Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Продуктова фотография - работна среда
Автор: edimitrov   
Дата:   04-05-14 21:03

Здравейте,

Нямам опит с продуктовата фотография, но имам желанието да започна да снимам ( предимно бижута от камъни ) за уеб сайт. В момента съм на стадий "Research" и съм гледал доста клипове и статии по темата, но като че ли не успях да се натъкна на добре синтезирана информация.

Нужен ми е съвет какво тяло, обектив, светкавици и други прибори трябва да си набавя.. нещо като примерна start up конфигурация.

Бюджета ми е +-1500 лв. като съм склонен да взема и на старо, по-важното е да получа качеството на снимката, което търся.

Като примерен резултат и цел имам следния пример: http://www.perfectphotoblog.com/jewelry-photography-atlanta-photographer-alex-koloskov/706/

За съжаление ми липсва опит и знания и ми е трудно да преценя какъв обектив, апарат, рефлектори, светлини, разположението им и тнт ще ми трябва.

Много ще съм благодарен, ако някои бутне едно рамо.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: deerstalker   
Дата:   04-05-14 21:16





Публикацията е редактирана (04-05-14 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: iasen2   
Дата:   04-05-14 21:24

трябват ти поне 2 години работа в занаята за да се научиш да правиш снимки като тези от сайта [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: Sokola   
Дата:   04-05-14 21:26

[smilie25] и бюджет доста над определения от теб

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: edimitrov   
Дата:   04-05-14 21:29

@deerstalker благодаря за мнението, но искам аз да си правя снимките, не да наемам професионалист.

"Наеми фотограф снимащ продуктова фотография, той поне няма да пита как да снима и с какво да снима." - това не знам в какъв контекст го подхвърли, но мисля че тук съм на правилното място да попитам това-онова по темата, ако греша или съм нарушил някои от правилата моля да ме поправите и извините.

@iasen - със сигурност нивото на снимките е високо, но съм сигурен че си има и рецепта за действие

@Sokola - може и така да е, какво те кара да мислиш така?

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: kvakioh   
Дата:   04-05-14 21:33

Има ли желание и средства, няма спирка. Макро обектив, дигитално тяло с читаво поне до 800ИСО, статив за 100-150лв, останалото е според зависи.
Един макро обектив е между 150 и 2500лв, дигитално тяло е между 250 и 2000лв, останалото е според както дойде.
Може да се направи с 1500лв, но само за начало. С времето ще се осъзнае, че трябва повече. И не само парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: iasen2   
Дата:   04-05-14 21:36

първия проблем с който ще се срещнеш е плиткия ДОФ и липсата на рязкост . За да се справиш с проблема ще наринеш една кофа с пари и една година време .
за да разбереш как се работи с моноблокове , спотове ,рефлектори , отражатели и кво ли още не - още една година

За фотошопа да не говорим , той обикновено е около 50-80% от работата по една снимка .

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   04-05-14 21:42

Може да ви прозвучи много куриозно или несериозно, но по-добри резултати се постигат с тилт-шифт обектив а не с макро[smilie21]:

http://fototips.ru/praktika/fotosemka-predmetov-faq-po-semke-melkoj-predmetki/


С бюджет от 1500лв ще трябва и много направи сам. И ако веднага ти кажат, че с предметна палатка ще постигнеш този резултат, не им вярвай, Тя става само за каталога на Карфур, Кауфланд и компания[beer].



Публикацията е редактирана (04-05-14 21:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: edimitrov   
Дата:   04-05-14 21:47

@kvakioh мерси за отговора.Мене като за начало ми трябват 3-4 сценария: гердан/гривна от камъни на огледален черен фон със и без цветно петно и на бял фон само със сянка. За начало това ми е целта пък със времето ще влизам в час като цяло как стоят нещата ( към момента имам само базови познания ).

Като пари първоначално мисля 1500/2000 максимум да дам пък със времето ще се добавят работи.Ще съм много благодарен и задължен ако можещ да ми предложиш някаква примерна конфигурация с която мога да започна да експериментирам, докато постигна примерния резултат.

@iasen2: Със сигурност ще имам проблеми, но за начало ми трябва нужното оборудване, пък после лека полека ще изглаждам нещата

@quazimodo Готов съм на направи си сам, купи на старо, каквото дойде - стига да върши работа



Публикацията е редактирана (04-05-14 21:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   04-05-14 21:57

Кваки, за какво му е 800 ИСО при светкавично осветление?

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: deerstalker   
Дата:   04-05-14 21:58





Публикацията е редактирана (04-05-14 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: kvakioh   
Дата:   04-05-14 22:03

Kaто примери за апарат и обектив може да се дадат десетки, а и винаги ще има пристрастия към марки, обективи и т.н.
Разгледайте си какво има около вас, познати с каква техника снимат или поне към какво имате предпочитание и след това може да е по-конкретно.
ЗА палатката и оборудването става сложно и може да стигне само то до 2000лв. Но си има задължително елементи- поне 1-2 светкавици, има ги и по-евтини като варианти. Фонове има всякакви, може да се направят и от подръчни материали.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   04-05-14 22:07

------------------------------------------------------------------
@quazimodo Готов съм на направи си сам, купи на старо, каквото дойде - стига да върши работа
------------------------------------------------------------------

Е, тя техниката сама няма да снима. Няма да е лошо да попрочетеш това-онова и да погледнеш някое клипче в тубата.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: marves   
Дата:   04-05-14 22:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: edimitrov   
Дата:   04-05-14 22:08

@deerstalker малко като Нострадамус прозвуча, но според мен това е най-лошия вариант ( от бизнес гледна точка ).И да стане нещо със сайта и продуктите апарата си ми остава - на него гледам като на отделна инвестиция

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: ilcoin   
Дата:   04-05-14 22:09

В руската статия има доста добри неща. Чети и запомняй [smilie24]

Истината е, че бижута се снимат трудно, особено ако нямаш опит а искаш да постигнеш качествен краен продукт. Не искам да те разочаровам, но със задаване на общи въпроси тук няма да постигнеш резултат, като от списание. Прекалено много са нещата, за да ти бъдат обяснени надве-натри във форум.

Камерата и обектива са ти последната грижа. Всяка една система може да бъде комплектована с достатъчно качествен макро-обектив и статив, като крайния резултат няма да има никаква, ама НИКАКВА разлика - дали ще е Никон или Пентакс, или каквото там си харесаш. Освен ако не се качиш на среден формат де, ама това ще го оставим засега като вариант.

Ако четеш чужди езици, из Амазона се мотат едни хубави книжки за предметна фотография. Защото ключовата дума тук е ОСВЕТЛЕНИЕ. Как да си нагласиш ламите, къде да ги сложиш, какъв фон да избереш.

Като имаш всичко това, оттам нататък е лесно. И фотошопа е за да удариш финалния акорд на него, не да си оправяш кривите краставици.

Дерзай и успех [shtrak]

Сега просто казано:

Ако клиентите ти не са претензиозни, може и с палатка да стане. Важното е да няма паразитни отражения върху златото. Китовия обектив обикновено фокусира достатъчно близо, така че може и без макро да се разминеш. Статива е желателен, да ти осигури повтаряемост на резултатите. И един карт-риидър да не сваляш апарата непрекъснато.

Ако крайния резултат е да се напълни някой сайт за 200лв със щраканици, може да ги снимаш на макро с някое евтино апаратче. Слагаш ги на един бял лист, пускаш макрото. Листчето на бюрото, да го свети, но не с директна светлина от слънцето (северен прозорец е идеалния вариант). После гледаш да не ти влиза апарата в отражението на бижуто. Снимаш не срещу прозореца естествено, а малко настрани. Компенсацията на експозицията на +1EV. Дооправяш с фотошоп. Ще се получи доста приличен резултат [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   04-05-14 22:22

Примерна постановка:

http://album.foto.ru/photos/pr0/35908/3546695.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: edimitrov   
Дата:   04-05-14 22:24

@licoin много благодаря за съветите - наистина са доста полезни и практични

Като краен резултат плана е подобен сайт http://diabijou.bg/kolekcia-maje/k-maje/gerdan-majki-abstract ,но с по-добри снимки, цялостен дизайн и използваемост.. та мисля да си понабия 3-4000, няма да се размина с 200лв.Но да не изпадам в такива детайли, че не им е мястото тук.

Отново благодаря [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: kvakioh   
Дата:   04-05-14 22:34

Един апарат с най-евтиния приличен макро обектив + китов обектив + ринг за обръщане+ екстендер 12мм с контакти+ светкавица+ маса за продуктова фотография + фонове. Към 1200-1300лв грубо го смятам, за да излезе нещо приблизително до "добро".

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: kvakioh   
Дата:   04-05-14 22:58

Ако може дайте някакви книги, имам възможност да намеря доста и имам доста, но за предметна фотография не съм гледал.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: aldygreen   
Дата:   05-05-14 01:07

iasen2 написа:

> За фотошопа да не говорим , той
> обикновено е около 50-80% от работата
> по една снимка .

За някои и 100% да е, пак не може да оправи всичко. Основното е СВЕТЛИНАТА! Това, което можеш да постигнеш с правилно осветление, доста често е непостижимо с ФШ.
Препоръчвам сайта на Колосков, там може да се видят много полезни неща.

http://www.photigy.com/


Но не е възможно да стане бързо.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-05-14 07:43

може ли да бъда като наблюдател в тамета с едно пиле от моя страна, 3 светкавици от по 180 лева обектив за 900 лева, палатака 105лева, тяло каквото дойде в случая на старо може да излезе и 300 лева. До тук с бюджет от 1840 лева, като изключвам уменията в графичният редактор, калибрация на камерата и стойността на компютърната конфигурация... Та е така ще си седя в темата с тази гугутчица, на бял фон

http://t1.ftcdn.net/jpg/00/52/78/70/400_F_52787054_7kBkVVAmMudK9Xsk3ofwnrcc2XVVGRYD.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-14 08:25

МаиМуНа, това с белия фон всеки го може и без палатка[smilie21].
Дай нещо от рода на бижутата или часовниците[smilie24].

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-05-14 08:52

quazimodo
ми ако беше така, всеки втори щеше да снима гугутки на бял фон[smilie18]

Ма нали се сещаш, че всеки ден гугутка няма на разположение, да не говорим за детайла дето го изрових от речното корито на една прилично пълноводна река по това време на годината.
Колко лесно ти се изплъзна от пръстите не е истина просто[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-14 09:39

Сакън, нема си сменяме ръкавите на потниците сега[smilie7]! Идеше реч за белия фон, щото колегата говори за огледала, светлинни петна и други такива вкуснотийки[beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-05-14 09:42

Герданче

https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1399271548_DSC_1179.jpg


Гривничка

https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1399271501_DSC_1126.jpg



Показаните от автора на темата снимки са правени с тилтшифт или средноформатна камера с мех

Най-евтиният ТилтШифт е 2500лева.
Успех с бюджет от 1500 лева. Освен ако не си магьосник нещо и ни правиш на баламурници. И още нещо фона под бижутата е правен допълнително на графичен редактор. Няма как да получиш бликове от софтбокс със бяла светлина при положение че, фона ти е сурусинкъФ [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Снимките дето съм ги правил са в палатка на бял фон. Имайте предвид че като ви излезе бижу с млечно бели елементи, Бялото като фон въобще отпада като вариант.
Така че, най-добрият съвет който прочетох в тази тема.
Намери си човек с необходимата техника и познания да ти свърши работа в рамките на месец приблизително. Дай му тези 1500 лева и да ти е мирна главата дълги години на пред[shtrak] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: iasen2   
Дата:   05-05-14 09:50

MauMyHa [smilie24]

Аз лично не знам защо се снимат така бижута , а не на мУделки с пищни деколтета . според мен това е по евтиния за мен вариант и изисква по малко знания и техника .

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-14 09:58

Ами, освен да ви дам съвета да прочетете статията от линка, който съм постнал по-горе, за друго не се сещам. А преди линка съм писал нещо и за тилт-шифт. И нещо за цените, понеже бижутата не препускат в галоп из студиото:

http://magazin.photosynthesis.bg/offer/211196110038.html



Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: ilcoin   
Дата:   05-05-14 10:15

@edimitrov

С нулеви умения и бюджета, който си заделил не се надявай на по-добри снимки от в сайта, който си дал. Особенно в началото. Вземи си купи някоя убава книжка и се пробвай да изкопираш нещо наготово като постановка. За друго не се сещам ...

По-нататък, с опита и знанията, може и да се променят нещата. И все пак, опираме и до креативност, а там с пари не се купува ...

Всъщност, и на тези снимки нищо им няма реално, за това за което са предназначени вършат работа идеално. Така че, помисли дали има смисъл да блокираш толкова пари в техника [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-14 10:30

И нека бъде светлина [smile]:
http://vk.com/videos-36775382?z=video-36775382_165509166%2Fclub36775382



Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: simbon4o   
Дата:   05-05-14 10:39

Такааа примера в първия пост не е правен без постобработка съответно отражението е плод на постобработката :).
Такива снимки могат да се правят и с техника за 300лв, ако човек има понятие какво иска и как да го постигне.

Какви тилти какви шифти [smilie5] и отдавна тилт и шифт не се прави само с такива обективи. Вземаш някакъв некс за 200лв, преходниците с тилт са по 50$ има тилт и шифт по 200$... всеки обектив за ФФ става тилт, ако искаш и шифт.

Но без да е правено начините за правенето са два.

1. Хващаш се и четеш нета, гледаш туториали, ... абсолютно всичко е обяснено.
2. Плащаш на някой да ти го смели и сипе на готово. Това дето чакаш някой от тук да го направи безплатно забрави тази работа.

При всеки от вариантите има шансове за издънка понеже е пълно с хора дето много разбират[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-14 10:43

Да-а-а, ето един туториал:
http://www.all-foto.com/photoshop-lessons/93-predmet-sjemka-kataloga-agroseco.html



Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: xm_style   
Дата:   05-05-14 10:44

На бас че след година изгубено време и няколко хиляди изхарчени за джаджи ще платиш на някой да ти снима продуктите и най-важното ще си мнооого доволен (освен разбира се ако не си мазохист [smilie5])


Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-05-14 10:45

аз нищо не разбирам, просто трупам опит, и маго се поправя,
бликовете от долната страна на бижуто мага си ги обясна по следният начин прозрачен материал за подложка и светнато от горе и отдоло, а за фон нормална фонова система за студио, и готооо[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-14 10:47

Напротив! След година и половина ще бъде много добър в това направление и даже ще поема поръчки [cool]!

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: nikolayvarna   
Дата:   05-05-14 12:00

Вероятно човека има магазин и възнамерява да излезе на онлайн пазара, което е много хубаво. При тези стоки обаче, почти всяка седмица имаш нови модели, което означава, че трябва всяка седмица да наема фотограф, който да снима по 5-6-50 детайла. Просто стоката му е специфична и се обновява почти постоянно. Поне аз преди две години при подобна идея стигнах до същото. А и онлайн бижута в БГ..... освен за престиж :)

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: addi999   
Дата:   05-05-14 13:48

Изработвам сребърни авторски бижута постоянно ,не става за всяка готова работа да ходя или да викам човек.Попрочетох, поразпитах ,ходих в чуждо студио ,видях как правят истинските фотографи..па седнах у нас ,проба- грешка ...и нещата са добре сега ,сама си снимам ,снимките за уеб са си съвсем добре .Автора е добре сам да си снима нещата ,защото той най-добре знае какво от бижуто трябва да покаже ,кой поглед или ракурс най- добре разказват за изделието.Ааааа..да не забравя ,ходих и на курс при Бони и Жоро ,ама така и не остана време в програмата да се наблегне на снимане на бижута.Но се справям ,смело ,не е сложно ,аз дори и не съм с кой знае каква техника -д90 и 60мм макро ,палатка...и мааалко натрупан опит ,успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: edimitrov   
Дата:   05-05-14 14:39

Здравейте колеги,

Много съм благодарен за мненията и опита, които споделяте - наистина са ми от голяма полза [thankyou]

Конкретно за моя случай виждам доста градации към това че може да се проваля в начинанието, но съм си го навил на пръста и ще го направя.. плюс минус няколко хилядарки ще ги преживея, но по важното ми е да се пробвам [smilie7]

За снимките които посочих като пример в първия пост успях да открия статията как са направени.
Оборудването е следното:
- два източника на светлина - Paul. C Buff monolights по 500$ броя. [smilie9]
- огледало за подложка
- бяла хартия за фон ( от там идва и цветното петно )
- софтбокс - отгоре в/у продукта ( да не бяга светлина към фона)
- обектив Canon EF 180mm f3.5L Macro - @ 1/250 sec f/25 - 1600$ [smilie9]
- обкетив Rodenstock 80mm f/4 APO-Rodagon N Enlarging Lens -900$ [smilie9]
- tilt-shit adapter for Canon - майка си и баща си [smilie9]
- тяло - не се знае

ето линк към статията: http://www.photigy.com/photographing-jewelry-the-lighting-setup-tips-and-tricks-plus-bonus-video/

Със сигурност ще трябва да импровизирам с по-евтина техника защото не ми се дават на тоя етап 7-8000 лева

Също така мисля и преди да набия парите да отида на 1-2 консултации. ( ако някой е добър в областта и предлага консултации може да ми пише на лично [smile] )

Надявам се до две седмици г/д да съм организирал парите, да съм закупил оборудването и ще ви постна няколко ( надявам се добри ) снимки [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-14 15:01

Ае стига бе, симбончо ги купува тЕа адаптери по 50 долара[smilie5].


Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: Sokola   
Дата:   05-05-14 15:03

edimitrov
@Sokola - може и така да е, какво те кара да мислиш така?

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-14 15:29

Те нещо като за без пари:
http://www.youtube.com/watch?v=6ASBHzMkln4



Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография - работна среда
Автор: simbon4o   
Дата:   05-05-14 23:52

Автор: quazimodo
Дата: 05-05-14 15:01

Ае стига бе, симбончо ги купува тЕа адаптери по 50 долара





Ми толкова струва адаптера, който ползвам тилт само без шифт Е към К байонет.


https://farm3.staticflickr.com/2749/13162348344_b545faa159_b.jpg

DSC02994c83b by simbon4o, on Flickr


https://farm3.staticflickr.com/2874/12525801494_bfc35568b4_b.jpg

DSC02316c83 by simbon4o, on Flickr


https://farm3.staticflickr.com/2891/11626587253_eda67d7788_b.jpg

DSC01174 by simbon4o, on Flickr

тилти ли тилти :) какво повече?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »