Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 crop или full frame
Автор: Asen1975   
Дата:   10-05-14 00:18

Здравейте,
Моля за мнение при избор crop или fullframe:
Основно снимам портретни снимки, снимки на семейството и снимки при екскурзии - само като любител. До сега съм ползвал Canon
600d.
Струва ли си да си купя full frame камера с един обектив (nikon d610 + Tamron AF 24-70mm f/2.8 SP DI VC USD) или да си купим добъра crop камера с няколко обектива и светкавица например(Nikon D7100 + Tamron SP 17-50mm f/2.8 XR Di-II VC LD + Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.4G + Tokina 10-17mm f/3.5-4.5 DX Fisheye + светкавица. Или аналогичен комплект за CANON 70D) ?
Бюджета ми е ограничен до около 5000лв. и при full frame в скоро време не бих купувал втори обектив.
Въпроса ми е основно дали ще се получават ли по-хубави снимки с full frame ? Имайки предвид че все пак съм само любител.

предварително благодаря !!!

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: simbon4o   
Дата:   10-05-14 00:21

Добре си тръгнал към никон. Кроп и повече обективи ще ти даде много повече възможности. 10-17 ... полуфиш полу широк и нищо особено оптически, защо ти е?

ФФ дава повече дефокус, при ползване на определени обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: realnoncho   
Дата:   10-05-14 00:25

Добре 600Д с какви обективи си ползвал и какво би те накарало да минеш на ФФ, какво ти липсва в сегашната камера.

За снимки при екскурзии само 24-70 е доста ограничаващо по мое мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: dave   
Дата:   10-05-14 00:29

Изкрънкай от някого добре направени цели кадри с fullframe и с кропка. Снимани в условията, в които ти искаш да снимаш (колкото са по-криви светлинните условия, толкова по-голяма е файдата от FF). Разгледай ги. Ако не виждаш по-доброто качество във fullframe кадрите, значи не ти трябва теглото и цената на FF.


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: allyx   
Дата:   10-05-14 00:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: bpavlov   
Дата:   10-05-14 00:57


Ето, аз ти давам фулфрейм кадрите, направени със:
Никон Д700 - около 2100 лева в базара
Никон 28-79/2.8 - около 1600 в базара (чака се, но се намира)
Никон 105/2 - около 1300 лева в базара (чака се, но се намира)

общо 5000, ще ти остане да взимаш само една светкавица

цък


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: hotsnail   
Дата:   10-05-14 01:00

За никон има 85/1.8G и 50/1.8G на прилични пари. Заедно са около 1200 лева. Качеството им е на много високо ниво. С Д610 са култова комбинация - единствено смотаните центрирани фоксуни точки ама...поносимо е.

Ама ти явно търсиш зумове...



Публикацията е редактирана (10-05-14 01:01)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: bpavlov   
Дата:   10-05-14 01:15


Качеството не им е на много високо ниво на тези два обектива, "прилични" са за парите си, само толкова

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-05-14 01:21

Колеги, вие добре ли сте? [smilie11]
Момчето снима любителски. За какво му е ФФ тяло??? 'Щото има едни 5000 лв. за харчене???

Asen1975,
С какво те ограничава Canon 600D?
Изглежда имаш само 17-50 F2.8. Купи си 70-200 F4 (например) и поснимай, пък тогава решавай какво да правиш с останалите пари.
С ФФ тяло няма да започнеш да снимаш по-добре. Снимките ги прави фотографът, не фотоапаратът.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: bpavlov   
Дата:   10-05-14 01:39


С фулфрейм и хубав обектив ЗАПОЧВАШ да снимаш по-добре, ако по принцип имаш някакви заложби за разгръщане.

И недейте бра грижа за чуждите пари, момчето е решило да даде 5К, по добре поне да не ги хвърли в кофата

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: uri64   
Дата:   10-05-14 01:43

bpavlov [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Hman   
Дата:   10-05-14 01:48

Здравей, според мен Nikon D7100 си вземи цената му в момента е 1650 лв. И от там нантатък обективи каквито ти харесват.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-05-14 02:20

bpavlov,
Глупости на търкалета! [smilie23]
Сума ти професионалисти снимат с кроп тела, ти си тръгнал да препоръчваш ФФ фотоапарат на любител?! По твоята логика 'що да не скочи на среден формат направо?
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Mogila   
Дата:   10-05-14 02:40

Най безсмисленото нещо е да ъпрейднеш кроп с друг кроп. Това са пари на вятъра. Или фулфрейм или си остава с 600дто, което едва ли го ограничава с нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Mogila   
Дата:   10-05-14 02:44

Aсене, започни да инвестираш в хубави обективи. С тях ще видиш голямо подобрение в качеството на снимките си, а и голям кеф да ги ползваш.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: MarinY   
Дата:   10-05-14 03:04

На любителско ниво (принт до А4 и монитор) хубавият кроп е практически по-универсален и икономически мно-о-го по-приемлив.
ФФ плюсовете му са в по-големия визьор, по-доброто ИСО, което рядко ще ползваш и прословутото боке, което ако знаеш как да постигаш, ще го имаш и на кропа. А в един момент и на двете тела ще започнеш да затваряш блендата. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 06:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: dave   
Дата:   10-05-14 08:16

chrisnoch, любителят за разлика от професионалиста може да снима с каквото му е кеф. Среден формат, голям формат, SE K750 или дупка в кутия за обувки [beer]

Колко пари харчи си е негова работа - зор няма да си ги "избие".

Да му казвате с подобен тон какво да харесва и какво не, според мен е напълно неприемливо.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: simbon4o   
Дата:   10-05-14 08:28

Да слагаш хубави обективи на 600д... с кой автофокус ще ги командва?

105 2.0 ДС не е специфичен обектив и определено добри резултати се постигат с 85 1.8Г много по-лесно. Което е нормално предвид разликата в годините между двата.

1.8Г серията обективи е нещото заради което си заслужава човек да вземе никон и за кропка и за ФФ.

5000 са нищо за ФФ система. Това е като да си купиш ДСЛР с китак понеже си чул че прави по-яки снимки от турбосапунера. За мен по-добрия вариант е - избор на правилна система с обективи, които си хареса човека и кропка, за да може да купи повече обективи - така снимките ще са по-хубави, не с ФФ с китак.

Вече, ако има много пари за хвърляне може да се пазарят и екзотики като сони А7 примерно - хем ФФ хем компактно и дава много повече възможности за заигравки.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: estate   
Дата:   10-05-14 08:29

dave[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Сега по темата .Вариантие за FF за мен са два Canon 6D + 24-105/4 и Tamron 70-200/2,8 или Nikon D610 + 24-120/4 и Tamron 70-200/2,8.
Телата нови а обективите втора ръка от базара.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: MikeDimit   
Дата:   10-05-14 08:36

Купи си фул фрейм за 100-150 лева от базара. За лентов апарат ти пиша. Вземи си 4-5 филмчета. Изщракай ги паралелно с кропката ти и ако видиш фрапантна разлика си купувай дигитален фул фрейм.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: netizen   
Дата:   10-05-14 09:01

D600(610) с 85/1.8G със сигурност ще те накара да снимаш [shtrak]

Както писаха по-горе 50/1.8G и 85/1.8G са на доста достъпни цени и снимат добре [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   10-05-14 09:45

А бе нищо не му трябва на колегата, ама не го е осъзнал още. Трябва пътуване, снимане и добър ФОТОшопинг. Резултатите ще дойдат след някоя и друга година провеждане на тези мероприятия.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: estate   
Дата:   10-05-14 09:59

Принципно е така ,но крастата е голяма работа.Ако имаш финанси още по-голяма......[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: nikalas87   
Дата:   10-05-14 10:09

и от мен по темата един съвет : 6д+24-105/4+85/1,8 и ще ти остане даже някой левеца за [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: cameraman   
Дата:   10-05-14 10:13

Еос 600д е чудесен туристически апарат. Дори за репортажна работа кропнатото тяло е по-леко за работа, поради по-лесното фокусиране и по-големия ДОФ. Ако вече иска да прави художествен портрет илиаранжирани снимки... тогава вече трябва ФФ... Според мен темата е кьор фишек. Някой ни гледа сеира. Който е решил да дава 5 хилки за фото техника, задължително вече е дал 1000 и знае какво му трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   10-05-14 10:21

Публикацията е редактирана (10-05-14 10:36)

===============================================




===============================================

Няма да споря с корифеите на фотографията. Снимките бяха с илюстративен характер и подкрепяха мнението ми за пътуване и снимане. Понеже знам, че ще ви бръкна под лъжичката, ще посоча отново "бездарния" Робърт Мекис за показно снимане без фулфрейм. Всички хълмчета в хор могат да кажат, че не искат снимките им да изглеждат така[beer].



Публикацията е редактирана (10-05-14 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Mogila   
Дата:   10-05-14 10:26

Ето така не бих искал да ми изглеждат снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: tisho86   
Дата:   10-05-14 10:34

Със един ФФ и читав обектив тези снимки щяха да изглеждат доста по добре!

Подкрепям напълно bpavlov. Твърдо стоя зад мнението да се обърне внимание на базара, защото за 5к си се купува чудесна техника, докато от магазина за същите пари ще е компромис!

Поздрави и успех

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: victory13   
Дата:   10-05-14 10:38

"...щяха да изглеждат доста по-добре!"

Интересно ми стана... Бихте ли казали/показали къде точно би било подобрението?

Благодаря предварително [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   10-05-14 10:53

==================================================================
Автор: victory13
Дата: 10-05-14 10:38

"...щяха да изглеждат доста по-добре!"

Интересно ми стана... Бихте ли казали/показали къде точно би било подобрението?

Благодаря предварително [beer]
==================================================================

Във мазането с Фотошоп след това, естествено[smilie21]!


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 11:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: victory13   
Дата:   10-05-14 11:05

[smilie18] трябва да те запозная с моя 23/1.4 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 11:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Lighter   
Дата:   10-05-14 11:09

simbon4o,
"ФФ дава повече дефокус, при ползване на определени обективи."

ФФ дава повече дефокус при всички обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   10-05-14 11:12

==================================================================
Автор: fraction
Дата: 10-05-14 11:03

ф.ф. има огромно предимство при портретите ... това е б е з с п о р н о [cool]
35 мм от дето и да ги погледнеш, са повече от 23 [smile]
==================================================================





А гОркио Боби и хабер си нема от тая работа:


http://www.robertmekis.com/photos/models/med/mekis0fm134m6a.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: victory13   
Дата:   10-05-14 11:17

тази тема така ще ч караме, на общи приказки, докато не се включат Неделчо или Митко [smilie18]

между другото много ще съм благодарен, ако някой даде линк към предишната такава тема преди 3-4 месеца [smilie8] ... аз не можах да я намера, но май и заглавието не беше конкретно тодава [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 11:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: stemer   
Дата:   10-05-14 11:52

Пиша от позицията на любител, преминал на ФФ сравнително от скоро. Основните предимства за мен са:
1. възможност за снимане на по-високо ИСО без това да се отрази негативно на качеството.
2. много по-акуратна авто-фокусна система.
3. по-голям дефокус.

За да се възползваш максимално от предимствата на горните си трябват обективи - от онези по - скъпите. Не че и с другите не става, но не е същото. Отделно от това - нови карти с памет, евентуален ъпгрейд на компютър и т.н. - все неща, за които трябва да се помисли, защото файловете са стават по-големи и тежки.

Пиша тези неща предвид финансовото ограничение, а ФФ е скъпо начинание.

И аз мисля, че снимките с по-добра техника стават по - добре, но за да станат си трябва и човек, който знае какво да прави с тази техника, защото тя сама по себе си не те пази от грешки.

И един последен аспект - системата ФФ тяло, обектив и евентуално светкавица са обемисти, тежки и капризни предмети. Предвид условието "семейство ... екскурзии", съдейки от моя опит, списъкът за излизане изглежда така: 1. детето, 2. количка, колело или тротинетка, 3 друго необходимо за детето и ... накрая апарата с най - малкия и лек обектив.

[beer]
и успех в избора, защото от друга страна кефа цена нямал


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Mogila   
Дата:   10-05-14 12:10

5000 лева са предостатъчни за ФФ система за любител на старо.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: demiman   
Дата:   10-05-14 12:15

При такъв бюджет е подсъдно да не се вземе FF камера [smile] особено за портрети [smilie3] ... и никакви зумове [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   10-05-14 12:28

5д мк2 употребяван е около 2000лв или малко над
85/1.8 - 500-550лв
70-200/4L - 800-850лв
24-105/4L - 1000-1200лв
аксесоари - :)

пък после идват 135мм и зум на 2.8 [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Emoxide   
Дата:   10-05-14 12:47

съвет от мен:
1) тяло FUJIFILM X-E2 или X-T1 (по твой вкус, след като ги хванеш в магазина);
2) обективи: китовия 18-55 който е комплект с апарата;
за портрети 56mm/f1.2;
за пейзажи 10-24mm/f4.0
бюджета свърши.

Има и други варианти за твърдите обективи, питай HTML, vanqushed и Victory13 ; Третият съфорумец има вече доста обективчета, ако си от София ще ти даде да ги видиш и пробваш [smilie24]

Дано съм ти бил полезен [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Pavlov   
Дата:   10-05-14 12:48

Да правиш семейни снимки с фулфрейм е като да ходиш да пазаруваш от супермаркета с ТИР [smile]
Но пък е най-логичната препоръка, ако питаш във форум на тираджии ...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: stzz   
Дата:   10-05-14 13:01

Pavlov,.........[smilie24] !!!

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: allyx   
Дата:   10-05-14 13:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 13:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Emoxide   
Дата:   10-05-14 13:11

лигльОвци!

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 13:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: allyx   
Дата:   10-05-14 13:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 13:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: allyx   
Дата:   10-05-14 13:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: netizen   
Дата:   10-05-14 14:10

И след 3000 оборота да падат по очи [smilie5]

Не са лошо нещо безогледалките, ама за турбо сапунерка не бих дал 5000лв [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   10-05-14 14:26

И така, обобщаваме: Ние, които обясняваме на ТС, че първо трябва наличната техника да започне да го ограничава тотално в изразяването му като автор/той казва, че е любител без големи претенции/, и тогава да почне да харчи луди пари за неща, които ще си седят в шкафа, сме от партията на тия с киселото грозде. Тези, които му казват да харчи с кеф, нищо, че няма да направи и хиляда кадъра преди да захвърли огромния и тежък фулфрейм, който става за перчене, но не и за ежедневни пеши разходки с жена и малко дете из парка, са звездобройците, които са разгадали съдбата на същия ТС и знаят, че това е следващия Ансел Адамс [smilie25][smilie5][smilie10].


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 14:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: burnmaster   
Дата:   10-05-14 14:59

Защо в цялата тема никой не показа истински пълноразмерни кадри от ФФ.
С какво помогнахте на човека пишейки?

Нека пишещите защитят думите си кадри, така че човечеца да има реални впечатления и да прецени заслужава ли си.

В тема за фототехника, да се показват изрезки на по 900....1000 и прочее точки е позорно, срамно и неуважително.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: georgivelev   
Дата:   10-05-14 15:02

Качеството [на 85/1.8G и 50/1.8G] не им е на много високо ниво на тези два обектива, "прилични" са за парите си, само толкова

Напълно съгласен.

С фулфрейм и хубав обектив ЗАПОЧВАШ да снимаш по-добре, ако по принцип имаш някакви заложби за разгръщане.

И тук съм напълно съгласен. Не разбирам защо един аматьор да не снима с фулфрейм, още повече, че има заделени пари. Е, 5к аз бих изхарчил по по-различен начин:

2100лв - D700
1600лв -85/1.4D
350лв -35/2D

Някакво евтино туристическо зумче и за макро 60/2.8D - намира се за ок. 500лв

и си в джаза...


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 15:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: georgivelev   
Дата:   10-05-14 15:10

Защо в цялата тема никой не показа истински пълноразмерни кадри от ФФ.

Защото никой не е казал вълшебната думичка, мой![beer] [smilie25] [smilie7] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Asen1975   
Дата:   10-05-14 15:30

Здравейте,
много благодаря на всички които са отделили от времето си и ми помагат с избора на camera.
какво ви е мнението nikon d610 + Tamron AF 24-70mm f/2.8 SP DI VC USD + Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G

почти съм се навил за тази комбинация ...

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 15:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: demiman   
Дата:   10-05-14 16:00

Чудесна комбинция - направо купувай и давай да гледаме после как се справя 24-70 със стабилизацията [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: realnoncho   
Дата:   10-05-14 16:08

Аз си погледнах последните снимки качени тук и честно казано с FF само някои снимки от концерти при оскъдна светлина биха били наистина по-добри. Ако някой си мисли, че като снима портрети с фулфрейм и на фокус е едното око е супер и това ще му подобри фотографските умения се е объркал.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   10-05-14 16:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Giorgio.K   
Дата:   10-05-14 16:09

Само вместо 50/1,8G си вземи 85/1,8G. 50 мм. така и така ги имаш на зума. А 85-цата е съвсем друга бира за портрети - няма да ти се иска да я свалиш от тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: daniil-k   
Дата:   10-05-14 23:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: simbon4o   
Дата:   10-05-14 23:58

Съвременните кропки се справят повече от добре на тъмно, за мен ако 5000 е бюджета на който трябва да спрем кропката е варианта. Ако ще се влагат повече пари лично аз го виждам безмислено за любителски цели.


Относно ФФ - не прави повече дефокус, а дава по-широк ъгъл с обективите.

Какво общо има автофокуса с ФФ и кроп? Значи понякога се уливате [smilie5]

Според мен ФФ камера не прави снимките по-добри, снимащия ги прави такива! Помагат му обективите! Тялото е на последно място.

Като предлагате 5Д2 и 5Д1 споменете, че аф системата е като на 600Д-то, но понеже е по-голямо огледалото е събрана съвсем в средата(не че точките освен централната са използваеми). За мен това е студийна камера и бих предпочел кропка със сонешки сензор пред нея, просто ще е по-прощаваща грешки при експонация и фокус, а такива ще има. Матрицата на 5д2 лесно гори светлите обласи и сенките са на текстурирани парцали като опиташ да ги спасяваш, а камерата не е като да не бърка експонацията.

За мен продължава да е безмислено да се влагат пари във ФФ в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   11-05-14 00:11

Пича се е подпрЕл на разпечатка от 350Д:


http://club.foto.ru/camera/images/or/36710_3.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: MarinY   
Дата:   11-05-14 01:04

Преди да ви пратя, да ми гледате снимките-примери в профила, [smilie3] да повторя - за непрофесионално ползване, ФФ ти дава по-добър визьор, по-добро ИСО и минимално, на всичко отгоре, не винаги желано намаляване на ДОФ-а.
Та, на първата страница, снимките ми са фулфрейм Д600, на следващите кроп 1.5, Д300, на последната(ите) баба Сони сапунерка.

Е? [smilie7] Аз арто-техническа разлика не откривам. Ако някой каже и докаже, че има, ще го черпя.
Разликата идва от възможността да снимаш при условия, в които другата камера не позволява.



Публикацията е редактирана (11-05-14 01:06)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Asen1975   
Дата:   11-05-14 01:38

Здравейте отново,
ще ми помогнете ли с още нещо:
знаете ли дали при nikon d610 напълно е отстранен проблема на nikon d600 с пръскането на масло върху сензора ?
предварително ви благодаря !

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: victory13   
Дата:   11-05-14 01:43

Поставени при еднакви условия на снимане арт-техническа разлика има [cool] ... Даже повечето хора, включително писали тук, няма да могат да я кажат, понеже я виждат по-скоро инстинктивно, и като общо впечатление от дадена снимка.
Дали с кроп може да се постигне "визията" и качеството на фф?
За визията не винаги, но като качество може... даже много може [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Lycan   
Дата:   11-05-14 03:00

Нуждите и мераците са непостоянни и се предвиждат трудно. Снимайте бе ора, ще го копате ли с тоя апарат?




Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   11-05-14 08:37

E аз откога го разправям, ама на - фулфрейм та фулфрейм ТРЕБАЛО[smilie5]!


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: MikeDimit   
Дата:   11-05-14 08:38

Таз фройлан кърти мивки! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: philip   
Дата:   11-05-14 08:53

Леко намръщена, но търпеливо го чака да си направи кефа[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   11-05-14 09:09

Ами нали ще трябва да го пуска в пералнята после, как да не е намръщена[smilie7].


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: landstar   
Дата:   11-05-14 21:34

фул фрейма не си струва парите, ако няма да ти плащат за снимките.

с кропа никога не се притесняваш дали ще има винетиране.

с никонския кроп можеш да печаташ 1Х2 метра картинка спокойно.

За какво ти е повече?

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: burningice   
Дата:   11-05-14 21:59

Ако ще е малкия формат, то поне да е пълен.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: bpavlov   
Дата:   12-05-14 00:02


Ехаа, голяма работа е никонския кроп

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   12-05-14 00:11

Не знам какво са ти препоръчали до сега и може и да повторя някого. За твоите цели бих ти препоръчал безогледален фотоапарат. Аз ползвам такива за сериозно снимане рамо до рамо с колеги от екипа ми, които са с фулфрейми. Не им се давам. Щом за такива цели вършат чудесна работа, и за твоите ще са супер.

Не само това, но и примерно един Olympus Pen от новите (избери си размер от три варианта) с няколко миниатюрни качествени обектива ще ти е много по-голяма радост за ползване от дслр-а, защото тежат много по-малко и заемат много малко място.

Мъкненето на тежко, болящото рамо, постоянното лашкане на небалансирана тежест докато ходиш и дискомфорта да ръчкаш голямата чанта по столовете докато си седнал някъде на кафе/ресторант е Безкрайно голям кеф.

Минал съм през сапунерка, турбосапунер, малък дСЛР, среден (Nikon D300), две прасета D3 и D3s и съм стигал до там да мъкна само D3s-a с 24-70 на екскурзия, защото се оказа, че това е най-малкият комплект, който мога да помъкна. Издържах две екскурзии така и казах "край". Взех безогледалка на бъзик и като видях колко сериозно качество дават, колко са бързи и удобни, смених цялата фулфрейм система към Olympus. Препоръчвам ти да помислиш над въпроса.



Публикацията е редактирана (12-05-14 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Lycan   
Дата:   12-05-14 01:38

[smilie24] И аз така, само че от канон фф към fuji X.
Торбата ми е най-малко 5-6 пъти по-лека.
Да не споменавам че с палачинка обектив се побира и в джоба.

да не съм голословен:
Fujinon XF 27mm /f2.8 - стърчи 2см, тежи 78гр.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: stemer   
Дата:   12-05-14 16:36

В коментарите след моя пост прочетох леки закачки за това ще се опитам да внеса малко яснота в мнението си:
Заслужава ли си ФФ камера пред кроп?
Икомомически, ако не вадиш пари с това категорично - не.
Снимаш за удоволствие, знаеш защо искаш ФФ, отделения бъджет за камера не събаря семейния такъв и не се лишаваш от нещо - защо не?
Трябва ли да сме наясно колко ще ни струва в крайна смета - да определено.
Има ли автофокусната система отношение към размера на матрицата - в условието се сравняват апарати от различни класове, а и марки - може би в конкретния случай ще има разлика в автофокусния модул.
Удобен ли е за пътуване ФФ - определено не е.

Нормално ли е хората да искат да притежават по - нови и скъпи жилище, кола, телефон? И ако могат да си го позволят, без да се лишат от нещо по - важно за тях, нормално ли е да си го купят?

НЕЕЕЕЕ - всички фотографи с ироничните забележки по - горе са рационални - смешно е да си купиш Ауди, при положение че може да караш Лада - пак ще те закара от т.А до т. Б. Те говорят по старите Нокии - нали си изпълняват предназначението. И причината за това е, не че не могат да си го позволят,а просто няма икономически смисъл и всеки който не мисли така или се е олял, или се смешен. И за финал - винаги, ама ВИНАГИ решенията им са икономически обосновани, пък били те свързани тяхно хоби.

Дали фотографията на автора на темата ще стане по-добра с ФФ - не вярвам.

Дали по - добрата техника ще му помогне в определени моменти -да, ако знае как да я ползва.

Ще изпита ли той удоволствие от това - вероятно.

Дали трябва да изхарчи едни пари за ФФ - само той си знае сърбежа и джоба
[smitten] [smitten] [smitten] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   12-05-14 16:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   12-05-14 17:49

Stemer, позволи ми да внеса своята корекция в твоето изречение:
"Дали по - добрата техника ще му помогне в определени моменти -да, ако знае как да я ползва."

На мнение съм, че по-добрата техника ще му помогне в определени моменти, ако не е достатъчно умел и има нужда техниката да компенсира с подобрените си способности.

С мой колега обсъждахме за сватбена фотография дали е по-добре да вземе фулфрейм или безогледалка. Съгласихме се, че за начало е по-добре с фулфрейм, защото, особено високият клас, са максимално способни машини и опре ли до това, техниката ще му даде шанс да спаси положението. Едва, когато надобрееш, ти можеш да компенсираш по-ограничените способности на техниката.

В момента малкото ми пенче (Olympus Pen mini 2) има една стъпка по-малко шум на високо исо спрямо Nikon D300 (с който снимах преди), има същият динамичен обхват като D300, D3, D3s и им се дава единствено на бързина на автофокуса на тъмно. Питай ме дали ще помъкна пак D3s на екскурзия или ще избера миниатюрното пенче. [smile]



Публикацията е редактирана (12-05-14 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: stown   
Дата:   13-05-14 01:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: georgivelev   
Дата:   13-05-14 05:58

Едва, когато надобрееш, ти можеш да компенсираш по-ограничените способности на техниката.

А! Поздравявам Ви, колега, за мисълта.

НЕЕЕЕЕ - всички фотографи с ироничните забележки по - горе са рационални - смешно е да си купиш Ауди, при положение че може да караш Лада - пак ще те закара от т.А до т. Б.

Всички чакаме на светофара еднакво дълго - и тези с ладите за 1000лв, и тези с беемветата за 70000. Чакат също и онези с ламборджинитата и майбасите за по 1 милион. Удобство си е да чакаш на светофара със скъпа кола, защото повече хора ще те забележат и ще си кажат - ц! гледай го тоя, много е голям!

При луксозните автомобилните марки говорим за статус и снобизъм, ама ако разглеждате скъпите фотоапарати като на луксозна стока, показваща статус и снобизъм, значи е ви е сбъркана ценностната система и сте слезли на много ниско ниво.

Оправдано ли е харченето на много пари за хоби? Оправдано е! Защото се занимавате с нещо странично от вашата основна дейност в живота - да се борите за прехраната/отглеждането на деца за който има/състрадателност и съпричастност към проблемите на другите. Заниманието с хоби развива вашия интелект и способности. От тази гледна точка спорове от а ла "дали е оправдано да си купя фотоапарат за 2000лв, или мога да мина по-тънко с такъв за 1000лв" са безсмислени, доколкото фотографията е ваше хоби, а не професия.

Обосновано е също един начинаещ цигулар да си купи Страдивари. Има сериозен шанс да попадне в новините и да засенчи славата на брадатата певица, която спечели Евро(гей)визията.


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   13-05-14 07:57

когато е за хоби никакви рационални съображения и доводи нямат смисъл, единственото важно е на конкретния човек с каква техника му се снима. ако е за работа е друго...

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Giorgio.K   
Дата:   13-05-14 11:58

... така че, извода към автора на темата е да си взема фул-фрейма дето си е харесал и да се забавлява. Със сигурност резултатите ще му харесат много. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: stemer   
Дата:   13-05-14 12:29

georgivelev, не говорих за стремеж към луксозни стоки с цел показност, а със стремежа или желанието на хората за нещо по -хубаво. За мен ФФ камерата не е символ на лукс, а по - скоро я възприемам като технологичен инструмент, който дава на снимащия по-големи възможности и удоволствие.
Колкото до сравнението със Страдивари - оставам с впечатление, че авторът на темета не хваща апарат за първи път.
Иначе съм напълно съгласен, че хобито разтоварва от стреса, влияе положително и обогатява индивида. И по тази причина не виждам нищо смешно или подигравателно в идеята да се надсмеем на любителя, който може да си позволи да отдели определена сума за хобито си, поне докато това не го спира да задоволи по - приоритетните си нужди. Дори напротив, считам че подобно отношение от страна на "Профитата" е проява на тесногръдие. Това провокира дъгите ми постове в темата.
И още нещо - механизацията, с която работя и си изкарвам парите е Мерцедес, защото постигам желаното съотношение цена/качество и икономическа обосновка, а личния ми автомобил е Фолксваген, защото ми е достатъчен.


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   13-05-14 12:46

Тезата "Ти си аматьор, нищо не разбираш, почни от сапунерка" е меко казано малоумна. Не е нужно да се учиш на жигулката за да караш мерцедеса ... Да не говорим пък за качеството на изображението между примерно 500д с китак и 5d с 50ка или 5дм3 с 85ца ... Хубавата техника си е хубава техника ... кеф цена нЕма ;) Ако имах парите отивам и си купувам на момента 1дх пък ще му свикна да го използвам, вервайте ми хаха.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   13-05-14 13:31

LorDDemoniC, така е. Кефът от голямото жувотну е много голям. Проблемът е, че като отмине детската радост, жувотнуто почва да си остава вкъщи, щото ти идва твърде голямо и тежко и не виждаш голям смисъл да го занесеш в кафенето на среща с приятели.

Като се помъчиш известно време и стискаш зъби заради кефа, че ти е мощна машината (а тя наистина е мощна) накрая отиваш на една екскурзия и някой като мен (извинете арогантността) с апарат-мушмурок те задмине като тир - пътен знак с качество и визия на снимките; накрая ще си кажеш - абе аз що се правя на мъж да се перча вместо да си правя кефа?[smilie6] [beer]

ПС
Това е моят личен опит. Да ме бяхте видяли с каква гордост заминах на екскурзия с две D3-ки в раницата + 24-70 ф2.8, 70-200 ф2.8, 85мм ф1.4, 8мм фиш, 3 светкавици и синхронизатори, 12-24 + тежък работен статив. Много яко се чувствах на тръгване. На връщане, обаче, исках да си отрежа рамената и се заклех никога повече с толкова техника.

Преди ми правеше кеф на пътувания хората да забелязват с колко сериозна техника снимам и да си мислят (вярвам оправдано), че съм професионалист. Големите прасета внасяха някакво уважение. Беше гот.

Сега вече вадя пенчето, никой не ме забелязва с моята "сапунерка", никой не ме закача да ме карат да ходя да ги снимам с "професионалния" апарат. Накрая пускаме всички снимки за разглеждане и с това им обирам точките. Кефът е по-голям. [smilie3]



Публикацията е редактирана (13-05-14 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Alsand   
Дата:   13-05-14 13:42

Абе внимавай, че аз откакто съм с full frame, рядко успявам да събера 20 точки Б :)))))) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: aldygreen   
Дата:   13-05-14 13:42

Сравнението с цигулките и споменаването на "Страдивари" ми дойде малко в повече. За много от хората е твърде възможно да не могат да отличат по звучене, пък и по външен вид "Страдивари" от "Кремона Казанлък". И докато между цигуларите трудно ще се намерят такива, които ще купят "Страдивари" за начинаещ цигулар, то за любителите фотографи ТЕХНИКАТА е основната тема за разговори и дискусии. С дежурното сравнение на Мерцедес с Лада, не на Мерцедес 600 с Мерцедес А170, или Ауди А8 с Ауди А6 или А4, а точно с Лада. Та нещата малко взеха да ми намирисват на парвенющина.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   13-05-14 13:48

Ти говориш за големина ... Ми 5dm3 и 6d не са големи хич (Никонските Д3/Д4 са свине , другите не съм ги барал , че се кефя само на canon най-вече) А ти си мъкнал прекалено много ...
Но говорим за качество в случая ... да има малки апарати на другите фирми (даже вече са доста) които достигат това заветно качество на тъй, наречените "професионални" апарати ама и цената им е една такава хубава ... Никон ДФ малко над 5 бона ... Сони А7 близо 3 бона ... и така нататък ...
Във всички други случаи купува човек което му е по джоба и си цъка с него ...

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   13-05-14 14:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   13-05-14 14:20

fraction, хаха, ами задмини ме тогава и после да говорим. Мен не ме интересува дали някой конкретен човек ще се впечатли от работата ми. Факт са реакциите на хората до сега. Отделен е въпросът, че в профила ми се виждат снимките ми в жанрове, които в момента не обсъждаме.

Та, да, имам его и съм го подкрепил. А на базата на личния си опит имам за цел да улесня живота на автора на темата. Аз говоря от практика и от вече изминат път.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   13-05-14 14:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: allyx   
Дата:   13-05-14 14:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   13-05-14 14:27

според мен, няма как човек да се радва истински на м43, ако преди това не е поснимал дълго време с голяма и тежка камера... дето се вика, ние откъдето идваме, вие тепърва сте се запътили [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: chefo1979   
Дата:   13-05-14 14:34

И това не е много така - аз имам 1Д, имам и Пенче.
И познай, сега като съм на командировка си нося 1дм2 с 24-70/2,8. Да, тежи, да, Пенчето е с по-нова технология и динамика и не знам кво си - ама 1Д-то си има прекрасни цветове, ергономия, и има пентапризма и огледало - безобразен кеф ми носи оптичният визьор и пляскането на огледалото - другото е пръц-цвък, не ми го хвали. Снимам за кеф, много рядко за (малко) пари.
Пенчо го взимам само като ми се наложи да пътувам с наистина една раница багаж, ама определено не ми носи удоволствие като голямото прасе.
Пък това, че някой снима по-добре от мен - не ми е проблем, хората и с телефони вадят чудесни неща, ама не мисля да минавам на GSM за момента! :)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   13-05-14 14:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: goldstar   
Дата:   13-05-14 14:56

Темата почна все повече да прилича на "VW vs Audi " с интерес чета мненията от колеги..[smilie18] Наздраве![beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   13-05-14 15:01

Ок, хубавото е, че всеки може да претегли мненията тук и да реши какво да вземе за себе си от тях. Понякога забравям, че и аз съм минал през период на вещомания и кеф апаратът ми да тежи в ръката ми, да трещи огледалото с авторитет и да тръпна от потенциала, който чувствам в апарата.

Реално мен не ме интресува кой с какво ще снима. Най-важно за мен е аз с какво ще снимам. Ако мога да помогна на някого - супер. Ако не - клиентите ми пак ще са така доволни, а аз изкефен.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   13-05-14 15:05

ама лошо няма да си купи голям и тежък фотоапарат иначе ще остане едно съмнение, че точно това му е пречило да се разгърне като фотограф. и може пък да му допадне боравенето с такава техника, и с нея да си остане и занапред, а само с техника която истински ти пасва можеш да се наслаждаваш на фотографията. няма как да разбере от четене във форума. така, че ако не е наясно със себе си нека се насочи към ФФ камера втора употреба от базара, така ще може да я разкара по-натам с минимална загуба, ако не му пасне. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   13-05-14 15:10

serjy [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: demiman   
Дата:   13-05-14 15:51

И аз съм съгласен ... бюджета е перфектен за FF и ново и от базара, каквото иска да си купи ... виж малките безогледалки явно са за хора улегнали и изморени от многото килограми ... оставете човека първо да повлачи и той като вас - после лесно ще си вземе и по-малка играчка [cool] [smilie18] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: nevermess   
Дата:   13-05-14 16:08

BotsRevenge и си прав, че теглото има значение и не си прав, че новите ФФ няма какво да предложат в динамика. Най-евтиният в момента никон ФФ D610 е доста по-добър като динамика и от флагмана на Оли при безогледалките:
Oly EPM2vsD610vs Oly EM1

Човек който знае какво иска да постигне и как да го постигне със сигурност ще прави по-добри снимки със съвременен ФФ(вместо Оли) при повечето условия (вероятно на по-висока цена).

За себе си не се виждам примерно при какви условия Oly EPM2 ще ми даде еднаква динамика спрямо D610 в пейзажната фотография.

За лекото си прав и тогава си взима един Сони RX100 за екскурзии или Оли ЕРМ2 с китака и си щракаш на воля.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: netizen   
Дата:   13-05-14 16:28

И ако намесим и сочния пиксел ... уйде horse in the river [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   13-05-14 17:21

не знам кое отива у барата, но снимки в цял размер от олимпус в този форум има с хиляди, а от никон д4 или канон 1д и т.н. няма да намериш, та кой го е срам да си покаже картинката е ясно [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: localhost   
Дата:   13-05-14 18:04

serjy: с кеф ще ти кача каквито искаш. Проблема е, че аз не искам да се хваля и да натяквам виждате ли каква камера имам. За разлика от феновете на Олимпуса. Те са като малките деца, които все искат да играят с големите, скачат покрай тях и викат 'виж ме, виж ме'. А има много други хора с full frame апарати, които няма нужда да се доказват пред никого. [smilie5]



Публикацията е редактирана (13-05-14 18:21)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   13-05-14 18:19

Аз къде съм казал, че новите олимпуси дават същата динамика като новите фулфрейми? Казал съм, че Nikon D300/D3/D3s имат същата динамика като новите олимпуси. Ясно е, че новите фулфрейми имат още повече.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   13-05-14 20:02

localhost, ако говорим за комплекси, няма по-изразен комплекс от това да усещаш голямото и тежко тяло, да пляка голямото огледало и да си закачил огромен и тежък обектив, въпреки посредствените резултати. това обаче ти дава предимство при високомерното поведение и писане във форума към всички които се осмелят да изкажат съмнение в качеството на големите ви фотоапарати. олимпус м4/3 не е евтина система, тоест, пред мен не седи финансовия компромис да я избера нея заради ниската цена, напротив плащам повече за високо качество от малка камера. [shtrak]

...а, в последно време гледам доста стара фотография, снимана със среден формат и по-малко с лайка формат. наистина качествена силна фотография! за съжаление почти не откривам снимки с плитък доф и като се замисля, такава фотография в момента може да я снима човек и с 1/2.3 сензор или телефон. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: burnmaster   
Дата:   13-05-14 21:04

BotsRevenge и serjy ,на моята сватба не бих ги допуснал да снимат.[smilie18]

Добре че още нямам булка, та имам време да си избера снимач.[smilie7]


Темата вече може да се затваря.

http://img-fotki.yandex.ru/get/9090/157698651.1/0_e2a4a_490b92e_orig


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: victory13   
Дата:   13-05-14 21:08

Викаш, ако не е фф, няма сватба... Верно е добре, че нямаш булка [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: anastas   
Дата:   13-05-14 22:34

burnmaster

"BotsRevenge и serjy ,на моята сватба не бих ги допуснал да снимат.[smilie18] "



Един колега по-напред в темата даде конкретно предложение какво се постига с този бюджет, даже показа свои снимки цяла галерия.


Айде сега и някой от защитниците на новия малък сензор да покажат такива снимки.
[thankyou] [thankyou] [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: georgivelev   
Дата:   14-05-14 00:01

georgivelev, не говорих за стремеж към луксозни стоки с цел показност, а със стремежа или желанието на хората за нещо по -хубаво. За мен ФФ камерата не е символ на лукс, а по - скоро я възприемам като технологичен инструмент, който дава на снимащия по-големи възможности и удоволствие.

И за мен ФФ камерата не е никакъв лукс, а необходимост. Снимам децата на сестра си и на брат си. Те веднъж в живота си ще бъдат на 1-2-5 години, защо да не им направя хубави снимки?

Разбира се, при автомобилите нещата са различни. Който купува БМВ го прави заради показност, такъв имидж се е утвърдил на марката в България. В други държави БМВ си купуват второ качество хората, а големците си купуват Мерцедес.

Не е случайна у нас поговорката, че БМВ е Мерцедесът на автомобилите.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: georgivelev   
Дата:   14-05-14 00:13

Автор: serjy
Дата: 13-05-14 20:02

localhost, ако говорим за комплекси, няма по-изразен комплекс от това да усещаш голямото и тежко тяло, да пляка голямото огледало и да си закачил огромен и тежък обектив, въпреки посредствените резултати. това обаче ти дава предимство при високомерното поведение и писане във форума към всички които се осмелят да изкажат съмнение в качеството на големите ви фотоапарати.


Мога да те уверя, че пича с тежкия апарат с огледалото разсъждава по същия начин за теб. Я го па тоя мършляк, купил си е евтин фотоапарат, следователно няма пари, не печели добре, а мъж, който не печели добре, не се котира добре сред мацките, следователно си комплексар. Изчислява наум с колко мацки си спал, и с кои евентуално ти се котираш. Посредствени резултати ли? Майната им на резултатите, мацките гледат какъв апарат има и каква кола кара. И понеже повече мацки обръщат внимание на него, отколкото на тебе, той е щастлив и доволен.

И още нещо, що ли не съм видял голям фотограф да снима професионално с малък фотоапарат. А уж толкова горещо ги препоръчват на другите. Викат, начинаещите нямат познанията, за да се възползват от възможностите на по-скъпия фотоапарат. И това ако не е снобизъм.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Wik   
Дата:   14-05-14 00:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: allyx   
Дата:   14-05-14 00:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: localhost   
Дата:   14-05-14 05:02

Предимствата на full frame техниката (тяло + добри обективи) си проличава в есктремни ситуации или близки до такива. За пример - помещения с ниска осветеност където е невъзможно да се снима със светкавица, лоши условия или места, където нямаш възможност да контролираш ситуацията. Например спортни събития за разлика от студио.
При снимането на сватба може да се направят невероятни снимки в предварителните/контролираните сесии - булката и младоженеца позират, фотографа им казва как да застанат и т.н. със всеки един ръчнофокусен обектив. И ще станат страхотни снимки. Но когато опре до хвърляне на букета булката няма 100 букета нагласени специално заради фотографа, че виждате ли ISO-то било много високо или скоростта много ниска. Един букет, едно хвърляне - имаш 2-5 сек. като фотограф за сцената. Избирай си сам с каква техника.


Ето и реален пример: фотограф се оплаква, че след като са му откраднали техниката се е наложило да снима с каквото може да събере набързо - къде купил, къде под наем. И ето какво казва човека (ако искаш ще ти го преведа):

Recently I photographed an ANZAC day dawn ceremony. Last year my 5D Mark III on ISO 12,800 with 85 f/1.2 would have been a cake walk. This year I had to Tripod it up with a D5100 and a 55-200mm or something. I could not get usable photos. I literally could not take a photo without it being a long exposure. It was like entering a gun fight with a feather duster.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   14-05-14 08:10

чакайте сега, нещо се обърках? за професионална фотография ли говорим или за любителска? ... и още нещо, дори и малкото ми пенче в момента, чисто технически, е над ФФ камерите от преди 10 години, като използваемо исо, динамика, кадри в секунда, точност на автофокус и т.н... ще рече, че преди е нямало фотография ли?

прекалено, прекалено много се вглеждаме в техниката, като единсвеното обективно нещо което можем да видим във фотографията, затова и гледаме толкова малко фотография в последните години. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: ludiakolio   
Дата:   14-05-14 08:12

Темата мръдна накриво,човека пита дали си струва да даде 5к за да има добри снимки за спомен от семейството и приятели.
Моето мнение като на аматьор - не си струва ФФ,а си струва оптика за тези пари.Различните обективи дават различен рисунък и вдъхват нова идея на камерата,това е и предимството на сменяемата оптика.
Светлини и иса се компенсират и с добра оптика,което е и по важното.Съвременните кропки са достатъчно бързи за да уловят детенце,което тича и скача без никакъв проблем,че даже и да го "застреляш" 5-6 пъти във въздуха.Скороста на снимане на повечето Hi-кропки е също на ниво на ФФ-камерите,даже някой ФФ-и са по-назад.
Големият сензор си струва ,ако си решил да печаташ по-голям размер фотоси за да е по-малко "разтеглянето" на цветовете и светлината.
Иначе,ако е само за кефа "да подържи такова животно"-всеки сам си преценява.[beer]



Публикацията е редактирана (14-05-14 08:14)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: localhost   
Дата:   14-05-14 08:17

serjy: ами аз говоря за предимства и кое оправдава купуването на такава техника. Дали за хоби ще си вземеш нещо професионално си е изцяло твое решение - ти си знаеш какво снимаш и кое те кефи и си го купуваш. Но не натрапвай това решение на другите - виждате ли аз си снимам от балкона с моята камера за 100 кинта и какви снимки стават.
А да вземеш нещо което не е подходящо за работа и да се мъчиш е подобно е на връзването с тел - работи засега, но не знаеш кога ще се скъса.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: chefo1979   
Дата:   14-05-14 08:50

Към колегите горе с Пеновете - благодаря за културния тон, за обвиненията във вещомания и в тънките намеци че големият апарат замества големия член.

Ето например следното:
"Понякога забравям, че и аз съм минал през период на вещомания и кеф апаратът ми да тежи в ръката ми да трещи огледалото с авторитет и да тръпна от потенциала, който чувствам в апарата."
О, просветлений, благодарим че вменяваш твоите комплекси и проблеми на всички останали - по-горе казах, че мен ме кефи, дали и след време ще ме кефи, дали и аз ще мина на малки тела - не знам, не мисля че и ти знаеш, та да го раздаваш психолог и да ми обясняваш за периоди, а за тръпките няма да отварям дума.
Тъй като гледам ти сега си в период на вещомания - само обясняваш колко е велика м4/3 и как малкия Пен прави на смях по-големите апарати...
Преди си носил в планината две тела, хиляда обектива и светкавици, сега носиш малък апарат - само обекта на обожанието ти се е променил, не и отношението към него, така че айде моля по-полека с обясненията.
Аз ти обяснявам, че ме кефи ергономията и оптичния визьор, ти ми викаш - "Уууу, вещоман"
Нещо в мен умря от смях!

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: prisonbreak   
Дата:   14-05-14 08:50

serjiнаписа:

> не знам кое отива у барата, но
> снимки в цял размер от олимпус в
> този форум има с хиляди, а от никон
> д4 или канон 1д и т.н. няма да
> намериш, та кой го е срам да си
> покаже картинката е ясно [shtrak]

Колега. Нали се сещаш че ако с нимам с теника за 14к няма да имам много време да си качвам пройзведенията във форума. Сигурно ми пуши главата..А...?Как мислиш?
А с техника за 3-5к може би ще избивам компекси тук.И ще се фукам.


И моля ви , стига сте сръвнявали олитата с ФФ телата. Разлика гоооляма.
Нека да изпринтим по един кадър от 610 и оли(без значение кой на 90х120см. И тогава да говорим.[beer]

А о афтора на темата. Щом си нагласил кешоивцата...Бегай вземай едно Д610 с една 24-80/2.8 и едно 85/1.8Г от базара и си пич от класа.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: stzz   
Дата:   14-05-14 09:49

Да не ви каже някой че има 5к лъва бюджет за фото техника и ще изпишете за н-ти път 100 страници!!![smilie18]

За любителско снимане, всичко над 1000 лева е диагноза!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Emoxide   
Дата:   14-05-14 11:03

и какво съвременно ще вземеш от магазина за тези пари ?
SONY a58 + 18-55 ли [smilie18]
Или някой недоклатен EOS1100D
[smilie18]

Ако си толкова свит откъм бюджет, освен SONY RX100 или някой порязан NEX, друго не виждам какво би си струвало

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Emoxide   
Дата:   14-05-14 11:04

де да имах аз такъв бюджет, ама гладна кокошка...

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   14-05-14 11:46

има хора с възможности, що да не хвърлят 5к лева за експеримент?

понеже чуваствам, че съм някак неразбран ще се самоцитирам:

Автор: serjy
Дата: 13-05-14 07:57

когато е за хоби никакви рационални съображения и доводи нямат смисъл, единственото важно е на конкретния човек с каква техника му се снима. ако е за работа е друго...


и...

Автор: serjy
Дата: 13-05-14 15:05

ама лошо няма да си купи голям и тежък фотоапарат иначе ще остане едно съмнение, че точно това му е пречило да се разгърне като фотограф. и може пък да му допадне боравенето с такава техника, и с нея да си остане и занапред, а само с техника която истински ти пасва можеш да се наслаждаваш на фотографията. няма как да разбере от четене във форума. така, че ако не е наясно със себе си нека се насочи към ФФ камера втора употреба от базара, така ще може да я разкара по-натам с минимална загуба, ако не му пасне.


та, не виждам как си налагам мнението за малък фотоапарат? мъча се да предпазя човека от загуба на време и пари, ако случайно не е твърд фен на ФФ.

еднозначен отговор може да се даде в две направления:
- с ФФ по-високо качество на изображението ли се получава?
- да! особено видно при много големи разпечатки.
- това означава ли по-добра фотография?
- не!
- можем ли ние да решим на човека с какво му де снима?
- не!
- ще прави ли по-добри снимки с техника която харесва?
- да! независимо от големината на сензора.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: netizen   
Дата:   14-05-14 12:04

Т.е. ако може да перефразирам:
"Ако нямаш налични едни 5000лв в джоба, шансът да станеш фулфрейм хейтър е ужасяващо голям!"

[beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Emoxide   
Дата:   14-05-14 12:13

[smilie18] netizen , именно


"
еднозначен отговор може да се даде в две направления:
- с ФФ по-високо качество на изображението ли се получава?
- да! особено видно при много големи разпечатки.
- това означава ли по-добра фотография?
- не!
- можем ли ние да решим на човека с какво му де снима?
- не!
- ще прави ли по-добри снимки с техника която харесва?
- да! независимо от големината на сензора.
"
Serjy, абсолютно!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: uzsree   
Дата:   14-05-14 21:29

Искрено съветвам автора Asen1975 ДА СИ КУПИ фулфрейм тяло!!!
Само така ще разбере, дали му харесва или не!!!

Д600/610 е супер апарат. ИСО 6400 - никакъв проблем! ИСО 100 - Кара те да се влюбиш в картинката.

Замислете се, каква е алтернативата при Никон - да си вземе Д7000/7100. Ами това е (на практика) същото тяло. Какво ще спести? От към рзмер нищо, все си е тухла и кютук! Погледнато от към финанси, кроп системата е по-евтина, но.
.
.
всички истински качествени обективи са направени за фул фрейм: 24-70, 14-24 и др. и др.!! При фул фрейм 24мм са наистина широки и 135мм не са толкова дълги. Най-сетне 50мм са си истински 50мм!

Казвам всичко това, като човек минал по същия път като автора на темата.

Смених Д7000 със Д600 и му се кефя наистина много! Някой ден може да ми писне да го разнасям насам-натам, но до тогава ще се радвам на всяко щракане на затвора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   14-05-14 22:08

------------------------------------------------------------------
- ще прави ли по-добри снимки с техника която харесва?
- да! независимо от големината на сензора.
[beer]
------------------------------------------------------------------
Твърдо не!Само с техномания не става. Единственото, което е възможно евентуално да се подобри е техническото качество на снимката.


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: MarinY   
Дата:   16-05-14 15:40

А това, технически да ти е по-добра снимката, малко ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   16-05-14 15:51

не знам малко ли е, много ли е, но за какво ти е изображение по-добро от така или иначе изключително добро изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: nevermess   
Дата:   16-05-14 16:05

serjy "колкото повече , толкова повече", за теб едно е изключително добро за друг друго. По тази логика трябва да спрем опитите да правим по-бързи, по-сигурни етц. автомобили щото вече имаме автомобили дето постигат една много добра скорост и са достатъчно сигурни.... Докато има хора които искат повече и са готови да платят за това ще има прогрес... Иначе техниката трябва да спре да се развива, защото на хората по-добро им не "требе" :-).

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: DX   
Дата:   21-05-14 02:24

ГолЕма тема се е оформила тука, изчетох я цялата, ама на места тонове изписано не по нея :(
Към автора и - 5к не са малко пари, но това сам ти го знаеш, като техен притежател. Отговори си на основния въпрос - каква е причината да искаш фул фрейм за любителски цели? Макар и бюджета да беше по-голям, нужно ли ти е нещо, липсва ли ти нещо?
Аз лично за себе си знам, че още не съм изчерпал възможностите на моето D7000 и не мисля, че скоро ще съм изправен пред подобна дилема. И това не ме прави анти фф пропагандьор, напротив - намерил съм отговора на въпроса какво ми е нужно и колко още много има да уча, а в момента си градя уникална система от качествени стъкла и въобще нищо не ми липсва, нито детайл, нито резолюция, нито динамика... Помисли си при теб как е и дали не е по-добре да наблегнеш на стойностни стъкла и кроп сензор, чиито резултати да те задоволяват напълно и да се изкефиш на макс с постигнатото. Вече кото ти отеснее огледалото и разбереш кое точно не ти достига - скачай смело, но до тогава използвай парите си по най-рационалния начин, защото от друга страна 5к ще са само началото за изграждането на читава фул фрейм система, както и смятам, че е прекалено за един любител! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Lycan   
Дата:   21-05-14 03:16

А дали сте гледали тези картинки?
Едната е направена с APS-C и 23mm @f2.0, другата с ФФ и 35mm @f2.8



Ляво - дясно? Кое кое е?


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: DX   
Дата:   21-05-14 03:57

Kaто гледам как си задал въпроса, то ще се окаже, че по-острата и с по-хубаво боке, т.е. дясната снимка е от кропка, а лявата с фулфрейм, нали?
Иначе определено дясната снимка ми допада повече [smilie8]

ПП: Пропуснах да кажа, че лявата има и загуба на детайл нещо...



Публикацията е редактирана (21-05-14 03:59)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Lycan   
Дата:   21-05-14 04:53

Лявата е фулфрейм Сони а900 с 35мм Цайс
Вдясно е фуджи Х кропка с 23мм/ф1.4

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: MikeDimit   
Дата:   21-05-14 08:16

Примера не е коректен - все едно да се сравнява кубински с еквадорски портокал. Но иначе кропката е по-ефтиния от маркитингова и производствена гледна точка вариант на фул фрйма. Разликата е пренебрежимо малка, освен за самочувствието и гърба.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: uzsree   
Дата:   21-05-14 08:32

Да, визията е еднаква, но нека го погледнем и от тази страна:

Fujifilm Fujinon XF-23mm F1.4 R
EUR 874


Nikon AF Nikkor 35 mm/2,0 D
EUR 321


От два такива обектива избиваш разликта в цената между кроп и ФФ тяло.

Fujifilm X-E1
EUR 529


Nikon D610
EUR 1575


Умишлено съм избрал X-E1, понеже е по евтино.
Цената на Fujifilm X-T1 е EUR 1.199 ..... Всеки може да си направи сметката.
Цените са от немския Амазон от днес 21. Май 2014.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Nedelcho1   
Дата:   21-05-14 08:49

Странно ми е как се сравнява единствено цена и светлосила и се вадят някакви праисторически обективи за да се докаже нещо.

Кажи ми, uzsree, според теб еднакви ли ще са картинките на тези две комбинации. Защото според мен обектива на Fuji ще е доста по - остър на отворена бленда и ще има по - мазно боке и хубав контраст. Докато никонския ще трябва да го затвориш поне на f/2.8 за да прилича на нещо картинката и за да се намалят сферичните аберации на отворено и тогава изведнъж предимството на фулфрейма си отива [cool]. Да не говорим, че повечето евтини никонски обективи от по - старите имат страшно дървено боке. Повярвай ми, има за какво този обектив на Fuji да струва толкова. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: uzsree   
Дата:   21-05-14 10:17

@Nedelcho1

Сам казаваш, че двата кадъра са снимани с "APS-C и 23mm @f2.0, другата с ФФ и 35mm @f2.8".
Това е причината да избера Д версията на никона, а не Г версията за 500 евро. Отделно и 35mm DX "става" за фул фрейм до към ф2.8 с малко винетиране по ъглите, а той е 349 лева нов.

Фуджи предлага много сериозна система на много сериозна цена. Бих си го купил веднага, но една система на фуджи ще ми излезе на цената на ФФ система на Никон.

Така или иначе не мисля, че финансовата стране е за прнебрегване при избора на система и мисля, че не пречи да се дават и факти с цени.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: victory13   
Дата:   21-05-14 10:28

Че Х-Е1 го взимаш ново за 600лв, обективите без 14, 23 и 56 ще се слегнат още ценово, а и те самите, но не чак толкова... системата стартира с високи цени безспорно, но има изключително изгодни предложения вече... качеството си е все така високо

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: marves   
Дата:   21-05-14 10:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: uzsree   
Дата:   21-05-14 12:23

Аз много съм си харесал X-T1 и някой ден може да му скоча. Проблемът лично за мен е, че не е точно компактен и пак си иска чанта за носене, а аз такова животно вече си имам.....

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: kvakioh   
Дата:   21-05-14 12:29

602лв го поръчах тялото Х-е1 преди 3 дни, включена е и доставката.
Цените ще падат още.
Но така като гледам по мненията и желанието на автора, това не му е целта.
СПоред мен за 5000лв. може да се нагоди страхотна система и кроп и ФФ>

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: aldygreen   
Дата:   21-05-14 14:28

HTML написа:

> А дали сте гледали тези картинки?
> Едната е направена с APS-C и 23mm @f2.0,
> другата с ФФ и 35mm @f2.8
>
>
>
> Ляво - дясно? Кое кое е?
>

Това, което показва HTML, ме кара да напомня една мъдра мисъл:
"Добри хора, изучавайте материалната част!".
На доста от фотографите, особено любители, и през ум не им минава да си прочетат ръководството за експлоатация на камерата и обектива. Какво да говорим за по-задълбочено познаване на теорията и съответно ваденето на максимума от наличната техника?
[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Lycan   
Дата:   21-05-14 15:25

Има и друго нещо.
Пробвал съм да получа задоволителен резултат на ф1,2 СЛР Канон 85мм и фокусирането се оказва сериозен проблем. В крайна сметка, за да има снимка затварям до 1,8 - 2.
Предполагам Никона ще е по-прецизен, но с артефакти от максималния отвор.

С фазовия фокус и Фуджи обектив обаче се получава. Има добра снимка още на ф1.2.
Тяло и обектив - повече от два пъти по-леки и 1/3 по-евтини.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   21-05-14 15:54

Ако снимаш постановка, не затваряй обектива а отваряй ЛВ-то[smilie21]!

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Agent_Provocateur   
Дата:   22-05-14 02:27

simbon4o написа:


> 1.8Г серията обективи е нещото
> заради което си заслужава човек да
> вземе никон и за кропка и за ФФ.


Колега, уважавам мнението ви, но не мислите ли, че всяка система си има няколко обектива, заради които "си заслужава човек да я вземе" [smilie7] По тази логика да вземе да кажем на човека, че Канон 85/1,2 е нещото, заради което си заслужава да виси на Канон [smilie7] [smilie7] [smilie7]

Oще няколко причини да си остане със старото тяло, а да инвестира в обективи и обучение:
https://www.flickr.com/photos/airbutchie/14051238500/



Публикацията е редактирана (22-05-14 02:32)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: randreev   
Дата:   22-05-14 05:01

@HTML "Лявата е фулфрейм Сони а900 с 35мм Цайс
Вдясно е фуджи Х кропка с 23мм/ф1.4"
Понеже съм сигурен, че лявата не е със Цайс Биогон 2/35 или Дистагоните на 2,8, 2 и 1,4 да предположа ли, че обектива е Минолта от 1985-87г. :) И сигурно съм прав. Дано поне апарата е точния.

Всъщност повече ме притеснява последния ти пост. Ами ако някой не разбира достатъчно и реши да ти повярва? Не че съдържанието е невярно разгледано по отделно за 1,2/85 и кропския 1,2/58, но събрани в едно сравнението става абсолютно неуместно.

И само ако е възможно, обясни ми какво означава "...артефакти от максималния отвор."

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Lycan   
Дата:   22-05-14 18:55

прав си randreev, изрових цялата тема , минолта 2/35 е на сонито. Такъв имал човека такъв сложил. Не се интересувам сериозно от марката, знам че принципно монтират цайсове. Този тест явно няма научна цел. Аз също говоря за практическата употреба на 1,2/85 Л. Артефактите от максималния отвор са ясни - силни хроматични аберации, лош контур, липса на микроконтраст и т.н. Ща не ща затварям два стопа. При фужинона не е така, мога спокойно да отворя докрай.

Пуснах картинката заради визуалната прилика, много зависи как ще се ползват кадрите :)
...Did the same with my 8 year old 5D MK I (12.8MP) with 50mm 1.4 and 35mm 2.0 IS USM against the X-E1 with 35/23. Apart from different colors and a 1/3 DOF advantage of the 5D and the slightly darker Fuji output there is not much difference to see.
But scale the X-E1 output up to the 36MP of a D800 and there you have it.
...


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: randreev   
Дата:   22-05-14 21:10

Да, сега я намерих по текста ...Did the same with my 8 year ol....
http://www.dpreview.com/forums/post/52595416
Не е лошо сравнението, но и вярно не е научно. Аз бях тръгнал да се засягам. :)
Щях да пиша по темата обаче забравих, ако съдя по себе си въпроса не трябва да е кроп или фулфрейм, а кой фулфрейм. Последния ми е Сони а7 с китак и сега събирам от закуски за Цайс 1,8/55. Всъщност това май се вмества в бюджета? И на мен двата обектива ще ми стигнат за 99% от случаите, но аз не съм всеки.
Междувременно съм опитвал с безогледални кропки и не се получи - основно психически се чувствам ограничен, като съм с кропка. Същото беше с първите ми ДСЛР, продължих да снимам и на лента, докато не излезе първия "достъпен" за мен фулфрейм преди около 6 години. Тук обаче трябва да се отбележи, че технологиите за АПСц не бяха на настоящето ниво особено ако говорим точно за обективите на Фуджи или системите им, като цяло. Какво обаче ми предлагат в повече Фуджи сравнени с а7? Освен по-ниска цена. До колкото цената е по-ниска, защото има и тела под 1000, но примерно Фуджи XT1 с китака е 3099лв., а аз за толкова купих Сони а7 пак с китак, при обективите даже 1,2/56 е по-скъп от Цайс 1,8/55, не са пълен еквивалент но много подобни на дефокус и боке, а в резолюцията Цайса е бая пред Фуджинона и е на 24МП все пак. За техническите характеристики и възможностите на двете тела въобще няма да говоря.

Щях да забравя да изкоментирам за А7р, някъде по-горе се споменаваше и леко не съм съгласен, че е нещо особено, даже след като поамортизирах затвора на един взет на заем А7р с 2000 кадъра реших, че със сигурност искам А7 и в последствие А7с.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: a100   
Дата:   22-05-14 22:12

Само да припомня за какво ставаше въпрос в темата...
Аз съм любител. Уча се да снимам. Не ме интересува кой какво казва за големите черни апарати с големи обективи. Исках д7100 и си го взех. Кеф ми е. Щракам си с кеф.
Пич, вземи си каквото ти е кеф, ако можеш да си го позволиш[cool]. Останалото ще е компромис и постоянно ще те яде... Затвори темата и си щракай на воля[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Wik   
Дата:   22-05-14 23:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: aldygreen   
Дата:   22-05-14 23:28

Wik написа:


> А аз се чудя как автори
> снимащи с технологии от зората
> на фотографията ( не че не
> снимат и с канон 1д серия )
> си имат пазар за кадрите ? [smile]
>

Да бе, живи да ги ожалиш, особено тия, дето снимат с технологии от зората на фотографията на средноформатните и голямоформатни филмови апарати. Не знам дали успяват да продадат нещо.


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Wik   
Дата:   22-05-14 23:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »