Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: jino   
Дата:   18-08-14 12:32

Автор: pmartinov
Дата: 18-08-14 11:16

...
В Гърция снимането в храмовете се поощрява защото хората напълно осъзнават,че тези снимки ще докарат още повече гости на храма от целия свят.

Това го измисли на момента ли ?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: pmartinov   
Дата:   18-08-14 12:55

Майка ми има снимки от Солун-храма "Свети Димитър" и от църквата на остров Миконос.

Естествено кадрите са правени с любителски апарат.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Тед   
Дата:   18-08-14 13:03


Въпроси: 1/ Кой им дава право да ме ограничават да снимам и др. подобни..кои са те... и прочие

Отговор:

Право им дава Закона за културното наследство:
"Чл.1 ал.3 Културните ценности могат да бъдат публична и частна собственост. Те могат да са собственост на държавата, общините, на Българската православна църква и другите регистрирани вероизповедания, както и на физически и юридически лица."

Чл. 13. (1) Светият синод на Българската православна църква и централните ръководства на другите регистрирани вероизповедания могат да правят предложение до министъра на културата за регистриране на културни ценности, които са от значение за Българската православна църква и другите регистрирани вероизповедания в съответствие с разпоредбите на този закон.
(3) Ежегодно до 30 юни Светият синод на Българската православна църква и централните ръководства на другите регистрирани вероизповедания представят на министъра на културата доклад за дейността си по опазване на културните ценности за предходната година.
-------------------------------
Чл. 177. (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) (1) Копия, реплики и предмети с търговско предназначение могат да се изработват само след съгласие от собственика на културната ценност, а на музейни културни ценности-от директора на съответния музей. Отношенията със собственика, съответно музея, се уреждат с възмезден договор.
(2) Копия и реплики на културни ценности със световно и национално значение или национално богатство се изработват само с разрешение на министъра на културата. Разрешенията се вписват в регистрите по чл. 68 и по чл. 102.
(3) Копията се включват в научно-спомагателния фонд на съответния музей.

И въздесъщата алинея на чл.177 от Закона за културното наследство:
(4) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Културни ценности, собственост на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания, се възпроизвеждат в копия, реплики и предмети с търговско предназначение съгласно каноните на съответното вероизповедание.

това "съгласно каноните е неясно" - кои канони и т.н. но е за търг.цел. Тези канони могат да са от охр.фирма и т.н. :) Но явно църквата не ги посочва ...затова гадаем кои са и дали ги има.


БПЦ може да търси приходи като собственик на културната ценност - напълно нормално. Както и музеите. Но забележете - с търговска цел.


Идва черешката на тортата чл.179 от Закона за културното наследство /запоменте го....! или поне се опитайте да го покажете на някой озъбен от клира монах/:

Чл. 179. (Изм. изцяло - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) (1) Създаването, разпространението и използването на изображения на културни ценности за лични нужди с представителна, образователна и научна цел е свободно.
(2) Създаването, разпространението и използването на изображение на културна ценност или на елементи от нея във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение с търговска цел, включително използването на изображението или на части от него при производство на стоки, етикети и дизайнерски решения или за реклама, се извършват при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 178 въз основа на договор, сключен със собственика на културната ценност, а за музейните културни ценности - с директора на съответния музей.


Ако имах курсив - в темата този текст трябва дебело да подчертая.

За лични нужди - снимаш, за търговия - плащаш с договор.
Ясно е, че ако те оставят да снимаш ..договор за търговско ползване няма да видят никога, а после да гонят търговците по битака с чашки и фланелки на манастири не им е по сърце.

Въпрос - как е при Джамиите - Плащаш, ако въобще те пуснат да снимаш.

Проблеми - ниска правна култура на фотографите / гадаят и предполагат, вместо да знаят/, незнание на норматива и санкциите и режима, примери какво било еди къде си - ами като искате да е като в Гърция, Италия и къде ли не - ами изменете Закона и искайте промени /то там всичко е различно от БГ/, наглост на духовните лица с цел печалба от туристи, а не търговци и неспазване на текста на Закона. Липсва санкция за тях в случай, че ми откажат да снимам или ми всложат 5 лв. за снимане. т.е. за нарушение на чл..179 от ЗКН.

Пример - влизам в Етнографски музей Пловдив - за снимки 5 лв., за фото сесия вътре - 60 лв.... Културна ценност ли е музеят - културна ...ама те могат да събират парички като си водиш моделите и сватбарите. Но като влезат туристи с малки апаратчета си щракат колкото си искат, като си платят само вх. такса.

Значи едните спазват Закона др. се правят както Дяволът чете евангелието.

Поздрави на всички за безпл.консултация ....сигурно трябваше да оставя касичка за благодарствени дарения и направените разяснения.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: pmartinov   
Дата:   18-08-14 13:22

Служителите в храмовете имат притеснения когато видят голям фотоапарат защото има единични случаи в които по-нахални собственици на фототехника правят репродукции на икони и след това продават пред входа на храма репродукциите.

А картичките предназначени за туристите хващат прах...

Живея много близо до църква .

Ако ви кача снимки на автопарка на управителя на храма ще ви стане ясно всичко:)

Нещо повече,знам с големи подробности отвътре какви епични битки с години се водят за да станеш управител на храм в голям град .

Така се получи,че узнах и за човек в расо който с години зареждаше няколко антикварията с църковна утвар.



Естествено имена ще спестя съзнателно.

Става въпрос за доста пари...


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: impuls   
Дата:   18-08-14 13:43

Снимал съм в Бачковския манастир вън и вътре през тоталитарната 1963 г. А сега през демократичната 2011 г. ми забраниха (въпреки, че без да вдигам апарата снимах макар и не кадрирани кадри).Чужденеца с когото бех се учуди, той искаше да занесе снимки от Манастира на леля си която е била впечатлена от манастира от преди много години. Как да популязираме нашето историческо наследство ако не го покажем. Нека да има такса, но тя да не те отказва от снимане. Църквата макар и малко ще печели, а и посетителите ще са доволни, могат да имат един спомен.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-08-14 13:54

Тед, далеч не всички православни храмове в България са включени в регистъра на НИНКН. Всъщност огромната част от тях не са културно наследство - особено пък новите. От къде на къде храм, граден преди да речем пет години, за който са плащали определени хора, ктитори да речем, дарители, ще трябва да се подчинява на Закона за културното наследство? Но в тези храмове също понякога се забелязват подобни проблеми - хората искат да снимат, някой не им дава ... Истината е, че молитвените домове на всяко едно вероизповедание са си собственост на това вероизповедание и не може някой от вън да влиза там и да нарушава каноните, защото били "публично място". Това би означавало, че на практика няма свобода на вероизповеданията, която е гарантирана от Конституцията.
Не зная за останалите вероизповедания, но за Българска православна църква каноните, за които ти казваш че не е ясно какви са, са единствено тези, определени от Вселенските събори и от Апостолския събор, плюс определените на поместните събори. Но последните събори не са въвеждали канони. Общо взето системата на каноничното право на Православната църква - каноните и догматите - е оформена преди май повече от половин хилядолетие. Освен това БПЦ си има устав, който е публичен.
Случаите, за които ти пишеш са наистина по-особени и като цяло противоречието между собственика - БПЦ, която притежава, владее и се разпорежда с храмовете от една страна и от друга страна интересите на обществото са класически - подобни на противоречията между собствениците на земя в защитени територии някакви и обществото, например. Не е принципен проблем тези противоречия да се разрешават не само според Закона, но и добронамерено...
Според мен в един православен храм, който е енорийски храм на конкретна енория, има си предстоятел и църковно настоятелство, би следвало да не може никой да прави нищо без съгласието на това настоятелство и предстоятеля на храма. БПЦ (съответната митрополия респективно) е собственик на храма и енорията си плаща обикновено сама сметките и разходите по подръжката на храма, а те обикновено не са ниски. Случая с манастирските храмове е по-различен от случая с енорийските храмове - обикновено не заради различния им каноничен статут, а точно защото са и вписани в регистъра на НИНКН като паметници - недвижимо културно наследство. Това дава право на един турист или фотограф например да иска като българин дори, да си направи снимки на нещо, което смята за свое национално наследство ...
Всичко написано по-горе по никакъв начин не означава, че няма и въведени порочни практики на много места - лошо отношение към посетителите и богомолците, сметкаджийство, понякога и по-лошо. На различни места практиките и мотивите могат да бъдат най-различни и повярвай ми, наистина са различни. Някъде ще Ви забранят да снимате, защото наистина се притесняват за иконите и храма, защото наистина са уверени, че с това биха ги изложили на опасност. Ще познаете тези места по факта, че дори да предлагате пари, пак няма да Ви разрешат да снимате. Има и места, доста много, за съжаление, където няма да Ви разрешат да снимате за да не пропуснат ползата - пак ще ги познаете, защото няма да Ви забранят там, а по-скоро ще Ви поискат пари. И колкото по-голям и "по-професионален" им стори "апарата" Ви, толкова повече пари ще Ви поискат. Някъде на тези места просто наистина нямат средства да поддържат храмовете (особено за енорийски се получава така) и затова така събират средства с наистина благородни мотиви. На други места пък го правят от желание за повече приходи. И тези два случая ще различите лесно - в първия обикновено намирате добре поддържани храмове и разговаряте с видимо скромни, небогато облечени свещеници и служители, докато във втория случай Ви се налага да контактувате със свещеници в луксозни лимузини, а самите храмове, за съжаление изглеждат запуснати, като пазарски сергии ... А дори има и по-лошо. Спомнете си например, че много скоро след като стана патриарх дядо Неофит беше поставен в много идиотско положение от един доста груб игумен (да не уточнявам кой след скандалите миналата година), който в присъствието на новия патриарх изгонил от манастира хора с увреждания, като при това се аргументирал с мотива, че те били наказани от Господ, следователно не можели да влизат в храма, Божия дом ... Не е нужно да казваме, нали, че едно такова отношение е крещящ конфликт с всички вярвания и всички послания на Православието. Но да, такива клирици също има, това е положението.
Така че според мен не е правилно да се разсъждава коя страна тук е права и коя не е. Не е редно да се застане на едната страна и изцяло да се оневини другата. Като цяло проблемът е по-сложен отколкото изглежда и освен това е много важно да се разсъждава не по принцип, а за конкретния случай. Поне аз така мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: aldygreen   
Дата:   18-08-14 14:06

J0R0 написа:

> Показва го и още фактът че от 16
> митрополити 12 са доносници на ДС,
> както и че патриарха ни на
> най-българския празник 24 май
> отслужи литургия в Москва.

Затова пък нашият държавен глава Росен Плевнелиев беше ДОМАКИН на тазгодишния ИФТАР, което е нонсенс от всякаква гледна точка, включително и от мюсюлманска. И какво от това? Нищо. Дори много хора, благодарение на широкообхватното си невежество, ще го приемат за нормално, като нашия митрополит, който също присъстваше на "мероприятието". Освен да чакаме Ердоган да ни отвърне с "ИФТАР" за Великден.


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Тед   
Дата:   18-08-14 14:25

Quote: Автор: HSGeorgiev
Дата: 18-08-14 13:54

Тед, далеч не всички православни храмове в България са включени в регистъра на НИНКН. Всъщност огромната част от тях не са културно наследство - особено пък новите".

Е, нали се сещаш, че ако не попада в режима на ЗКН, БПЦ си е собственик и може да прави каквото си поиска, тъй като не попада под този режим и наместника на храма може дори да повика полиция.

За Бачково е относително: - юли 2014:

http://s30.postimg.org/bqrl05c5d/364.jpg



http://s30.postimg.org/ntwwnpn7l/368.jpg



Пълно спокойствие при заснемането - статив в ръка, дслр, фото раница.

Не можах да намеря кадрите с попа / бялата брада / седнал отпред пред входа на вътрешната църква.
Ее...аз се бях олял от щракане наоколо, та и фото сесия направих под дървото отстрани / имаше красиви цветчета/, та опрях до попа.

Викам ---дай да видя кога ще получа БАН... няма, снимам със 135-а и той ме гледа и нищо.

Това не значи, че ако сега отида няма да ми забранят да снимам.

Това е...променете Закона.

Има и нещо друго - запомнете - при снимане вътре в църква нарушавате КАНОНА. Защо, защото миряните имат право на спокойствие при общуване с Бога, а те попадат в кадрите.

Добре знаете, че при тържества - отчето дава да се снима събитието. Аз поне не съм бил санкциониран.



Публикацията е редактирана (18-08-14 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: jino   
Дата:   18-08-14 14:57

В Бачковския монастир след като смениха игумена новият управител премахна всякаква забрана за снимане.
Монасите с удоволствие идваха да ги снимам.

https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1393681762_DSC_2309m.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: vladis   
Дата:   18-08-14 15:17

В много страни има забрана за снимане в определени храмове. В Италия и Испания забележка не правят църковните служители, а дежурни полицаи, които още на влизане любезно посочват табелите със забрана - за снимане, мобилни телефони и високо говорене.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: carboon   
Дата:   18-08-14 15:46

Всичко е бизнес и генериране на пари. Какво толкова чудно има в това?


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   18-08-14 16:33

Празно чесане на езици.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   19-08-14 00:10


http://seir.bg/pictures/69202_thumb.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: asahi   
Дата:   19-08-14 00:42

Свещите на циганите са тънки и парафинът е мек. На 30 градуса не могат да стоят прави.

В Лувъра не се плаща за снимане - свободно е.
В Монмартр - също, но е църква и не трябва да се нахалства.
В Сакре кьор е забранено и се следи зорко.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   19-08-14 11:02

batsali, И какво странно има в това? Църковната свещ, която палиш вътре, представлява твоята жертва, която правиш в този храм. Ако си купиш свещта от мангалите отвън, кому точно принасяш тази жертва? На мангалката ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   19-08-14 11:20

Що бе, има някаква мярка за свещи ли? Ами ако си нося от вкъщи? Ами ако някой няма пари за свещи? Пфууу...

И как свещта прави молитвата ти по силна? Ебаси шаманизмите...

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   19-08-14 13:08

Alsand, нищо странно няма. То това си е бизнес. Никой не ще да ходиш при конкуренцията. Смешното е, че се опитват да кажат, че само техните свещи работят, на другите им е слаб сигнала [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   19-08-14 13:18

Don_Diego, Само не ми казвай, е на някой не могат да му се откъснат от сърцето 0,10 лв. за една свещ.
Ако нямаш никакви пари, направи жертва, полагайки някакъв труд. Толкова ли е сложно да се сети човек.

Alsand, Нищо смешно няма. Просто избираш за кого да направиш жертвата. Ти явно избраш Бай Мангал.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Seifi   
Дата:   19-08-14 13:27

Автор: Slivenski
Дата: 18-08-14 08:10

Не помня някъде по света, където съм ходил, да е било забранено да се снима в храм.


Пример от вчера Венеция в някой църви снимането е забранено , влизането с раници също!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: batsali   
Дата:   19-08-14 13:31

То по-голям смисъл има да направиш нещо за бай мангал, отколкото за литературен герой.

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   19-08-14 13:45

Като общество имаме още доста да се развием и поумнеем,щом се уповаваме и вярваме още на нещо,наречено религии и сгради с фалически покриви и картинки на чичковци в тях,далеч сме от някакъв, що-годе извисен разум.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Alsand   
Дата:   19-08-14 14:24

fast_eyebrow,

"сгради с фалически покриви" ?!?!?!?!?

Ти да не си сексуален маниак?????[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Don_Diego   
Дата:   19-08-14 14:34

Сигурно не е сексуален маниак, а от хората питащи се, що динозаврите ги няма в Библията [smilie5]

Иначе, верно е, че религиите издават някакви комплекси- всички вирят към небесата кули- будисти, ислямисти, християни, евреи. Ако ще е по голяма близост до божеството, то бизнеса отдавна ги е минал... 800 метра небостъргач [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Gruyu   
Дата:   19-08-14 14:40

преди 10-12г. в Троянския манастир кръщаваме на моя кум дъщеря му, и той вади съответно ЕОС 1В И ЕОС 3 и попът веднага ни прецени и каза - 100 кинта за снимане на кръщенето, ние се възпротивихме естествено, и накрая се спазарихме на 15лв....на една сватба с църковен ритуал, някаква алчна баба от персонала зяпна за пари, един от гостите каза - но той е наш приятел, от сватбата....и бабека млъкна!! ..и младоженците икономисаха някой лев!![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Църквите, публично място ли са
Автор: Seifi   
Дата:   19-08-14 15:38

Правих една страница за една църковна община в чужбина.
в Пловдив има една малка но много красива църква в стария град и там правих снимки които да ползвам за страницата, намерих отговорния отец говорих с него и му казах че правя страница без пари както си и беше, само каза изчакай да се махнат туристите и снимай без светкавица. Разбрахме се само да му дам адреса да е види страницата като стане.

Има и свестни попове , но са по-малко за съжаление.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »