Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   11-03-14 22:29

И аз мислех да си взема един снимачен. Ще се пробва.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   11-03-14 23:26

Аз на твое място бих пробвал без филтър. Щом нямаш филтър, карай така.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: uri64   
Дата:   12-03-14 00:43

А всъщност най-добре би било да си вземе свестен увеличител.....ако го беше направил в началото, вече от месец щеше да си копира и да си подсвирква....и сега постовете нямаше да са за това, как да се побългари една бангия, а за тънкостите на копирането [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 06:32

Аз и до сега си копирах, Филтъра ми трябва точно за тънкости. А и в момента е студено в мазето и за да се занимавам с копиране трябва 1 час подготовка за подгряване на помещението и разтворите. Това значи че имам време само събота или неделя. Пък имам по важни неща за които да си харча парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-03-14 07:46

Аз карам без филтър. Имам филтър, но не се занимавам да го ползвам. Какви снимки се получават? Като тези във видеоклипа:
Снимане с камера обскура


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 08:19

Разбира се че стават. Как няма да станат. Аз в крайна сметка кадиирам и фокусирам и после си слагам листа в рамката. Всичко е супер. Благодаря за клипа хареса ми камера обскурата. Даже се замислих някой ден и аз да си направя.
Сега да спомена за какво питам за филтъра.
https://photo-forum.net/static/site_pics/105/1394604761_1982270_718737904816318_1320450211_n.jpg
Ето при тази снимка се получава следния проблем. При коректна експонация на цялото изображение се губят много детайли в отражението от съклото. До колкото разбрах това може да се коригира като доекспонирам допълнително дадена зона. Но без филтър няма как да си нагася маската.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-03-14 08:26

Проблем ти е хартията. Фома е хартия с малко полутон и с малка фотографска широта. Освен това вероятно си работил с хартия с твърда градация, която е още по-куца. Вариоконтрастната има (само предполагам каква ти е хартията) повече възможности да "изкара" светлите и тъмните участъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 08:51

Позна. Точно фома с нормален контрст. Аз реших че нещо не правя както трябва. Даже ми се струва че фохара има по добри полутонове от тази. Да те питам за форте поликонтрастна какво ти е мнението? Намерил съм в един магазин и се чудя дали да купя от нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-03-14 10:51

Опитът ми с хартии е силно ограничен до Илфорд.
С Фома опитите са по-скоро неудачни, отколкото удачни.
С Фохар вече не помня какво се получаваше. Добрите езици говорят, че с фохар с жълта опаковка ставали добри резултати.
От Илфорд съм работил с Топъл Тон барит и пластификат, мултигрейд и експрес. Експресната хартия е малко дон Кошибаре.

Преди да стигнеш до въпроса как да копираш и да ти се получава добра разработката в светлите и тъмните участъци, първо трябва да имаш добър негатив, а преди това - да си съобразил сцената с възможностите на негатива. Останалото е гимнастика.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 11:58

Да стигнах до извода че сцената и осветлението трябва да са съобразени с чернобелия филм. Просто при липса на цветове полутоновете са много важни. Имам снимки на които лицата на хората изглежда са недоекспонирани спрямо фона и когато се водя по фон лицата стават много тъмни. А иначе пък фона изглежда прегорял. Благодаря много за препоръките.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   12-03-14 13:45

Махна ли си стъклата за негатива?Ако не си, направи го веднага и вместо тях си направи от плесиглас или достатъчно дебел картон /с дебелина като стъклата/.
Или така http://media.snimka.bg/s1/3267/032778265.jpg?r=0

Или така http://media.snimka.bg/s1/3267/032778265.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/3267/032778268.jpg?r=0

Има изключително положителен ефект!


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 14:06

Мислех да го правя ще те послушам.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 14:58

Искам да ви попитам и още нещо. За какво се ползва точковото копиране и какво е необходимо за реализацията му. До колкото разбрах било за по детаилна картина. Но с каква лампа се осветява.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   12-03-14 17:41

Точката си мисля, че не е все още за теб.
Но ти може да ме обориш!
Рязкостта на изображението се вдига в пъти при "точковия източник".Използва се предимно за лайкафилмите, защото при да речем 6/6 и нагоре детайла и все остальное си го има на негатива.
Идеята е следната-при балонната лампа /нормалната -тая с която копираш в момента/ светещата повърхностт е много голяма.Към кондензора тръгват много лъчи, обаче под различен ъгъл.Той ги фокусира и уж ги разпределя равномерно по цялата повърхност, преди да влязат в обектива.
При точковия източник е обратното-много малка повърхност на лампата-халогенна лампа за автомобил /само нажежаемата жичка/, от където тръгват сравнително успоредни лъчи!Както е известно "Ъгълът на падането е равен на ъгълът на отражението".Падащите лъчи са предимно успоредни, а не като балонната опалова лампа-хаотични и под различни ъгли. При преминаването им през негатива, няма светлина, която да идва под ъгъл към металното сребро.Среброто спира светлината, а липсата му я пропуска.
При хаотичната светлина няма как напълно сребърното зрънце да спре светлината, защото тя пада под различен ъгъл спрямо периферията му.Ще спре само в центъра.Поради тази причина отдолу върху копието ще се получи размазан контур на зрънцето.При точката няма да има контур, а рязък преход черно-бяло.
Това е общо взето.


Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 18:52

Разбрах. Благодаря за подробното обяснение. Мога да го пробвам с халогенна лампа на цокъл E27. На времето са ползвали лампи от коли защото не е имало такива. Може тази седмица да пусна някоя проба сега се уча и нищо не ми пречи да пробвам различни методи и да си харесам най добрия за конкретния случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   12-03-14 19:25

Тцъ....един път промениш ли осветителната система, си остава така!Пък и центровките на "точката" са много трудоемки и не могат да се правят всеки път.По добре е да преустроиш друг увеличител и да не го пипаш повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 19:52

Разбрах. За сега ще си карам с опаловата лампа.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 19:54

icikonti за форте хартията имаш ли мнение ползвал ли си я?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: ivansky   
Дата:   12-03-14 20:23

Антоне, недей така за фомата. Да, вярно, че е окастрена малко откъм фотографска широчина, но като я проявя с един изравнителен проявител от типа на неофин блу или адокс 3 и копирам на фома, мога да претендирам, че ще изкарам доста читави копия. Фомата не е толкова кофти хартия. Христо, фортето е много хубава хартия. Ти питаш и добре питаш, но по-важното в случая е не каква марка е хартията, а кога и е изтекъл срока на годност. Копирай на каквото имаш под ръка и се кефи, а като станеш по-уверен и "усетиш" нещата си вземи някаква качествена хартия В СРОК НА ГОДНОСТ.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 21:11

Така съм решил да правя. Ясно ми е че като е минал срока нещата са на късмет. Аз за сега имам материал за обучение добре че има хартии с изтекъл срок.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: icikonti   
Дата:   12-03-14 21:23

Фортето беше хартия на световно ниво!
Много жалко, че чехите от Фома купиха тази конкурентна фирма и я затвориха.На Форте и филмите им ставаха за разлика от чехите, и хартията, абе въобще много добра унгарска фирма беше.
Аз съм копирал доста 30/40 на Форте, пластифицирана, поликонстрастна.Само отлични впечатления.Има лееееко зеленикав тон.
Миналата година ми попадна едно баритно Форте от 1986г. във формат 50/60.Също става, но има лек воал по краищата.Обаче изображението си го бива.
Сега от битака си взех Форте ролфилми по 50ст. бройката със срок на годност 1983 г.Мисля и тях да прекарам.Знам, че са по-добри от ОРВО.Проявявам на разни хора старите филми, непроявени 15-20 години и го виждам на практика.От руските Свема-нищо не става-там вече изображения няма.ГеДеРманското Орво бива, но е само воал и микроорганизми.Фортето има контраст и познаваемо изображение.Е има си и воала, но не непробиваем като на Свемата.
Наистина жалко за тая унгарска фабрика.Цифровизация уби най-можещите в бранша и остави чалгарите-говоря за малките и средните фирми.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   12-03-14 21:35

Сигурно е така. Аз по погрешка снимах едни вече сниман филм. Оказа се че освен някой друг нов кадър има и 10-тина останали стари снимки който не са се прецакали. И се видях отново на 5 години:).Голяма изненада беше. Качеството не е кой знае какво воала на някои е страшен но хората се познават. Беше ОРВО 125 аса. Проявих го като Агфа 100 аса на слуки защото беше сложено в някаква касета от някаква лента.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-03-14 22:41

Във фотосинтезис вече има и хартия.
То ще се окаже, че съм новото рекламно лице!?

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: hristol83   
Дата:   13-03-14 06:11

Няма нищо лошо в това. Каква хартия имат.

Отговори на това съобщение
 Re: Аналогова фотография
Автор: my.point.of.view   
Дата:   13-03-14 08:47

24х30 см 50 листа
а/ топъл тон барит за около 190-200 лв
б/ студен тон пластификат за около 110-120 лв

Чудя се що са го взели тоя студения тон, а не са взели нормален?

Питах и ми казаха, че ще има и други размери, ама друг път.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »