Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Valentin4000   
Дата:   25-07-14 18:06

4i4o-joro, знам какво значи перспектива и имах предвид точно това което съм писал, а не дисторсията :).Като ти давам за пример пейзаж, в който искаш да вкараш камък или дърво или нещо друго интересно в предния план но да го доближиш толкова много че да те удари в окото и в същото време да разполагаш с цялата гледка за фон.Нещо което с 16,18 и т.н. милиметри (на кроп тяло) просто няма как да постигнеш.
Ето например нещо подобно освен с ultra wide просто няма как да направиш:)Освен може би с панорама, ама там вече се получава съвсем друга яхния:)
Примери:


http://www.stockvault.net/blog/wp-content/uploads/2012/12/iceland-8.jpg



http://s2.goodfon.su/wallpaper/previews-middle/373802.jpg



http://www.arcticphoto.is/images/large/radioactive-rocks.jpg




Публикацията е редактирана (25-07-14 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Alsand   
Дата:   25-07-14 18:55

nsirakov:
Ники, ето ти малко кичести дръвчета и градиентен филтър с плавен преход. Снимката не е претенциозна, но само за пример

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   25-07-14 18:59

1: 16-36/2.8 с 5Дм2
2: от 16 до 20мм.
3: CPL,ND, Градиент - често и трите заедно

В една друга тема дадох примера с една моя снимка , която е снимана с трите филтъра заедно:



И една подобна само с 2 филтъра - градиент и НД +модел [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: landstar   
Дата:   26-07-14 10:42

Абе да питам разбирачите - тоя НД филтър често ли се ползва, че да купувам или е само за профита /календари и пр./? Че с тия няколко филтъра и обектива като взема да сменям ставам като крастава едноръка маймуна. Един филтър в повече ще ми е ...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   26-07-14 10:50

landstar , когато снимаш в 11ч през деня и искаш да имаш скорост 1-2 сек. няма как без НД филтър, за да изравниш(затъмниш) небето няма как без градиент и за да премахнеш отблясъците (ако се налага) и да направиш небето , тревата и водата по-наситени и сочни няма как без CPL.
Снимането на подобни пейзажи е бавна тромава процедура от стабилен статив така, че смяната на филтрите и настройките не са проблем.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: nsirakov   
Дата:   26-07-14 18:37

Aleks, недей така :) много добре знаеш за какво говоря... твоя пример не е това, за което говоря... ето ти снимка с нд филтър виж как клонките в дясно от цветни стават черни...


текст



Публикацията е редактирана (26-07-14 18:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: aleksi_alev   
Дата:   27-07-14 00:35

Като в много други случаи и тук няма твърди правила, зависи какво предпочиташ и какво точно снимаш. Понякога и най-дългото е късо, друг път и най-късото не стига и трябва да кърпиш панорами. Едно обаче е сигурно - най-подходящ обектив е тоя, който не си взел в момента!

11-16 F2,8
18-55 IS
CPL

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: vangata   
Дата:   27-07-14 21:40

Никъде не тръгвам без: 11-16 токина,70-300 тамрон и една сигмичка 18-105 която се оказва доста полезна в много ситуаций.
Най трудно ми е да снимам с 11-16, при снимането на пейзаж с този обектив абсолютно задължително да има нещо добро за преден план
защото инак всичко се губи някъде в далечината.
Много често се прибирам с добри снимки само от 70-300 това е обектива които ме изненада приятно въпреки че е евтин ако се ползва както трябва дава доста добри резултати.
CPL задължително, имам на кокин филтрите но не ги вкарвам много често в употреба.
подкрепям мнението на колегата muzicantini а именно- композиция,място и късмет с времето а техниката, каквото дал господ[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: allyx   
Дата:   27-07-14 23:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: Alsand   
Дата:   28-07-14 10:13

nsirakov,

Ники, аз чудесно те разбирам, какво имаш предвид, но все пак човек трябва да внимава, когато снима и то не само по отношение на филтрите. Няма универсално решение за всички пейзажи. Неутралният градиент дава възможност за равномерна и хубава експонация на кадъра при определени условия. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: chukov   
Дата:   28-07-14 14:20

в 98% от кадрите ми в Родопите пейзажите са с 70-200

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: kvakioh   
Дата:   28-07-14 14:54

С обективи от 11 до 300мм, естествено с по-широките се получава по-ясно и лесно.
Филтри- поляризиращи, неутрални, сиви, черни, градиентни, както дойде. Понякога ползвам разни странни цветни или стоплящи, които са ми попаднали отнякъде. Според случая и филтрите. Скъпи и евтини.
Най ми е добре с кроп Канон 1.3 и 20 до 40мм обектив или Никон кроп и върховната Сигма 20-40/2.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: asahi   
Дата:   29-07-14 09:25

Автор: 4i4o-Joro
Дата: 25-07-14 13:02

сега виждам неточност в този цитат:
Широкото си има доста недостатъци(като невъзможността за CPL na 10mm) но перспективата която дава е неподражаема

Вероятно имаш предвид дисторзията, типична за свръхширокото.
Не знам вече колко пъти обядняваме, че перспективата не зависи от фокусното разстояние (зрителният ъгъл) на обектива, а само от гледната точка.


В подкрепа на горното ето пейзаж, сниман с 200мм на кропка:


Отговори на това съобщение
 Re: Кой, как и с какво снима пейзажи?
Автор: МС   
Дата:   29-07-14 16:50

Аз също смятам, че широкия обектив увеличава перспективата. Обектите на преден план стават по-едри от реалния им размер, а обектите на заден план стават далечни и доста по-малки. Това е перспективно изменение и то засилено, не говорим за изкривяванията. Опита ми е с 11-16.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »