Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: crop или full frame
Автор: quazimodo   
Дата:   11-05-14 09:09

Ами нали ще трябва да го пуска в пералнята после, как да не е намръщена[smilie7].


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: landstar   
Дата:   11-05-14 21:34

фул фрейма не си струва парите, ако няма да ти плащат за снимките.

с кропа никога не се притесняваш дали ще има винетиране.

с никонския кроп можеш да печаташ 1Х2 метра картинка спокойно.

За какво ти е повече?

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: burningice   
Дата:   11-05-14 21:59

Ако ще е малкия формат, то поне да е пълен.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: bpavlov   
Дата:   12-05-14 00:02


Ехаа, голяма работа е никонския кроп

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   12-05-14 00:11

Не знам какво са ти препоръчали до сега и може и да повторя някого. За твоите цели бих ти препоръчал безогледален фотоапарат. Аз ползвам такива за сериозно снимане рамо до рамо с колеги от екипа ми, които са с фулфрейми. Не им се давам. Щом за такива цели вършат чудесна работа, и за твоите ще са супер.

Не само това, но и примерно един Olympus Pen от новите (избери си размер от три варианта) с няколко миниатюрни качествени обектива ще ти е много по-голяма радост за ползване от дслр-а, защото тежат много по-малко и заемат много малко място.

Мъкненето на тежко, болящото рамо, постоянното лашкане на небалансирана тежест докато ходиш и дискомфорта да ръчкаш голямата чанта по столовете докато си седнал някъде на кафе/ресторант е Безкрайно голям кеф.

Минал съм през сапунерка, турбосапунер, малък дСЛР, среден (Nikon D300), две прасета D3 и D3s и съм стигал до там да мъкна само D3s-a с 24-70 на екскурзия, защото се оказа, че това е най-малкият комплект, който мога да помъкна. Издържах две екскурзии така и казах "край". Взех безогледалка на бъзик и като видях колко сериозно качество дават, колко са бързи и удобни, смених цялата фулфрейм система към Olympus. Препоръчвам ти да помислиш над въпроса.



Публикацията е редактирана (12-05-14 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Lycan   
Дата:   12-05-14 01:38

[smilie24] И аз така, само че от канон фф към fuji X.
Торбата ми е най-малко 5-6 пъти по-лека.
Да не споменавам че с палачинка обектив се побира и в джоба.

да не съм голословен:
Fujinon XF 27mm /f2.8 - стърчи 2см, тежи 78гр.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: stemer   
Дата:   12-05-14 16:36

В коментарите след моя пост прочетох леки закачки за това ще се опитам да внеса малко яснота в мнението си:
Заслужава ли си ФФ камера пред кроп?
Икомомически, ако не вадиш пари с това категорично - не.
Снимаш за удоволствие, знаеш защо искаш ФФ, отделения бъджет за камера не събаря семейния такъв и не се лишаваш от нещо - защо не?
Трябва ли да сме наясно колко ще ни струва в крайна смета - да определено.
Има ли автофокусната система отношение към размера на матрицата - в условието се сравняват апарати от различни класове, а и марки - може би в конкретния случай ще има разлика в автофокусния модул.
Удобен ли е за пътуване ФФ - определено не е.

Нормално ли е хората да искат да притежават по - нови и скъпи жилище, кола, телефон? И ако могат да си го позволят, без да се лишат от нещо по - важно за тях, нормално ли е да си го купят?

НЕЕЕЕЕ - всички фотографи с ироничните забележки по - горе са рационални - смешно е да си купиш Ауди, при положение че може да караш Лада - пак ще те закара от т.А до т. Б. Те говорят по старите Нокии - нали си изпълняват предназначението. И причината за това е, не че не могат да си го позволят,а просто няма икономически смисъл и всеки който не мисли така или се е олял, или се смешен. И за финал - винаги, ама ВИНАГИ решенията им са икономически обосновани, пък били те свързани тяхно хоби.

Дали фотографията на автора на темата ще стане по-добра с ФФ - не вярвам.

Дали по - добрата техника ще му помогне в определени моменти -да, ако знае как да я ползва.

Ще изпита ли той удоволствие от това - вероятно.

Дали трябва да изхарчи едни пари за ФФ - само той си знае сърбежа и джоба
[smitten] [smitten] [smitten] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   12-05-14 16:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   12-05-14 17:49

Stemer, позволи ми да внеса своята корекция в твоето изречение:
"Дали по - добрата техника ще му помогне в определени моменти -да, ако знае как да я ползва."

На мнение съм, че по-добрата техника ще му помогне в определени моменти, ако не е достатъчно умел и има нужда техниката да компенсира с подобрените си способности.

С мой колега обсъждахме за сватбена фотография дали е по-добре да вземе фулфрейм или безогледалка. Съгласихме се, че за начало е по-добре с фулфрейм, защото, особено високият клас, са максимално способни машини и опре ли до това, техниката ще му даде шанс да спаси положението. Едва, когато надобрееш, ти можеш да компенсираш по-ограничените способности на техниката.

В момента малкото ми пенче (Olympus Pen mini 2) има една стъпка по-малко шум на високо исо спрямо Nikon D300 (с който снимах преди), има същият динамичен обхват като D300, D3, D3s и им се дава единствено на бързина на автофокуса на тъмно. Питай ме дали ще помъкна пак D3s на екскурзия или ще избера миниатюрното пенче. [smile]



Публикацията е редактирана (12-05-14 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: stown   
Дата:   13-05-14 01:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: georgivelev   
Дата:   13-05-14 05:58

Едва, когато надобрееш, ти можеш да компенсираш по-ограничените способности на техниката.

А! Поздравявам Ви, колега, за мисълта.

НЕЕЕЕЕ - всички фотографи с ироничните забележки по - горе са рационални - смешно е да си купиш Ауди, при положение че може да караш Лада - пак ще те закара от т.А до т. Б.

Всички чакаме на светофара еднакво дълго - и тези с ладите за 1000лв, и тези с беемветата за 70000. Чакат също и онези с ламборджинитата и майбасите за по 1 милион. Удобство си е да чакаш на светофара със скъпа кола, защото повече хора ще те забележат и ще си кажат - ц! гледай го тоя, много е голям!

При луксозните автомобилните марки говорим за статус и снобизъм, ама ако разглеждате скъпите фотоапарати като на луксозна стока, показваща статус и снобизъм, значи е ви е сбъркана ценностната система и сте слезли на много ниско ниво.

Оправдано ли е харченето на много пари за хоби? Оправдано е! Защото се занимавате с нещо странично от вашата основна дейност в живота - да се борите за прехраната/отглеждането на деца за който има/състрадателност и съпричастност към проблемите на другите. Заниманието с хоби развива вашия интелект и способности. От тази гледна точка спорове от а ла "дали е оправдано да си купя фотоапарат за 2000лв, или мога да мина по-тънко с такъв за 1000лв" са безсмислени, доколкото фотографията е ваше хоби, а не професия.

Обосновано е също един начинаещ цигулар да си купи Страдивари. Има сериозен шанс да попадне в новините и да засенчи славата на брадатата певица, която спечели Евро(гей)визията.


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   13-05-14 07:57

когато е за хоби никакви рационални съображения и доводи нямат смисъл, единственото важно е на конкретния човек с каква техника му се снима. ако е за работа е друго...

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Giorgio.K   
Дата:   13-05-14 11:58

... така че, извода към автора на темата е да си взема фул-фрейма дето си е харесал и да се забавлява. Със сигурност резултатите ще му харесат много. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: stemer   
Дата:   13-05-14 12:29

georgivelev, не говорих за стремеж към луксозни стоки с цел показност, а със стремежа или желанието на хората за нещо по -хубаво. За мен ФФ камерата не е символ на лукс, а по - скоро я възприемам като технологичен инструмент, който дава на снимащия по-големи възможности и удоволствие.
Колкото до сравнението със Страдивари - оставам с впечатление, че авторът на темета не хваща апарат за първи път.
Иначе съм напълно съгласен, че хобито разтоварва от стреса, влияе положително и обогатява индивида. И по тази причина не виждам нищо смешно или подигравателно в идеята да се надсмеем на любителя, който може да си позволи да отдели определена сума за хобито си, поне докато това не го спира да задоволи по - приоритетните си нужди. Дори напротив, считам че подобно отношение от страна на "Профитата" е проява на тесногръдие. Това провокира дъгите ми постове в темата.
И още нещо - механизацията, с която работя и си изкарвам парите е Мерцедес, защото постигам желаното съотношение цена/качество и икономическа обосновка, а личния ми автомобил е Фолксваген, защото ми е достатъчен.


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   13-05-14 12:46

Тезата "Ти си аматьор, нищо не разбираш, почни от сапунерка" е меко казано малоумна. Не е нужно да се учиш на жигулката за да караш мерцедеса ... Да не говорим пък за качеството на изображението между примерно 500д с китак и 5d с 50ка или 5дм3 с 85ца ... Хубавата техника си е хубава техника ... кеф цена нЕма ;) Ако имах парите отивам и си купувам на момента 1дх пък ще му свикна да го използвам, вервайте ми хаха.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   13-05-14 13:31

LorDDemoniC, така е. Кефът от голямото жувотну е много голям. Проблемът е, че като отмине детската радост, жувотнуто почва да си остава вкъщи, щото ти идва твърде голямо и тежко и не виждаш голям смисъл да го занесеш в кафенето на среща с приятели.

Като се помъчиш известно време и стискаш зъби заради кефа, че ти е мощна машината (а тя наистина е мощна) накрая отиваш на една екскурзия и някой като мен (извинете арогантността) с апарат-мушмурок те задмине като тир - пътен знак с качество и визия на снимките; накрая ще си кажеш - абе аз що се правя на мъж да се перча вместо да си правя кефа?[smilie6] [beer]

ПС
Това е моят личен опит. Да ме бяхте видяли с каква гордост заминах на екскурзия с две D3-ки в раницата + 24-70 ф2.8, 70-200 ф2.8, 85мм ф1.4, 8мм фиш, 3 светкавици и синхронизатори, 12-24 + тежък работен статив. Много яко се чувствах на тръгване. На връщане, обаче, исках да си отрежа рамената и се заклех никога повече с толкова техника.

Преди ми правеше кеф на пътувания хората да забелязват с колко сериозна техника снимам и да си мислят (вярвам оправдано), че съм професионалист. Големите прасета внасяха някакво уважение. Беше гот.

Сега вече вадя пенчето, никой не ме забелязва с моята "сапунерка", никой не ме закача да ме карат да ходя да ги снимам с "професионалния" апарат. Накрая пускаме всички снимки за разглеждане и с това им обирам точките. Кефът е по-голям. [smilie3]



Публикацията е редактирана (13-05-14 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: Alsand   
Дата:   13-05-14 13:42

Абе внимавай, че аз откакто съм с full frame, рядко успявам да събера 20 точки Б :)))))) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: aldygreen   
Дата:   13-05-14 13:42

Сравнението с цигулките и споменаването на "Страдивари" ми дойде малко в повече. За много от хората е твърде възможно да не могат да отличат по звучене, пък и по външен вид "Страдивари" от "Кремона Казанлък". И докато между цигуларите трудно ще се намерят такива, които ще купят "Страдивари" за начинаещ цигулар, то за любителите фотографи ТЕХНИКАТА е основната тема за разговори и дискусии. С дежурното сравнение на Мерцедес с Лада, не на Мерцедес 600 с Мерцедес А170, или Ауди А8 с Ауди А6 или А4, а точно с Лада. Та нещата малко взеха да ми намирисват на парвенющина.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   13-05-14 13:48

Ти говориш за големина ... Ми 5dm3 и 6d не са големи хич (Никонските Д3/Д4 са свине , другите не съм ги барал , че се кефя само на canon най-вече) А ти си мъкнал прекалено много ...
Но говорим за качество в случая ... да има малки апарати на другите фирми (даже вече са доста) които достигат това заветно качество на тъй, наречените "професионални" апарати ама и цената им е една такава хубава ... Никон ДФ малко над 5 бона ... Сони А7 близо 3 бона ... и така нататък ...
Във всички други случаи купува човек което му е по джоба и си цъка с него ...

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   13-05-14 14:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: BotsRevenge   
Дата:   13-05-14 14:20

fraction, хаха, ами задмини ме тогава и после да говорим. Мен не ме интересува дали някой конкретен човек ще се впечатли от работата ми. Факт са реакциите на хората до сега. Отделен е въпросът, че в профила ми се виждат снимките ми в жанрове, които в момента не обсъждаме.

Та, да, имам его и съм го подкрепил. А на базата на личния си опит имам за цел да улесня живота на автора на темата. Аз говоря от практика и от вече изминат път.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: fraction   
Дата:   13-05-14 14:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: allyx   
Дата:   13-05-14 14:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: serjy   
Дата:   13-05-14 14:27

според мен, няма как човек да се радва истински на м43, ако преди това не е поснимал дълго време с голяма и тежка камера... дето се вика, ние откъдето идваме, вие тепърва сте се запътили [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: crop или full frame
Автор: chefo1979   
Дата:   13-05-14 14:34

И това не е много така - аз имам 1Д, имам и Пенче.
И познай, сега като съм на командировка си нося 1дм2 с 24-70/2,8. Да, тежи, да, Пенчето е с по-нова технология и динамика и не знам кво си - ама 1Д-то си има прекрасни цветове, ергономия, и има пентапризма и огледало - безобразен кеф ми носи оптичният визьор и пляскането на огледалото - другото е пръц-цвък, не ми го хвали. Снимам за кеф, много рядко за (малко) пари.
Пенчо го взимам само като ми се наложи да пътувам с наистина една раница багаж, ама определено не ми носи удоволствие като голямото прасе.
Пък това, че някой снима по-добре от мен - не ми е проблем, хората и с телефони вадят чудесни неща, ама не мисля да минавам на GSM за момента! :)

[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »