Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   20-08-14 15:22

Хазартът е грях, чедо мое. Нима не знаеш? Какъв вярващ си ти тогава???

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   20-08-14 16:14

Ти за мен не бери грижа. Аз ще му мисля. И в крайна сметка стиска ли ти да заложиш 1000 лв. ?

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: petial   
Дата:   20-08-14 21:06

Странно е как някои хора избират да вярват в това, че не вярват. И то при положение че това ги прави непрекъснато търсещи рационални решения и доказателства, вместо да приемат това за което няма обяснение и да търсят само красивото и хармонията!

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: mmjm   
Дата:   20-08-14 22:08

"Моят дом се нарича молитвен дом, а вие го обърнахте на вертеп разбойници"

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: mmjm   
Дата:   20-08-14 22:11

Ако храмовете не могат да се издържат от дарения, значи духовенството не си е свършило работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Vizov   
Дата:   20-08-14 22:40

Големи съдници и специалисти се събраха тука. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   21-08-14 09:56

mmjm, много удобно. А пък обикновенния човек, никога за нищо не е виновен, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: IDA   
Дата:   22-08-14 16:43

Човекът е единственото живо същество на земята, което вярва в Бог, а се държи така, сякаш Бог не съществува.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   22-08-14 17:04

IDA [smilie24]

Но все пак тези, които вярват, а не са само номинално принадлежащи към църквата не мисля, че се държат, сякаш Бог няма.
Един ден всеки ще види истината. Въпросът е само да не бъде твърде късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: J0R0   
Дата:   22-08-14 17:50

Какво общо има църквата с Бога?
Църквата още от времето на император Константин е инструмент на държавната власт, крепител и опора на тираните.
"Властта на царя иде от Бога, всеки бунт срещу установената власт е бунт срещу Бога"
Изключение са християнските общности в Римската империя.
Нашата църква по време на Възраждането - опозиция на Отоманската държава.
Католическата църква в Полша от времето на Солидарност.
Тия изключения не променят правилото.

Да, тия нашите манастири са били свети места, защото в тях са се крили комити и оръжие, разпространявала се е българската писменост, култура и история, обучавали са се художници и резбари.
И днес същите не са вече свети места.
Защото не, сградата и стенописите правят светостта на мястото, а СЪДЪРЖАНИЕТО!
В с. Емона на скалите има една сграда в която местните гледат крави.
Навремето е била църква, днес е обор.
Местните не са поругали светинята.
Защото подредбата на тухлите в определена форма не прави църквата, както расото не прави попа.
Доносниците не са митрополити.
Ал. Невски не е храм.
Нито Рилският е манастир.
В българската църква има огромен дефицит на святост.
Бог отсъства.
Останали са едни картинки по стените, които някакви алчни хора с линкълни и ролекси, смятат за своя собственост.
И се опитват да налагат забрани и табута, върху историята и културата, да търгуват със създаденото от поколения българи.

Но снимането на тази архитектура и фрески, само умножава културата, историята и българското, запазва ги за бъдните поколения.
Нещо което "собствениците" не правят - в много църкви и манастири уникални стенописи са унищожени от чернилката на свещите и нехайно отношение към покривите.
Тъй че снимайте смело.
Това е добро и е по-близо до Бога.
Каквото и да ви говорят в църквата.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   22-08-14 23:49

Ще изплагиатствам една мисъл - атеизмът е религия колкото въздържанието е секс поза.

Атеизмът не е религия. Няма канон, няма празници, няма повели, не трябва да правя смешни ритуали или да изричам абсурдни заклинания като това да се моля на бога да свърши каквото вече си е намислил да свърши (да дойде твоето царство, да бъде твоята воля.....моля ти са) Не трябва зорлян да се заробвам и да се считам за нищожество, което е подвластно на прищевките на невидим небесен властелин. Като атеист не трябва да правя нищо друго освен да кажа 'не', когато някой ме пита дали вярвам в бог. Една аналогия, за да е по-ясно:

теизъм - вяра в богове
а-теизъм - липса на вяра в богове

морален - следващ морални предписания
не-морален - вършещ неща в разрез с моралните предписания
а-морален - който няма отношение към морала


Единствената причина да има хора, които се определят като атеисти, е за да са разграничат от тези, които вярват в богове. Ако това не беше някакъв важен въпрос, нямаше да има понятие атеизъм изобщо. Повечето хора не вярват, че има Дядо Коледа. Прагматично погледнато те са адядоколедовци.

Агностиците също така не са на кантар дали да вярват или не. Може да съществуват 4 вида човеци в нарастваща степен на 'греховност':

гностичен теист - знае, че има бог
агностичен теист - вярва, че има бог
агностичен атеист - не вярва, че има бог
гностичен атеист - знае, че няма бог

на практика и двата клана в огромното си болшинство са агностици.

Аз съм атеист. Бих казал, че съм антитеист и на практика гностичен атеист, защото съм толкова сигурен, че няма богове, колкото съм сигурен, че няма дядо коледа или самодиви.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   22-08-14 23:51

Чудесата, които вършат някои фокусници са много по-чудесати от чудесата, за които сте чели в библията, защото може човека да го направи пред вас, дори във вашите ръце, и пак да си нямате понятие какво и как се е случило. Това разбира се е 100%тово доказателство, че фокусникът е син на Зевс и е дошъл при вас, за да ви отърве от греховете, които е извършил пра-пра-пра-пра-пра-пра-пра-дядо ви срещу производителя на картите използвани във фокуса. Как иначе бихте обяснили факта, че тоя човек ви познава 17та поредна карта и пренарежда тесте, което държите, без да го пипа?


На Дарвин писанките освен, че са доказани, са надградени стократно и се използват доста активно на практика в биологията, биохимията медицината и тн. Дори в области, които нищо общо нямат с живи същества. Питайте някой по-кадърен програмист или инженер. Еволюцията е факт. От друга страна, въпреки че вярващите обичат да обясняват как едно или друго се е знаело отдавна и го пише черно на бяло в библията, нито едно парче знание за света не е дошло от библията или от който и да е друг религиозен текст. Някакси винаги се случва така, че първо учените откриват и обясняват нещо, а чак след това поповете тръгва да четат дебелата книга и да търсят кое изречение горе долу може да се схване по такъв начин, че бегло да се отнася до същия феномен....евентуално. В повечето случаи става дума за някоя коза или храст, а не за елементарни частици.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: DeDomus   
Дата:   23-08-14 02:26

batsali позицията ти към вярата е съчетание на слаба информираност с прилична доза самодоволство.
Колкото до описанието ти на атеизма- може би не знаеш, но и Бог не извършва ритуали за себе си... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: imartin   
Дата:   23-08-14 10:14

J0R0, "Властта на царя иде от Бога, всеки бунт срещу установената власт е бунт срещу Бога" - това в християнството не е точно така. Това е само при условие, че царят не е против Бога. Много често в Източната Римска Империя(наричана неправилно Византия), Църквата е заставала против императора и дори го е отлъчвала, когато е бил против Бога, верово или нравствено. Така че случаят с Римската Империя, турското робство и пр.не са изключение, а правило. Когато пък Църквата се е съгласявала с беззаконието на някой император, тя е преставала да е Църква. Тогава Църквата е продължавала да съществува в онези, които са оставали верни на Бога. Понякога те са били много малко. След време те пак се увеличавали. Ако човек внимателно се зарови в историята и иска, ще види това. Това е истината и православното християнското учение по въпроса.

Твоите думи за съдържанието са напълно съгласни с него. Както писах по-горе,една Църква престава да е такава = Божията благодат престава да обитава в нея, когато тази Църква отстъпва от Бога - верово или (и) нравствено. Тогава това общество престава в същността си да е християнско (Църква), независимо че запазва храмовете, облеклото и пр.външни белези. Тъй като вече, уви, официалната Православна Църква е отстъпила от Него, затова и всички следващи грозни явления. В кое и как е отстъпила, не е тема за Фото Форум.



Публикацията е редактирана (23-08-14 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: imartin   
Дата:   23-08-14 10:39

В храмовете трябва да се снима. Днес това е дори наложително. Православният дух е в основата на българския народ, на всичко най-добро в него. А този дух днес все повече изчезва.. Храмовете, особено старите, са нещо като негови резервати. Ако се снима така, че да се предаде в снимката поне малко от този дух - това е безценно.

Снимането, разбира се, трябва да става с необходимото уважение към светините и пазенето им. Също с уважение и зачитане свободата на богомолците. И в никакъв случай с комерсиални цели - както за снимащите, така и за клира.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: imartin   
Дата:   23-08-14 11:33

batsali,"гностичен атеист - знае, че няма бог" - Е,откъде знае(ш)?

"Бих казал, че съм антитеист. " - понеже харесваш думите, това преведено означава, че си против Бога ("боговете"). А ако си против Него, явно някъде там усещаш, че Го има...

За Дарвин няма да отварям тема, каквато заслужава, защото ще е дълга. Аз съм зоолог по професия и надълго и нашироко съм се занимавал. Това обаче не е аргумент, а само щрих.

"На Дарвин писанките освен, че са доказани..." - Кой те е излъгал?
Така твърди антитеистичната пропаганда, но мълчи по въпроси като:

- Как така материята САМА се е организирала? (Излиза, че щом тя сама се е създала и организирала = 1. Имала е съзнание. 2. Имала го е преди да съществува или 3. Винаги е съществувала, имайки съзнание, или 4. Няма съзнание, но твори... Това действително е много по-невероятно от древногръцките митове!)

- Как така случайните мутации (уж двигателя на еволюцията) никога не носят повече информация, а по-малко?

- Защо не се намират в земните пластове преходни видове, а всичко е скокообразно - видовете внезапно се появяват и внезапно изчезват? Нали пластовете са снимка на станалото през милиони години. Щом еволюцията е постепенен процес, ама много постепенен, то и организмите в тях би трябвало постепенно да се преливат от едни в други.

- Защо учените все не могат да намерят звеното между маймуните и човека? Или точно го намерят и след 20-30г.пак нещо друго намерят и разтръбят: "Най-после го намерихме!"...- Е, добре, нали вече го намерихте преди години! И така до следващия път (защото после, само че негласно, се оказва, че е просто някаква изчезнала маймуна или пък човек - за това обаче не се тръби).

И много други...



Публикацията е редактирана (23-08-14 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Slivenski   
Дата:   23-08-14 11:55

Не можеш да "знаеш", че няма Бог. Не можеш да знаеш и че има. Нали затова се казва "вярвам в Бог". То, ако знаехме, че има или няма, щяхме просто да знаем. Но не знаем. ;-)

Човек не може да знае всичко. Затова и доверието стои в основата на истински добрите отношения между хората. Същото и с вярата. :-)


[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (23-08-14 12:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   23-08-14 15:24

"А ако си против Него, явно някъде там усещаш, че Го има..."

Има го. Съществува като литературен герой и като абстрактен обект в съзнанието на хората. Против съм, защото религията е изключително вредна за аналитичното мислене и развитието на човечеството като цяло.


Това, че си зоолог и в същото време написа тия горните неща е твърде жалко.

Това, за което си мислиш е абиогенеза. Еволюцията влиза в действие едва след като вече има автономни репликатори. Както и да е започнал животът на планетата, факт е че еволюцията действа.

"Как така случайните мутации (уж двигателя на еволюцията) никога не носят повече информация, а по-малко?"

Кое от следните съдържа повече информация - "----" или "клон"?

"Защо не се намират в земните пластове преходни видове"

Всичко е преходен вид, еволюцията е постоянен процес.

"Защо учените все не могат да намерят звеното между маймуните и човека?"

Защото такова не съществува. Маймуните и човека са произлезли от друг вид, който ни се явява общ прародител.

"след 20-30г.пак разтръбят: "Най-после го намерихме!"."

Това го тръбят масови вестници и списания, които хал хабер си нямат от наука и до тях тая информация достига 4та ръка по счупения телефон.

"Как така материята САМА се е организирала?"

За жалост голяма част от образованието ми е било на английски и не знам доста български термини, но .... emergence.

Как дюните знаят каква форма да са? Как боклуци се събират само по периферията на шосето? Защо снежинките са с такава сложна форма, а във водата, от която се образуват няма никаква структура? Много други примери има как от прости правила спонтанно се заформят сложни системи. Така работи вселената, в която се намираме. ЦЪК!

Ти сигурно ще кажеш, че не можем да знаем, че няма и духове, феи, самодиви, караконджули със сигурност. Така е, със 100% сигурност не може да се знае нищо. Затова горе писах, че на практика в ежедневието хората са доста сигурни, че такива същества не съществуват. До толкова голяма степен са сигурни, че е напълно оправдано да кажат, че знаят, че ги няма.

Времето да вярваш в правотата на дадено твърдение идва тогава, когато има доказателства, нито секунда по-рано. И да, може да има самодоволство в позицията ми, но поне не съм аз този, който вярва, че въображаемият му приятел е създал цялата вселена, за да го има него. Инфантилните и абсурдни схващания е редно да бъдат осмивани, а не толерирани и дори поощрявани. За мен религиите са в един кюп заедно с хомеопатията, кемтрейлс, астрологията и алхимията. А това, че религиозните вярвания трябва автоматично да получават уважение е най-малкото смешно, да не кажа нагло.



Публикацията е редактирана (23-08-14 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: muzicantini   
Дата:   23-08-14 15:43

batsali, съгласен съм с позицията ти по отношение на религията и я споделям. За хомеопатията, обаче, не си познал...

Иначе подкрепям едно горно мнение, че би било добре в храмовете да се снима с некомерсиална цел, като паметници на културата.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   23-08-14 15:56

Да не почваме за хомеопатията, че излизаме от темата, но иначе да - би следвало да няма ограничения в снимките. Ако Шефа се дразни, може сам да накаже провинилите се, няма нужда хора да го бранят. [smile]
Друг е въпросът, ако говорим за някое частно параклисче, тогава вече собственикът/собствениците има думата.

В интерес на истината църквите са приятни места. Тихо е, мирише хубаво на тамян, голямо отворено пространство. Не се кръстя и не паля свещи само, но и като видя църква не влизам, за да душа тамян, случва се само, когато съм с други хора, които имат желание да влязат. Джамиите, синагогите и киносалоните са ми приятни поради същите причини. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: imartin   
Дата:   23-08-14 17:53

"Как дюните знаят каква форма да са? Как боклуци се събират само по периферията на шосето? Защо снежинките са с такава сложна форма, а във водата, от която се образуват няма никаква структура? Много други примери има как от прости правила спонтанно се заформят сложни системи. Така работи вселената, в която се намираме."

Е, да де - за това иде реч."Прости правила" - за това става въпрос. Откъде се взеха? ВЯРАТА (извинявам се за гол.букви, но не се получава с удебелен текст), че те са самовъзникнали ей така случайно, от нищото, е нелепа и абсурдна! Това си е вяра в чист вид, само че в неправилната посока.

В материята на най-основно ниво, в най-елементарните й частици са заложени всички нейни свойства. В тези свойства се вижда, логика, разум, целенасоченост. Но те според атеистите са случайни!...А на още по-основно ниво материята преминава в енергия, в сила, която държи всичко. Това не могат да го оспорят и най-големите атеисти от учените. (И в тази сила няма нищо белобрадо [smile] ) И така те, учените (честните от тях), достигат до извод за енергията, който са знаели още светите Отци от първите векове. (Впрочем знаели са и за сферичната форма на Земята, но по-удобно е сега да се говори само за папските заблуди от средните векове.)



Публикацията е редактирана (23-08-14 17:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   23-08-14 19:36

Значи така. УчЕните са длъжни да имат отговор за всичко. Кое от къде е дошло как е станало до най-малки детайли, а вярващите имат отговор панацея - "господ е направил всичко. как? само той си знае. ние не можем да знаем"

На господ са му приписани ама баш свойствата и способностите, които решават проблемите, за които нямаме все още обяснение. Много удобно така. Той бил извън времето и пространството. Нямал нужда от създател, той самичък така спонтанно си се е пръкнал и е почнал да си прави мравки да го забавляват. А господ как, къде, защо? Какво е обяснението за подобно същество, интелект или каквото там трябва да е? Не може да обясниш някаква мистерия (поведението на елементарните частици например) с още по-голяма мистерия (дедо боже).

Преди да сме открили бацилите, хората са смятали, че болестите са божие наказание или са причинени от зли сили някакви. Сега това обяснение е смешно. Когато не знаеш или не можеш да се сетиш нещо как е станало, нямаш никакво основание да си измисляш отговор просто, за да имаш някакъв. Не знаем! Това е отговорът. Като разберем ще знаем.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: gogo   
Дата:   26-08-14 14:40

Без да съм изчел всичко до тук...
Скромният ми житейски път ме е научил, че колкото си по едър от свещеника, толкова правото ти да снимаш се увеличава! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   26-08-14 15:30

Че то това си е всеобщо правило. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: paolo_n1   
Дата:   26-08-14 16:55

Някога може би са били божи дом сега са търговски обекти ,както и здравеопазването същите лайна ги стопанисват..
Представете си само в рилския манастир има светена вода която по нищо не се отличава примерно от горнобанската, бутилирана по същия начин само с етикет "светена вода" и с цена от един лев за този божи кеф...


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »