Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   25-03-14 16:10

Здравейте,
Имам нужда от мнението на професионалистите тука. От известно време чета и все още не мога да реша с какъв обектив да е фотоапарата ми. Не искам да обсъждам марката. Решил съм да е сони некс. Щях да си купя 3N обаче не знам дали обектива с който се продава ще ми свърши работа.
Фотоапарата ще се използва най-вече за снимки на картини/рисунки които след това ще се принтират. От това което прочетох в нета за обектива който е 16-50мм не ми хареса. Коментарите са че този обектив изкривява изображението в краищата му и леко затъмнява по ъглите.Затова се насочих към друг сони некс който се предлага с обектив 18-55мм. По голямата част от коментарите са положителни за него. Обаче в тествоете на imaging-resource видях доста по голямо изкривяване (Distortion) на изображението от колкото това с 15-50мм.
Ето връзките ако някой иска да погледне:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-nex-f3/sony-nex-f3A4.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-nex-3n/sony-nex-3nA4.HTM

Не мога да си позволя по скъпи обективи от тези двата които споменах. Затова въпроса ми е за моите нужди ще ми свършат ли работа тези двата и кой от тях е подходящ. Ако някой се е занимавал с нещо подобно ще съм благодарен да каже и каква обработка ще ми е нужна преди принтирането за да знам каква информация да търся.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: jivkojj   
Дата:   25-03-14 16:12

Всеки обектив криви, повече или по-малко. И винетира. Ама какво от това. Снимаш си в RAW и после оправяш дефектите на обектива с някой от многото конвертори.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: kvakioh   
Дата:   25-03-14 16:17

Никой професионалист няма да снима с Некс...
Иначе, може с 30 макрото да се снимат детайлно. Отличен е като за целта.
Познавам човек, който ми зае Некс3 с 30/3.5 макро и от статив снима доста статични като плаки картини. Достатъчно остър е.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: Don_Diego   
Дата:   25-03-14 17:04

Също глас за 30/3.5
Макар да не съм го ползвал... мнението ми е базирано на ревюта. Колко са меродавни, друг въпрос. Ето едно ревю от сайта

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=REVIEW&ARTICLE_ID=175


Макар че, ако ще снимаш нещо статично като картини, с един статив... мисля че работа ще ти свърши кой да е обектив...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: juslen   
Дата:   25-03-14 18:00

30/3.5 е супер рязък и вади супер фин детайл особено в комбинация с отличния сензор на NEX. Другия вариант е 50/1.8 който също е отличен и с по-широко приложение от макрото-примерно за портрети и други неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   25-03-14 18:52

Макрото наистина ще ми свърши работа, но за момента не мога да си го купя. Парите които мога да отделя са само за фотоапарат и трябва да използвам обектива с който се предлага. Затова попитах с кой от двата обектива е по добре да си го купя. Със 15/50 или 18/55. Досега прочетох още информация с която ми стана ясно че с pancake ще получа повече острота и по добро качество при липса на хубава светлина. А pancake в случая е 15/50. Вие ще кажете дали съм разбрал правилно.

Благодаря за коментарите. От първия разбрах че всички обективи изкривяват изображението. Въпроса ми е това видимо ли ще е с просто око върху принтовете и ако да обработката сложна ли е или има бързи автоматични корекции с програми.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   25-03-14 19:03

Некса е идеален за репродукции, ако знае човек какво прави. Има известни проблеми с роу файловете - компресирани са и не улавя вярно цветовете, но с познаване на проблемите и добра работа във конвертора - става.

30 3.5 макро не става за репродукции.

1. късо е и ще се наложи приближаване до картината, което води до леки кривини и проблеми с осветяването - ако е маслена картина и е лъскава няма да може да се освети така, че да не блести.
2. не е остро освен в центъра.

Идеалния обектив за репродукции се мота в базара в момента - микро никор 105 2.8 АИС.
Другото, което може да е полезно за репродукции е почти всяка 50ка на 1.8-1.7 за около 50-60лв, на 8.0 бленда всички са почти еднакви. Аз за къс при репродукции ползвам микро никор 55 2.8, а за дълъг вивитар 90 2.5 макро - и с двата резултата е добър.

Другото са умения и мерак.
Китаците не стават - под всякаква критика са и е несериозно да се пробва даже... щяло да се изправи, а изкривените цветове по крайщата как ще изправиш? Разликата в контраста? Ако ще е така няма никакво значение с какво ще се снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   25-03-14 19:09

+1 за това дето е писал симбон

обективте са 16-50 и 18-55. 18-55 е по-качествения от двата, но той не е добър. Проблема не е кривенето или винетирането - проблема е загубата на детайл по крайщата, който няма ка да се възстанови. Отделно геометрините корекции водят до загуба на детайл.

Евтина опция е да използваш твърд стар механичен обектив. Има Минолти, Олимпуси и пентакси на сравнително сносни цени т.е. под 200 лева които мисля, че могат да дадат доста качествени резултати.

А3000 мисля че е най-подходящия апрата за теб поради изключително ниската си цена и превъзходния си сензор - 400-500 лева се намира не използван с гаранция 2-ра ръка - много хора го купуват заради комплекта с 4 обектива - взимат 3 от тях и продават апарата с китака....



Публикацията е редактирана (25-03-14 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: jivkojj   
Дата:   25-03-14 19:43

А ако съвсем си окъсал, може да снимаш множество снимки и да ги зашиеш с някоя програма за панорами. Така може да си позволиш да снимаш, без да разпъваш максимално картината в кадъра и да избегнеш ъглите. Отделно ще може да си вдигаш по тоя начин резолюцията произволно.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   25-03-14 20:40

Това последното ще доведе до деформации в картините. Аз сглобявам картини когато са по-големи, но снимам и несглобен кадър от който да си сверявам и не си позволявам да сглобявам повече от 3 кадъра с по-голямо застъпване. Особено от крив обектив като китака сглобяването ще е покъртително.

Само да поправя за цените hotsnail
50 1.7 пентакс - 60-90лв
55 1.8 такумар(много добър избор за целите заради остротата по крайщата на затворена бленда) - 50-80лв
И двата са с малко аберации по крайщата - проблеми няма.
Макро обективи като микро никор 55 3.5 се намират тук по 150лв

Това, което отличава макро обективите от останалите е това, че са правени за репродукция - обръщано е внимание на резултатите по крайщата на кадъра да са като тези в центъра, да няма кривини и т.н. Също така и цветовете и контраста са по-добри.

А3000 се е продавал тук в базара и за 300лв нов, но сензора му само е хубав друго не.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   25-03-14 20:47

за репродукции какво друго ти трябва освен сензора? Имаш пиикинг и зум за да фокусираш. Сигурно и диснатицнионния USB спусък работи...

Апрата сие супер за парите нов.....не виждам един А230 или подобните му с какво точно би го превъзхождал освенс неточен фокус.

За репродукции не знам длаи не ехубаво да се избере по-скъп обектив. Ама вероянто си прав.



Публикацията е редактирана (25-03-14 20:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: victory13   
Дата:   25-03-14 20:54

все пак да се заделят и 150-на лв за един як велбонец... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   25-03-14 21:18

50mm за Сони намерих ето този:

http://www.sony.bg/electronics/fotoaparat-obektiv/sel50f18#utility_links_pdp_default

и още по евтения който не знам дали става за 3N или F3

http://www.sony.bg/electronics/fotoaparat-obektiv/sal50f18#utility_links_pdp_default

Надявах се някой от другите два обектива да стават, така щеше да е по-лесно. Сега трябва да търся само тяло на сони до 250-300лв и след това да купя и обектив 50мм. От доста дълго време гледам за тела на Сони, но се продават само за скъпите им модели, а с втора употреба не искам да рискувам.

Благодаря за отговорите. Simbon4o тези обективи които си написал на какви фотоапарати ги използваш?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: imitev   
Дата:   25-03-14 21:21


Снимай с китаците от 35 до 55 мм и няма да има изкривявания. Затвори ги на бленда 5,6 и нагоре и ще са остри.

Картините нали не бягат?

Измисли си що годе качествено постоянно осветление (CRI > 95%) с подходяща цветна температура и помисли за инвестиция в цветна таблица от рода на Color Checker Passport...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   25-03-14 21:44

Китаците на почти всички мм са криви или ако не криви меки по крайщата ама особено меки с промяна в цвета чак. [smilie5]
5.6 бленда е отворена за китака, трябва поне 11 да пооправи остротата и задължително изключена стабилизация понеже моя го забелязах как стабилизацията мести острото в средата на обектива насам натам и вади от крайщата още по-мазно и гадно. Абе не стават.

SEL 50 1.8 е ок, малко аберира, но е остър и подходяща дължина за целите, много по-добре ще е от 30 3.5 макрото!

SAL 50 1.8, за да има АФ трябва да се купи сонешки адаптер Е-А с аф на отверка и огледало(демек некса става като СЛТ), но джаджата струва колкото некса... по-добре SEL 50 1.8 хем е по-добър оптически.

Обективите, които изброих стават на некса и са ръчнофокусни. Реално на некс може да се сложи почти всичко дори обективи не правени за снимане(от прожекционни апарати и т.н.).

Аз лично на моя ползвам М42(руски, японски и немски), К(пентакс), Ф(никон) обективи със съответните преходници за по 30на лв.

За 300лв бюджет за тяло може да се вземе само някоя 3ка или старата 5ца. 3ките са поокастрени - да се внимава, някои не могат да работят с дистанционно, повечето нямат бракетинг и др. нормални неща, които може да са важни. Втора ръка разбира се... което не е лошо, ако има оставаща гаранция.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: imitev   
Дата:   25-03-14 21:53


Ако обобщим, че и некса не е най-подходящия за снимане на картини...

Не може ли да си вземе нормален ДСЛР и да снима като бял човек картините?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   25-03-14 22:10

За 300лв няма ДСЛР с матрица, която да се опре на тази в некс С3 [smilie5] елементарно е. Дори мисля, че и за 600 зорлем ще се намери. Да не говорим, че некса е по-удобен от ДСЛР за картини специално... въртящ дисплей, много добър зуум на лайфвю... никога не може да фокусира на визьор толкова точно, колкото ще фокусира ръчно на дисплея на некса с лейфвю на макс зуум. Да не говорим за кадрирането по оптичен визьор... да уцелиш точно картината без да е леко на една страна...
Дори на първия некс матрицата е по-добра от на всички ДСЛР-и за 300лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   25-03-14 22:13

@User2 кажи какъв е бюджета горе долу?

Ето списък за пазаруване

1. Апарат

Най-базов вариант А3000 - 599

по универсалния вариант и малко по-скъп NEX-3N - 699

вече съвсем смислен апарат NEX-5T -999

Може и 2-ра ръка. А3000 за 300-400 лева. НЕКС някой за около 400-500

2. Обектив

50 1.7 пентакс - 60-90лв
55 1.8 такумар(много добър избор за целите заради остротата по крайщата на затворена бленда) - 50-80лв

Виж в базара. Харесай нещо, ще го обсъдим. До 200 лева задели тука. Ако дойде под 100 супер!


3. Трябва и адаптер - кажи какъв обектив си намерил и ще намерим евтин адаптер. Под 50 лева в общия случай

4. Статив - Велбон както каза колегата към 150 лева. Избирай по-стабилен. Може да е 2-ра ръка. Важно е да е по-тежък и стабилен да не вибрира. Кажи кой си избрал ще четем заедно и ще видим.

Benro A250FN0 Тripod Kit


5. За сносни резултати ще ти трябва и светлина. 2 светкавици по 100-тина лева, едни тригери около 70-100 лева, два чадъра по 30-тина лева, два държача по 40 лева, два статива по 60-тина лева = 460 лева горе долу...може и евтин студиен комплект + тригерите

delicacy



Публикацията е редактирана (25-03-14 22:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   25-03-14 23:41

Светкавиците няма да помогнат много за картините ;) дори аз имам зор със сваткавици да снимам картина. Най-добре естествена мека светлина или студийни светки. Дори мощна компактна светкавица няма да докара достатъчно светлина за бленда 8.0 или 11. Статива предвид, че некса не тежи много може и по-кекав, като ползва таймера 2сек отложено снимане става идеално. Хубав CPL филтър помага понякога да обере отраженията от лъскава картина.
Относно 50ките, да се дават повече от 100лв за 50ка за такива цели е безмислено. 1.4 моделите не са по-добри понеже аберират повече, а 1.7 се намират и доста по-евтино. PStoychev има колкото искаш на 50-60лв.

Kато цени втора ръка за нексовете бих ги подредил по следния начин:
3: 250лв
5: 300лв
С3: 400лв
F3: 400лв
3N: 450лв
Става дума само за тялото втора ръка, според мен това са реални цени. В момента базара на форума е пълен с оферти, но все безумни. На такива цени са се продавали нови някои от тях като са били последни бройки в магазините... Едно време като имаше коментари по темите прекалено високите цени ги нямаше и хората си се караха [smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   25-03-14 23:59

мен за светквиците ме притеснява, че евтините ще им бяга цветната температура и ще е зорно да се направи като света. Така де като са две и температурката между тях може да бяга.

Може би си прав, че ще е по-лесно с равномерна естествена светлина разсеяна. Ще трябва статив съвсем сериозно, щото експозициите ще идат на няколко секунди на бленда ф8 и исо 100. На 11 мисля, че ще почне да губи детайл.

Аз си го представям в стая дето влиза естествена светлина и обзавеждането е предимно сиво т.е. липсват силни цветове като наситено червено, зелено, синьо, лилаво - инак стават странни неща...та там картината да е на вътрешната стена срещу прозорците. Не е хубаво да е на стена дето е под ъгъл спрямо прозорците, защото може да спада много бързо светлината и по-вътрешния край да есъществено по-тъмен.

Така си правих едно време профила за един фиш обектив, щото нямам хубави големи софтбоксове.

Иначе подобни сцени се снимат с две светкавици минимум в високи и дълги софтбоксове (стрип им казват май) и е добре/задължително да има светломер за да се изравнят. Няма как да стане с една светкавица...ако я палнеш горе долу центрлано насреща за да е горе долу равна, ще има бликове в обектива (specular highlight) т.е. 2 светки странично се слагат и така specular highlights не се проектират в обектива.


Реално по-евтино ще излезе да си наеме цялата техника и фотограф ако става дума за две или три картини. Виж ако човека има много картини да снима си заслужава инвестицията....

Явно минималния вариант е

1. Апарат - 200 до 600 лева

2. Евтина но добра 50-ка или по-дълго но хубаво стъкло - до 100 кинта

3. Статив за апарата - пак може до 100-ка да сенамери нещо. Има стари стативи. може някой по компактен статив....

Така дори на 400-500 лева ще се върже.

Симо трябва ли цветна скала за подобни изпълнения, да можеш после да си оправиш цветовете? Предполагам че при снимане на картини скалата може и да е в кадъра до картината и да се кропне после.



Публикацията е редактирана (26-03-14 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   26-03-14 07:52

Цветната скала помага до някъде, ако човек има представа какво прави и монитора му не го лъже(хубав калибриран). Ако има софтуер за профили скалата помага повече, аз си имам една малка собствено производство, помага да си направя белия баланс.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: imitev   
Дата:   26-03-14 08:17


Simbon4o пробвай Color Checker Passport.

Помага не само за белия баланс а и за съответствието на цветовете и експонацията...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   26-03-14 19:56

То с купуване на софтуер да ми върши работата и баба знае [smilie5] иначе и с айуан съм пробвал(про със фото частта) не е зле, пести време.
Не са обаче тези неща бюджетни, като има добра камера и обектив тогава ок може да се помисли за такава инвестиция иначе не.

Другото, което е за тези таблици с новите камери(с по-модерните многомегапикселни матрици) не са много коректни тези неща. Аз снимам картината с таблица и без таблица и в снимките освен в експонацията(което е естествено) има разлики и в цвета. Това става дума на суров формат, значи смятай колко измислени цветове записват след като промяна на 5-10% от кадъра поменя всички цветове.
И от там и не са съвсем точни таблиците - те правят профил по кадъра с таблицата, ама като я махнеш материала който ще променят е вече друг и съответно има отклонение.
Със пентакс К200(10мп ССД) нямах подобен проблем, но К30 и некса мърдат цветовете. Същото става и с 18мп канони и 24мп сони матрици(никони, пентакси, сонита, ...).
На по-скъпите камери с по-некомпресирани роу файлове е малко по-добре ама пак не е цвете. Затова най-добре на око по калибриран монитор, винаги улучвам предвид че години съм печатал на епсън сп9900 и правил картините по този начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: imitev   
Дата:   26-03-14 20:20


От време на време снимам фаянсови плочки.

Те са по 100-200 бр.

Твоят метод не е много здравословен...

С 40Д не съм имал грижи.

Когато ми остане време ще ти направя тест с 60д да видим дали цветовете ще се менят толкова драстично.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   26-03-14 20:26

Парите които съм събрал за фотоапарат са 650-700 лв. Оттам нататък трябва да събирам пари за други техники.

Sony NEX 3N е на изгодна цена в Технополис в момента. 630 лв, но за съжаление не мога да го взема без обектив. В иБей намерих изгодна цена за нов 3N без обектив. 413 лв с доставка. Продал е 3 бройки за 1 седмица и днес видях че е вдигнал цената на 450.

Обективи с възможност за автофокус могат ли да се използват с адаптери. Днес разглеждах ето тези:

Canon EOS 50mm f1.8 mk
CANON EF 50mm f/1.8 MK II
Nikon Nikkor AF 50 mm f/1.8 D

Те са приемливо скъпи и бих ги взел ако адаптерите им наистина са до 30-50 лв. Първите два май са един и същи обектив. Много важно ми е да знам дали ще им работи авто фокуса при Сонито защото точно заради това съм ги избрал.

В момента разглеждам и обективи Pentax SMC TAKUMAR 55mm. Всичките са втора употреба и одрани външно и някак си ми е трудно да повярвам че всичко е наред при стъклото. На някои обяви са написали че има леко прах от вътрешната страна който твърдят че не пречи и не се вижда на снимките. Това възможно ли е?
Ето една такава обява:

Днес гледах техниката за осветяване, но се отказах за сега от нея. Ще трябва повече да почета по въпроса за светлините. Предполагам че ако ми се наложи няма да имам проблем с естествената светлина при облачно време с такъв тип обектив. По нататък може би ще си взема студийни светлини с чадър.

Статив намерих нов за 40 лв.

Hama

На Велбон ето тези:

Velbon 1
Velbon 2

Има възможност да се добавят тежести на първия. Според вас ще ми свърши ли работа?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   26-03-14 21:49

Втора ръка стативите хубавите са по 120-140лв макс. Говорим за метален с носимост 2кила и повече. Реално и толкова не ти трябва. Пластмасови прилични има и по 50-60лв. Все втора ръка.

Ръчнофокусните не ги купувай от ибей, не знаеш какво ще дойде. Стойчев ги дава достатъчно евтино и ако има проблем можеш да го смениш... човека е коректен. Нови такива от години няма :).

За автофокусна 50ка канонската може да автофокусира, с каква точност не е ясно, но преходника който позволява това на Е байонет струва около 200лв. Отделно, че самата канонска 50 1.8 не е върха на обективите. Примерно такумара 55 1.8 е по-добър оптически,а механически е МНОГО по-добър.

Некс 3н мисля, че не можеше да работи с други светкавици освен неговата си. C3 има възможност за гнездо за светкавици да му се набучи и да ползваш външни всякакви, но няма опция дистанционно.

Относно плочките - там няма да се усети разликата. Аз говоря за картина с много и различни цветове и техните нюанси, преливки, ... която като се отпечата хората ще я гледат и все хора дето виждат цветове. Фаянса нищо му няма :), кой ще гледа нюанси.
40Д няма да има грижи вероятно, но 60д...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: imitev   
Дата:   26-03-14 22:05


Няма да се усети друг път. Върви огледай какви са модерните декорации...

Има еднакви разцветки с различни размери и като ги наредиш в каталога една до друга става мазало.

Специално за теб ще направя тест по въпроса с цвета и 60д когато ми остане време...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-14 22:24

За автофокусни обективи си купи първоначално поне такива дето са си правени за Сони Некс. Най-евтиния вариант е да купиш апарат със китов обектив. Китовите на са лоши за всекидевни снимки на фамилията, екскурзии и т.н. Просто не са подходящи за по-взискателни задачи като репродукциите, супер качествени пейзажи.

Има и разни упражения с други автофокусни обективи, но определено не са за начинаещи. Най-лесно е за Сони Алфа, но и там преходника с автофокус не е никак евтин и нещата малко по-сложни.

Тия преходници за 30 до 50 кинта са много прости механични преходници - тръбички с два бяйонета....

От тия най-базови варианти нагоре има най-различни далаверки и преходниците стават по-скъпи. Симбона например си взе преходник за никонски обектив с тилт т.е. възможност да промениш фокусната равнина, така че да нее успоредна на сензора т.е. удобно за снимане на сгради или интересни ефекти. Има такива с шифт ефект т.е. корекция на перспективата - пак интересно за снимане на сгради. Има преходници дето ти дават макро възможности т.е. такива дето отдалечават обектива от сензора.....

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   27-03-14 19:08

написа:

> Некс 3н мисля, че не можеше да
> работи с други светкавици освен
> неговата си. C3 има възможност за
> гнездо за светкавици да му се
> набучи и да ползваш външни
> всякакви, но няма опция
> дистанционно.
>

За какво ми е светкавица? Нали без светкавица се снимат такива неща :)


hotsnail написа:
> 2. Евтина но добра 50-ка или по-дълго
> но хубаво стъкло - до 100 кинта

Дълго стъкло имаш предвид като 55-210мм на Сони? С какво е по-добър от 50мм на същата марка? Четох че късите обективи свиват в центъра на снимката, а дългите разширяват. Значи един такъв обектив ще трябва да го използвам пак на около 55мм. Няма ли да е същото качеството?
Ще съм ти благодарен ако ми обясниш.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   28-03-14 00:47

хахах

не! под дълъг имам предвид 85мм или 100мм или 105мм твърд обектив.

Обективите нито разширяват нито свиват с изключение на оптичните дефекти т.е. имат геометрични изкривявания ама тия неща се гледат индивидуално за всеки модел обктив. Има нкяои по-чести валидни за дълги(>50мм) или къси(<50мм) обективи, но не можеш да обобщаваш.

50/1.8 от тези за некс е най-подходящ за вашата работа. Както сигурно сте видели той струва около 500-600 лева. Понякога 2-ра ръка до 300-350 може да се намери но трудно.

Идеята е да ползвате ръчнофокусен обектив ако искате да спестите. Ето тука писах една статия за ръчно фокусни обективи и позлването им на некс

Използване на Ръчни Обективи с NEX

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   28-03-14 19:38

Благодаря за информацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   28-03-14 20:24

Разширяване, свиване и деформации са възможни от факта, че все пак с широк обектив по-едра картина, ако снимаш центъра и ще е значително по-близо до камерата от крайщата.

50 1.8 за некс колега си го купи нов за 330лв от ибей имало някаква промоция. Втора ръка се намира по 400... от тук.

За снимането на картини автофокуса не е нужен изобщо, може и да пречи. Тези неща изискват много точно окусиране и е по-добре да се фокусира ръчно, тогава и ръчнофокусна 50ка върши работа за 4-6пъти по-малко пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   29-03-14 00:34

Мислех че няма да се справя с ръчен фокус, но сега прегледах малко видео и видях за опцията peaking focus която улеснява доста нещата. Освен това може да се показва прозорец с увеличение в зоните на фокус.
Това ли е подходящия адаптер за Sony NEX 3N

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   29-03-14 00:38

Нещо не се отваря при мен връзката ти.

Адаптера зависи от обектива, който си избрал. В зависимост от системата му за закрепване се взима адаптер за него.

Варианти са никон, м42, м39, контакс, пентакс и т.н. Кажи кой обектив си избрал и ще намерим евтин адаптер

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   29-03-14 00:52

При мен връзката се отваря
За Takumar 55 1.8 който казахте че е M42. Видях в темата която ми даде че си написал връзка с адаптер в dealextreem. Мисля че този който намерих в eBay е същия. Струва 9.38 паунда с доставката.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   29-03-14 00:57

Да става. Ако намериш някой дето да е черен целия е малко по-добре. Проблем е ако от вътрешната страна останат бели/метални повърхности. Ще отразяват и може да оказва лошо влияние на снимките....този дето си дал изглежда доста добре почернен отвътре и вероятно няма грижи де.

Значи взимай апарат и обектив и напред.



Публикацията е редактирана (29-03-14 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   29-03-14 01:11

Като този например :)
Като цяло има ли вероятност да не стане адаптера ако пише че е M42 за Sony. По външност има някои които се различават от този който съм избрал.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   29-03-14 01:23

Тоя втория е по добре.

Може да пише Сони Алфа и тогава няма да стане за некс

ама разликата е очевадна

За некс до м42 е тръбичка адаптера - 20-тина мм

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   29-03-14 01:40

Да, определено разликата е очевадна.
Значи до 1-2 седмици би трябвало да си купя вече фотоапарата.
А иначе така и не разбрах от 50мм 1.8 на Сони и 55мм 1.8 на Пентакс кой е по качествен. За втория не успях да намеря някакви тестове и хубави ревюта. Питам само от любопитство.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: hotsnail   
Дата:   29-03-14 01:58

Sony-то е много пъти по-добро като оптика. Просто е много по-модерен обектив с много по-високи технологии и са коригирани 10-тки да не кажа 100-ци проблеми на обективите от предните поколения. Тука мног хора ще се размрънкат ама е факт. Дори спрямо обективи на по 10-тина години като модели спрямо новите модели има осезаема разлика в качествата с новите дизайни и технологии. Малко е като с колите - има хубави коли от 60-те години ама една модерна Тойота харчи по-малко, първите 150 хиляди км не прави проблеми никакви, ускорява доста добре, вози добре, супер безопасна е и т.н. въпреки че едно старо Волво от 60-те години е голям кеф, но не може да се бори с модерна кола по повечето практични параметри.

Сега това сони 50/1.8 е нисък клас оптика потрбителска и има много какво да се желае. Сони имат и 55/1.8 за Е байонет който е 2000 лева и там качеството е на друго ниво - 2-ия по острота и оптически качества 50/55-ов обектив произвеждан в момента. Има и 50-ци с по-голяма светлосила например канон 50/1.2, дава дотса повече творчески възможности от 1.8 обектив, но с цената на разни компромиси. Никоните новите G са прекрасни като оптика и цена и 1.8 и 1.4. При тях както и при Сони новите модлеи порсто са на друго ниво...

Сега има и вече висок клас оптика. Примерно обективите за филми и там един 50мм обектив може да е 10-15 хиляди Евра и нагоре...

Такумар е бил от по-хубавите 50-ци когато е бил актуален. Ще прави доста детайлно изображение с малко изкривяване. Има шанс да свършиш прилична работа с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: User2   
Дата:   29-03-14 02:21

Аз си помислих че са долу горе на едно ниво. И се учудих че е толкова скъп този обектив. Уж стъклото е най-важното в обектива, а излиза така че едно моторче за АФ и един стабилизатор правят обектива 4 пъти по-скъп. А тя ква била работата. :)
ОК, благодаря за съдействието.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX - кой е подходящия обектив за снимки на картини
Автор: simbon4o   
Дата:   29-03-14 10:10

тест на стари ръчни 50ки
Всъщност предимството на сонешката нова 50ка е само на отворени бленди. На затворени такумара е дори малко по-добър за целите на това, което обсъждаме. Има по-малко аберации...

Ако ще се дават малко повече пари за 100-150лв се намират никори 55 3.5, което си е макро обектив и за репродукции ще дава перфектни резултати - острота, никаква дисторсия и аберации... просто обектива е правен за целта.

От гледна точка на цялостна полза от обектива 50 1.8 сони е с най-много приложения особено, ако човека не обича да фокусира ръчно. Но си е скъп.

Не е по-скъп само заради моторче и стабилизатор. Целия обектив няма нищо общо с по-старите 50ки като оптична схема, материали...
Старите са класически 6 или 7 лещи оптики, а сони 50 1.8 е цели 9 лещи, по-лек е, по-добър е на 1.8...струва си човек да даде едни 400лв за него, ако ще снима само с некс.

Ето и защо не харесвам 30 3.5 макрото за некс
линк
Просто това не е истински макро обектив и на всичкото отгоре е по-зле оптически от 50ката... с тия меки крайща на кадъра какво макро е не знам. За мен е скъп боклук, който не става и за макро.



Публикацията е редактирана (29-03-14 10:13)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »