Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: boZo   
Дата:   04-04-14 16:51

Значи за да няма провокации по темата - създателя на фотографията е Лубиша Дагеровски, from Скопие, познат на широката общественост като Луи Дагер. Той е далечен братовчед на братята Маке и Дике Доналски, кото напускайки родна Македония през 1940г. в Калифорния правят закусвалня заедно с Тоше Бигмаковски от Прилеп, която наричат съкратено Мак Доналдс.

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: allyx   
Дата:   04-04-14 17:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: nyamago   
Дата:   04-04-14 17:50

my.point.of.view написа:

> Има ли такава нужда да си пръв в нещо, за да го създаваш? Процесът
> на създаване не е ли непрекъснат?

Непрекъснат е - и това само още повече 'отваря' въпроса на темата и я лишава от прост еднозначен отговор : ) Защото непрекъснатият процес продължава и сега, докато говорим - и дори тук, в този форум. Нищо, че вече всичко е създадено и само повтаряме; нищо, че всичко е вече 'клише' и не е останало нищо за създаване. Фотографията продължава да се създава...

Споменах за стъпването на раменете на гиганти, за да достигнеш нови височини. И първите (ако 'създател' = 'пръв') са стъпвали. Дори когато е нямало още дагеротипни примери за подражание, гледали са живописците и са стъпвали на раменете на Леонардо и Рембрандт. Това не значи, че са жалки плагиати и са правили клишета. Както не значи и за днешните фотографи, като стъпват на раменете на Бресон или Адамс - или дори на някой като Тери Р.

По тази логика (далеч не единствена, но също вярна) създателите на фотографията са безбройни. Има ги и в този форум. (Ще спра само на крачка от твърдението - не го вярвам - че създател е всеки с камера в ръка. Но сме много близо до това : )

И тогава, ако правилно съм разбрал въпроса ти, не е ли по-добре вместо за 'създатели' да говорим за 'големите', за гигантите, на чиито рамене си струва да се стъпи? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: тьма   
Дата:   04-04-14 18:17

С моя застарял вече ум ще си позволя да се включа - така зададен въпросът е двусмислен - все пак ако става въпрос за създателя - това вече го изяснихме - макар и да няма никакви постижения във фотографията като вид пресъздаване на действителността, той все пак е Този, който е дал възможност на истинските класици да се изявят.
Казвайте сега с какво ще се пълни темата - със снимки на класиците ли - за да започна да показвам любимите си?[smilie3] [smilie3]

Антоне, моля те, покажи няколко от твоите снимки в профила си, за да няма хора, които да си мислят, че темата е зададена от човек, който не е добър като фотограф.[smile]

Ние, по-старите кадри, знаем на какво си способен.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-04-14 23:21

А, НямаГо, ние от прости и еднозначни отговори не се вълнуваме. Еднозначен въпрос и еднозначен отговор може да даде само този, който е лишен от възможност да разсъждава.
Ясно е, че повечето хора отъждествяват фотографията с апаратурата, с която се прави фотография. И в съответствие с това отъждествяване смятат, че боравейки с техниката, тоест натискайки копчета подобно на акордеонист, те жонглират с функции, явяват се един вид играчи от фотографско естество.
Според мен е нужно да се направи такова разграничение. Както технологията на създаване на картина с маслени бои е различна от самото рисуване с маслени бои. Ето, вие знаете ли кой е открил маслената живопис? Може би знаете, може би не знаете, ама като видите картина на известен художник, разсъжденията тръгват в посока какво представлява картината, а не самата технология.
...
Сюзан Зонтаг пише за това, че (цитирам по памет) "Фотографията съществува от над 100 години и като че ли за това време вече всичко е било фотографирано."
Аз се чудя на това изказване, понеже излиза, че фотографията е изкуство за "нещото". Това е като да кажем, че "хора се раждат в последните 50 хиляди души и като че ли за това време вече всеки, който е можел да се роди, се е родил". И сега? Ще почнат да се повтарят ли?
Фотографията нали е отражение на нас самите, как тогава се оказва, че вече всичко е било заснето? Сюзан Зонтаг все пак е дълбоко неграмотна, спи с чорапите, ако трябва да се изразя тактично, затова не трябва да й обръщаме внимание.
...
Вчера четох писаниците на някакъв си Секула, който директно го метнах в коша за боклук. На неговия фон Барт, който възхвалява фотографията като неизкуство, ми се стори един мил дедик.
...
Безбройни създателите на фотографията? Може би по-скоро "непознати".
...
Тьма, ако искаш да ни илюстрираш със снимки - смело! Само бих се радвал. Мои снимки нови няма за показване, а стари не обичам да въртя едни и същи. Като проявя филмите, които се натрупаха, все ще има някой кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: CrazyIXUS   
Дата:   05-04-14 01:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: тьма   
Дата:   05-04-14 06:25

И понеже от сутринта ми се хапва нещо сладичко/в ужас на всички здравословни понятия за хранене/ ще си позволя да преставя
един "Сладкар" - на August Sander




Да ви е сладък денят! [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: fotorafi   
Дата:   05-04-14 08:30

Фотографията, като едно от фундаменталните открития на 19 век може да се каже, че е продукт на няколко гениални нации. Французите, братята Ниепс и Дагер , фотохимията е доразвита от англичани, а оптиката от германци. Този път, руските мужици и съветските откриватели нямат никакво участие. Многократно съм срещал съветски източници, че първата малко форматна 24/36 , огледално-рефлексна камера е тяхна. Аз не вярвам, защото официално е немска...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   05-04-14 09:39

НямаГо,
Тази представа, че като че ли вече всичко е било заснето (тоест че ние нямаме друг шанс в живота, освен да правим клишета), ме изненадва много. И веднага давам пример с мен самия. Нима някой преди мен е направил моите снимки? Ето, абажурите на ЦУМ си стоят от 60 години, но никой не ги беше снимал така, както аз ги снимах. И за да не звуча нескромно, ще дам всички вас за пример - надали някой преди вас е направил снимките, които вие сте направили.
Естествено, с едно уточнение. Уточнението е, че говоря за ваши снимки, не за опити от ваша страна да изкопирате снимките на някой друг.
Например, забелязва се в този форум един стремеж от част от авторите да копират "стила" на някои от "утвърдените" автори. Което може само да буди усмивки, тъй като какъв е смисъла да снимаш като някой друг? Той снима като себе си, а ти да снимаш като него? Пришити работи с бели конци се получават. И тъй като един човек не може да бъде друг човек, то и няма как в дълбочина да изрази тази друга, непозната за него гледна точка (нека тук "гледната точка" не е просто позицията на фотоапарата в пространството, а израз на по-дълбоко отношение към света и случващото се около нас). В най-добрия случай се получава едно повърхностно визуално копиране, което да напомня за "другия" фотограф, но тъй като е само повърхностно, сюжетите ще бъдат различни. Сюжет като тема на работа.
Темата не е строго техническа.
...
Според мен, хората, създали фотографията, са фотографите. Тези с фотоапарат в ръка. Онзи, който е демонстрирал технологията, не е останал в историята с някакви чудни фотографии. Те идват отпосле. Също така - великите германци, изобретили повечето от качествените фотоапарати, също не могат да се похвалят с някакви кой знае какви фотографи, които да са останали за историята (с леки изключения). Едните правят фотоапарати, другите ги ползват.
Фотографията е изкуство, затова и я разглеждам като изкуство. Технологиите идват и си отиват. Днес няма много хора, които да правят дагеротипии (въпреки преходната популярност в последните години, това са по-скоро технически изгъзици - преди 5 години всички хукнаха да правят колодиев печат, сега се насочиха към дагеротипии, утре може да решат да правят хартиени негативи, но тези неща не са фотография, няма смисъл да се ползва супер-дупер технология, за да се правят паспортни снимки с нея, примерно), няма много хора, които да правят колодий, да използват автохромната технология за получаване на цветни изображения на Люмиер (има един френски фотограф, който успя частично да възпроизведе технологията след 50 години прекъсване, чукнете в гугъл ако проявявате интерес) и т.н.
Това, което ще остане, е фотографското изображение, затова и аз се вълнувам от него. А технологията е фундамента, който позволява фотографията да се случва.

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: boni   
Дата:   05-04-14 09:40

Дагер и Ниепс не са братя:)
Фактически още през 1816г има сполучливи опити на Ниепс с метални плочи покрити с асфалт, а после се свързва с Дагер и работят заедно. Дагер усъвършенства метода използвайки сребърен йодид.

Първия опит на Ниепс(счита се, че това е първата снимка в историята) с камера обскура, поглед през прозореца му :


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/Nieps._Aus_Fenster.jpg



И далеч по-качествената дагеротипия - снимката на Дагер :

http://www.classic-photographers.com/wp-content/gallery/daguerre/daguerre-composition.jpg



Да не пропуснем и Хенри Талбът и неговите първи фотограми, както и факта, че е създал първия прототип на негатива...

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: boni   
Дата:   05-04-14 09:47

И първата снимка, на която се виждат хора. Дагер - 1838г, 10 мин експонация


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/Boulevard_du_Temple_by_Daguerre.jpg/800px-B

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-14 15:31

my.point.of.view написа:

> Тази представа, че като че ли вече всичко е било заснето (тоест че ние
> нямаме друг шанс в живота, освен да правим клишета), ме изненадва много.

Тя не е моя [smile] а и вече не ме изненадва. Има, обаче, яростни пропоненти във форума - дори някои, които много уважавам за талант и позиции. Уморих се да обяснявам из няколко дикусии по въпроса и оставям тезата да се шири. И продължавам да си щракам 'клишета', без да ме разкъсват творчески терзания задето не изобретявам във всяка снимка новата топла вода...
[shtrak]
- - - - -

@тъма : Сладкарят е страхотен! [cool] Малко подбива тезата на my.point.of.view за германците, но той може да сложи Зандер в малкото изключения [smile] (И - признат грях - и на мене ми се прияде нещо сладкарско - що ти трябваше да споменаваш?!)
- - - - -

@boni : Ти би трябвало да си познаваш Антон от години и да знаеш, че не пита за изобретатели и исторически факти, а за по-идейни аспекти на фотографията : ) Макар че, с последния ти пример донякъде оборваш твърдението му, че изобретателят Дагер не бил оставил нищо съществено като произведения. (Добре го показа, спести ми Гугъл). Аз намирам известната снимка на култовия парижки булевард за един достоен градски пейзаж (а дори в известен смисъл и 'стрийт', както днес наричат жанра на чист български). Има отлична композиция с перспектива, игра на светлини и сенки и усещане за присъствие в сцената. Като имаме предвид колко рано е било, колко малко опит е имало и примитивната технология (като оптика, не само химия) - тая снимка има поразителна актуалност и днес.



Публикацията е редактирана (05-04-14 15:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: quazimodo   
Дата:   05-04-14 16:03

Mайки,горе вдясно ли е котето, щото аз виждам и буквата N или римско IV [smilie5]?



Публикацията е редактирана (05-04-14 16:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   06-04-14 08:18

Клише е, когато правим снимките на някой друг. Поне така мисля.
И понеже много хора се опитват да имитират другите, то клишетата са много. Но нека не дълбаем тази тема, с нейното дълбаене нищо не се променя, нито ти ще проснимаш по-добре, нито аз.
Дагер все пак е художник, не е съвсем изгубен в превода, но ако го сравним с Йожен Атже, то силно издиша. Извинете, че все бутам Атже из постовете, но той е дал силен тласък за развитието на сюрреализма, повлиял е на фотографи като Ман Рей, Беренис Абот, Робер Дуано и вероятно на орди знайни и незнайни сюрреалисти. Това е неслучайно, самият Атже е възприел от Надар част от своя фотографски мироглед. А Надар не е никак случаен. Просто за нас е непознат.
Хаха, аз точно за Аугуст Зандер си мислех като едно от леките изключения. Има и няколко фотографа пикторалисти, от които се е учил Алфред Щиглиц, докато е бил в Берлин. И може би с това се изчерпва немската школа. Ако не броим разкрачените каки на Хелмут Нютон, които, обаче, са доста прагматично-демонстративни. Няма игра със значения, няма символизъм, сравняване, не можем да разглеждаме фотографията като следа, като индекс, като... нищо, освен готина снимка на готина и разкикерчена кака. Не че има голямо значение. Щото като влезем по книжарниците и албумите на Нютон и на Араки са най-големи и с най-много страници. Лошо няма.
Споменах ли Робер Дуано? : )
...
Талбот в книгата "Естествения молив на Природата" прави демонстрация какво представлява фотографията, но от това, което пише Талбот, аз си вадя извод, че той е открил технология, която не му е съвсем ясно какво може да прави. Ако можеше да погледне в какво се е превърнала фотографията след едни 70 години, той вероятно щеше да е на съвсем друго мнение, защото фотографията не е просто "естествения молив на Природата" : )

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: mlubomirov   
Дата:   06-04-14 15:11

Ако мислим философски - първите фотографи са пещерните хора, които пресъздават света окло себе си с въглен. После може да се спуснем към великите художници от ренесанса. И към края да мислим за днешната фотошопска фотография. Като цяло всички ние пресъздаваме действителността през нашия визьор, да ли на плака, да ли на хартия или друг носител, на информацията. Така че, за мен, който драска с молив преди да е хванал фотоапарата първичните фотографи са хората с молив, писалка, четка.

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: itcome   
Дата:   06-04-14 23:06

Обречено, първите са безумно скучни, статистика, без особена стойност на имена записвани в учебници.

послепис:
Заклеймени, откривателите са обикновени хора набедени да запишат имената си в историята. Откритията, мисля си, са продукт на обкръжение, на време и на цялостносто развитие на средата. Продукт на конкуренция а не на единична, гениална мисъл :)



Публикацията е редактирана (06-04-14 23:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: geokar   
Дата:   06-04-14 23:57

my.point.of.view [smilie24]
Сега се сетих за анекдота, в който Ман Рей предлага на Атже да замени тежкия си сандък, с който обикаля Париж и фанатично го документира с леката, удобна и бърза "Ролайфлекс". Атже му отговаря: "Не искам, тази нова камера снима по-бързо, отколкото мога да мисля".

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: uri64   
Дата:   07-04-14 01:02

> аз точно за Аугуст Зандер си
> мислех като едно от леките
> изключения. Има и няколко
> фотографа пикторалисти, от които
> се е учил Алфред Щиглиц, докато е
> бил в Берлин. И може би с това се
> изчерпва немската школа. Ако не
> броим разкрачените каки на Хелмут
> Нютон, които, обаче, са доста
> прагматично-демонстративни.

Не е точно така. Още имена могат да бъдат добавени към Зандер и Нютън - Karl Blossfeldt, Erich Salomon, Fred Stein, Otto Steinert, та дори и Robert Frank, който докато получи швейцарско гражданство технически си е бил немец. От по-ново време могат да се добавят имена като Lagerfeld и Wenders...

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   07-04-14 07:33

Съдейки по снимките на Атже (не го познавам лично, уви), един фотоапарат Ролайфлекс надали би му бил интересен. Той обича правите линии. Толкова години е снимал, стремейки се да пресъздаде предметите по максимално естествен за окото начин. С Ролайфлекса няма как да "изправя" перспективата, а улиците на Стария Париж са тесни, сградите - високи. Ще се наложи на върти нагоре фотоапарата и снимките му ще станат смешни.
...
Ако се напънем, може и още имена да излязат. Ще се окаже, че и немците са дали нещо на света : )

Отговори на това съобщение
 Re: Кои са създателите на фотографията?
Автор: anjsan   
Дата:   07-04-14 11:49

Значи Ниепс е създател на фотографията !

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »