Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Без тояга не става ...
Автор: mmjm   
Дата:   17-08-14 16:42

batsali [smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: iliyanb   
Дата:   17-08-14 16:45

batsali,

Ей този пич снима 99% в P-рижим. Предлагам да му дръпнеш една критика[smilie24]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   17-08-14 16:58

Илиане, вярваш ли си? [smilie3]
Този човек знае много за светлината, за композицията, за това как да разкаже история ... И не само гледа, а Вижда!
[beer]

П.П. А, между другото, на Р + компенсация на исото имаш същия контрол върху кадъра, както при приоритет на бленда или скорост. Иска малко по-бърза реакция. Май за стрийт е удачно. Ще го пробвам.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: petrov88   
Дата:   17-08-14 17:00

Току що отворих да разгледам темата и видях, че също съм споменат на предната страница. Не ми се върти пак назад за да видя кой ме спомена, но искам да му кажа само да се примири с използването на чуждиците, които навлизат все повече и повече. Някои казват, че тези, които използват чуждици един вид се опитват да парадират с нещо. Аз пък ще кажа, че именно тези, които в наши дни всячески се стараят да ги избягват са точно тези, които искат да се откроят над останалите. Както и да е. + Една от основните причини да се използват заемки от езици като английския е това, че съответните заемки в повечето случаи са по- благозвучни и по- небрежно пасват в контекста на казаното. По - малко съгласни, срички и прочее... Едно е да кажеш омраза( за което си се захванал в конкретния случай), а друго е да кажеш хейт. Същото е и със "съжалявам" ... Особено в случаите, когато не е казано с цел ирония, изричането на самата дума е едно такова тегаво, болезнено и донякъде носещо допълнителен срам у този, който го произнася. На другия бряг е алтернативата "Sorry" (или Сори) обаче. Изстрелваш го набързо и готово. Няма тегавост, няма червене на бузи и прочее.



Публикацията е редактирана (17-08-14 17:00)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: iliyanb   
Дата:   17-08-14 17:01

Марине,

Всичко е това е ясно, но този човек в 99 % от случаите снима в P-режим. Има exif на всеки кадър. Единствената причина да го коментирам, е че едва ли снимането в този режим може да бъде недостатък, ако човек знае какво прави. Критика от сорта на: "Снимал си в P-режим" ми звучи странно.[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: MarinY   
Дата:   17-08-14 17:03

[beer]
В П.П.-то съм го казал.



Публикацията е редактирана (17-08-14 17:04)
 Re: Без тояга не става ...
Автор: mmjm   
Дата:   17-08-14 17:23

Според мен "Обаче, ако беше направил тва, тва, тва и тва, щеше да е горе-долу добре." дава повече от хващането за запетайките. Сега е момента да кажете, че тва, тва, тва и тва нищо не значат.
Харесва ми концепцията, която батсали представя като цяло.[beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   17-08-14 17:51

petrov88, на тази тема може да поспорим на лични, колега [smile]

Но, от друга страна, ползването на звучен и чист, правилен български език в темите за фотография винаги говори положително за изказалия се.

Мога да поздравя IDA за това. [smilie24]

Каквото му в устата, това търси и в главата.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   17-08-14 18:00

"... намали малко бръщолевенията за елитарността, която трябва да цари в този форум."

Глупости на търкалета! Каква елитарност, какви 5 лв.? Като че ли до преди 5-6 години, когато това беше форум за фотография, форумците ходеха с ливреи и се регистрираха с препоръки и клетвени декларации. Абсолютно нищо не си разбрал!

С израза "нетърпимост към бездарието и посредствеността", съвсем не казвам, че посредствените трябва да бъдат изгонени от форума. Тъкмо обратното, нетърпимостта касае само техни посредствени, безидейни и лишени от фотографско съдържание снимки. Когато към такъв такъв тип "шедьоври" се проявява повсеместна нетърпимост, това може само да помогне на посредствените да осъзнаят и осмислят грешките си, да станат малко по-взискателни към себе си, да влагат повече мисъл преди да натиснат спусъка и да се стараят малко повече, както и да предприемат необходимите действия, за да се научат да снимат по-добре. От това преди всичко ще спечелят те самите, ще спечелят и останалите. Ще спечели и обществото, тъй като това е начинът да се възпитава вкус към фотографското изкуство сред неговите членове. Разбира се, ще спечелят и професионалните фотографи, защото хората с усет за красота и естетика ще започнат по-високо да оценяват техния труд и да го заплащат по достойнство.

И защо, вместо да се дърлите с мен, не вземете поне малко да помислите над предложението ми? Може пък да се окаже полезно и за вас.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   17-08-14 18:46

IDA, какви са конкретните ти предложения, как да се постигне това, може пък собствениците на сайта най-после приемат нечий разумен съвет.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: Slivenski   
Дата:   17-08-14 18:57

Четох, четох, па да кажа и аз… Не е лошо да има критика. Но по-важно е самите критики как са представени. Някои критики звучат като съвет и са по-лесни за приемане. Други звучат като „хейт“ – и критикуваният, естествено, инстинктивно се настройва на съответната вълна за отговор. Ако критиката е добронамерена, шансът да се възприеме добре е доста висок. Сега, ако някой има вече отдавна изградена визия за това какво и как прави, според мен няма смисъл изобщо да бъде критикуван. Но и това си личи.

Другото, което си мисля, че освен ако не става дума за фрапиращи кадри, изобщо няма смисъл да се критикува. Аз просто подминавам. Бих коментирал само ако някой изрично ме попита какво мисля. Затова и по принцип рядко коментирам. Мисля, че човек с течение на времето сам си изгражда критерии за това как да снима и как да постига по-добри резултати… Ако може. А като не става, просто не става. Защото дори и да назубриш всички технически похвати, пак си трябва око и талант. И затова, преди да се правят бомбастични изказвания по отношение на нечия чужда снимка, по-добре усилията да бъдат насочени към подобряване на собствените.

Наистина има спад в нивото на фотографията във Фото форум, с това съм съгласен. Не е това, което беше преди седем-осем години. Тогава сякаш наистина имаше доста по-качествена фотография, или поне тя бе по-видима. Причината за мен е, че фото техниката стана твърде достъпна и масова. Добрите фотографи не са избягали, а просто се губят в огромното мнозинство на масовите снимачи, което демотивира първите и да качват снимки, и да коментират. А това пък води до сваляне на нивото – защото се губи критерият за качество. Който може да е доста разнообразен, между другото.

Преди месец някъде влязох в една група за споделяне на фотографии във Фейсбук. След седмица я напуснах. Целият ми фийд беше буквално залян от снимки за спомен – кой къде бил, какво видял, какво ял, къде си снимал гаджето и така нататък. И хората искат мнение дали тази снимка става или не става. Ами, малко самокритичност не е излишна също. И аз имам снимки за спомен, но не питам дали ги смятат за шедьоври, и ако не ги смятат за такива – да се сърдя. За това съм съгласен с доста от предходните мнения.

Рецептата за мен е повече четене, повече гледане на добри снимки /в този форум рейтинг Б мисля, че е достатъчно на ниво все още/, повече снимане… и по-малко приказки.

Иначе, абсолютно съм съгласен за тоягата. Както и за това, че всеки трябва да има правото сам да си модерира темите и постовете под снимките. Някои хора просто не разбират от дума. Други пък използват всеки удобен случай да се заяждат и да разчистват някакви стари сметки. Но и никой не е длъжен да ги търпи, само защото това е публичен форум. Някой се държи кофти с теб под собствените ти снимки и в собствените ти теми? Довиждане! Ако не ми е приятно да гледам някой канал по телевизията, сменям го. Ако не искам да общувам с някого, не се виждам и не се чувам с него. Не виждам причина и някой да ми натрапва присъствието си в интернет форум, само защото няма какво друго по-интересно да прави. Право на всеки е да избира с кого да общува, при положение, че тук има всякакви хора и няма как всеки да се хареса с всеки. Тези инструменти за модерация, които бяха предоставени на всеки потребител – да блокира досадници и хейтъри и да трие злобни коментари, са добро нещо, което трябва да остане.


[beer] [beer]

 Re: Без тояга не става ...
Автор: quazimodo   
Дата:   17-08-14 19:01

написа:

>
> П.П. А, между другото, на Р +
> компенсация на исото имаш същия
> контрол върху кадъра, както при
> приоритет на бленда или скорост.
> Иска малко по-бърза реакция. Май за
> стрийт е удачно. Ще го пробвам.

Пропускаш безопасното изместване на експозицията(поне при Канон).

 Re: Без тояга не става ...
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   17-08-14 19:14

Ида е абсолютно, безрезервно и отчайващо прав. Дори в най- крайните си становища изразени в постовете му.За съжаление толерантността към посредственото творческо присъствие тук осакатява развитието на тези , които са в състояние да се отличат като можещи.Съпротивата срещу техните опити генерира криворазбран синдикализъм, в повечето случай облечен с разумни и благородни доводи.Иаз съм на мнение , че без модериране и лек "филтър" в галериите няма да мине.[smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: don_kolev   
Дата:   17-08-14 20:03

ИДА[smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Ivan_A   
Дата:   17-08-14 21:49

IDA, "... Според мен, истински щастлив е този, който умее да забелязва и да се радва на малките неща, които са навсякъде около нас. ..." - тук съм съгласен с теб. Познато ли ти е?!

Борбата с " бездарието и посредствеността" - пробвай да я пренесеш в БАН.

Успех!

 Re: Без тояга не става ...
Автор: ejel   
Дата:   17-08-14 21:58

IDA:

Така малкото поточе от фото фекалии се превръща в рекичка, после в пълноводна река, в порой и накрая в потоп от посредственост и бездарие, който залива фото форум по същия начин, както безхаберието заля град Мизия.

[shtrak] [smilie18] [shtrak] [cool]


Да си дойдем на думата, както се казва... Добре че има чиста вода ненапита да се поразбълбука наоколо[smilie3]

Май не мернах помия, но чакам с притаен дъх да изригне като гейзер изпод Идовата клавиатура[smilie18]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Gravolez   
Дата:   17-08-14 22:38

Аз съм от една година във форума и оттогава горе долу снимам. Досега съм получил само две-три критики под снимките си, но аз не качвам много снимки така или иначе. Материали за начинаещи тука почти няма. Материали и за напреднали почти няма. Теми със съвети от всякакъв род почти няма (аз съм написал една, която потъна адски бързо, защото не се разрази спор под нея и не е за мегапиксели и марки). Теми с въпроси за фотография (не за техника) почти не съм мяркал, може би заради начина, по който се отговаря.
Не виждам какво се оплаквате - форума е такъв какъвто си го направите.
Подхождайте с добро, гласувайте по съвест, давайте адекватна критика, отговаряйте без да нареждате питащия и нещата ще са по-добре.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: mmjm   
Дата:   17-08-14 23:24

А ти колко пъти отвори образователната секция и какво НЕ намери там? Ето ти нещо за начинаещи от форума. Тук също е много интересно.
Мога смело да твърдя, че във всички фотографски теми пускани тук, има много полезни коментари. За съжаление си прав, че около тях е пълно с плява.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 00:13

"IDA, какви са конкретните ти предложения, как да се постигне това, може пък собствениците на сайта най-после приемат нечий разумен съвет."

Тьма,

Дадох съвсем конкретно предложение по-горе. Не мисля, че то е работа на админите. Топката е изцяло в нас, обикновените участници във форума. От нас зависи, дали ще продължим да толерираме това безобразие, да гледаме безучастно и да си траем, докато посредствеността помете и последните останки от стойностна фотография в този форум или ще кажем СТИГА, ще се обединим зад идеята за нетърпимост, ще спрем наглеците и отново ще направим форума такъв, какъвто беше.

Ето, погледни я Ejel по-горе. Тя горкичката е до такава степен обсебена от ненавистта си към мен, че още малко и ще се удави в морето на собствената си злоба към човек, когото никога дори не е виждала в живота си. Виждаш ли как, в желанието си да ме уязви, безпомощно размахва ръце и се опитва да си поеме въздух, докато омразата я засмуква все по-дълбоко и по-дълбоко? Ако тук се намерят поне 5-6 човека, които да и кажат, че подобно поведение е недостойно и не и прави чест, може би ще успее да се хване за подадената и за помощ ръка и така ще се успее да се спаси. А може би и не.

"Борбата с " бездарието и посредствеността" - пробвай да я пренесеш в БАН.

Иване,

В БАН бездарие и посредственост няма. Това е мит, който се насажда от години в главите на хората от определени кръгове с ненаситни апетити към имотите на Академията. Ако не вярваш, те каня да посетиш института и лабораторията, където работя и да видиш, че всички мои колеги са хора изцяло отдадени на професията си и учени с постижения в науката и високо международно признание, които достойно представят България пред света. Ако все още не вярваш, можеш да посетиш и института на Андрей. И там ще се убедиш в същото.

Като знам, че си свестен човек и ценен и талантлив фотограф, когото много уважавам, няма да скрия изненадата си, че подобно изказване идва именно от теб. Що се отнася до цитата от първа страница в профила ми, продължавам да стоя твърдо на позицията си, че именно "малките неща" в живота изискват особено внимание, размисъл и творчески идеи при заснемането, за да бъдат представени така, че да носят радост и положителна емоция на хората.
 Re: Без тояга не става ...
Автор: batsali   
Дата:   18-08-14 00:54

iliyanb, еми добре..... следва критика..



Тоя снима в ЧБ!? Със сигурност е някой депресиран хипстър. 0/10 [smilie5]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: IDA   
Дата:   18-08-14 01:12

"Някои казват, че тези, които използват чуждици един вид се опитват да парадират с нещо. Аз пък ще кажа, че именно тези, които в наши дни всячески се стараят да ги избягват са точно тези, които искат да се откроят над останалите. Както и да е. + Една от основните причини да се използват заемки от езици като английския е това, че съответните заемки в повечето случаи са по- благозвучни и по- небрежно пасват в контекста на казаното. По - малко съгласни, срички и прочее... Едно е да кажеш омраза( за което си се захванал в конкретния случай), а друго е да кажеш хейт..."

Петров,

Ти немски знаеш ли? Ако знаеш, най-настоятелно ти препоръчвам да влезеш в произволен немски форум и да се опиташ да пробуташ на немците същите простотии, които се опитваш да ни пробутваш на нас тук. Обещавам ти, че за нула време ще се превърнеш в посмешище на целия форум и така ще ти духнат под опашката, че до края на живота си няма да посмееш да стъпиш там отново. Защото, докато ти тук се опитваш да се гавриш с майчиния си език, в европейска Германия съществува държавна политика за опазване чистотата на немския език. Инициативата за това беше поета от група немски граждани и получи огромен положителен обществен отклик от милиони германци.

На всички промити мозъчета с твоя начин на мислене ще напомня, че родният им български език е официален език в ЕС и да се гавриш с него е просташко и недостойно. А да използваш чуждици, при положение че същите имат точен еквивалент в българския език, е висша форма на байганьовска комплексарщина. И понеже възприемам подобно поведение и като лична обида, макар че не е в стила ми, този път ще ви отвърна по същия начин:

Да го реимбурсирам в шутър лага на всички езикови олигофрени, които се опитват да издевателстват над българския език!

Тьма,

В отговор на твоя въпрос, ако освен мен, тук се намерят още десетина човека, които да реагират също толкова остро на подобни петровски простотии и недвусмислено защитят езика си, тогава индивиди като него сериозно ще си помислят, преди да се опитат да се правят на интересни по такъв мерзък начин.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: DeDomus   
Дата:   18-08-14 02:26

IDA [smilie24]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-14 07:04

Някои чуждици се налагат и след като масово навлязат в употреба, дори влизат и официално в речника. Последната такава, за която се сещам, май е "селфи". Прочее, форум е също такава чуждица, или компютър, или фотография. Езикът е доста динамично нещо и ако не се развива, умира. Ако бяхме твърде консервативни в употребата на езика ни, още щяхме да си говорим с носовките... ама нейсе!

[beer] [beer]
 Re: Без тояга не става ...
Автор: тьма   
Дата:   18-08-14 07:39

Slivenski, не съм очаквала от теб да бъркаш термините - чуждица и чужда дума [smilie8]

IDA, от толкова години пребиваване тук съм вече скептична и не вярвам, че дори 5-6 лястовици "ще направят пролет".

А на петров88 не сметнах да отговарям, защото полза на говориш на глухи няма.

 Re: Без тояга не става ...
Автор: petrov88   
Дата:   18-08-14 07:50

IDA, учил съм някоя и друга година немски и какво следва? В Германия ли сме? Не, не сме! Защо даваш точно Германия за сравнение, а не например САЩ, където испанският удобно се е настанил в ежедневието им. И защо изобщо се заговори за примери, различни от България?? В Германия може да съществува държавна политика, а тук съществуват речници (както Сливенски каза), които лека полека "натурализират" разни такива думички и ти колкото, и да се пънеш тук си безсилен срещу промяната. От друга страна това не е bg-mamma. В тоя форум се използват много технически термини( които не са с български произход) и използването на чуждици е нещо нормално. Не казвам, че тезата ти куца, но сравнението с Германия е смешно тук. Смешно е и, че аз се вързах, и влезнах в играта ти със сравнения като дадох САЩ за пример.
Видиш ли, там било така, а тука онака... Стига с тея сравнения с другите. Българинът хаби прекалено много време и енергия в сравнения, и в "гледане на съседския двор".
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена