Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Разстояние до обект
Автор: Thimotty   
Дата:   23-05-14 01:25

Мъча се да си направя малко по добри пейзажчета и чета разни туториали. И съответно чудото наречено hyperfocal distance. Ок, разбирам теорията, гледам си разни чартове, дори си метнах апп на таблета за гъзария. И тук запецнах - нагласям си всичко и апп-а казва примерно "фокусирай на 2.57м". Или "фокусирай на 9,13м". Е как :)

Има ли някакъв начин, без да нося някоя 20-30 метрова рулетка, да намеря точно разстояние до даден обект, върху който да си фокусирам преди да снимам? Някой ползва ли подобен начин на фокусиране с измерване на разстояние до обект?


Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: imitev   
Дата:   23-05-14 01:29

С какво снимаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Thimotty   
Дата:   23-05-14 01:39

Sony a33 с примерно 18-55 китака. Разбира се няма маркировка за фокуса на обектива никаква.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: imitev   
Дата:   23-05-14 01:54

Фокусираш в првдмет който ти се струва на правилното разстояние...

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: allyx   
Дата:   23-05-14 02:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Thimotty   
Дата:   23-05-14 02:07

Е, това е доста неточно. Айде до метър-два някъде да, но от там нагоре на око ми се струва невъзможно да прецениш правилно. Примерно на 55мм на f9 трябва да фокусирам на 16.9 метра. Как да преценя това разстояние на око?

едит: allyx, писали сме едновременно



Публикацията е редактирана (23-05-14 02:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: allyx   
Дата:   23-05-14 02:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Thimotty   
Дата:   23-05-14 02:17

Хаха всъщност мисля точно това да направя да видя резултатите. Проблема ми е, че примерно снимам горичка на 50+ метра. Прицелвам се, автофокус, гледам скоростта да е 1/250 или в най-лошия случай не по малко от 1/100 и стрелям. 100% фейл! Никога нищо на фокус. Нямам такива проблеми с разстояния под 20 метра и затова ми се иска да опитам с по близко фокусиране до безкрайност.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: imitev   
Дата:   23-05-14 02:33


На 50+ метра си на безкрайност на обектива. Иначе казано - всичко ти е на фокус.

Дай примерна снимка...

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-05-14 02:42

Има нещо гнило в цялата работа!
С всички обективи ли автофокусът не работи точно?
С хиперфокални таблици и калкулатори няма смисъл да се занимаваш - с АФ обектив няма как да настроиш точно предметното разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Thimotty   
Дата:   23-05-14 03:03

Проблема е само като снимам горички/дървета.
Ето пример със сгради и мисля, че е ок фокуса:
снимка1

а тези според мен са ужасни:
снимка2
снимка3
снимка4
снимка5
снимка6
снимка7
снимка8

Всички (включително и сградите) са снимани по едно и също време от едно и също място. А ето и малко от друга сесия, които също не ми изглеждат както трябва:


снимка9
снимка10
снимка11

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: imitev   
Дата:   23-05-14 03:40


Качи ги някъде другаде, да не е на яху, че компресията ги омазва до неузнаваемост...

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Thimotty   
Дата:   23-05-14 03:53

Хахахаха това не е яху, а личния ми хостинг, погледни по внимателно домейна :)

Това са дирктни експорти от RAW без никакви обработки. И не компресия е виновна, мога да кача и RAW файловете, но те уверявам, че изглеждат еднакво омазани.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: imitev   
Дата:   23-05-14 04:00


Съжалявам.

Пикселизацията на първата снимка е ужасна.

Качи един рав и на нещо с фокус...

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: allyx   
Дата:   23-05-14 04:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: 3DF   
Дата:   23-05-14 07:26

Направи следното.

1.
ИСО 100 или 200.
Бленда 5,6
Апарата доближаваш до главата на монтиран статив, но снимаш от ръка.
Фокусираш върху точно определено дърво от гората и снимаш

Без да променяш нищо правиш същата снимка от статив.

2. Само променяш блендата на 8 и повтаряш операцията.

3. Поставяш на бленда 4 и пак повтаряш.

4. Провери си диоптричната корекция на визьора!!

5. Има вероятност да си фокусирал правилно, но да не държиш достатъчно стабилно апарата и при по ниски скорости от 250 да се получава ефект на разфокусиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: muzicantini   
Дата:   23-05-14 07:30

Има едно просто парвило като снимаш пейзаж с китак. Минаваш на ръчен фокус, завърташ ринга до безкрайност и после връщаш малко. Това малко ти е около един милиметър. Понеже на повечето китаци скалата. така начертана, че след 2м , следващата марка е на безкрайност, грубо казано го нагласяш между 2м и безкрайност и всичко ти е на фокус. Ако снимаш на 18 мм е по-лесно, ДоФът е много голям, ако снимаш на 55 мм, някъдеа след около 10-12 м предметите нататък ти излизат на фокус при затворени бленди. Така че ползвай ръчен фокус и нямаш ядове.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: chepkata   
Дата:   23-05-14 07:56

Не видях всички снимки, но тия които отворих, бяха на 210мм. и 1/100 -1/125. Много е вероятно, размазването да е от нестабилен апарат при така избрана скорост.
Иначе, по-скоро има проблем с АФ, отколкото с мястото на фокусиране.

Бих опитал лайввю и статив/скорост 1/320 минимум, да се изключи трепване и проблем с автофокуса.

С моя дърт Д90 НЕ мога да направя толкова мазен кадър на гора, ползвайки автофокус, на която и да е бленда, пак с китак да речем!
Естествено, при уговорката, че няма силен вятър.

Качи някои снимки на по-малко фокусно разстояние да видим и там как е. Да не са на граничната стойност на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: landstar   
Дата:   23-05-14 08:00

И аз обичам пейзажите, само ми кажи къде има такива на 2.57 и на 9.13 метра?

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Блясък   
Дата:   23-05-14 08:14

Да не си ги снимал на 1/250 и ф22? Дифракция таковата....

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Don_Diego   
Дата:   23-05-14 10:16

Това момче ми скри шапката... [smilie10]

Или прави нещо адски сложно, че дори прецаква всички удобства и мурафети които е измислила индустрията за да става по лесно или нещо апарата е прецакан...

Мисля, че наистина трябва да пробва на по висока скорост от 1/100, както са писали хората горе. Че гледам, май това обяснява, че прави,

гледам скоростта да е 1/250 или в най-лошия случай не по малко от 1/100 и стрелям

Но пък, 1/250 би било повече от достатъчно в някои случаи. Това е правено при 1/200


https://farm8.staticflickr.com/7371/11210386986_6bdcc4b09c_o.jpg



Твърд, 28 мм, MF... некс. Чисто технически кадър, който може и да мине за пейзаж отвъд 9 м 13 см. Освен това, не съм мерил нищо с приложения, таблици, лайв вю, светломери и прочие усложнения. Цялото фокусиране е на око през дисплея... който не е върха сладоледа на слънце...

А бе, Тими, не виждаш ли какво фокусираш през този визьор? Да разбирам ли, че АФ го потвърждава, на теб всичко ти е ок, но накрая излиза карък от файла?



Публикацията е редактирана (23-05-14 10:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: thexy   
Дата:   23-05-14 11:52

chepkata прав. Първата снимка е най добре защтото е на 55мм и 1/800. Останалите са на 210мм и 1/100 до 1/125. Не фокуса ти е проблема, а скоростта. За пейзажи с теле обективи трипода е почти винаги задължителен.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: 3DF   
Дата:   23-05-14 12:26

Имаше едно златно правило за "от ръка" :
Най малката скорост трябва да е по голяма от дължината на обектива.
обектив при ф/р 210 мм - скорост 1/250
обектив при ф/р 135 мм - скорост 1/160
.............55 мм - .......1/60

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: allyx   
Дата:   23-05-14 12:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: chepkata   
Дата:   23-05-14 15:14

Диего, снимал си на 28мм. 1/200, а неговите са на 210мм. 1/100.
Разлика голяма, а и всеки държи апарата различно. На 300мм спокойно снимам на 1/100 и надолу от ръка, но други не го могат.
Не се хваля, това не е важно в случая, просто нека сме точни в препоръките![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Don_Diego   
Дата:   23-05-14 15:25


Е, не съм му гледал exif-а, признавам... по горе каза, че снима с китовия и предположих, че е снимал на най широко, та за това...

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: ludiakolio   
Дата:   23-05-14 16:04

По-гаден китак не бях виждал.И на фокус да си ,то не се разбира.Ужас.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-05-14 17:27

Thimotty,
Какво очакваш да се получи, като снимаш на 210 мм със скорост 1/80 ??? При кроп фактор 1.5 минималната скорост е приблизително 1/320 за 210 мм фокусно разстояние (210 х 1.5 = 315).
Ако тялото не разпознава правилно обектива, стабилизацията няма да работи както трябва, така че и на нея не можеш да разчиташ.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: tziko   
Дата:   23-05-14 17:54

Има лечение: Два пъти на ден статив след хранене и бленда 8 преди лягане за профилактика на китака.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Don_Diego   
Дата:   23-05-14 17:56

Видях, снимал е със зум 70-210

Ако може да обясни, кое е налагало толкова ниска скорост?! Като гледам светлинните условия позволяват 1/320 и нагоре. А той не само не я вдига, а я смъква от 1/100 на 1/80 ...

Ръката му трепери при този зум, сигурно и вятър има и клати дърветата... еми...

[smilie11]

гледам и една, снимана на най широкото, вероятно на китовия, на 1/200 пак фокуса е заминал на майната си... вярно, по добре от зумнатите, ама със сигурност този апарат и обектив могат повече, нищо, че е базов и прочие...

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: victory13   
Дата:   23-05-14 17:58

Стабилизацията в случая даже пречи. И това е обусловено от недостатъците ѝ. Основния е, че АФ сензорите на огледалните и слт апаратите са си под огледалото. Матрицата си прави собствени стабилизиращи движения, и в резултат въпроса с фокуса е силно късметлийски. Навремето по форумите му казваха че "стабилизацията на дълго не е толкова ефективна". Всъщност тя и на късо е еднакво ефективна, но не си личи толкова.
Като резюме: изключвайте я винаги тази стабилизация и си вземете трипод за кадри на ниска скорост.

Успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: allyx   
Дата:   23-05-14 18:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-05-14 19:21

allyx,
Дрън-дрън! Като не си нито ползвал, нито чел за този вид стабилизация, защо пишеш глупости?! [smilie23]
Минолта, Сони, Олимпус и Пентакс сигурно са пълни идиоти, 'щото използват матрична стабилизация?

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: allyx   
Дата:   23-05-14 19:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: ludiakolio   
Дата:   23-05-14 19:59

Матричната стабилизация е много ефективно нещо.Спорът е тъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Thimotty   
Дата:   23-05-14 22:43

Колеги, моля ви, не се карайте.

Тези снимки са правени всички от статив с изключена стабилизация на апарата. Няма от ръка.

В момента съм страшно натоварен и нямам време да пиша подробно, че шефа ще ме остави цяла нощ да бачкам, но за утре сутрин съм планирал един подробен тест да направя и с двата обектива и да опиша подробно кое как е станало. Към обяд ще кача резултатите подредени с обяснения. Ще се опитам да спазя всички съвети, които сте ми дали :)

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: victory13   
Дата:   23-05-14 22:56

[smilie10]

Единственото, което ми идва на ум, е да се почистят АФ сензорите, макар че нямам идея как ще стане конкретно в този случай. Цяла тема имаше преди от единия админ по въпроса, а и аз се убедих лично с мой апарат.
Доколкото разбирам, проблема е с различни обективи, но ако е възможно, изпробвайте и други. Така ще е сигурно, че в тялото е проблема.
И нещо друго. Ако е възможно да се провери в какво положение е сензора, в следствие на некоректна работа на стабилизацията може и да не е съвсем на място. Ако има функция за самопочистване на сензора, да се опита и тя.
И накрая, ако няма промяна, зентекс, или друг сервиз...

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: klyomba   
Дата:   23-05-14 23:58

Щом се ползва статив, възможни причини могат да бъдат:
-некачествен статив
-ползва се спусъкът на апарата, вместо дистанционно или самоснимачка
-някой подскача около статива по време на снимане :)

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: asahi   
Дата:   24-05-14 10:00

Пиксели ли броим? А разлика между фокус и рязкост правим ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: E.Yonkov   
Дата:   24-05-14 14:48

Ми значи затваряш блендата поне на 11, включваш на ръчен фокус и гледаш през разните лайввюта, увеличения, пийкинги и там каквото има твоето тяло. Стабилен статив и поне 2 секунди таймер казват също помагали. При това положение остава да изчакаш Светлината и всичко е ОК.

П.П. Шефа ти ако знаеше, че си на всеки кадър във ФФ мерудия, отдавна да те е уволнил [smilie18]
Шегувам се естествено, да не вземеш да се сърдиш.


Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: marves   
Дата:   24-05-14 14:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: chrisnoch   
Дата:   25-05-14 14:07

allyx,
Може и да си чел, ама не това, което трябва! Практичеки опит очевидно нямаш! [smilie5]
Точно на технически теми няма как да ме "пипнеш", ама нейсе! Блажени са верующите!



Публикацията е редактирана (25-05-14 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Thimotty   
Дата:   26-05-14 01:42

Привет на всички. Ето теста, за който говорех:

Линк

Нарочно не слагам снимките тук, за да мога по лесно да ги подредя и със съответната информация за всяка.

В случая не виждам особена разлика дали съм снимал от статив или не, с изключение на 210мм. За стабилизацията и таймера също нямат голямо значение май. В крайна сметка повечето снимки не ми изглеждат добре фокусирани.

Какво мислите?

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Slivenski   
Дата:   26-05-14 22:29

и аз ги гледам онези снимки - от първата поредица... [smilie11]

за мен проблемът не е в липсата на фокус, а просто обективът няма рязкост.

има и някакъв моушън блър на някои... абе... [smilie21] [smilie21]


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: chepkata   
Дата:   26-05-14 23:04

От последната поредица си правя извод, че дългият обектив толкова си може на 210мм. Другите кадри са ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Разстояние до обект
Автор: Thimotty   
Дата:   27-05-14 23:11

Ако погледнеш големия размер изобщо не ми изглеждат ок не мен. Вече заповам да се чудя дали да го махам.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »