколози не протестират срещу "Южен поток", АЕЦ "Белене" или Лукойл Нефотхим Бургас, един не по-малък замърсител на "...плодородни почви" и водни ресурси.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: serjy   
Дата:   25-09-14 22:28

hotsnail, ти май не правиш разлика между шистов и конвенционално добит природен газ?



Публикацията е редактирана (25-09-14 22:29)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 22:29

Че как да протестирам срещу Южен Поток, като оценката им по ЗБР е това, което виждах за необходимо да се направи, за да бъде спазен закона и европейското законодателство в областта на опазване на околната среда...това ще е шизофренизъм[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: h_bio   
Дата:   25-09-14 22:33

момента, в който идеалиста изчезва и става шегаджия....
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-14 22:33

ми имаше един дето писа, че трябвало да прегърнем майка Русия и да се обърнем към Турция (с неясно коя част), съющевременно да зарежем ЕС и САЩ.

Четох, че ще си избираме робовладелец и искаме да сме роби. ЩЕ се откажем от независимоста си и или ще ставаме *стан или република...

Е такива неща.

Просто ги светкам въпросните хора да проверят коо фирми в момента имат разрешителни да дирят газ. Щото май не са само американски империалисти олицетворени в злината наречена Шел (бел. ред. европейска компания)

Нямам предвид еколозите. Предполагам, че нещата дето ти пишеш са рационална гленда точка базирана на това какви природни дадености ще бъдат афектирани и кои проекти се съобразяват с екологичните норми и кои ги игнорират.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 22:35

А сега вече е по-ясно, политиците си чешат езиците и чакат на опашката някой да кихве за ласкателствата...е това си е за тяхна сметка[smilie3]
А за политиканите..е там всеки сам си решава[smile]



Публикацията е редактирана (25-09-14 22:36)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-14 22:36

serji баш за най-опасната експериментлна технолгия разработвана съвместно с учени от БАН идва една руска компания да помага - компанийка на Газпром. Прочети си сам.

Защото фракинга дето го плюнчите е технолгия която се прилага тук там и не е ясно дали е толкова лоша, колкото я описват. Обаче UCS въобще никъде не се прилага и ГазПром след неуспехи в Русия са решили да пробват на българска почва длаи могат да ни **** яко.



Публикацията е редактирана (25-09-14 22:38)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 22:39

Ми да пробват, да видим дали ще успеят[smilie3]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-09-14 22:39

Фалконе,не те знам,каква оценка си гледал,и съм сигурен,че отговаря на някакъв стандарт по документи.Обаче,както казах,дори и наистина да е ок с тоя поток,не се ли отворят всички договори и договорки и хората участвяли в това, няма как да бъде приет проектът.Един път като ти излезе лошо име,после и на ходжата ибрик да станеш-се тая ;)
Щото като ги гледам как действат,не мога да бъда сигурен,дали тия оценки за безопасност не са манипулирани.



Публикацията е редактирана (25-09-14 22:42)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   25-09-14 22:42

Да това са отделни неща, аз говора само за ЗБР и Натура 2000, всички останали проблеми и в геополитически аспект и с договорите си остават реални пролеми...та ако някой някъде се оакал ще си носи последствията и не следва да му се прощава, каквата и народност да има[smilie6]

За мен най-големият проблем с опзването на околната среда е дали те ще изпълнят стриктно мерките, а тук вече зависи както от Южен Поток така и от органите компетентни да контролират този процес.

А оценката по ЗБР не е манипулирана, лично ти гарантирам това, окончателния вариант е мой, докато не се убедих, че всичко е ок съм тормозел всеки експерт да си обоснове изводите и да си ги докаже. Всъщност това и беше ролята ми, да гледам оценката все едно ще я обжалвам, както съм правил за десетки други проекти и компромис нямаше в нищо.[smilie3]



Публикацията е редактирана (25-09-14 22:51)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: serjy   
Дата:   25-09-14 22:43

без значение кой стои зад каквато и да е технология с неизвествн екологичен ефект, не трябва да бъде допускан тук! в България имаме едно истинско национално богатство и това е нашата природа и потенциал за развитие на екологичното земеделие!
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: Rand   
Дата:   25-09-14 23:12

serjy,
ти с еко-земеделие ли се занимаваш или си будала и си се хванал с нещо друго да си изкарваш прехраната?
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: stoyanivanov   
Дата:   25-09-14 23:22

Господи... скъпи колеги по хоби! Абе вие сериозно ли още люпите семки в тази тема?!
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   26-09-14 09:13

Още съвсем малко четене и поне разбрах кой какво прави

Американците дето обсъждаме ще ползват CBM. Това изглежда доста утвърден метод и с доста нисък риск. При него се изпомпват подземни води от въглищни пласт и се освобождава газ. Проблема е какво да правим с изпомпаната силно замърсена вода.

Руснаците от друга страна искат да се пробват с UCS което е технология доста противоречива. изобретена по времето на Ленин, но без успешно приложение. В САЩ има един унищожен град. В Русия има провалени опити, но не са ясни последствията. Тоя проект е вървял съвместно с БАН, но май наскоро е спрян. Това добре се е получило май

Та това явно е резюме какво искат да копаят в Добруджа през 2014. Лошо не виждам, американците поне да си направят проучванията. Метода им се ползва доста по света

ПП не знам защо, но не откривам някой да е протестирал толкова запалено срещу експерименталния и много опасен руски проект



Публикацията е редактирана (26-09-14 09:26)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: serjy   
Дата:   26-09-14 09:50

абе така е, американския метод е супер, дори обогатява питейната вода с липсващите и витамини и минерали, а руския е ужасен, метода на ленин и сталин [smilie18]

...и понеже каквито и локуми да разтягат разни платени мекеренца, реалноста показва, че в България няма залежи на природен газ, евентуално в Черно море, и поради това е редно да се забранят всякакви проучвания и експерименти на наша земя, докато времето не покаже, по другите части на планетата, как вървят добивите и замърсяванията, съответно.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: imitev   
Дата:   26-09-14 11:04


Hotsnail тя водата освен че трябва да я извадиш, преди това трябва да я вкараш там, т.е. да я вземеш от някъде...

Лично аз предпочитам да имам какво да ям, отколкото да има много "евтин" природен газ в БГ. (Това последното никога няма да стане. 100% съм сигурен)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: Shri   
Дата:   26-09-14 11:25

Като чета, много "защитници" са се загрижили за "Българската" земя.
Само, че тя е май изкупена и продължава да се изкупува целенасочено от турски земевладелци!
[smilie23]

 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: serjy   
Дата:   26-09-14 11:50

еми, когато се обявявахме против разрешаването на чужденци да купуват българска земя, пак ни обявяваха са идиоти, недемократи, нетолерасти и т.н.т...

по темата...
„Шеврон" са получили разрешение за 20 800 вертикални сондажа в България!

това ли е обема на "малките" проучвания? плаша се като започнат добив колко сондажа ще им бъдат разрешени? [smilie23]

добивът на кубичен метър природен газ излиза иколо 20$, на шистов около 280$. искам да разбера как този газ ще ни направи независими и с евтин достъп до този ресурс?
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: a100   
Дата:   26-09-14 12:06

Темата се заформя по един много интересен и вече познат начин - като дюните и защитените територии... и като чудовището от Лох Нес - никой не знае какво е, но всички говорят за него[smilie5]. Гледам много и все сериозни специалисти по шисти и глисти[beer]. Фотография отсекъде[shtrak]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: desmes   
Дата:   26-09-14 12:35

Илюзия е, че държавата контролира методите за добив на газ...

 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: Rand   
Дата:   26-09-14 12:38

Страхотно..социолог. [smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: serjy   
Дата:   26-09-14 13:10

че в кое не е прав? че има съмнения, че чиновник с 500-600лв. заплата може да упражни контрол над огромна компания?

ето една интересна статия на списание 8:
http://www.spisanie8.bg/ рубрики/природа/861-шистов-газ-vsчиста-вода.html

линка си го съберете сами, че тоя проблем с линковете явно никога няма да се реши тук...
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: mun4o   
Дата:   26-09-14 14:16

Газпром-активисти,

Путя е разтревожен. Путя е много разтревожен. Нема пари за бомби и референдуми в чужди държави. Цената на нафтата пада на международния пазар.Но това е малкия дерт. Другата му тревога е много по-голяма.
И това са санкциите на САЩ и ЕС, които засягат руския нефтодобив. 25% от руския нефтобив през 2013 година е получен чрез метода "хидрофракинг". Така руснаците изстискват старите си находища и ползват старите нефтопроводи, строени по сталиново време. Технологията и машините обаче са предимно американски. С водка и черен хайвер не се получава.

краят на авантата
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   26-09-14 14:35

Тъй като още с пускането на тази тема, аз многократно бях обвинен в "гнусни манипулации" на хората, ще ви представя малко фактология, касаеща решението на МОСВ, пък вие сами преценете, кой кого манипулира:

1) Министър Жекова твърди

ТУК:

"Взетото от мен решение е за търсене и проучване на нефт и природен газ - не става въпрос за шистов и въглищен газ"

А ТУК:

тя многократно заявява, че не става въпрос нито за шистов, нито за въглищен газ, а за "проучване и търсене на КОНВЕНЦИОНАЛНИ находища на нефт и газ"

Истината за проекта Вранино обаче, е коренно различна и нея можете да я прочетете на чист български език на сайта на фирмата Park Space Energy:

Газов проект Вранино

От този документ абсолютно недвусмислено става ясно, че фирмата възнамерява да проучва богатите находища на "coal bed methane (CBM)" или т. нар. "въглищен газ" във Вранино, какъвто е и предметът на нейната дейност.

2) Какво е въглищен газ (CBM), как се добива и какви са последиците от добива му върху околната среда можете да прочетете ТУК, а за УЖАСВАЩИЯ за всеки нормален човек метод, предлаган от фирмата съизпълнител, руската Овъргаз и наречен "Подземна газификация", можете да научите от ТУК.

Дори и при най-оптимистичния вариант, при който се избягва фрекингът и се използва само вода, ето какво пише за отходните води при извличането на CBM:

"The produced water brought to the surface as a byproduct of gas extraction varies greatly in quality from area to area, but may contain undesirable concentrations of dissolved substances such as salts, naturally present chemicals, heavy metals and radionuclides.[9]"

Ето какво пише и за биологичното разнообразие, обитаващо региона на сондажите:

"Tests carried out on soil and water samples from "holding ponds and spill sites" in the Pilliga forest in New South Wales have shown "elevated levels of chloride and barium" and some "were so saline that they could have killed any plants and animals that came into sustained contact with them " and "would kill any animals that depended on it for drinking". There have been reports of kangaroos, frogs, "wallabies, goannas, turtles" dying either from drowning because of inadequate fencing, or from being poisoned by drinking the produced water.[10]"

Е, кажете сега, кой е манипулаторът, аз или министър Жекова?

Задавайки този въпрос, съм далеч от мисълта, че въпросната госпожа лобира за или защитава нечии корпоративни интереси или предвкусва тлъсти комисионни. По-скоро става въпрос за випюща некомпетентност, което става ясно и от пресконференцията с нея. От всичко последици, най-страшни са тези, причинени от некомпетентни правителствени решения, последиците от които са не по-малко катастрофални от тези, взети от корумпирани управляващи. Красноречив пример за това е случилото се в Еквадор, където такова едно некомпетентно решение на правителството за добив на нефт в джунглите на Амазония през 60-те години на миналия век е развързало ръцете на Тексако (Шеврон) да извърши едно от най-страшните екологични престъпления в човешката история:

http://www.youtube.com/watch?v=7zMFEnaL7LI


 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   26-09-14 14:56

Ето още един интересен факт относно Вранино, който също можете да прочетете от горния линк към сайта на Park Place Energy:

"Над 220 сондажа са били просондирани в блока на Парк Плейс, както и в непосредствено прилежащите към него области, между шестдесетте до края на осемдесетте години на ХХ в."

Вие как мислите, ако там имаше конвенционални находища на нефт и газ, дали комунистите нямаше да ги опапат още по татово време, както направиха с Чирен, ами щяха да ги оставят на американците да дойдат те да ни ги добиват? Кого си мисли, че заблуждава министър Жекова с нелепите си приказки за предполагаеми конвенционални залежи?

Истината е, че за наличието на богати на въглищния газ метан находища в региона се е знаело отпреди повече от 30 години, но добивът е бил забранен именно поради изключително високия риск за околната среда в региона и особено за водоносния басейн, снабдяващ с питейна вода цялото черноморие. Изглежда, тогаващните правителства са били доста по-умни и компетентни от сегашните управляващи.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: Insight   
Дата:   26-09-14 15:00

Абе да ви ега у фотографите - зомбирани червени идиоти!!
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   26-09-14 17:25

IDA вече 5-6 страници пиша същото което и ти!

CBM е метода дето искат да проучат американците. Както пише в статиите, които даваш, в някои райони на света водата изпомпвана при CBM става за пиене!! т.е. няма никакви отрови. На други места по света е друго. Как е в Добруджа, не знаем.

Не виждам проблем, да се проведе проучване и да се установи дали със CBM може да се извлече комерсиално значим газ.

Дали след това ще се даде концесия за добив май е отделно решение, нали?

Все пак ще знаем имаме или нямаме този резерв и дали този резерв е по някакъв начин опасен за добив.

Да ок комунистите са копали, ама не е ясно какво са установили.

1. Лоша екология - това ти го казваш ама не го знаме със сигурност

2. Липса ан технологии с които да се добива газа. Все пак говорим за преди 50 години

3. Нерентабилност - Често за тия проекти трябва подходяща конюнктура. Технологиите да поевтинеят или цените на ресурса да се вдигнат, за да стане дадено находище привлекателно.



Публикацията е редактирана (26-09-14 18:36)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   26-09-14 18:35

"Дали след това ще се даде концесия за добив май е отделно решение, нали? Все пак ще знаем имаме или нямаме този резерв и дали този резерв е по някакъв начин опасен за добив."

Погледни линка, който съм дал в началото на темата. Там се казва много ясно, че според българското законодателство, тези, които извършват проучванията, те получават и концесията за добива. Тя обикновено е с продължителност 35 години, с възможност за две продължения по 15 години. Според теб, толкова ли е наивна и глупава тази американска компания, че да вгроха огромен ресурс и 5 години проучвания, само за да и кажат после:

"Благодарим ви, вече знаем, какво имаме, ама решихме да не го добиваме, защото е опасно. Така че, вдигайте си крушите и си заминавайте поживо поздраво".

Знаеш ли, какво ще се случи тогава? Ще ни осъдят за толкова милиарди, че поколения наред ще трябва да ги плащаме.

"Съглси се, че от това дето пише за технологията на американците няма пряка опасност при проучванията."

Именно това е най-голямата заблуда, с която явно много успешно промиват мозъците на хората. Вече за трети път го казвам: Целта на проучванията е не да се надупчи тук и там, за да се види, че има газ, това вече е известно, а да се докаже ИКОНОМИЧЕСКАТА ЦЕЛЕСЪОБРАЗНОСТ от бъдещия добив. Единственият начин това да се случи е, при проучванията да се приложат същите методи, както и при самия добив. Следователно, опасностите и рисковете за околната среда и водите при проучванията са абсолютно същите, както и при добива. А при настоящото ниво на компетентност и контрол от страна на държавните органи, рискът от еко катастрофа става огромен!

Най-настоятелно ви моля, прочетете внимателно текста на решението на министър Жекова от линка на Falcon по-горе. През 4-тата и 5-тата година от проекта се предвиждат 10'000 метра сондажи на площ от 397,52 кв. км., включващи редица защитени територии от Натура 2000, като Калиакра, Било, Дуранкулашкото езеро и др. Нещата са твърде сериозни, за да ги неглижираме по такъв наивен и безхаберен начин!



Публикацията е редактирана (26-09-14 19:57)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   26-09-14 18:40

Никой нищо не неглижира.

Това дето написа за разрешителните е пълна глупост. Ако проекта няма ОВОС ще види разрешително ама друг път. А ако е ок от екологична гледна точка не разбирам какъв е проблема.

Това дето явно вече сме съгласни е, че този проект не застрашава питейната и поливната вода в Добруджа нали така?
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   26-09-14 18:54

"Това дето явно вече сме съгласни е, че този проект не застрашава питейната и поливната вода в Добруджа нали така?"

Не четеш и само си изсмукваш глупости от пръстите, колкото да чешеш клавиатурата.

Именно питейната и поливна вода в Добруджа и в най-големия на Балканския полуостров подземен сладководен басейн, снабдяващ цялото Черноморие с питейна вода, са най-силно застрашени от този проект!!!

Що се отнася до ОВОС,ако си беше направил труда да изслушаш пресконференцията с министър Жекова, щеше да чуеш със собствените си уши, как за дейностите за 2014 г. нямало нужда от ОВОС, защото фирмата щяла да отваря стар сондаж и да дупчи в него на по-голяма дълбочина.

Повече няма да отговарям на глупостите ти.



Публикацията е редактирана (26-09-14 19:08)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   26-09-14 19:03

Проекта в решението на МОСВ няма да има ОВОС бре хора, съгласувано е на етап преценка по ЗБР по разпоредбите за самостоятелна процедура по ЗБР, ЗАЩОТО НЕ ПОПАДА В ОБХВАТА НА ЗООС- според душиците от МОСВ. Последното е друг порок на акта, защото проекта попада в обхвата на ЗООС - Приложение №2- т.2,е) и поради тази причина изобщо не е трябвало да бъде процедирано само по ЗБР, съответно по нормите които са посочени на ЗБР и Наредбата по ОС, както е и трябвало да бъде извършена преценка за въздействие върху компонентите на околната среда по ЗООС.

Съвсем отделен порок е онзи който посочих в началото.
Абе като ви казвам, че издават актове с които да си обършеш аре да не казвам какво и го правят с парите на данъкоплатците, просто ми вервайте[smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (26-09-14 19:04)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   26-09-14 19:13

IDA [smilie24]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   26-09-14 19:24

Falcon,

Имам въпрос към теб. Би ли обяснил, при положение че няма да има ОВОС, кой ще понесе отговорността, ако при изпълнение на дейностите по проекта, се случи непоправимото - необратимо отравяне на подпочвените и питейни води?
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   26-09-14 19:29

Никой, защото органа не е процедирал по ЗООС проекта, а по ЗБР, ако се увредят видове и местообитания, МОСВ следва да носи отговорност. Последното обаче трудно, никой съд няма да признае правният интерес на гражданин да търси щети от незаконосъобразни действия на държавата, докато не се докаже пряка вреда- демек га гушнеш букета може да се жалиш..от оня свят обаче[smilie9]

Още по-трудно ще жалиш пред съд за вреда, че органа изобщо не е спазил ЗООС и не е процедирал проекта по този закон.



Публикацията е редактирана (26-09-14 19:31)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: IDA   
Дата:   26-09-14 19:44

Благодаря ти, Falcon,

Оставям думите ти без коментар, надявайки се, че мислещите хора в този форум ще си направят изводите.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: mmjm   
Дата:   26-09-14 19:50

Каква отговорност? Ще сме независими от ГАЗПРОМ, ще текнат едни пари, дет я стигнат за бутилирана вода и лечение на децата ни я не, ама ще сме "енергийнонезависими". Дали?
Изобщо не разбирам позицията на някой от пишещите тук а именно "Че си нАбием пирон у главата, да строшим на бръснаро машинката".
Не била сигурна вредата от подобен добив. При положение че има минимален риск, нека не позволяваме подобни експерименти. И да не забравяме, че в близко бъдеще питейната вода ще е много по-скъпа и от златото и от газта и от нефтопродуктите. Да не съсипваме с незаинтересоваността, да не кажа глупостта си това богатство.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   26-09-14 19:57

Проблема не е само в рисковите технологии. Има такива, при които рисковете могат да се сведат до минимум, но ей такива безумни актове и газене на законите не само съсипва природата, но и спъва онези дейности, които е можело да станат допустими- чрез мерки, чрез алтернативи, чрез стриктно прилагане на закона.

Миналата седмица на една среща с министърката обяснявам прости норми от ЗООС и ЗБР за Карадере, на разбираем език, че да се схване и от малоумни, тя гледа душата мило, опитва се помогне определено, обаче висшия ешалон експерти до нея маже ли маже и философства, върти и суче само и само да не се приложат законите.Безумна държава, безумно прилагане на законите, държавниците опиянени от властта...няма оправия за съжаление[smilie2]



Публикацията е редактирана (26-09-14 20:00)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: glaskeram   
Дата:   26-09-14 20:14

Путин ТВЪРДО не дава.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   26-09-14 20:22

Не виждам защо трябва да се намесва постоянно Путин или разни фирми. Бизнесът е хищник, ако не е няма да просъществува, така, че това трябва да е пределно ясно на всеки. Дали обаче ще се осъществи дадена вреда от подобно "хищническо" поведение, зависи от това дали компетентните органи ще прилагат закона или нещата ще се решават по всякакви други начини. Прекалено голямо внимание се отделя на фирмите, ми ясно е, че си търсят икономическия интерес, както е ясно че слънцето изгрява от изток, добро утро. Гнилата ябълка е дъжавата ни[smilie23]



Публикацията е редактирана (26-09-14 20:24)
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: mmjm   
Дата:   26-09-14 20:23

Чукчай писатель, чукчай не читатель.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: landstar   
Дата:   27-09-14 20:32

Че кой министър у нас няма да подпише на американците дори празен лист??? Тука да не е Чехия?
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: geg   
Дата:   28-09-14 11:41

"Бизнесът е хищник..."
Е, това трябваше да е заглавието на темата.
Хем нямаше да се допускат досадни "известни" (в смисъл: незначителни, явно) грешки, че авторите не правят разлика между бройки и метри, хем всичко щеше да е ясно.
Направо да се унищожи "хищника" и няколкото изявени светци тука да ни казват как да си живеем живота без всякакъв "минимален риск"...
Ех, какъв живот ще бъде, а?

 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: mmjm   
Дата:   28-09-14 12:36

Минимален?!?!?
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: impuls   
Дата:   28-09-14 14:08

И български да е газа пак ще го плащаме скъпо, а може би по-скъпо. Той ще е толкова наш, колкото и златните находища. От чийто добив у нас ще остава само замърсяването.
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: langel   
Дата:   28-09-14 19:46

Нещо много се е политизирал тоя ФФ [smilie11]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: Seifi   
Дата:   10-12-14 23:55

фракинг, шистов газ , въглищен газ, обяснение от специалист


На който му е интересна темата да го гледа
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: deerstalker   
Дата:   11-12-14 00:44

Много интересна тема свързана с фотографията. [smilie23]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-14 00:53

Бе и на тебе да ти дават заплата от някое посолство да пишеш глупости по форумите и ти ще пускаш и буташ "фотографски" теми и то не в един а в 100 форума ако трябва
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: Seifi   
Дата:   11-12-14 01:11

Автор: hotsnail
Дата: 11-12-14 00:53
Боже колко мъка и болест има в България, радвай се на новите българи от факултета и американските цености hotsnail

Мойта заплата не е мисли [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: fotorafi   
Дата:   11-12-14 04:39

С Русия можем да се разберем много лесно :) Всичко е въпрос на политика вторачена в Българския интерес ,която липсва от 24 години.

Който страни от Русия го чака втора - Украйна. [smilie21]

Предпочитам да съм роб на съседа от колкото на някой ,който по чиста география е от другата страна на планетата...

БОЖЕ МОЙ, ТОВА МЛАДО МОМЧЕ Pd в ред ли е ? Нека да прочете "Архипелаг Гулаг" на Ал. Солженицин и "Строители на съвременна България" на С.Радев. И ако не е изпилен мозък или роднина на Румен Овч или Станишев, ще разбере. Русия е Империя на злото. Готова е на всичко, само и само да сме енергийно зависими. ЗАТОВА И ТЕЗИ ПРОТЕСТИ СРЕЩУ ДОБИВАНЕТО НА ШИСТОВ ГАЗ МИСЛЯ, ЧЕ СА ОРГАНИЗИРАНИ И ПЛАТЕНИ
 Re: Протестите срещу добива на въглищен газ !!!
Автор: falcon   
Дата:   11-12-14 05:12

Страшна логика[smilie8]
 

 Тази тема е затворена