Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   24-06-14 23:57

Здравейте...
В търсене на някакво професионално развиитие в живота ми си казах...Е ли е възможно да станеш професионален фотограф и съответно да се издържаш от професията?
Тогава се сетих за ФФ и реших да попитам.
Как трябва да постъпи един любител фотограф, ако рещи, че иска да посвети време и пари, развивайки евентуален талант :)?
Предполагам, че няма строго определен принцип за действие, но ако на някой му се пише и не се страхува от конкуренция :D ще съм благодарен да сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: asahi   
Дата:   25-06-14 00:28

Лесна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Gecata   
Дата:   25-06-14 00:49

Ако си готов да изгладуваш успеха си (в буквалния смисъл), то наистина останалото е лесна работа [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: stown   
Дата:   25-06-14 01:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   25-06-14 01:15

Имам за сваляне едни 5-6 кг., а хубавото е, че бавно ги свалям.Предполагам съм подходящ за старт на това начинание:D
Благодаря за насоките...
А да препоръчате някой курс, който се гледа от евентуални работодатели като по престижен, защото съм чул, че повечето курсове не предлагат документ за завършен такъв!

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: stown   
Дата:   25-06-14 01:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-06-14 01:41

Royal College of London, Photography, дали звучи добре и престижно? Дават тапия.
Време заема най-много, желание и труд. За парите не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: MarinY   
Дата:   25-06-14 01:43

Това, което си качил, като снимки , не че е показателно, но имаш много да учиш. И не само техника и софтуеър, а всичко свързано с изобразителните дейности. (Не искам да казвам "изкуства"). Намери си някой да чиракуваш при него. Преди всичко, това е занаят.
[shtrak]
Снимай и гледай и пак снимай.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Tenebrus   
Дата:   25-06-14 08:06

Марин е прав, и със сигурност не се заяжда.
Най-вече трябва да те отучим да ползваш рамки. [smilie18]

Тъй като е форум
http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/forum


мисля да вкарам и моето мнение по въпроса.

Ако не си започнал първо с обучението още в университета, и да креташ с един зенит и да си в лабораторията до зори, значи си почнал да снимаш защото те кефи идеята.Поне аз така си мисля.
Немалко са тези които са започнали живота си с идеята че ще са фотографи. Но повечето ми се струва са като мен, маниаци дето просто са решили че имат виждане по въпроса и са си взели щракалка (аз започнах с един тъп сапунер на канон, жив и здрав да е).

Ако си от първите, основата я имаш, маркетинг и неспирно усъвършенстване му е майката.
Но ако си като мен, пътя е дълъг и труден, и изпълнен с финансови приключения. [smilie18]
Ако си пак от вторите, според мен бавно и постепенно нещата ще си дойдат на мястото. Онзи ще е чул/видял за тебе и ще иска да му снимаш разни кранчета за онлайн магазин (актуален пример, ей ся ги почвам [smilie18] ) , друг ще ти пише "А бе харесва ми как снимаш, аз съм започващ фризьор, искаш ли да направим нещо заедно" (ако пък е мацка, проявяваш професионализъм, че да не стигнат нещата до сватба, че и нея трябва някой да снима [smilie18] [smilie18] ) и така.
В един даден момент, ще си осъзнал колко МНООООГО пари си налял в техника, и как може би няма нищо насреща.
Ако си почнал с идеята да снимаш за кеф, няма да ти пука колко си налял. Фотографията ще е за сметка на джантите на колата, не за сметка на салама в хладилника, защото това е "между другото".
И в един даден момент, може, ако конкуренцията на местния ти пазар го позволява, да си отвориш студио. От там нататък е фин баланс между колко правиш и колко харчиш.

А бе...олях се. Трудно е. Не е невъзможно хобист да стане професионалист. Трудно е в България. Колегите с гръмките титли "Член на НАПСФВ" ще те ядат жив по-всяко време което могат, щото плащат членска вноска, и чакат да имат профсъюз като ТЕЦ-овете [smilie18] .
Не им се сърди.

Айде наздраве!


Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: fraction   
Дата:   25-06-14 08:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Mogila   
Дата:   25-06-14 09:44

От моите наблюдения над професионални фотографи, комуникацията с хората е може би малко по-важна и от това колко добре снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: pif   
Дата:   25-06-14 11:20

Аз за да съм добър инженер трябва да бъхтя 5 години в университета и после още 5 работа докато стана добър и си изкарвам хляба. Ако искам да съм добър доктор - уча 10 години и после още 5 докато стана доктор. Ама видиш ли фотографията може и без това. Какво му е един курс и някой да ме хареса и да ми даде големите пари за да снимам.
С пеенето е същото. Може и от гората да си хванат и да станеш голям певец. Ама е рядкост. По-правилният вариянт е учене, пеене, учене, участия по кръчми, площади, паланки... докато се научиш и имаш какво да предложиш на хората.
С какво си по-различен от всеки 12 годишен дето е хванал сапунерка и щрака насам-натам? Какво повече може профито от натискането на едно копче? Можел бозата дето е сътворил с натискането да я замаже до недразнеща и да обясни колко е АРТ и т.н.
Всяко нещо в този живот си иска усилието. С курс само няма да стане. Трябват си години упоритост.
А издържането става и с продаване на семки на някоя сергия.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Tenebrus   
Дата:   25-06-14 12:02

Къде някой от нас каза, че няма лудо блъскане и учене (независимо курс или сам) в продължение на години.
За всичко човек се учи докато е жив.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   25-06-14 12:03

Благодаря на всички и за градивните критики.Те са най-важното в такъв момент.Наясно съм, че с курс само няма да стане...Просто от там мисля да тръгна.Проблема е, че от около година се чудя към какво да се насоча професионално и не мога да изляза от тази дупка.На 27 години съм и чувствам, че изпускам всякакви влакове.Постоянно ме мъчи мисълта, че не се развивам на никъде и искам да се посветя в нещо.Не разбирайте, че стоя и не работя нищо.Занимавам се с технически прегледи на автомобили(ако някои има нужда да казва за София).Незнам дали фотографията е правилното начинание, но мисля да се пробвам.Между другото обнових профила си със снимки.Тези които гледате са от времето, когато се запалих по щракането.Не твърдя, че съм надобрял кой знае колко, но мисля че имам някакъв напредък, колкото и не скромно да звучи...

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: fraction   
Дата:   25-06-14 12:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: nyamago   
Дата:   25-06-14 12:28

Защо всички веднага скачат да отъждествят 'професионален фотограф' с непостижимото: елитна мода и реклама, фоторепортер от фронтовата линия в Ирак или велик абстрактен артист, за чиито работи се наддават с милиони по световнит салони и галерии?..

Тези неща с кратък курс не стават, да.

Но 'професионален фотограф' може да значи фотограф, който прави паспортни снимки в малко 'студио' (дюкянче). Или фотограф, който не снима с апарат, а репродуцира производствени плаки в работилница за печатни платки. Или в рентгенова лаборатория. Или един от онези, дето ходят вечер по заведенията и предлагат на влюбени двойки и пийнали компании "Желаете ли една снимка?.."

Тези неща могат да изкарват за хляба (и за тока и парното). Професията е многолика и не винаги съпроводена със слава и красиви каки. Но нещо, в което се тръгва с кратък курс, може да е стъпало към дълга кариера, с потенциален възход и до (иначе немислимите) висоти.

Всеки има право на мечти и амбиции, и на приземена практична пътека към тях. На автора - на слука!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   25-06-14 13:01

...но ако на някой му се пише и не се страхува от конкуренция :D ще съм благодарен да сподели.

Много добро уточнение! Неведнъж в подобни теми, се забелязва надменното поведение на някои капацитети, които още със заглавието си казват - "айде още една маймуна се опитва да се качи на клона" и започват едни истории, усуквания, ама ти какво, защо, как така, каква е тая смешна техника, кой е баща ти...
Въпреки всичко, аз ти пожелавам успех в начинанието [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Gravolez   
Дата:   25-06-14 14:56

На блога на Chase Jarvis може да се намери интересна информация по такива теми.

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Божидар58   
Дата:   25-06-14 17:13





Публикацията е редактирана (25-06-14 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Tenebrus   
Дата:   25-06-14 17:43

Съжалявам, но този път не мога да мълча.

Колега Божидар, очевидно при вас нахалството е дооооста. Дано снимките ви качени тук, не са огледало за работата ви с плащащи клиенти, защото тогава надежда за фотографията в България няма.

Не мога този път да мълча...не мога! [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Божидар58   
Дата:   25-06-14 18:28





Публикацията е редактирана (25-06-14 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: pmartinov   
Дата:   25-06-14 19:41

Професионалната фотография е най-красива когато е мечта,а когато стане реалност може и да се отвратиш необратимо...


Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   25-06-14 20:41

Нещо изпуснах май...

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Tenebrus   
Дата:   25-06-14 21:05

Колегата си изтри коментарите поради незнайна причина. Според мен защото не е квалифициран да дава акъли.
Докато снимките ти не са на фокус, нямаш право да се обаждаш, за мен това тярбва да е златно правило във форума [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Професионална фотография - мечта или реалност?
Автор: Seb_Fontaine   
Дата:   25-06-14 22:28

Благодаря за подкрепата, въпреки, че не разбрах за какво иде реч, но предполагам е нещо, насочено към мен...

П.С. Има ли ПРО фотограф, който не ползва софтуерна обработка на кадрите си, и те да са също толкова качествени, колкото пипаните?Питам, понеже ровейки се, стигам до извода, че и курс по работа с Photoshop ще трябва да се минава, или във фото курсовете е засегната и тази материя? Питам за статистиката.Наясно съм, че с голите курсове про не се става...



Публикацията е редактирана (25-06-14 22:31)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »