Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Първи опит за Long exposure
Автор: Damyanovftw   
Дата:   11-06-14 00:56

За пръв път ползвам Long Exposure https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1402437315_15.jpg имате ли някакви препоръки /освен да си взема статив :D /?

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: kvakioh   
Дата:   11-06-14 01:08

Фокусът е върху асфалта, ниско долу, а не върху ефекта.
Статив и дистанционно задължителни. След това ако може ръчно фокусиране. Ако примерно е пейзаж и целта е достатъчно далеч, обектива на безкрайност се наглася и след това много малко се връща. Снимане на 100-200 до 800 Исо макс, това според кадъра.
Бленда и скорост, това също.
Ето един що-годе някакъв успешен пример:

https://photo-forum.net/static/site_pics/163/1396086164_bgrw3.jpg


10сек експозиция, бленда 9-10, Исо 320. Канон 1Д мк2Н.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: stown   
Дата:   11-06-14 01:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: vAnko0   
Дата:   11-06-14 01:19

Вкарай някаква идея в снимката, снимай движещи се коли на някой булевард, например надвечер или на някой по извит път, ако имаш видимост от високо. Ако искаш сам да си "рисуваш" разни неща прочети за Light Painting, купи си фенерчета, диоди, всичко светещо върши работа. Освен статив, може да си вземеш и дистанционен спусък за снимки над 30 секунди, тогава може да улавяш и движението на звездите например или да имаш повече време за творчество. Пролет е, има гръмотевични бури доста често, може да пробваш с улавянето на светкавици. Може да снимаш заря, ако има някакъв повод. Това са горе долу идеи за нощна фотография, иначе "long exposure" е много широко понятие, има какви ли не варианти за снимане на движещи се обекти, вода, облаци. От към настройки какво да ти кажa.. ISO 100, бленда и скорост нагласяш според наличната светлина, ако е вечер отворена бленда и 30 секунди ти стигат. Четене му е майката, в интернет е пълно с информация, снимки и съвети, като ще пускаш тема друг път, питай поне за конкретна техника или идея, никой няма да ти изнесе лекция за цялата фотография..



https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/t1.0-9/229256_1531908076659_1107453_n.jpg




Публикацията е редактирана (11-06-14 01:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: chrisnoch   
Дата:   11-06-14 04:46

kvakioh,
Ако твоята снимка е "що-годе някакъв успешен пример", аз съм трамвай!

Damyanovftw,
Стойностните снимки се отличават по своето съдържание. Техническото изпълнение винаги е на заден план. Добре е да знаеш КАКВО искаш да снимаш и чак тогава да търсиш начини КАК да го постигнеш. Важно е да си видял снимката, преди да я заснемеш.
За дълги експозиции ти е нужен статив. Дистанционното далеч не е задължително, но помага в определени ситуации. На първо време можеш да минеш и без него. Важно е да се стремиш да държиш ISO-то възможно най-ниско. Използвай ръчни настройки. Започни с бленди 5.6 - 8 и скорости 5 - 15 секунди, докато се научиш да коригираш експозицията спрямо получените резултати.
Дългите експозиции се използват за най-различни цели. Универсални правила няма. Чрез практиката (опит/грешка) ще се научиш как да постигаш предвидими резултати. Снимане му е майката!
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: kvakioh   
Дата:   11-06-14 12:56

Багерче си, Ицка, багерче подривно и нагло, копаеш сам дупката си! Дай ни истински професионален пример, лично заснет кадър, изпипан, технически, научно, с цифри, с използване на софтуер, с алгоритъма на заснемане в камерата дори!
Всичко при тези дълги експозиции е до снимането и до проба-грешка. Иначе не става.



Публикацията е редактирана (11-06-14 13:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: piknik   
Дата:   11-06-14 13:27

"chrisnoch", що обичаш да дразниш хората?
Твои думи:

"kvakioh,
Ако твоята снимка е "що-годе някакъв успешен пример", аз съм трамвай!"

"Стойностните снимки се отличават по своето съдържание. Техническото изпълнение винаги е на заден план. Добре е да знаеш КАКВО искаш да снимаш и чак тогава да търсиш начини КАК да го постигнеш. Важно е да си видял снимката, преди да я заснемеш."


Кухи фрази и изречения. Освен критика и злоба, нещо защо не покажеш... "Новобранец" пита нещо - ти се заяждаш с "kvakioh"???
Откъде намираш време и ентусиазъм да пишеш ти се чудя?

Не, не искам да ми отговаряш - просто си размишлявам... имаше един роман - "За мишките и хората", дето го е писал един "глупав" Човек.

Точка това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: go6o_s   
Дата:   11-06-14 13:48

Подкрепям chrisnoch и не са кухи фрази, а вие се обиждате мн лесно, сякаш сте ебати професионалистите и имате ебати пиортфолиото.


Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: piknik   
Дата:   11-06-14 13:55

"go6o_s" прав си друже - всичко е до "ебати пиортфолиото" и "ебати професионалистите"

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: piknik   
Дата:   11-06-14 14:11

"Damyanovftw" по темата - вземи си нещо малко и удобно - примерно:
"Гъвкав статив тип Gorillapod" около 30 лв. е. Прави си снимки с 2 секунди "самоснимачка" и ще прецениш как да снимаш.
Този статив ще ти е от полза - после си купи голям и стабилен - цени около 250 лв. Марки няма да споменавам има доста ревюта.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: go6o_s   
Дата:   11-06-14 15:43

Поснимай още малко кокошки :))))

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: piknik   
Дата:   11-06-14 15:53

Гошо, виждам, че и ти имаш опит.
П.С. Какво помага на темата на момчето това заяждане....?
Всичко тръгна от "chrisnoch" - негови Адвокати ли сте?
Прокурори с обвинения?

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: go6o_s   
Дата:   11-06-14 16:02

Споко бе, не го правя с лошо, аз съм откровен и шегаджия. Пийс. Ако се запознаем някой път, ще черпя бира

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: imitev   
Дата:   11-06-14 16:25


Преобладаващо там са 3 петела и само 2 кокошки...

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: go6o_s   
Дата:   11-06-14 17:17

imitev, вярно е и са се заливам от смях, много весело ми стана, пак :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: vanquished   
Дата:   11-06-14 17:40

Както каза chrisnoch, зависи, какво ще се снима и каква е идеята. Просто, за да е на 15 сек кадъра губи смисъл. Статив - ясен, ако снимаш над 30 сек - дистанционно+BULB, за снимане на по-светло ND филтър 6 или 10 стопа. Въпросът е, какво искаш да снимаш - градски пейзаж, размазана вода, завъртяни звезди ...
kvakioh, като се обиждаш, обясни защо си снимал на исо320 примерно, вместо да затвориш на 16-22 или да увелишиш времето на експонация?

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: kvakioh   
Дата:   11-06-14 18:16

Бе аз не се обиждам, защото не съм професионалист като Ицето.
Просто го гледам как се пъне и крещи срещу хората.
В случая на снимката, признавам, снимах без статив, набързо. Ne Обработката ми не е толкова добра. Но като кадър не виждам нещо грешно, чак за да се заяжда, че щял той да бъде трамвай ли, тролей ли. Всъщност го прави от доста време, масово хората му казват, че греши в начина си на изказ, явно няма промяна. Защото трябва да сме професионалисти в снимането и в изказа си, всяка цифра да е премислена...
Ето един по-добре изпипан кадър, със статив, дистанционно и криви сгради.

https://photo-forum.net/static/site_pics/199/1385676672_PQ2D0376.JPG


Не напирам да ми харесват или да ми обиждат кадрите, просто давам личен, непрофесионален, ясен пример за дълга експозиция. Ако се хванем за цифри, данни и т.н. може до утре да си говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: GOSPODIN   
Дата:   11-06-14 21:58

Дългата експозиция не винаги е свързана със светлините на града. Има и други според мен доста по-атрактивни техники, като рисуването със светлина, но не на разни фигурки, като примера на vAnko0, а с директно осветяване на обекта.

Един от най-добрите е Emil Shildt :





Той работи с 25В маломощна крушка увита с черна хартия. Обикновено се снима на ИСО 50-100 и бленда 8-16 , а експозицията е поне 30сек. и нагоре.
Аз ползвам фенерче с обикновена лампичка(не светодиодно, защото му е много рапидна и силна светлината) и експозицията достига до 2 минути при ИСО 100 и бленда 8-11. При снимки на натюрморти или неподвижни обекти е по-лесно, но за хора предизвикателството е голямо, защото е много трудно да не се мърдат по 1 -2 минути. Проблема е най-голям с очите на моделите, защото очните ябълки се движат импулсивно, но и за това си има способи. Ето и мои опити около 60-70 сек. експозиция по темата с дигиталката:





Голяма помощ със съвети ми оказа Христо Станкулов, който също работи по техниките на Emil Shildt - на филм и/или бромойл и цианотипия.


Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-06-14 15:03

kvakioh,
И втората ти снимка не струва! Какво се опитваш да покажеш? Как НЕ трябва да се работи с дълга екпозиция?! Поне да беше описал основните параметри на снимките (ISO/скорост/бленда/обектив/фокусно разстояние), че да е възможно да се направят някакви изводи! В EXIF-а на твоите снимки няма никаква полезна информация. Това нарочно ли е? Или от некадърност?
Недей да се ласкаеш, че мнението ми е написано ЛИЧНО срещу теб! Става въпрос за принципни възражения срещу хора, които се опитват да се издигнат в очите на несведущите чрез лоши примери и непълноценни съвети. Какво да направя, че ти попадаш в тази група? Дали "вината" е в моите критерии или в твоето неумение?

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: kvakioh   
Дата:   12-06-14 15:25

Ето ти, багерче подривно:
ISO800, бленда 14, скорост bulb, мисля минута. Обектив Токина 28-70 на 28мм, Канон 1д марк2н. Снимам почти винаги на централна точка, мисля, че това също е снимано така.
Еxif бих дал също подробен. Поради липсата на професионално обучение по софтуер, не мога да определя защо при някои кадри софтуера за обработка изтрива еxif-a, може би трябва да науча и програмиране, за да мога да пиша подробно как работи софтуера, който масово хората ползват, за да не ме наричат "некадърен потребител на масов софтуер за обработка на снимки".
Айде ми кажи къде точно греша? И най-вече защо. Но го напиши както GOSPODIN e oписал метода. Защото във фотографията нещата не са само до техника, ами и до много практика, идеи и реализация.
И искаме, аз също и хората(над 100 в този форум, на които има е писнало да им казват, че не знаят или не могат, но не им се показва ЗАЩО, подробно!!!), които наричаш неуки или неумели, което показва липса на възпитание, а се опитваме с кадри и техника и четем, не си само ти с великите знания, ти професионалисто или да млъкнеш или да кажеш технически и композиционно, щом си толкова велик какво е грешното в кадрите. Ако си толкова върхЪЪЪ, що не пуснеш свои кадри или както някои други хора чужди красиви и правилни примери? Да, ама не! [smilie19] [smilie19] [smilie19]
Никой не се издига в очите на другите, камо ли да иска. Тук се споделят неща, лични, професионалистите си личат отдалеч. А така като сухо и кисело кажеш: "Ми, тва не става, некадърно." директно те пуска по пързалката в дупката дълбока на елементарните хейтъри или празнодумци. Казах го, и зад мен са достатъчно много хора: Или се изказвай по-конкретно, без да копираш чужди мнения и идеи, или си мълчи и остави да сме в невежество. Така само вършиш подмолности и тъпня празна. И това,че само аз ти го казвам, не значи, че съм сам или че насочвам нещо към теб от себе си. Съдим по изказа ти, по начина на кисело само подбъзикване и точно влизане в теми с цел дразги. Ти си най-големия спамер-трол тука!
И такива критични уж мнения и кратки copy-paste oт чуждите ревюта, уж че са професионални те поставят точно на хиляди години дори от елементарно човешко отношение и развитие. Което е целта на форума, ревюта и чужди про мнения всеки може да чете. Но да се изказва конкретно, ясно, точно и аргументирано е качество на малко хора.
Ако се биеш в гърдите, дори сини да ти станат, че си про, че знаеш, че можеш, ми все така ще си зад мониторчето 15 инча и с наднормените кила. И кисел, много кисел.



Публикацията е редактирана (12-06-14 15:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: Sentel   
Дата:   12-06-14 18:48

На тоя chrisnoch му трябва спешна психиатрична помощ.
Що за дребна, нещастна, мизерна душичка трябва да си, за да търсиш винаги конфронтацията?
Все съди другите, а една снимка не показва, низката душица.
Общуването му с хората е на някакво примитивно, противно ниво.
Но... нивото му е такова, какво да правиш...

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: vanquished   
Дата:   12-06-14 22:10

С мен пък винаги си общува нормално защо тъй?

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: hotsnail   
Дата:   12-06-14 22:20

чаровен си Саше [smilie18] [smilie18] и пееш хубаво

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: Tenebrus   
Дата:   12-06-14 23:53

Ужасно хейтърски е станал този форум. Евала киселяци...евала [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-06-14 14:52

Sentel,
Случайно да не си психиатър, че така смело се изказваш кой има нужда от помощ? Или и тези ти знания са колкото фотографските - демек никакви?
Аз не съм си позволявал да коментирам твоята личност - както по принцип не си позволявам да коментирам личности, а само техните мнения. Схващаш ли разликата? Ти за какъв се мислиш? Не е ли смешно да поставяш "диагнози"?
Аз не търся "конфронтация" (каквото и да означава това - аман от купешки думи! Българската е "противопоставяне".), но и не мога да търпя некомпетентни мнения, които подвеждат по-незнаещите колеги и насаждат неистински "знания".

kvakioh,
Глупаво е да ме наричаш "багерче подривно", както и да ме описваш с идиотското "зад мониторчето 15 инча и с наднормените кила. И кисел, много кисел." Недей така! Хората ще си помислят, че си ми любовник, щом претендираш, че познаваш битието ми в такива подробности!
В тази тема иде реч за дълги експозиции, не за скромната ми личност. За пореден път те призовавам да коментираш по темата, а не размера на екрана или теглото ми, които няма как да знаеш!
Не виждам защо трябва подробно да коментирам снимките ти. Нали не си въобразяваш, че те са произведения на изкуството, които заслужават обстоен анализ?
Ще кажа нещичко по повод параметрите, които си дал за една от снимките си, а именно:
"ISO800, бленда 14, скорост bulb, мисля минута. Обектив Токина 28-70 на 28мм, Канон 1д марк2н. Снимам почти винаги на централна точка, мисля, че това също е снимано така."
- "ISO 800"? Защо? Има ли някаква причина да използваш толкова високо ISO?
- "бленда 14"? Защо? И двата варианта на Токина 28-70 са най-остри на бленда 5.6 - 8.
- "скорост bulb, мисля минута"? Много точно, няма що! Каква полза има от приблизителни данни?
- "Снимам почти винаги на централна точка, мисля, че това също е снимано така." ??? Имаш късмет, че на "бленда 14" дълбочината на рязко изобразяваното пространство е доволно голяма! Аз бих използвал ръчен фокус при толкова дълги експозиции.
За по-задълбочен коментар пиши на Л.С. Аз не съм те блокирал! Не смятам, че трябва да занимавам всички с анализ на аматьорските ти изпълнения!

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: Jivkopl   
Дата:   13-06-14 15:00

Тъй като темата явно стана персонално ангажирана ще е прекрасно да минете наистина на лични...

Tenebrus абсолютно съгласен съм с теб, че конструктивната дискусия най-често преминава след 1-2 поста в "мерене" на "обективи" и чисто хейтване / българския термин е "оплюване" /

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: Don_Diego   
Дата:   13-06-14 15:00

chrisnoch

Мисля си, че тоновете думи които изписа, можеше да ги замениш с примери. Щеше да си полезен и нямаше темата да се размива, някой можеше и да научи нещо. Щото аргумента "твоето не струва, пълен боклук е" е аргумент за ниво детска градина.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: iavorianev   
Дата:   13-06-14 15:06

Що се занимавате с глупости....човека ви пита за съвети ,вие се драчите. Не може ли да покажем малко уважение към питащия,никои не се е родил научен,за да си мерим п.....те в тоя форум!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: vAnko0   
Дата:   13-06-14 15:24

Какво става сега с питащия ? Получи ли отговор на въпроса си, изникнаха ли му други въпроси в главата, направи ли нови опити за "long exposure" ?! Пуска тема и остава хората сами да си говорят, време е да видим мнение и от него.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: Don_Diego   
Дата:   13-06-14 15:54

Да погледне тук:

http://lightroom.ru/photomaster/393-22-soveta-po-nochnoj-fotosemke.html


http://freefotohelp.ru/articles/night-photos.html


http://jankovoy.livejournal.com/32654.html




Публикацията е редактирана (13-06-14 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: allyx   
Дата:   13-06-14 16:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: kvakioh   
Дата:   13-06-14 21:38

Аз поставих правилни примери на тема Дълга експозиция, където нещата са постигнати, дори с грешните уж показатели на техниката. Темерутието на някои хора достигна до свръхнахалство, което би трябвало да бъде взето под внимание доста отдавна и те да бъдат отстранени. Това да те блокират масово да им се изказваш в темите и да не пишеш Лични съобщения е показател за явна нетърпимост, което явно не се разбира, дори да се изкаже като явен факт. Явно Ицето не вдява.

http://store.picbg.net/pubpic/FA/F0/c8891f98b6a4faf0.jpg

Кадърът е проверен от професионалисти и оценен подобаващо. Без да ми четат exif, бленди, скорости и да ми циклят, че съм снимал при ниски атмосферни температури като някои темерути. На който и да покажа публикуваните от мен кадри, професионалист или аматьор, изобщо човек, който снима или е снимал, ще каже, че са дълги експозиции. Отново казвам, че не целя някаква оценка, просто давам личен, точен и ясен пример.
форумът е много лично място, професионалистите си правят собствени сайтове и пак пускат тук. Ако всички кадри са изпипани и нещата са според правилата просто няма да го има. Защото има много малко правила...Камо ли някой ще се взре в цифричките.



Публикацията е редактирана (13-06-14 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: stoikovv666   
Дата:   13-06-14 22:51

kvakioh и ти си записан като трол у ФФ [smilie5]
При дълга експозиция не е задължително, а препоръчително възможно най ниско ISO. Сега ако не ти е достатъчен шума от дълга експозиция можеш да си го набавяш с възможно най високото ISO. [smilie18]

Към автора на темата: статив, дистанционен спусък и желание за снимане. [shtrak] [beer]





https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1394792562_erty.jpg


Кадъра е от няколко дълги експозиции, не че не става и от един, но аз не мога да го сметна затова предпочитам сигурното.



Публикацията е редактирана (13-06-14 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: marves   
Дата:   13-06-14 22:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи опит за Long exposure
Автор: stoikovv666   
Дата:   13-06-14 23:05

marves, на този автор му е нужно доста повече от 1600ISO и по къса екпозиция. Като гледам с широк обектив как е омазал и в такъв малък размер си личи... [smilie8]

Не казвам, че е лошо има си чара разбира се [smile]

пп Не виждам къде другаде освен в при звездите може да се използва много високо ISO за дълга експозиция.



Публикацията е редактирана (13-06-14 23:31)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »