Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Въпрос за ebay
Автор: Божидар58   
Дата:   21-03-14 19:54

Харесал съм си един обектив в ebay. Обектива е 228 долара, а шипинга за България е 26 долара. Интересува ме какво трябва да платя допълнително при получаването и има ли начин да се избегне. Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: marto   
Дата:   21-03-14 19:58

от коя държава идва?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: Божидар58   
Дата:   21-03-14 20:04

Пратката идва от САЩ

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: airfenbg   
Дата:   21-03-14 20:05

Ако е от Щатите (или страна извън ЕС ), те пишат реалната стойност върху митническата декларация CN22 и най-малкото ДДС ще има.

По-добре да се търси от ebay страни в ЕС ,смятам че ще стане по-евтино отколкото да се поръча от щатския ebay.



Публикацията е редактирана (21-03-14 20:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: variysky   
Дата:   21-03-14 21:02

питай продавача дали може да ти прати обектива с обявена стойност под 20$. Обясни му, че така няма да плащаш данъци. Имаш шанс 20% да се съгласи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: radikyokushin   
Дата:   21-03-14 21:03

И мито, и ДДС.
Начинът да се избегне, поне за пратки от САЩ е въпрос само на късмет, но шансът е минимален и клони към нула.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: ogi100   
Дата:   21-03-14 21:11

Точно така - и мито и ДДС. Интересното е, че ако си купиш само тяло няма мито, но за обектива има. На въпроса "Каква е логиката?" Служителката ми показа един огромен справочник като старите телефонни указатели и каза: "тука така пише" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: vkk1   
Дата:   21-03-14 23:30

variysky: Това не си го и помисляй. В митницата ще ти сложат цена според пазарната и митото и ДДС ще ти дойде страшно. По принцип - отмина времето на тарикатщините.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: p.l.   
Дата:   21-03-14 23:39

от хамерика и китай цифровите апарати нямат мито. С обективите е по сложно, зависи какъф тариф код ще ти турят - проверяваш в Тарик и това е. ДДС-то е задължително и е 20%...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: sirteo   
Дата:   22-03-14 00:38

пазарувайте от Русия бе, галфони

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: philip   
Дата:   22-03-14 07:51

Ако пратката ти идва с куриерска фирма задължително минава през митница. Ще трябва да представиш документ за плащане (от ebay, paypal или банково извлечение) и върху тази сума ще си платиш мито и ДДС.
Ако пристигне по пощата и митницата не я задържи, може да минеш метър...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: dido1234569   
Дата:   22-03-14 08:03

За да не пускам друга тема имам и аз едно въпросче:
Примерно ако си купя видеокамера от САЩ - там техниката нали работи на 110 волта,проблем ли ще е това?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: realnoncho   
Дата:   22-03-14 08:13

Редактирано - прочел съм видеокарта рано сутрин в събота [smilie5]



Публикацията е редактирана (22-03-14 08:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: philip   
Дата:   22-03-14 08:15

Зависи от зарядното, повечето работят на 220 и 110, тогава ще ти е нужен само преходник за щепсела. Ако работи само на 110 ще ти трябва и трансформатор 220/110.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: dekov   
Дата:   22-03-14 08:38

Видеокамерите в САЩ записват NTSC за нас е по-добре да бъде PAL, колкото до зарядните в днешно време всички работят от 110 до 240 V.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: 3DF   
Дата:   22-03-14 09:43

....Харесал съм си един обектив в ebay. Обектива е 228 долара, а шипинга за България е 26 долара....

Малко дълго става писанието, но това е процедурата.

Схемата е:

Ситуацията е следната:

1. Обявената цена 228 долара може да е "търгова". Така да се каже да има наддаване - надцакване. И цената може да скочи двойно.

2. Да приемем, че цената е 228 долара.
3. 228 + 26 = 254 х 1,43 = 363.22 лв (1.43 - курса в лв на 1 усд)
4. 363.22 х 5 %= 18.60 лв мито (ако митото е 5 % за обектив)
5 363.22 + 18.60= 381.38 лв. Това е облагаема стойност за ДДС 20%
6. 381.38 х 20 % = 76.30 ддс.
От тук:
1. В митницата на гише Банка (една банка има офис там и обслужва митницата) се плаща:
2. 76.30 ддс + 18.60 лв мито + 3 лв банков трансфер = 97.90 лв
(банковата служителка взима тези цифри от попълнетата митническа декларация, която се попълва от бюрата до митницата, които се занимават с попълване на митн документи. Попълване на МД е около 20 лв в тези бюра - е може и 15 лв, но не по малко.
3. Ти плащаш реално 97.90 на митницата + 20 лв за МД в бюрото.
4 Ако си на Аерогара София, като си платиш на геше Банка си взимаш
едно номерче от апарата до входа на митницата, като натискаш първия бутон на дисплея с надпис "ВНОС"
5. Чакаш да те извикат на геше. Чакането е от 15 мин до 1- 2 часа.
Зависи от това, колко маймуни има на клона.
6. Воала!! Вече си на гешето. Оформят ти документите!!!
(не забравяй да вземеш дискета от бярото за попълване на МД. която дискета я даваш на митничара заедно с документите)
7. Оформянето трае около 15 минути след което чакаш потвърждаване на плащането от банката на митницата - трае 30 мин - 1 час.

Или общо ако си сутринта в бярото до митницата около 9 часа по обяд можеш да тичкаш до куриера с подпечатана МД и олекнал джоб да си вземеш заветния обектив.


8 Така олекнал с около 100 лв за ддс и мито + 20 лв за писане на МД
+ 5 лв за кафе и други разходи (други разходи -разходи за паркинг. НА големия паркинг на Терминал 1 взимат 2 лв/час, а може и повече.
Бонус Има един паркинг в началото на летището. Там взимат 3 лв на 2 часа и 5 лв на един ден.) си взимаш обектива от куриера и се радваш.
9.Общите ти загуби тук са 100 лв + 20 лв + 5 лв = 125 лв
10. 125 лв + 5 часа загубено време = разходи в Митницата в БГ.

11. Можеш да си спестиш времето и ядовете, но не и парите ако дадеш пълномощно на куриера да ти свърши работата, но олекваш с още 20 до 40 лв за НОТАРИАЛНО пълномощно.

Генерален извод.
Обектива ще ти струва: 363.22 + 125 лв = 488,22 лв.
Същия обектив в БГ трябва да струва повече от 600 лева за да може да си кажеш, като го вземеш от куриерската фирма:
- Излезе ми с 100 лв по евтино!

ПС: Може и да минеш без всичко това и да си получиш обектива на адреса в къщи и да не платиш нищо. Но това никои не може да ти каже дали ще стане.



Публикацията е редактирана (23-03-14 10:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: marto   
Дата:   22-03-14 11:44

3DF
Пише се гИше... а не гЕше...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: CaracolStudio   
Дата:   22-03-14 12:58

Да ви кажа нещо поръчвал съм си 3 пъти обектив от страна извън ЕС и трите пъти обектива беше един и същ.И понеже живеем в България /ъпсурдистан/да ви разкажа историята.Поръчвал съм много пъти техника и никога не съм хоил по митници директно ми карат нещата на работа .Обаче един слънчев ден получавам бележка на която пише че трябва да си освобадя един обектив от митницата.Аз побеснях защото преди това съм поръчвал същия обектив от същата страна и не е имало такова нещо .Звъня и ги питам какво им трябва да се освободи те ми казаха бележка колко съм платил .Понеже бях бесен че ме правят на балък как веднъж може веднъж не преправих от 250$ на 100$ бележката от пей пал и отивам в на митница.Там една лелка гледа обектива гледа бележката и ми хвърля бележката и казва ,че това няма как да струва толкова пари да съм и закарал бележка от банката .Аз отказах с предлога ,че съм излязъл от работа платил съм синя зона няма да ме занимават .Лелката забележете ми излиза с предлога ,че преди седмица някакъв бил освободил от митница калъф за подводно снимане канон за 1000$ нямало как обектива да е толкова евтин :) /Бууууум женска логика /.После звъни в СОфия да проверяват колко струвало каза модел а у ония видяли цената от фотосинтезис 700лв и подскочиха .Аз и казах ,че навън са по евтини затова и от там ги поръчвам ,после почна да ме пита автофокус има ли аз викам няма /ест че има/ аа добре значи не е скъп щом няма автофокус казват от София /компИтентните/.Приема ми документа и я питам как 3 обектива минаха без мито тоя не .Били го отворили на митницата и преценили, че е скъпо .СЛед тази случка продължавам да си поръчвам светкавици YN и си идват директно на работното ми място дори и с митото което беше 20 лв /понеже малко фалш.документа/ ми дойде почти двойно по-евтино от БГ .Така ,че пазарувайте смело и не хранете гладните търговци тук в БГ нито държавата ,защото достатъчно я храним от данъците които плащаме .Писна ми да плащам Винетки пътни данъци и какво ли още не за нищо насреща .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: rx   
Дата:   22-03-14 14:03

Баси абсурдната държава - някаква дърта кошница оценява входни пратки, звъниш на 112 и някаква недоразвита пикла ти поставя диагнози... всеки прави всичко, само не и това за което са го турили там...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: Божидар58   
Дата:   22-03-14 14:23

След всички тези сметки се отказвам от покупката. Ще дебна тук в базара да се появи такъв и така....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: mmjm   
Дата:   22-03-14 17:46

Не се отказвай, в ибей има филтри, чекваш търговци от европейски съюз и дебнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: toc   
Дата:   22-03-14 18:31

В допълнение към казаното от mmjm - търси в английския и немския ибей - ebay.co.uk и ebay.de и филтрираш само за страни от ЕС.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: 3DF   
Дата:   23-03-14 10:40

Автор: Божидар58
Дата: 22-03-14 14:23

.....След всички тези сметки се отказвам от покупката.....


Божидаре ме се отказвай. Описал сън го много подробно, но не е толкова сложно.
Въоръжи се с търпение и за 4-5 часа си готов. Втория път ще е по лесно, но загубата на време ще е същата.

Пресметни пак по схемата и ще видиш, че може да си на далавера с 100 -200 или 300 лв. Тогава си заслужава един ден загубено време.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: mitku   
Дата:   23-03-14 11:14

"Заслужава си", но само в сравнение с цената в нагъзина (иначе - много добро описание от 3DF на "занимавката" по митниците). А като се сравни с цените в ebay.co.uk и ebay.de, че дори и с чисто нови от amazon.co.uk и amazon.de - определено НЕ си заслужава покупка извън ЕС (отделно и като се добави описаната процедура в митниците). Факт е, че ако е с доставка по пощата, обикновено минава "между капките" и не отива на митница, а ако е с някой от по-реномираните доставчици (DHL, UPS и т.н.), задължително отива на митница. Като има и трети вариант: при някои търговци в ebay.com, които са се включили в "global posting service", да си платиш (средно около 1/3 отгоре) още при покупката за всичко в ebay и пак си ти пристига директно, без разправии... но с 1/3 по-скъпо. [smilie3]
Аз лично си купувам практически само от ЕС и определено наистина "си заслужава". Извън ЕС пазарувам само по изключение, като нищо "фото" не влиза в това изключение. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: agop4o   
Дата:   23-03-14 13:18

ако се купува нова стока малко е съмнително че ще излезе на далавера.включете гаранции евентуални разправии ако има проблем с техниката и може да излезне не толкова изгодно----- пример---Nikon AF-S 50mm f/1.8 G lens


£149.00 това без доставка.цена в павилиона-около 370лв



Публикацията е редактирана (23-03-14 13:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за ebay
Автор: CaracolStudio   
Дата:   23-03-14 18:42

Взимай с мито без мито пак е на далавера писна ми да храня тукашните търговци .Ето пример
http://magazin.photosynthesis.bg/offer/211101120001.html
в Ибей е по 200 лв 3 такива съм поръчвал и като ми излезе търговеца,че няма гаранция за тия пари дето се продават в БГ мога 2 да си взема .Преди години на пазара за хранителни добавки беше същото в САЩ и Европа /Нормалната европа / не нашата някои неща се продаваха от БГ търговците в пъти по скъпо .Сега вече не е така дано и с техниката стане така .

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »